5.99 Veel kosters onderbetaald Raad van Kerken achter landelijke autoloze zonda Lodewijkkerk loopt vol voor Theres MEENEEMPRIJS SUPER DE BOER] Kerk Samenleving Biefstuk superieur DONDERDAG 18 FEBRUARI 1999 In de rij voor een askruisje manila Gelovigen staan in de rij bij een rooms-katholieke kerk in een buitenwijk van Manila om hun askruisje te halen. Met aswoensdag begon gisteren de veertig-dagentijd. Aswoensdag herinnert katholieken eraan, dat zij hun leven moeten verande ren ter voorbereiding op de viering van de dood en wederop standing van Jezus. foto ap Alpha-cursus in Maredorp leiden In de Leidse wijk Maredorp start dinsdagavond 2 maart een Alpha-cursus. De cursus wordt gegeven door leden van de de Hervormde Marewijkgemeente en is bedoeld voor mensen die meer willen weten over de bijbel en het christendom. De cursus beslaat tien avonden en een weekeinde en wordt gege ven in wijkgebouw De Goede Herder aan de Oude Vest 13. Iede re bijeenkomst begint met een gezamenlijke maaltijd. Informa tie over de cursus wordt gegeven door Bely Voskamp (071- 512.10.91) en Geert de Boo (071-514.70.50). Jodendom en Christendom alphen aan den run» De verhouding tussen jodendom en chris tendom in de volgende eeuw. Dat is het onderwerp waarover dr. Göran Larsson zondag 21 februari spreekt in de Triomfator kapel aan de Molenwerfstraat 1 in Alphen. Larsson is voormalig directeur van het Zweeds Theologisch Instituut in Jeruzalem. Hij is nu werkzaam bij een centrum voor bijbelstudie in de Isra ëlische hoofdstad. Hij is in Nederland voor een conferentie over hetzelfde onderwerp in het Jeruzalem Bijbel Centrum in Nij- kerk. Daar is hij zaterdag één van de sprekers. De bijeenkomst in de Triomfatorkapel begint zondag om half zeven. Begin vastenactie in Oegstgeest oegstgeest Kinderen in India, Kenia en Brazilië staan de ko mende anderhalve maand centraal tijdens de vastenactie, het jaarlijkse geld-inzamelproject van de Oegstgeestse Derde We reld-organisatie Bilance. De actie ging gisteren - aswoensdag - in Oegstgeest van start, en duurt tot Pasen. De opening bestond uit een sobere lunch en de uitreiking van een eerste gift van ne genduizend gulden voor een onderwijsproject in Indonesië. De vastenactie leven landelijk jaarlijks zo n veertien miljoen gulden op voor hulpprojecten in de Derde Wereld. Schotse kerk betreurt ophef londen De kerk van Schotland heeft zich gemengd in de dis cussie over de wenselijkheid van genetisch gemanipuleerd voedsel. Dr. Donald Bruce, directeur van de organisatie voor Religie en Technologie, betreurt de ophef die rond genetische manipulatie is ontstaan. De discussie kvvam op gang nadat de Britse regering had geweigerd maatregelen te nemen tegen het toenemend aantal bedrijven, dat zich op de markt voor gene tisch gemanipuleerde gewassen stort. Op de verpakking staat niet duidelijk aangeven of het product genetisch gemanipuleer de ingrediënten bevat. Volgens Bruce worden de risico's van ge netisch gemanipuleerd voedsel uit angst overdreven. Daardoor gooien tegenstanders het kind met het badwater weg. Hij zegt dat er voldoende gewezen wordt op genetisch gemanipuleerde ingrediënten en vindt het een 'misser' een oproep te doen voor een strenge regelgeving rond genetisch gemanipuleerd voedsel. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Dirksland (wijk 1), M. Verduin te Zeist; te Nieuw- en St. Joosland en Ritthem, H.J. van Kapel te Buurmalsen. Aangenomen: naar Ede (Hervormde Taborgemeente), G.H. Westra, kandidaat uit Hilversum. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Oosterland, C.A. van Dieren te Stolwijk. REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 07|. deventer anp De landelijke autovrije zondag die voor 19 sep tember gepland staat, krijgt steun vanuit christe lijke hoek. De Vereniging tot bevordering van de zondagsrust en zondagsheiliging en de werk groep kerk en milieu yan de Raad van Kerken zijn blij met het initiatief. N. Smeenk-Enserink van de Raad van Kerken hoopt dat de autoloze zondag mensen bewust maakt van de milieuproblematiek. ..Het rijden met auto's moet worden teruggedrongen. Wij zouden het leuk vinden als mensen bijvoorbeeld met paard en wagen naar de kerk gaan." Smeenk mist mst en ritme en hoopt dat een dag zonder auto's kan bijdragen aan de terugkeer daarvan. Ook de Vereniging tot bevordering van de zon dagsrust en zondagsheiliging juicht het initiatief toe. Een dag zonder auto's zorgt voor een enor me rust, wat een heilzame werking kan hebben, zegt woordvoerder J. van Rijswijk. Wat de vereni ging betreft wordt elke zondag autovrij en rijdt ook het openbaar vervoer die dag niet. Alle gemeenteraden hebben inmiddels een brief van het Landelijk Overleg Autovrije Zondag (LOAZ) gekregen, waarin wordt gevraagd mee te doen aan de actie. Volgens woordvoerster Aleid Groothof heeft een onderzoek in Deventer, Haar lem, Rotterdam en Hengelo uitgewezen dat er draagvlak is voor een landelijke autovrije zondag. Het LOAZ heeft een speciale handleiding ge schreven, waarin drie mogelijke modellen voor zo'n dag staan. Het milieu is het belangrijkste argument voor de autovrije dag. Het liefst zou Groothof maan delijks een autoloze dag willen. Daarnaast moet een dag zonder auto's de rust bevorderen. Men sen kunnen die dag tijd voor elkaar nemen en sa men gaan barbecuen of een natuurwandeling maken. Groothof: „Er zijn mensen op del en in Zeeland die zeggen: Wij willen geen wij willen rust. Nou prima, dat is precies doeling." Op gemeentelijk niveau zijn er inmidi verschillende autovrije zondagen gewees derhalf jaar geleden werd bijvoorbeeld in D ter zo'n dag gehouden op initiatief v rooms-katholieke pastor P. Dullaert. Vani ventenaren vond 65 procent het initiatif herhaling vatbaar. Het overgrote deel vant echter niet gedwongen worden de auto te Sommige kerkvoogdijen in de Nederlandse Hervormde Kerk betalen hun koster een lager salaris dan de rechts positieregeling voorschrijft. Ook zijn er hervormde ge meenten die geen sociale premies, loonheffing of pensi oenpremie inhouden of afdragen. dordrecht anp Dit schrijft voorzitter J. van Riessen van de Vereniging van kerkvoogdijen in de Nederland se Hervormde Kerk in het maandblad De Kerkvoogdij. Kerkvoogdijen treden op als werkgever van alle medewer kers die op plaatselijk niveau in dienst zijn bij de gemeente. Predikanten vallen daarbuiten. Voor plaatselijke medewer kers moet sinds 1988 de door de kerk voorgeschreven rechts positieregeling worden toege past. Maar geconstateerd is, schrijft Van Riessen, dat niet in alle gemeenten de kerkvoogdij en die regeling toepassen, voor al die voor kosters en kosters beheerder. Er zijn situaties bekend waar bij de kerkvoogdij de koster een salaris aanbiedt dat lager ligt dan de regeling voorschrijft. Verder zijn er gemeenten die over salariskosten geen sociale premies, loonheffing of pensi oenpremie inhouden of afdra gen, aldus Van Riessen. Van Riessen waarschuwt deze gemeenten, dat zij onherroepe lijk in de problemen komen als er controle van de betreffende uitvoeringsinstantie komt. Dan worden met terugwerkende kracht, al dan niet met een boe te, achterstallige premies inge vorderd. De kerkvoogdijen behoren zich als een correcte werkgever te gedragen. Waar geen sprake is van vrijwilligerswerk, maar van een arbeidsovereenkomst, moet de kerkvoogij de rechts positieregeling 'onverkort' toe passen, is de mening van het hoofdbestuur van de Vereni ging van kerkvoogdijen. Het is niet bekend hoeveel gemeenten de regels ontdui ken, zegt chef de bureau R. Bei der van de Algemene kerkvoog- dijraad. „Onze indruk is dat het hier en daar gebeurt." Plaatselijke gemeenten kun nen vrijwilligers inschakelen die uiteraard pro deo werken. Die mogen per jaar 1400 gulden aan onkostenvergoeding belas tingvrij verdienen, als zij elke week actief zijn. In alle andere gevallen is een arbeidsovereen komst verplicht. Sinds 1 januari van dit jaar is er voor de medewerkers van de SoW-kerken één arbeidsover eenkomst van kracht. Het kistje met de overblijfselen van de heilige Theresia zorgde voor drukbezochte missen in de Heilige Lodewijkkerk. foto hl, Met kruidenboter en een kruidenstick GRATIS 250g Aanbieding is geldig t/m 20 februari '99 ALTIJD OP ZOEK NAAR HET BESTE leiden onno van 't klooster Het heeft iets onwennigs: zo'n overvolle katholieke keric op een doordeweekse woensdag ochtend. Het is weliswaar As woensdag, de eerste dag van de veertigdaagse vasten, maar toch. Iedereen in de Leidse Heilige Lodewijkkerk ontvangt het as kruisje op het voorhoofd met de woorden: 'Gedenk, mens, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeren'. Passende woor den, want zoals iedereen in de kerk weet zijn de stoffelijke res ten van de Heilige Theresia van Lisieux, die in een met goud omklede kist liggen, de werke lijke reden achter de massale toestroom. Na de diensten krijgt iedere kerkganger de gelegenheid de resten van deze in 1897 gestor ven zuster van de Ongeschoei de Carmelitessen te zien en de glazen omhulling van de kist aan te raken. Pastor Vreeburg van de Lode wijkkerk grijpt de massale toe stroom om in zijn preek de ce remonie van Aswoensdag te verbinden met de boodschap van de heilige Theresia. „Het askruisje is een symbool van vergankelijkheid en kleinheid", preekt Vreeburg. En. hij verge lijkt de gedachte achter het vol trekken van deze ceremonie met Theresia's boodschap van de zogeheten 'kleine weg': een bescheiden manier om dage lijks het geloof in Jezus Christus te omhelzen met het verrichten van kleine devote en op god ge richte handelingen. „Daarom is Theresia één van de sympathiekste heiligen", vindt de pastor. „Ze heeft niets eclatants gedaan, maar kwam door simpele deugden dichter bij Christus." Daarvoor had de priester al gewezen op de wijze waarop mensen van tegen woordig in het voetspoor van Theresia kunnen treden. Vooral in de veertig dagen vasten voor Pasen doet men er volgens Vreeburg goed aan de televisie eens uit te zetten, de sigaar in de asbak te duwen en de Heilige Schrift ter hand te nemen. „Bid en denk aan God", raadt hij iedereen aan. „Ga weer biechten. En sta eens stil bij de ongelofelijke puin hoop die de mens van de we reld heeft gemaakt." „Het is triest dat de kerk na tweeduizend jaar nog steeds in een wereld als déze staat, met alle ellende die we om ons heen zien. De mens discussieert over van alles: of de vrouw in het priesterambt mag, of priesters zich aan het celibaat moeten houden en of samenwonenden de heilige sacramenten mogen ontvangen. Intussen gaat ne gentig procent van de katholie ken 's zondags niet meer naar de kerk." Terwijl de pastor zijn preek uitspreekt hangen er achter hem twee hoge portretfoto's van Theresia. Een niet alledaags gezicht in de kerk. Boven de gouden schrijn die in een nis van de kerk staat prijkt een klei ne afbeelding van de heilige in haar lijkkist. Theresia stierf op 24-jarige leeftijd na een even bewogen als kort leven. 'Van lisieux' noemt men haar, omdat ze al op 15-jarige leeftijd, met speci ale toestemming van de paus, toetrad tot de kloosterorde van de Ongeschoeide Cam sen in het Franse plaai sieux. Later zou zij bekend i onder de naam There het Kindje Jezus. Dat w zomaar een naam. haar moest iedereen hei opvolgen van Jezus omi den als kinderen. Theresia heeft veel ven, waaronder 'Het van de ziel'. Maar over h nog veel meer boeken \i nen. Achter in de Lodev liggen op een tafel versa boekjes uitgestald. Haai weg' kreeg in de loopi eeuw veel aanhangers. I werd zij al heilig verkil drie jaar later wees dl haar aan als patrones yt sionarissen. De stoffelijke resten w resia zijn de afgelopen w in veel steden tentoonj Na Leiden trekt de ki verder naar Nijmegen tot en met 21 februari is met overblijfselen voc laatst in Nederland te zie Nijmeegse parochie Maria Geboorte. Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 Zaterdag 18 Februari INGEZONDEN - Meermalen vind ik onder het motto Zondagsrust in uw veelgelezen blad een vriendelijke uitnoodiging om zooveel mogelijk ter wille van de win keliers en hun bedienden de waren, die anders op Zondag gekocht worden, een dag vroeger of later te koopen. Hoever aan deze vriendelijke uitnoodigingen gehoor wordt gegeven is mij niet bekend, maar zeker is het, dat het toch wel eenig resultaat zal hebben, in dien de H.H. winkeliers zeiven hun medewerking hiertoe verleenen. En is er sprake van Zondagsrust, dan is dit voor iedereen, ook voor den kapper en bar bier. Tot nu toe is Zondagsrust een ijdel woord voor den kapper en barbier, want - behalve enkele goede uitzonderingen - is de Zondag voor velen nog een werkdag in plaats van een rustdag. Veel is er reeds over Zondagsrust gesproken en geschreven, vooral door den wakkeren president van de Leidsche Kap pers- en Barbiersvereeniging, wiens pogingen helaas met te weinig uitslag bekroond werden. Waaraan is die mislukking grootendeels te wijten? Naar ik meen anders niet dan door de concurrentie! Daarom is het doel van dit schrijven allen te verzoeken: Laat toch op Zaterdag scheren of wat ook, maar niet op Zondag. Ook gij, die, als zelf werkman zijnde, den Zondag gaarne tot uw beschikking wilt hebben, laat dan op Zondag geen werk verrichten, dat u net zoo goed een dag vroeger of later doen kunt. Maar ook tot u, gij al len, die behalve den werkman zich ook op Zondag laat scheren, richt ik dit vriendelijk verzoek, wanneer u gaarne uw naaste een weldaad doet, blijf des Zon dags uit die salons weg, welke hun deuren wijd ge opend hebben ten spijt hunner collega's, die des Zon dags zichzelven en hun bedienden gaarne vrij geven. Inmiddels verblijf ik, Hoogachtend, Figaro. ANNO 1974 Dinsdag 19 februari LEIDEN - De gewichtheffers van LKV De Spartaan, de Nederland se kampioenen, hebben een on fortuinlijke nederlaag geleden in het competitieduel tegen Hercu les Dordrecht: 771-877. Bij een poging 115 kiliote trekken kon Herman Filippo de halter niet onder controle krij gen, waardoor de Leidenaar zich danig aan zijn schouder bles seerde. Kon De Spartaan dit onderdeel nog met een voorsprong van 20 kilo op zijn naam schrijven, bij het stoten bleek de kwetsuur van Filippo van doorslaggevende be tekenis. Hij faalde in een wilskrachtige poging om de wedstrijd voor De Spartaan nog te redden. De aan- vangsbeurt, die veel lichter was dan gepland, kon hij niet fixe ren, waardoor de wedstrijd er voor hem opzat. Onmiddellijk na deze poging werd hij naar het ziekenhuis ge bracht, waar werd geconstateerd dat zijn arm uit de kon was ge raakt. Een gevoelig verlies voor de Leidse ploeg, omdat het in zetten van reserves niet is toege staan bij gewichtheffen. De strijd die open leek, omdat beide teams een gemiddeld li Arie Swagers van LKV De Spartaan in actie tegen het Dordtse Hercules. chaamsgewicht van 77 kilo had den, was daardoor voor De Spar taan verloren. Voor een topprestatie zorgde Ad den Otter van Hercules door zijn Nederlands records trekken (130 kg) en stoten (170 kg) in het middengewicht te evenaren. Coach Brandt van De Spartaan na afloop: ,,lk heb uitgerekend dat we met Herman Filippo erbij aan 895 kilo zouden zijn geko men." Al te somber was hij dus ook foto archief leidsch dagblad niet, want als De Spartaan vol gende maand de return wint is een beslissingswedstrijd tegen Hercules noodzakelijk. De ploeg bestond uit A. Swa gers, M. Anneze, Th. Sanders, H. Filippo en D. van 't Riet. LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma t/m/ vr. 18.00-19.30 Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE B.M. Essenberg, W M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klem Schiphorst (adjunct) W r REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk. chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties. 071-5323 508 Familieberichten 023- 5317 33! 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 toll 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVERTENTIES 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag van 8.30 tM 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging veisï het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangen 1,-f betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (bi« worden verzonden geldt een toeslag*' aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, stó hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Lei Dagblad op geluidscassette beschtó informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,6 K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd I feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 20