Kerkjeugd heeft liever sfeer dan de lee Bisschoppen steunen Wiertz in afwijzing euthanasi Kerk Samenleving Voorzitter Wolters verlaat teleurgesteld Kerk Hardop Vicaris-generaal Roermond treedt in als monnik MAANDAG 22 htBRUARI 1999 979 redactie dick v Kardinaal: millenniumgekte londen Britse rooms-katholieken kunnen zich beter verre hou den van de 'wereldse en genotzuchtige jamboree' die de ko mende millenniumwende belooft te worden. Nieuwjaarsdag heeft geen enkele religieuze betekenis, houdt kardinaal Basil Hume hen voor. De 2000e geboortedag van Jezus, op 25 decem ber. des te meer. Hume, hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland en Wales, uit zijn zorgen over de heidense feest vreugde bij het begin van het nieuwe millennium in een circu laire aan de priesters van zijn bisdom Westminster. Dat meldde de Britse krant The Independent gisteren. De gelovigen kunnen zich volgens Hume beter op Kerstmis richten. Dan begint het Heilig Jaar waarmee de RK-Kerk wereldwijd uitpakt om de 2000e geboortedag van haar Verlosser te vieren. Vanaf het feest van Maria Boodschap op 25 maart, exact negen maanden vóór de grote dag, kunnen de rooms-katholieken zich al met gebed voorbereiden. Vatieaan zet zich in voor Öcalan rome Zoals het Vatieaan zich in de kwestie-Pinochet mengde, kan het zich ook inzetten voor een menswaardige behandeling van de Koerdische leider öcalan in Turkije. Kardinaal Angelo Sodano, staatsecretaris van het Vatieaan, ziet mogelijkheden voor de Heilige Stoel om zich op humanitaire gronden voor de PKK-voorman in te zetten.Als we gewaagd worden, zullen we niet terugdeinzen", zei Sodano dit weekeinde in de Italiaanse krant La Repubblica. Hij kreeg de vraag voorgelegd of het Vati eaan bereid is tot diplomatieke druk-op Turkije om te voorko men dat öcalan de doodstraf krijgt. .Als het een kwestie is van het verdedigen van menselijk leven, staat de Heilige Stoel altijd klaar." 'rijdag werd bekend dat het Vatieaan er bij de Britse re gering voor heeft gepleit de Chileense ex-dictator Pinochet niet aan Spanje uit te leveren. Mormoonse tempel in Madrid madrid De Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, beter bekend als de Kerk van de Mormonen, heeft in een voorstad van Madrid een tempel van 13.000 m2 groot in ge bruik genomen. Het gebouw is bedoeld voor de ongeveer 80.000 gelovigen die in Portugal. Spanje en het zuiden van Frankrijk wonen. De tempel in Moratalaz telt drie verdiepingen en heeft een toren van 44 meter hoog. waarop het beeld van Moroni staat, een boodschapper uit de hemel. Moroni zou ooit aan de stichter van de Kerk van de Mormonen. Joseph Smith (1805-1844), zijn verschenen. De tempel heeft ongeveer 92 mil joen gulden gekost. De Kerk van de Mormonen werd in 1830 in de Verenigde Staten gesticht. Sinds het eind van de vorige eeuw is zij in Salt Lake City gevestigd. De kerk telt in de hele wereld ongeveer negen miljoen leden, van wie vier miljoen in de Ver enigde Staten. In Nederland telt ze ongeveer 7.000 leden, ver spreid over dertig gemeenten in het hele land. Jeltsin onderscheidt patriarch Aleksej moskou De Russische president Jeltsin heeft patriarch Aleksej II onderscheiden met de orde van de Heilige Andreas. Aleksej ontving deze hoogste eervolle decoratie van het land voor zijn bijdrage aan de 'geestelijke herleving van Rusland, de vrede en de stabiliteit van de Russische samenleving'. Aleksej is sinds 1990 hoofd van de Russisch-Orthodoxe Kerk. De orthodoxie zal tot in eeuwigheid de mystieke steunpilaar van het Russische v olk zijn, zo zei hij eind vorig jaar in een interview. Jeltsin greep de uitreiking van de onderscheiding, die in 1698 door Peter de Grote werd ingesteld, aan om Aleksej alvast te feliciteren met zijn 70e verjaardag, die hij morgen viert. Aleksej bezocht eerder deze week, in aanwezigheid van mevrouw Jeltsin, een tentoon stelling in het Kremlin met voorwerpen uit de geschiedenis van de Russisch-Orthodoxe Kerk. De expositie was ingericht ter ge legenheid van zijn verjaardag. Paus naar parochiekerk rome Paus Johannes Paulus II wordt begroet door gelovigen als hij een bezoek brengt aan de parochiekerk van St. Raimondo Nonnato. De 78-jarige kerkleider is vaste gast in deze parochie als hij geen officiële verplichtingen in het Vatieaan heeft. foto ERA utrecht «anp De Nederlandse bisschoppen steunen hun colle ga Wiertz uit Roermond in zijn veroordeling van euthanasie. Maar de bisschoppenconferentie heeft nooit de relatie gelegd tussen euthanasie en sacramenten. Dat zegt de woordvoerder van de bisschoppen naar aanleiding van de vastenbrief van bisschop Wiertz van Roermond. Daarin zegt Wiertz dat de priesters niet het sa crament van de zieken mogen toedienen aan de genen die al met htm arts een afspraak over eu thanasie hebben gemaakt. „Het verzoek om toe diening van het sacrament der zieken en het ver zoek om euthanasie of hulp bij zelfdoding sluiten elkaar daarom volstrekt uit", aldus Wiertz. Euthanasie is in de visie van de Rooms-Katho lieke Kerk, dus ook van de Nederlandse bis schoppen, een ernstig kwaad, aldus de woord voerder. Daarnaast heeft de kerk ook de pastora le opdracht een mens tot het laatst toe bij te staan. Veel priesters voelen dat die twee opvat tingen met elkaar botsen. Dat verklaart volgens de woordvoerder ook dat er verschillende reac ties mogelijk zijn. Wiertz verwijst naar „een bekende persoonlijk heid" (oud-Fokkerdirecteur Frans Swarttouw), die twee jaar geleden op de tv aankondigde dat hij enkele dagen later een eind aan zijn leven zou maken. Heeft die man in zijn zelfgekozen dood echt de regie gehad over de loop van de gebeur tenissen, vraagt de bisschop van Roermond zich af. Ook onder rooms-katholieken vindt de neiging om alles in het leven te regisseren steeds meer aanhangers. Zelfs komt het voor dat g. die reeds met hun arts een afspraak voorï nasie of hulp bij suïcide hebben gemaal priester vragen tevoren het sacrament den toe te dienen. Een priester mag een dergelijk verzoek q willigen omdat de sacramenten „onze deej bewerken aan het lijden, sterven en verrijs Jezus". Actieve levensbeëindiging betekent het tegendeel, een weigering zich aan He handen te geven door zelf over het leven te beschikken. De gereformeerden in Ne derland genieten wereld faam door hun nadruk op de leer, de belijdenis en de Waarheid. Maar het jonge kerklid van vandaag maalt er niet meer om. Sfeer, openheid en tole rantie - daar gaat het om. amsterdam wim schrijver Positieve onderzoeken op het kerkelijk erf hebben weinig plaats. Onderzoeken dus waar bij mensen ondervraagd wor den die bij de kerk betrokken zijn. Die enkele keer dat het wel gebeurt, is de uitslag voor het gevoel van veel mensen be hoorlijk negatief. Zo was er in 1988 de studie 'Gewoonweg gereformeerd' van Ron Benjamins en Piet van der Ploeg naar meelevend gerefor meerde gezinnen. De invals hoek was: wat kunnen we leren van dit neusje van de zalm? De uitslag viel bitter tegen; onder de uiterlijkheden zat weinig En nu is er 'Een kerk die bij mij past', een onderzoek onder belijdeniscatechisanten in de Gereformeerde Kerken. Uitge voerd door Gerard Dekker en Hijme Stoffels, godsdienstso ciologen van de Vrije Universi teit. Veel gereformeerde oude ren zullen van de uitslag niet vrolijk worden. „Er is een fundamentele dis crepantie tussen de verwach tingen van de kerk en die van de jongeren", aldus de twee on derzoekers. Zelfs de gemoti veerde jongeren vinden het za liger te ontvangen dan te geven. Ze willen steun bij hun geloof en ze zoeken sfeer, terwijl de leer er niet toe doet. In de officiële stukken draagt de kerk een heel andere visie uit. Bijvoorbeeld in de kerkorde ('grondwet') van de Samen-op- Wegkerk: niet de kerk, maar de leden moeten zich passen. Er moet instemming zijn met de haarlem anp Voorzitter Corrie Wolters van de rooms-katholieke vernieu wingsbeweging Kerk Hardop is afgetreden. Haar was te ver staan gegeven dat er 'onvol doende draagvlak' voor haar voorzitterschap was. Wolters volgde vorig jaar mei Henk Baars op, die voorzitter van de Acht Mei Beweging werd. „Twee mannen in het be stuur, die ook bestuurslid van de Acht Mei Beweging zijn, za gen mij niet zittenaldus een teleurgestelde Wolters. Die leer en leden moeten verant woordelijkheden op zich willen nemen. In hun onderzoek vroegen Dekker en Stoffels „min of meer terloops" in open vragen naar negatieve aspecten van de kerk. En de kritiek was niet mals. De kerk is vooral ouder wets: in de vormgeving van de diensten, in het gebrek aan openheid, de dingen die spelen en het gebrek aan tolerantie. Dekker en Stoffels vinden dat de kritiek van deze jongeren niet serieus genoeg genomen kan worden. „Hoeveel kriti scher en afwijkender zal de houding ten opzichte van de kerk zijn bij al die jongeren die de band met de kerk niet in stand willen houden!" De ruim tweehonderd onder vraagde jongeren zien de kerk volgens de onderzoekers als een soort 'service-instituut'. Ze kunnen zich de reactie van de kerk intussen levendig voorstel len: „De kerk moet toch juist het opkomende 'reli-shoppen' en het 'geloven la can gengaan?" Dat is ten dele waar, be zij. „Een kerk die zichzë pecteert zal genoeg hebben om op bepaalde ten aan - nieuwe - leden gen zich ook naar haar te richten." Ook, wantik kan er niet omheen tegd kening te houden met de sen van de leden. En dat betekent vol_ ker en Stoffels vooraf ees breder aanbod in groepen en wat al „De inrichting van het ka leven gaat nog te veel uiti veronderstelling dat er de leden een zekere hom teit in opvattingen en bi gen bestaat." Waarom, zo vragen zij a wel kindernevendiensten, geen apart aanbod voord dere groepen? „Probeer i één dienst aan alle behj tegemoet te komen en ho geen diensten die op één gorie zijn afgestemd, ma geacht worden voor de hr meente geschikt te zijn?" Nogal laconiek stellend derzoekers vast dat een p! lijke kerk voor die ingrijp veranderingen toenaderin zoeken met een kerk v andere snit. Jongeren toch immers niets om de „Samenwerking binnen gio is noodzakelijk", aldus ker en Stoffels. De kerk moet verder 'g naar zichzelf kijken, \indi „Ten diepste ligt hier nar gevoel de vraag of de k doel in zichzelf is of 'd een middel: gaat het Godo kerk of gaat het God o mensen en het heil vi mensen en is de kerk di een middel?" mannen, van wie zij de namen niet wil noemen, vertonen naar haar mening autoritair gedrag. De stichting moet zich volgens Wolters intern bezinnen op het omgaan met macht. ,Als dat in de eigen organisatie niet deugt, verliest Kerk Hardop het recht om machtsmisbruik in de offi ciële kerk aan de orde te stel len." Volgens secretaris en waarne mend voorzitter T. Steenaert was Wolters niet bij machte adequaat sturing te geven aan de bestuursvergadering. roermond anp Vicaris-generaal R. Maessen van het bis dom Roermond legt zijn functie per 1 maart neer. Hij treedt na Pasen als mon nik in bij de trappisten in de abdij Lil- bosch in Echt. Vicaris dr. H. Schnackers, die tot tijdelijk vicaris-generaal is be noemd, neemt de taken van Maessen voorlopig waar. Maessen (53) wil bekijken of een con templatief leven voor hem is weggelegd. Mensen die een beschouwend leven lei den. zonderen zich af van de wereld om te bidden -en andere 'religieuze arbeid' te verrichten. Volgens de Encyclopedie van het het katholicisme heeft contemplatie „geen menselijke nuttigheid". Het is „een opgaan in de waarheid, een eenvoudig verwijlen bij het ware". Maessen werd in 1991 door de toenma lige bisschop Gijsen van Roermond tot vi caris-generaal benoemd. Daarvoor was hij deken van Maastricht. In het bisdom was Maessen onder meer verantwoordelijk voor de benoemingen van priesters en diakens en de contacten met kerkbestu ren. Maessen, in 1974 priester gewijd, was ook voorzitter van het kathedraal kapittel, het belangrijkste adviescollege van de bis schop. Bisschop Wiertz van Roermond respec teert de beslissing van Maessen. „Coni platie is voor iedere priester een wezt ke component in zijn leven", sd Wiertz in een begeleidende brief. In de St. Servaasparochie in Maast hield Maessen overigens altijd twee tenacties. De parochianen konden zd palen of ze hun geld gaven aan de v; actie van het bisdom of de Bisschopp Vastenactie, waarmee Gijsen in 1973 samenwerking verbrak. In 1990 i Maessen de hoop uit dat deze breui heeld zou worden. Afgelopen (as)wu dag was het zover. De Vastenactie wen een kwart eeuw weer gezamenlijk g niseerd. Anno 1899 ANNO 1974 Woensdag 22 Februari LEIDEN - Gisteravond werd de rijksveldwachter Van der Meijden op de Breestraat door een man aange sproken, die hem vroeg of hij ook iets in Leiden te "vertellen" had, waarop de beambte zei: als het niet voor Jan Klaassen is. dan wel. Hierop deelde de man mede. dat in een koffiehuis in de Vrouwensteeg een van de bezoekers, een heer, een gouden dameshorloge en dito ketting ontrold was, waarop de veldwachter een onderzoek daar ter plaatse instelde, zoodat èn de bestolene èn de bezoekers gefouilleerd werden; er werd evenwel niets bevonden. In weerwil daarvan hield toch die heer vol, dat hem het horloge in dit kof fiehuis gerold was, er bijvoegende dat hij nergens an ders was geweest. De veldwachter vertrouwde dien heer echter niet, aangezien deze te diep in het glaasje scheen gekeken te hebben. Inmiddels kwam er ook een controleur van politie binnen, die eveneens met de zaak in kennis werd ge steld en insgelijks aldaar een onderzoek instelde, ter wijl de veldwachter hetzelfde deed bij verschillende horlogemakers aan de Haarlemmerstraat en tot de ont dekking kwam, dat de "bestolene" het horloge zelf in reparatie had gegeven (er moest een glas opgezet wor den) bij den heer V.d. G. aan de Haarlemmerstraat. Daarop nam de veldwachter het horloge even mede naar het koffiehuis, waar nog al de "verdachte zakken rollers" en de "bestolene" en controleur van politie aanwezig waren. Het horloge werd den heer vertoond, waarop deze het als het vermiste herkende. Nu wilden de verdachten verbaal opgemaakt hebben tegen dien heer, omdat hij hen zou hebben beleedigd, waarop de veldwachter zèide, dat dit niet kon, doch hij raadde dien heer aan maar een rondje bier te geven, wat dan ook gebeurde. De heer was wat in zijn schik, dat hij er zoo afkwam. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54. 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. Vrijdag 22 februari LEIDEN - Met ingang van 4 maart gaan twee geüniformeer de, doch vriendelijke heren er streng, doch met begrip op toe zien dat Leidenaars hun stad schoon houden. T. de Roode en B. van den Berg, medewerkers van de Dienst voor Reiniging, Havens en Warenmarkten zijn één dezer dagen door de com missaris van de politie beëdigd als opsporingsambtenaar. Waar mee het begrip "reinigingscon troleur" in Leiden wordt geïntro duceerd. De plannen om dergelijke con troleurs aan te stellen, dateren van 1971. Hoewel de heren Van den Berg en De Roode, die bij de Leidse politie opgeleid zijn, primair een adviserende en voor lichtende taak hebben, zijn zij bevoegd om bekeuringen uit te delen. Er zijn vier gevallen, waarin dat mogelijk is.- - bij het weggooien of achter laten van vuilnis op of aan de openbare weg, in plantsoenen, parken of bossen, in het water of op het ijs; -bij het aanbieden van huis vuil aan de ophaaldienst anders dan in goed gesloten vuilnisem mers en -zakken; -bij het onbevoegd doorzoe- LEIDEN - De Jan Ligthartschool en de kleuterschool 'De Zandtaart' uit de Damlaan hebben een gezamenlijk pro ject aangepakt, getiteld: 'Kijk om je heen, je bent niet alleen'. De kinderen hebben allerlei werkstukken gemaakt, die in hun ogen betrekking hebben op het dagelijks leven: de bakker, de postbode, maar net zo goed ook de brandweer. Gisteren was voor ouders en andere belangstellenden een kijkavond. foto archief leidsch dagblad ken van vuilnisemmers en - zak ken; -bij het door honden laten be vuilen van een gedeelte van de weg dat kennelijk uitsluitend of mede voor voetgangersverkeer is ingericht. NOORDWIJK - Op het gebied van de zorg en de verpleging van de zwakzinnigen uit onze sa menleving is gelukkig de laatste jaren hier en daar het nodige veranderd. Duidelijk is dat waar te nemen in de Dr. Mr. Willem van den Bergh-Stichting aan de Zwarteweg in Noordwijk. Daar is men al jaren bezig met de uit voering van een ingrijpend her structureringsplan. Oude pavil joens gaan verdwijnen en er ko men nieuwe van een geheel an dere opzet en indeling voor in de plaats. Verpleeggehuchten noemt men dat. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/vr. 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 DIRECTIE B M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G Majoor, T van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) w i REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8 30 tot 17: 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ventri het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-W betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binneili worden verzonden geldt een toeslag van/ aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTEN Voor mensen die moeilijk lezen, sleets hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samenii van het regionale nieuws uit het le®3 Dagblad op geluidscassette beschikte* informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, &s Z I K N H U I Z E ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis- tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum tel. 071-5269111. De ruim tweehonderd ondervraagde jongeren zien de kerk volgens de onderzoekers als een soort 'service-instituut'. archieffoto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10