Prijzenslag mobiele telefonie Economie Mobiele lanceerbasis Artsen klagen over Reaal Einde belastingvrij winkelen in zicht koord in Duitse metaal Vroege Pasen voor eierschilders Vakbonden zien gevaar voor Sociale Eenheid Hoogovens Banken doen geen zaken met coffeeshophouders PERDAG 18 FEBRUARI 1999 0 mderden Skoda-banen op de tocht Bij de Tsjechische autofabrikant Skoda dreigen een paar dérd arbeidsplaatsen te verdwijnen. Die ingreep zou het 1 oord moeten zijn op de flinke afzetvermindering die de ■rneming begin dit jaar vooral op de thuismarkt voor de ;n kreeg. Nu heeft Skoda 23.000 werknemers in dienst. Sko- fi mderdeel van het Duitse Volkswagenconcern, bracht in ja- 5 [j bijna vijftien procent minder wagens aan de man dan in Ifde maand vorig jaar. In Tsjechië werd het bedrijf met een idaling van 55 procent geconfronteerd. Dat kwam neer op its 3.500 verkochte exemplaren. btropisch bad slecht voor personeel jAAG» De hoge temperaturen en vochtige omgeving in nbaden zijn niet goed voor het personeel, aldus de Ar- anspectie na een onderzoek in 150 gewone zwembaden en pn bij vakantieparken. De helft heeft geen maatregelen ge en om blootstelling van werknemers aan de ongunstige kli- ilogische omstandigheden te verminderen. Dat kan door oer van koele lucht naar de werkplek van de toezichthouder werkschema waarin afwisselend wordt gewerkt in het bad zelf of in de kleedaccommodatie, kassa of horeca. Bo- lien worden de werknemers blootgesteld aan herrie. Per mbad werden gemiddeld vier overtredingen vastgesteld. periment lagere BTW voor drie jaar iEi; Nederland mag vanaf 1 januari 2000 drie jaar lang (draaien met een lagere BTW voor kappers, schoenmakers, oneel in de thuiszorg en andere arbeidsintensieve diensten, uropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, dien- isieren een voorstel daartoe in, een logisch vervolg is op de an de Europese leiders in december in Wenen. Die dron- aan op dit soort experimenten als stimulans voor de werk eenheid. Het voorstel moet nog wel unanieme instemming en van de EU-ministers van financiën, maar dat lijkt niet rdan een formaliteit. port Zwitserse chocola gedaald Voor het eerst in tien jaar is de export van Zwitserse cho- gedaald. De economische crises in Azië en Oost-Europa daarvan de oorzaak. Dat heeft de Zwitserse vereniging voor oladefabrikanten Chocosuisse gisteren bekendgemaakt. In exporteerde Zwitserland vijf procent minder chocola dan 197. De 63.400 ton chocola die vorig jaar de grens over ging ht423 miljoen Zwiterse franc op (564 miljoen gulden), een ent minder dan in 1997. Vooral de verkoop van goedkope üladeprodukten daalde door de economische crises. otere kans op ziekte in bouwsector Li Een kwart van de bouwvakkers loopt de kans om of arbeidsongeschikt te worden. Hoofdoorzaak is de opge- werkdruk. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijksuni- r.eit van Groningen dat in opdracht van de Bouw- en Hout- IFNV is verricht. Volgens de onderzoekers is de werkdruk tbouw- en houtnijverheid hoger dan gemiddeld. De com- van lange werkdagen, zwaar lichamelijk werk, onvol- e inspraak en eentonig werk is funest, concludeert de universiteit. De gezondheid van één op de vier werkfiemers bouw loopt dan ook gevaar. t Financieele Dagblad weg bij PCM erdam Het Financieele Dagblad laat de krant vanaf sep- ler 2000 door de Telegraaf drukken en verspreiden. Daar- stapt de krant over naar de grote concurrent van de huidi- itgever PCM. Met het contract is een bedrag van minimaal miljoen gulden gemoeid. Het FD diende vorige maand een itover PCM in bij de Nederlandse Mededingingsautoriteit a). Het dagblad is het niet eens met een 'exorbitante' ta- erhoging van vijftig procent die de uitgeverwil doorvoe- PCM drukt het FD vijf keer per weekin een oplage van 10. De Telegraaf neemt het drukken, het vervoer, de distri en bezorging van zowel abonnementen als losse verkoop ch. Hierdoor kan de oplage van het FD groeien, aldus de graaf. king bij Hoogovens-dochter Boël n/brussel Het personeel van het Hoogovens-bedrijf UGB t Belgische La Louviére legt vandaag gedurende 24 uur het (neer. Doel van de actie is om de druk te vergroten op de die van het IJmuidens staalconcern en de Waalse regering, al de militante socialistische metaalbond FGTB wil betrok- ivorden bij de onderhandelingen over een reddingsplan het bedrijf, dat sinds 1997 voor vijftig procent eigendom is Hoogovens. De FGTB vreest voor een rampscenario bij .zoals de onderneming kortweg heet, met zelfs bedrijfsslui- Er werken 1.300 werknemers. Twee jaar gelden waren dat 100 en nu zouden weer honderden ontslagen dreigen. (O voor ambtenaren nog ver weg uk; Gemeenten en bonden staan nog mijlenver uit elkaar e gesprekken over een nieuwe CAO voor de 175.000 ge melijke ambtenaren. Morgen gaan partijen de tweede on- andelingsronde in. Abvakabo-bestuurder J. van 't Hooft gisteren nog geen aanwijzingen dat partijen elkaar dan zul- aderen. De werkgevers streven naar een driejarige over- omst waarin de lonen jaarlijks per oktober stijgen met twee ent. De bonden willen een CAO voor een jaar met per 1 3,5 procent erbij. Ook wil men een hogere eindejaarsuitke- ran 1.8 procent (nu 0,8 procent). iim driekwart peren eetbaar 5A1; Minder dan een kwart van de peren die zijn onder - i! op aanwezigheid van het bestrijdingsmiddel CCC, mag niet in de handel komen. Dat blijkt uit monsters van de In- üe Gezondheidsbescherming waren en veterinaire aangele iden (vroeger de Keuringsdienst van Waren). De peren- iel werd eind vorige maand platgelegd nadat in Engeland te hoog gehalte van het middel CCC was aangetroffen. CCC lormequat-chloride) is een groeiremmer die de vruchtzet- van peren bevordert. Zo'n 60.000 ton peren mocht met on- iellijke ingang niet in de handel worden gebracht. i tegen Europees-Japans valutaplan Iügton De Amerikaanse minister van financien R. Rubin niets in het Europees-Japanse voorstel om de dollar te kop- uaan de euro en de yen. Franse, Duitse en Japanse functio- sen hebben eerder gezegd dat een nauwe koppeling van munteenheden voor meer stabiliteit op de internatinale tamarkten zou zorgen, maar volgens Rubin is de kans te tdat het plan negatieve gevolgen zou hebben voor de eigen »mie van de Verenigde Staten. Libertel en KPN ook naar een 'kwartjeper minuut den haag gpd De prijsverlagingen die Libertel en KPN Telecom hebben afgekondigd, bewijst dat de concurrentiestrijd in de mo biele telefonie is losgebarsten. Al is voor consument de verlaging niet zo indrukwekkend als de marktleiders doen geloven. Kortingen gelden vooral in daluren. Van de beloofde helderheid is geen sprake. Vergelijking van de meer dan 140 verschillende abonnementen wordt steeds ingewikkelder. zakken om even goedkoop te worden als Ben. Waarbij gezegd moet zijn dat de vergelijking oneerlijk is omdat de nieuwe netwerken geen landelijke dek king hebben. Libertel, de op één na groot ste met 1,2 miljoen abonnees, waarvan 550.000 prepaid, rea geerde vrijdag door de lokroep van de nieuwkomers over te nemen en ook te adverteren met 'een kwartje per minuut.' Bij Libertel geldt het kwartje Nadat de drie nieuwe netwer ken Telfort, Dutchtone en Ben de afgelopen maanden ver on der de gangbare prijzen waren gedoken met als strijdkreet 'een kwartje per minuut', konden Li bertel en KPN Telecom niet achterblijven. Zeker niet nadat uit een prijsvergelijking door PriceWaterhouseCoopers bleek dat de marktleiders vijftig pro cent in prijs zouden moeten niet bij abonnementen zoals bij Telfort, Dutchtone en Ben, maar alleen voor voorafbetaal- de telefoonkaarten ('prepaid') en dan nog alleen in daluren. Slim van Libertel, want in prepaid hanteren de nieuwko mers relatief hoge tarieven en daar zat de ruimte om te stun ten met 'een kwartje per mi nuut.' De goedkoopste is Ben met een gulden per minuut in zowel piek als daluren. Het goedkoopste daltarief is van Dutchtone, 65 cent per minuut tussen 17 uur en 9 uur. Het piektarief van Libertel blijft op 1,45 gulden per minuut. Het met Ben vergelijkbare tarief voor piek én dal daalt tot 1,10 gulden. KPN, marktleider met 2,2 miljoen gsm-gebruikers, voeg de zich gisteren in het koor en biedt ook een kwartje per mi nuut voor prepaid-gebruikers in daluren. Bij KPN is dat na 20 uur en voor 8 uur 's morgens. KPN volgt hier Libertel en komt ook op een piek- én daltarief van 1,10 gulden, een verlaging met een kwartje. Op 1 maart gaat KPN nog een stap verder en verlaagt ook zijn minuutprijzen voor abonne menthouders en de prijzen van de duurdere, zakelijke abonne menten. De veelbellers gaan daardoor volgens KPN de helft minder betalen per minuut. Gemiddeld over alle gebruikers is de prijsverlaging volgens KPN dertig procent. Het Hi!-abonne- ment blijft 34,95 per maand, maar het bellen wordt twee kwartjes per minuut goedkoper tot 99 cent overdag. In daluren is de daling een dubbeltje tot 25 cent per minuut. Het goedkoopste abonne ment, Flexibel Economy, blijft 29,95 gulden, maar de minuut prijs daalt met 35 cent tot drie kwartjes per minuut, het dalta rief hoefde maar een stuiver omlaag om op het populaire 'kwartje per minuut' te komen. Dat hier, maar niet bij Hi!, de 'voordeelnummers vervallen maakt het effect van de verla ging ongehoord complex. Zelfs deskundigen komen er niet uit. PriceWatersCoopers houdt Ben voor de goedkoopste, terwijl de Consumentenbond uitkomt bij Dutchtone. „Elke prijsvergelij king moet je individueel uitre kenen", zegt een deskundige. Zo lang de drie nog geen lande lijke en internationale dekking bieden, is sowieso iedere objec tieve vergelijking onmogelijk. Compromis SER over WAO-gat den haag gpd Werkgevers en bonden hebben in de Sociaal-Economische Raad een compromis bereikt over het WAO-gat en hiaten in de Nabestaandenwet. Eind ja nuari besloot de SER nog een verdeeld advies naar de het ka binet te sturen. Op de valreep is dit alsnog voorkomen. Op verzoek van het kabinet heeft de SER gekeken naar de onverzekerbare risico's bij de WAO en de Nabestaandenwet. Een groep mensen kan zich niet of tegen hoge kosten bij verzekeren omdat verzekeraars hen vanwege gezondheidspro blemen weigeren een stan daardpolis te verkopen. De vak beweging wilde voor deze groep een waarborgfonds opge- richten. De werkgevers voelden hier niets voor. In het gisteren bereikte com promis heeft het fonds plaats moeten maken voor verdere zelfregulering. Sociale partners moeten zelf met de verzeke raars tot een oplossing komen. Dit kan bijvoorbeeld door af te spreken dat mensen die van baan veranderen en gezond heidsproblemen hebben toch kunnen deelnemen aan een collectieve verzekering. De SER adviseert het kabinet de bestaande overgangsregeling van de Nabestaandenwet uit te breiden zodat mensen met ge zondheidsproblemen niet tus sen wal en schip raken. utrecht anp Artsen beschuldigen verzeke ringsmaatschappij Reaal ervan vertrouwelijke gegevens van zieke werknemers op te eisen. De vereniging van bedrijfsart sen NVAB en de artsenorgani satie KNMG noemen de han delwijze van de verzekeraar on aanvaardbaar. De NVAB heeft bedrijfsartsen opgeroepen geen gegevens meer te verstrekken. Het gaat om naam en adres van werknemers, activiteiten die de hervatting van het werk in de weg kunnen staan, de vraag of er sprake is van een conflict tussen werkgever en werknemer en het oordeel van de bedrijfsarts of er werkelijk sprake is van ziekte. Volgens de artsen is dit in strijd met de privacycode van de KNMG. YVerknemers zijn contractueel niet verplicht ge gevens te verstrekken. Reaal ontkent dat gegevens worden gevraagd die onder de privacy code vallen. Ook zegt de verze keraar geen inzicht te willen in het medisch dossier en gege vens te eisen over de aard van het verzuim. Reaal zegt alleen de samenwerking tussen werk gever, Arbodiensten en verze keraars te willen 'optimalise ren'. Bij BP Amoco gaan tienduizend banen verdwijnen londen krf Bij BP Amoco verdwijnen dit jaar 10.000 arbeidsplaatsen. Het energieconcern wil elkaar over lappende activiteiten samen voegen. Het concern ontstond vorig jaar uit de fusie tussen BP en Amoco. President-directeur Browne maakte het slechte nieuws gisteren bekend. Tot nu toe was uitgegaan van een re ductie van 7.000 op een totaal van 100.000 arbeidsplaatsen. Volgens de topman zal voor twee miljard gulden aan activa worden afgestoten. Het concern raakte vooral in zwaar weer door de forse ge daalde olieprijs. Dat was een van de belangrijkste oorzaken van de winstval van 34 procent. Verder boerde het Brits/Ameri kaanse concern minder goed met zijn chemische activiteiten. Voor 1999 houdt BP Amoco er rekening mee dat de olieprijs tussen de tien en elf dollar komt te liggen. De prijs van een vat Brent-olie (159 liter) zakte gisteren op de Londense olie- markt naar 9,92 dollar. brussel marc peeperkorn correspondent De taxfree lobby start komende weken een slot- offensief richting Europese regeringsleiders en ministers van financiën, om het afschaffen van belastingvrij winkelen in de Europese Unie per 1 juli te voorkomen. Er wordt een verlies van 50.000 tot 140.000 banen voorspeld als de plan nen worden doorgezet. Het Europese Commms- sie, het dagelijks bestuur van de EU, verwierp gisteren deze doemscenario's. Volgens de EU overdrijft de lobby in haar bereke ningen het banenverlies schromelijk. In Neder land zouden 1.000 tot 4.000 arbeidsplaatsen ver dwijnen, in Spanje zelfs 22.000. Europees Com missaris Monti (fiscale zaken) benadrukte dat een flink deel van de taxfree verkopen straks via gewone winkels verloopt, wat daar tot extra werkgelegenheid leidt. Bijkomend voordeel is dat over deze verkopen belasting en accijns wordt geheven, waardoor de fiscus in Europa minimaal 4,5 miljard gulden meer ontvangt- Dat geld kan worden ingezet om de lasten op arbeid te verlagen, wat ook banen oplevert. Niet toevallig zette de Commissie giste ren het licht op groen om gedurende drie jaar te experimenteren met extra lastenverlichting voor arbeidsintensief werk (schoenreparaties, op knappen huizen, kinderopvang). Monti verwacht circa 50.000 nieuwe banen als de extra belasting hiervoor wordt ingezet. De taxfree lobby veegt deze argumenten als 'onzin' van tafel. Zij voor spelt niet alleen een blijvend banenverlies, maar vreest ook voor de sluiting van lokale vliegvelden die afhankelijk zijn van belastingvrije verkopen. Veerdiensten krijgen te maken met ditzelfde pro bleem en zullen gedwongen zijn hun service in te krimpen, aldus de lobbyisten. Daarnaast voor spellen zij duurdere vlieg- en boottickets. De lob by vraagt daarom uitstel met vijf jaar om de in dustrie de kans te geven zich op de nieuwe situa tie voor te bereiden. Medio maart komen de EU-ministers van finan ciën bijeen om zich over het taxfree winkelen te buigen. Het principe-besluit van de afschaffing werd al in 1991 (unaniem) genomen. Sinds die tijd heeft de industrie tientallen miljoenen ge spendeerd aan de campagne om de maatregel ongedaan te maken, maar niets om zich aan te passen. Daarnaast past het verdwijnen van de duty-free in het algemene EU-beleid om oneerlij ke belastingconcurrentie te voorkomen. In juni komen de regeringsleiders bij elkaar. Frankrijk, Groot Brittannië en Duitsland zijn tot nog toe pleitbezorgers voor enig uitstel. Neder land en Denemarken hebben informeel al laten weten iedere versoepeling desnoods met een ve to te treffen. Om de EU-leiders te paaien stelt de Commissie de bestaande Europese steunfondsen beschikbaar om tijdelijke problemen bij luchtha vens of veerdiensten te verzachten. met hun overleg. Anderhalf uur later meldden werkgevers en werknemers dat zij overeen stemming hadden bereikt. De werknemers krijgen voor janua ri en februari eenmalig 350 mark extra, vanaf maart volgt een loonsverhoging van 3,2 procent. Er komt ook een een malige uitkering van één pro cent. Dq looptijd van de CAO bedraagt veertien maanden. Werknemers hadden 6,5 pro cent geëist, werkgevers gingen aanvankelijk niet verder dan 2,3 procent en een eenmalige uit kering van een half procent van het jaarsalaris. De metaalsector met zijn 3,5 miljoen werkne mers is een van de belangrijkste Duitse industrietakken. - ~T' i bergevk Directeur-eigenaar Leon Clemens van een eiergroothandel in Bergeyk is deze week al be gonnen met de jaarlijkse productie van geverfde eieren. Ze zijn bestemd voor de paasdagen, dit jaar op 4 en 5 april. Elk jaar verkoopt het bedrijf onge veer een miljoen van deze gekleurde eieren. foto anp bob van den cruijsen Grote onvrede bij schuldeisers van failliete Fokker amsterdam gpd vervolg van voorpagina De grote onvrede onder schuldeisers is ontstaan door een belastingaanslag van 560 miljoen gulden. Daardoor kon een eerste uitkering aan de crediteuren niet doorgaan. In middels hebben de curatoren de aanslag weten terug te brengen tot 140 miljoen gul den, maar dat vinden de schuldeisers nog altijd te veel. De crediteuren begrijpen bo vendien niet waarop de aan slag is gebaseerd. „We weten niets, we krijgen alleen maar gefilterde informa tie", aldus R. van Galen, advo caat van enkele grote opkopers van vorderingen. De schuldei sers sluiten niet uit dat de cu ratoren in de fout zijn gegaan en daarmee verantwoordelijk voor de belastingaanslag. Cu rator R. Schimmelpenninck zei de instelling van de commissie niet als een motie van wan trouwen te zien. Volgens hem kunnen de partijen een bijdra ge leveren aan een oplossing. Rechter-commissaris Van Vonderen heeft de Stichting Effectenverkeer (STE) inmid dels op de hoogte gesteld, om dat de leden van de commissie tijdens hun onderzoek voor kennis kunnen vergaren. Aan gezien er nog steeds gehandeld wordt in vorderingen en obli gaties van Fokker kan dat zeer lucratief zijn. „De STE zal de koersbewegingen van de obli gaties de komende tijd nauw gezet in de gaten houden", al dus rechter-commissaris Van Vonderen. De grootste credi teuren Dasa, Kreditanstalt für Wiederaufbau en CSFB nemen namens alle schuldeisers zit ting in de commissie. De crediteuren wachten nog steeds op een eerste uitkering. Curatoren willen daartoe over- Deze heeft geprotesteerd tegen een schikking die de bewinds voerders hebben getroffen met American Airlines. Volgens Schroder Co krijgt de lucht vaartmaatschappij meer dan rechtvaardig is, waardoor an dere schuldeisers te weinig krijgen. velsen-noord ronald frisart De zogeheten Sociale Eenheid Hoogovens is in gevaar. Die conclusie trekken vakbondslei ders na het eerste gesprek dat ze gisteren met de Hoogovens directie voerden over een nieu we CAO. „Het management wil Hoog ovens Technical Services en DSM Agro niet meer laten mee lopen met de winst-afhankelij ke uitkering van Hoogovens Staal", aldus onderhandelaar J. Duynhoven van FNV Bondge noten. Hij vreest dat dat het be gin van het einde van de Sociale Eenheid kan zijn. Tot die een heid behoren naast Hoogovens ook enkele andere bedrijven op het Hoogovens-terrein. Nu gel den daar dezelfde arbeidsvoor waarden als bij het staalbedrijf. Dat door de directievoorstel len 'scheurtjes' ontstaan in de Sociale Eenheid baart bestuur der A. van der Molen van De Unie 'grote zorgen'. Onderhan delaar G. Sweys van VHP Hoog ovens (hoger peroneel): „Als ze zeggen dat ze de Sociale Een heid in stand willen houden, maar verschillen willen aan brengen in de arbeidsvoor waarden, wat heeft de Sociale Eenheid dan nog voor zin?" De schriftelijke voorstellen die Hoogovens voorafgaande aan de eerste CAO-ronde deed, waren volgens de bonden zeer vaag. Ook de toelichting die de directie gisteren gaf, bleef ste ken in 'algemeen, wollig taalge bruik', aldus CNV-bestuurder G. Mastenbroek. De bonden hebben ingezet op een looneis van 3,5 procent. Ze zijn zeer geïrriteerd dat Hoogovens gisteren niet kwam met een tegenbod. De directie maakte volgens Sweys (VHP) slechts duidelijk de meeste vak- bondswensen 'veel te duur' te vinden. Duynhoven (FNV) voegt daaraan toe: „Ze noem den onze voorstellen doorspekt van wantrouwen en veel te be schermend voor de mensen. Hoezo te beschermend? Bon den zijn er toch voor om werk nemers te beschermen?" De directie heeft beloofd hal verwege volgende week met concretere voorstellen te ko men. Of daar een loonbod bij zal zijn, is de vraag. Duynho ven: „Als ze bij de volgende on derhandelingsronde, over twee weken, nog niet met een sala risbod komen, dan stoppen we ermee. Wat dat betreft zitten al le bonden op één lijn." den haag gpden ING dat omdat ze ook actief zijn in de VS. Ondernemingen die aan de Amerikaanse beurs staan genoteerd, mogen van de Security Exchange Commission niet meewerken aan feiten die formeel gezien strafbaar zijn. Coffeeshophouders blijven door de bankblokkade zitten met grote hoeveelheden con tant geld. Het aantal overvallen op eigenaren van coffeeshops neemt vooral de laatste jaren toe, zo constateert de Maas trichtse advocaat A. Beckers. „Criminelen weten dat er bij ons veel geld omgaat", zegt G. Aarden die twee gedoogde cof feeshops in Goes en Vlissingen beheert. Hijzelf is meermalen slachtoffer geweest van overval len en inbraken. Eigenaren van gedoogde cof feeshops zijn steeds vaker het doelwit van overvallers. Dat komt omdat ze met grote be dragen contant geld op zak lo pen. Dat is weer een gevolg van het feit dat de banken een stil zwijgende onderlinge afspraak hebben geen zaken te doen met coffeeshophouders. De eigenaren van coffeeshops zijn niet welkom bij de Neder landse banken. Niet voor hun zakelijke transacties, maar ook niet met hun privérekeningen. De Nederlandse Vereniging van Banken ontkent overigens een dergelijke afspraak. Van de grote banken die de coffeeshophouders als klant weigeren, doen de ABN AMRO Oslo* Het ziet er uit als een normaal boorplaform voor de olie- of gaswinning op zee. Maar de 'Odyssey' is een verplaatsbaar lanceer- station voor commerciële raketten. De mobiele raketbasis is onder weg naar de Stille Oceaan waar het ligplaats zal kiezen. Volgende maand moet de eerste raket worden gelanceerd. De basis is gebouwd in Noorwegen in opdracht van Sea Launch Limited Partnership. Het is een samenwerkingsverband waaraan behalve het Amerikaanse Boeing ook Russische, Noorse en Oekraïnse bedrijven deelnemen. foto afp

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9