Wegen afval vertoont gebreken Ambitie en berusting op de Oranjegalerij Europacup in Leiden DIOK 'Die honden verstoren alles' Regio VICTORIA LINDEN ^TOO van BEfflfflElEfl ZATERDAG 20 FEBRUARI 1999 chef erna straatsma. 071-5356437,plv -chef judy nihof. c Woningen mogen in bollenschuur warmond De oude bollenschuur bij Dorpsstraat 19 in War mond wordt verbouwd tot drie woningen. Leidenaar C. van Duijn krijgt van het gemeentebestuur van het dorp toestem ming om het karakteristieke bedrijfspand een woonbestem ming te geven. Belangrijk argument daarbij is dat het uiterlijk van de oude bollenschuur gehandhaafd blijft. De raadscommis sie ruimtelijke ordening buigt zich woensdag 4 maart over het bouwplan. Ledenvergadering D66-Oegstgeest oegstgeest Oud-wethouder M. Poelmans en raadslid A. Ko ningsveld zijn maandag spreker op een openbare ledenvergade ring van D66-Oegstgeest. Poelmans. die kandidaat is voor zijn partij bij de provinciale statenverkiezingen, neemt een aantal provinciale thema's onder de loep. terwijl Koningsveld enkele gemeentelijke onderwerpen behandelt. Hij praat met de aanwe zigen over de Lange Voort en het bedrijventerrein Rijnfront. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Het Witte Huis. De aan vang is om half negen. Expositie over leven in de winter leiderdorp De tentoonstelling 'Planten, dieren en mensen in de winter' is nog de hele maand februari en maart - alleen op zon dag - te zien in het milieu-educatief centrum in park De Hout kamp in Leiderdorp. De tentoonstelling kan van 14-16 uur wor den bezichtigd. ZONDAG 21 FEBRUARI OM 14.00 UUR tegen de Duitse landskampioen Kom naar de Smaragdlaan 101 in Leiden (t.o. CBR/3 Octoberhal) Bij twijfel, bel zondag vanaf 13.00:071-5 765 096 KAMPEER-WINTER RUITERSPORT Ooit was het 't eerste en enige echte winkelcen trum van Leiderdorp: de Oranjegalerij aan de Fre- derik Hendriklaan. Maar Santhorst kwam. En de Winkelhof kwam. Steeds meer werd de Oranjega lerij een 'winkelcentrum- pie' voor de buurt. En nu zijn er weer de zorgen over het nieuwe dorps- hart aan de Laan van Ou derzorg. Hoe je staande te houden onder al dat geweld? De neuzen blij ken bepaald niet allemaal dezelfde kant op te staan. leiderdorp afke van der toolen Met twee zware boodschap pentassen begeeft een klant zich naar de uitgang van dro gisterij De Vijzel. Toos Mans hande spoedt zich langs haar heen: „Wacht maar, ik hou de deur wel even voor je open." Dat zijn de kleine dingen die het 'm doen in een buurtwin kelcentrum als dit. „De service is optimaal, je brengt spullen aan huis, en je helpt ook men sen", somt Marja de Jong van de Troefmarkt op. Dat is iets om trots op te zijn. Maar het betekent ook opbok sen tegen die ene grote broer, de Winkelhof. Zoals die buurt bewoonster illustreert, die met een pakje vleeswaren in de hand naar huis loopt. „Ja, ik had even wat nodig, en voor zoiets kleins ga ik niet helemaal naar de Winkelhof." Normaal gesproken doet ze dat dus wel? Ze trekt een schuldig gezicht. „Ja, slecht van me, hè." Inderdaad, de Winkelhof heeft de acht winkels van de Oranjegalerij slechte tijden be zorgd, zegt drogist Jan Mans- hande. Maar het ergste is ach ter de rug- „Tot een jaar gele Een aantal winkeliers van de Oranjegalerij. Staand: John van der Holst, Joop Thijssen, Jan de Koning, Wim de Jong en Jan Manshande. Zittend Lizz Markovits en Albert Pestel. foto hielco kuipers den werd er geen huis bijge bouwd in deze hoek van het dorp. Ja, een enkel huisje mis schien. Maar nu is er een hele wijk bij, Doesplant, met 130 woningen." De nieuwe bewo ners hebben een welkomstpak ket gekregen, want de gedachte is: als ze eenmaal de weg heb ben gevonden, blijven ze wel komen. Eetstraatje Dat wil niet zeggen dat de pro blemen voorbij zijn. Het was beter toen de gezinnen nog ge wone gezinnen waren, zegt groenteman Jan de Koning. Hij kan het weten, want hij en zijn broer Herman zitten hier al sinds 1963. „Tweeverdieners, die zie je hier niet zoveel, 't Is makkelijkheid van de mensen: ze kopen liever in één keer al les." De Hoofdstraat, vroeger een straat vol winkels is als ge volg van dat soort ontwikkelin gen al erg van karakter veran derd. „Het is steeds meer een eetstraatje geworden", zegt Manshande. Direct gevaar voor de Oranjegalerij levert dat vol gens hem niet op: als de win kels bij elkaar op een kluitje zit ten, zoals hier, houden ze el kaar beter in stand. De politiek laat af en toe be zorgde geluiden horen over de verdwijnende middenstand in het oude dorp, en in het ver lengde daarvan klinkt de roep om een opknapbeurt van de Oranjegalerij. Manshande denkt 'zéker niet' dat die roep, en ook een recent bezoekje van de wethouders Roest en Mol- kenboer, een doekje voor het bloeden zijn. omdat de ge meente bezig is met grote plan nen aan de andere kant van het dorp. Tussen Santhorst en de Winkelhof moet immers het nieuwe 'stadshart' komen. ,Dat is wel angst en beven hoor", zegt de drogist. Als het aan hem ligt komt er niet alleen een opknapbeurt, maar ook een uitbreiding met een vis winkel en een vaste bloemen kiosk. Hij hamert erop dat er echt iets moet gebeuren. „Tenmin ste, als je niet wilt dat de men sen denken: wat is het hier een verlopen boeltje." Het pro bleem is dat de Oranjegalerij niet van één eigenaar is, zoals de Santhorst en de Winkelhof. Hier gaat het om vier winke liers die ieder zelf eigenaar zijn, en vier die hun pand huren van een ander.,,Het is niet gemak kelijk om alle neuzen dezelfde kant op te krijgen." Inderdaad blijkt niet ieder een op de Oranjegalerij even ambitieus. „Je kan het wel prachtig opknappen, maar je klanten, dat blijft toch beperkt. Het blijven buurtwinkels zegt Jan de Koning. En: „Hóé moet je uitbreiden? Kiosken moet je ook niet hebben, kijk maar eens bij Santhorst." Wim de Jong van de Troefmarkt ziet die bloemen wel zitten, maar de vis? „Er heeft hier al eens een viskar gestaan", zegt hij veelbe tekenend. Wel zien hij en zijn vrouw wat in die opknapbeurt. Verpauperd Manshande is sinds afgelopen najaar één medestander kwijt: de Leidse dierenwinkelier Eddy Bon. Die heeft het niet meer dan anderhalf jaar uitgehou den op de Oranjegalerij. De di recte aanleiding voor Bons ver trek was de komst van de bloe- menhal van Ranzijn naar Lei derdorp. die ook spullen voor dieren ging verkopen. Maar er zat hem nog meer dwars. „Dat winkelcentrum was een beetje verpauperd, maar ik had het vermoeden: dat wordt wel op gewaardeerd. Ik ga er gewoon zitten, dacht ik, en er wat moois neerzetten." Ook Bon dacht aan een grote opknapbeurt en aan uitbrei ding, ook van de supermarkt. Samen met Manshande wilde hij daar het voortouw in ne men. „Het zooitje wakker schudden, zeg maar. Want dat zat behoorlijk vastgeroest. Zo van: ach, ik zit hier wel goed, het zal wel zo horen." Dat viel dus tegen. Toch is zijn conclu sie niet dat het hopeloos is met die Oranjegalerij. „Nee hoor, het is absoluut levensvatbaar in die buurt. Maar er moet wel wat gebeuren." Zoeterwoudenaar in de clinch met gemeente over hoeveelheid GFT zoeterwoude dimitri walbeek Het elektronisch systeem waarmee Zoeterwoude het aangeboden huisafval weegt, vertoont gebreken. Chips die het aantal kilo's huisvuil registreren in de grijze en groene containers werken soms niet en de vuilniswagen weigert de bakken dan te legen. alle fouten verhelpen we. Even tueel financieel nadeel wordt vervolgens gecompenseerd." Sinds april vorig jaar rekent Zoeterwoude het aangeboden huisvuil per kilo af. Bij het legen van de containers registreren de chips hoeveel kilo in reke ning wordt ingeleverd. „We hebben al meerdere telefoon tjes gehad van inwoners die klachten hadden. Dan onder zoeken we dat meteen." Eén van de klachten komt van Zoeterwoudenaar L. Witte. Hij is ontevreden over de ma nier waaróp zijn klachten zijn Volgens de gemeente vallen de problemen onder de 'kinder ziektes' van het nieuwe, sys teem. dat bijna een jaar geleden werd ingevoerd. Een ambtenaar noemt de problemen 'accepta bel'. In het eerste jaar zijn vol gens hem 'minder dan zestig containers' niet goed geleegd. In totaal staan er zesduizend containers in het dorp, twee per huis. „Overal zit een dergelijke foutmarge in", aldus de ambte- naaar. „Zeker in zoiets ingewik kelds als dit weegsysteem. En afgehandeld. Witte zag twee keer een, in zijn ogen, veel te hoog aantal kilo's GFT-afval (groente- fruit- en tuinafval) op zijn afrekening staan en klaagde daarover bij de gemeente. Toen na enig aandringen een onder zoek werd ingesteld, bleek dat de chips in de containers van Witte kapot waren. Hij zegt dan ook dat de vele kilo's groen af val, twee keer zoveel als gemid deld, nooit van hem kunnen zijn. De chips waren immers kapot. 'Natte vingerwerk' noemt de Zoeterwoudenaar de bedragen op zijn vuilnisnota. „Hoe kon er gewogen worden als mijn bakken door de wagen geweigerd zouden zijn?" De ambtenaar noemt de ka potte chips van Witte een 'bij zonder geval". De GFT-contai- ners van Witte konden - 'vreemd genoeg' - toch gewo gen worden, dus zijn de bedra gen ook correct, redeneert de gemeente. Witte krijgt het be taalde geld niet terug. „Dat af val is gewoon van hem rea geert de ambtenaar, „Vaak blijkt ook dat in het menselijk geheugen een foutmarge zit." Wel heeft Witte nieuwe chips in zijn vuilnisbakken gekregen. Witte: „Dit kan toch niet. Die chips waren kapot. Hoe weten ze dan dat ik dat afval in de container heb gegooid. Ik heb te maken met een ongekeerde bewijslast. Hoe bewijs ik dat ik dat afval niet heb weggegooid. De gemeente blijft zo echt in gebreke. En ik moet het maar gewoon slikken. Belachelijk." Witte komt na zijn aanvarin gen met de gemeente tot de conclusie dat Zoeterwoude van Naam: Hay Liem Leeftijd: 44 jaar Beroep: arts acupuncturist Burgerlijke staat: getrouwd, twee kinderen Woonplaats: Leiderdorp Hoe was u als kind? Rustig. Het grootste deel van mijn jeugd heb ik in Indonesië doorgebracht. Ach, mijn jeugd was zoals die van veel kinderen: ik speelde. Ja, en ik was in de tuin bezig, heel vaak. Allerlei dingen poten, dat soort dingen deed ik veel. Aan welk Nederlands trekje raakt u nooit gewend? Wat ik misschien het vervelend ste trekje vind is agressie in het verkeer. Dat vind ik een eigen schap die meer voor Nederland geldt dan voor andere landen. In Duitsland zie je hoe mensen bij een wegversmalling netjes beginnen te 'ritsen'. Hier is het: zo ver mogelijk doorrijden en je auto ertussen proppen. Krijgt u nou nooit een punt hoofd van alle scepsis over 'al ternatieve geneeswijzen Na al die jaren... Nee hoor, ik krijg nooit een punthoofd. Ik vind het eerder een uitdaging. En het resultaat bevestigt eigen lijk al de werking. Ik denk ook- dat de acceptatie van acupunc tuur steeds groter wordt. Als je een heleboel mensen uit de ge zondheidszorg onder behande ling krijgt, zegt me dat genoeg. Heb ik niet. Nee, echt. Om ma teriële dingen kan ik me niet druk maken. Hoe ziet uw favoriete avond ontspanning eruit? Ach, er zijn zoveel dingen die ik 's avonds graag doe. Naar mu ziek luisteren, een cryptogram- metje maken... En sport. Met de hockeyclub bezig zijn, actief zijn binnen Alecto, m'n vereni ging- Wat zou u doen als u een dagje burgemeester mocht zijn in Lei derdorp? Nou. ik zou eigenlijk helemaal niet met hem willen ruilen. Dat hele ceremoniële gedoe erom heen, daar houd ik niet van, dat is iets dat me tegenstaat. Ik am bieer het absoluut niet om een dag in de schoenen van de bur gemeester te staan. Waarvan ligt u 's nachts wak ker? Zorgen om m'n dochters, haha- ha... Nee, als er onrecht wordt gedaan. Als mensen afspraken niet nakomen, dat soort din gen. Wanneer vertrekt u uit Leider dorp? Dat zou na mijn pensionering moeten zijn. Als dat tenminste ooit gebeurt. Mijn vader wordt dit jaar tachtig, en die oefent het beroep nog steeds uit. dus Met wie zou u wel eens een weekje willen ruilen? Een boeddhistisch klooster lijkt me wel eens leuk. Rust, tot je zelf komen. Of - hoe zal ik het zeggen - als een nomade door de vrije natuur trekken. Dat lijkt me ook wel waf. Wat zou u doen meteen miljoen gulden? (Liems dochter veert overeind: Een Porsche! Je zou een Por sche voor me kopen, pappa! Daar hebben we het pas nog over gehad!) Liem: Mmmm... Ik zou het een beetje verdelen, denk ik. tekst maarten keulemans foto taco van der eb het afval wegen af moet. „Wie was er dan wel verantwoorde lijk?", schrijft hij in een brief aan de krant „Stom! Dat was ik natuurlijk zelf. Wat had ik in vredesnaam gedaan? Mijn badwater in de bakken gedaan? Had ik al mijn huisdieren en kinderen nog wel? Werd er nie mand in de buurt vermist? Kent u de middeleeuwse me thode nog: Gewogen en te licht bevonden? Misschien is dat wel met mijn afval gebeurd. Net als de heksen op de brandstapel terechtgekomen. Het was te weinig en dan krijg je straf. Wat mij betreft, gaat deze methode verdwijnen, maar dan alstu blieft pas nadat er met deze hekserij met afval is afgerekend! Witte weet nog niet of hij ver dere stappen tegen de gemeen te onderneemt. Stilzwijgen duurt voort rond dood Voorschotenaar voorschoten maarten keulemans Het onderzoek naar de geweld dadige dood van de Voorscho- tense ondernemer Jan Balfoort is na een maand nog altijd om geven met een waas van ge heimzinnigheid. Politie en jus titie hullen zich - 'in het belang van de voortgang van het on derzoek' - in stilzwijgen. Zelfs de doodsoorzaak van Balfoort 'kan nog niet worden vrij gegeven', zo meldt justitie. Ook kan persofficier S. Horstink niet zeggen wat de tien aanwij zingen hebben opgeleverd die bij de politie binnenkwamen na een uitzending van het polfrie- programma Opsporing Ver zocht. „Het team is nog met de aanwijzingen bezig", meldt Horstink. Wel weerspreekt Horstink de dinsdag door een politiewoord voerder gedane mededeling in het tv-programma, dat er nog geen enkel schot zit in de zaak. „Ik weet niet waar die meneer dat vandaan heeft. Het team is nog op volle sterkte bezig. Er is gewoon nog niets over de zaak te zeggen." Het enige dat inmiddels vast staat, is dat het spoor van de moordzaak naar Katwijk leidt. Daar werd Balfoort op woens dag 20 januari voor het laatst gezien, in de omgeving van de Sandtlaan. De volgende och tend zagen omwonenden het bestelbusje van Balfoort aan de Douw van der Kraplaan staan. Een kleine week later werd dui delijk dat het ontzielde lichaam van de Voorschotenaar toen al in het busje lag. Molenaar Hoogduin woest over doodgebeten hazen en kippen warmond 'judy nihof „Hazen doodbijten? Dat doet mijn hondje niet." Hoe vaak Ben Hoogduin dit de afgelopen jaren te horen heeft gekregen, weet hij niet. De War- mondse molenaar is de wanhoop nabij. Hij weet onderdehand niet meer hoe hij hondeneigena ren uit de Leidse Merenwijk duidelijk moet ma ken dat ze hun dier aan de lijn moeten houden. In het gebied bij de molen van Hoogduin bij ten loslopende honden keer op keer hazen dood. Maar ook op zijn eigen erf zijn de dieren niet vei lig. Regelmatig vindt Hoogduin er kippen met een doorgebeten strot. De Warmonder is het spuugzat. „Ik moet vier, vijf keer per dag honden vap mijn erf afjagen. Er is hier geen aardigheid meer aan zo", zegt hij. Hij loopt naar het bord waarop staat dat honden aan de lijn moeten. Hoogduin heeft er vier bloederige dode hazen aan gehangen. Het is de zoveelste poging van de Warmonder om de hondenbezitters met hun neus op de feiten te drukken. Hoogduin is zowel molenaar als 'greenkeeper' van de Golfclub Kagerzoom. Vanaf zijn erf loopt de Warmonder zo de golfbaan op. Het gebied bij de molen van Hoogduin is een geliefde honden- uitlaatplaats voor bewoners van de Merenwij Het gezin Hoogduin woont op een idyllisch ple je met - aan één kant - uitzicht op de plassen t op het eiland Koudenhoorn. Maar schijn bedriegt, vindt Hoogduin. „H ziet er hier heel mooi uit, maar de fauna is we Het zeldzame wild, de velduilen, de kluten, zijn allemaal verdwenen." De wilde dieren ga; hem aan het hart. Hoogduin was dan ook blij d de de hazenstand in het gebied net weer e< beetje op peil was. „Vijf jaar geleden stond hi alles op zijn kop door de aanleg van een fietsp; en de golfbaan. Al het wild was weg. Met de h zen ging het de goede kant op, maar nu is d weer naar de kloten. Die honden verstoren les." Het ergert Hoogduin mateloos dat sommige genaren hun hond los laten lopen terwijl ze hi dier totaal niet in de hand hebben. „De hond u laten? Schei toch uit, sommige mensen word« door hun hónd uitgelaten. Zo n hond doet pi cies wat-ie zelf wil. Vliegt overal met een bloe gang op af." Om die reden is de Warmonder gestopt met het houden van schapen. „Dat k. hier niet meer. Ze worden door honden de slo in gejaagd of doodgebeten."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25