Mast in Ripse kerktoren illegaal Verdachte schrikt van straf voor dollemansrit in Oud Ade ascules en snelwegers in historisch centmm Alkemade Rijn Veenstreek Iphenaar krijgt boete voor ishandelen van buurvrouw Wakzwemmen in De Dolfijn Huizen in Kruiskerk Slechte verstandhouding katten leidt tot burenruzie Dutchtone krijgt zendmast in industriegebied Langeroode )ENSDAG 17 FEBRUAR11999 chef tim brouwer de koning. 071-5356417, plv -chef marieta kroft, 071-5356411 akendoen met Engeland phfn aan den rijn Smartende exporteurs die zich willen richten ,de Engelse markt en ondernemers die al zakendoen met be- jjven in Engeland kunnen hun kennis uitbreiden. De Kamer nKoophandel Rijnland organiseert op 24 februari een spreek- g'Zakendoen met het Verenigd Koninkrijk'. Ondernemers innen voor deze dag een afspraak maken voor een gesprek ft een deskundige van de Nederlands-Britse Kamer van lophandel. De kosteloze spreekdag vindt plaats op het regio- ntoor in Alphen aan den Rijn, Henry Dunantweg 42. Aanmel- nkan via telefoonnummer 071-5250500. wintigtal bomen tegen de vlakte iggswouDE-DQRPRijnwoude rooit deze week twintig bomen Hazerswoude-Dorp. In verband met de herinrichting van de irpsstraat-west worden bij de Jan Lievenslaan zes esdoorn ge- oid. In het voorjaar worden er zes linden teruggeplant. Op de (ipsstraat ter hoogte van de Pieter de Hooghstraat worden i?e lindes en enkele struiken gerooid. Vervolgens wordt de nn opgehoogd en komen er weer nieuwe linden voor in de aats. Het pleintje bij de nummers 33 tot en met 57 van de eitnerlaan ondergaat een kaalslag. Twaalf essen gaan hier te- nde vlakte. Deze veroorzaken veel overlast voor voetgangers, abestrating van het pleintje plant de gemeente er acht essen. ingo en disco in Vreugdeoord ?h£n aan den rijn Kinderen van 6 tot en met 12 jaar kunnen deAlphense Speeltuin- en Buurtvereniging Vreugdeoord te- htvoor kinderbingo en kinderdisco. De bingomiddag is op lensdag 24 februari om 14 uur en kost 3,50 gulden. De kinder- co begint op zaterdag 27 februari om 19 uur en duurt tot 21 Entree is 2.50 gulden voor leden en 4 gulden voor niet-le- n Beide activiteiten zijn in het verenigingsgebouw aan de rselenburgstraat in Alphen aan den Rijn. ibraken in Alphen hen aan den rijn Dieven hebben vannacht uit een woning nde Woubrugseweg in Alphen een computer, video, porte- Minee, paspoort en kentekenbewijs van een auto meegeno- ;n. Om binnen te komen braken ze een raam open'. Ze door- chten de hele benedenverdieping. Op klaarlichte dag is giste- n ingebroken in een flat aan de Grebbeberg in Alphen. De in- eker vernielde het slot van de voordeur en maakte twee volle odschappentassen buit. Een buurtonderzoek door de politie erde niets op. haag/alphen aan den run 62-jarige Alphenaar kreeg fren in het paleis van justi- in Den Haag 1000 gulden opgelegd omdat hij op 16 irt 1997 zijn buurvrouw met een bijl en een ha- Dit was opzet tot zware handeling, oordeelde poli- ichter J. van der Windt. En nan mocht van geluk spre- dat de vrouw daar geen iiiger verwondingen aan overgehouden dan een bult r achterhoofd. 'erdachte zelf schaamde zeer voor het incident. Hij na de gebeurtenis dan ook de moed gehad om zijn ntschuldigingen aan te bie- Waarom hij zo geweldda- was geweest begreep hij Hij had te veel alcohol op had die avond misschien kwade dronk en een black- Het was hem in elk geval eerder overkomen. Mis- en speelde stress ook mee. vader was kort daarvoor deden en zijn moeder was ziek. Maar hoe dan ook, :e man, het was onver- lijk. j reed die nacht op zijn Monumentenzorg legt werk tijdelijk stil Hoewel de aanvraag voor een zendmast in de kerktoren van Rijpwetering nog in behandeling is, is de mast al zo goed als geplaatst. De Rijksdienst voor de Monumenten zorg heeft gisteren het werk stilgelegd. De dienst stelt strenge eisen aan telecommunicatiemasten in monu mentale torens. Monumentenzorg overweegt juridische stappen. rupwetering MARIJN KRAMP Tot verbijstering van E. Dussel- der, hoofd van de afdeling in standhouding van Monumen tenzorg, was er een lasploeg in de toren aan het werk. Met het oog op de brandveiligheid was dit voor de dienst onaccepta bel. ,,We hebben de ploeg eruit gestuurd en direct flink com mentaar geleverd op het plan. Dutchtone, het telecommuni catiebedrijf dat de mast instal leert, wil namelijk ook het lei endak vervangen door een kunststof bedekking. Natuur steen levert problemen op voor de ontvangst van de signalen. Bij een monument is dat na tuurlijk uit den boze. Je kan daar absoluut geen nep-leien- dak op leggen." Monumentzorg is in gesprek met het bisdom en de architect die de plaatsing begeleid. „Met hen bespreken we of we juridi sche stappen tegen Dutchtone gaan ondernemen. Zonder ver gunning mag je namelijk niet beginnen. En de monumenten wet moet natuurlijk geen pa pieren tijger worden, waar ie dereen maar buitenom gaat. Wat dat betreft is het met de plaatsing van die zendmasten net wild-west." Het eerste telecommunicatie bedrijf maakte nog netjes af spraken met Monumentenzorg, weet Dusselder. „Maar tegen woordig is dat er niet meer bij. Er zijn er nu vijf en allemaal be loven ze binnen een zeer korte tijd een grote dekking te heb ben. Daarbij is het een lucratie ve zaak, zo'n antenne. Bedrij ven betalen tussen de vijf- a achtduizend gulden per jaar en sommigen betalen dat bedrag in één keer voor tien jaar uit. Ik kan me dus voorstellen dat de bedrijven een gewillig oor vin den bij eigenaars van hoge ge bouwen." Dusselder maakt zich zorgen over die ontwikke ling. In Nederland moeten op korte termijn nog 7000 locaties worden gevonden voor anten nes. „Met name op het platte land moeten er nog veel mas ten bijkomen. En in dorpen is de monumentale kerktoren vaak het enige hoge gebouw in de omgeving." De gemeente Alkemade wist niet, dat Dutchtone al begon nen was met de installatie van de mast, meldt S. Julen van de afdeling Algemene Zaken. „We hebben begrepen dat de Rijks dienst het werk heeft stilgelegd. Voor zover wij weten figt de vergunningaanvraag nog ter in zage. Volgens de procedure moet de aanvraag daarna naar Monumentenzorg voor goed keuring, dan volgt nog een be- zwarentermijn en daarna mo gen de werkzaamheden star- Of de gemeente stappen gaat ondernemen is nog niet duide lijk. De verantwoordelijke Wet houder L. Beelen was niet voor commentaar bereikbaar. fiets de straat in en zag dat zijn buren fout parkeerden. Ze plaatsen de auto voor een inrit. Hij werd daar boos over en er ontstond ruzie. Hij dreigde dat de buren de auto daar weg moesten halen anders zou hij de ruiten inslaan. Vervolgens liep hij naar zijn schuur en haalde daar een hamer en een bijl uit. Hij dacht dat de buren tegen die tijd wel in hun huis zouden zijn maar dat bleek niet het geval. Volgens de verdachte haalde hij uit toen de vrouw hem een schop gaf. De vrouw verklaarde échter tegen de poli tie dat de man eerst sloeg. Officier van justitie M. Horst man vond hoe dan ook dat een poging tot zware mishandeling was bewezen. Zij eiste twee maanden gevangenisstraf waar van een maand voorwaardelijk. Die mocht de man omzetten in "dienstverlening. De rechter oordeelde echter milder. Hij hield rekening met de hoge leeftijd van de man en met het feit dat het incident bijna twee jaar geleden plaats had. Hij leg de de man daarom een maand voorwaardelijke gevangenis straf op en een boete van 1Q00 gulden. HAZERSwouDE-RiJNDUK De winter is dit jaar niet streng, maar oefenen met wakzwemmen is natuurlijk altijd nuttig. In zwembad De Dolfijn kre gen 28 kinderen in de leeftijd van 5 tot en met 12 jaar gistermiddag uitleg over dit fenomeen. Het zwembad was bedekt met een blauw zeil, waarin twee 'wakken' waren aangebracht. Gekleed en met laarzen aan leerden de kinderen wat ze moeten doen als ze in een wak terechtko men. Na afloop kregen ze allemaal een certificaat. foto hielco kuipers alphen aan den run» Het Alphense aannemersbedrijf J. van Wieringen wil een oud kerkgebouw aan de Gouwe straat in de Steekterbuurt ver bouwen tot woningen. Het ge meentebestuur stelt voor om in te stemmen met het bouwplan van de aannemer. Het gaat om zes eengezinswoningen voor de vrije verkoop. De hervormde Kruiskerk werd in 1950 door Van Wieringen gebouwd. De kerk is sinds juli 1996 niet meer in gebruik. Tot die tijd werden in de kleine kerk och- tendiensten gehouden, die re delijk goed werden bezocht. Desondanks moest het kerkbe stuur in januari van dat jaar be sluiten om zowel de Kruiskerk als de Opstandingskerk in de Prinses Marijkestraat te verko pen. „Dat is voor een kerkbe stuur altijd vervelend", zegt voorzitter H. van Leeuwen van het college van kerkvoogden. „Het is een moeilijke beslis sing, maar het heeft alles met geld te maken. Dan is het beter dat het wordt bewoond en dat de contouren van de kerk zicht baar blijven, dan dat het moet worden gesloopt of er een pak huis van wordt gemaakt. Het plan van Van Wieringen is een elegante oplossing, alhoewel er nog steeds mensen in de kerke lijke gemeente zijn die het er moeilijk mee hebben." Volgens het bouwplan wordt de kerk verbouwd tot vier wo ningen, een vijfde huis komt in de voormalige kosterwoning, het zesde in de ruimte daar tus senin. Alhoewel de kerkvoogdij en de aannemer het eens zijn over de plannen, is de verkoop nog niet officieel rond. De aan nemer wil de goedkeuring van de gemeente en de provincie eerst afwachten. Burgemeester en wethouders hebben al ingestemd met het plan en 'zijn bereid om voor de bouw van de woningen de hoogst toelaatbare geluidsbe lasting te verhogen van 50 naar 60 tot 65 decibel. De provincie moet zich daar nog over bui gen. Als de commissie volgende maand met het bouwplan ak koord gaat, wordt het gepubli ceerd en start de bezwaarpro cedure. De Opstandingskerk kan, tot tevredenheid van de kerkvoog dij, worden overgedaan aan een ander kerkgenootschap. Het ge bouw blijft dus als kerk functio neren. Van Leeuwen: „We heb ben recent toestemming gekre gen van de provinciale kerk voogdijcommissie Zuid-Hol land om de kerk te verkopen aan de huurder, de christelijk gereformeerde gemeente in Al phen. Waarschijnlijk kunnen we binnenkort bij de notaris de koopovereenkomst onderteke nen." DEN HAAG/OUD ADE MARUN KRAMP Een flinke bekeuring had de 22-jarige man uit Zoeterwoude wel verwacht, maar de hoogte van de straf die politierechter J. van der Windt hem oplegde, verbijsterde hem. Zes maanden ontzeg ging van het rijbewijs, veertig uur dienstverlening en in totaal 1875 gulden boete vond hij erg fors. Volgens de rechter is die strafmaat echter gebrui kelijk voor iemand die zonder rijbewijs, flink dronken achter het stuur zit en stevig gas geeft om de achtervolgende politie van zich af te schudden. De man had op de bewuste dag, 12 april 1997, veel te veel gedronken. Hij had al zo'n biertje of tien op toen hij het plan vatte om naar jongeren centrum Meddle in Oud Ade te gaan. Hij nam de auto van zijn moeder die niet thuis was, mee en reed naar Meddle. Daar dronk hij nog een pilsje of negen. Op de terugweg kreeg de politie hem in het oog. Hij stopte nog en doofde de autolichten maar dat alarmeerde de agenten juist. Toen de man zijn weg vervolgde zetten zij de achtervol ging in. Volgens de politie probeerde de man hen op een gegeven van de weg af te rijden door hen te snijden. Aan een wegblokkade wist hij ook te on- stnappen door, aldus de rechter, in het ene gaat je te duiken dat niet was versperd. De rechter vond het allemaal 'gekkenwerk'. „Het is een ech te dollemansrit geweest. U negeerde de politie, reed door bij kruisingen, scheurde door rood en reed al slingerend op een gegeven moment 140 kilometer per uur over de polderwegen." Dat laatste kon de verdachte niet bevestigen. „Ik had het op dat moment te druk met andere dingen." Waarom de man in die toestand zonder rijbe wijs was gaan rijden wist hij niet. „Ik denk omdat ik geen vervoer had." Hij gaf gisteren in het pa leis van justitie toe dat het 'niet normaal' was ge weest. Tegenwoordig, zo vertelde hij de rechter, had hij wel een rijbewijs. „Waarschijnlijk niet voor lang meer", was het droge antwoord van de rechter. Daar keek de man van op. Hij had net sinds twee dagen een baan als chauffeur. Hij had gedacht dat hij een 'hoge bekeuring ofzo' kreeg. Officier van justitie M. Horstman vond vier we ken gevangenisstraf waarvan twee weken on voorwaardelijk een gepaste strafmaat. Zij bood aan dat de twee weken cel omgezet mochten worden in veertig uur onbetaalde arbeid. Voor het dronken rijden eiste zij 1500 gulden boete en zes maanden ontzegging van het rijbewijs. Het rijden zonder rijbewijs kwam hem te staan op 375 gulden boete. Met deze straf vond de officier van justitie, was zij nog mild geweest. „Ik kan ne gen maanden rijbewijsontzegging eisen want u heeft de verkeersveiligheid ernstig in gevaar ge bracht. Maar ik haal er drie maanden vanaf om dat het incident bijna twee jaar geleden plaats had." De rechter volgde de eis. Hij oordeelde dat het een gepaste straf was. De man dacht hier an ders over. Hij schrok en ging zich beraden op een hoger beroep. 'Bijl in huis om karbonaadjes te hakken persbureau cerberus De slechte verstandhouding tussen twee katten leidde op 19 november vorig tot de es calatie van een burenruzie in een flat in Ter Aar. Een 63-ja- rige bewoner moest zich giste ren voor de Haagse politie rechter, mr. L. van Zaltbom- mel verantwoorden voor de bedreiging van zijn buurman met een bijl. De 63-jarige man had kort tevoren de kat van een overle den bekende gekregen. Het dier kon echter moeilijk wen nen in de flat. Vooral de ver standhouding met de kat van de buurman liet te wensen over. Op 19 november liet de 63-jarige de kat naar buiten toen juist het huisdier van de buurman voor de deur liep. Beide katten vlogen elkaar in de haren en de buurman kwam dreigend naar buiten. „Ik maak je dood", hoorde de 63-jarige roepen. De man bedacht zich geen moment, ging zijn huis bin nen en kwam terug met een bijl. „Ik maak je kapot", dreig de hij de buurman. „Waarom had u een bijl in huis", vroeg de politierechter aan de 63-ja- rige man. „Die gebruikte ik om karbonaadjes te hakken", luidde het antivoord. Officier van justitie M. van der Plas wees de man er echter op dat hij de bijl voor een heel ander doel had gebruikt. Op omstanders was de naar buiten stormende man met de bijl in de hand als zeer bedrei gend overgekomen. „U rende als een dolle achter de buur man aan", zei de officier. „Een ruzie om een paar katten is toch geen reden om de bijl te pakken." Zij eiste mede ge zien de leeftijd van de man een voorwaardelijke celstraf van een maand. Politierechter Van Zaltbommel vonniste conform. Inmiddels gaan beide buren elkaar uit de weg. De katten hebben geen ruzie meer. Twee weken na het incident met de bijl is de kat van de 63-jarige man spoorloos ver dwenen. alphen aan den rijn Telecombedrijf Dutchtone mag op het Alphense industriege bied Langeroode een zendmast plaatsen. Tegen een huurprijs van negenduizend gulden per jaar mag het bedrijf een zend mast neerzetten op het terrein aan de Genielaan, waar een aantal uitvoerende diensten van de gemeente zit. Burgemeester en wethouders willen ook toestemming geven aan KPN Telecom Antennes om de ruim negentig meter hoge zendmast aan de Energieweg, beter bekend als de PTT-toren, tot 135 meter te verhogen met een TV-systeem. Pronkstuk is een kaaswaag uit 1680 wetering van kuilenburg archiefstuk uit 1549 laat er Q twijfel over bestaan. De sachtsbewaarder van Al- ade was het niet eens met resultaat van de metingen de gemeente. Drie keer sten de landmeters aan het k om hun werk over te ft „Destijds werd de aan- bepaald door de opper- le van de gemeente en bij meting bleek Alkemade r groter, terwijl er jaarlijks in tot tien 'morgens' land t afkalving in de golven van Haarlemmermeer ver en", vertelt Gerard van der r. De inwoner van Roelof- idsveen heeft samen met eren een expositie over ma- en gewichten ingericht in historisch centrum in Oude ering.h Uiteindelijk bleek het resul- 'naar de zin van de am- fetsbewaarder en ging men Wrd met de uitkomst van ferde meting en de opgeleg- belasting. Dat is naar ons E het aardige van deze ten- Welling. Behalve bascules, gschalen en de in winkels Hikte zogenoemde snélwe- ivan National uit Voorburg Wand uit Utrecht en De Bilt liverse gewichten hangen er nog kopieën van archief ken. Eentje waaruit blijkt de inwoners van Alkemade rhet ijken van hun gewich- fn dergelijke in 1560 naar iaterwoude moesten. Des- was dat best een aardig )e", merkt de oud-voorzit- jan de in 1980 opgerichte ating Oud-Alkemade op. ft dergelijke archiefstukken 'de authentieke tekst en de Gerard van der Meer (links) en Sjaak Koek bij de tafel met weegschalen. gebruikte lettersoorten verle vendig je de expositie naar ons idee aanzienlijk. Zo hoort het ook te zijn in een dergelijk cen trum." Het pronkstuk in het histo risch centrum is een kaaswaag uit 1680. Van der Meer: „Jaren geleden is die waag bij ons bin nengekomen. Een bonk roest Vrijwilligers hebben de weeg schaal opgeknapt en die ziet er nu weer geweldig uit. De over heid gebruikte die apparaten voor de handel. Destijds had je in Oude Wetering, Kaag, Roe- lofarendsveen en Rijpwetering een waag met waagmeesters, die de overheid had benoemd." Een vitrine in een van de hoeken van het centrum is een gedeelte van de verzameling van de plaatselijke oud-apothe ker De Looze te bekijken. „De foto taco van der eb Looze heeft een enorme collec tie. Een deel heeft hij zelf nog gebruikt en ander materiaal heeft De Looze bijeengebracht. Hele kleine gewichtjes die wer den gebruikt bij het samenstel len van pillen, zalfjes en derge lijke. Dat moet een secuur werkje zijn geweest. Het grappi ge is dan ook de tegenstelling met de grote weegschalen, waarbij het om het wegen van vele kilo's gaat", merkt voorzit ter Sjaak Koek op. „Het is ver bazend om te zien hoeveel ver schillende gewichtjes er zijn. Zoals die 'dag' uit Polen. Een dag is te vergelijken met een ge wicht van tien gram. Die ge wichtjes van verschillende zwaarten werden onder meer gebruikt in een apotheek". Opmerkelijk is ook het 'weeg toestel' uit de voormalige ko renmolen, die tot 1904 aan de Poeldijk in Rijpwetering stond. Volgens Van der Meer en Koek hebben zij geen idee hoe oud het apparaat is. „In de loop van die bijna twintig jaar hebben wij'veel spullen gekregen. Veel van boeren en tuinders en daar zat ook die weegschaal uit de molen op de Rip bij. Heel leuk voor de mensen uit Rijpwete ring om dit apparaat te zien. Niet alleen dit weegtoestel, maar ook de rest is interessant. Want ook het oude winkeltje dat we sinds vorig najaar in ons centrum hebben is geopend en er is ook het gedeelte dat over kaasmaken gaat te bezichtigen. Bovendien hangt er aan een van de wanden nog een serie met verdwenen winkeltjes uit de diverse dorpen. Dus voor elk wat wils." De expositie is te zien tot aan de zomervakantie. Begin vol gende maand komt er nog een aanvulling van Leen Groen uit Benthuizen, die in het centrum een deel van zijn verzameling duimstokken en andere meet instrumenten tentoonstelt. Het centrum is op zondag open van 14 tot 17 uur en op dinsdag van 13.30-16 uur.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19