V eel agenten iet blij met ieuwe baan' 't Geertje biedt recreant meer vertier in boerderij leidooi voor ringweg én bos in Achthovenerpolder Regio Wassenaar accepteert excuses rijkswaterstaat De grootste woonbelevenis is ook de compleetste. 50° intratuin chef erna straatsma. 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 ctificatie Romeyn-Wamond mond/leiden In onze editie van gisteren is ten onrechte ge oreerd dat directeur L. B. Romeyn van Polyproject BV ver- jrocedeert tegen de gemeente YVarmond. Die conclusie be- op een verkeerde interpretatie van het persbericht dat Poly- n eet heeft uitgegeven nadat het een rechtzaak tegen de ge- s nte Warmond in hoger beroep heeft verloren. Onze excuses het misverstand. «jliellart nieuwe directeur SKL Pauline Schellart (29) is de nieuwe directeur van de iiting Kinderopvang Leiderdorp (SKL). Ze is 1 februari be- •e nen. Schellart heeft de plaats ingenomen van Ilse Drooglee- die mim een jaar directeur is geweest. De nieuwe directeur leerde pedagogiek, woont in Amsterdam en werkte tot voor in Rotterdam. Daar was zij leidinggevende van de sector leropvang bij een welzijnsinstelling. Schellart, die werd ge- en in Leiderdorp, is gekozen uit ruim dertig sollicitanten. Eigenaar dolblij met steun provincie 'itiebond over reorganisatie: Nederlandse Politiebond (NPB) verwacht een grote eelheid bezwaarschriften van personeelsleden van korps Hollands Midden tegen hun nieuwe functie, eorganisatie van de ondersteunende diensten - zoals verkeersdienst, de vreemdelingendienst en de mi- olitie - is nagenoeg voltooid. ,,Maar de grote onrust inder veel mensen heerste is niet wegeëbd", zegt H. van de NPB. Bij het korps zelf wordt een heel ande- nclusie getrokken: op een enkeling na is iedereen n plek terechtgekomen. ,,Het grote probleem is dat functies worden uitgekleed. Mensen voelen zich dan terecht teruggezet. Dit had zorgvuldi ger gemoeten. Bovendien zijn de mensen veel te lang in onze kerheid gehouden." Maar volgens de politiewoor- voerder valt dat uiteindelijk reuze mee. „Als jg het mij per soonlijk vraagt was eind vorig jaar de zaak wel zo in rep en roer dat ik soms even dacht: waar moet dat heen, maar sinds de jaarwisseling heb ik het idee dat het allemaal tot rust is gekomen. De nieuwe teams zijn gevormd, en de mensen zijn nu bezig te wen nen aan de nieuwe werkwijze." irganisatie is bedoeld om cheefgroei tussen het en de relatief veel grote- veelheid ondersteunend meel recht te trekken. Dm zijn deze diensten, die versnipperd over de acht eten van Hollands Mid- 'geclusterd'. Voor 250 hield dat een half jaar jrote onzekerheid in: voor lft van hen dreigde degra- terwijl niemand tevoren im wie het zou gaan. Eind jaar maakten de onderne- sraad en de NPB gewag rote onrust onder die per- Isleden. oiddels is iedereen ge- De termijn om bezwaar aken tegen de uitkomst morgen af. Volgens vak vertegenwoordiger Smit tot nu toe zo'n twintig aarschriften binnengeko- 'maar het kan ook het ele of de helft zijn'. Hij icht er hoe dan ook nog meer. Maar woordvoerder m Egmond van Hollands n zegt dat daar niets van „We hebben er drie bin- ekregen, waarvan er twee ond zijn verklaard." De ren worden door een in- plaatsingscommissie van orps Hollands Midden be eld. vakbondsman ziet veel kanten aan de reorgani- Maar hij heeft ook kritiek: zoeterwoude dimitri walbeek Met gejuich is gisteren op kaas boerderij 't Geertje de ton sub sidie van de provincie Zuid- Holland ontvangen. Niet alleen vanwege het geld zelf, maar ze ker ook om de boodschap die er achter steekt. Want waar de gemeente Zoeterwoude terug houdend is en een zeer strin gent bouwbeleid voert in haar polders, maakt de provincie met de financiële steun duide lijk dat ze achter uitbreiding van de boerderij staat. „Alleen als de gemeente ons onze gang zou laten gaan, kunnen we ons makkelijk bedruipen", zegt Wim van Rijn van de kaasboer derij. Medewerkers Van Rijn wil de boerderij uit breiden, om meer te kunnen bieden in zijn 'boerderij in mu seumstijl.' Van Rijn, zijn vrouw en een handvol medewerkers houden hun hoofd boven water door twee vliegen in één klap te slaan: zij houden op kleine schaal koeien, paarden, geiten, kippen en varkens en verwer ken de producten van de die ren. Alleen in de winkel op het erf aan de Geerweg zijn de kaas, melk en andere producten te koop. En terwijl de boer boert, kunnen recreanten uit de stad kijken hoe zo'n boerenbedrijf werkt. En Van Rijn scoort goed met zijn recreatieboerderij. Zo noemde de provincie de kaas boerderij 't Geertje van de week nog 'modelboerderij van de toekomst in het Groene Hart'. De bijkomende ton subsidie gebruikt Van Rijn om de huidi ge roeibotenverhuur en rond leidingen uit te breiden met verhuren van fietsen, huifkar ren en andere vervoersmidde len. Daarnaast wil hij een mini- camping met trekkershutten aanleggen. Want in de provinci ale plannen om meer fietsers, wandelaars en andere recrean ten het Groene Hart in te lok ken, is 't Geertje tot 'recreatie knooppunt' uitgeroepen. En daar heeft de provincie geld voor over. Wim van Rijn is 'dolblij' met de ton. Alleen al omdat de pro vincie zo een vingerwijzing geeft aan de Zoeterwoudse po litiek. „De provincie geeft sub sidie voor al die zaken, terwijl de gemeente amper uitbreiding wil. Zo wordt de gemeente ge wezen op het provinciaal standpunt: benut je groene ruimte." Hij is 't van harte eens met de provincie dat je 'stadsmensen' meer naar de groene polders moet lokken. „Onze boerderij is aantrekkelijk om te bezoeken. Dat blijkt ook. Als de eerste lammetjes zijn geboren, komen hier op zondag 750 bezoekers. Dan staan echt alle stallen vol." En Van Rijn wil zijn boerderij nog verder uitbreiden. Maar daarbij stuit hij op het strenge (bouw)beleid in de Zoe terwoudse polders. Een mini- camping mag hij volgens de re gels niet beginnen. Van Rijn: „Terwijl ik geen weilanden vol caravans wil, maar avontuurlijk kamperen. Maar dan loop je te gen het strenge gemeentelijk beleid op. We moeten compact bouwen en je moet de grootste moeite doen om alleen al te mogen bouwen. Maar in dit ge bied is de grond te duur om al leen melk te produceren." Dus moeten de boeren ande re activiteiten bedenken om rond te komen. Maar als Van Rijn dan aan de gemeente een drankvergunning vraagt om be zoekende groepen tegemoet te komen, krijgt hij nul op het re kest. „Je kan die mensen als ze hier barbecuen toch niet alleen geitenmelk voorzetten?", aldus Van Rijn. Doelgroep Maar ook vindt hij dat de pro vincieplannen met het Groene Hart op één punt tekortschie ten. „Als je wilt rechtvaardigen dat je niet wilt bouwen in het Groene Hart, dan moet je het voor recreanten toegankelijk maken. Maar niet voor fietsers of wandelaars, maar ook met de auto. Als je auto's tegenhoudt, hou je je doelgroep tegen. Dat is gewoon waanzin", aldus Van Rijn. Hij drukt zich heel voorzich tig uit en benadrukt meermalen dat hij absoluut niet pleit voor meer autogebruik in het Groe ne Hart. Maar ook niet voor het terugdringen van de auto's van de recreanten. „Want anders kom je met de recreatie niet verder dan wat pannenkoek boerderijen aan de rand van het Groene Hart. Dan sluit je je af voor de samenleving en komt er nog maar eentiende van de huidige bezoekers naar de pol ders. Oudere mensen komen dan bijvoorbeeld niet meer." En het sluipverkeer dat je aan trekt kan je weren door de we gen smal te maken en het reke ningrijden in te voeren. „Dan kunnen ze hier niet met tachtig per uur racen en zoeken ze wel een andere weg." Zo maak je de weg vrij voor uitsluitend voor uitsluitend recreanten. Stadsmensen kunnen in kaasboerderij 't Geertje kennismaken met h ken zich kostelijk tussen de geiten, koeien en andere dieren. wassenaar erna straatsmaspijt betuigd over de illegale kap van een eeuwenoude eik Wassenaar accepteert de excu- langs de Rijksstraatweg. „Heel ses van rijkswaterstaat. De sportief', zegt gemeentewoord- hoofd-ingenieur directeur van voerder W. Issendonck. Samen de dienst heeft per brief zijn met de omwonenden wordt ge- vijftig woonspecialisten onder ét s bij u past. En dat allemaal in e .•rende ambiance. Beleef het zelf n dak Dus altijd de stijl die i WoonMall Alexandn keken naar een compensatie voor het verlies van de boom. Zelf steekt Wassenaar ook de hand in eigen boezem. De kri tiek van omwonenden dat de gemeente te laat in actie kwam om de schade te beperken neemt ze ter harte. Direct na de kap van de oude eik, vorige week woensdag, is de gemeente door buurtbewoners op de hoogte gesteld. Maar het duur de bijna een week voor het ge meentebestuur de door rijks waterstaat ingehuurde aannne- mer een kapverbod oplegde. In die tijd werden de overige bo men gerooid. „Natuurlijk hadden we feller kunnen reageren", zegt Is sendonck. „Maar de kap van die eik heeft ons behoorlijk aangegrepen. We werden voor een fait accompli gesteld. We hebben de zaak geëvalueerd en dat kost natuurlijk al snel een dag." De bewering van een buurt bewoner dat de gemeente na het kappen van de eik helemaal niet ter plaatse is geweest om de situatie te aanschouwen is volgens Issendonck onjuist. „Dat berust op een misver stand. De ambtenaar die deze buurtbewoner aan de lijn heeft gehad is zelf niet geweest, maar een medewerker van hem is wel gaan kijken." Wassenaar vast aan de bewe ring dat in totaal 21 bomen ten onrechte zijn geveld. Rijkwater staat zelf houdt het op drie ver keerd gekapte bomen. Is sendonck: „Wij gaan er vanuit dat het er beduidend meer zijn geweest dan drie bomen." De homen zijn gekapt in ver band met werkzaamheden voor de aanleg van parallelwegen van de Rijksstraatweg (N44), tussen motel Bijhorst en het voormalige dierenpark. Wasse naar heeft rijkswaterstaat vorig jaar vergunning gegeven voor het kappen van 60 middelgrote bomen. Na aanleg van de paral lelwegen komen er 200 nieuwe bomen langs het tracé. dorp afke van der toolen it Wim van Groeningen uur egoïstisch, dan zegt ie: van de Achthovenerpolder laar zo wil hij het nu net bekijken. „De situatie met wkeer in Leiderdorp is on- Ibaar geworden. Een héél «rekkelijk trekje van het is dat op dit moment. Dan k nou goed dan, we ko er niet onderuit om in de bovenerpolder een ring- van te leggen." i impopulair standpunt in öekje van Leiderdorp waar Groeningen woont en het Doeskwartier. „Het nderdaad moeilijk om dit maar het moet ge worden." Hij vindt dat rdorp 'het onvermijdelijke Jt van bovenaf voor moet ui het gebied op een goede er moet inrichten. Mét veg, maar ook met natuur. Groeningen hecht daar zo- waarde aan dat hij in de is geklommen voor een brief aan het Leidsch tad. Met daarin een crea- voorzetje: leg een 'Achtho- fbos' aan, met ruimte voor atie en groepjes woningen, tan Leiderdorp weer op "komen", denkt de zesti- Groeningen is geboren ftogen aan de Doeslaan. heeft hij nu nog steeds jachtwerf, maar hij woont ddels aan de Achthovener- ..De Doeslaan is eigenlijk mijn geboorte niet veran- Dit stuk Leiderdorp is er heel goed vanaf geko- Zowel vanuit zijn loods anuit zijn huiskamerraam jachtbouwer nog steeds Wim van Groeningen op zijn favoriete plekje in de Achthovenerpolder. de oude wouden terug." uit op het heilig verklaarde niet waar. Niet dat gras, maar Groene Hart - en met veel ple- bomen zijn de longen. Vandaar zier. Maar bij die heiligheid mijn bosgedachte." heeft hij zo zijn vraagtekens. Volgens Van Groeningen is „Vlakbij Heineken staat een het toch al niet haalbaar om de bord met zo'n soort tekst als: Achthovenerpolder te houden het Groene Hart, de longen van zoals hij is. „Een ringweg, dat is de Randstad. Dat is helemaal natuurlijk een verschrikkelijke Door de polder zoveel mogelijk te bebossen winnen we een stukje van ingreep. Maar de polder wordt toch al verziekt met de aanleg van de HSL. Nu wordt er weer gesproken over toch een gegra ven tunnel. Maar zelfs als ze gaan boren gaat dat niet louter als een mol onder de polder door. Er komen allemaal lucht- FOTO TACO VAN DER EB gaten. En er komt ook een bouwweg, let op mijn woorden. Ik vroeg eens aan een paar in genieurs van rijkswaterstaat, hoe komen jullie hier met al die betonnen delen? Die halen we uit Koudekerk, zeiden ze en we gaan niet door de lucht." Van Groeningen vindt dat wethouder Victor Molkenboer van ruimtelijke ordening niet ver genoeg vooruitkijkt. „Hij gaat er verschrikkelijk enthousi ast tegenaan, maar of 'ie nou denkt aan het tijdsbestek van een volgende generatie? Ik weet het niet." Vooral het soort maatregelen waarin de wethou der het lijkt te zoeken zint hem niet. „Hij zegt: alle verkeer af remmen. Maar ik zeg: laat het zo soepel mogelijk verlopen. Een vrachtwagen die in Koude kerk start heeft, als hij hier in Leiderdorp aankomt, al veertig keer geschakeld. Leid je dat ver keer rustig over een ringweg, dan is er niets aan de hand." 't Is balanceren als je als Doeskwartierbewoner niet sim pelweg het keiharde standpunt inneemt: handen af van het Groene Hart. Wie daar niet aan meedoet wordt al gauw als mi lieubarbaar gezien. De jacht bouwer heeft daar echter lang en diep over nagedacht. „Het groeiende transport kunnen wij toch niet tegenhouden, we zou den gek zijn ook, want de kip met de gouden eieren ga je niet slachten. Maar we kunnen er wel wat aan doen om onze zaakjes zo goed mogelijk op or de te krijgen. Door de Achtho venerpolder zoveel mogelijk te bebossen winnen we een stukje van de oude wouden terug, zo als die er vroeger moeten zijn geweest in Zoeterwoude, Ha- zerswoude en ga zo maar door." Met andere woorden: „We kunnen de tijd niet terugdraai en. Maar ik hoop dat we toch nog i.ets terugkrijgen van het dorpje aan de rivier dat Leider dorp vroeger was." Communicatie in gezinsverband De BeoCom 6000 is een telefoon ontworpen voor optimale vrijheid in communicatie. Voor het hele gezin, want bij één basisstation kunt u tot zes handsets gebruiken. De handset toont u het nummer van de beller. Een ingebouwd telefoonboek geeft u namen en bijbehorende nummers 1 jaar garantie BANG 6. OLUFSEN KATWIJK Electro World Peursum b.v. Voorstraat 31b-33 LEIDEN Van Cleef Bang Olufsen Center, Botermarkt 25. Swaak Beeld Geluid, Haarlemmerstraat 279 LISSE Johan van Stijn Bang Olufsen Center, Kanaalstraat 32. NOORDWIJK Expert De Lange Bang Olufsen Center, Molenstraat 49. OEGSTGEEST G.W. Roest b.v. Bang Olufsen Center, Lange Voort 11. RIJNSBURG G.W. Roest b.v., Anjelierenstraat 37 VOORSCHOTEN W. de Ru en Zn., Voorstraat 25 OOIT KIEST U VOOR MOOiST Rechtszaak over gekraakte barak Oegstgeest dreigt oegstgeest maarten keulemans Een juridische confrontatie tus sen de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting (SLS) en de kra kers van een studentenbarak aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest lijkt op handen. De SLS is niet van plan de barak te voorzien van gas, water en licht. De krakers lieten eerder deze week weten dat ze in dat geval bereid zijn naar de rechter te stappen. Onderhandelingen tussen de SLS en de krakers hebben giste ren niets opgeleverd. „Wij krij gen ze er niet uit", zegt woord voerder A. Luijten van de "SLS. „Maar we zijn ook niet genegen de voorzieningen opnieuw aan te brengen. Het gebouw vol doet niet meer aan de kwaliteit. En we zijn er niet voor iets te le galiseren dat niet meer aan de eisen voldoet. Volgens de krakers is de SLS bij wet verplicht nutsvoorzienin gen te leveren, omdat dat tot de eerste levensbehoeften be hoort. Luijten ziet dat anders: „Het is niet zo dat we geen voorzieningen aanbieden. We hebben ze een barak aangebo den die honderd meter verder op staat. Maar dat willen ze niet." De krakers wijzen erop, dat ze in de barak die de SLS aanbiedt de normale huurprijs van vierhonderd gulden per ka mer moeten betalen. „Dat verhaal over woekerhu ren vind ik echt een beetje de magogisch," reageert Luijten. „Vierhonderd gulden lijkt veel, maar de helft van dat bedrag gaat rechtstreeks naar de voor zieningen. We zijn. een stichting voor de huisvesting van studen ten, we mogen niet eens winst maken. We hebben dat gisteren aan de krakers uitgelegd." De krakers zelf waren van morgen niet bereikbaar voor commentaar. Deze Primula acaulis of sleutelbloem bloeit het hele voorjaar met trosjes bloemen. Staat graag op een lichte, niet al te warme plaats. Voelt zich ook buiten op haar gemak. Van 1.95 per stuk, nu 5 stuks voor slechts VOORSCHOTEN Leidseweg 518. Tel. 071-5322203 www.intratuin.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21