Opvang asielzoekers aan banden Vrees voor dumpen gestolen brommers Veelrijders moeten meer gaan betalen Papieren spoor van de lading valt moeilijk na te gaan Binnenland Isolatieregels rond Schiphol versoepeld m;' te Pronk 'verknoopt' met Ronde Venen Stormschade in Slagharen BIJLMER ENQUÊTE 'Openhouden Borssele beter voor het milieu' 3NDERDAC 18 FEBRUARI 1999 CPD Geassocieerde Pers Dienst< nternetsite discussie Bijlmerramp jMHAAG Het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël eeft gisteren een internetsite geopend waarop bezoekers hun nening kunnen geven over de parlementaire enquête naar de jjlmerramp. Het Centrum wil daarmee Nederlanders en Israë- seen platform bieden waarop zij kunnen discussiëren over de «volgen van de ramp met het El Al-toestel. Deelnemers kun- en reageren op de stelling: „De parlementaire enquête naar de jjlmerramp wekt vooral emoties op, maar zal niet tot funda- jenteel nieuwe inzichten leiden, noch over de lading in het El i-vliegtuig, noch over het gevoerde beleid". Het adres van het jjikbord' is http://www.cidi.nl. iGP bepleit autoloze zondag r<AAG« De SGP heeft zich aangesloten bij een initiatief van et Landelijk Overleg Autovrije Zondag om van 19 september en autoloze zondag te maken. De fractie ontleent haar argu- Dent aan het vierde gebod, dat voorschrijft dat de zevende dag rustdag dient te zijn 'in dienst van de Heere'. ,,Een autoloze ondag, en dan niet één of slechts enkele keren per jaar, past lima in het gedachtengoed van de SGP", aldus de fractie, die )k voorstander is van een verbod op vrachtvervoer op zondag. feuwe donorformulieren 18-jarigen wkrade Ongeveer 180.000 jongeren die vorig jaar achttien jaar ijn geworden, kunnen in maart een op naam gesteld donorre- jstratieformulier in hun brievenbus verwachten. Het ministerie an volksgezondheid stuurt vanaf nu elk jaar de nieuwe acht- jenjarigen zo'n formulier toe. Het ministerie denkt dat zeker eertig procent van de aangeschrevenen een reactie geeft. Ook egint vanaf 18 februari een nieuwe campagne die vooral jon- tren moet voorlichten over orgaan- en weefseldonatie. Met het irmulier kunnen jongeren in het donorregister officieel laten ïgistreren of zij hun weefsels en/of organen wel of niet willen fsiaan na hun dood. Vorig jaar kreeg de Nederlandse bevolking oor het eerst een donorformulier toegestuurd. Bijna 4,5 mil- jen mensen, 36 procent van de aangeschrevenen, lieten hun nens vastleggen: 55 procent stemt in met donatie, 35 procent iet en 10 procent laat de keuze over aan nabestaanden. iven geen belastingaanslagen otterdam Inwoners van Rotterdam krijgen voorlopig geen islag voor onroerend zaak- of hondenbelasting in hun bus. )oor de aanschaf van een nieuwe computer bij de gemeentelij belastingdienst kunnen geen aanslagen worden verzonden ifbetalingen worden verwerkt. De overschakeling naar het ■uwe computersysteem kan alleen als het normale werk rordt gestaakt. Dat betekent dat de administratieve verwerking nkele weken stil komt te liggen. Volgende maand moet het lieuvve systeem in werking zijn. Daarna duurt het nog enkele ïaanden voordat de verzending van de aanslagen weer in volle rang is hervat. Serviërs mogen demonstreren a haag Honderden Serviërs willen morgen in Den Haag de- lonstreren tegen de NAVO. De politie heeft er vooralsnog geen «zwaar tegen dat een route wordt gelopen die langs ambassa- egebouwen en over het Binnenhof voert. De problemen met ekoerden liggen weliswaar nog vers in het geheugen, maar pelen geen rol bij de beoordeling van andere verzoeken om te nogen demonstreren. Initiatiefnemer is de Bond van Joegosla- rische Clubs en Verenigingen in Nederland. De Servische en lontenegrijnse organisaties willen vreedzaam demonstreren legen 'de agressie van de NAVO'. amstelveen richard mooyman Minister Netelenbos (verkeer en waterstaat) is bereid om de regels voor isolatie van wonin gen rond Schiphol te versoe pelen. Daarmee komt ze tegemoet aan de bezwaren van bewo nersorganisaties die vinden dat de regels voor 14.000 wo ningen te star worden toege past. Veel omwonenden drei gen om deze reden niet mee te doen aan het isolatieproject tegen vlieglawaai. Op een bijeenkomst van de Amstelveense PvdA verklaarde de minister dat zij bereid is flexibeler om te gaan met de uitgangspunten van het pro ject, dat wordt uitgevoerd door Schiphol. De isolatiebeurt kost honderden miljoenen guldens. Het geld wordt bijeengebracht door een lawaaiheffing op vliegtickets. Bewonersorganisaties zijn tot nu toe erg ontevreden over de aanpak, die veel te weinig rekening zou houden met in dividuele wensen. Ook zou de isolatie in bepaalde gevallen ten koste gaan van wooncom fort en uiterlijk van het huis. Verder zouden de werkzaam heden soms ook de bewoners zelf op kosten jagen. De minister wil ook in de toekomst de bevoegdheid houden om startbanen te slui ten als Schiphol de lawaainor- men overschrijdt. Het kabinet werkt aan een plan om de luchthaven evenals andere grote bedrijven een gebruiks vergunning te verlenen, die door de overheid zal worden gehandhaafd. Als sancties ziet Netelenbos niet alleen forse geldboetes, maar ook het dichtgooien van startbanen Tegen dergelijke ingrijpende beslissingen ziet Netelenbos niet op, zo hield ze haar Am stelveense partijgenoten voor. ,,Ik heb eerder een baan geslo ten en ik heb gemerkt wat dat betekent. Er is maar één kwa de pier en dat is deze minister. Nou, ik zit er niet mee hoor." - V u mudrecht Milieuminister Jan Pronk onderteken de gisteren in Mijdrecht een overeenkomst over het natuurbeheer in de Ronde Venen. In dit veen- weidegebied midden in het groene hart van Hol land wordt 2800 hectare grasland weer 'puur na tuur'. De weilanden maken plaats voor moeras. Niet iedereen is daar even blij mee. Enkele tiental len boeren protesteerden met tractoren voor het wijkcentrum De Mijert waar de overeenkomst werd gesloten en rolden vele kluwen wol om Pronk en de andere betrokkenen heen. Daarmee wilden ze ludiek duidelijk maken hoezeer de mi nister is verknoopt met het natuurbelang van de Ronde Venen. foto anp bram gebuys utrecht gpd UTRECHT (GPD) - Kopers die te goeder trouw een tweede hands bromfiets willen aan schaffen, moeten de komende twee jaar nog meer dan voor heen opletten geen gestolen exemplaar in handen te krijgen. Justitie en bromfietshandelaren vrezen dat vooruitlopend op de invoering van een kentekensys teem voor brom- en snorfietsen de bezitters van exemplaren waarmee gerommeld is massaal zullen proberen deze te verko pen of te dumpen. De Tweede Kamer moet ove rigens nog een beslissing ne men over de definitieve in gangsdatum van het kenteken systeem. Justitie, het ministerie van verkeer en waterstaat en de Rijksdienst voor het Wegver keer venvachten dat de regeling pas in mei 2001 definitief van kracht wordt. De invoering be tekent veel werk voor keur meesters en waarschijnlijk ook voor de politie als veel gestolen brommers ontmaskerd worden. Bromfietshandelaren schat ten dat momenteel van het to tale aantal Nederlandse brom fietsen (ongeveer een miljoen) tien a twintig procent gestolen rondrijdt. Vele zijn bovendien opgevoerd of voldoen op ande re manieren niet aan de wette lijke eisen. Voor de kentekenre gistratie moeten alle brommers worden gekeurd. Daarbij wordt gelet op de technische staat zo als het vermogen en het lawaai uit de uitlaat. Ook wordt daarbij nagegaan of het framenummer en motornummer overeenko men en niet als gestolen te boek staan. Brommers en snor fietsen waarmee gerommeld is krijgen geen kenteken. Volgens landelijk verkeersof ficier van justitie K. Spee wil het openbaar ministerie de brom- merhandel in één keer goed doorlichten. ,,Het voornemen van politie en justitie is om bij controles de brommers na ge constateerde gebreken niet lan ger in beslag te nemen, maar het kentekenbewijs en de ken tekenplaat in te nemen. Dan kan iemand ook niet meer rij den." PvdA-fractievoorzitter Melkert (PvdA) wil streng en duidelijk vreemdelingenbeleid' PvdA-fractievoorzitter Melkert heeft gisteren op een bijeenkomst van zijn partij in Utrecht gepleit tegen verdere opvang voor uitgeproce deerde asielzoekers. Volgens Melkert kan Nederland het zich niet meer veroorloven ,,de verantwoordelijkheid over te nemen voor mensen die hier zorgvuldig zijn gehoord, maar zijn afgewezen." utrecht anp Als een asielverzoek is afgewezen, of als er een einde komt aan de toegekende tij delijke status van de vluchteling, dan moet het ook einde verhaal zijn", aldus Melkert. Dat geldt volgens de PvdA-frac tievoorzitter ook voor asielzoekers uit landen die hun eigen onderdanen niet willen terugnemen. ,,Dat betekent: geen aanspraak meer op voorzieningen. Het verdere reisdoel is eigen verantwoorde lijkheid." Melkert pleitte in zijn toespraak tot de twaalf provinciale lijsttrekkers van de PvdA bij de Statenverkiezingen voor een 'streng en duidelijk vreemdelingenbe leid'. De 'duidelijke grenzen aan onze verantwoordelijkheid' als het om uitge- proceerden gaat, behoort volgens Mel kert tot de ingrijpende veranderingen die nodig zijn om ,,een gewetensvolle uitvoering van het VN- Vluchtelingen- verdrag niet onder druk te zetten." Daarnaast gaat het volgens Melkert ook om 'strenge en snelle procedures', een beperking van het aantal statussen en meer variatie in de opvang. D66-fractievoorzitter De Graaf toonde zich gisteren op een partijbijeenkomst in Zutphen verbaasd over Melkerts uit spraken over uitgeprocedeerden. Vol gens De Graaf wordt op dit moment in ieder geval nog onderscheid gemaakt tussen mensen die meewerken aan hun terugkeer en mensen die dat zelf tegen werken. De Graaf herhaalde in Zutphen zijn eerdere oproep aan het kabinet veel meer werk te maken van een gemeen schappelijk Europees beleid. „Zo goed als Nederland zich met het opwerpen van blokkades en dergelijke hard maakt voor een rechtvaardiger verdeling van de Europese financiën, zo zou het kabi net dat ook voor een rechtvaardiger spreiding van het aantal asielzoekers binnen Europa moeten doen." Nederland neemt aanzienlijk meer asielzoekers op dan de meeste andere Europese landen. De Graaf pleitte voor een gemeenschappelijk Europees op vangbeleid, waarbij vooral 'dichtbij de regio van de asielzoekers' wordt opge vangen. Europese landen zouden geza menlijk druk moeten uitoefenen op lan den die weigeren afgewezen asielzoe kers terug te nemen. Uiteindelijk moet een Europees asielzoekersbeleid leiden tot een gemeenschappelijke Europese asielprocedure, aldus De Graaf. Van WD-kant is gisteren enthousiast gereageerd op de uitspraken van Mel kert. Minister Jorritsma verklaarde in Noordwijk 'buitengewoon gelukkig' te zijn met diens uitlatingen. Haar partijge noot en oud-minister Voorhoeve hoopt dat de PvdA de uitspraken nu ook gaat waarmaken. uurmeijer vreest larktwerking in iciale zekerheid sterdam anp kabinet zegt echte concur- ïtie te willen tussen de instel den die de regelingen voor Ven WAO moeten uitvoeren, inder startsubsidie zal daar or nieuwkomers op deze irkt weinig van terechtko- Sl Dat zegt Flip Buurmeijer, de orzitter van het Landelijk In- tuut Sociale Verzekeringen BV). Nu zijn vijf instellingen belast et de uitvoering van de werk- Emersverzekeringen: GAK, i, Cadans, GUO en USZO. e uitvoeringsinstellingen met het oog op de nieuwe ganisatie van de sociale ze iheid al een samenwerking ngegaan met grote bank/ver- leringsbedrijven. Buurmeijer eest dat de uitvoeringsinstel- ;en het daarbij niet laten en nkt dat ze zullen fuseren, in ontstaan enkele mam- oet-uitvoeringsinstellingen de markt dan beheersen. Het kabinet vindt concurren- van belang. Als ondernemin- zelf kunnen kiezen met dke uitvoeringsinstelling ze in gaan, zal dat leiden tot lage- prijzen en betere kwaliteit. Buurmeijer vreest dat die incurrentie niet goed van de fond komt als instellingen zo- ABN Amro en Aegon geen fi- mciële prikkel in de vorm van ibsidie krijgen om zich op de arkt te begeven. De huidige Ivoeringsinstellingen zijn ook gemeenschapsgeld gefi- Bicierd en dit zou passen in dijke concurrentiestrijd. Voorstel van minister Netelenbos den haag gpd Minister Netelenbos (Verkeer en Waterstaat) wil de autoge bruiker die veel rijdt meer laten betalen dan degene die weinig rijdt. Op die manier denkt zij de huidige wegen beter te kunnen benutten. .Alleen meer asfalt aanleggen is geen oplossing om de toekomstige groei van het verkeer goed te verwerken. Het werkt beter om vaste kosten als belasting sterk te verminderen en per rit of kilometer te hef fen", zei ze vanochtend bij de presentatie van de Perspectie- vennota. Ze zette samen met vertegen woordigers van provincies, ge meenten en kaderwetgebieden haar handtekening onder dit discussiestuk. Het is de voorbe reiding voor het Nationaal Ver- keers- en Vervoersplan 2002- 2010 dat eind dit jaar moet ver schijnen. Daarin komt te staan welke kant het op moet met het Nederlandse verkeer en ver voer. Rekeningrijden is volgens de Perspectievennota een eerste stap tot een beter gebruik van de huidige wegen. Daarmee wordt nu een proef gedaan (zij het zonder betalingen) op de snelweg A12 bij Harmeien. Op drukke wegen en drukke tijden zou de weggebruiker meer moeten betalen dan daarbui ten. Sommige provincies heb ben Netelenbos gevraagd of zij ook rekeningrijden mogen in voeren op hun eigen wegen. De minister zal dit nog eens bestu deren. Naast een gericht prijsbeleid - de gebruiker betaalt - schetst de Pespectievennota ook dat betere benutting van de be staande wegen een oplossing kan bieden voor de verkeers drukte. Toeritdosering, spits- stroken, wisselstroken, route informatiepanelen en inhaal- verboden voor vrachtwagens kunnen het verkeersaanbod be ter spreiden. Mensen meer laten betalen voor autogebruik betekent wel dat ze uit alternatieven moeten kunnen kiezen die betaalbaar blijven. Het openbaar vervoer moet dan ook een goede servi ce bieden tegen een redelijke prijs, aldus Netelenbos. slagharen Een zeer plaatselijk optredende wervelwind heeft gisteren in het buurtschap Schuinesloot bij Slagharen (Overijssel) veel schade aangericht. Een paar eiken verloren hun kruinen, en uit de gevel van een huis werd de top weggeblazen. foto wfa jacob melissen den haag anp Verwarring door tegenstrijdige getuigenissen zoektocht van de enquêtecommis- Bijlmerramp naar de waarheid over lading van de El Al-jumbo is giste- 'i bemoeilijkt door elkaar lijnrecht insprekende getuigen. Daardoor kef onduidelijk wat er op de avond m de ramp is gebeurd met de vracht- Kumenten van de Boeing, wie die gieren wanneer in handen had en •e wist wat er op stond over een mo- tyk gevaarlijke lading. Be enige duidelijkheid kwam van El Medewerker H. Aaij, die erkende 11 hij die avond verkeerde informatie *r de lading had verstrekt. Daardoor Bstond de indruk dat het vliegtuig ïlosieven en gevaarlijke stoffen aan tord had. Aaij had echter, in een tele- "totje met de luchtverkeersleiding,' ttiteerd uit de vrachtlijst van het eer ste deel van de vlucht, van New York naar Amsterdam. Op Schiphol waren die gevaarlijke stoffen echter uitgela den. De enquêtecommissie draaide de bandopname van dat gesprek af. Aaij herkende zijn stem op die band, maar zei zich niets van het gesprek te herin neren. De negen andere getuigen - onder wie twee functionarissen van de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie - lieten de enquêtecommissie gisteren in verwarring achter. Twee maal moest de commissie getuigen erop wijzen dat zij onder ede stonden. Sommige ver klaringen waren zo tegenstrijdig dat de vraag rijst of zij de waarheid bevatten. Wie in een enquête meineed pleegt, kan strafrechtelijk worden vervolgd. De commissie had duidelijk twijfels bij de verklaringen van El Al-medewer ker J. Plettenberg en rijkspolitieman D. Nix. Plettenberg zei NLx op de avond van de ramp rond acht uur een pak ketje 'operationele' vrachtpapieren te hebben meegegeven. Nix verklaarde echter pas om even na tien uur het kantoor van El Al met een dikke stapel papieren te hebben verlaten, die door Plettenberg voor hem was gekopieerd. Volgens Plettenberg heeft dat kopië ren maar drie kwartier geduurd, vol gens Nix echter meer dan twee uur. Bovendien is NLx volgens het logboek van de Dienst Luchtvaart van de Rijks politie pas om vijf voor twaalf met die stukken bij zijn commandant terugge keerd. Wat hij in de tussentijd gedaan heeft, kon hij zich niet meer herinne ren. Hij ontkende naar de rampplek te zijn gegaan, zoals de commissie sug- Nix' directe superieur J. Bloemen, had geen verklaring voor de foute tij den in het logboek. Bloemen, die na de ramp spoorloos verdween en pas onlangs door de commissie werd op gespoord, zei de papieren die door Nix waren gebracht slechts vluchtig te hebben bekeken. Daarna heeft hij ze naar het Bureau Vooronderzoek van de Rijksluchtvaartdienst laten bren gen. De gang van zaken is van belang om vast te stellen wie op de avond van de ramp wist wat de jumbo vervoerde. Tegenstrijdig waren ook de verkla ringen van dienstdoend Schiphol-ma- nager J. Diepenbrock en die van de Amsterdamse brandweercommandant H. Ernst. Laatstgenoemde zei vorige week zelf Schiphol te hebben gebeld om informatie over de lading van de jumbo. Maar Diepenbrock, die het cri siscentrum op Schiphol leidde, en W. Ewoldt van de luchthavenbrandweer ontkenden toen met Ernst gesproken te hebben. Ernst verklaarde gistermid dag bij zijn getuigenis van vorige week te blijven. „Ik heb de waarheid gespro ken", zei hij slechts. El Al-medewerker Aaij was ook de gene die de luchtverkeersleiding vroeg de informatie over de lading voor zich te houden. Hoewel hij zich het gesprek niet meer kon herinneren, vermoedde hij daarmee slechts bedoeld te hebben dat de media niet moesten worden in gelicht. Hij ontkende dat bij El Al een beleid bestaat om dit soort informatie 'onder de pet' te houden. Topambtenaar Economische Zaken: besloten. Toen dat besluit viel, had Nederland zich nog niet aan de Kyoto-afspraken gecom mitteerd. Tegen die achter grond zou je de beslissing moe ten willen heroverwegen", al dus de topambtenaar, verwij zend naar de internationale mi lieuconferentie in Japan. Dessens heeft elf jaar het energiestuur op het ministerie in handen gehad en werkte in totaal 25 jaar bij Economische Zaken. Daardoor zien velen hem als het verlengstuk van de energiesector. Verwijten dat hij de ontwikkeling van de zuinige en relatief schone warmte- krachtcentrales frustreerde om zo de grote stroomfabrieken te beschermen, werpt hij verre van zich. „Ik heb constant de ontwikkeling van warmte- kracht als middel voor ener giebesparing gesteund, maar je gaat het niet tegen de klippen neerzetten. Dan krijg je nog meer overcapaciteit en zijn de kosten voor de maatschappij nog hoger. Momenteel hebben wij meer warmte/kracht dan waar ook ter wereld." De Nederlandse politiek moet serieus overwegen kerncentrale Borssele na 2004 open te hou den. Dat kan ertoe bijdragen dat Nederland de internationa le afspraken over terugdringen van kooldioxide (C02) nakomt. Elk jaar dat Borssele langer openblijft, scheelt 1 procent in de uitstoot van het broeikasgas. Dit stelt Stan Dessens (51), scheidend directeur-generaal Energie van het Ministerie van Economische Zaken. Op 15 maart begint hij bij het ministe rie van Justitie als directeur-ge neraal Rechtshandhaving. Minister Jorritsma opperde deze week Borssele te laten draaien tot 2007. Haar topamb tenaar is daar een warm voor stander van. Het doet Dessens pijn te zien dat een goede cen trale dicht moet, terwijl die kan bijdragen tot vermindering van de C02-uitstoot. ,,De centrale is puntgaaf en 'top of the bill' als het gaat om veiligheid. Het is zonde hem te sluiten alleen omdat de politiek dat ooit heeft

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3