SCHARRELBROOD BIJ DE ECHTE BAKKER Opwinding fcipse toren overdreven' 'Ik raad kwekers aan naar Nieuwveen te komen' Volgens mij gooi je gewoon je geld in het Uljee somber na bezoek Netelenbos Rijn Veenstreek DE BOER OP 'SdMAsl LA, TERUG IN DE TIJD 3NDERDAG 18 FEBRUARI 1999 CHEF TIM BROUWER DE KONING, 071-5356417, PLV.-CHEF MARIETA KROFT, 071-5356411 Clownie Qlown in het Spant 8f-; fiMUiDENClownie Clown treedt zaterdag op in het Spant in e- eimuiden. De kindervoorstelling begint om 13 uur. De entree ;2,50 gulden. Kinderen met een knutselknipkaart kunnen met leze kaart de voorstelling bijwonen. [oudekerker gewond iiphen aan den run Een 58-jarige Koudekerker is gisteravond Verdeelde meningen rond verkoop stukken Langeraarse Plassen jewond geraakt bij een aanrijding op de A. van Leeuwenhoek- «gin Alphen. De automobilist kreeg bij de kruising met de lóntgenweg geen voorrang. De Koudekerker is met nekklach- en overgebracht naar het Elisabethziekenhuis in Leiderdorp. le Alkemadese wethouder L. Beelen vindt alle opwin- 1 hg over de illegale bouw van een zendmast voor 6 lutchtone in de kerktoren van Rijpwetering een beetje i rertrokken. Hij heeft weinig begrip voor de rijksdienst oor de monumentenzorg, die het werk onlangs stil leg- jwetering marun kramp !k vind het een storm in een las water", zegt Beelen. „Mo- umentenzorg moet ook reke- p ing houden met de belangen an het kerkbestuur. Dat moet eld genereren voor het behoud in de kerk." Beelen vindt het liet correct dat het telecom- ouncatiebedrijf Dutchtone inder vergunning is begonnen iet de installatie van een an- mne. „Maar in de praktijk ge- eurt het wel vaker dat bedrij- beginnen als de aanvraag ogin behandeling is."* Met dakbedekking van na- i. iaak-leien op de kerktoren, wat monumentenzorg treng afkeurt, heeft Beelen niet 1 eel problemen. „Ik bekijk het akelijk. Als je van buiten niet ziet dat het niet echt leisteen is, doe ik daar niet moeilijk over." Wel is de wethouder net als monumentenzorg van mening dat er geen gevaarlijke werk zaamheden in de kerk mogen plaatsvinden. De Rijksdienst legde eerder deze week het werk stil, omdat een lasploeg in de toren bezig was. De brand veiligheid was hiermee volgens de dienst in het geding. Het werk is daarna niet meer hervat, vertelt architect Kerpel die de restauratie van de kerk begeleid. „Waarschijnlijk heeft het bedrijf zich vergist in de ter mijn van een vergunningaan vraag. Bij een monument duurt dat namelijk drie maanden lan ger. Dutchtone wacht nu de de- fintieve vergunning af, voordat zij verder gaat." langeraar ivo pommerel Waterschap de Oude Rijnstro men wil delen van de Langer aarse Plassen verkopen. Drie particulieren uit Langeraar heb ben interesse getoond in grote delen van de plassen. Volgens secretaris D. de Blaeij heeft De Oude Rijnstromen geen be hoefte meer aan het eigendom omdat het meer kost dan het oplevert. De verkoop zou vol gens het waterschap geen ge volgen hebben voor de recrea tie of de visserij op de plassen. De meningen over de verkoop zijn echter verdeeld. Het totaal van de te verkopen delen beslaat ongeveer zeven hectare. Het water kost de drie geïnteresseerden tussen de achtduizend gulden (voor 550 vierkante meter) en ruim een ton (voor vijf en een halve hec tare). Het gaat hier alleen om water, niet om kades of eiland jes. De Oude Rijnstromen is nu nog eigenaar van 95 hectare, of wel tweederde van de plassen, die een totaal van 140 hectare beslaan. De Geerplas, een niet openbaar deel van de Langer aarse Plassen, valt hier niet on der en blijft eigendom van Staatsbosbeheer. Volgens het waterschap blijkt uit gesprekken met Staatsbos heer dat deze geen belangstel ling heeft in en behoefte heeft aan andere stukken van de Lan geraarse Plassen. P. Louwaars, districtshoofd Randstad van Staatsbosbeheer, ontkent dit. „Wij zijn nooit officieel bena derd door het waterschap en ik ben daar verbaasd over. Ik heb er via via iets over gehoord. Het gaat om puur en alleen water dat een eind van de Geerplas ligt, maar ik sluit niet uit dat we er interesse in hebben." Louw aars weet overigens niet wat particulieren met een stuk wa ter moeten. Ook secretaris De Blaeij kan zich daar weinig bij voorstellen. Volgens de secretaris willen de potentiële kopers de stukken De Langeraarse Plassen. foto henk bouwman plas vooral vanwege de emotio- toekomst een bootje willen ter oppompen zonder toestem- hoofdingelanden van het wa- nele waarde hebben. „De ko- aanleggen of fuiken willen ming van het waterschap. Ook terschap moeite te hebben met pers kunnen er niet veel meer plaatsen. Vissen is echter tot moeten ze de waterschapsom- de 'versprokkeling' van de pias- mee dan dat ze nu al kunnen 2003 niet toegestaan omdat het slag, dat nu nog door Oude sen. De 45 hectares die nu al in Het geheel van de plassen blijft visrecht aan de firma Kraan uit Rijnstromen wordt betaald en particuliere handen zijn, zijn openbaar vaarwater, dat zal ook Leimuiden is verhuurd." De 250 gulden per hectare per jaar verdeeld over 50 eigenaren, in de koopakten komen te nieuwe eigenaren mogen de staan. Misschien dat ze er in de plas niet dempen, noch het vva- zelf ophoesten. Hoofdingeland T. van Wierin- In december leken enkele gen: „In het verleden zijn er al ruzies geweest tussen eigena ren, waarbij zelfs de politie moest komen. Het ging dan vooral om onduidelijkheid over waar nu precies het eigendom begon en eindigde. Ik dacht, dat gaat niet goed, dus nog meer versprokkeling lijkt mij ongewenst. Het blijft mij overi gens ook een beetje een raadsel waarom iemand een stuk water wil kopen. Volgens mij gooi je gewoon je geld in het water." De koper van het grootste deel water, J. van Tol, reeds ei genaar van een klein deel van de plassen, heeft echter één duidelijke motivatie voor de aankoop van de vijf en een hal ve hectare. Zijn echtgenote: „We willen er op termijn gaan vissen, voornamelijk met fui ken. We weten dat er nu nog visrecht van de heer Kraan op rust, maar over een aantal jaren is dat er vanaf. Het wachten daarop is de consequentie van nu kopen, maar dat vinden we niet erg. En dat het verder openbaar vaarwater is, is voor ons geen punt. Het gaat ons om het vissen." D. Kraan, beroepsvisser uit Leimuiden, heeft het visrecht op het geheel van de Langer aarse Plassen. „Ik weet hele maal niets van de voorgeno men verkoop af. Afgezien van enkele geruchten is mij officieel nooit wat ter ore gekomen. Ik heb geen enkele moeite met re creatievissers in mijn viswater, maar als het om gebieden van vijfeneenhalve hectare gaat waarin fuiken worden ge plaatst, ga ik me toch zorgen maken. Het is nu al zo dat par ticulieren een vierkante meter hebben en denken dat het een hectare is. Het is waar dat het huidige huurcontract in 2003 afloopt, maar dat wordt auto matisch verlengd, dat is wette lijk geregeld. Dat mag iemand die kopers wel gaan uitleggen.' In de vergadering van begin maart beslist Waterschap De Oude Rijnstromen -over de ver koop. Pionierende kwekers lopen in Nieuw Amstelland vooruit op hervestiging lieuw Amstelland is een wei- ind als vele andere in het iroene Hart. De Amstel kabbelt r rustiek door de polder en de oeien hebben het er naar hun in. Hier, aan de rand van lieuwveen, staat echter wat te ebeuren. lier ligt de toekomst van de lastuinbouw in de Rijn- en eenstreek volgens het inte graal ontwikkelingsplan glas tuinbouw, een plan dat inmid- iels de steun van gemeenten (n provincie heeft. Versnipper- 1 iekasgebieden moeten gecon- e centreerd worden en als her- klein gedeel- van de polder voor zichtig geko lonialiseerd door pionie rende tuin ders. Nico long en Wim Sanders zijn twee van hen. In 1993 ver trok Nico kamer asmij nkwe- :er, uit de Googerpol der bij Roe- lofarendsveen omdat het hem er te krap werd. „Ik was daar voortdurend stukjes en beetjes van mijn kassen aan het op knappen. Dat kost ontzettend veel. Het was steeds maar tob ben met die kas en ik was het geknoei zat. Het was tijd voor fen geheel nieuwe en grotere kas." Wim Sanders zat met hetzelfde probleem. Zijn kas in Aarlan- derveen was te klein en te oud. .Ik kon nog wel uitbreiden, maar op een gegeven moment de je aankomen dat je op die plek geen toekomst meer hebt. Verbouwen was echt onhandig. Ik ben daar nu aan het afbou wen en hier in Nieuwveen aan bet opbouwen en dat gaat Glastuinbouw, veeteelt, akkerbouw en sierteelt kenmerken de dorpen rond Leiden en Alphen aan den Rijn. Iedere boer, iedere tuinder heeft zijn eigen verhaal te vertellen. Qat gaat vaak verder dan technische details over de bedrijfsvoering. De rubriek De Boer Op belicht de andere kant van bednjven die de Rijn- en Veenstreek rijk is. In deze aflevering komen Nico Jong en Wim Sanders uit Nieuwveen aan het woord, de pioniers in het nieuwe kassengebied in Nieuwveen. goed", aldus de dracenakweker. Sanders zit ook in het bestuur van de Rabobank in het Aar- en Plassengebied. Zodoende is hij al geruime tijd betrokken bij de herstructureringsplannen en hij is er razend enthousiast over. Nico Jong noemt hem dan ook gekscherend de apostel van de tuinbouwplannen. Sanders lacht erom.Als we als tuinders eerlijk zijn, geven we toe dat we erg veel ruirqte innemen in dit krappe Groene Hart. We zitten met zijn allen op een postzegel. De tuinbouw sector moet zich realiseren dat het maatschap- pelijk geen streepje voor meer heeft. Kweken is een industrie geworden als vele anderen en industrie hoort thuis op een indu strieterrein, niet her en der verspreid door een na tuurgebied." Tijdens de koffiepauze mengt Bert van der Burg zich in de discussie. Hij is een 'klei ne' kweker aan de rand van Nieuwveen. Vier dagen in de week werkt hij bij Nico Jong, de rest in zijn ei gen kas. Verongelijkt hoort hij de twee tuinders aan. „Ik zit prima waar ik zit", geeft hij aan. „Een nieuw dak op mijn kas en ik kan er weer voor vijftig jaar tegen aan." Hij kijkt naar de kaart van het toekomstige Nieuw Amstelland. „Hier, die groene strook langs het water, daar zit ik. Vlak naast de ge plande kassen. Waarom zou ik daar nu weg moeten? Ik ben het wel eens met het geheel van de plannen, maar er moet meer gekeken worden naar individu ele kwekers." Als hij weer aan het werk is, ha len Jong en Sanders de schou- WsCÓï tcJlSÓL Mora frikandellen Uit de diepvries, in de friti JjL cLbjJ- Pioniers Nico Jong (links) en Wim Sanders (rechts) zijn razend enthousiast over de mogelijkheden voor tuinders in Nieuwveen. Op de achtergrond het nog lege weiland waar binnenkort tuinders uit de hele Rijn- en Veenstreek terechtkunnen. foto engel lameijer ders op. „Kijk", zegt Sanders, „zonder de herstructurerings plannen worden we als tuin ders weggevaagd. De concur rentie uit het buitenland is moordend. Binnen korte tijd is er volgens mij geen ruimte meer voor kleine kwekers. Maar anders dan de plannen van het IOP doen vermoeden, denk ik niet dat er een koude sanering nodig is. Binnen tien tot vijftien jaar zijn de kleine kwekers uit gestorven, dat is een natuurlijk proces. Alles wordt groter en ef ficiënter, dat is een trend die je niet tegenhoudt. Het is aan de gemeenten om te zorgen dat dezelfde plek geen nieuwe tuin ders komen. Nu kun je als kwe ker nog sturen. We mogen dol blij zijn dat hier in Nieuwveen de mogelijkheden en ruimte worden geboden voor hervesti ging. Maar wie nu wacht en achterover zit heeft straks mis schien geen keuze meer. Goed schiks of kwaadschiks, concen tratie komt er. Er moest iemand opstaan en het durven te zeg gen. Ik ben blij dat dat nu is ge beurd en dat het IOP er is." En Nieuwveen, wat heeft dat te bieden behalve ruimte? Nico Jong: „We zitten vlakbij de vei ling van Aalsmeer, al moet ik toegeven dat de wegen hier nog wel breder en rechtstreekser kunnen. Mijn kinderen kunnen op de fiets naar school, dat is ook belangrijk." Wim Sanders kent nog een ander voordeel. „Dit is niet speciaal voor Nieuwveen, maar concentratie zelf heeft ook een voordeel. Ik zit bijvoorbeeld naast een ro- zenkweker. De warmte die hij overheeft van zijn lampen koop ik weer van hem. Zo kun je prachtig samenwerken." Nico Jong kijkt sinds kort al weer begerig naar de nog lege weilanden naast zijn bedrijf. „Ik mis de uitdaging. Ik kan me best voorstellen dat ik binnen korte tijd weer een nieuw en gróter kassencomplex ga opzet ten en dan deze weer afstoot. Het was vrij makkelijk om te verkassen van Roelofarends- veen naar Nieuwveen. Ik werd van alle kanten geholpen, al leen niet met subsidie. Ik raad echt iedere kweker aan om naar Nieuwveen te komen." nieuwveen ivo pommerel rijnwoude/leiderdorp marieta kroft Wethouder F. Uljee van Rijn- woude is somber gestemd na het gesprek, dat hij gistermid dag met zijn collega's van Lei derdorp en Jacobswoude had met minister T. Netelenbos over de boortunnel van de HSL. „Ik heb er geen plezierig gevoel aan overgehouden." J. Haasbroek van Jacobswou de en V. Molkenboer van Lei derdorp zijn minder stellig. „Het is nog een tikkeltje te vroeg om een conclusie te ver binden aan dit orienterende ge sprek", zegt Molkenboer. „Mijn indruk is wel dat het er niet ge makkelijker op is geworden. Het plan voor een verkorte boortunnel is serieuzer dan zo maar een proefballonnetje." De drie wethouders bezoch ten met vertegenwoordigers van het Hoogheemraadschap van Rijnland en de waterschap pen Wilck en Wiericke en De Oude Rijnstromen minister Ne telenbos in Den Haag. Netelen bos maakte duidelijk dat ze nu definitief af wil van de discussie over de investering van 900 mil joen gulden in een zeven kilo meter lange tunnel. Ze ziet wei nig draagvlak in het land voor deze uitgave. Natuurorganisa ties bijvoorbeeld vinden dat het geld beter kan worden besteed. Netelenbos wil de lengte van de boortunnel beperken tot 2,6 ki lometer. De wethouders, die tegen een kortere boortunnel zijn, geven toe dat 900 miljoen gulden veel is. Maar om op een enkele jaren geleden genomen besluit van het rijk terug te komen, vinden ze wel erg ongeloofwaardig. Ze zijn echter bereid met de minis ter mee te denken en te streven naar een oplossing die alle par tijen tot tevredenheid stemt. Molkenboer denkt dat, als de kortere boortunnel onont koombaar is, de besparing in een verlengde tunnelbak voor de A4 of in de pergolaconstruc tie bij Hoogmade moet worden gestoken. Ambtenaren studeren nog op de voor- en nadelen van een kortere boortunnel. Over een maand komen Netelenbos en de wethouders erop terug. Vanaf vandaag exclusief verkrijgbaar bij uw Echte Bakker. Bel voor de Echte Bakker bij u in de buurt: 0317-42 43 42. Éck-jafMe^t!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23