'Er heerst hier een te grote majesteitsangst' Zondagsmst: voor Katwijk en de rest van de werel; Meningen Help, premier Kok is boos B. Bob schreef denigrerend in zijn column Jazzterday 't Harts argumenten teg reïncarnatie kloppen ni WOENSDAG 17 FEBRUARI 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER. 07i De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brii met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT De media hebben de afgelo pen weken in geuren en kleu ren verslag gedaan van wat in de wandeling al 'de emoties van premier Kok' is gaan he ten. Twee keer achtereen ge bruikte de minister-president zijn vrijdagse persconferentie om zijn ongenoegen te uiten over de onthullingen voor de parlementaire enquêtecom missie Bijlmerramp en het ge roddel van Tweede Kamerle den over de gesprekken tij dens hun besloten ontmoe ting met koningin Beatrix. In beide gevallen bleek Kok geïri- teerd en gaf hij daar onom wonden büjk van. Uit de ophef die vervolgens is ontstaan, blijkt wel dat ie dereen dit gedrag als uitzon derlijk herkende. Premier Kok staat erom bekend niet altijd even goed gehumeurd te zijn, maar juist de laatste jaren merkte je daar niet veel meer van. Vriend en vijand zijn het erover eens dat hij in zijn rol is gegroeid en tegenwoordig meer dan vroeger met een ze kere ontspanning leiding geeft. Veel van de kritiek van jour nalisten en Kamerleden gaat voorbij aan de inhoud van de zaak en beperkt zich tot dat typisch Hollandse gezeur over 'de manier waarop hij het zegt'. Deze krant heeft het in twee hoofdartikelen voor Kok opgenomen omdat hij volgens ons gelijk had. De premier mocht de bevolking zeker la ten weten dat hij zich zorgen maakte over een aantal schok kende onthullingen tijdens de Bijlmerenquête en wij vonden het ook zijn taak om de konin gin in bescherming te nemen tegen loslippige Kamerleden. Op één punt ging Wim Kok ook wat ons betreft te ver en dat was toen hij de Volkskrant verweet de loslippige Kamer leden in de krant te hebben geciteerd. Als Kamerleden de gedragscodes rond het vor stenhuis niet in acht nemen, is dat nieuws dat in de krant niet onvermeld mag blijven. Kok weet dat natuurlijk best, maar het zal hem in de hitte van het moment waarschijn lijk even zijn ontschoten. Is dat een reden om be zorgd te zijn over de emoties van een premier? Natuurlijk moet je er niet aan denken dat we geregeerd worden door een minister-president die het land elke vrijdagmiddag over de hoofden van het journaille op een donderpreek vergast. Voorlopig is er niets dat daar op wijst en mogen we blij zijn met een premier die zich af en toe ook van zijn menselijke kant laat zien. Zelf als hij daar bij de journalistieke basisre gel: niet schieten op de bood schapper, uit het oog verliest. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Waarom, meneer B. Bob, zo de nigrerend geschreven in uw co lumn 'Jazzterday' in het Leidsch Dagblad van donder dag 21 januari? Blauw-grijze permanentjes? Een muffe la met schaatsmedailles en DE- bonnen? Leeft u soms zelf in dat stenentijdperk? Niks permanentjes die stil bleven, met hun tasjes keurig op schoot. Er is genoten en en thousiast geklapt in De Waag. Er zaten wel mensen die welis waar andere tijden hebben ge kend, maar met beide benen in het leven staan. Geen muziek 'die zeer doet', alleen genieten en blij en dankbaar dat ons de ze middag is aangeboden, met muziek én high-tea. S.M. Eigenbrood-van Leeuwen, Leiden. De komst van een nieuwe McDo nald's in Katwijk deed enig stof op waaien, met name over de zondag openstelling. Ik kan me daar iets bij voorstellen. De redactie van deze pa gina blijkbaar ook, want die vroeg mij in een opinie eens uit te leggen waar om zondagsrust voor een gemeente als Katwijk zo belangrijk is. Graag wil ik mijn mening daarover geven, er di rect aan toevoegend dat zondagsrust ook voor de rest van de wereld van belang is. De zondagsdiscussie is im mers van alle tijden en alle plaatsen. Eén ding is duidelijk: zondagsrust en zondagsheiliging is geen uitvinding van mensen, maar komt rechtstreeks voort uit het bijbelse sabbatsgebod, één van de Tien Geboden: 'Gedenk de sabbatdag, dat gij die heiligt, zes da gen zult gij arbeiden en al uw werk doen, maar de zevende dag is de sab bat van de Heere, uw God; dan zult gij geen werk doen...' Waarom? Omdat God als Schepper immers ook rustte op de zevende scheppingsdag. En zie, het was zeer goed! De boodschap van dit gebod is zeer J.H. ten Hove is huisarts in Katwijk. Sinds 1982 is hij raadslid voor de RPF. Van 1994 tot 1998 was hij wethouder. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de zondagsrust. helder: 'Denk aan uw Schepper en dien Hem op deze dag'. Een tweede, meer sociaal aspect van het sabbats gebod komt naar voren als Mozes het herhaalt en het volk voorhoudt: 'Ge denk dat gij de dienstknecht in Egypte geweest zijt UilNIt en dat de Heere, uw God u uit dat dienst huis heeft uitgeleid'. Zo kreeg de sabbat ook het karakter van een bevrijdingsdag. Voor allebei is ook de zondag be doeld: God je Schepper te dienen (kerkdienst) en tegelijk je bevrijd te weten, op adem te komen en los te komen van je werk en je hobby's. Dat geldt ook voor de ander, je personeel bijvoorbeeld. Op sabbat was ieder ge lijk: heer en slaaf, vee en vreemdeling. Daarom is het sabbatsgebod juist zo'n sociaal gebod! En ik lees nergens - en zie het achteraf ook niet - dat de hore ca, de visserij, de bloemenhandelaar of welke sector ook, die zegen niet no dig heeft. Onder het huidige paarse gesternte staat de zondagsrust flink onder druk. Met de 24-uurs economie (ploegen dienst en dergelijke) lijkt het gegeven ritme van de week opgeofferd te wor den. En is juist dat wekelijkse ritme, van zes dagen en één dag, geen gave van God, die Hij aan Zijn volk gegeven heeft en daarmee aan de wereld? De week is geen natuurlijk gegeven. In de natuur zijn alle dagen gelijk. Het ritme zes-één is een gegeven uit de bijbel, een geschenk van God. Alleen de zevende dag kreeg een speciale naam: sabbat. De volken kenden geen zevende dag, geen weekindeling. De Egyptena- ren kenden maanden van 30 dagen, verdeeld in vier perioden van 7, 8, 7 en 8 dagen. De Grieken deelden die op in 3 maal 10 dagen (decaden). Wij lossen de steeds ontstane tijdsver schillen op met een 31ste of een schrikkeldag. De joden doen dat met een extra maand om de zoveel jaar. De kerk nam de gedachte van één bij zondere dag in de zeven dagen van Is raël over en daarmee is het een we reldwijd gegeven geworden, ook in niet-christelijke landen. Dat de kerk de sabbat op zondag is gaan vieren, heeft ze te danken aan keizer Constantijn de Grote, die nadat hij zelf christen was geworden, in het jaar 321 de zondagswet uitvaardigde. Hij sloeg twee vliegen in één klap met 'de dag van de zon' tot rustdag te ver klaren: de christenen én de vereerders van Mitras (zonnegod van zijn solda ten). Opmerkelijk dat de zondagsrust zo via een compromis tot stand is ge komen. Een compromis tussen chris tenen en niet-christenen, waar beide 'Katwijkers zijn een tolerant volk, dat zich door rustige horeca, strandgangers en ijscotenten niet laat afbrengen van kerkga zondagse wandelingen en onderlinge ontmoetingen op de Boulevard'. archieffoto hielcqi tevreden mee zouden moeten zijn. In feite hebben we allemaal de vrije zon dag aan het christelijk geloof te dan ken. De sabbat-zondagkwestie moet ik helaas laten rusten, maar één ding staat voor mij vast. Als, zoals voor zegd, joden, christenen in de naam van Jezus Messias verenigd zullen zijn, zal de sabbat het weer winnen van de zondag op weg naar 'de eeuwi ge sabbat'. Wie vandaag geen raad weet met de wekelijkse sabbat/zon dag (Paulus waarschuwt om daar geen breekpunt van te maken), zal waarschijnlijk niet uitzien naar de eeuwige sabbat. Wie de zondag niet ziet als 'glimp van de hemel', moet veel missen, voor nu en voor straks. Die vindt geen rust. Hoewel christenen vaak intolerantie is verweten, waren het vooral de niet- christenen die hun ideeën doordruk ten in de zondagswetgeving. Zij had den in, toenemende mate behoefte aan vormen van ontspanning, die werken voor anderen noodzakelijk maakten. Wie herinnert zich niet de zwembad-kraakacties van PvdA- en D66-Kamerleden om elke gemeente lijke beleidsvrijheid wettelijk af te snij den. Ook al was er nauwelijks belang stelling voor zwemmen, het zwembad móést op zondag open. Over toleran tie gesproken! Ook die discussie is weer voorbij, zeker toen WD-minister Dijkstal een proefballonnetje opliet om de zon dagswet - die toch altijd nog evene menten in de buurt van kerkgebou wen weert - af te schaffen. Zelfs de meest kritische christen heeft liever iets dan niets. Moeten we dan maar alles accepte ren? Ik denk het niet. Katwijkers zijn een tolerant volk, dat zich door rusti ge horeca (zoals de huidige ijssalon in het beoogde McDonald's-pand), door strandgangers en door ijscotenten niet van de kerkgang, de zondagse wandelingen en de onderlinge ont moetingen op de Boulevard laat af brengen. Maar we moeten er niet aan denken dat de meer schreeuwerige en aandachttrekkende horeca de sfeer gaat bepalen. Het Zeeuwse Renesse heb ik daaraan ten prooi zien vallen. Heeft McDonald's op dit punt geen naam gemaakt? Pas las ik: 'Het logo van McDonald's is na de olympische ringen het bekendste symbool ter we reld, het kruis van Christus komt op de derde plaats'. Dat kan waar zijn, maar bij Katwijk hoort een andere volgorde. Al bieden zondagswei cawet en APV weinig handvaii één ding mag ik mij verheugen: i le christelijke partijen zich un willen inzetten om die volgordi houden. Het kruis van Christus eerste plaats, wat meer is: Zijn oj ding. Dat vieren we op zonda rard van Hulst dichtte het zo tre De zondag is 't palet van Godli ren van de dageraad. De zondag brengt de kleur in o staan: de Heer is waarlijk opgesI De zondag is het lied van Go brengt ons leven in de maat. De zondag brengt de dauw in o staan: de Heer is waarlijk opgesi Ons leven in de maat, dét isl Goddelijke zes-één, de maat ra grote M. Als de nieuwe McDoii baas zijn grote M aan een Kat gevel bevestigt, moet hij daar aan denken. In Katwijk vinden maat nog steeds belangrijk. Goe hem, goed voor ons, goed va samen. En we gunnen het de he reld! J.H. TEN HOVE De door mij zeer gewaardeerde schrijver Maarten 't Hart neemt in zijn column over de Engelse ex-bondscoach Glen Hoddle, in de krant van 5 februari, de door mij zeer aangehangen reïncar natie-gedachte op de hak. Met aanduidingen als 'potsierlijk', 'apekool', 'mal' en 'verplette rende onzin', stoelt hij zijn me ning op twee argumenten, die indien consequent wordt door geredeneerd, geen stand hou den. Niet uit bekeringsdrift - wie zou Maarten 't Hart ook maar van de geringste (eigen)- wijs kunnen brengen? - maar uit respect voor logica geef ik een weerwoord. Eigen schuld. Moet hij maar niet zo uitdagen. Ik vat zijn argumenten samen in eigen woorden. Eerste argument: als ziekte en handicaps het gevolg zijn van denken, doen en laten uit een vorig leven, is het een raadsel dat het overgrote deel van de mensen kerngezond wordt ge boren. Tegenargument: wat bete kent gezond worden geboren? Geboren worden is slechts een fragmentarische episode uit een mensenleven. Hoeveel mensen halen Maartens geze gende leeftijd zonder ooit ziek of beschadigd te zijn? Zonder dat met gezaghebbende cijfers te kunnen onderbouwen, ant woord ik vol overtuiging: een verpletterende minderheid. Een rij-examinator die zichzelf op de dag van zijn hergeboorte ge zond en wel terugziet, kan zich nog niet veilig wanen. Wellicht zal hij terechtkomen in een si tuatie waarin de eveneens her boren Maarten zijn rij-examen afneemt. Niet voor straf, maar als logisch gevolg van een (in Maartens geval langdurig) op gebouwde relatie. Zakken, sla gen, worden aangenomen of af gewezen, zijn veeleer uitkom sten van emotionele verbanden dan een objectieve beoordeling van iemands vaardigheden. Niet voor straf brandt een ka chel je hand als je onwetend of onnadenkend op hem leunt. Hitte brandt blaren, liefde wekt vertrouwen, haat wekt angst. Tweede argument: bevol kingsaanwas. In het begin van deze eeuw telde de aarde een vijfde deel van het aantal inwo ners van nu. Er zijn q niet genoeg zielen uit hj den voorhanden om io geborenen te reïncarnen Tegenargument: stel, een oud theater in eens 100.000 inwoners. Di week optredende al groep, kwam 's nachts a blijft gedurende de hele| inpandig en heeft geen van het werkelijke aanta bewoners. De eerste afl men 1000 mensen kijl tweede avond 2000 be en zo door zodat de i dag het record van di wederom wordt verb rok een aantal van 7000 bel lenden. Vraag de artiest het totaal aantal inwon de stad. Het gezelscha[ de volgende rekensoi gaande van de gedad geen van de bezoekers! stelling een tweede waardig keurde: 1000' 3000 4000 5000 7000 bezoekers is 28.00 ners. Een potsierlijk ai Maarten? Onze beschn schiedenis van het besi de mensheid gaat in king niet verder terug week turven door de i in het oude theater var uit het voorbeeld. Verdeel de mensheid groepen. Zij die in hen en zij die uit het vlees het vlees, de nu leve miljard. Uit het vlees, menteel doden, een daarvan. De verhoudin beide groepen kan ovei ge tijdsperiode voorbij i schreven geschiedenis wisselvallig zijn als de ding: zij die in het the en zij die uit het theatej Ongetwijfeld zal Mi Hart veel meer komisc menten kunnen aanvo reïncarnatie te bestem| potsierlijk, mal en verp de onzin. Mét hem he groeiende weerzin teg ven en gezag. Ik vraag ook niet zich te beken met meer een betere a ten te komen opdat kom van de dwaling' weegs. Willen N< Enkele Kamerleden dronken een week geleden koffie met de koningin. Beatrix babbelde bij die gelegenheid over van alles en nog wat. Over de politie, die pepperspray moest gaan gebruiken. Over het cellenoverschot, wat ze een schande vond. En over het uitgaansleven in Amsterdam, dat toch wel heel erg aan het verloederen was. Kortom: majesteit sprak vrijuit. Een paar dagen later kon ze haar eigen woorden teruglezen in de pers. Minister-president Wim Kok reageerde furieus op de loslippigheid van de Kamerleden. En Tweede Kamervoorzitter Jeltje van Nieuwenhoven prentte hen met een opgeheven vingertje nog eens de staatsrechtelijke mores in. Zoiets doe je niet. Wat de koningin zegt, blijft achter de vergulde deuren van het paleis. Hebben Kok en Van Nieuwenhoven gelijk? En hoever moet de discretie eigenlijk gaan? Mag het volk niet op de hoogte zijn van wat zijn vorstin denkt? En moet er een wet komen die het Kamerleden verbiedt uit de school te klappen? De Leidse wethouder Tjeerd van Rij: „Belachelijk dat dit de headlines van de kranten haalt, net nu er allerlei on verkwikkelijke zaken bij die Bijlmer ramp-enquête naar boven komen. De koningin heeft zo veel macht in Ne derland, dat ik best wil. weten wat ze denkt en zegt. Als er van tevoren niet is .afgesproken dat het gesprek vertrou welijk moest blijven, is die Kamerleden niets te verwijten. Kijk, het kabinet heeft een hoge mate van verantwoor delijkheid voor de koningin. Zoveel eer zal ik niet krijgen, hoor, maar als ma jesteit zegt dat ze Tjeerd van Rij moe ten opknopen, dan draagt het kabinet daar verantwoordelijkheid voor. Maar in een wet die voorschrijft dat dingen lijkheden die rondzingen. Een mooie parallel met dit voorval. Je moet erop bedacht zijn dat alles op straat gaat. Dat bevordert de vervreemding tussen mensen. Je kijkt tegenwoordig wel uit voor je iemand iets vertelt. Dat is jam mer, want je kunt dan niet net als de koningin en die Kamerleden hebben gedaan 'eikaars nieren proeven', zoals dat zo mooi heet. De journalistiek maakt gebruik van die loslippigheid. We zijn lang een eiland geweest op dat gebied. We waren erg braaf. Maar we gaan Engeland en Amerika achterna." Jan Hoekema, Tweede Kamerlid voor D66: „Ik ben zelf ook bij dat bezoek aan koningin Beatrix aanwezig ge weest. Maar ik zat in de eerste groep. Ik vind dat hier hooguit een fatsoens regel is overschreden, meer niet. Dus ik zou zeggen: zand erover. Maar ik vind het wel nuttig dat die gesprekken met de koningin blijven plaatsvinden. Ik hoop dat hare majesteit het ook nuttig vindt. Kijk, je kunt je afvragen of het wel past in een democratie of dit soort gesprekken geheim moet blijven. Maar dat is hier niet zo belangrijk. Wat ik veel belangrijker vind, is dat het 'Ge heim van Soestdijk' nu eens wettelijk wordt geregeld. En daarmee bedoel ik dat het de koningin is die bij de kabi netsformatie altijd een formateur aan stelt en dat zo'n kabinet dan meestal ook de politieke kleur krijgt van die formateur." B.G.D. Kalshoven, secretaris van de Oranjevereniging van Katwijk aan Zee: „De koningin is onschendbaar en kan niet ter verantwoording worden geroepen. Dat weten zowel de minis ters als die loslippige volksvertegen woordigers. Je hoeft daar helemaal niets voor op papier te zetten, daar zijn bepaalde ere-codes voor. En de kranten hoeven daar mijn inziens ook niet over te berichten. Ik begrijp best dat ze een primeur willen hebben, maar de koningin heeft ook recht op haar privégeheimen. Dat heeft hele maal niets met democratische contro le te maken. We leven al in een heel democratisch land. Kijk maar naar de Bijlmerramp-enquête. Die volksverte genwoordigers wilden gewoon politiek scoren. Maar nu ze van Kok een stand je hebben gekregen, zal heus niet meer bekend worden wie wat heeft gezegd. Nu moeten ze ook maar zo flink zijn om dat op te biechten." CEES VAN HOORE EN WIM KOEVOET Koningin Beatrix. Mag het volk op de hoogte zijn van wat zij denkt? die Beatrix vertelt niet naar buiten mo gen worden gebracht, zie ik echt niks. Laat Beatrix dan ook niet zulke stom me dingen zeggen! Zeg dan niet dat Nederland onleefbaar is en dat het zo gevaarlijk is in Amsterdam. Er heerst hier een veel te grote majesteitsangst. Als majesteit dreigt met aftreden wan neer het schilderij 'Boogie-Woogie' van Mondriaan niet wordt aange kocht, geeft Kok ineens zoveel miljoen aan kunst uit. Dan ken je toch een veel te grote invloed toe aan Beatrix. Nee, hoor, ik vind dit onzin." Schrijver Maarten 't Hart: „Waarom zouden die Kamerleden niet gewoon mogen zeggen waarover ze het met de koningin hebben gehad? Het waren toch allemaal vrij onschuldige onder werpen. Ze heeft de Lockheed-affaire toch niet even met hen doorgenomen. Als ik het goed heb gelezen, was het al lemaal nogal gewoontjes. Ja, de konin gin heeft gezegd dat de politie met de peperbus de straat op moet. Nou, ze heeft kennelijk aandelen in peper. Kijk, als niet expliciet door de koningin of door de RVD is gezegd dat er niets van het gesprek naar buiten mocht komen, was het een andere zaak. Het kan wel zo zijn dat de ministers niet over hun gesprekken met dé koningin uit de school klappen, maar het kabinet staat dan ook staatsrechtelijk los van het parlement. Ik begrijp die woedende reactie van Kok dan ook niet. Ik heb de koningin zelf ook een paar keer ont moet. Dat was leuk. Ze zei dat haar zoon een scriptie over mijn werk had geschreven, dus we hadden meteen iets om over te praten. Ik zou er geen enkele moeite mee hebben om zo'n gesprek te gebruiken voor een column. En wat heeft ze nu eigenlijk nog ge zegd? Als ze nou had gezegd dat de Be tuwelijn moest worden opgeheven of foto wfa dat Schiphol weg moet, maar het was allemaal maar een beetje koffïepraat." Prof. dr. W. A. Wagenaar, rector- magnificus van de Rijksuniversiteit te Leiden: „Echt lekken is het niet, wat die Kamerleden hebben gedaan. On der lekken versta ik dat je iets naar de pers laat uitlekken en dan zelf als bron achter de schermen blijft. Lekken doe je met kwade opzet, om iets te berei ken. En dat was hier niet het geval. Al les was direct traceerbaar. Wat ik wel jammer vind, is de teloorgang van de vertrouwelijkheid. En dat is een breder maatschappelijk verschijnsel. De fat soensnormen zijn aan het verschui ven, waarmee ik niet wil zeggen dat ik die actie van die Kamerleden onfat soenlijk vind. Ik constateer dat ge woon. Dat is de onomkeerbare reali teit. Je ziet dat heel mooi in 'Het Bu reau' van de schrijver Voskuil. Op dat kantoor zindert het van de vertrouwe

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18