De Waddeneilanden OMO maakt wasserThc^g makkelijker EcoMare Ejlandhoppen in Nederland Wandel van wad naar w Advertentie GOE IEUWS Verschijnt wekelijks in een oplage van 2.957.571 van Den Helder tot Maastricht. De Waddeneilanden; eeuwen ge leden ontstaan uit zandbanken, waar door golven, stroming en wind steeds nieuw zand naartoe werd gebracht. Inmiddels zijn de Waddeneilanden al jaren een ideale vakantiebestemming voor jong en oud. Niet alleen gezinnen met kinde ren, maar ook jongeren en ouderen vinden er alles voor een vakantie of lang weekeinde. Je kunt er heerlijk uitwaaien op de eindeloze stranden, prachtige fietstochten maken over de talrijke schelpenpaden, bijzondere na tuurgebieden bezoeken, feesten in de volop aanwezige uitgaansgelegen heden en natuurlijk wadlopen. In deze Goed Nieuws vindt u en kele mogelijkheden voor een aange naam verblijf op één of meerdere Neder landse Waddeneilanden. Wist u overi gens dat het weer daar vaak mooier is dan in de rest van Nederland? En dat de Nederlandse veenbes of cranberry uitsluitend op Terschelling voorkomt? U bezoekt een Waddeneiland met de veerboot en tijdens de over tocht kunt u als u goed kijkt wellicht ook zeehonden zien. Mede daarom zijn de Waddeneilanden bekend. In EcoMare op Texel komt u alles te weten over de zeehond. Wilt u bovendien van elk eiland het specifieke kruidenbittertje proe ven, overweeg dan eens om te gaan eilandhoppen! Zomers Waddenweer De Waddeneilanden zijn niet voor niets een geliefde vakantie bestemming. Het is er vaak war mer dan in de rest van het land. Volgens het KNMI heeft dit te maken met de zandbodem, die in de zon snel opwarmt. Ook de Waddenzee heeft invloed op de temperatuur. Doordat deze twee maal per dag droogvalt, wordt het water dat achterblijft in on diepe plassen snel verwarmd. In mei en juni schijnt de zon op de Wadden vaak meer dan 200 uur. De winters zijn er zachter dan op het vasteland, omdat de zee dan relatief warm is. In het voorjaar is het juist wat frisser. De herfst is een echt Wadden seizoen. Doordat de zee nog warm is van de zomerzon, is de temperatuur op de eilanden vaak hoger dan elders. En dat geeft dat heerlijke 'Indian Summergevoel'. Gelukkig hebben we de tijd zonder wasmachines niet mee- middel kan dan minder goed oplossen en uw was wordt minder schoon. 4. Wilt u meer weten over wassen, bel dan gratis met de OMO Waslijn: 0800-0085 (maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 16.00 uur). U kun ook onze internet-site bezoeken: www.omo-waslijn.nl gemaakt, want toen was wassen écht een zware klus. Maar ook in deze tijd helpt OMO u graag met een aantal handige tips die ervoor zorgen dat wassen nóg makkelijker en beter wordt. Wist u bijvoorbeeld dat... wasmiddel het beste werkt wanneer u het direct bij de was in de trommel doet? yf er hele handige wasbollen zijn om het poeder in te doen? i^Ker sinds kort ook speciale netjes zijn, zodat ook tabletten direct bij de was in de trommel kunnen? •yr u nooit meer te veel of te weinig wasmiddel gebruikt en nooit meer kunt knoeien als u OMO Tabiets gebruikt? yf u wasbollen en neijes gratis kunt aanvragen bij de OMO Waslijn (0800-0085)? OMO Tip's 1Doe het wasmiddel bij de was in de trommel. Zo weet u zeker dat al het wasmiddel dat u gebruikt, ook meteen goed z'n werk kan doen. Stop, wanneer u tabletten gebruikt, deze niet in het poederbakje van de was machine, maar in het speciale netje in de trommel, zodat de tabletten vanaf het begin van het programma meteen goed door de hele was verspreid worden. 3. Laad uw machine nooit té vol met wasgoed. Het was- n»°*° Lamsspecialiteiten van de Wadden /AG, Texels lamsvlees is een spe cialiteit die niet altijd van de Wadden komt, omdat Texelse lammeren ook elders worden gehouden. Als het wel van de Wadden komt is het licht zilt van smaak. Voor dit gerecht kan ook ander lamsvlees worden gebruikt. Stoofpotje van Texels lamsvlees met citroen en sesam Hoofdgerecht voor 2 personen Voorbereidingstijd ca. 10 min. Stooftijd ca. 45 min. l bosje lente-uitjes 300gr Texebe lamsboutlapjes in reepjes van 3 cm 2 eetlepels bloem zout, peper 4 eet- blaadjes (verkrijgbaar bij de toko) 2 lepeb (sesam)olie f2 citroen 1 thee- eetlepels sesamzaad l-2 eetlepels lepel suiker 2 djoeroek poeroet- fijngehakte koriander of peterselie tvdJU*^ Halveer de lente-uitjes in de lengte en snijd ze in drieën. Wentel de reepjes vlees door de bloem en bestrooi ze met zout en peper. Verhit de (sesam)oÜe in een diepe braadpan. Bak hierin de reepjes lamsvlees al roerend in een paar minuten bruin. Bak vervolgens de lente-uitjes 5 mi nuten mee. Rasp de citroen schil en pen de halve citroen uit. Voeg de suiker, het citroensap, de citroenrasp, de djoeroek poe- roetblaadjes en V4 1 warm water toe. Breng het vocht aan de kook. Zet het vuur laag en laat het vlees in ca. 45 minuten met het deksel half op de pan gaar stoven. Verwijder de djoeroek poeroetblaadjes. Rooster het sesamzaad in een droge koeken pan goudbruin en strooi deze vlak voor het eten met de kori ander of peterselie over het vlees. Lekker met rijst en roerge bakken widof. José van Mil Overstek wild Hoe komen dierei Waddeneilanden? Ik eens gehoord dat er ooi lijk geen konijnen op' ling waren, maar dat paar hele moedige beesij pel weg het wad zijn ova deld. Dat vind ik ongelol Zo'n konijnenhol hele familie is echt wel ei ven. En toch besloten rusteloze konijnenvrieo een goede dag alles op en op stap te gaan. Ha over. En verder en verdi Wadlopers bestudere breid de getijden, stroi weersverwachting en g leerde kaarten waarop ge wordt overgeslagen. Maar zonder kompas, en meteorologische vonden deze dappere nijnen hun weg. Zeeho: meeuwenkolonies moet baasd hebben opgekeke: derbaarlijk genoeg hai avonturiers het tij ten ze van drooggevalle plaat naar zandplaat hupp Terschellingse strand teh Een formidabele prestatie Deze tocht werd m rijkelijk beloond comfortabele duinpann waar nog volkomen rust Geen konijn te bekennea het maagdelijke helmgr prima wonen, dus was e< hol snel ingericht, konijnen zijn, werdend nieuwe familieleden al welkomd. Echte eilandk Misschien vonden d nóg zo'n tocht over het al te gortig. Last van h hadden ze in elk geval bleven ze. En geef ze eens ongd Voor eilandhoppen - het rei zen van eiland naar eiland - hoeft u niet naar Griekenland. Wie een kleine twee weken op vakantie wil, kan ook verschillende Wad deneilanden combineren. De Wad- denreis begint met een boottocht naar Texel, waar u bijvoorbeeld kunt wandelen bij de Slufter. Na twee dagen vertrekt de boot naar Vlieland. Daar kunt u fietsen, het vogelgebied De Kroonspolders bekijken en een bezoek brengen aan de Sahara van het Noorden. Van Vlieland reist u vervolgens naar Terschel ling, waar u behalve natuur gebied de Boschplaat ook de Noordkaap, het Groene Strand en de Noordvaarder aandoet. Op Ameland, de volgende bestemming, kunt u buiten het broedseizoen een wandeling maken naar de meeuwenkolonie in het duingebied het Oerd. Tijdens het broedseizoen zijn er begeleide excursies. De tocht wordt afgesloten op het kleinste, bewoonde Nederlandse Wadden eiland, Schiermonnikoog. Daar kunt u wandelen over het Kwel derpad en een bezoek brengen aan de vuurtoren en het Zee manskerkhof. Overigens kunt u de eilanden ook in omgekeerde volgorde bezoeken. De reis begint dan bij Lauwersoog, vanwaar u vertrekt naar Schier monnikoog en eindigt met de boottocht Texel - Den Helder. Een twaalfdaagse Waddenreis kunt u onder andere boeken bij SNP Natuurreizen, telefoon (024) 360 52 22, in de periode van 24 mei t/m 9 augustus. 1999 LUTINE JAAR Het is 10 oktober 1799. Het Franse schip La Lutine (kwelgeest), is tijdens de oorlog tussen Frankrijk en Engeland buitgemaakt door de Engelsen. Het schip is in de ochtend van de negende oktober ver trokken uit Great-Yarmouth met als bestemming Hamburg. Aan boord 240 opvarenden en een goudschat van miljoenen guldens. In de nacht van de tiende oktober vaart het schip in het IJzergat, ten noorden van Vlieland en Terschelling. Het stormt flink en in die storm vergaat het schip. Slechts één opvarende wordt gered. Sinds die noodlottige da tum is er van alles ondernomen om de schat van de Lutine boven water te krijgen, maar er is weinig tot niets bekend over de resultaten van de zoek tochten. De laatste poging werd ondernomen in 1980. 200 jaar na de ondergang van het schip houdt het de bewoners van Vlieland en Ter schelling nog steeds bezig: 1999 is uitgeroepen tot 'Lutine jaar'. Op beide eilanden wor den activiteiten georganiseerd. Vanaf 16 april zijn er zoge naamde 'kapen'routes uitgezet die u al fietsend of wandelend leiden langs oude scheepswrak ken, vuurtorens en andere nautische objecten. Medio het jaar opent een Lutine-tentoon- stelling in het Tromp's Huys op Vlieland en in het Behou den Huys op Terschelling. In augustus vindt er een zeilrace plaats. Vanwege de herdenking zijn ook speciale munten uit gebracht die kunnen worden gebruikt als geldig betaalmid del. De munten en informatie over de activiteiten zijn ver krijgbaar bij de plaatselijke VW, telefoon (0562) 44 30 00. Coed Nieuws van: Iglo Vis Cuisine diverse soorten pak a 400 gram tegen Inlevering van «Jeie coupon geldig M] Cl000 van donderdag 18 februari t/m woensdag 24 februari 1999. Het Waddengebied is behal ve een leuk vakantieoord ook een uniek natuurgebied. Dit is één van de weinige plekken in Nederland waar u nog veel zee hondjes kunt zien. Maar er zijn ook veel verschillende vissen en vogels. En daar moeten we heel zuinig op zijn. Omdat veel dieren te lijden hebben van de vervuiling door grote zeeschepen of mensen, is er op het eiland Texel een speciaal centrum opgezet voor deze die ren: EcoMare. Hier kunnen zo'n 25 zeehonden wonen. De meeste van hen worden daar tijdelijk op gevangen omdat ze ziek zijn of bijvoorbeeld verdwaald. Dat laat ste gaat vooral op voor jonge zee hondjes die hun moeder zijn kwijtgeraakt, de zogenaamde huilers. Behalve een opvang voor de zeehonden is er ook een vogel ziekenhuis. Als de zeehonden en vogels beter zijn, worden ze weer vrijgelaten. EcoMare is toegan kelijk voor bezoekers. U kunt er naar de dieren kijken of u kunt de tentoonstelling over het waddengebied en het eiland Texel bezoeken. Ook is er een waterzaal met enorme zeeaqua ria, met wel 200.000 liter water. U kunt er vissen aaien en zee honden onder water zien. EcoMare is elke dag geopend van 09.00 tot 17.00 uur. De~ zeehonden worden gevoerd om 11.00 uur en om 15.00 uur. Meer info: (0222)31 77 41. Bij cranberry denken we di rect aan kerst of het stripfiguurtje Yogi Bear, die het liefst cranberry- taarten verorbert. Dat laatste is niet zo verwonderlijk want de cranberry is oorspronkelijk een Amerikaanse bes. Wij noemen 'm ook wel veenbes. In ons land groeit de cranberry voornamelijk op Terschelling. Dat 'ie daar groeit, berust op louter toeval. Het verhaal wil, dat lang geleden strandjutter Pieter Sipkes Cupido dacht een wijnvaatje te hebben gevonden. Helaas bleek de inhoud uit bessen te bestaan. Hij gooide het vat leeg in een duinvallei. En juist in deze kalk- arme, zure, vochtige grond kon den ze uitstekend gedijen. Cranberries hebben een zoetzure smaak en zijn niet alleen lekker in sauzen, sappen, jam of wijn, ze zijn ook heel gezond; ze bevatten veel vitamine C, pec tine en natriumbenolzuur. Dit laatste maakt dat de bessen zeer lang houdbaar zijn zonder con serveermiddelen. De cranberries op Terschel ling worden geoogst in de maan den september en oktober. Het juiste moment hangt af van de hoeveelheid bessen. Omdat de cranberry een wilde vrucht is, mag je 'm niet een handje hel pen. Dat maakt de bes ook zeer bijzonder. Voor meer informatie kunt u bellen met Cranberry-Cultures 'Skylge' telefoon (0562) 44 88 00. Voor het wadlopen moet het laagwater zijn. Dan loopje over de bodem van de Waddenzee. Het is overigens niet de bedoe ling datje een dergelijke tocht op eigen initiatief onderneemt. Wadlopen vereist kennis van het gebied, het weer en navigatie- technieken. Zonder speciale gids is het dus levensgevaarlijk! Wadlopen werd al in de vorige eeuw gedaan. Het verhaal gaat dat de monniken van Schiermonnikoog lopend hun vee van de vaste wal naar het eiland brachten. Het recreatieve wad lopen gebeurt pas sinds de eerste helft van deze eeuw. Toen mensen in de strenge win ter van 1929 de bevroren Wad denzee lopqnd overstaken, her ontdekten ze dit traject als het ware. In de zomer probeerden ze het ook eens. En, met succes. De term wadlopen is duceerd door Derk Sd huis, die in 1939 een to dernam naar Rottumen schreef veel verhalen a tochten over het wad. het gebeuren dat zestig het (georganiseerd lopen populair werd. Om veilig te kunnen ovj ■verd een ora de Stichtö loopcen terburea leven gi die gr«| maximal personen' overzijde kar Wadlopen kan natuurlij! kleinere groepjes (tol personen). Voor meer informaój ting Wadloopcentrum R ren, telefoon (0595) 521 BENTUOOKZO BlIJ DAT U KINDEREN HEBT? tin we er al? ik moet naar de wc. waaaa t zit aan meizijn we er al? ik moet naar \aaaaaaa!!i ze zit aan meizijn we er al?! ^tkmoeT DE TIJD VAN JE LEVEN /1fjzijn WeWsI.7 ik MOK! naar de wc WAA zezit aanmeizdn weeral7ik mo ETNA waaaaaaaaü! ze zit aan meizunwe er ■t naar de wc. waaaaaaaaü! ze zit aan er al? ik moet naar de wc waa AAAAM igf me1ziin we er al? ik moet naar de wc ze zit aan meizijn we er al? ik moet web JET NAAR lil WE ER AL? /•tt aan i.aaaaaü! r de wc. ik moet ffilzun

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12