-ei den Regio opheffings uitverkoop Bouwplan zorgt voor beroering Een uitgeverij in schortjes, sweaters en poppen ;M*i op pud 0 j)ulthuis ezoek aan East-London drukwekkende ervaring' Alphacare Leiden verhuisd IDERDAC 18 FEBRUARI 1999 WM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 tjaarde dupe van zakkenrollers Een 76-jarige Leidse is gisteren het slachtoffer geworden zakkenrollers. Een vrouw die gebrekkig Nederlands sprak, bij V&D op de Aalmarkt de bejaarde dame op de schouders noeg haar op de afdeling lederwaren advies bij de aankoop een portemonnee. Een andere vrouw gaf haar plotseling harde duw en rende vervolgens weg. Toen ook degene die in eerste instantie aansprak direct daarop verdween, voel- Leidse nattigheid. Niet ten onrechte. Haar eigen porte- nnee met een inhoud van 155 gulden bleek uit haar tas ver men. natoren in statenforum De studievereniging voor politicologen in Leiden, SPIL, idt vanavond een forumdiscussie met leden en kandidaat van de Eerste Kamer van diverse politieke partijen. Ze in met elkaar in debat over de positie van de senaat en gevol- van de naderende provinciale-statenverkiezingen voor de loudingen in de paarse coalitie. De statenverkiezingen op 3 irt hebben immers directe invloed op de samenstelling van Eerste Kamer. In het forum zitten onder andere WD-senator jcam Abbing-Ros, CDA-Kamerlid Van Gennip en de verkie- jsdeskundige van de PvdA Koole. De discussie begint om 10 uur in het Pieter De La Courtgebouw aan de Wassenaar- ieg in Leiden. .SUZANNE BARBIER rukwekkend zijn de pro maar indrukwekkend k de manier waarop de sen er mee omgaan." Moe e lange reis met uren ver lig maar ook met een opti sch gevoel zaten de leden iet platform East-London ten in de raadzaal van het uis om verslag te doen ïun reis naar de Leidse rstad in Zuid-Afrika. Mi- wethouder Jan Laurier was e enige die zich onder de toonde. Zijn zeven reis- ten van de EWR, het Volks- de gemeentelijke diensten en beheer en bouwen en i, en het Centrum voor nationale Samenwerking, zich daar helemaal bij Leidse platform is ander- jaar geleden opgericht om Afrika te helpen bij de gang die het doormaakt het einde van de apart- Leiden is een van de Ne- ndse gemeenten die een •Afrikaanse stad daarin ïen. dens hun achtdaagse ver in de stad aan de oostkust, in naar schatting 800.000 2 miljoen mensen wonen, ïen de leden in de vier iships verschillende projec- bezocht. Bijzondere aan had het platform voor woningbouwcorporatie die woningen dicht bij de stad »t In het 'oude' Zuid-Afri- «rden de zwarte woonwij- op tientallen kilometera af- van de binnenstad ge- vd. De kennis van Leiden huurwoningen en bouwen te zien in honderdvijfig en die dichter bij de stad gebouwd. Leden van het form hebben ook zelf pro jecten opgezet met betrekking tot milieubewustzijn en onder nemerschap. Ook op sociaal terrein heeft het platform kennis gemaakt met verschillende organisaties. Volgens Hilde Jansens van het Leidse Volkshuis is de brede opzet waarmee instituties de armoede en het gebrek aan kennis van gezondheidszorg proberen aan te pakken, ken merkend. ,,We zijn gaan kijken bij een plattelandsgemeen schap waar op veertigduizend inwoners zo n twintig welzijns- werksters vrijwillig werken. Zij zijn vraagbaak inzake gezond heidszorg, geven allerlei voor lichting en bemiddelen ook nog in arbeidsplaatsen." Het Volks huis heeft opk een schriftelijke afspraak gemaakt met East- London om fondsen te werven voor educatieprojecten. In ok tober als het 100-jarig bestaan van het Volkshuis wordt ge vierd, hoopt Jansens het inge zamelde bedrag aan de burge meester van East-London te overhandigen. Leiden wil een Zuid-Afrikaanse delegatie uit nodigen voor de 3-oktoberfees- Eindelijk vrij De plannen die bouwbedrijf Niersman heeft met de vroegere instrumentenmakersschool, op de hoek van het Rapenburg in Leiden, hebben voor grote beroering gezorgd. Het gebouw dat de Leidse architect B. Veldman heeft ontworpen, past niet in de omgeving en voldoet niet aan de bouwvoorschriften, vinden bewoners, wet houder A. Pechtold van monumentenzorg en een oud- directeur van gemeentewerken. J/l> A RT N E RS^S PENSIOENEN Bel Kees vd Kommer 071 516 24 62 LEIDEN ROBBERT MINKHORST In opdracht van het Voorscho- tense bouwbedrijf Niersman heeft Veldman een gebouw ge tekend waarin plaats is voor zes appartementen. Op de begane grond komt kantoorruimte. Het nieuwe gebouw wordt aanzien lijk hoger dan de vroegere school. Bewoners vrezen dat er nu een 'gedrocht' komt op de hoek met de Nieuwsteeg, naast het Kamerlingh Onneslaboratori- um. „Er komt tenminste zes tot zeven meter boven op de be staande twee verdiepingen", schrijft een bewoner in zijn be zwaarschrift aan de gemeente. „Dat tast de authenciteit van het Rapenburg in aanzienlijke mate aan. De gehele binnen stad is een monument, zoals de gemeente ook regelmatig pro pageert. Daaraan wordt voorbij gegaan met de verbouwing zo als die nu wordt voorgesteld." Sinds 1 februari 1982 is het ge bied van Leiden binnen de sin gels aangewezen als beschermd stadsgezicht. „De zichtlijn van de Doeza- straat naar de Pieterskerk wordt verwoest", schrijven twee an dere bezwaarmakers, „het botte platte dak beukt zich een weg omhoog naast de bestaande sierlijke zadeldaken en de vlak verdeling ontbeert rijm en rede. Architect Veldman beheerst en begrijpt de vormtaal van de ou de binnenstad absoluut niet. Voor zulke ontwerpen zal el ders zeker ruimte zijn, maar houd dit buiten de singels." Zo'n ontwerp past inderdaad prima in een nieuwbouwwijk, zegt oud-directeur. L. Barend- regt van Gemeentewerken, maar niet aan het Rapenburg. „Er zou toch geprobeerd moe ten worden om een gebouw in een eigentijdse vorm in de om geving te laten passen. Dat is hier helemaal niet gebeurd", al dus Barendregt. Op verzoek van een bewoner heeft hij het ontwerp van Veld man aan de bouwvoorschriften en aan het bestemmingsplan getoetst. Aan beiden voldoet het niet, blijkt volgens hem. Het gebouw is te hoog, te breed en heeft geen kap. Dat is op die plaats wel verplicht. Voor een pand zonder kap op die plek is een vrijstelling nodig. Architect Veldman heeft in formeel al goedkeuring gekre gen van de welstandscommis sie. Twee eerdere schetsen wer den afgekeurd maar voor het derde ontwerp, dat aan de bouwaanvraag is toegevoegd, kreeg Veldman wel de handen op elkaar. De commissie ver langt dat het ontwerp in har monie is met zijn omgeving en dat is vooralsnog het geval, laat secretaris J. Knoop weten. Ook Veldman zelf vindt dat het gebouw prima op die plaats past. „Mensen verwachten ken nelijk dat er iets komt in de stijl van wat er ooit heeft gestaan. Dat doen we dus niet. We bou wen iets nieuws. We gaan niet iets namaken." Veldman zegt dat hij uitdruk kelijk rekening houdt met de historische omgeving. De bega ne grond krijgt een bakstenen muur, de gevel krijgt ter hoogte van de drie verdiepingen een pleisterlaag, zoals wel meer huizen aan de gracht die heb ben. De kleurstelling van de deuren en kozijnen strookt eveneens met die van de histo rische panden. Ook heeft zijn ontwerp een kap, denkt de ar chitect. „Het heeft een hellend dak. Volgens mij is dat een kap." Wel erkent Veldman dat zijn ontwerp nu niet aan alle eisen voldoet. „De goothoogte en nokhoogte wijken inderdaad af. Maar dat komt omdat je moei lijk kunt bepalen vanaf welk puntje moet meten." Eén verontruste bewoner is naar wethouder A. Pechtold Pechtold laat weten dat hij nog al geschrokken is van het ont werp. „Als wethouder zeg ik dat gebouwen niet alleen moeten passen binnen een bestem mingsplan, maar ook in een monumentale omgeving. Mijn eigen standpunt is dat het ont- ke uitgever verkoopt er nu kinderspeelgoed. Bij het po- r 1 11Vdeze ringband kunnen 9-14 ilke uitgever verkoopt er nu lortjes en sweaters van de letubbies? Krikke dus. Op bureau van de Leidse uit eer Ronald Krikke staat een popje met borstelig haar een petje op. „Herken je m? Het is Pluk van de Pette- Ook Pluk, van Annie is binnenkort in de boek- ndel en de betere speel- edzaak te koop. mald Krikke heeft een op- erkelijk bedrijfje aan de Ou- 'Vest in Leiden. Hij is uitge- r.maar zijn compagnon Ru Groen doet in Teletubbies, izeltjes, Nijntjes, muisjes en Iers. Uitgeverij Krikke c.s. ■n bedrijf dat producten r de boekhandel op de et: zowel boeken als kinderspeelgoed. Bij het po pulaire kinderboekje 'Raad eens hoeveel ik van je hou' - waarin twee hazen de hoofd rol spelen - verkoopt Krikke bijvoorbeeld Hazeltje. Het boekje zelf wordt bij een an der uitgegeven, maar het klei ne diertje van stof wordt door Krikke c.s.verkocht. Het diertje vindt ook bij volwassenen gre tig aftrek, weet de uitgever in middels. Krikke is vooral bekend van de boekjes 'Dat zijn nou ty pisch...' Op de stippellijntjes staat bijvoorbeeld: Grieken, Fransen, Spanjaarden, Italia nen, of Amsterdammers. De mores van Ajacieden en Feye- noorders zijn ook in een boek je vervat. 'De gids voorxeno- De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad fielen' komt oorspronkelijk uit Groot-Brittannië. „Ik vond het een leuk product en heb de rechten voor Nederland ge kocht", aldus Krikke. De uitgever die 1994 met zijn bedrijf begon en waar inmid dels 12 mensenwerken, ont dekte dat zijn eerste product - geluidscassettes met werk van Annie M.G. Schmidt, Wolkers, Rubinstein en Mulisch - niet eenvoudig aan de man te brengen was. „De cassettes waren niet voor blinden be doeld maar dat werd niet door elke boekhandel begrepen. De schrijvers lazen voor uit eigen werk op cassette. Maar de boekhandels vonden het geen boek en de platenhandel geen muziek. Sony Music heeft de productie van de cassettes uit eindelijk overgenomen. Toen ben ik met de 'Dat zijn nou ty pisch...-boekjes' begonnen." Krikke liep op de Buchmesse tegen deze kleine pockets aan en besloot de rechten naar Nederland te halen. „Het is een hele serie geworden." En de serie loopt goed. Vooral van de boekjes 'Dat zijn nou typisch Friezen' verkoopt hij duizenden exemplaren. „Mensen kopen zo'n boekje van een tientje als cadeautje: vaak is het een impulsaan koop. We willen ook Limbur gers en Brabanders in een boekje vatten. Maar dan is de koek wel zo'n beetje op. We blijven wel graag in reeksen werken. Het concept is be langrijk. Daarna kun je erop voortborduren." De boeken die Krikke uitgeeft zijn meestal elders bedacht. Zo heeft Krikke ook de rechten van de series 'Bluff your way into...' en 'In dertig minu ten...'.('Succesvol solliciteren' bijvoorbeeld). Ook deze boek jes kosten een tientje en lopen als een trein. De 'Pocketmana ger' (bijvoorbeeld 'Stress be heersen') gaat uit van hetzelf de concept. Voor kinderen heeft Krikke de 'Griezelclip per' op de markt gebracht. In deze ringband kunnen 9-14 jarigen zelf griezelverhalen, stickers, trucs en plaatjes ver zamelen. Ook dit concept is uit Engeland afkomstig. „De volgende clipper gaat over spioneren. En zo zijn er nog veel meer onderwerpen te be denken." Krikke ging in 1996 samen werken met De Groen die het bedrijf 'Kids at work' onder zijn hoede heeft. „Hij impor teert, maakt en verkoopt hoogwaardige kinderproduc ten die zijn gebaseerd op het betere kinderboek." Kids at Work is onder meer agent van de populaire kinderboeken schrijver Max Velthuys ('kik ker') en brengt diens produc ten op de markt. Ook heeft Kids at Work de rechten voor de verkoop van producten van onder meer Maisy Muis en Le Petit Prince: poppen, kaarten, koffertjes, T-shirts, boeken steunen en dergelijke. „We hebben ongeveer 250 kinder producten en 100 boektitels. Het aandeel van de omzet van de kinderproducten is dan ook twee keer zo groot als van de boeken." Daarnaast boort het bedrijf een nog een markt aan: boek jes voor het bedrijfsleven. „Een jubilieumboek voor Max Havelaar of een mini-boekje over koffie dat bij een pak kof fie wordt verkocht. Dit is een groeimarkt waarvoor we extra personeel willen aannemen. In ons bedrijf is creativiteit be langrijk: we hebben hier colle ga's die alleen maar aan het brainstormen zijn. En dat heeft soms hele leuke resulta ten." CAROLINE VAN OVERBEEKE werp geen eer doet aan de prachtige omgeving daar. Wat mij betreft moet er nog veel aan gewerkt worden. „We hebben in het verleden in de Pieterswijk fouten ge maakt". gaat de bestuurder ver der. „We moeten ervoor waken dat we dat niet nog een keer doen." Waarmee de wethouder niet wil zeggen dat instemmen met het bouwplan verkeerd is. „Ik vind niet dat ik dat nu moet zeggen." Eerst moet de wel standscommissie adviseren en bovendien wil Pechtold de ar chitect de ruimte geven om te vertellen waarom hij voor dat ontwerp heeft gekozen. Van de mogelijkheid die hij heeft om de tekening voor te leggen aan de monumentenbe heercommissie, wil hij om die reden nog geen gebruik maken. Die commissie bekijkt of het gebouw niet vloekt met de mo numenten aan het Rapenburg. De bouwaanvraag is momen teel in behandeling van de dienst ruimtelijke ordening. Pas als die een advies uitbrengt en vervolgens de welstandscom missie haar eindoordeel uit spreekt, neemt het college een besluit. Bij bouwbedrijf Niers man was niemand bereikbaar voor commentaar. Frans Horst heeft grootse plannen voor Kaasmarkt leiden suzanne barbier De Leidse ondernemer Frans Horst heeft grootse plannen voor de Kaasmarkt. Horst wil een ondergrondse parkeerga rage, een evenementenplein, een 'economische bestem ming' voor het voormalige weeshuis en een samenwer kingsproject met de kunstuit leen op de Hooglandse Kerk- gracht. Volgende week pre senteert hij de plannen die hij door het Leidse adviesbu reau Joustra consultancy heeft laten uitwerken aan de gemeente. De ondernemer zegt 'geen cent' te verwachten van de gemeente. „Namen kan ik nu nog niet noemen maar de fi nanciering is in principe al rond. Het Centrum Manage ment, mensen van de Kamer van Koophandel en diverse winkeliersverenigingen staan positief tegenover het Kaas marktplan." Horst is al an derhalf jaar in onderhande ling met economische zaken en zeer optimistisch dat er volgende week goedkeuring komt. „Dat gebeurt tenmin ste als de gemeente mensen met initiatieven serieus neemt en zelf de vinger aan de pols wil houden. Regeren is vooruitzien." Over de exacte bestem ming van het voormalige weeshuis wil Horst nog geen uitlatingen doen. „Een hotel als bestemming schat ik niet hoog in omdat het pand moeilijk brandveilig is te ma ken. Bovendien is dat statu tair moeilijk te verwezenlij ken." Het weeshuis aan de Hooglandse Kerkgracht is een rijksmonument. Congres Centrum /Den Haag Za/Zo: 10.00 tot 17:00 uur beursfestival* De beurs mrt alle informatie voor actieve vakanties ANWB Je>olL.L-. ASN^Bank Info: (070) 314 14 20 en www.oppad.nl leiden neel Organisatie A. Boekwijt. Alphacare bestaat pas drie jaar en heeft inmiddels zes vestigin gen in de regio. Het centrale kantoor zetelt in Alphen aan den Rijn. Alphacare is landelijk erkend 'als kruisorganisatie en kraamcentrum Daarnaast ex ploiteert de stichting twee kin derdagverblijven in Alphen aan den Rijn en Ter Aar. Alphacare heeft inmiddels 265 personeelsleden in dienst. De stichting verzorgt jaarlijks ongeveer 400 thuiszorgcliënten en 300 kraamgezinnen. Weke lijks vangen de twee kinderdag verblijven 140 kinderen op. Vooral als het gaat om verlos kundige zorg timmert de orga nisatie in Leiden flink aan de weg. Het nieuwe telefoonnum mer van de organisatie is 071 - 5793727. Het Leidse rayonkantoor van zorgorganisatie Alphacare is verhuisd van de Apollolaan naar de Cornelis Schuvtlaan 11. Voorheen zetelde de organisa tie in een kamertje op de tiende etage van verzorgingshuis Van der Willigenhof. Nu is Alphaca re gevestigd in een aparte vleu gel van verzorgingshuis Rijn en Vliet. Hiermee wordt nauw sa mengewerkt als het gaat om ouderen die zijn aangewezen op thuiszorg. „De nieuwe vestiging heeft enkele voordelen. Zo hebben we meer ruimte om te kunnen uitbreiden. Bovendien zijn we gehuisvest in een aparte vleugel op de begane grond. We wer ken nauw samen met Rijn en Vliet", meldt directeur Perso- Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. Onze zéér hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 ook hoge kortingen op de voorraad exclusi» en decoratiematerialen van o.a. Lumiere. Ca lorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan. I bent van harte welkom. XCLUSIEVE INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 -■EXCLUSIEVE I Uitgeverij Krikke: zowel in boeken als kinderspeelgoed. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19