Leiderdorp wil van bedrijventerrein af Stans Eikelenboom (77) brengt bomen dichterbij 'We hebben nu al een millenniumprobleem Regio Geen acuut instortingsgevaar voor woningen Voorschoten een bierproefwedstrijd in het Zoeterwoudse café De Meester. Ze hoj dienen zes bieren blind te proeven en de namen daarvan te ra den. Tijdens deze Belgische bieravond is er ook een proeverij minder bekende Belgische bieren. Aanvang: 21.00 uur. Parkeercontroles Oegstgeest: 300 rode kaarten in twee dagen s oegstgeest maarten keulemans Diefstal door list Oegstgeest oegstgeest Naar nu pas is ontdekt, is een dief er enkele weken geleden met een list in geslaagd voor duizenden guldens aan meubels te stelen uit een huis aan de Oegstgeestse Rhijngees- terstraatweg. De man kwam op een dag langs bij de woning, waar op dat moment een aannemer bezig was met een verbou wing, en vertelde dat hij wat spullen kwam ophalen die de vori ge bewoner had achtergelaten. Voor de neus van de werklieden laadde de man meubels in in een busje, en ging ervandoor. Inbreker schrikt van gegil ieiderdorp Door heel hard te gillen heeft een 92-jarige be woonster van de Cor Gordijnsingel in Leiderdorp gisteravond een inbreker weggejaagd. De de slaapkamer opeens open ging i man maakte dat hij weg kwam toe worden in haar huis geen spullen onderzoek in. lag in bed toen de deur v de vrouw begon te gillen. Er De politie stelt een Ziekenhuispatiënt vast in lift oegstgeest De brandweer van Oegstgeest heeft gisteravond een patiënt en drie man ambulancepersoneel uit de lift van een flat aan de Boerhaavelaan bevrijd. De ambulance moest de patiënt naar het ziekenhuis brengen. De lift kwam vast te zitten tussen twee verdiepingen, hoewel hij met vier personen niet te zwaar beladen was. De brandweer werd gealarmeerd, en was na vier minuten ter plaatse. De lift is met behulp van de noodbediening weer in beweging gebracht. Brand op strand Wassenaar wassenaar Een brand op het Wassenaarse strand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag voor vele duizenden guldens schade aangericht. Strandtenthouders ontdekten zaterdagoch tend vroeg dat onbekenden een vreugdevuur hadden gestookt van zeven vuilcontainers, stapels bouwhout en enkele houten loopplanken. De brandweer kwam ter plaatse om het vuur te blussen. Van de daders ontbreekt elk spoor. Bierproefwedstrijd Zoeterwoude zoeterwoudeBierkenners kunnen donderdag meedoen a 'Mensen kijken niet om zich heen oegstgeest judy nihof Ze had geen betere achternaam voor zichzelf kunnen beden ken. Constance -'Stans'- Eike lenboom (77) uit Oegstgeest geeft sinds 1996 cursussen over bomen. En laat nou juist de eik een van de bomen zijn die ze het meest bewondert. „Waar om? Omdat de eikenboom uit munt in het gastheer-zijn voor allerhande vogels en insecten." Ze haalt een takje tevoor schijn dat vol zit met balletjes, oftewel galen. Het is zo'n won der der natuur waarover ze zich kan blijven verbazen. „Zo'n balletje is weefsel dat de boom zelf maakt, om een eitje heen van een mug of een wesp. Gek hè." Interesse voor de natuur had Stans Eikelenboom altijd al, maar de fascinatie voor bomen kwam pas op latere leeftijd. Na een operatie aan haar heup zat er voor de Oegstgeestse weinig anders op, dan vanuit haar bed in de huiskamer naar buiten te kijken. Naar de bomen in de tuin en in de straat. „Ik vroeg me af wat voor'bomen er eigen lijk in de straat stonden. En ik ben me erin gaan verdiepen." Wat begon als een interesse groeide uit tot een specialisatie. Inmiddels zijn van haar hand al verschillende boekjes versche nen met titels als 'Bomen in de lanen van Oegstgeest' en 'Bo- menroute Haaswijk'. Ze besloot zelf bomencursussen te gaan geven, omdat er op dat gebied opvallend weinig was. „Het zijn altijd cursussen over planten, vlinders en paddestoelen. Maar bomen vallen meestal buiten rondleidingen en van lesgeven. Toen ze nog werkte gaf ze ook regelmatig lezingen. Op een cursus 'spreken in het open baar' leerde ze de kneepjes. „Want je knijpt 'm als een ouwe dief als je voor het eerst voor zo'n groep staat. Ik was een jaar of 28 toen ik voor het eerst een lezing hield. Ik vond het zelf zó belangrijk wat ik te vertellen had, maar voor me zag ik ieder een in slaap sukkelen." Eikelenboom mag dan bo- menliefhebster zijn, ze werpt zich niet op als beschermelinge van met kap bedreigde bomen. Met het kapbeleid van de ge meente Oegstgeest bemoeit ze zich niet. „Dan moet je politiek bezig zijn en dat kost tijd en energie. Ik voer geen actie. Daar ben ik ook niet zo goed in." Bovendien houdt ze altijd in haar achterhoofd wat een me dewerker van het arboretum in Rotterdam ooit tegen haar zei: 'De bijl en de zaag zijn mijn be langrijkste vrienden'. „Zo is het natuurlijk wel. In een park moet je de begroeiing goed in de hand in de houden. Es doorns bijvoorbeeld kun je niet overal laten staan, anders krijg je wangroei." Stans Eikelenboom bewondert de vijgenboom in haar eigen achtertuin. schiedenis van de bollenstreek. Ze vindt het leuk om haar kennis met anderen te delen, om hen bewust te maken van de schoonheid van de natuur. „Mensen gaan zo haastig naar hun werk, maar kijken niet om zich heen. Ze gaan naar Austra de boot." Eikelenboom stelt elk jaar een nieuwe cursus samen en zoekt er zelf medewerkers bij. Zo heeft ze voor haar nieuwe cursus onder anderen een bio loog gestrikt en een Warmon- der die veel weet over de ge lui politie heeft afgelopen J weekeinde driehonderd 'rode kaarten' uitgedeeld aan fout- 132 parkeerders rond de Oegst- f geestse winkelcentra in de De Kempenaerstraat Lange Voort. De bekeuringen dienen als laatste waarschu wing: vanaf volgende week wordt foutparkeren in Oegst geest bestraft met een bekeu- ng van negentig gulden. Een woordvoerder van de po litie reageert verrast op het tal waarschuwingen: „Valt dat tegen! Ja, wij vinden drie honderd erg veel. Misschien het omdat het de )D leer is dat er wordt gecontro- 3 leerd. Er is natuurlijk wel aandacht voor de controles ge weest in de media, blijkt het mensen toch rauw op het dak te vallen." Vrij dagmiddag schreef de politie honderdzestig rode kaarten uit; zaterdag waren dat er honderd veertig. Oegstgeest besloot vorig na jaar zelf extra politie-uren te huren om het foutparkeren in de winkelcentra aan te pakken. Het gaat daarbij om een experi ment dat zeven maanden duurt en 20.000 gulden gemeentegeld kost. Het idee om in plaats van agenten Leidse parkeerambte- naren te huren strandde, omdat de politiek liever parkeercon- troleurs wilde die ook de be voegdheid hebben om bijvoor beeld over de stoep rijdende fietsers aan te pakken. Of dat laatste ook is gebeurd, is niet duidelijk. „Het komt in ieder geval niet uit de cijfers naar vo ren", meldt de politie. Muren wordt slap door vocht voorschoten dimitri walbeek Er dreigt geen acuut instor tingsgevaar voor acht hoekhui zen aan de Schuilinglaan in Voorschoten. Uit technisch onderzoek van woningbouw vereniging Woonzorg blijkt, dat de vorige week ingestorte muur van het huis aan de Schuilinglactn 18 geen voorbo de is van een serie muren die het begeven. Wel blijkt dat het isolatiema teriaal ook in de andere hoek huizen nat aan het worden is. „Dat betekent op de lange ter mijn, over een paar jaar, dat we daar problemen mee krij gen. Maar niet nu acuut", al dus woordvoerder B. Geerink. De bewoners van de voor malige gemeentewoningen aan de Schuilinglaan krijgen deze week een brief, waarin Woonzorg de staat van de bui tenmuren toelicht. Het isola tiemateriaal, minerale vlokken, wordt al vijftien jaar niet meer gebruikt omdat het schuim nat wordt. De huurders in de Schuilinglaan wordt in het schrijven gevraagd zo snel mo gelijk te reageren, 'als er iets dreigt te gebeuren' met hun muren. Maar Woonzorg ver wacht niet snel alarmtelefoon tjes te krijgen. De technici hebben gaten in de buitenmuren geboord om de conditie vast .te stellen. Woonzorg gaat er van uit dat de vorige week ingestorte muur slap werd door een com binatie van het slechte isolatie materiaal, en de klimop die ja renlang tegen de stenen op klom en de specie tussen de bakstenen aantastte. Aan de andere gevels in de Schuiling laan groeit die plant niet. De muur was al een tijdje broos. Een paar dagen voordat hij bezweek ging hij bol staan. Niemand verwachtte toen dat dat een probleem zou opleve- o s stroomden vorige week binnen. Zowel de Rabobank als Rijkswaterstaat moesten uitleggen waarom ze iets té enthousiast aan het werk waren gegaan. Sorry, sorry, sorry. Het zal niet meer gebeuren. Welkom bij Rabo bank Zoeterwoude. Kan ik u hel pen? „Jazeker, ik wil graag een rekening openen." -Prachtig! Goeie keuze. Gaat u zit ten. Bakkie koffie? „Zwart graag." -Goeie keuze. U komt net op tijd, want nu kunt u nog profiteren van onze weergaloze maandaanbie- ding: Wij geven al uw persoonlijke gegevens -naam, adres, salaris door aan wie er maar om vraagt. En dat doen we allemaal zonder dat u er ook maar erg in heeft. U leunt rustig achterover, en wij ma ken u waar dan ook bekend. Dat kost u niets extra! „Tsjonge... Ik weet niet of ik dat al lemaal wil." -Tuurlijk wel. Niet dat benauwde, meneer. De C1000, het reisbureau, de Wereldwinkel...De hele midden stand alleen al zit te springen om met u kennis te maken. Als alles goed gaat, kunt u geen stap zetten, of heel Zoeterwoude weet ervan. Zo zijn wij, hè? 'Midden in de sa menleving', zoals u ons van de tv- reclame kent. You'll never walk alone, u kent'm wel. Hahaha. „Maar van de week stond toch in de krant dat u uw excuses aanbood omdat u ook namen van rekening houders doorgaf aan de politie? In de buurt van de pinautomaat aan de Dr. Bouwdijkstraat was toch een snackbar overvallen en de politie wilde wat meer getuigen hebben. Zo kon toch een van uw rekening houders, ten onrechte, opgepakt worden? Hij zat twee dagen vast!" -U noemt dat te ver gaan? De rechtstaat een handje helpen, mag dat ook al niet? De directeur was er even niet, en wij vonden dat de da der opgepakt moest worden. Een paar honderd gulden is er gestolen! Daar zat ook nog geld van ons tus sen. Van de lunch met kaassoufflés hier op kantoor. Oké, volgens de De vermoorde eik langs de Rijksstraatweg in Wassenaar. directeur gingen we inderdaad te „Dat kunt u wel zeggen. Wat dacht u van privacybescherming?" -Kom, kom meneer. We hebben toch een nette excuusbrief geschre ven. Klein misstapje. Gedane zaken nemen nu eenmaal geep keer. Foutje, bedankt! ...Dat is onze be- drijfspolitiek, snapt u? „Toch is het geen zuivere koffie." -Neemt u toch gewoon wat suiker- ...Dan is het best te slikken, hoor. Zagen maar Sla een honderdjarige met een bijl de hersens in en heel Nederland staat op zijn achterste benen. Kap een eik die al meer dan tweehon derd jaar zoetjes ruist, steun biedt aan vogeltjes en duiven en geen vlieg kwaad doet en je hoeft alleen maar te zeggen: „Het spijt ons echt heel erg." En dan vinden we het gek dat de natuur af en toe wraak dat af dorp meesleuren, de bliksem soms zijn bajonetten in het rond slingert en bomen hun zware takken bij een novemberstorm laten vallen op ons Fiatje. Neem de eik. Hij stond zo'n kleine twee eeuwen langs de Rijksstraat weg in Wassenaar. En dan komt er zo'n eikel van een aannemer met een kettingzaag en het is met hem gebeurd. Foutje van Rijkswater staat, die een weg langs de boom moet aanleggen. Langs de boom, niet door de boom heen. Het is dat iemand het heeft opge merkt, anders was deze boom- moord geheid verdonkeremaand. Wie goed oplet ziet op wegen die eerst werden beschaduwd door mooie bomen, heel vaak alleen nog maar stronkjes staan. Het heet dan dat de bomen 'ziek' waren. Gelooft u het? Het is gewoon een soort on vrijwillige euthanasie. Zagen maar, jongens. In het geniep sneuvelen zo eik en iep. Kijk, je kunt bomen natuurlijk niet gelijk stellen met mensen. Maar het is toch best te begrijpen dat prinses Irene 's nachts in haar loden ja- gersjas naar die eikenstronk toe gaat om wat tranen te plengen en hem moed in te spreken. 'Mijn ko ninkrijk voor jouw terugkomst, eik.' Rijkswaterstaat - het woord zegt het al - houdt zich bezig met 'wat er-staat' langs onze wegen. Die in stantie is er in de eerste plaats om eivoor te zorgen dat het mooie ook inderdaad blijft staan. Vanachter een kopje eikeltjeskoffte heeft meneer De Vos van deze dienst zijn excuses aangeboden. Hij wil desnoods een volwassen boom terugplanten. Afblijven! Waar wordt dié boom dan weer weggehaald? Uit de tuin van burge meester Piet Hein Schoute? Wasse naar, let op uw zaak. De vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn stre ken. cees van hoore lië, maar kijken niet om zich heen. Dat is zonde." De voormalig medewerster van de Keuringsdienst van Wa ren is ook niet het type om ach terover te leunen. Na haar pen sionering - twaalf jaar geleden - studeerde ze een paar jaar bio FOTO DICK HOCEWONINC logie en begon ze als vrijwilliger bij het Rijksherbarium. „Niets doen is vervelend. Dan ga je al les voelen, krijg je overal last Eikelenboom is liever bezig. Ze houdt van de contacten met n het geven van sus van Stans Eikelenboom, begint 7 april en bestaat uit drie bijeenkomsten op woensdagavond in het Rijksherbarium aan de Ein- steinweg in Leiden, en drie ex cursies. De cursus heeft als thema's 'Bijzondere bomen in particuliere tuinen' en 'Bomen door de eeuwen heen in onze streken'. Inlichtingen bij C. Ei kelenboom 071 - 5174175. Ondernemers furieus over plan wethouder Leiderdorp streeft ernaar bedrijventerrein Lage Zijde aan de Achthovenerweg te sluiten. Dat schrijft de gemeente aan de ondernemers. Het terrein moet weer natuurge bied worden, vindt de gemeente. T. Bavelaar, die een groot deel van het terrein heeft bebouwd en er zelf een bouwbedrijf heeft, is furieus. leiderdorp afke v In een brief aan de onderne mers schrijft het gemeentebe stuur: „Onze inspanningen zijn gericht op het behoud van het Groene Hart, waarbij ook ge dacht wordt over teruggave van het bedrijventerrein aan het Groene Hart." Wethouder V. Molkenboer (ruimtelijke orde ning) heeft onlangs al met de ondernemers gesproken over dit „Molkenboer wil ons weg pesten", zegt Bavelaar. En hij weet ook al hoe: Leiderdorp is bezig met een nieuw bestem mingsplan voor het gebied waarin Lage Zijde ligt. Volgens hem wil Molkenboer het zo re gelen, dat het terrein zeer be perkt wordt in het soort bedrij ven dat het mag huisvesten, al dus Bavelaar. Zo zouden trans portbedrijven en autoschade- bedrijven in de toekomst niet meer mogen. Daarvan zitten er nu vijf op de Lage Zijde. De wethouder erkent dat dit ter sprake is geweest. „Maar er is nog geen sprake van uitgekris talliseerd beleid", zegt hij. Het bedrijventerrein bestaat nog geen tien jaar. De laatste vergunning voor een nieuw be drijfspand is nog maar een paar jaar oud. Bavelaar snapt er niets van dat de gemeente nu al denkt aan een 'afstervingsbe- leid'. ,,A1 die bedrijven hebben nog maar kort geleden veel geld geïnvesteerd. Als ze die weg wil hebben, pakje dat op een zake lijke manier aan, recht door zee. Geef ons een andere plek en een vergoeding en we gaan heus wel." De gemeente en de project ontwikkelaar liggen voortdu rend in de clinch over de groei ende bedrijvigheid op de Lage Zijde. Zo is er onder meer on enigheid over de grondaanko pen, die Bavelaar onlangs in de Lage Zijde heeft gedaan. De projectontwikkelaar wil daar mee het verlies compenseren dat hij door de aanleg van de HSL lijdt. Pal achter het bedrij venterrein komt een liftschacht, en er moet ook terrein worden vrijgehouden voor een vlucht weg. Daarnaast heeft Bavelaar grond geruild met buurman Vliko. Hij houdt er wel grond aan over, maar dat is niet meer dan ruim 5000 vierkante meter, zegt hij zelf. „En ik ben natuur lijk wel zakenman De gemeente is bang dat het terrein bezig is met een daad werkelijke uitbreiding. „Wij merken op dat het nog niet dui delijk is wat er aan bedrijven terrein verloren gaat met de komst van de HSL, terwijl het anderzijds de vraag is of een verlies aan grond gecompen seerd zou moeten worden", zo staat er in de brief aan de on dernemers. Molkenboer zegt dat de gemeente het industrie terrein op zijn minst graag ziet inkrimpen. „Het zit nu eenmaal op een rare plek", zegt hij. Het vele verkeer van en naar de La ge Zijde leidt tot veel klachten van de Zandbankbewoners bekomen in Leeuwenhorst van de schrik noordwukerhout vervolg van voorpagina Drie buurvrouwen schuiven giechelend aan voor het ontbijt in het Noordwijkhoutse Con gres Centrum Leeuwenhorst. De vorige avond zijn ze hals over kop vertrokken uit hun woning in De Zandbak in Noordwijkerhout. De wind had daar de dakplaten van hun huis gezogen, en volgens brandweer en politie was het onveilig om in huis te blijven. De spanning zit er nog een beetje in. „We hebben alleen nog maar gela chen, van de stress." Het gebeurde gisteravond, omstreeks acht uur. Eveline van den Oever en haar buurvrouw Trudy Heidens zijn thuis als ze horen hoe de wind om hun ap partement ineens aantrekt. „Eerst een aanzwellend geluid, het suizen van de wind", vertelt Trudy. „Ik hoorde een harde klap en toen niets meer. Het was beangstigend." Beide buurvrouwen snellen naar hun balkon, waar ze tot hun schrik de dakplaten naar beneden zien zeilen. Eveline: „En het blééf dakplaten rege nen. Sommige kwamen bene den op de dakkapellen aan de overkant terecht, bij één werd de bovenkant kapotgeslagen. Een bewoner ging zijn au toalarm afzetten, ziet hij zo een stuk dak op zich afkomen." Metersgrote brokstukken zeilen naar beneden, komen bovenop de daar geparkeerde auto's en tegen de huizen terecht. Trudy: „Vanaf mijn balkon zag ik dat er iets op het dakkapel aan de overkant was gewaaid. Ik besef te niet dat dat ons eigen dak Op de balkons komt de bu- rencommunicatie snel op gang en het besef dringt door wat er aan de hand is. De hulpdien sten worden opgetrommeld. Als de brandweer de toestand van de daken in ogenschouw heeft genomen, krijgen de be woners van het complex de op dracht binnen één minuut een paar spullen bij elkaar te graai en, gas en elektra uit te schake len en hun huis te verlaten. Het gevaar voor blikseminslag en loslatende dakonderdelen is te groot. Even na elven zitten de buren met elkaar, met dé burgemees ter en met een kop warm vocht van de schrik te bekomen in de Noordwijkse brandweerkazer ne. Met geoliede souplesse wordt een noodplan in elkaar gezet. Enkelen moeten onder komen zoeken bij familie en vrienden, anderen krijgen on derdak in Noordwijkerhout. De volgende morgen, bij het ontbijt, kaarten de drie buur- vrouwe nog even na. Wat er precies met him dak aan de hand is, is nog steeds niet duidelijk. Evelines apparte ment zat ongeveer op de grens van het hele en het kapotge- waaide stuk dak. De anderen er net naast, volgens de brand weer. Maar of dat nu nog zo is, weten ze niet. De vraag is hoe een dak zo maar van een huis kan waaien. Dat de wind de oorzaak is, is voor hen duidelijk. De flat steekt met zijn drie verdiepin gen boven de omringende be bouwing uit. Ergens, weten de drie, moet de bedekking zijn losgeraakt. Als de wind er dan onder komt, is het zo bekeken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11