,eiden Regio 100 Een op de twintig eerstejaars haakt af Burgemeester Goekoop maakt come-back >laaghsloot onderdeel iroenstrook Celstraf voor inrijden op studenten Hogerop met de Spin ENSDAG 17 FEBRUARI 1999 WlM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 ouwtje uit de brievenbus Een 38-jarige vrouw deed gisteren aangifte van diefstal haar woning in het Noorderkwartier. Behalve haar persoon epapieren, mist ze een bedrag van 1700 gulden, bestemd or het verlovingsfeest van haar dochter. Het kostte de dief irigens niet veel moeite om binnen te komen. Uit de macht gewoonte had de vrouw, toen ze even op bezoek was bij een endin, het touwtje uit de brievenbus laten hangen. iinkeldief speelt op Twee veiligheidsbeambten hadden gisteren op de Haar- unerstraat hun handen vol aan een winkeldief. De 30-jarige m, betrapt op het stelen van een aantal koeken, bood bij zijn ihouding hevig verzet. Met een tang verwondde hij bij de irsteling een van de veiligheidsmensen boven het oog. Uitein- ijk wisten ze hem in een houdgreep te nemen en over te dra- naan de politie. De beambte deed aangifte van diefstal en imishandeling. Tot dat laatste besloot de dief ook. Hij vond [hij te hard was aangepakt in verhouding tot het gepleegde sdrijf. ibraak in café Dieven sloegen vannacht hun slag in café Ons Hoekje ide Koornbrugsteeg. Ze kraakten een gokkast en namen een bekend bedrag aan wisselgeld mee. Ook de geluidsappara- iren de zanginstallatie werden meegenomen. egaal plakken op station jNr De politie hield gisteravond op het Stationsplein drie nsen aan in verband met het illegaal plakken van affiches, [betrof een 18-jarige Leidse, een 23-jarige Leidenaar en een jarige man uit Amersfoort. Behalve dat zij een proces-ver- alkregen, werden ook de spullen in beslag genomen. oekverkoop in bibliotheek Stevenshof ien Bibliotheek Stevenshof verkoopt boeken die niet meer de collectie passen. De boekverkoop is op woensdag 24 fe- ïari van 13.30 tot 17.00 uur. Er zijn romans, jeugdboeken en ormatieve boeken in de aanbieding. De boeken kosten een Iden of een rijksdaalder. Aantal afvallers in Leiden boven landelijk gemiddelde Van de 4141 nieuwe studenten die aan het begin van dit collegejaar in Leiden aan de slag zijn gegaan hebben er 222 voor 1 februari de pijp aan Maarten gegeven. Met 5.4 procent komt Leiden iets boven het landelijke percenta ge 'drop outs'. Het aantal gestopte studenten van de uni versiteit en de hogeschool bedraagt landelijk zo'n 4.9 procent. „Het Leidse bindend-studieadvies kan het per centage afhakers boven het landelijk gemiddelde heb ben getrokken", zegt persvoorlichter Daniël Blok van de Informatie beheer Groep in Groningen. leiden ari 1999 tevens dat de eerste- pieter van schie jaars in kwestie niet wordt on derworpen aan het bindend studieadvies. Daarmee ontloopt hij een negatief oordeel. Een slecht presterende student kan dus in het nieuwe collegejaar dezelfde studie gaan volgen. Hoewel in Leiden procentueel meer studenten met hun studie stopten dan landelijk gemid deld, spreekt persvoorlichter Hogenelst van de Universiteit Leiden (UL) niettemin van een vrij gemiddeld aantal uitschrij vingen in vergelijking met an dere jaren. Achter de redenen voor uit schrijving ziet Hogenelst weinig In Leiden hebben zo'n 76 hbo'ers en 146 'academici in spe' gebruik gemaakt van de ontsnappingsclausule in de re gels van de Informatie Beheer Groep. Volgens die clausule hoeft een student die voor 1 fe bruari van het eerste studiejaar universiteit stopt, de eventueel ontvangen prestatiebeurs niet terug te betalen. Zelfs als hij geen enkel studiepunt heeft be haald, heeft dat geen financiële gevolgen. In Leiden betekent het afbre ken van de studie voor 1 febru- Met bijna twee ton sub- evan het ministerie van land- inv begint de gemeente Leiden nenkort met het opknappen de Slaaghsloot. De groen- wk tussen de volkstuinen ach- Sportpark Noord en het water rden nog dit jaar omgetoverd 'ecologische zone'. Opzet is een natuurlijk verloop ont- it tussen het veenweidege- daan de kant van de IJssel- erlaan en de uitlopers van de id;~ out langs de Gooimeer- Deze week werd bekend dat ministerie 188.000 gulden Leiden geeft om de natuur liter bij mensen in de stad te "gen. Het moet een prettig gebied rden om te verpozen", zegt meentewoordvoerder Saskia Ider. „Nu komen mensen er tzo graag, maar dat moet aks veranderen. We willen de nkere boskant zo natuurlijk igelijk laten overgaan in een moerassig gebied waar ook bosvogels een rustplek kun nen vinden. We verwachten dat de groenstrook dan ook de moei te waard zal zijn als milieu-edu catief gebied." Zo zouden scho len uitstapjes kunnen maken naar de groenstrook om te zien hoe de natuur zich hier ontwikkelt. De sproken met omwonenden. Be- volkstuinen zullen worden afge- halve het ministerie draagt ook schermd door een haag van ruige de gemeente zelf bij in de kosten, beplanting. „We willen nu zo spoedig moge- De afgelopen maanden heeft lijk beginnen", aldus Ridder, de gemeente de plannen al be- foto mark lamers invloed van het bindend-stu dieadvies. „Sommige eerste jaars komen er gewoon achter dat ze de verkeerde studiekeuze hebben gemaakt of ze doen ge woon niks." Het aantrekken van meer bewuste eerstejaars, studenten die door het bin dend-studieadvies een welover wogen studiekeuze maken en als logisch gevolg daarvan goe de prestaties leveren, lijkt niet in Leiden op te gaan. Van de 119.000 eerstejaars in Neder land hebben 12.541 eerstejaars hun prestatienorm niet ge haald. 2714 'Academici in spe' en 4007 hbo'ers hebben landelijk, ondanks het niet halen van de benodigde punten, hun studie wel voortgezet. Persvoorlichter Blok van de Informatie Beheer Groep kan wat dat betreft geen exacte cijfers van Leiden geven. Wel meldt hij dat 'een aanzien lijk aantal zich niet heeft uitge schreven. „De verklaring daar voor is dat veel eerstejaars den ken alsnog te kunnen voldoen aan de prestatienorm van 21 studiepunten", aldus Blok. Voorwaardelijke boete voor mishandelen rivaal den haag/leiden persbureau cerberus Voor mishandeling met een ijzeren staaf is een 32-jarige Leidenaar gisteren door de Haagse politierechter, mr. L. van Zaltbommel veroordeeld tot een geheel voorwaardelijke boete van duizend gulden. Tegen de man was door offi cier van justitie, mevrouw mr. M. van der Plas een onvoor waardelijke boete van 850 gul den geëist. De politierechter hield er echter rekening mee dat de Leidenaar door zijn 'slachtoffer' met een mes even eens fors was toegetakeld. Wel nam hij het de Leidenaar kwa lijk dat hij zelf de confrontatie had opgezocht. Aanleiding voor de slag met de staaf was een ruzie over een vrouw. De Leidenaar had korte tijd een relatie met een vrouw, die besloot terug te keren naar haar oude vriend. Dat kon de man niet verkroppen en hij ging met de ijzeren staaf naar de woning van zijn rivaal in de liefde. leiden Nee, dit is geen scène uit 'War of the worlds' of 'Space invaders'. Dit is gewoon de gla zenwasser die aan het werk is in Leiden-Zuidwest. Naast een spons, een zeem en een trekker heeft deze ramenlapper zichzelf voor een slordige drie ton een 'Spin' aangeschaft. Slechts een paar vakgenoten in Nederland doen hun werk op deze manier vanuit hun eigen hoge bakje. Voor wie het echt hogerop wil zoeken is de 'Spin' overigens leverbaar tot een hoogte van 55 meter. foto loek zuyderduin robbert minkhorst De 25-jarige Leidenaar die vorig jaar met zijn auto op een groepje studenten inreed, moet achttien maanden de gevange nis in. Dat vonnis heeft de rechtbank in Den Haag uitge sproken. De straf past bij het verloop van de zitting van twee weken geleden. De man was niet op de zitting verschenen, tot spijt van zijn advocaat en tot ergernis van de officier van justitie. „Dienstverlening had er mis schien nog ingezetenzei de laatste toen. „Wat mij betreft is het nu toch einde oefening." De Leidenaar was op 3 mei vorig jaar met een vriend op stap gegaan. Beiden belandden na hun kroegentocht door de stad op een feest van studen tenvereniging Augustinus. Daar werden ze vrij rap door de or dedienst weer buiten gezet, omdat ze het aan de stok had den gekregen met andere feest gangers. Buiten stapte de 25-jarige in zijn auto, startte de motor en reed in op de studenten die hem even daarvoor de deur hadden gewezen. Een persoon raakte bij die wraakactie licht gewond. Op het politiebureau bleek dat de Leidenaar te veel had gedronken. De straf die rechtbankpresi dent B. Punt oplegde, was de zelfde als de officier van justitie had geëist. Omdat de man ook nog een keer was betrapt op het rijden tijdens een ontzegging van de rijbevoegdheid (voor drankgebruik in het verkeer), gaf Punt hem tevens een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. zojuist in Leiden is komen _ien en het nieuwe gemeen- dsje openslaat, denkt onge teld dat voormalig burge ester Cees Goekoop nog in ictie is. In de Wegwijzer voor ;n heet hij nieuwe Leide- i hartelijk welkom. Maar om staat eigenlijk op de ijde dat het boekje is be- 'md voor '98/'99? Het jaar 98 hebben we toch al twee aanden achter ons gelaten, evvat beter is ingevoerd in Leidse gemeentepolitiek ziet ter vreemde zaken. Zo is Jan- Mem Kradolfer nog steeds ctievoorzitter van de WD, wijl Melanie Schultz van legen-Maas Geesteranus, or zover wij weten, sinds de bvisseling aan het roer staat ndeze fractie. t gemeentegidsje wordt deze weekhuis-aan-huis op 55.000 adressen bezorgd, maar is ei genlijk al verouderd voordat het in de bus ligt. Het geeft de lezer een katterig gevoel. Alsof je je moet behelpen met de te levisiegids van vorige week. Ook de afdeling communicatie geeft toe uitermate ongelukkig te zijn met het verouderde gidsje. Het boekje had al in ok tober of november bij elke Lei denaar op de deurmat moeten liggen. Maar ja, vertraging bij de gemeentelijke afdeling voor lichting, vertraging bij de uitge ver en vertraging bij de druk ker. Zelfs politiek Den Haag krijgt de schuld. „Als gemeente hebben we onze gegevens zo lang mogelijk opgehouden, omdat we hoopten dat we de benoeming van de nieuwe bur gemeester in de gids konden Meike The is net een week oud en krijgt nu al iedere dag stapels mailtjes. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad meenemen. Maar de benoe ming werd over de jaarwisse ling heen getild", zegt voor lichtster Hette Quispel. Al maanden van tevoren was bekend dat Cees Goekoop eind 1998 van zijn pensioen mocht genieten. Was het-geen beter idee geweest om het voor woord weg te laten of de loco- burgemeester een stukje te la ten schrijven? Quispel vindt van niet..Als het gidsje op tijd was verschenen, dan was Cees Goekoop nog niet weg geweest. Iedereen had het dan raar ge vonden om een voorwoord van de loco-burgemeester te le zen." Maar haar chef Joop Maat geeft toe dat het beter was geweest om het voorwoord weg te laten. „We maken nu een idiote indruk." Maai- kunnen verouderde gege vens in een tijd van digitale snelweg en desk top publishing niet vliegensvlug worden aan gepast? Dat blijkt een naïeve gedachte. Een pagina weglaten of een fotobijschrift wijzigen gaat blijkbaar nog even lang zaam ais in de jaren vijftig. „Het maken van zo'n gidsje vergt maanden", zegt Quispel. „Elk adres, elk telefoonnum mer moet worden gecontro leerd. Het is onmogelijk om op het laatste moment verande ringen aan te brengen." Maar Joop Maat wil toch onderzoe- foto hielco kuipers ken of het de volgende keer an ders kan. Een goed idee, want je zal zien dat ook volgend jaar fractievoorzitters rond de jaar wisseling opstappen, uitgevers hun bedrijf verkopen en druk kers de griep krijgen. Meelen Ze krijgt mailtjes als 'koedie- koedie-koedie' en 'zo, ben je daar eindelijk, kunnen we lek ker meelen'. Meike The is net een week oud en krijgt nu al ie dere dag stapels mailtjes. En, gekker nog, ze beantwoordt ze allemaal. Niet zelf natuurlijk. Haar vader en moeder - Wim The en Ingrid Nuijten - zitten erachter. Maar ze hopen wel dat Meike het e-mail adres straks zelf gaat gebruiken. Een e-mailadres voor hun dochter komt niet uit de lucht vallen. Wim en Ingrid mailen zelf erg veel, en haar vader 'doet van alles met computers'. Ze hadden alles grondig voor bereid. Er stond zelfs ook een adres klaar voor een jongetje. Maar het werd een meisje en het e-mailadres dus meiketA csi.com. Meike is waarschijnlijk een van de weinige baby's met een eigen adres. Veel baby's hebben wel een eigen website, maar daar hebben haar ouders geen zin in. „Een website vind ik iets ba naals hebben", verklaart Wim. „Daar moeten dan allerlei fo to's op, en dan kunnen wild vreemde mensen een beetje naar je kind gaan zitten kij ken." Die website komt er dus zeker niet. Het e-mailadres daarentegen draait al op volle toeren. Wie in het bezit is van internet, zal zelfs eerder een mailtje stu ren dan dat hij de telefoon pakt. Op het geboortekaartje waren haar ouders namelijk het telefoonnummer vergeten te zetten, terwijl het virtuele adres er wel op stond. En on middellijk kregen ze 'hele leuke reacties'. Sommigen moeten er nog een beetje aan wennen. Die blijven stug haar ouders toespreken. Maar dat is de be doeling niet. Of Meike al die berichtjes al be grijpt? Haar moeder denkt van niet. „Letters vindt ze nog niet zo interesstmt. Als iemand nou een heel groot file stuurt met een groot zwart blok erop, dan zal ze er misschien wel naar kij ken." Vooralsnog blijft het vooral leuk voor later. dorith ligtvoet janneke de jonge papier en karton plastics *09002 archiefvernietiging containerservice HH-waard I Alkmaar I NW-Vennep 5 7 1 7 3 6 2 Verwarde Leidenaar moet naar ziekenhuis tie. De Leidenaar probeerde op 28 oktober vorig jaar mensen neer te steken met een schroe vendraaier, nadat hij hun eerst had gevraagd of ze in God ge loofden. Psychiaters stelden vast dat de Leidenaar op en rond 28 ok tober aan een paranoïde psy chose leed. De kans op herha ling achtten zij groot. Verplichte behandeling van een jaar in een psychiatrisch zie kenhuis. Dat wacht de 29-jarige Leidenaar die twee weken gele den terechtstond voor een po ging tot doodslag. De Haagse rechtbank legde de man de straf op. Het vonnis is gelijk aan de eis van de officier van justi- DE WERELD OM JE HEEN Leidsch Dagblad brengt dit jaar nog één keer alle belangrijke voorpagina's van de afgelopen eeuw uit. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15