U(^K zet strijd voort Buitenland 'Zend maar uit. U heeft me niet gemarteld' Aanvallen bevestigen angsten in Duitsland 'Koerdische furie is eigen schuld Europa' Britta Böhler voelt zich betrokken bij Koerdische zaak rwee mijnwerkers dood )ij rellen in Roemenië ONDERDAG 18 FEBRUARI 1999 Nazi's gevlucht met Rode-Kruispapier •neve Ten minste tien nazi-kopstukken konden na de Tweede fereldoorlog met paspoorten van het Rode Kruis vluchten naar Argentinië. Volgens het Internationale Comité van het Rode Kruis bevonden Josef Mengele, Adolf Eichmann, Klaus Barbie Erich Priebke zich onder de tien oorlogsmisdadigers. Vol gens Comité-woordvoerder Urs Boegli kende het Rode-Kruisco- mité toen de ware identiteit van deze mannen niet. Ze zouden papieren met valse namen hebben voorgelegd. Pas jaren later on het Rode-Kruiscomité achterhalen wie achter deze namen schuilging. Rampzalige zinkmijn kan weer open gviLLA De zinkmijn die vorig jaar april in Spanje een milieu ramp veroorzaakte, kan waarschijnlijk weer open. Een functio naris van het regionale bestuur in Andalusië heeft gisteren ge legd er een aanbeveling komt om de exploitatie van de mijn te hervatten. Het deels door de milieuramp verwoeste natuurpark Donana en de milieubeweging Greenpeace vinden dit onver antwoord. Het giftige afval van de mijn stroomde vorig jaar door de streek en zorgde voor de grootste milieuramp uit de Spaanse geschiedenis. De schoonmaak heeft circa 200 miljoen gulden gekost. Man van nicht koning België vermoord Mfxico-stadDe echtgenoot van prinses Beatrice, een nicht van de Belgische koning Albert II, is dood gevonden bij zijn woning in Cuernavaca, ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Mexico- stad. Alles wijst op een misdrijf. Een tuinman vond de hoogle raar rechten Luis Reina, een Argentijn van ongeveer zestig jaar, dood bij zijn woning. Hij was gewurgd. Beatrice is de jongste dochter van de Italiaanse koning Umberto II en de Belgische prinses Marie-José, die in 1930 trouwden. Umberto was koning ran Italië van 9 mei 1946 tot 2 juni van datzelfde jaar, toen de Italianen zich in een referendum voor de republiek uitspraken. Bin Laden weg uit Taliban-gebied' Washington De Saudische terrorist Oussama bin Laden is niet meer in het gebied van Afghanistan dat in handen is van de fundamentalistische milities van de Taliban. Dat heeft een ver tegenwoordiger van de milities in Washington, Abdul Hakkim ilujahid, gisteren tegen journalisten gezegd. De Amerikanen beschuldigen Bin Laden ervan dat hij achter de bomaanslagen ran vorig jaar augustus op de Amerikaanse ambassades in Tan- tania en Kenya zat. Daarbij kwamen meer dan 250 mensen om. Saterdag deelde een vertegenwoordiger van de Taliban mee dat lin Laden spoorloos was verdwenen. De Taliban beheersen het jrootste deel van het land, maar het noorden is in handen van Ie oppositie. Bloedigste carnaval ooit in Brazilië paulo Sao Paulo heeft de bloedigste carnaval uit de Brazili aanse geschiedenis achter de rug. De autoriteiten registreerden ?lopen dagen 230 moorden in de grootste deelstaat van het land. Alleen al in de stad Sao Paulo kwamen 99 mensen ioor geweld om het leven. Vorig jaar bleef de dodenbalans voor je deelstaat na vijf dagen carnaval op 217 steken. Ook in de luurstaat Minas Gerias was het met 45 doden opvallend ge welddadig. De Brazilaanse carnavalshoofdstad Rio de Janeiro laarentegen bleef met een handvol slachtoffers ongekend ueedzaam. In de gelijknamige deelstaat vonden tijdens de festi- riteiten 33 moorden plaats. Vorig jaar kwamen tijdens de uit- lundige feesten 57 personen om het leven. Overval op Belgisch geldtransport «ussel Op de Brusselse luchthaven Zaventem is gisteravond len geldtransport overvallen. De vier met kalasjnikov-geweren ■wapende daders ontkwamen met een onbekende buit. De ivervallers voerden de roof uit, op het moment dat de metaal- ioffers uit een wagen van een bewakingsbedrijf werden ingela- len in een vliegtuig met bestemming Londen. Een van de da lers droeg een overall van de Belgische luchtvaartmaatschappij iabena. Schoten vielen er niet, maar een veiligheidsagent liep en shock op. Begin vorig jaar staakten Belgische geldkoeriers es weken na een bloedige overval op een geldtransport vlakbij uik, die aan twee collega's het leven kostte. Habibie gelast herstel Aceh iakarta De Indonesische president Habibie heeft zijn minis- opgedragen snel actie te ondernemen met de opbouw van je provincie Aceh. Met het herstel moeten de negatieve gevol- |en van jarenlange militaire operaties worden verlicht. Het is nog niet bekend hoeveel financiële hulp de provincie krijgt. Het Indonesisch leger verklaarde Aceh in 1989 tot zogeheten militair operationeel gebied (DOM). De strijdkrachten waren voortaan permanent aanwezig om op te treden tegen separatisten. Eind rorig jaar werd de DOM-status opgeheven. Volgens het ministe- van welzijn en armoedeverlichting werden in de DOM-pe- riode 1021 mensen vermoord. Ruim 860 gelden als vermist. Pluto blijft planeet Washington-parijs Bijna was Pluto tot komeet gedevalueerd. Haar na een jarenlange strijd hebben de belangrijkste astrono- nen van de wereld besloten dat de buitenste en kleinste pla neet van ons zonnestelsel zijn status mag behouden. De weten- thappelijke ruzie over Pluto brak al vrij snel na de ontdekking d 1930 los. De buitenstaander is slechts een brok steen en ijs, kleiner dan onze maan. Pluto heeft weliswaar ook een maan, maar die is met twaalfhonderd kilometer doorsnee maar de helft kleiner dan de planeet zelf. Het besluit van de eerbied- ge Internationale Astronomische Unie in Parijs om Pluto in zijn waarde te laten, is aanleiding voor een groot feest bij het Amerikaanse Lowell-observatorium. Hier ontdekte Clyde Tom- baugh de vooralsnog laatste planeet van ons zonnestelsel. Malta mag voor bij uitbreiding EU 'ussel Malta mag van de Europese Commissie 'voordringen' hij de uitbreiding van de Europese Unie. Hoewel de relatief wel- tarende microstaat pas vorig jaar formeel haar aanvraag voor het EU-lidmaatschap indiende, verwacht Europees Commissa ris Van den Broek dat al eind dit jaar onderhandelingen kunnen beginnen. Roemenië, Letland, Litouwen, Bulgarije, Slowakije en Turkije, die zich jaren eerder kandideerden, worden nog niet rijp geacht voor toetredingsgesprekken. De late aanvraag van Malta plaatste de EU-regeringschefs voor een probleem, omdat na intern getouwtrek was besloten met slechts 6 landen over toetreding te gaan onderhandelen: Polen, Hongarije, Tsjechië, Estland, Slovenië en Cyprus. De Europese staats- en regerings leiders moeten tijdens hun topconferentie in december in Hel sinki een knoop over de kandidatuur van Malta doorhakken. sedapest hans gertsen orrespondent een veldslag met de politie jn gisteren twee Roemeense lijnwerkers omgekomen. De hechten braken uit na de ar- statie van Miron Cozma, de ijnwerkersleider die eerder week tot 18 jaar gevange- sstraf werd veroordeeld. Bij rellen raakten ook meer dan mensen gewond. De politie resteerde zo'n 500 mijnwer- mijnwerkers uit de Jiu- rilei begonnen dinsdag onder invoering van Cozma aan een Albanese onderhandelaars hebben geen vertrouwen in NAVO-vredesmacht De etnisch Albanese guerrilla in Kosovo wil doorvechten voor de onafhankelijkheid van de omstreden provincie. Woordvoerders van de onderhandelingsdelegatie van het Kosovo Bevrijdingsleger (UQK) zeiden dit gisteren in Rambouillet. Ze willen wel een NAVO-vredesmacht om de Servische terreur te bedwingen, maar ze willen hun wapens niet inleveren omdat de NAVO-troepen geen onafhankelijkheid brengen. De Joegoslavische televisie heeft gisteravond gemeld dat de Albanese delegatie gis teren tot twee keer toe bij geplande besprekingen verstek liet gaan. RAMBOUILLET DPA-Rtr-AFP De Contactgroep, die sinds 6 februari onderhandelt over de status van Kosovo, heeft een plan waarbij het U£K binnen drie maanden de wapens moet inleveren bij de NAVO-vredes macht (KFOR). Kosovo krijgt een autonome status en NAVO- troepen waken dan over de uit voering van de vredesakkoor den, die volgens het dwingende schema voor het middaguur van komende zaterdag moeten zijn gesloten. Een UQK zegsman vreesde gisteren dat er waarschijnlijk geen akkoord komt. De gasthe ren in Rambouillet, de Britse en Franse ministers Cook en Vé- drine, zien het niet zo somber in. Ze zeiden dat er beweging in de zaak komt, maar de inspan ningen moeten worden verdub beld om resultaten te boeken. Dat de etnisch Albanese wei geren afstand te doen van wa pentuig is slechts één van de cruciale problemen waarmee de onderhandelaars kampen. Belgrado wil volstrekt geen bui tenlandse militairen over de vloer. De Amerikaanse bemid delaar Hill keerde dinsdag naar verluidt met lege handen terug De Turkse geheime dienst MIT gaf gisteren deze foto van Öcalan tussen zijn ontvoerders vrij. ISTANBUL JESSICA LUTZ CORRESPONDENT Abdullah öcalan trok een pijn lijk gezicht toen zijn ontvoer ders de pleister waarmee hij ge blinddoekt was van zijn gezicht trokken. De Turkse natie kreeg gistermiddag beelden te zien van de PKK-leider, terwijl hij in het vliegtuig naar Turkije zat. Hij maakte een gedrogeerde in druk. „Is alles naar wens", vroegen mannen met zwarte mutsen over hun hoofdr „Je bent nu onze gast." öcalan: „Als ik van dienst kan zijn, graag. Ik hou van het Koerdische volk, ik hou van het Turkse volk. Als u mij de gelegenheid geeft, wil ik ze met liefde dienen." Toen de mannen hem vertelden dat ze hem filmden, zei hij: „Doe maar, en zend het uit. Het kan. U heeft me niet gemarteld." Diverse landen hebben bij Turkije aangedrongen op een eerlijk proces. Premier Ecevit reageerde daar geïrriteerd op met de opmerking dat Europa de kans had laten lopen om hem zelf te berechten. Gisteren verklaarde ook een woordvoer der van Buitenlandse Zaken dat de rechtszaal weliswaar open baar terrein is, maar dat zijn land bij het proces tegen Öca lan geen behoefte heeft aan buitenlandse waarnemers. Dat de drie Nederlandse ad vocaten van öcalan niet tot Turkije waren toegelaten, lag volgens Ankara aan het feit dat ze 'handelden als actievoerders foto reuters voor de PKK, en niet als advo caten'. „Mensen die het terro risme steunen onder het mom van de advocatuur, zijn in Tur kije niet welkom", aldus een woordvoerder. De eerste vier dagen dat een verdachte van staatsondermijnende activitei ten wordt verhoord, mag hij volgens de Turkse wet geen ad vocaat spreken. Öcalan heeft dus ook nog geen Turkse of Koerdische advocaat gezien. Hij zit nu gevangen op het eiland Imrali in de Zee van Marmara. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Wat de autoriteiten altijd heb ben gevreesd, is gisteren in Ber lijn en vannacht elders weer werkelijkheid geworden: de burgeroorlog tussen de Turkse regering en de Koerdische PKK wordt ook in Duitsland uitge vochten. De bestorming van het Israëlische consulaat was wel in de eerste plaats tegen Je ruzalem gericht, maar Duits land is niet toevallig het toneel van Koerdisch terrorisme. De PKK is volgens experts de best georganiseerde terreurbe weging die in Duitsland actief is geweest. Zelfs de linkse terroris ten van de Rote Armee Frak- tion, die de Duitsers in de jaren zeventig de stuipen op het lijf joegen, waren amateurs verge leken met de activisten van de PKK, aldus een kenner. „Het is een goed geoliede machine." De PKK heeft in Duitsland naar schatting 11.000 leden en minstens 50.000 sympathisan ten. De partij heeft het land in zeven districten opgedeeld. Elk district heeft zijn eigen leider, die de acties van zijn aanhan gers coördineert en afstemt met die van andere districten. De partij is volgens communistisch model georganiseerd. Ze be staat uit cellen die niet met el kaar in verbinding staan, en die 'als door een druk op de knop' door het zogenaamde 'Europe se Frontcomité' kunnen wor den gemobiliseerd. Het comité kreeg zijn op drachten rechtstreeks van öca lan. Het kan overigens zelf ook eigen initiatieven ontplooien. Om uit de handen van politie en veilgheidsdiensten te blij ven, wisselt het comité regel matig van verblijfplaats. De PKK werd in 1993 door de Duit se regering tot een 'criminele organisatie' verklaard en verbo den. Het kader bestaat uit vetera nen van de 'bevrijdingsoorlog' in Anatolië, die Öcalan blind gehoorzamen. Zij kunnen voor het grove werk een beroep doen op jonge heethoofden die de leider verafgoden. De com- bininatie van slaafse toewijding en verhit fanatisme zou het eni ge zwakke punt van de organi satie kunnen zijn. De jonge fa natici zouden zich door drama tische gebeurtenissen laten meeslepen en hun leiders niet langer gehoorzamen. Onder 'normale' omstandigheden wordt de discipline met ijzeren hand gehandhaafd. De PKK wordt naar eigen zeg gen gefinancierd door de vrij willige bijdragen van leden en sympathisanten. Maar midden standers en rijke Koerden die niet 'spontaan' betalen, moeten rekening houden met het be zoek van een knokploeg. Met name in Berlijn en Keulen zou de PKK maffia-achtige trekken vertonen. De politieke acties van de PKK richtten zich in het verle den vooral tegen Turkse vereni gingen, organisaties en bedrij ven. Vooral als er aan het Turk se front nederlagen werden ge leden, viel er een verhoogde ac tiviteit te constateren. De afge lopen drie jaar was het opmer kelijk rustig aan het Duitse front, volgens sommige bron nen omdat öcalan een bestand met de Duitse veiligheidsdienst zou hebben gesloten. De grote vraag is nu of dat bestand het houdt. Hoogleraar Turkse geschiedenis Ziircher: De NAVO heeft ondertussen haar militaire op zet klaar voor een internationa le troepenmacht voor Kosovo. De ambassadeurs van de zes tien NAVO-lidstaten keurden gisteren in Brussel het zogehe ten operationele plan goed voor de vredesmacht, die onder de naam KFOR moet gaan opere ren. De NAVO wil geen tijd verlie zen als er een akkoord is. Zeer snel na de ondertekening zou den manschappen Kosovo bin nentrekken, om te voorkomen dat de partijen in het vacuüm de overeenkomsten ondergra ven. De vredesmacht zal naar schatting 28.000 man sterk zal zijn. LEIDEN ONNO HAVERMANS De PKK verbieden noemt hij 'een zinloze geste'. Prof. E.J. Zürcher verwacht de komende maanden nog wel enkele Koer dische oprispingen in Neder land en omliggende landen. Maar dat heeft Europa dan aan zichzelf te wijten.Kosovo, Bosnië, Koerdistan, Palestina, Libanon, Algerije: geen van de conflicten aan de rand van Eu ropa hebben we kunnen oplos sen. Daar is Europa geen held in. Maar als wij niet willen dat die problemen bij ons op straat worden uitgevochten, moeten we meer doen om ze aan de bron op te lossen." De Leidse hoogleraar Turkse geschiedenis keurt de rellen van dinsdagnacht in Den Haag niet goed, maar hij kan ze be grijpen. „Veel Koerden hebben een geweldige verering voor Abdullah öcalan. Soms dragen ze amuletten, stukjes kleding bijvoorbeeld, bij zich. De emo tionele band die zij met hun lei der hebben, kun je niet vergelij ken met die van een PvdA'er met Wim Kok. In hun perceptie verliezen ze hun vader of een broer, hun held. In Den Haag is een groep jonge aanhangers door de ME tegengehouden, en toen zijn ze aan het rampokken geslagen." De Koerdische woede over de arrestatie van öcalan zit hoog. En de kans is groot dat de vlam binnenkort opnieuw in de pan slaat. „We krijgen het proces nog, hun held zal worden ver nederd, gemarteld, ter dood veroordeeld. Nog maandenlang worden de rauwe zenuwen van de PKK-leden bespeeld. Ik acht de kans op incidenteel geweld zeer aanwezig", aldus Zürcher. „De PKK is een goed georgani seerde club, dat hebben we kunnen zien met achttien tege lijkertijd uitgevoerde acties in Europese steden. Maar hebben ze het in de hand dat enkele in dividuen niet op eigen houtje in actie komen? En kan een orga nisatie die op bijna stalinisti sche wijze is gedomineerd door die ene man, overleven zonder hem? Als we afsplitsingen krij gen, zijn we nog verder van huis." Koerden zullen in Nederland en andere Europese landen blijven schreeuwen om aandacht. „West-Europa heeft nu een maal drie miljoen mensen uit Turkije binnen zijn grenzen. Dat ze hier wonen, brengt ook de politiek op straat. Iedere op lossing die dat niet erkent is ge doemd te mislukken. Dat is misschien niet prettig, maar wel een realiteit. En dat geldt net zo goed voor Kosovo of Bosnië." Nederland en Europa hebben de afgelopen maanden het pro bleem Öcalan alleen maar wil len afschuiven, stelt Zürcher. En dat krijgen ze nu als een boemerang terug. „Toen öca lan eind vorig jaar in Italië werd aangehouden, gaf Duitsland niet thuis, terwijl het toch een arrestatiebevel had uitgevaar digd. De Duitsers hadden sterk genoeg moeten zijn om hem te berechten. Ook Nederland ver klaarde hem tot ongewest vreemdeling toen hij Italië ver liet en naar Griekenland ver trok. We hebben het Italië en Griekenland alleen laten op knappen. Terwijl öcalan in enig Europees land nuttiger zou zijn geweest voor het zoeken naar openingen in het conflict met Turkije dan in een Turkse cel." Zijn er dan openingen moge lijk? Zeker, meent Zürcher.,A1 een paar jaar is duidelijk dat de PKK naar een politieke oplos sing zocht. Net als destijds de PLO heeft ook de PKK die draai gemaakt. In Ankara werd niet geluisterd, maar ook in Europa niet. Toch is de PKK al een heel EJ. Zürcher. foto hielco kuipers eind opgeschoven. Zij vraagt niet meer om een onafhankelij ke socialistische republiek, maar om een vorm van autono mie voor de Koerden in Turkije. Zoals de Basken in Spanje. Nu zijn de machthebbers en het Turkse leger niet tot enige dia loog bereid, maar onder druk van Europa zijn er wel openin gen mogelijk." Niet dat Europa meteen de kant van öcalan had moeten kiezen, want 'een fijne man is het na tuurlijk niet'. „Met de terreur- campagne tegen de zogeheten dorpswachters begin jaren ne gentig heeft hij vele levens op zijn geweten. Het Turkse leger dwong dorpen zich teweer te stellen tegen de PKK. Deden ze dat niet, dan werden ze leegge- veegd of platgebrand. De PKK zag die mensen als collabora teurs en moordde hele families uit, vrouwen, kinderen, baby's. Er zijn veel Koerdische gevan genen en overlopers die tegen hem kunnen getuigen en dan hangt-ie. Maar Öcalan heeft la ter wel erkend dat die campag ne een fout was." De daden van öcalan zijn niet goed praten, maar de PKK-lei- der is toch van groot belang voor een oplossing in de Koer dische kwestie, meent Zürcher. „Menachim Begin, de oud-pre mier van Israël, heeft ook dor pen uitgemoord, net als Arafat. Maar zij hebben de draai ge maakt en daarmee een opening gecreëerd. Er zijn binnen de Koerdische gemeenschap tallo ze mensen, ontwikkelde intel lectuelen, die meer te bieden hebben dan öcalan. Maar die mensen hebben geen macht, geen basis. Ook hier kun je de parallel trekken met de PLO: al leen Arafat kan iets tot stand brengen vanwege zijn macht op de grond." Veel Koerden die het geweld verafschuwen, erkennen vol gens de Leidse hoogleraar dat de PKK de Koerdische kwestie op de kaart heeft gezet. Ook in Nederland. Als de PKK er niet was, dan had helemaal nie mand ooit van Koerden ge hoord', zeggen ze." Dat leidt tot een opmerkelijke bewustwor ding bij sommige Nederlandse Koerden. „Ik ken mensen die zich jarenlang als Turks affi cheerden, en zich pas heel re cent Koerd-zijn gaan noemen. Overigens zijn de Turks-Koerdi sche verhoudingen in Neder land volgens Zürcher 'redelijk ontspannen'. „In elk geval veel minder gespannen dan in Duitsland. Eens in de zoveel jaar is er een spanningspiek, zoals na de oprichting van het Koerdisch parlement hier in Den Haag in 1995. Dat laat spo ren achter, maar vergeleken met Brussel of het Ruhrgebied is de situatie in Nederland heel mild geweest. Tot dusver, want dit is een crisis zoals we die nooit eerder gehad hebben." Camera 's en microfoons gericht op advocate van Öcalan nieuwe mars naar Boekarest uit woede over de uitspraak van het Hooggerechtshof, waarbij Cozma afgelopen maandag tot 18 jaar gevangenisstaf werd ver oordeeld wegens illegaal vuur wapenbezit en het ondermij nen van de staatsveiligheid. Duizenden mijnwerkers uit de Jiu-vallei brachten vorige maand Roemenië aan de rand van de noodtoestand tijdens een vijf dagen durende geweld dadige mars op Boekarest. De mijnwerkers protesteerden toen tegen de sluiting van enke le mijnen en eisten daarnaast forse loonsverhogingen. AMSTERDAM GPD De Nederlandse advocate van Koerdenleider Öcalan, Britta Böhler. foto cpd cees zorn Het klinkt alsof zij een snoepje in de mond heeft, maar het is een goed verstopte Duit se tongval die haar af en toe verraadt. De 'Nederlandse' advocate van Koerdenleider öcalan, Britta Böhler (38), werd geboren in Duitsland. De liefde bracht haar naar ons land. Met sprekende blauwe ogen, het blonde haar in een staartje en gekleed in een man telpak neemt de voormalige topadvocate uit de financiële wereld het op voor de Koerdische leider wiens arrestatie Europa in brand zette. De telefoon is dezer dagen Böhlers grootste vriend. Naast camera's, microfoons en pennen van journalisten, want zij weet dat de media-aandacht druk op de internatio nale diplomatiek houdt. Ooit viel zij öcalan op toen zij een paar Koerden vertegen woordigde. Hij vroeg haar de Koerdische kwestie op de politieke agenda te krijgen. Samen met haar kantoorgenoot mr. Ties Prakke trommelde zij enkele weken gele den prompt het voltallig journaille uit bed voor een koud nachtje wachten op het Rot terdamse vliegveld Zestienhoven: öcalan was onderweg naar Nederland. Dat de Koerdenleider uiteindelijk niet arri veerde, kwam haar op venijnige vragen van een NOS- verslaggeefster te staan. Of het niet een obligaat publicitair opzetje was, want zij wist toch zeker allang dat öcalan niet zou komen? „Bent u moe, wilt u naar bed? Ik ook," pareerde zij. Het maakte Böh ler in één klap bekender dan ze ooit met haar topfunctie bij het prestigieuze advoca tenkantoor Loeff Claeys Verbeke zou zijn geworden. Daar regelde zij tot enkele jaren geleden financiële zaken voor rijken. Inmiddels werkt ze bij het meer ideologisch ingestelde Amsterdamse kantoor Van den Biesen, Prakke en (vanaf dat moment) Böh ler. Op jonge leeftijd sympathiseerde zij al met controversiële 'vrijheidsstrijders' als Ulrike Meinhof en Gudrun Ennslin van de Rote Armee Fraktion (RAF). Zij was voor Arafats PLO en bestudeerde later de 'ver maatschappelijking' van die organisatie, evenals die van het ANC. Daaruit put zij hoop voor de Koerden, wier wens tot poli tieke erkenning zij persoonlijk ondersteunt. Waarbij zij niet wil zeggen dat zij achter alle middelen staat die haar 'cliënt' aanwendt. „Ik ben niet naïef en ik weet dat er in de oorlog (van de PKK, red.) met Turkije din gen van beide kanten gebeurden die niet deugen." Dat de Koerden inmiddels wereldwijd voor grote onrust zorgen en mensen gijzelen, is haar verantwoordelijkheid niet, zei zij deze week. „Ik ben de advocaat van öcalan, niet van de mensen die dit doen of van regerin gen." Over een Turkse rechtszaak tegen öcalan met een veroordeling als gevolg profeteer de zij al dat 'de stabiliteit van West-Europa' daardoor een deuk zal oplopen. Inmiddels is öcalan daadwerkelijk in Turkse handen en wacht hij op zijn berechting. Kort na de bekendmaking van dit nieuws stapte Böh ler dinsdag met twee collega's op het vlieg tuig naar Istanbul. Daar weigerden de au toriteiten haar echter de toegang tot het land omdat zij als 'activist' van de PKK wordt gezien. „Flauwekul", zegt ze over de ze aangevoerde reden. „Want je kunt als advocaat deze zaak niet doen zonder poli tieke betrokkenheid."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7