Te groot voor wereld van mens In Natura Roodkapje-syndroom WOENSDAG 17 FEBRUARI 1999 160 Bestraalde sla 1 Schildpad en krokodil hebben meer met elkaar gemeen danwi aangenomen. foto united photos Dit Schildpadden zijn wellicht niet zulke primitieve reptielen! tot nog toe werd aangenomen. Volgens evolutie-onderzd zouden ze dichter bij de krokodillen en alligators staands vogels. Dat blijkt uit genetisch onderzoek van twee Ameri kaanse onderzoekers van de Universiteit van Pennsylvani verschenen in Science van deze week. De Amerikaanse on derzoekers hebben al het beschikbare erfelijke materiaal' reptielen onderzocht op de samenstelling van in totaal 33 nen (stukjes DNA): 24 uit de celkern en negen uit de inito chondriën, de energiefabriekjes van de cel. VergelijkingI" de dat schildpadden dichter bij de krokodilachtigen staat dan altijd werd gedacht. Tot nog toe werd gedacht dat de schildpadden tot de primitieve reptielen behoorde, (broff Science van 12 februari) Westerse wereld moet keuzen maken over leven olifant Engeland is niet alleen verge ven van spoken die een mense lijk hiervoormaals hebben, maar ook van huiveringwek kende dierlijke verschijningen. Blijkbaar zijn de Engelsen er stellig van overtuigd dat ook dieren een ziel hebben en dat die ziel op aarde kan blijven ronddolen na de dood van het lichaam. Ze getuigen dus van een ruimhartige visie op de schepping, hetgeen ze niet on der stoelen of banken steken. Verhalen over zwarte honden met vurige ogen. paarden zon der hoofd en herten met bran dende geweien zijn aan de overkant van het grote water niet van de lucht. Wat te zeggen van het verhaal van de heer Scott, die vanaf zijn pleziervaartuig een reusachtige krokodil zag liggen op de oever van de rivier de Stour? En van al die andere Engelse krokodillen, die de snelwegen oversteken of zomaar ergens in een badkuip worden aangetroffen? Zijn der gelijke berichten simpelweg niet waar of hebben we te ma ken met uit dierentuinen ont snapte exemplaren? Of zijn het inderdaad spookdieren? Dezelf de vragen kunnen we ons stel len in het geval van de vele waarnemingen van wilde zwij nen, terwijl deze dieren al eeu wenlang niet meer voorkomen in Engeland. In tegenstelling tot krokodillen kunnen wilde zwijnen het pri ma rooien in een gematigd kli maat. Hetzelfde geldt voor de poema's die telkens weer wor den gesignaleerd. Rond een dorp in het Engelse Surrey wer den in één jaar tijds ruim drie honderdzestig waarnemingen gedaan van een rondstruinende poema! Dit is wel het meest spectaculaire, maar op geen stukken na is er enig bewijs voor de aanwezigheid van dit roofdier. Ook in ons land wordt er zo nu en dan melding van gemaakt. Veel opschudding veroorzaakte een poema in de Limburgse bossen. Spook of niet, de dagjesmensen kwamen er in drommen op af. Het dier werd uiteindelijk niet gevangen of gedood, maar de hele gang van zaken in Limburg zegt iets over onze houding ten opzichte van grote roofdieren. We zijn er niet eens zo bang voor! We von den het wel grappig, zo'n fikse wilde kat in het bos. Van liever lee hebben we geleerd dat we banger moeten zijn voor men sen dan voor dieren. Afgezien van dit aspect heeft de over vloed aan natuurdocumentai- res op de televisie ons het besef bijgebracht dat roofdieren ta melijk ongevaarlijk zijn. Vrijwel geen roofdier valt de mens aan, tenzij het in het nauw wordt ge bracht of volstrekt uitgehon gerd is. Waarom sleept zich dan de dis cussie over de herinvoering van grote roofdieren in onze natuur zo eindeloos voort? Als we die 'poema' in Zuid-Limburg of die 'lynx' in Zuid-Holland zo inte ressant vonden, waarom ne men we dan nog steeds niet het besluit om wolven uit te zetten op de Veluwe? Mensen opeten doen ze niet, ook al wil het sprookje van Roodkapje ons anders doen geloven. Waar opnieuw lynxen werden uitgezet, zoals in het Bayerische Wald en in de Elzas, maken de wilde hoefdieren het uitste kend. Met grote zorgvuldigheid pikken de lynxen juist die die ren uit het bestand die oud, kreupel of ziek zijn. Doordat de kneusjes geëlimineerd worden neemt de kwaliteit van het wild toe, terwijl de kwantiteit niet af neemt. Berekend is dat door de aanwezigheid van lynxen de zo- merstand van reewild afneemt met drie tot vijf procent. Daar tegenover staat een natuurlijke jaarlijkse aanwas van veertig tot zestig procent. De lynx richt dus geen enkele schade aan. De wolf ook niet. Het is het Rood kapje-syndroom dat ons parten speelt. Maar. zoals gezegd, langzaam maar zeker komen we tot het besef dat roofdieren geen seriemoordenaars zijn. Hopelijk kpmt deze mening ook de vos ten goede. Hopelijk wordt ook dit bescheiden roof dier eens met rust gelaten, zoals er in de jaren zestig eindelijk een verbod kwam op het beja gen van de zeehonden, die nu, dertig jaar later, de troeteldier tjes van Nederland zijn. THEO SCHILDKAMP ii illMln WimiWBHBi Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Die vogel steelt de show tijdens een voetbaltoernooi (6); 7. Daarin wordt een baby niet ijveriger (5); 8. In dit verblijf blijft ruzie aan de maat (5); 9. Ouder bevel om tanden te poetsen (5); 10. Aan de voet van een mand (4); 11. Los die vraag degelijk op (6); 12. Mager persoon in relatie met een herdersgod (6). VERTICAAL: 2. Volgens de boeddhisten staat moeder achter de wagen (5); 3. Bij muziek gaat de kraan dicht (6); 4. Behang stelen (6); 5. Klem voor promotie van een popsong (4); 6. Geruchtmakend versieren (8); 10. Café op de camping (4); 11. Stap achteruit in het vocht (3). Oplossing van dinsdag: 1. meel-emelt-Omelet 2laan-slaan-Nasaal 3rand-donar-Dragon 4neer-regen-Ergens 5. riek-kriek-Rikken 6. ader-nader-Narede 7. keer-keren-Erkend 8. tram-maart-Matras 9. sier-serie-Erosie 10. boer-broer-Robber Gevraagd woord: ONDERNEMER. Een lichte behandeling van verse sla met gammastralen rekent af met schadelijke mi cro-organismen zonder de kwaliteit van de groente aan te tasten. Dat blijkt uit experi menten van het Agrarische Onderzoekslaboratorium in Winter Haven in Florida. Wassen in chloor is niet vol doende voor de ziektever wekkers shigella en e.coli, bacteriën die vervelende maagdarmklachten kunnen geven bij zwangere vrouwen, jonge kinderen en bejaarde mensen. De onderzoekers bestraalden vers gesneden en in chloor gewassen ijsbergsla met een dosis van 0.2 kilo- gray (een maat voor opgeno men gammastraling). Na acht dagen (wanneer de vers heidsdatum is overschrel telden de onderzoekers slechts 290 microbiële kd nies, tegen 220.000 bij ot handelde sla. Ook gesnei wortelen bevatten negen gen na blootstelling aani mastralen nog maar 1300 crobiële kolonies, terwijl onbehandelde winterpet 87.000 kolonies telden. D houdbaarheid van de bel delde sla en de gesneden wortelen bleef gelijk. In h Franse Normandië loopii proef met bestraalde can bert die vrij is van de gey de listeria. In Amerika Lsj enige tijd bestraalde kip6 koop die gegarandeerd g salmonella en campvlohj bevatten. Bestraald voedsel 2 „In Nederland moet de con sument niets hebben van be straald voedsel. Zelfs chlore ren is wettelijk verboden bij ons, alhoewel dat in de prak tijk wel gebeurtweet R. Beumer van de Wageningse vakgroep Levensmiddelen microbiologie. In de jaren ze ventig zijn doorgestraalde aardbeien, champignons en garnalen korte tijd op de markt geweest. „Maar de consument wil dat niet en vermoedt dat zijn voedsel ra dioactief wordt. Die angst is trouwens niet terecht, want voedselbestraling is onge vaarlijk voor de volksgezond heid." Nederland heeft slechts één bestralingsbron voor voedsel en die staat in Ede. Daar worden vooral klei ne porties levensmiddelen bestraald voor patiënten op de intensive care afdelii^ een ziekenhuis. Die men mogen namelijk alleen vi dig steriel voedsel eten.\ der worden in ons land mondjesmaat kruiden be handeld met gammastra! Geoogste kruiden die \vo ingevoerd uit warme lam bevatten miljoenen bacii sporen. „Maar de produt van voedingswaren meti dan een procent bestraal bestanddelen moet dato verpakking zetten. Om di consument niet af te sch ken wordt daarom meesi gekozen voor een stooml handeling. Met dit altera wordt echter slechts deh van de sporen vernietigd is goed verhitten tijdensl koken meestal afdoende af te rekenen met ziekte! men." Schildpad en krokodil TOMPOES Heer Bommel en de Killers Burgemeester Dickerdack sloeg na enige tijd langzaam de ogen op. Om hem heen stond zijn vertrek op de zelfde geriefelijke wijze als altijd en de volle maan scheen helder door het venster. „Ik moet even geslapen hebben", prevelde de magistraat. „Jammer, het was zón aardig pro gramma..." Toen viel zijn blik op een zwarte gedaante, die op het kijk kastje zat, en hij zweeg verbluft. „Kid de Killer is de naam", sprak de vreemdeling. „Ik heb twee uren van je tijd gedood." „Ah", riep de gast heer uit. „Twee uren! Nu, ik moet zeggen, dat mijn vrije tijd op een verfrissende manier gebruikt is. Erg ontspannend!" De ander lachte on der zijn neusdoek en sprong met rinkelende sporen op de grond. „Ik ben een expert", verklaarde hij. „Schiet op tien pas afstand een se conde tussen de wijzers." De burge meester richtte zich op en er ver scheen een wakkere trek op zijn uit geblust gelaat. „Zo!" riep hij uit. „Dan moet jij degene zijn waar Bommel het over had. Hij heeft dus toch niet opgeschept! Die Deskundi ge op het gebied van Vrijetijdsbeste ding bestaat." „Niks besteding", snauwde de bezoeker. „Vrije tijd die je besteedt, is niet vrij. Je moet hem killen om echt vrij te zijn!" Hij stiet een griezelig lachje uit en wees op het apparaat. „Ik zal je vrijetijdspro- bleem oplossen", hernam hij. „In minder dan geen tijd, paardner. Dit ding hier is bijvoorbeeld ok. Maar denk er aan: géén moeilijke pro grammes! Géén denkwerk. Je moet je vrije tijd gebruiken voor rust en ontspanning. Dood je tijd vr je naar bed gaat om te slapen." Menselijke zaadcel Menselijke zaadcellen kunnen in ratten en muizen volledig tot ping komen. foto united photos diü. In Japan is men op het idee gekomen en er nog in ge slaagd ook om menselijke zaadcellen in ratten en mui zen volledig tot rijping te la ten komen. Volgens de on derzoeker, Nikolaos Sofikitis, zou binnen enkele weken een reageerbuisbevruchting van een menselijk eicel met een uit de teelbal van een rat of muis voortgekomen mense lijke zaadcel plaats kunnen vinden. De Japanse overheid zou voor het experiment ove rigens nog wel toestemming moeten geven. Sofikitis bouwde in zijn onderzoek voort op Amerikaanse studies van enkele jaren geleden, waaruit bleek dat zaadcellen van ratten in vroege stadia in de ontwikkeling (zaadcel voorlopercellen of spermato- goniën) zich in muizen tot rij pe zaadcellen konden ont wikkelen. Wat voor ratten- zaadcellen opging, zou in principe ook voor menselijke zaadcellen kunnen gelden, was Sofikitis' gedachte. Hij injecteerde zaadcel-vood cellen van onvnichtbarei nen in de teelballen vani en muizen, waarvan heta weersysteem - in verband een afstotingsreactie - in mate onklaar was gemaal Maar drie jaar onderzoek de geen rijpe menselijke, cellen op. Dat lukte pas, toen hij in teelballen van de rattene zen ook cellen uit hun eq ogen transplanteerde. Sa uit deze cellen bleken de resterende afweercellenl moord aan te zetten. Ver onderzoek wees uit, datii teelballen van drie van de ratten die met menselijke matogoniën en oogcella .ren ingespoten, na vijf ra den grote aantallen rijpe cellen aanwezig waren, t van de acht geïnjecteerde zen bevatten de teelballei menselijke spermatozoö deze menselijke zaadcelk werkelijk in staat zijn een selijk eicel te bevruchten Sofikitis binnen enkelew aan te kunnen tonen. "alio, mswz am, £as t0£fv zz/ /£aiaa/£> pvaa/z 's ti/rn/f-'yy^p a//jzai toryy wet ZJT z£z &&zaaa/p STRIPS HEINZ Ooit vormden in Afrika de men sen eilanden in een onmetelijke natuur, maar nu is het anders om. Vooral de olifant lijkt te groot geworden voor de men senwereld en het ivoorverbod schept zijn eigen probleem: hoe maak je een lévende olifant economisch aantrekkelijk? Ei genlijk, zegt het WWF (World Wildlife Fund), maakt de olifant deel uit van de economie van de mensenwereld. In voor- en tegenspoed. Gebaseerd op de drijvende krachten van de markt: de wetten van vraag en aanbod. Het symbool van Afrika's na tuur dreigt hij te groot te wor den voor de mensenwereld. Geen wonder: het grootste landzoogdier heeft met zijn enorme voedselbehoefte en zijn tegelijkertijd weinig efficiënte spijsvertering wel erg veel land nodig om van te leven. Maar zou daarom de van mythe en magie vervulde olifant, ais de laatste van 160 soorten slurf dragers die de evolutie in 55 miljoen jaar ontwikkelde, zijn recht op aanwezigheid moeten verliezen? Niemand die dat vindt, maar wat is de praktijk? 'Als de olifant is geïntegreerd in de lokale economie, dat wil zeggen als hij voorziet in een behoefte, dan zullen de mensen er zo veel mogelijk van willen hebben. Maar als dat niet het geval is, dan zal de olifant om het bruut te zeggen net zo makkelijk failliet kunnen gaan als een pizzeria'. Zegt het WWF in een nieuw rapport. De aanleiding voor 's werelds grootste natuurfonds om aan het dilemma van de Afrikaanse olifant een beschouwing te wij den is dat afgelopen week de beslissing werd genomen om aan drie landen in zuidelijk Afrika voor één keer bij wijze van experiment de uitvoer van bijna zestig ton 'wit goud' toe te staan, naar Japan. Daar mogen ze van het 'witte goud' uitslui tend voor de thuismarkt kost bare producten maken. Op voorwaarde dat Zimbabwe (20 ton), Botwana (25.3 ton), Nami bië (13.8 ton) en Japan een wa terdicht systeem ontwikkelen waarbij het stropen van olifan ten en de illegale ivoorhandel niet wordt aangewakkerd en il legale voorraden niet worden witgewassen. Voorts moeten de Afrikaanse landen zich houden aan de belofte dat de opbrengst wordt geïnvesteerd in de be scherming van de olifant en dat vooral de plaatselijke gemeen schap ervan zal profiteren. Het dagelijks bestuur van Cites, het verdrag dat de internationa le handel in bedreigde dier- en plantensoorten reguleert, be sliste in Genève dat de verkoop door kan gaan. Het WWF is daar niet blij mee. Het vindt de Het grootste landzoogdier heeft met zijn enorme voedselbehoefte en zijn tegelijkertijd weinig efficiënte spijsvertering wel erg veel land nodig om van te leven. foto gpd In de jaren tachtig zijn in tien jaar tijd meer dan 600.000 olifanten ge dood. foto anp voorwaarden niet hard genoeg, al was het alleen al om het feit dat de transactie reeds lang achter de rug zal zijn, voordat de invloed ervan op stroperij en illegale handel kunnen worden vastgesteld. Hoewel echt be trouwbare gegevens ontbreken, is er redelijke overeenstemming over de snelheid waarmee in de jaren tachtig de populatie Afri kaanse olifanten achteruit ging. Verlokt door de winstgevende ivoorhandel, zouden de stro pers in tien jaar tijd meer dan 600.000 olifanten hebben ge dood. De cijfers waren zó alar merend dat Cites in 1989 een verbod op de internationale handel in ivoor afkondigde. Nadat het verbod in 1990 van kracht is geworden, hebben de ivoorvoorraden zich opgetast. Volgens schattingen tot meer dan zeshonderd ton. Voor een deel is de voorraad in de op slagruimten afkomstig van in beslag genomen partijen, voor een ander deel van dieren die een natuurlijke dood zijn ge storven. Ook de olifant is sterfe lijk. Voor nog een ander deel echter zijn de 'probleemolifan ten' verantwoordelijk, de oli fanten die al of niet afkomstig uit nationale parken en wildre servaten zich vergrijpen aan de gewassen van de boeren. Soms worden daarbij mensen gedood (in Kenia tussen 1990 en 1993 meer dan honderd), maar veel meer nog vallen de dodelijke slachtoffers onder de olifanten zelf. Het geeft aan dat het ge brek aan ruimte voor de olifant zeker zo bedreigend is gewor den als de ivoorhandel. In de wildparken, in het bijzonder in zuidelijk Afrika, lijkt het de oli fant maar wat goed te gaan, zo goed dat afschot nodig werd geacht. Maar daarbuiten wordt zijn leefgebied steeds meer ver anderd in akkers. Daar struint nog steeds tachtig procent van alle Afrikaanse olifanten rond, vergeet het dus maar dat hij als soort alleen nog maar te redden is in beschermde en omheinde gebieden. In de loop der jaren is daar ook het WWF van overtuigd geraakt. Wetenschappers en natuurbe schermers (althans voor zover ze uit het rijke westen komen, wat voor de meesten van hen geldt) moeten het als hun plicht beschouwen om naar de Afri kaanse omstandigheden te kij ken. Naar de culturele, politie ke, sociale en economische di mensies. „Daarom", zegt Jikki Jonkman, manager soortenprogramma bij het WNF, de Nederlandse afdeling van het WWF, „ben ik zo blij met het rapport. De wes terse wereld zal keuzen moeten maken, die moeilijker zijn dan wat veel van onze donateurs voelen, namelijk: olifanten, daar moet je afblijven. /hsute 7ö£jv zasea/ze ay&h aye&vs' ya/?£/v //V v£&7e.'* /jtwa& as&s zaésmaagscaïcwc».'" JAf/ACTZ >=2/75* ISC/C/X70&EA/, at'j vr/coe ry/et u//ste&ea/.'*

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12