Persoonsgegevens niet goed beveiligd Mis in Garmisch? 'DA denkt aan volgende generatie' Uitglijder in Zermatt? Bond op matje bij schooldirecteuren Binnenland Autosloperij uitgebrand Verzekeraars gaan over tot vergoeden besnijdenis Vertraging op Schiphol door zware blikseminslag ÈTCtFO Hof straft officier van justitie genadeloos af ovinciehuis wordt omgetoverd tot pretpark IDERDAG 18 FEBRUARI 1999 eer fietsenstallingen bij stations Bij de NS-stations moeten meer en modernere fiet- Jïaüingen komen, wil minister Netelenbos van verkeer en erstaat. Zij stelt vanaf 2000 jaarlijks veertig miljoen gulden a beschikbaar, zodat de beoogde uitbreiding en modemise- van de stallingen in 2006 klaar kan zijn. Dat is een winst meer dan vier jaar, schrijft Netelenbos aan de Tweede Ka- De Kamer had aangedrongen op meer haast. Ook fietsers- 1ENFB vond dat de minister zich te laks opstelde. Meer (en »re) stallingen zijn een belangrijke voorwaarde om mensen de trein in te krijgen, aldus Netelenbos. jzelaars Smit vrijgelaten De twee werknemers van de maritieme dienstverle- Smit Internationale die 6 februari in Nigeria in gijzeling jen genomen, zijn gisteren vrijgelaten. Het tweetal maakt goed. Een woordvoerder van Smit Internationale in Rotter- wil geen mededelingen doen wie de gijzelnemers waren en losgeld is betaald. De kapitein en eerste machinist van het lorradingsschip Smit Lloyd 33 keren binnenkort terug naar erland. Zij waren de enige Nederlanders aan boord. De ove- 3emannigsleden waren Nigerianen. pstelten ging buiten zijn boekje' gHT» Opstelten heeft volgens Henk Westbroek als burge ster van Utrecht politieke standpunten ingenomen die niet ;n benoemd ambtenaar passen. Dat schrijft Westbroek in brief aan de minister Peper van binnenlandse zaken. West- ek wil binnen twee weken horen welke maatregelen de mi- r neemt tegen Opstelten, inmiddels burgemeester van Rot- im.De fractieleider van Leefbaar Utrecht is kwaad op Op- >n omdat hij voetstoots heeft aangenomen dat het week- Vrij Nederland hem juist had geciteerd. De leider van de otste fractie in de Utrechtse gemeenteraad kreeg de hele chtse politiek over zich heen omdat hij allochtone raadsle- 'troetelturken' zou hebben genoemd en D66-fractievoorzit- rmair een 'acute dwarslaesie' zou hebben toegewenst. begint actie 'Handen af van WAO' haag» De Socialistische Partij is gisteren de campagne iden af van de WAO' begonnen. Het kabinet krijgt een 'offi- waorschuwing' om niet opnieuw aan de arbeidsonge- ttheidsregeling te morrelen. In het actiecomité hebben SP- erlid De Wit en de vroegere PvdA-Kamerleden De Visser en zitting. Beide laatsten verlieten begin jaren '90 de PvdA wege de WAO-ingreep van het derde kabinet-Lubbers. ïioren geweerd uit stembureaus prr» Zeker zeven gemeenten hanteren bij de Statenverkie- op 3 maart voor leden van de stembureaus nog steeds eeftijdsgrens. In Ermelo, Hoogeveen, Borsele, De Marne, me, Kollummerland en Wisch blijven de stembureaus ta- voor 70-plussers. Dit blijkt uit een onderzoek van het Lan- t Bureau Leeftijdsdiscriminatie (LBL). Het LBL schreef alle ?nten in ons land aan. Ruim 400 gemeenten reageerden ij elf bleken nog leeftijdsgrenzen te gelden. dongen Eigenaar Frans van den Mosselaar neemt de schade op die brand die gepaard ging met grote rookvorming woedde gisteren eni- gisteren is aangericht door een grote brand op het terrein van zijn au- ge uren. Niemand is gewond geraakt. De schade loopt in de tonnen, tosloperij in het Brabantse Dongen. De sloperij omvat naast het ter- Dat bedrag is in feite nog beperkt, omdat vooral al 'gestripte' wrak- rein met autowrakken nog een lijn om materialen te recyclen en een ken verloren gingen, evenals een stalen overkapping, opslag van antieke auto's. Die hebben geen schade opgelopen. De foto anp cor viveen CD ronselde onder daklozen ruswuk anp ft vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. florg en Zekerheid De extreemrechtse partij Cen trumdemocraten (CD) heeft in verschillende plaatsen daklozen en verslaafden betaald voor hun handtekening op een on- dersteuningslijst. De lijsten wa ren nodig om aan de komende provinciale verkiezingen te kunnen deelnemen. De CD doet in Zuid-Holland, Noord-Holland en Gelderland mee aan de statenverkiezingen. Uit naspeuringen van de anti fascistische onderzoeksgroep Kafka blijkt dat de CD in de kieskringen Leiden, Den Haag, Arnhem en Nijmegen handte keningen van daklozen heeft geronseld. De Kieswet biedt geen mogelijkheden om tegen dit soort ronselpraktijken op te treden. In Leiden zijn tussen de twin tig en dertig handtekeningen gekocht, aldus Kafka. Daarbij heeft een andere oud-CP'86'er een prominente rol gespeeld. Pleidooi van Rekenkamer voor 'drastischemaatregelen den haag anp De beveiliging van persoonsgegevens in gemeentelijke basisadministraties (GBA) is onvoldoende. Dat Conclu deert de Registratiekamer uit een onderzoek bij de ge meenten Langedijk, Almelo en Breda. Daaruit blijkt dat gemeenten meestal niet weten hoe ze met de gegevens moeten omgaan. kennis en de onvoldoende be veiliging 'onaanvaardbaar' en pleit voor 'drastische' maatre gelen.' Burgers komen er niet onder uit zich te registreren bij de GBA. Daarom mogen ze ook verwachten dat er zorgvuldig wordt omgegegaan met de ge gevens. aldus Borking. „Het is een kwestie van bewustzijn om te begrijpen dat je met bepaal- Gemeenten voeren technische maatregelen vaak niet goed uit, zo blijkt uit het onderzoek. De wettelijke verordeningen die gevolgd moeten worden voor dat gegevens aan derden wor den verstrekt, worden boven dien niet goed nageleefd. Colle gelid Borking van de Registra tiekamer noemt het gebrek aan de informatie zorgvuldiger om moet gaan. Dat inzicht mist' men eigenlijk." Borking doet onder meer de aanbeveling om periodieke on derzoeken te doen naar de be veiliging van de gegevens. Ook zou privacy-gevoelige informa tie versleuteld moeten worden en alleen toegankelijk moeten zijn voor bevoegde ambtena ren. Minister Van Boxtel (grote steden- en integratiebeleid) stuurde eerder deze week een brief aan alle gemeenten waar in hij aandacht vraagt voor de verplichtingen die ze hebben rond de bescherming van per soonlijke gegevens. ciptce 0 DO S M ^kS^ATEN maart worden de verkie rt voor provinciale staten iden. In deze serie treden tale kandidaten voor het cht door tien vragen kort krachtig te beantwoor- René Vrugt jd: 33 plaats: Alphen aan den beleidsmedewerker ministerie van verkeer terstaat CDA op de kieslijst: veertien igrijkste politieke erva- vice-voorzitter ka ring Leiden er zo interessant aan de 'iale politiek? belangstelling gaat uit e grote lijnen. De provin- 3 zich bezighouden met inderwerpen die boven ntelijk niveau uitstijgen, ïlijke ordening en ver- n vervoer lenen zich bij voor een meerjaren-vi- t u bij het CDA verzeild kt? lit de schoolbanken be- ik eens een avond van de ofcenorganisatie CDJA. Dat ik steeds leuker vinden, idelijk kwam ik ook in het thema's bij uitstek en ik weet dat deze onderwerpen veel ruswuk anp mensen bezig houden." Welke politicus is uw grote voorbeeld? „Hoewel ik uit het Lubbers-tijd- perk stam, noem ik toch lan de Koning: integer en echt CDA." Wat wilt u het eerst aanpakken als u een zetel in de provinciale staten bemachtigt? „De verkeers- en vervoerspro- blematiek in de provincie staat nummer een op mijn lijstje. Ik wil niet alleen de boemeltrein tussen Leiden en Utrecht aan pakken, maar ook een plan ma ken voor het grote geheel, auto en openbaar vervoer." Wat doet u, nummer veertien op de CDA-lijst, als uw partij van vijftien naar dertien zetels te rugvalt? „Dan blijf ik toch meedraaien met de statenfractie, noem het maar in de wachtstand. Er kan altijd iemand afvallen. Mijn hart ligt bij de politiek. Daar naast besteed ik nog tijd aan de kerk." Wat wilt u zeggen tegen mensen die op 3 maart niet gaan stem men? „Ze laten een kans liggen om invloed uit te oefenen. Bijvoor beeld op het gebied van verkeer en vervoer, maar ook wat be treft woningbouw. Provinciale Welk principe is u heilig? „Duurzaamheid, of in onze ter minologie rentmeesterschap. Als je een weg aanlegt, ligt die er na vijftien jaar nog. Wij hou den ook rekening met de gene raties na ons." Waarvan kunt u 's nachts wak ker liggen? „Van de tegenstellingen - ook in onze provincie - tussen arm en rijk, groen en rood. Ik pleit voor meer samenhang en pluri formiteit." Wat is uw motto? „Politiek met pit. Dat roep ik ook binnen het CDA. Daar komt een nieuwe generatie van twintigers en dertigers aan. Zij kennen de partij voornamelijk van de laatste vijf jaar waarin het CDA geen deel uitmaakt van de regering. Het CDA moet een vrijplaats voor politieke ideeën worden." Wat vindt u zo mooi aan Zuid- Holland? „De afwisseling van het land schap. Ik houd van het Groene Hart, de Nieuwkoopse plassen, maar ook van de zee en de dui- Verzekeraars gaan er steeds va ker toe over een besnijdenis te vergoeden. Zij binden hiermee hun islamitische verzekerden en voorkomen dat de ingrepen in 'onhygiënische achterkamer tjes' plaatsvinden. Deze week maakte ziektekostenverzekeraar Anova in navolging van Zilve ren Kruis en ZAO bekend be snijdenissen in het aanvullende paldcet op te nemen. Ook in Den Haag bestaan plannen om de rituele ingreep te vergoeden. „Wij zouden graag zien dat de huisartsen de ingreep kunnen doen en daar een passende vergoeding voor krijgen. Wij onderzoeken de mogelijkheden", zegt directeur R. Offers van het Haagse zie kenfonds Azivo. Zilveren Kruis neemt sinds 1994 deel aan de stichting Al- Chitaan. Via Al-Chitaan kunnen moslimjongetjes uit de regio Rijnmond zich laten besnijden in buurthuizen en in gebeds- GPD Geassocieerde Pers Diensten Het is de derde keer in vijf maanden dat de ruim honderd meter hoge toren is getroffen door bliksem. Er brak daarbij geen brand uit. Volgens T. de Boer van de Luchtvaart Meteo- rologische Dienst Schiphol was de kracht van de blikseminslag niet boven gemiddeld. „Dit soort inslagen zijn heel nor maal. Duidelijk is wel dat de huidige verkeerstoren die begin jaren negentig in gebruik werd genomen, valeer getroffen wordt door bliksem dan de ou de", aldus de weerdeskundige. Het feit dat de huidige verkeers toren tweeeneenhalf keer hoger is, speelt volgens de meteoro loog hierbij geen rol. „Wellicht heeft het materiaal dat in de to ren gebruikt wordt wel een rol gespeeld bij de toegenomen ge voeligheid voor bliksem. Zo werd er in de oude toren veel koper gebruikt, in de nieuwe glasvezelkabel. Dat is gevoeli ger. Maar dat is slechts een ge rucht dat hier de ronde doet. Zeker weten doen we het niet", aldus De Boer. De omvang van de schade is nog onbekend. martun van westerop De verkeerstoren op Schiphol is gisterochtend door de bliksem getroffen. De zware inslag speelde het inkomende en uit gaande luchtverkeer op lucht haven flink parten. Om veilig heidsredenen werd het aantal aankomende en vertrekkende toestellen beperkt. Vliegtuigen liepen anderhalf tot twee uur vertraging op. De blikseminslag veroorzaak te volgens woordvoerster M. Wenting van de Luchtverkeers leiding 'aanzienlijke schade' aan de verbindingssystemen tussen de verkeersleiders en al lerlei diensten op de luchtha ven. De verkeersleiders bleven daardoor onder meer verstoken van informatie over de verlich ting op taxibanen en verkeers lichten bij kruisingen. Als ge volg van de schade kon maar één start- en één landingsbaan worden gebruikt. Onder nor male omstandigheden zijn in piekuren drie banen tegelijk in gebruik. Dat vraagt om de reisverzekering van Zorg en Zekerheid. Direct afsluiten? Bel: 071 - 5 791 217. (lorg en Zekerheid huizen. Huisartsen die een spe ciale opleiding hebben gevolgd, voeren de ingreep uit. Anova begon in maart 1997 met een proef om besnijdenis sen uit een speciaal fonds te be talen. Ouders kunnen hun zoontjes laten besnijden in het wijkcentrum van de gemeente lijke gezondheidsdienst. De fa milie mag daarbij aanwezig zijn. Zo is het ritueel minder kil dan bij een behandeling in het ziekenhuis. Vorig jaar maakten zo'n 250 mensen gebruik van deze regeling. Evenals het Zilve ren Kruis vergoedt Anova de in greep nu via de aanvullende verzekering. In dit pakket zitten onder meer fysiotherapie en al ternatieve geneeswijze. Anova keert 250 gulden per besnijding uit. Ook in Amsterdam (ZAO) en Rotterdam (Zilveren Kruis) moet er een eigen bijdrage wor den betaald. De regeling heeft overigens uitsluitend betrek king op de besnijdenis van mannen en niet op de vrou wenbesnijdenis. Ongeveer vijftig schooldirecteu ren gisteren bij basisschool De Regenboog in Bedum de On derwijsbonden CNV op het matje geroepen. Ze vinden dat ze er onterecht de dupe van worden dat het overleg tussen de bonden en de schoolbestu ren over de Flexwet op niets is uitgelopen. Ze zien zich ge noodzaakt schoolklassen naar huis te sturen en eisen maatre gelen. De Flexwet regelt de positie van tijdelijk personeel. Omdat de werkgevers en werknemers er vorige week niet in zijn ge slaagd eigen afspraken te ma ken, is maandag in het bijzon der primair onderwijs de Flex wet in werking getreden. De scholen zijn daarover erg onte vreden. Volgens de Flexwet moeten ze invallers in vaste dienst nemen als ze binnen drie jaar drie tijdelijke contracten hebben gehad. De scholen zeg gen daarvoor geen geld te heb ben. Er worden dus klassen sa mengevoegd of naar huis ge stuurd. Volgens de Besturen- raad gaat het inmiddels om elf scholen in Groningen en Fries land die leerlingen wegsturen. In sommige gevallen worden op een school meer groepen naar huis gestuurd. J. Duijnhouwer van de On derwijsbonden CNV sprak in Bedum van een protestbijeen komst. Diverse directeuren en invalkrachten zouden hebben gedreigd hun lidmaatschap bij de bond op te zeggen. Volgens Duijnhouwer is de onrust bij het bijzonder onderwijs in het noorden van het land enorm. Hij wil daarom tegemoetkomen aan een verzoek dat de direc teuren en ouders in Groningen hebben gedaan. De Onderwijsbonden CNV pleiten vandaag bij een infor meel overleg met de schoolbe sturen er voor meer tijd te ne men om tot overeenstemming te komen. De Flexwet zou nog twee weken lang niet moeten worden toegepast in het onder wijs. In die periode hoopt de bond eruit te komen met de werkgevers. Hoe scoort uw gemeente?? Plaatselijke groepen kunnen nu onderzoeken hoe hun gemeente scoort op energie, ontwikkelingssamen werking, woonomgeving, water en biodiversiteit. Heeft uw gemeente al een beleid voor duurzaamheid? duurzamemwereld Tel. (020) 550 35 67 Voor afluisteren van advocaat den haag anp tekst tim brouwer de koning foto annette lameuer awesseling isratten, zeephellingen, 'multicultu- apjes, hip-hopmuziek en een heuse ra entram. De provincies Noord- en p lolland pakken komende zaterdag üt. Die dag staan de provinciehuizen om iedere burger de kans te geven •or velen onbekende bestuur te leren leuke dingen voor de mensen', ïjzeker ook serieuze zaken. In Noord- is er de Politieke Parade: provinci- ci worden aan de tand gevoeld arly de Man. 's Avonds is er een met de lijsttrekkers van WD, CDA, Ö66 en GroenLinks. Het debat wordt een week later uitgezonden op AT5. Gedebatteerd wordt er ook in het Zuid- Hollandse provinciehuis. De regionale omroep, de economie, de jeugd en de toe komst van de stad zijn onderwerpen waar over burgers statenleden aan de tand kun nen voelen. In beide provinciehuizen zijn de statenleden makkelijk aanspreekbaar en kan, met behulp van de stemwijzer, de nog twijfelende kiezer zijn keus maken. Veel aandacht is er voor de zaken waar de provincie zich mee bezig houdt. Zo is te zien hoe wegen worden aangelegd, hoe gladheid wordt bestreden, de ouderen zorg, groenvoorziening, hoe je muskusrat ten vangt en op welke manier de provincie zich met ruimtelijke ordening bezighoudt. Voor de kinderen is er in het Noord-Hol landse provinciehuis een springkussen, een opblaasbare klautermuur en een zeep- helling. Bovendien rijdt er, om het histori sche karakter van het provinciale pand te benadrukken, een paardentram tussen de Dreef en de binnenstad. Zuid-Hollandse jongeren kunnen meedoen aan een jonge- rendebat en bijvoorbeeld surfen op inter net. Noord-Holland (Dreef 3 Haarlem) heeft de deuren open van 11.00 tot 17.00 uur. Anderhalf uur later, om 18.30 uur begint het lijsttrekkersdebat. Zuid-Holland (Zuid- Hollandplein 1, Den Haag) 'is open' van 10.00 tot 17.00 uur. De debatten, waarbij het publiek wordt uitgenodigd mee te doen, beginnen om 11.00, 12.00, 13.30, 14.30 en 15.45 uur. Het gerechtshof in Den Haag heeft het openbaar ministerie fors op de vingers getikt in een grote drugszaak. Volgens het hof heeft het openbaar ministe rie in de zaak onrechtmatig een advocaat afgeluisterd. Het hof vindt dit zo ernstig dat de offi cier van jusitite al bij voorbaat voor een groot deel niet-ont- vankelijk is verklaard. De rechtbank in Rotterdam legde in 1997 elf verdachten in de zogenaamde Iglo-zaak van wege het afluisteren van de raadsman al fors lagere straffen op dan de officier had geëist. De hoogste straf was acht jaar cel, terwijl straffen tot veertien jaar waren geëist. De straffen werden opgelegd wegens deel name aan een criminele organi satie. de smokkel van 1000 kilo cocaïne in twee containers met diepgevroren garnalen en het witwassen van geld. Tijdens de rechtszitting was duidelijk geworden dat officier van justitie mr. Zwaneveld een Schoonhovense advocaat, raadsman van vier verdachten, heeft laten afluisteren zonder dat deze verdachte was. Later kwam hij, op basis van de afge luisterde gesprekken, onder verdenking te staan. Ook ont brak de vereiste toestemming van het college van procureurs generaal. Volgens het hof heeft de officier doelbewust de posi tie van de advocaat gebruikt om bewijsmateriaal tegen de ver dachten te verzamelen. Het hof maakt dat op uit het feit dat werd begonnen met het aftap pen van de telefoons toen tegen vier verdachten de beperkingen werden opgeheven. De ver dachten konden vanaf dat mo ment weer vrij met hun advo caat bellen. Volgens het hof is deze han delwijze van het openbaar mi nisterie 'grove veronachtza ming' van de positie van de raadsman en de verdachten. Ook constateert het hof dat tij dens het onderzoek behalve de advocaat ook artsen en notaris sen zijn afgeluisterd. „Stelsel matig zijn geheimhouders ge tapt. Daarbij zijn alle wettelijke bepalingen genegeerd", aldus het hof. De officier werd ook op de vingers getikt voor het gebruik van een onderschepte fax van de Schoonhovense advocaat in een eerder stadium van het on derzoek. „Deze fax had direct moeten worden vernietigd om dat men wist dat de afzender advocaat is. Dat de fax in het dossier terecht is gekomen, is een onaanvaardbare inbreuk op het vrije verkeer tussen ad vocaten en hun cliënten", aldus het hof. Het hof vindt dit een zo ern stige schending dat het open baar ministerie in een tussenar- rest al voor een groot deel niet- ontvankelijk is verklaard. Hier door is de deelname aan een criminele organisatie en het witwassen van drugsgeld van tafel geveegd. Over de gevolgen van het on geoorloofd afluisteren van de advocaat voor de ten laste ge legde invoer van cocaïne spreekt het hof zich later uit. Enkele verdachten waren hier voor door de rechtbank al vrij gesproken. Het hof heeft de ad vocaat geheel vrijgesproken. Tegen hem was voor de recht bank zes jaar cel en een verbod tot uitoefening van zijn ambt geëist. De raadsman van de advo caat, mr. S. Ong, is verheugd met de uitspraak. „De officier van justitie, maar ook de rech- ter-commissaris die hieraan heeft meegewerkt, hebben te recht een afstraffing gekregen", aldus Ong. Hij begint een pro cedure voor schadevergoeding voor zijn cliënt.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5