Kicken op materiaal uitvinden Smaak Soep DONDERDAG 18 FEBRUARI 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA De tijd van snert, zo onlosmakelijk verbon den met sneeuw en ijs, is eigenlijk voorbij. Althans, volgens de boeken. En voor een verfrissende gazpacho, de beroemde Spaanse soep die op zomerse dagen koud wordt gegeten, zijn de temperaturen nog te laag. Het is nu de tijd voor een champig nonsoep. Ik geef toe dat de gewone cham pignon. de meeste bekende in Nederland gekweekte paddestoel, mede door de komst van allerlei uitheemse soorten wat in de vergetelheid is geraakt. Eigenlijk jam mer. want de traditionele mergel- en reu- zenchampignons zijn juist heel lekker en karakteristiek van smaak. De voedings waarde is met geen enkele groente te verge lijken. Ze bevatten relatief veel mineralen en zijn bovendien rijk aan vitamine B en vi tamine A. Onderschat de champignon dus niet. In het sterrenkookboek van Anne Scheep maker, met recepten, favoriete gerechten en andere eetwetenswaardigheden van be roemdheden, las ik dat Marlène Dietrich verzot was op champignonsoep. Zij draaide er haar hand niet voor om. De receptuur is vrij simpel. En laten we wel wezen, wat is een leven zonder soep? Je kunt het elk mo ment van de dag serveren en het versterkt lichaam en geest. De Vlaamse schrijver Louis Paul Boon - die heel wat (culinaire) boeken op zijn naam heeft staan en dol is op alles wat maar een beetje met eten en drinken te maken heeft - vat de koe bij de horens. ,,Wat is een huis in de zondagvoormiddag, als er niet de geur hangt van soep, die moeder de vrouw aan het gereedmaken is", zo vraagt hij zich af. Om zijn woorden kracht bij te zetten heeft onze chefkok Lucas Rive een crème van mergelchampignons voor u uitgewerkt. Het bijzondere aan dit recept is het feit, dat de traditionele roux van gesmolten boter, bloem en bouillon wordt vervangen door een basis van gepureerde champignons. Benodigdheden: ongeveer 300 gram gewas sen en gesneden mergelchampignons, 25 gram fijn gesnipperde sjalotjes, 0,5 dl. olijf olie, 1 teen fijn gesnipperde knoflook, 1 mespuntje cayennepeper, 4 dl. slagroom, 2 dl. kalfsbouillon, 5 gram gehakte tijm, zout en peper. Verhit de olie in een ruime pan, smoor hierin de champignons, sjalot en knoflook, en voeg na enkele minuten de room. bouillon, cayennepeper en tijm toe. Laat dit nog 5 tot 10 minuten zachtjes doorkoken. Blender deze substantie in een maatbeker (kan ook met eens staafmixer) en zeef het door een bolzeef in een pan. Breng het geheel aan de kook. Wanneer de crème iets te dik is, kunt u wat bouillon en room toevoegen. Tot slot op smaak bren gen met wat zout en peper. Voor het serve ren kunt u nog wat gesneden champignons toevoegen en eventueel wat gesneden bies look. Ontwerpster Hella Jongerius genomineerd voor Designprijs Rotterdam EVELIEN BAKS JOHN BEEREN, eigenaar van de Bokkedoorns, een met twee Michelin-stefTen gedecoreerd restaurant In de duinen van Bloemen daal Haar talent zit in het opnieuw dingen uitvinden. Voor de fanfare uitlopen, zo noemt ze het zelf. Hoewel omarmd door vakbroeders in eigen land, is haar werk internationaal veel geliefder dan in Ne derland. Hella Jongerius (35) weet wat ze wil en wat ze kan. ,,Ik wil culturele producten maken", maakt de ontwerpster duidelijk. „Ik hoef niet zo nodig een nieuw design op de wereld te zetten." Wat de Rotterdamse ontwerpster maakt, doet ze weloverwogen. En niet onverdienstelijk. Het Muse um of Modern Art in New York kent haar werk, zo ook de jaarlijkse internationale beurs in het Itali aanse Milaan. Producten van Jongerius zijn opge nomen in de collectie van het Nederlandse Droog Design, dat zorg draagt voor bekendheid middels onder meer exposities in binnen- en buitenland. Nieuwe ontwerpen van Jongerius trekken boven dien doorgaans aandacht. Of het nu om een im perfect servies gaat of een wasbak van rubber. Die laatste, beter bekend als de pushed soft wash- tub'is genomineerd voor de Designprijs Rotter dam '99. De wasbak is een van de 47 producten, die kans maken op de prijs van veertigduizend gul den. Op 13 maart wordt de winnaar bekend. Het meest opvallende aan de genomineerde was bak is uiteraard het materiaal. Hella Jongerius heeft hiervoor poly-urethaan gebruikt, een zachte rub bervariant. Jongerius maakte de bak in 1997 en produceert hem sindsdien in eigen beheer in haar werkruimte aan de Rotterdamse Schietbaanlaan. Geen grote productie overigens, want de 'pushed soft wash-tub' is bedoeld voor verzamelaars en musea. „Mensen die er het bijzondere van zien," legt ze uit. De ontwerpster wilde destijds eens een wasbakje maken, maar dan een zacht exemplaar dat je in kunt duwen. „Alles is al zo hard in de badkamer", zegt ze. „Terwijl die ruimte tegenwoordig fijn is om in te vertoeven. Bovendien is het een plek waar je doorgaans in je nakie loopt. Daarom wilde ik iets maken dat zacht is." Het model bestaat uit een hal ve bol die je kunt inukken. „Het ziet er heel simpel uit, maar dat is het dus niet", vindt Jongerius. In samenwerking met een productiebedrijf werd de wasbak in drie weken tijd gemaakt. „Dat is heel snel, maar ik wilde hem per se meenemen naar de beurs in Milaan." In haar eigen huis doet de wasbak, die er in twee varianten is, al twee jaar dienst. En naar tevreden heid volgens Jongerius. Erkenning heeft ze al. Het Fonds voor de Beeldende Kunsten in Amsterdam kende haar de aanmoedigingsprijs industrieel ont werpen '97 toe. Bovendien werd de pushed soft wash-tub opgenomen in de collectie van Droog Design. „In '98 heb ik hem op een beurs in Londen getoond. Was geweldig. Allemaal mensen die eraan voelen en in de lach schieten. Dat is ook wat ik wil met mijn werk. dat er op een andere manier naar producten en materialen wordt gekeken. Materiaal en techniek zijn altijd haar uitgangspunt. Het kunstaspect zit in het materiaalonderzoek, zo zegt ze. „Ik sta als een soort Eucalypta te roeren. Ik plak en ik breek en zo ontstaan dingen." Het poly- urethaan heeft ze voor meerdere producten ge bruikt, zoals voor een badmat en een vaas. Vooral de laatste is een zeer bekend ontwerp geworden. „Dit is zo'n fantastisch materiaal," legt ze uit. „Het wordt gebruikt in het mallen maken bij het brons gieten. Ik vond het bijzonder dat het transparant is en heel mooi van huid. Daarop ben ik gaan experi menteren." Als eerste ontstond op die manier de badmat, die nog steeds in productie is. Toen volgden de vazen, inmiddels volop gekopieerd. Jongerius: „De vorm vond ik niet interessant, die heb ik gewoon nage maakt. Het ging me om het vieren van het materi aal." De soft vaas heeft onder meer een plaatsje ge kregen in het Museum of Modem Art in New York. Inmiddels heeft ze een 'porselein-periode' achter de mg, waarin ze een imperfect servies ontwierp. Jongerius werkte drie maanden op het Europees Hella Jongerius met haar ontwerpen. In haar handen houdt ze de genomineerde rubberen wasbak. FOTO GPD/JAAP ROZEMA Keramisch Werkcentrum in Den Bosch. Haar doel was het vervaardigen van een vlooienmarkt-ser vies. „Iedereen heeft wel een imperfect kopje van grootma in de kast staan waarvan je meer houdt dan iets van de Bijenkorf. Ieder stuk uit mijn ser vies is uniek. Zo op het oog lijkt het allemaal per fect, maar als je goed kijkt, zie je rondingen en deukjes." (De wasbak van Jongerius en de andere genomi neerde inzendingen zijn te bewonderen tot en met 4 april in Museum Boijmans Van Beuningen in Rotterdam) P U Z Z E Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Gulhartig; 7. familielid; 8. dierengeluid; 10. langs; 13. prul; 15. voegwoord; 16. mager; 18. familielid; 19. wreedaard; 21. hoofd v.e moskee; 23. persoonlijk vnw.; 24. oude lengtemaat; 25. vrouw; 27. uniek; 29. rondhout; 30. onherbergzaam; 32. thans; 33. zangstem; 35. hoofddeksel; 36. voorzetsel; 38. uit roep van pijn; 39. onverschilligheid. VERTICAAL: 2. Grootmoeder; 3. familielid; 4. drietenige luiaard; 5. vis; 6. bakplaats; 9. metalen haak; 11. ongelijk; 12. dierengeluid; 14. kostuumstof; 16. geliefde van Zeus; 17. Chinese munt; 20. belemmering; 22. de mensen; 25. koffiedik; 26. waterstand; 27. bijwoord; 28. holle steekbeitel; 31. gereed; 34. aanwijzing; 35. ondergevel; 37. voorzetsel; 38. uitroep. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Ekster; 7. luier; 8. motel; 9. pasta; 10. teen; 11. solide; 12. panlat. Verticaal: 2. Karma; 3. taptoe; 4. rollen; 5. clip; 6. ritselen; 10. tent; 11sap. HEINZ TOMPOES Heer Bommel en de Killers Flexibele tafel 1 Sommige tafels zijn zo gemaakt, dat ze in een handornctó anderd kunnen worden. Een rechthoekige blad blijkt tela A worden uitgevouwen tot een rond model. Een lange tafel een heel stuk korter. Dat is niet gek, wanneer je afwisselq de hele familie wil eten, intiem met z'n tweetjes ontbijten z je eentje eraan wilt werken. Er bestaan ook typen die met le handgrepen omhoog of omlaag kunnen. Van eettafel tj lonmodel, of andersom. De meeste tafels worden van h maakt. Naast lichte houtsoorten als beuken, esdoorn, ess* r elzenhout zijn ook donkere soorten als noten en wengé(i ker gebeitst beuken en esdoorn) populair, met als gulden e den weg kersenhout. Hout wordt vaak gecombineerd met 1 taal, waarbij wengé met aluminium de trend van het moi is. Hout en glas gaan ook steeds vaker samen. Sommige] hebben een houten frame met glazen (schuifibladen, bij tafels zijn in het hout rechthoelage glasvlakken aangebrai ook dienen als onderzetter voor warme schalen. Pastoeb i met de serie Kantjil van Arnold Merckx tafels en uitschuj dellen, waarbij men een blad van kersen, beuken of gen« glas kan kiezen. Het blad ligt in een aluminium frame en op ranke poten. Bij de schuiftafels kan men - na verschui van het hoofdblad - aan het uiteinde een bijblad in kerse ken of aluminium los inleggen. De uitschuifbare Quint-tafel van Dick Spierenburg (te koopw zo'n 6000 gulden). Flexibele tafel 2 Een opvallende tafel van Nederlandse makelij is de Quint Dick Spierenburg ontwierp voor Castelijn. Poten en t staan uit brede houten stroken. Op het blad liggen ze inv en. De stroken kunnen langs elkaar (uit)geschoven wordt dat de tafel van 2,20 m naar 3.10 m gaat. Bij het uitschuh ontstaan op diverse plaatsen hiaten die met vijf (losse) st opgevuld worden. Wordt de tafel weer ingekort, dan kan de opvulstroken in een speciaal voor dit doel ontworpen bergen. De tafel is verkrijgbaar in beuken, esdoorn of ken waarbij de onderkanten van de poten in een contrasterei houtkleur of in aluminium worden afgewerkt. De tafel is breed en 74,5 cm hoog. Die hoogte is meestal voldoende een tafelfauteuil met armleuningen. Voor meer informatie: Pastoe, tel. 030 - 258 55 55; Castelq 0345-51 81 84. Passende kleding 1 Rokjes die in de taille te wijd zitten en op de heupen te si Spijkerbroeken die van boven goed passen, maar waarva pijpen centimeters te kort zijn. Of herenkostuums waan pantalon als gegoten zit, maar het colbert mijlen te groot Kleding passen is voor veel mensen een steeds terugkerei gemis. Uit een onderzoek van het het NIPO, in opdracht! het modevakblad Textilia, blijkt, dat ruim eenderde vani derlanders geregeld moeite heeft passende kleding te vin Kledingmaten voldoen niet meer, en fabrikanten spelen l nig in op het veranderde figuur van de gemiddelde Nede der, die de afgelopen eeuw bijna 20 centimeter is gegroei Nederlandse volk is daarmee een van de langste ter werel vendien is de Nederlandse consument ook in omvang foi worden. Uit het NIPO-onderzoek blijkt dat de kledingind daarmee nauwelijks rekening houdt. De standaardmaatv is in al die jaren amper meegegroeid. Zo zijn er, afgezien spijkerbroekfabrikanten, nog vrijwel geen merken die we met verschillende lengtematen. Tom Poes bracht die avond door in het holletje dat Kwetal' onder een boom gegraven had. Buiten blies een kille wind over de vlakte, maar hier beneden verspreidde een vuurtje be haaglijke warmte. „Nu gaat het nog", zei het mannetje. „De killers zijn nog niet lang aan het werk. Maar het loopt mis, dat weet ik zeker." „Zie je dat aan die zandloper?" vroeg Tom Poes. „Wat gaat er dan eigenlijk mis?" „Er komt niks in de lucht", verklaarde Kwetal. „Als je tijd doodt, komt er niks. En dat is koud, hoor! De glimmer is nu al vastgekoekt, zie je wel?" „Je bedoelt het zand", zei Tom Poes. „Het zal wel vochtig zijn, je kunt het beter een beetje bij het vuur zetten." Maar het ventje schud de somber het hoofd. „Je hebt een smal denkraam", sprak hij. „Hoog maar smal, jonge Poes! Wat weet jij van leven en tijd? Nee, van jou heb ik geen hulp te verwachten; Bommel zal het weer moeten opknappen." „Goed, hoor", zei Tom Poes een beetje kribbig. „Heer Ollie is oud en wijs genoeg om voor niks te kunnen zorgen. Van mij zal je geen last heb ben, want morgen trek ik verder." Na deze woorden strekte hij zich op de grond uit om te gaan slapen, want het was al laat. Niet iedereen gebruikt de nacht echter om te rus ten. Professor Sickbock was bijvoor beeld ver vandaar nog bezig in zijn laboratorium. „Ei, ei", sprak de ge leerde, zich over enige reageerbuis jes buigend. „Er is meer zero in de atmosfeer dan vanmorgen. De toe name is één komma acht, zou ik zeg gen. Waar moet dat heen?" FOTO UNITED PHOTOS h Passende kleding 2 Vooral vrouwen hebben vaak grote moeite met het vindfl een kledingstuk dat perfect past. Bijna veertig procent val vindt dat de gangbare maten absoluut ontoereikend zijn. meskleding is nog steeds alleen in hele maten te verkrijg! wijl veel herenmodemerken al jaren geleden de kwart mal lengtematen hebben ingevoerd. Bovendien vallen ruim a half miljoen vrouwen in grote maten. Weliswaar kunnen steeds meer gespecialiseerde winkels terecht, want Nede telt een kleine 400 grote-matenwinkels. Maar kleding in j maten is over het algemeen een stuk duurder dan in gem de maten, omdat die kleding in kleinere series wordt gepi ceerd en er hogere eisen worden gesteld aan materiaal ei pe. Niet alleen lange en forse mensen hebben moeite pas kleding te vinden Ook kleine vrouwen met maatje 34 ofi hebben het moeilijk. Kleine vrouwen zijn vaak aangewez grotere kindermaten of op het aanbod van boetieks dievr modemerken uit Zuid-Europa inkopen. Steeds meer menseni wijn, die ook steeds vt wordt gekocht bij de a markt in plaats van bf ter. Volgens het Prodil schap Wijn bedroeg d consumptie vorig jaar ter per persoon. In g drukt dronken we vooi miljard gulden. De ral Nederlandse huishoui hebben wijn in vooraa totaal 56 miljoen fless Zo'n tien jaar geleden consument nog een u sproken smaak vooro of witte wijn. Tegenwfl wisselt men beide sofl met elkaar af, al blijftit wijn favoriet. Franse vi genieten de voorkeur, volgd door Spaanse m Maar ook Zuidafrikaa nen winnen aan popü Wat witte wijn betreft Frankrijk eveneens ra der, gevolgd door Duit en Italië. FOTO DICK HOGEWONING

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10