Hoogmade oeristisch rekpleister' 'Stille tocht, een tocht van bezinning' len kilometer foxtrotten oor centrum van Alphen Rijn Veenstreek Jacobswoude probeert overleg over Alsu-terrein vlot te trekken Dansmarathon levert ruim tien mille op 't Stek vindt tijdelijk onderkomen in schuur Nieuwbouw Woondiensten bij de Woubrugse rotonde aldadige jongeren iaar Twee 'kluitengooiers' van 12 en 13 jaar zijn gisteren or een inwoonster van Ter Aar in de kraag gegrepen. De 1{ iuw zag dat de jongens met kluiten aarde tegen de ruiten van n fi woning aan de Clementszstraat en twee auto's gooiden. Zij 'k jeg hen daarop over aan de politie. De jongens krijgen een al- natieve straf via bureau Halt. 'l )A Jacobswoude lanceert ideeën 8 ken, molens, kaasboerderijen en een galerie. En dan nt er mogelijk ook nog een informatiecentrum waarin s over het werk aan de hogesnelheidslijn wordt uitge- j. Er valt volgens het CDA van Jacobswoude genoeg lezichtigen in Hoogmade. De partij wil van het dorp flinke toeristische trekpleister maken. chef tim brouwer de koning, 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071-5356411 oorrijden na ongeval an den rijn Een bestuurder van een witte bestelbus is jdag doorgereden nadat hij een ongeval had veroorzaakt. Op Raoul Wallenbergplein gaf de automobilist geen voorrang ieen 18-jarige fietsster. Zij viel en raakte lichtgewond. De au- nobilist bekommerde zich niet om het slachtoffer en reed or. Een getuige noteerde het kenteken van de auto. leimuiden marijn kramp Jacobswoude probeert binnenkort in een overleg met horeca-on- dememer Keijzer, grondeigenaar J. Jansen en de fysiotherapeut S. Treskes om de plannen voor het Alsu-terrein in Leimuiden weer op de rails te krijgen. Het bouwplan voor drie woningen en een praktijkruimte voor de fysiotherapeut zit in een impasse, omdat er bezwaren zijn tegen een hoge geluidswal. De gemeente hoopt dat de partijen onderling tot een oplossing komen. Uitbater J. Keijzer wees de geluidswal tussen zijn café en het Alsu-terrein af. De kosten voor het gevaarte, ruim een ton, vindt hij veel te hoog en het is onduidelijk wie aansprakelijk wordt gesteld bij problemen met de wal. Keijzer moet hier maar eens over praten met Jansen en Treskes, menen de Jacobswoudse wet houders C. Vink en J. Haasbroek. Als zij niet tot een andere oplos sing komen houdt het college vast aan de geluidswal. Afgrijzen Of de gemeenteraad daar vervolgens mee akkoord gaat is nog zeer de vraag. In een vergadering van de commissie ruimtelijke orde ning begin dit jaar spraken de leden hun afgrijzen uit over de me tershoge geluidswal. Zij stuurden de plannen terug naar de teken tafel. De-wethouders hopen dat zij de commissieleden met nieuwe informatie op andere gedachten kunnen brengen. Vink: „Tijdens de commissievergadering was onduidelijk hoe die wal er precies uit gaat zien. Zo ontstond het idee dat over de volle lengte van het terrein een metershoge wal boven de bebouwing uitsteekt. Dat klopt niet. De wal komt enkel achter de woningen te staan en trekt de lijn door van de praktijkruimte, die vrij hoog wordt. Het gebouw is dus een deel van de geluidswal.'' HSL er dan toch komt, het CDA dat Hoogmade flink van kan profiteren. U lartij wil zich, net als burge- ster en wethouders, sterk en voor een HSL-infocen- richt door de mensen uit dorp zelf. De catering moet het plaatselijke restaurant Kromme Does worden ver- ;d. „Dit centrum moet de fdtrekker worden", licht öevoorzitter C. de Lange „Daarna willen we de men- vasthouden voor al het an- dat het dorp te bieden partij heeft de mening bij irse Hoogmadenaren al ge- 1. Volgens De Lange is er enthousiasme, vooral bij eigenaar van de Kromme Maar ook molenbouwer lij was bereid om zijn me- erking te verlenen. Om toe- in ook overnachtigingen te len, zouden agrariërs moet den gestimuleerd slaap- itsen te bieden. De Lange nog geen contact hierover ze gehad. Veel problemen racht hij niet, omdat 'agra- over het algemeen mensen raag meewerken'. Bin nenkort overlegt de partij met de WLTO. Behalve de bezichtiging van plaatselijke bedrijven en instan ties, moeten toeristen volgens het CDA ook worden gewezen op fiets- en wandelroutes en de waterrecreatie. Reisbureaus en VW's kunnen voordeelbonnen verstrekken voor een bezoek aan het dorp. Voorts moet er een brochure worden uitgege ven met daarin informatie over de monumentale boerderijen van zowel Hoogmade als Ofwe- gen. Het CDA legt haar ideeën voor aan het onderzoeksbureau ZOWIZO dat bezig is met het maken van een inventarisatie van de wensen die er in Hoog made zijn om de kwaliteit van de leef- en woonomgeving te verbeteren. Om het plan te doen slagen is het volgens het CDA van belang dat de open baar vervoersverbinding goed blijft en dat het complex van het dichtgetimmerde hotel Rijnland wordt vernieuwd. De Lange is niet bang voor weerstand onder de dorpsge noten die vrezen dat er een ein de komt aan de rust bij de reali sering van de plannen. „Hoog made is een bedrijvig dorp. Er gebeurt veel. De mensen willen echt meewerken." Sommigen lieten hun tranen de vrije loop tijdens de bijeenkomst in de kerk vlak voor de stille tocht. Route ingekort als gevolg van het slechte weer FOTO ANNETTE LAMEIJER alphen aan den run ivo pommerel vervolg van voorpagina De vierhonderd Molukkers trot seerden gisteravond wind en regen, hagel en onweer tijdens een stille tocht door het cen trum van Alphen aan den Rijn. Vanaf de Molukse Evangelische kerk aan de Dennenlaan trok de stoet in begravenistempo rich ting stadskantoor. Het initiatief voor de actie lag bij enkele le den van de circa 800 mensen tellende Molukse gemeenschap in Alphen. Zij wilden daarmee de aandacht vestigen op de slechte situatie op de Moluk- ken. In de kerk, voorafgaand aan de tocht, werd gesproken over de situatie op de Molukken: hoe recente onlusten de Mo lukkers in twee kampen dreig den te splijten en hoe de Indo nesische regering het volk be handelt. Sommigen konden hun emoties niet bedwingen. De tocht in Alphen moest een tocht van bezinning worden. Een lang wit laken zolang als de stoet moest de verbondenheid van de Nederlandse Molukkers met hun moederland symboli seren. Ook een aantal fakkels werden als symbolen meege dragen. De voorste deelnemers droegen een spandoek met daarop de tekst 'In stilte schreeuwen wij om hulp voor de noodsituatie op de Moluk ken'. De organisatie was eerst van plan in een half uur helemaal via de Julianabrug, Lijsterlaan en de Aarhof te lopen, maar het weer, het trage tempo en het hoge aantal oudere deelnemers staken daar een stokje voor. Via een sterk ingekorte route arri veerden de Molukkers, begeleid door politie, na bijna een uur in stilte bij het stadskantoor. Daar nam de actie een bizar karakter aan. Een meters lang paneel van de blauwe rand op de bovenste verdieping van het gebouw hing vervaarlijk te bun gelen en klapperen in de harde wind. De stoet werd eerst om geleid en vervolgens gemaand er zo ver mogelijk vanaf te gaan staan. Dat was echter erg moei lijk omdat de drie toespraken die waren gepland, werden ge houden op de trap bij de in gang. Tot twee maal toe riep een lid van de organisatie zor gelijk door zijn megafoon dat de toespraken gestaakt moes ten worden omdat het te ge vaarlijk was. De sprekers stoor den zich er echter niet aan. Uit eindelijk wist de opgetrommel de brandweer het paneel te ver wijderen. Loco-burgemeester D. van der Veen Meerstadt bood de Molukkers een cheque aan met een symbolisch bedrag als een hart onder de riem. Nadat de deelnemers weer terug waren in de kerk, werd de avond afge sloten met een kerkdienst. Alphenaar (19) neergestoken alphen aan den run Een 19-jarige Alphenaar is gis ternacht rond kwart voor vier in de Julianastraat in Alphen neer gestoken. Het slachtoffer had in een horecagelegenheid een woordenwisseling gehad met een oude bekende. Toen later op straat ruzie ontstond met één van zijn vrienden, werd de jongen met een mes in zijn rug gestoken. Met een diepe snij- wond is hij overgebracht naar het Rijnland Ziekenhuis, dat hij na behandeling weer kon verla ten. De politie heeft even later een 19-jarige Alphenaar aange houden voor poging tot dood slag dan wel zware mishande- ling. Jongen (16) mishandeld voor weigeren lift hazerswoude-runduk Een 16-jarige jongen uit Ha- zerswoude-Dorp is zaterdag nacht om drie uur aangehou den op verdenking van mishan deling. Even tevoren troffen agenten in de berm langs de Rijndijk een leeftijdgenoot aan. Hij zat daar nadat hij tegen te gen het hoofd was geschopt. De twee hadden gevochten omdat de jongen uit Hazerswoude- Dorp, die met zijn vriend van het café naar huis fietste, het slachtoffer geen lift wilde ge ven. Schapen gestolen Een 80-jarige inwoner van Ou de Ade deed zaterdag opnieuw aangifte van schapendiefstal. Uit een weiland aan de Nieu- weweg in Leiderdorp waren in de nacht van zondag 14 op maandag 15 februari vier scha pen gestolen. Toen de eigenaar vrijdag weer in het weiland kwam, ontbraken er wederom drie schapen. De man weet ze ker dat hij het hek rond het wei land steeds goed heeft gesloten. ijwaarts bewegen over klinkerwegen valt niet mee' en aan den run marieta kroft weer zit mee. Dat is zo'n ije het enige opbeurende dansschoolhouder Ronald i'os deze zaterdagochtend te Iden heeft als hij de deelne- aan de 'Duizend meter ckstep-Race' toespreekt. „Ik het jullie te doen hoor", )t hij in een microfoon bij busstation op het Aarplein \lphen. „Ik heb zojuist een meter gelopen. Dat is al een eind. Zijwaarts bewegen klinkerwegen is nog veel te 150 deelnemers in de leef- variërend van vijftien tot in zestig laten zich niet kisten. kilometer foxtrotten op at moet te doen zijn. Ook ze De Vos nog horen waar- awen dat ze in de maat !ten blijven omdat ze an- minder sponsorgeld krij- blijven ze lachen. Zoals Yvonne (52) en John (55) de Boer uit Alphen. „We komen er wel hoor", zegt John vol opti misme. „Al is het maar omdat we het voor een goed doel doen." Elk jaar organiseren Ronald en Mieke de Vos een twaalf uur durende dansmarathon. Deel nemers kunnen zich per dans laten sponsoren. Dat geld gaat dan naar een goed doel. Dit jaar koos het echtpaar De Vos voor de Stichting 'Tegen Zinloos Ge weld'. Voor het eerst kwamen Ronald en Mieke op het idee om de dansmarathon buiten te laten beginnen. Dit deel van de marathon tussen het Aarplein en hun school aan de Zaalberg straat gaven ze de naam 'Dui zend meter Quickstep-Race". Klokslag elf uur 's morgens is het zover. Het dweilorkest Tus sendoortje zet in en loopt het overdekte winkelcentrum De Aarhof in. De paren dansen er phen aan den run achteraan. Onder hen bevinden zich ook drie rolstoeldansers. Ze zijn van de vorig jaar opge richte Alphense vereniging GROM: gezellig rollen op maat. „Een beetje reclame voor onze vereniging kan geen kwaad", legt Louise Verwaaijen haar deelname uit. De stoet krijgt veel bekijks van het winkelend publiek. De mensen blijven staan en begin nen spontaan te klappen. 'Waar is dat voor', vragen veel mensen zich af. Wie achteraan danst, hoort naiiwelijks de muziek. Toch blijven ook zij fanatiek doordansen. 'Droogdansen', noemt een jongen dit. Sommi gen wijzigen hun danspas tijde lijk in een looppas. Een beetje smokkelen om bij de groep te kunnen blijven, moet volgens hen kunnen. De klim over de Swaenswijk- brug verloopt vlekkeloos, al ne men de rode blossen op de ge zichten zienderogen toe. Maar gelukkig voor hen, is er nog steeds publiek dat bemoedi gende woorden toestrooit. Met het eindpunt in het zicht, vinden met name de jongeren onder de groep een zo'n dans een beetje saai worden. Ze slaan de armen om eikaars schouders. De kring groeit aan tot zo'n dertig mensen. 'En van je hela, hela, hela holala' zingen ze mee op de muziek. En nog steeds doen ze de pasjes van de quick-step. Het is rond half twaalf als de groep bij de dansschool aan komt. Het dweilorkest zet het voor sommigen wel heel toe pasbare lied in van Freek de Jonge 'Er is leven, er is leven na de dood'. Binnen zijn er broodjes en is er koffie. Yvonne en John de Boer zijn blij dat ze kunnen zit ten. „Ik heb veel gedaan op straat, maar nog nooit gedanst. En dat viel niet mee", zegt John hazerswoude-dorp marieta kroft Jongerencentrum 't Stek in Ha- zerswoude-Dorp heeft een tij delijk onderkomen gevonden. De jongeren die al sinds vorig jaar zomer dakloos zijn, hebben de afgelopen weken een schuur niet ver van het nieuw te bou wen pand ingericht. Het onder komen is alleen voor de ruim dertig medewerkers van 't Stek bedoeld. Ruimte om er disco avonden of andere activiteiten voor de hele Hazerswoudse jeugd is er niet. Deze activitei ten blijven dan ook volgens voorzitter Ralph Bakker voorlo pig op een laag pitje staan. Bakker is blij met de schuur als tijdelijke vervanging voor het eigen Stekgebouw. „Zo ho pen we de medewerkers bij el kaar te houden." Hij was al bang dat ze 't Stek de rug toe zouden keren, als er zo'n lange periode niets te doen was. Bak ker hoopt dat het verlies aan medewerkers nu beperkt blijft tot het natuurlijk verloop van een paar per jaar. Afgelopen weken richtten de jongeren de schuur al in. Het is de bedoe ling dat er elke woensdagavond een soos komt. Ook houden de jongeren er hun bouwvergade- ringen. De nieuwbouw van 't Stek, evenals de uitbreiding van het dorpshuis en de nieuwbouw van peuterspeelzaal Pippeloen- tje hebben inmiddels al de eer ste vertraging opgelopen. Enke le weken geleden werd bekend dat de oplevering niet deze zo mer maar pas in oktober is te verwachten. De voorbereidin gen voor de bouw hadden vol gens voorzitter H. Pluim van het overkoepelende stichtings bestuur te veel tijd in beslag ge nomen. Half maart gaan de werkzaamheden beginnen. Een kilometer foxtrotten op klinkerwegen is afzien. uit de grond van zijn hart. Bei- Vos. „Er kwam al zoveel organi- den vonden het erg geslaagd, satie bij kijken." Verder kijkt hij „Erg leuk die reacties van het met voldoening terug op de publiek", zegt Yvonne. „Alleen tocht. Hij is trots op zijn leerlin- jammer dat niemand met een gen. „Ik heb wel eens op straat bord voorop liep waarop stond gedanst en weet hoe lastig het dat dit een actie tegen het zin- is. Volgend jaar weer? Mis- loze geweld was." schien wel. Als we er weer een „Daar hebben we niet aan goed doel aan kunnen verbin- gedacht", beseft dansleraar De den." FOTO LOEK ZUYDERDUIN De Vos zet weer snel een cd op. Dit keer geen foxtrotmu- ziek. „Hee leuk, een cha-cha- cha. Dat is weer eens wat an ders", roept iemand enthousi ast. En meteen staat de vloer weer vol met dansende paren. Wie wil, heeft nog elf uur dan sen voor de boeg. woubrugge marun kramp De stichting Woondiensten Aarwoude wil een nieuw kan toor bouwen aan de A. de Graaflaan in Woubrugge. De woningbouwvereniging huist nu in een pand aan de Dr. Sta- penseastraat. Dit is oud en sinds de fusie met de Ter Aarse woningbouwvereniging ook te krap. Directeur G. Verweij van de stichting hoopt eind 2000 in het nieuwe pand bij de rotonde te zitten. Met de nieuwbouw is ongeveer drie miljoen gulden gemoeid. Woensdag organiseert Ja cobswoude om 17.30 in het ge meentehuis een informatiebij eenkomst over de plannen van Woondiensten Aarwoude. Defi nitieve tekeningen liggen daar echter nog niet ter inzage, meldt Verweij. „Zover zijn we nog niet. We hebben wat eerste schetsen, maar meer nog niet." De hoogte van het pand wordt waarschijnlijk drie verdiepin gen. „Daar bovenop komt een kap zodat het opgaat in de om geving." Voor de nieuwbouw koopt de stichting zo'n 2000 vierkante meter grond. Daarop komt een kantoor en een opslagruimte. De nieuwbouw wordt op de groei gemaakt. „We hebben nu 16 mensen in dienst. Maar we bouwen een pand waar 25 werknemers in aan de slag kun nen. We houden dus rekening met mogelijke toekomstige fu sies." Woondiensten heeft daarvoor geen vereniging op het oog be nadrukt Verweij. „Maar in deze branche is schaalvergroting aan de orde dag, dus wie weet wat er in de toekomst allemaal met ons gaat gebeuren."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13