Ajax koestert punt in Friese sneeuw Iet gaat oerend hard naar het is oersaai watersport Vitesse houdt spanning erin Sport Verzwakt deelnemersveld NK allround Wessels krijgt 'huiswerk' mee Winterslaap wordt )NDERDAG 18 FEBRUARI 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464. PLV fan Vossen wacht schorsing gj_i De openbaar aanklager van de KNVB heeft Feyenoord - 1 palier Peter van Vossen een schikkingsvoorstel van vier wed- jjden schorsing gedaan. Van Vossen zou 4 februari tijdens de kerwedstrijd FC Utrecht - Feyenoord een trappende bewe- ngnaar Jean-Paul de Jong hebben gemaakt. In het voorstel 311 n de aanklager zit één wedstrijd voorwaardelijk, die Van Vos- 35 nnog naar aanleiding van een vorig vergrijp had staan. De eyenoorder moet deze week reageren. - [leine naar ploeg Frisia HfNVELD Marathonschaatser Piet Kleine rijdt volgend sei- un voor Frisia Financiering, het team dat wordt gesponsord jorAZ-voorzitter Dick Scheringa. De 47-jarige Drent tekende ^eenjarig contract. Kleine was vijfjaar in dienst bij de suc- svolle Klerk's formatie. Die ploeg wordt na dit seizoen opge- ?ven. Kleine krijgt bij zijn nieuwe werkgever Elfstedenwinnaar enkAngenent als ploeggenoot. I tjjkaard geblesseerd Alsof hij zelf nog voetbalt. Bondscoach Frank Rijkaard 111 list deze week drie wedstrijden door een knieblessure. De trai- er onderging in Amsterdam een operatie aan de binnenmenis- ïj is van de rechterknie. Op doktersvoorschrift laat Rijkaard nu ie competitiewedstrijden schieten, die hij anders bezocht zou c fbben: Heerenveen-Ajax (gisteren), PSV-FC Twente (van- j Bnd) en Feyenoord-PSV (zondag). Het herstel van de 36-jarige 14 ainer zal zeker nog enkele weken vergen. andenbroucke wint in Andalusië De Belgische wielrenner Franck Vandenbroucke heeft de erde etappe van de Ronde van Andalusië gewonnen. De Span- i ard Javier Pascual Rodriguez bleef leider in de algemene rang- hikking. De rit ging over 189 kilometer van Lucena naar Jaen. et was de tweede zege dit seizoen van Vandenbroucke na de ote Prijs la Marseillaise. In het licht klimmende laatste deel n de rit had hij opvallend weinig moeite met zijn Italiaanse jdevluchter Pietro Caucchioli, die vier kilometer voor het ein- wegsprong en de laatste kilometer werd achterhaald door indenbroucke. De Australische Rabobankrenner Robbie McE- zegevierde in de eindsprint van het peloton. inidi verlengt contract met Betis illa Voormalig Ajax-speler Finidi George heeft zijn contract >tde Spaanse club Betis Sevilla met drie jaar verlengd. De Ni- liaanse vleugelaanvaller, die Ajax in 1996 voor Betis verruilde, iat nu onder contract tot en met 2004. Als deze verbintenis af- opt, is Finidi inmiddels 33 jaar. [andbalwinst gunstig voor Nederland De Zweedse handbalsters hebben in Vasteras de laat- ekans gegrepen op kwalificatie voor het WK, dat eind dit jaar Noorwegen en Denemarken wordt gespeeld. Na twee verras- nde nederlagen tegen Nederland bedwong Zweden het team tl Litouwen met 31-20. Bij de rust keek Zweden nog tegen een hterstand aan: 12-13. Zondag staan de teams opnieuw tegen- :r elkaar, ditmaal in Vilnioes. Als Zweden dan wederom wint, ;ft Nederland aan een gelijkspel tegen Litouwen voldoende n groepswinnaar te worden en zich te kwalificeren voor het K. De ploeg van bondscoach Bert brouwer speelt de twee iels tegen Litouwen in maart. lagere tijden voor Bulls LWAUKEENa zes NBA-titels lijken voor de Chicago Bulls de agere jaren te zijn aangebroken. De ploeg, zwalkend na het oppen van superster Michael Jordan en de daarop volgende egloop van andere topspelers, leed al de vijfde nederlaag op rij de Noord-Amerikaanse profbasketbalcompetitie. De Milwau- te Bucks waren met 91-83 te sterk. Toni Kukoc maakte voor de impioen de meeste punten (twintig). De Bulls staan nu troos- loos onderaan in de Central Division. De Seattle Supersonics ogen voor het eerst dit seizoen onderuit, in eigen huis tegen Sacramento Kings: 106-109. De Minnesota Timberwolves ipten verrassend het nieuwe sterrenteam Houston Rockets, oppers Scottie Pippen en Hakeem Olajuwon konden niet aorkomen dat de Rockets met 116-102 verloren. Voor de win- aar maakte Stephon Marbury liefst.veertig punten. DEN HAAG ANP Door het WK sprint in Calgary en de wereldbekerwedstrijden schaatsen in Roseville is het deelnemersveld van het NK all round in Den Haag (27 en 28 februari) verzwakt. Bij de man nen ontbreekt wereldkampioen en Europees kampioen all round Rintje Ritsma, die ko mend weekeinde deelneemt aan het WK sprint. Een week later staat het NK al op het pro gramma, tegelijkertijd met we- reldbekerwedstrijden sprint in Roseville. Ids Postma staat wel op de deelnemerslijst van het toer nooi, maar hij heeft zich dan ook niet geplaatst voor het WK sprint. Bij de vrouwen doet Eu ropees kampioene Tonny de Jong niet mee, zij verkiest de wereldbeker in Roseville boven het verdedigen van haar natio nale titel. Annamarie Thomas, nummer vier van het WK all round, neemt wel deel. Deson danks is het uiterst onzeker of zij een week na het toernooi in Calgary alweer zal aantreden. Thomas wil zich met het oog op het WK afstanden in maart (Heerenveen) richten op de korte afstanden. Barbara de Loor en Renate Groenewold, de andere Neder landse deelneemsters aan het WK allround, rijden wel in Den Haag. Bij de mannen verdedigt Jelmer Beulenkamp zijn titel. Die pakte hij vorig jaar bij af wezigheid van Ritsma en Post ma. Martin Hersman (Sanex) en Bob de Jong (SpaarSelect) zijn andere kanshebbers op schaatsbaan De Uithof. Ook de wereldkampioen bij de junio ren, Mark Tditert, en de win naar van het zilver, Juri Solin- ger, starten op het NK. Bij de vrouwen is eveneens de junio renwereldkampioene, Helen van Goozen, aanwezig. De deelnemers: Mannen: Bekers, Beulenkamp, Buitelaar, Van de Dool, Van der Gun, Hersman, De Jager, Jan maat, De Jong, Kingma, Kra nenborg, Landman, Leeuwen kamp, Meijer, Mijsters, Nij- boer, Postma, Van der Rijst, Rykkje, Solinger, Tuitert, Uyt- dehaage, Verheijen en Vreug- denhil. Reserve: Adema, De Ruyter, Kegel en Kluin. Vrouweru Bosch, Cramer, Van Goozen, Groenewold, 't Hart, Kleibeuker, Kulik, De Loor. Van Meggelen, Oosting, Straathof, Thomas. Ms, Visser, Zijlstra en Zwolle. Reserve: Reitsma, Koo- men. Landman en Schaafsma. Wouters mild over de elementaire fouten die zijn ploeg maakt HEERENVEEN GPD In de slotfase van Heerenveen - Ajax (2-2) maakte Tijjani Babangida zich op voor een ziedend schot. Gretig zag de rechterspits van Ajax, volkomen vrij, de bal op zich af rollen. Hij zag de bal al in de kruising hangen, maar hij miste hem volledig. De Nigeriaanse international maai de over de bal heen en Danny Blind greep naar zijn hoofd. Blind bleef rustig, wandelde een paar passen, greep nog eens naar een krul, dacht na, schudde het hoofd en wandelde weer verder. voetbalzieltjes. Bovendien krijgt Litmanen extra tijd voor zijn herstel. De Fin, die na een te rugslag begin deze week weer twee dagen met de groep train de, moest zich gisteren tot warmlopen beperken. Wouters durfde het nog niet aan hem in te zetten. Ook spits Arveladze bleef in Heerenveen nog in het trainingspak. Op de dure bank van Ajax zat de schrik er al vroeg in. In de vierde minuut kwam Heeren veen aan de leiding. Het tijdstip en de manier waarop het doel punt viel, waren tekenend voor de labiele toestand van Ajax. Na een voorzet van Talan en de doorkopbal van Samardzic zag Ajax-verdediger Oliseh de bal op zijn schoen en tegen het net ketsen (0-1). Maar was het zo ongelukkig? Oliseh stond los van Samardzic. Als de Nigeriaan volgens de be ginselen van het verdedigen bij een bal van de flanken tegen zijn aanvaller had gestaan, had het doelpunt nooit zo kunnen vallen. Of neem het tweede tegen doelpunt van Ajax. De Visser prikte de bal naar invaller Pahl- platz, die kon scoren met dank aan een andere invaller, Mensah (2-2). De Ajax-verdedi ger maakte een elementaire dekkingsfout. En dat was zeker niet de enige in het laatste half uur van de wedstrijd, waarin Heerenveen eindelijk de schroom van zich afwierp en zelfs Van der Sar soms in verle genheid bracht. Na de wonderlijke opening moesten de Friezen reageren op een snelle wending in het begin van de tweede helft. Ba- Blind kreeg in de sneeuw van Heerenveen, weer een wed strijd dichter bij zijn afscheid, nog veel meer te verwerken. In nemend sprak Heerenveen- trainer Foppe de Haan van een aardige wedstrijd en dat was het in die zin dat er in een wis selend scoreverloop vier doel punten vielen. Maar voor een duel tussen twee teams die Eu ropees voetbal ambiëren, liet de kwaliteit veel te wensen over. Voor Ajax telde slechts het herstel na de tik van Twente, zo bleek uit de eerste reactie van trainer Jan Wouters. Uitermate mild sprak hij zijn tevredenheid uit over het veldspel en de strijdlust van zijn ploeg. Na het blamerende optreden in En schede was immers een nieuwe aanval op de broze kampioen afgewend en de vierde plaats voorlopig geconsolideerd. Wel groeide de achterstand op nummer twee Vitesse tot vijf punten, waarbij Ajax ook nog een wedstrijd meer heeft ge speeld. Wouters, in Enschede nog zichtbaar geïrriteerd, trok giste ren de fluwelen handschoenen aan. Vlak voor het einde draai de zijn linkerspits Gronkjaer de bal weliswaar tegen de lat, maar daarvoor had Ajax gewankeld op de witte vlakte van het Abe Lenstra-stadion. In die fase moest Wouters enige malen vrezen voor een nieuwe neder laag. En waartoe had dat, in zijn tweede maand pas als hoofd trainer, kunnen leiden? Nu kan Wouters met een vrij weekeinde op komst weer even in alle rust kneden met zijn tere bangida, op pad gestuurd door Gorré, en Oliseh, met een dave rende vrije trap vanaf dertig meter zorgden plots met Nige riaanse treffers en dito dans pasjes voor een voorsprong voor Ajax (1-2). Daardoor moest Heerenveen zijn afwach tende houding laten varen. In de eerste helft had Heeren- veen, met een serie van vijf competitieduels zonder zege achter de rug, zich toegelegd op het ontregelen van Ajax. Dat bleek niet zo moeilijk. De Frie zen gunden de bal in de verde diging van Ajax voortdurend aan Melchiot, een onevenwich tige factor in de aanvalsop bouw. De rechtsachter grossier de in onnauwkeurige passes en mede daardoor kwam het aan- valsspel van Ajax, wat Wouters ook beweerde, niet van de grond. Evenals zondag tegen Twente bleef Knopper onzichtbaar. Slechts Gronkjaer, weer hij, en soms Benni konden zich enigs zins onderscheiden. Benni schoof de bal halverwege de eerste helft op de voeten van doelman Vonk. Maar met recht zei De Haan. die verder vrien delijk bleef voor zijn jonge col lega Wouters, dat Heerenveen meer en betere kansen had ge had. De beste redding van Van der Sar was, in de 64ste minuut, een reflex met de voet op een inzet van dichtbij van aanvoer der Hansma. Maar in tegenstelling tot Twente kon Heerenveen niet winnen van de tobbende kam pioen en Wouters koesterde het punt. En waarschijnlijk de steunbetuiging van Oliseh na diens fabuleuze treffer. Uitzin nig was Oliseh naar de kant ge rend om daar zijn trainer in de armen te sluiten. Zoiets kan Wouters bij Ajax in deze barre tijden wel gebruiken.. Heerenveen: Vonk; Houttuin, Klompe. Hansma en Mitrita; Radomski (75. Denneboom), Gerard de Nooijer (60. Phaiplatz) en De Visser: Talan (62. Van Eijk). Gusalu en Samardzic Ajax: Van dei Sar. Melchiot. Blind. Oli seh en Sier; Gorré (75. Rudy). Knopper (67. Melchiot) en Witschgë; Babangi da. Benni en Gronkjaer. 'rviceduel wakken discussie over ondergrond aan TERDAM GERTJAN VAN GEEN ifs als het aan Richard Kraji- i ligt, wordt de ondergrond or het volgende ABN/AMRO irld Tennis Toernooi langza- De nummer 1 van Neder- )d speelde gisteren op servi- gebied een fouüoze wedstrijd ien Marc Rosset, een ander ivicekanon. Maar de wed- ijdwas niet om aan te zien. Krajicek won simpel, doordat concentratie bij zijn oppo- )nt in beide sets een keer ver- ipte: 6-3 7-5. Eenentwintig games in een en veertig seconden. In elf Nicegames leverde Krajicek chts negen punten in, terwijl Eindelijk uitzicht IYPOTH EKEN van Marwijk 071 516 24 62 OTTERDAM GERTJAN VAN GEEN fTMARWlJK [jH'ARTN ERS twee daarvan dubbelfouten wa ren. Hij sloeg vijftien aces en een veelvoud aan winnende services. Rosset leverde acht tien punten in inclusief zeven dubbelfouten. De rally's waren op de vingers van een hand te tellen. Kortom, het ging oerend hard en dus was het een oersaai duel. Het publiek kon slechts opgetogen zijn, dat een Neder lander won. Maar op deze ma nier is tennis als kijksport ten dode opgeschreven. De discussie is al langer gaande in Rotterdam. Het su persnelle greenset wordt dit jaar voor de zesde keer ge bruikt, beide kanten drie keer. Dat is te veel. Alex Corretja, die dinsdag werd uitgeschakeld, klaagde al dat er voor het pu bliek weinig te genieten valt. De tennissers kunnen immers niet hun beste spel laten zien. Krajicek mopperde niet, maar gaf aan dat niet noodzakelijk de beste speler wint op dit tapijt. ,,De eerste keer dat dit spul ge bruikt werd, was het al snel. Als het slijt, gaat het alleen nog maar harder. Ik klaag niet, want van mij mag elke indoorbaan zo zijn. Hier hoef je niet je beste service-volleyspel te spelen om ver te komen." Het lijkt hem dan ook een goed plan om volgend jaar in Ahoy' een ander type baan aan te leggen. „Het is heel moeilijk om hierop te spelen. Je krijgt geen ritme, doordat de punten kort zijn. Concentratie is heel belangrijk. En je tennist ook voor het publiek. Nou, de rally's waren vandaag niet grandioos." Zelf adviseert hij een baansoort die ook in Stuttgart ligt en bij het WK in Hannover. „Voor de spelers is die het best. Het is hout met een laagje. Dat veert ook goed. En het is het eerlijkst. Rally's zijn mogelijk. Ik won dan wel in Stuttgart, maar in de eerste ronde had ik het heel moeilijk tegen Norman. Hij passeerde me in de eerste set aan alle kanten. Op zo'n baan word je gedwongen je beste tennis te spelen." 'De Kraai' maakte een frisse indruk bij zijn eerste wedstrijd sinds de Australian Open. Hij heeft het, met het oog op de ko mende drukke periode, bewust rustig aangedaan sinds zijn knieoperatie eind vorig jaar. Te rug uit Australië deed hij voor namelijk aan fysieke training. Pas twee weken geleden nam hij weer een racket ter hand. „Ik moet zo fit mogelijk zijn. Voor de indoor-toernooien is dat niet zo nodig omdat de wedstrijden kort duren, maar straks in Indi an Wells is het warm." Op het eerste gezicht had de tweevoudig winnaar in Rotter- Richard Krajecek kwam zelden naar het net. foto anp dam het slecht getroffen met af. Hij nam veel risico's met zijn Rosset. De Zwitser veroverde tweede service en dat leidde di- vorige week in St. Petersburg reet tot zijn nederlaag. Op 4-3 zijn dertiende titel uit zijn carri- in de eerste set sloeg hij twee ère. Maar liefst dertien van zijn dubbelfouten, op 5-5 in de zestien wedstrijden uit het nog tweede drie. Beide keren brak prille seizoen sloot hij winnend Krajicek zijn service-game. tar Wessels mocht dit week- •nde de loting verrichten van et ABN/AMRO World Tennis tarnooi. De Elburgér keek -irukt oen hij zichzelf in de fcrste ronde koppelde aan Do- "inik Hrbaty. Een lastige te enstander, maar het had veel «roerder gekund. Gisteren tak dat ook de Slowaak nog ^n maatje te groot was, al de- den de cijfers anders vermoe den: 3-6 7-6 (5) 6-7 (2). Wie een tie-break in de der de set speelt, moet dicht bij de zege zijn geweest. Dat was gis teren geenszins het geval. Wes sels was kansloos in het slot van de partij (7-2) en kon na afloop constateren dat hij in de hele wedstrijd geen aanspraak op de overwinning had mogen maken. De statistieken logen er niet om. Wessels kreeg op eigen op slag 28 punten tegen. Hrbaty leverde er slechts veertien in. Bovendien kreeg de nummer 40 van de ATP-lijst geen enkel breekpunt tegen en kreeg hij zelf tweemaal de kans de Ne derlander te breken. Hij deed dat op 4-3 in de eerste set op 'love'. Dat Wessels zo lang bij kon blijven, had hij te danken aan zijn service. Op het greenset- tapijt in Rotterdam biedt een goede service veel voordelen, maar de ondergrond legt ook gemeen de zwakheden van de ontvanger bloot. De servicere turn van de Elburgér was om te huilen. „Daar moet ik zeker nog aan werken, maar zoals het vandaag ging, heb ik nog nooit meegemaakt", reageerde de nummer 110 van de wereld. Terwijl de sneeuw op het veld van Heerenveen neerdaalt, slaat doelman Hans Vonk de verrichtingen van zijn medespelers gade. foto anp ARNHEM ANP Dankzij Vitesse blijft de span ning er nog een beetje in aan de top van de eredivisie. De num mer twee versloeg gisteravond op eigen veld het sukkelende NAC met 3-1. Daarmee liep de Arnhemse ploeg drie punten in op Feyenoord. De voorsprong van de Rotterdammers blijft niettemin comfortabel: drie punten, met nog twee duels in te halen. Vitesse zette NAC met fel en geconcentreerd combinatiespel vast op eigen helft. Een doel punt was slechts een kwestie van tijd. Uiteraard was goud haantje Machlas de gelukkige. De Griek reageerde als enige alert op een mistrap van ploeg genoot Van der Schaaf: 1-0. Het was zijn dertiende competitie treffer. Tot verbazing van het publiek en tot zichtbare ergernis van trainer Neumann viel Vitesse na het openingsdoelpunt ver te rug. Mede door deze inzinking kon NAC zich herstellen. De Bredase ploeg nam het duel in de slotfase zelfs in handen. Het onverwachte offensief leidde tot drie grote kansen. Sjoekov, huurling van uitgerekend Vites se, speelde zich knap vrij en schoot foutloos in: 1 -1 Nog voor de rust werkte de Arnhemse ploeg de blamerende gelijkmaker weg. Linkervleugel verdediger Van Hintum pikte een afgeslagen hoekschop bui ten het strafschopgebied op en knalde meesterlijk met rechts diagonaal in: 2-1. Daarmee werd Vitesse royaal beloond voor sterk wisselvallig spel. Na de rust waren beide ploegen aardig aan elkaar gewaagd. Een foutje van doelman Karelse in de slotfase brak het verzet van NAC. Invaller Amoah profiteer de simpel: 3-1. NEC - Willem II Willem II heeft de eerste uitzege van het seizoen behaald. De Tilburgers wonnen met 3-0 van NEC in Nijmegen. Voor NEC betekent de nederlaag het twee de verlies na de winterstop. Dat verlies hadden de Nijmegena- ren vooral te wijten aan de zwakke defensie. NEC creëerde in de openingsfase de eerste kansen, maar stuitte op doel man Van Fessem van Willem II. In de 27ste minuut gaf Bombar - da Willem II de leiding. Uit draai schoot hij 0-1 in. Het was zijn negende treffer voor de Til burgers. Na de pauze besliste Ooster hof het vonnis over zijn ploeg. Na twee minuten deponeerde hij een voorzet van Ramzi ach ter de eigen doelman Roorda, 0-2. De 0-3 van Ramzi drie mi nuten voor tijd was aardig voor de statistieken. RKC - Fortuna Een degradatiekandidaat die geen thuiswedstrijden wint, is ten dode opgeschreven. En dus staat RKC na het tweede gelijk spel in eigen huis op rij met een been in het graf van de eredivi sie. Tegen Fortuna Sittard kwam de ploeg van Jol niet ver der dan een droevige 0-0. Fortuna speelt het liefst op de counter en die gelegenheid kreeg het nauwelijks van RKC. Daardoor ontstond een patstel ling die negentig minuten lang duurde: de thuisploeg durfde niet en Fortuna kon niet. RKC stond aanvankelijk zo stijf van de zenuwen dat hele maal niets lukte. Maar gaande weg het dramatisch slechte duel merkten de Waalwijkers dat tegen de Limburgers meer te halen viel dan een puntje. Govedarica miste nog in de eer ste helft twee goede kansen, een inzet van de nieuwe spits Hoogendorp werd van de lijn gehaald. Fortuna stelde daar slechts een kansje voor Ham ming tegenover. Na de pauze hadden de bezoekers helemaal geen aanvallende intenties meer. Alleen Van Arum wist het net te vinden, maar hij stond in buitenspelpositie. Meer HISWA Meer boot Meer nieuws Dagelijks van 10 tot 18 uur, entreeprijs: 20,-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25