Leidsch Dagblad 11 geweldloos >eëindigd rijzeling !1 Uito zakt in de grond door lek in waterleiding Alphen 'Samenwerking regio nodig voor bouwplan Valkerhout' bolblofflfc Eeuwenoude eik per ongeluk geveld Brinkman pleit voor station Leiden-Oost TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. X OENSDAG 17 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 (Gesprek van de Dag Museum TV Toys Dieren op science fiction-toer •Economie Cultuur Kunst Sport Europese Commissie doet inval bij acht banken Urk woedend over AD-sonnet van Gerrit Komrij Titelverdediger Siemerink roemloos ten onder in Ahoy' (8 ETA KROFT gesprongen waterleiding eft afgelopen nacht op de Ak- iwinde in Alphen aan den zoveel overlast veroorzaakt de straat ter hoogte van het verzakte. De waterstraal pelde het zand weg. waar door een auto die op deze plek geparkeerd stond tot aan de bumper de grond inzakte. De politie heeft in allerijl de eige naren van acht auto's uit hun bed gebeld met het verzoek hun wagen in veiligheid te stel len. Bij twee auto's kon de eige naar niet worden achterhaald. Deze zijn door een bergingsbe drijf op het droge gezet. Een passant meldde de wa teroverlast rond half vier bij de politie. Toen de politie ter plaatse kwam. bleek dat er een lek onder het trottoir zat. De hele straat stond op dat mo ment al blank. Op sommige plekken stond het water zo'n 25 centimeter hoog. Het gealarmeerde waterlei dingbedrijf WZHO sloot de toe voer af. waarna het waterpeil snel zakte. De brandweer hoef de niet in actie te komen om het water weg te pompen. E. Heuckelbach van de WZHO schat dat 'een paar honderd kuub' water is weggestroomd. Volgens Heuckelbach is de 160 millimeter dikke distribu tieleiding gebroken als gevolg van de structuur van de grond. „Het gebied is nogal aan zetting onderhevig. De leidingen ver zakken en komen onder span ning te staan. Ik zeg altijd maar: we wonen hier op dik water." Volgens Heuckelbach gebeurt het wel vaker dat leidingen daardoor spontaan breken. Het is echter te duur om alle leidin gen spanningsvrij te houden. De WZHO repareert de lei ding vandaag. De bewoners be schikken gewoon over water. De schade komt voor rekening van het waterleidingbedrijf. De woningen hebben geen schade opgelopen. ivocaten Öcalan mogen Turkije niet in gijzeling in de residentie van de Griekse ambassadeur Den Haag is voorbij. De Koerdische gijzelnemers en m drie gijzelaars verlieten afgelopen nacht-kort na ee uur ongedeerd het gebouw. Daarmee kwam na im 24 uur een geweldloos einde aan de actie van de lerden. De Koerden zijn woedend over de arrestatie hun leider öcalan. De Nederlandse advocaten Böh- Koppe en Prakken vlogen gisteravond naar Turkije Öcalan juridisch bij te staan. Ze kwamen niet verder het vliegveld van Istanbul, waar zij 's nachts werden itgehouden. HAAG/ISTANBUL ANP Koerdische gemeenschap hebben beheerster dan wacht gereageerd op de ar- latie van de leider van de adische Arbeiderspartij K, öcalan. Bij tientallen mas- acties over de hele wereld ven al te grote excessen uit. Blagen bleven beperkt tot enkele brandbom. Bij de ies vielen een dode en enke tientallen gewonden. Kenia ft woensdag de sluiting van ijn 34 ambassades wereld- rganisaties ttalen vrijwillig chtvaartbelasting HAAG RONALD FRISART :n organisaties gaan vrijwil- luchtvaartbelasting betalen, aitoe zijn vanochtend in nHaag contracten getekend, zeven willen onder de aan- tht brengen dat volgens hen luchtvaart wordt bevoor- tdd ten opzichte van andere imen van vervoer. Deelne- «s aan het initiatief van ac- groep Strohalm zijn ASN ink, Triodosbank, energiebe- ijlNUON, de Partij van de Ar id, Stichting Max Havelaar, sorganisatie Eceat en Globe tuurreizen. De zeven gaan al hun vliegreizen 17,5 ocent BTW betalen. Het geld rdt op een rekening gestort armee later investeringen in wzame energie worden be- wijd gelast uit vrees voor Koer dische aanslagen. Volgens een woordvoerder in Nairobi blij ven de missies gesloten tot de veiligheidssituatie is verbeterd. Aan de bezetting van de resi dentie van de Griekse ambassa deur in Den Haag deden 150 Koerden mee. Ze zijn allen ge arresteerd wegens vrijheidsbe roving en huisvredebreuk. De gegijzelden, de vrouw van de Gripkse ambassadeur, haar 8- jarig zoontje en een Filipijnse bediende, maken het naar om standigheden goed. De politie, die in totaal tussen de 700 en 800 agenten op de been bracht, heeft tijdens de gijzelingsactie drie maal op het punt gestaan in te grijpen. De klemmende oproep van de Ne derlandse regering aan Turkije om öcalan niet te veroordelen tot de doodstraf was een be langrijke reden voor de Koer den om hun actie te beëindi- ten dat ze niet strafrechtelijk zouden worden vervolgd. Maar minister Korthals van justitie liet weten dat daarvan geen sprake is. De Haagse politie kon verhinderen dat een groep van ruim 500 Koerden naar de plaats van de gijzeling trok. In de omgeving van het station Hollands Spoor kwam het tot een harde confrontatie tussen de Koerden en de politie. Daar bij sneuvelden ruiten van au to's en winkels en werden au to's ondersteboven gegooid. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat een OPGELET! Albert Heijn heeft besloten om met onmiddelijke ingang het Euroshopper-product Sperziebonen, gebroken, in glas (660 gram) terug te halen bij de consument. Reden voor de maatregel zijn enkele klachten van consumenten met betrekking tot het aantreffen van stukjes glas in het desbetreffende product. Albert Heijn stelt hoge eisen aan de veiligheid van haar producten Derhalve is. ondanks het feit dat slechts vooreen beperkt aantal potten de mogelijkheid aanwezig is dat er glas in aangetroffen kan worden, besloten ólle producten terug te halen bij de consument. Uiteraard kunnen klanten van Albert Heijn gebruik maken van de Onvoorwaardelijke Kwaliteitsgarantie. Dit houdt in dat het genoemde product kan worden teruggebracht naar de winkel waar men vervolgens het aankoopbedrag krijgt terugbetaald. Bovengenoemd product word: ook verkocht via de winkels van Ter Huurne's Handelmaatschappij. Uiteraard kunnen consumenten opk déér het product terugbrengen. sassenheim job de kruiff De Leidse regio, de Duin- en Bollenstreek en het aangren zende deel van het Groene Hart moeten samen een bouwplan ontwikkelen voor het huidige vliegkamp Valkenburg. Ze zou den dan ook als één volkshuis vestingsregio moeten worden gezien. Dat zei gedeputeerde van ruimtelijke ordening en PvdA-lijsttrekker I. Wolf giste ren op een verkiezingsbijeen komst in Sassenheim. Wolf verbaast zich er over dat Leiden en de drie gemeenten waar het vliegkamp ligt, 'met de ruggen naar elkaar toe staan'. „Ik kan me dat historisch ge zien wel voorstellen maar het is niet goed. Katwijk, Valkenburg en Wassenaar kunnen zich niet van Leiden afkeren en Leiden moet geen landjepik bij die drie spelen", zegt Wolf. Leiden, waar de woningbe hoefte groot is, heeft zijn zin nen gezet op de locatie 'Valker hout'. Tegelijkertijd broeden Katwijk, Valkenburg en Wasse naar op een gezamenlijk plan voor als Defensie het vliegveld sluit. Wolf zou het toejuichen als de regio's zouden samen werken. „Maar ik begrijp dat daar nogal wat bestuurlijke le nigheid voor nodig is." Wassenaar, weet Wolf, wil in geen geval een standaard nieuwbouwwijk op het vlieg kampterrein. In die eis kan hij Rijkswaterstaat biedt Wassenaar excuses aan Assenaar erna straatsma ■en aannemer heeft in opdracht van Rijkswa- terstaat per ongeluk een eeuwenoude eik langs Rijksstraatweg in Wassenaar gekapt. Ook 'ftien jonge eiken en vijf forse beuken zijn eigens de gemeente ten onrechte geveld om 'laats te maken voor een nieuwe weg. Het ge meentebestuur is woedend en heeft de werk zaamheden gisteren stilgelegd. De eeuwenoude eik is vorige week woensdag gekapt. Daarna zijn volgens de gemeente gemakshalve ook vijftien jonge eiken en vijf forse beuken nabij de Wittenburgerweg en het NAM-terrein omgehaald'. Dat laatste was voor 'et gemeentebestuur 'de druppel'. De bomen zijn door een aannemer gekapt in ferband met de aanleg van parallelwegen langs Ie N44, tussen motel Bijhorst en het voormali- dierenpark. „Die aannemer heeft de regels de vergunningen klakkeloos genegeerd. De torgemeester en de wethouder groenvoorzie- "ingen zijn hier zéér boos over. Dit is héél erg friest. We wisten dat de aanleg van de parallel len een stukje kaalslag zou opleveren. Maar list die bomen waar het tracé van de parallel wegen net langs kon lopen, wat we met veel passen en meten hebben uitgerekend, zijn toch gekapt", zegt gemeentewoordvoerder W. Issendonck. Rijkswaterstaat geeft de fouten toe, maar heeft het slechts over drie bomen die onterecht zijn geveld. „We hebben drie verkeerde bo men, twee eiken en een den, gekapt", aldus woordvoerder a. de Vos. „En dat is vreselijk, omdat we het niet meer recht kunnen zetten. Het was gewoon een fout, een menselijke fout. Dat geven we zonder meer toe. Het spijt ons echt heel erg. Wij hebben de gemeente toege zegd om te kijken wat we kunnen doen om het nog enigszins goed te maken. We kunnen nieuwe bomen aanbieden, of volwassen bo men terugplanten." De Vos verwijt de aannemer, die het werk heeft uitgevoerd, niets. „We willen de schuld niet op hem afschuiven. Waarschijnlijk was er niemand van ons ter plekke aanwezig. Dan had die wel ingegrepen als hij zag dat er wat mis ging. Het is onze fout." Pagina 17: 'We kijken nu in een groot, gapend gat' De restanten van de gesneuvelde oude eik langs de Rijksstraatweg. FOTO TACO VAN DER EB Noordwijk houdt Feyenoord op 2-2 Het gezicht van Feyenoord- coach Leo Beenhakker stond gisteravond nog bedrukter dan het weer. Zijn ongeïnspireerde elftal speelde met 2-2 gelijk in de oefenwedstrijd tegen w Noordwijk. Feyenoord is naar Noordwijk uitgeweken vanwege de slechte gesteldheid van het trainingsveld bij De Kuip. In de wedstrijd tegen de za terdagamateurs opende Jean- Paul van Gastel binnen vijf mi nuten de score. Jon Dahl To- masson zette de koploper in de eredivisie nog voor rust op 2-0. Er leek geen vuiltje aan de lucht voor de Rotterdammers, maar na de hervatting kreeg Noord wijk de wind mee en in de laat ste acht minuten trokken Mi chael van der Laan (vanaf de stip) en invaller Ab van der Hei den Noordwijk op gelijke hoog te. Feyenoord speelde in de ge bruikelijke opstelling. Alleen Ulrich van Gobbel, zondag te gen PSV geschorst, ontbrak in de basis. Beenhakker verving de rechtsback door Christian Gyan die opvallend veel moeite had met het in toom houden van Noordwijk-spits Patrick van Dam. Vanavond om 19.00 uur oe fent Feyenoord opnieuw in Noordwijk. Dan tegen SJC op het sportpark Lageweg. Pagina 22: Noordwijk kan te gen Feyenoord lol niet op. zich wel vinden. „Maar het moet ook geen groene akker voor Wassenaar en Valkenburg worden. Wat Wassenaar op het vliegveld zou willen, is zo ver mogelijk weg een strook land goederen. Dat is me te veel een door de WD gedomineerd plan", aldus Wolf. De provinci ale WD-fractie is de enige die zich tegen een woonbestem ming van het vliegveld verzet. Met de mogelijkheid van drie- tot vijfduizend woningen zou het vliegkamp volgens Wolf groot genoeg zijn om voor de komende tien, vijftien jaar in de behoefte van de Leidse regio, Duin- en Bollenstreek en een deel van Groene Hart te voor- Medewerker El Al gaf in paniek foute informatie den haag richard mooyman Cargo-supervisor H. Aaij van El Al heeft vlak na de Bijlmerramp in paniek verkeerde informatie over de lading voorgelezen aan de Luchtverkeersbeveiliging. Hij gaf dit vanochtend indirect toe tegenover de parlementaire commissie die de Bijlmerramp onderzoekt. Geconfronteerd met een bandopname van een telefoongesprek zei Aaij zijn stem te herkennen. Hij zei dat hij zich het gesprek absoluut niet kon herinneren. Twee weken geleden leidde de openbaarmaking van de in houd van dit telefoongesprek tot grote commotie. Een mede werker van El Al -naar nu blijkt Aaij- maakte melding van de aanwezigheid van explosieven, giffen en gassen in de neerge storte Boeing. verbod in Nederland van de Koerdische Arbeiderspartij PKK 'dichterbij is gekomen'. Gron dig onderzoek moet eerst dui delijk maken in hoeverre de PKK verantwoordelijk is voor de ongeregeldheden van gisteren. WESTFRIESE FLORA 's Werelds grootste overdekte 19 28 februari 1999 Bovenkarspel met consumentenbeurs en 5-daagse CNB-Flora Agribeurs Telefoon (0228) 51 16 44 HET WOORD IS AAN Paul H. Gilbert Efficiency is het vermogen je werk goed te doen plus het verlangen het beter te doen. 671 <1 o 7790 3750 50% 70% 60% VANDAAG 26 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips12 Kerk en Samenleving16 Meningen18 Regio15,17,19 RTV/programma's13 Sport22,23 De X presenteert BraaXtaal, ongehoorde stemklanken uit Arnhem, in Sociëteit De Burcht in Leiden, waarvoor een kortingsbon. Oud-minister Hofstra overleden wassenaar anp Oud-minister H.J. Hofstra van Financiën is dinsdag op 94-jari- ge leeftijd in zijn woonplaats Wassenaar overleden. Hofstra (PvdA) was bewindsman in het derde kabinet-Drees van (1956- 1959). Hendrik Jan Hofstra zat tot 1956 voor de PvdA in de Twee de Kamer. Hij keerde na zijn ministerschap in 1959 terug in het parlement. In 1961 stapte hij over naar het scheepsbouw- concem Verolme. Daarna do ceerde hij belastingrecht aan de Rijksuniversiteit Leiden en maakte deel uit van vele staats commissies voor vereenvoudi ging van het belastingstelsel. den haag hans jacobs haags redacteur Aan de oostkant van Leiden, aan de spoorlijn naar Alphen en Utrecht moet een nieuw sta tion komen. De provincie Zuid- Holland moet het voortouw ne men. Dat vindt Elco Brinkman, vice-voorzitter van het VNO- NCW en voorzitter van het Al gemeen Verbond Bouwbedrijf. Een station Leiden-Oost kan een belangrijke impuls geven aan het economisch zeer be langrijke gebied langs de A4 bij Leiden en Leiderdorp. Brink man vindt dat de provincie niet moet wachten op initiatieven van het rijk, maar zelf aan de slag moet om deze 'corridor' tot ontwikkeling te brengen. Hij denkt daarbij ook aan de Grote Polder bij Zoeterwoude. Brink man lanceerde zijn voorstel gis termiddag voor een grote groep kandidaat-statenleden tijdens een verkiezingsbijeenkomst van de Hollandse Werkgeversver eniging in het Haagse Provin ciehuis. (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) l automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-5128030 iandag t/m vrijdag Koerdische bezetters verlaten de woning van de Griekse ambassadeur. FOTO GPD PHIL NIJHUIS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1