Europese Commissie doet inval bij banken Economie Schip met walvisstaart Aegon overweegt regeling voor klanten Spaarbeleg Dossier Van Gelder na 20 jaar gesloten COR bij Nuts Ohra wil vrede Nauwelijks markt voor 'weidewinkels' JENSDAG 17 FEBRUARI 1999 j rijzige boompjes op lentebeurs Vermoedelijk illegale prijsafspraken bij geldtransacties Enertel eist in kort geding meer capaciteit ;elo De tuincentra ontwaken na de kerstdrukte langzamer- iid uit hun korte winterslaap. Bij het bedrijf Twentheplant in [Overijsselse Hengelo werd gisteren zelfs al een heuse voor- arsbeurs geopend. Daarvoor werden uit Japan drie scheepsla- ngen bonsaibomen geïmporteerd. Overigens moeten belang eenden wel diep in de beurs tasten want aan dergelijke bo en hangen afhankelijk van de leeftijd van 35 tot 75 jaar prijs- artjes die oplopen van 15.000 tot 25.000 gulden. foto anp eric brinkhorst ostbank: gulden verward met euro «haag De Postbank heeft 400.000 klanten met een effecten- kening gewaarschuwd guldens niet te verwarren met euro's. tklanten kregen onlangs overschrijfboekjes voor betalingen euro's omdat de beurzen alleen nog maar met de nieuwe lint werken. De kaarten zijn ook te gebruiken voor normale lalingen. Een aantal klanten heeft volgens de Postbank niet ed opgelet. Ze hebben betalingen gedaan en dachten guldens te maken. Gevolg was dat ruim twee keer zoveel van de re ning afgeschreven werd want een euro is 2,20 gulden waard, ilgens de Postbank zat bij de euroboekjes een brief met uitleg, rder wijkt de kaart af de normale overschrijfkaart van de istbank. YX neemt Arcade Duitsland over H.doorn Het Duitse ZYX Music neemt de activiteiten van Ar de Music Company Duitsland over. Het muziekbedrijf gaat 1 maart de producten van de verliesgevende dochter van uitgeversconcern Wegener Arcade onder licentie op de litse markt brengen. Wegener Arcade zegde begin februari de werknemers van het Duitse muziekbedrijf ontslag aan. De uziekdivisie gaat in gehalveerde vorm verder. Zo stootte We ner Arcade The Music Store, de cd-distributiecentra en de rliesgevende activiteiten in Frankrijk al af. Het vertrek uit ïitsland en de integratie van de Nederlandse platenmaat- ïappij moeten de reorganisatie bij deze poot voltooien. Arca- Music Group is nu nog in de Benelux, Spanje en Scandinavië nwezig. irbus stelt productie superjumbo uit ius» Airbus neemt de productie van de superjumbo A3XX dit inog niet in productie. Het bedrijf acht uitstel nodig omdat marktomstandigheden nu niet gunstig zijn voor grote vlieg- Airbus wilde niet meedelen wanneer het wel start met productie, die voor eind dit jaar stond gepland. De A3XX pdt plaats aan ongeveer 550 passagiers. Het miljardenproject, ontwikkelingskosten worden geschat op zo'n twintig miljard Iden, is vooral opgezet voor de Aziatische groeimarkt. De onomische crisis heeft de interesse uit die landen vermin- rd. Nadat de A3XX in productie wordt genomen, duurt het g zeker vijf jaar voordat de eerste vlucht wordt uitgevoerd, toestel kost ongeveer 400 miljoen. VS en directeur toch uit elkaar ibosch Directeur R. van Zessen van effectenbank SNS Secu- es heeft alsnog zijn taken neergelegd. Hij raakte vorig jaar in spraak tijdens het omvangrijke beursfraude-onderzoek. Vier ■anden geleden meldde moedermaatschappij SNS Reaal nog (tussen Van Zessen en de bank alles weer normaal was. In erleg met beurswaakhond STE stelde SNS Reaal Van Zessen zijn aanhouding in het kader van Operatie Clickfonds op n-actief. Een zegsman van SNS Bank wil niet ingaan op de aag waarom de bank niet direct in mei afscheid heeft geno- invan het hoofd van de effectenbank. Het Openbaar Ministe- meldt dat het gerechtelijk vooronderzoek naar Van Zessen g loopt. irtours neemt Travel Trend over «tende Airtours' West European Leisure Group (WELG) emt Travel Trend uit Nieuwerkerk aan den IJssel over. Travel end organiseert verre reizen naar Amerika, Canada, Azië, id-Amerika en Afrika. Travel Trend haalde in het boekjaar 97/1998 een omzet van 101 miljoen gulden. Airtours opereert Nederland onder het label Sunair en Unitravel. Travel Trend Unitravel worden samengevoegd. Airtours is, samen met (ar joint-venture ondernemingen, een van de grootste tour erators in de wereld. Inspecteurs van de Europese Commissie hebben giste ren invallen gedaan bij acht banken in Frankrijk, Duits land en Spanje. Het is een poging om bewijzen te vinden voor illegale prijsafspraken bij geldtransacties van de elf Eurolanden. Europees Commissaris Karei van Miert (concurrentiebeleid) zei gisteren in het Europees parle ment dat banken mogelijk onderlinge tariefafspraken hebben gemaakt, waarvan consumenten de dupe zijn. se betaalautomaat per transac tie tussen de vier gulden (Post bank) en 7,50 gulden (meeste andere banken). Het omwisselen van geld aan de balie in de munt van een an der Euroland kost gemiddeld tussen de 0,4% (Finland) en 3,5% (Nederland) commissie loon. Ook voor grensoverschrij dende betalingen worden kos ten berekend. Van Miert ver brussel paul koopman Sedert op 1 januari de euro in het giraal betalingsverkeer werd ingevoerd, rekenen de meeste banken in 'Euroland' vaste ta rieven voor het omwisselen van nationale valuta of het opne men van cash geld in het bui tenland. Zo kost het opnemen van geld in een niet-Nederland- moedt dat de banken de tarie ven kunstmatig hoog houden en ook onderling op elkaar heb ben afgestemd om geen cliën ten te verliezen. Banken die efficiënter werken en hun Europese betalingssys temen hebben gemoderni seerd, zouden lagere tarieven moeten rekenen dan hun con currenten, meent hij. Tijdens een hoorzitting in het parle ment zeiden vertegenwoordi gers van de banksector echter, dat aan internationale betalin gen in Euroland nog steeds ho ge administratieve kosten kle ven. PvdA-woordvoerder Alman Metten had gisteren geen goed woord over voor de opstelling van de banken. ,,De euro is juist aan de burgers verkocht met het argument: straks kunnen jullie in elf landen zonder kos ten met hetzelfde geld betalen. Niets is minder waar. Het grote publiek voelt zich terecht ge woon bekocht". Volgens Metten schermen de banken al vier jaar met het ar gument dat hun betalingssyste men onvoldoende op elkaar aansluiten, zonder dat het pro bleem werkelijk verholpen wordt. ,,De waarheid is dat de wil ontbreekt om deze zaak aan te pakken. Dat is niet langer te verdedigen". Hoewel in Nederland geen invallen bij banken zijn gedaan, vermoedt Metten dat de bank sector ook hier prijsafspraken heeft gemaakt: „In ons land lig gen de tarieven wel heel dicht bij elkaar". rotterdam anp KPN levert onvoldoende capa citeit op zijn telefoonnet. Dat betoogde het telefoniebedrijf Enertel gisteren tijdens een kort geding tegen KPN. Enertel huurt stukjes van het KPN-net- werk om zelf telefonie te kun nen aanbieden. Door de komst van tientallen nieuwe aanbie ders en Intemetproviders is de ruimte op het net schaars. KPN komt afspraken niet na om voldoende capaciteit te le veren, zegt Enertel. Hierdoor kan de nieuwe operator niet goed functioneren. De dienst verlening en groei komt in de knel aldus het bedrijf dat eigen dom is van het Amerikaanse Worldport. Nieuwkomers hebben het net van KPN hard nodig, omdat de meeste niet beschikken over een volledig eigen netwerk. On der meer Versatel en het Am sterdamse A2000 klagen ook over onvoldoende capaciteit. Lichte stijging werkloosheid voorburg anp De werkloosheid is in de pe riode van november tot en met januari licht gestegen. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de toename met 5000 tot 265.000 alles te maken met het winterseizoen. Een toe name van het aantal men sen zonder baan is dan ge bruikelijk. Als de seizoensinvloeden worden verwijderd, is juist sprake van een daling van de werkloosheid met 4.000 personen in vergelijking met een maand eerder, stelt het CBS. Het instituut concludeert dat de werkloosheid blijft dalen. Wel gaat de daling de laatste tijd minder hard dan in de eerste helft van vorig jaar, toen de werkloosheid met gemiddeld 9.000 per maand afnam. Ideeën besparen Audi 27 miljoen ingolstapt anp De ideeënbus bij autoprodu cent Audi, onderdeel van het Duitse concern Volkswagen, heeft vorig jaar geresulteerd in bijna 27 miljoen gulden aan besparingen. De belo ning voor de werknemers die hun voorstellen zagen uitge- den haag gpd werkt bedroeg ruim zeven miljoen mark. Er kwamen Spaarbeleg is genegen gedu- 48.300 ideeën binnen, een peerde klanten tegemoet te ko- recordaantal. Van het totaal men. De Aegon-dochter zegt werd 47 procent in praktijk zich te bezinnen op regelingen gebracht. Heel simpele voor- voor cliënten die menen onte- stellen waren er ook bij. Zo recht te hebben betaald voor werd van bestelformulier in een levensverzekering. De zaak vijfvoud een pagina weggela- kwam aan het rollen nadat de ten. Dat resulteerde in een Ombudsman een klager gelijk besparing van 160.000 vellen gaf. Tot nu toe zei Spaarbeleg papier. dat andere spaarders daaraan heusden Een revolutionair nieuwe aandrijftechniek voor schepen: drie bladen die van links naar rechts wapperen, de Whale Tale. De voordelen zijn aanzienlijk. Zo is er dertig procent minder vermogen nodig voor de hoofdmotor, wordt er dertig procent minder brandstof gebruikt, is er minder inbouwruimte nodig en levert deze techniek ook veel minder geluid op. De nieuwe techniek wordt toegepast bij het schip de Lidwina die momenteel wordt afgebouwd bij Scheeps werf De Hoop in Heusden. foto anp wim holleman geen rechten konden ontlenen. Aegon kwam gisteren met de toezegging na een derde gesprek met de klagende klant, de Fries Rozeboom. Vorige week zei Ro- zeboom nog een rechtzaak te beginnen als Spaarbeleg zou blijven weigeren. Hij vindt dat Aegon haar ver antwoordelijkheid moet nemen en de andere klanten ook een deel van de inleg terug moet ge ven. Zelf kreeg hij 3.000 gulden terug nadat bleek dat dertig pro cent van zijn inleg in Koersplan gebruikt werd voor een levens verzekering. Hierover had Spaarbeleg nooit mededelingen gedaan. Volgens Rozeboom is gisteren niet uit de gesprekken gekomen wat hij hoopte. „Ik had een op lossing verwacht. Dat is niet ge lukt door allerlei juridische complicaties. Ik hoop nu dat we voor 1 maart tot een oplossing komen." Rozeboom heeft beslo ten de zaak uit handen te geven. Vanaf nu voert zijn advocaat, J. Lemstra de gesprekken met Ae gon. „Dagelijks kreeg ik 300 tot 400 telefoontjes. Als ik de hoorn op de haak legde, rinkelde hij weer. Dat is voor een persoon niet meer bij te houden", aldus Roozeboom. „Ik heb zelf ook nog gewoon een baan." A2000, dat telefonie via de kabel aanbiedt, biedt klanten zelfs een extra KPN-telefoonaanslui ting aan, omdat telefoontjes af en toe stranden door de capaci teitsproblemen. Enertel en Versatel dienden bij de OPTA, toezichthouder op de telecommarkt, al een ver zoek in om de problemen met spoed aan te pakken. Op die uitspraak wilde Enertel echter niet langer wachten. KPN geeft toe dat er schaarste is op het net, maar gebruikt dit ook als argument om het stukje dat Enertel nu opeist niet te geven. Door de schaarste moeten alle aanbieders een beetje inleve ren, vindt het telecomconcem. Advocaat Eijsvoogel verweet Enertel dat zij een voorrangspo sitie wil hebben. KPN beroept zich er bovendien op dat zij de capaciteit op het netwerk hard nodig heeft om de zogenoemde nummerportabiliteit te bieden. Dat houdt in dat een klant zijn telefoonnummer kan houden als hij overstapt naar een ander telefoonbedrijf. Eijsvoogel wees op de zo complexe materie dat OPTA al maanden bezig is met een on derzoek naar de capaciteitspro blemen. De uitslag daarvan volgt pas over een maand. CAO-overleg in bouw verloopt zeer moeizaam Het overleg tussen bonden en werkgevers over een nieuwe bouw-CAO zit muurvast. Het bod waar de werkgevers gister middag mee kwamen, deden de vakbondsonderhandelaars na urenlang overleg af als 'uiterst schraal'. Het bod omvatte een eenjarige CAO met een loons verhoging van drie procent. De vakbonden eisen een stij ging van 3,5 procent. Onder handelaar J. Slok van Hout- en Bouwbond CNV: „Die drie pro cent is vertekend, omdat de helft pas aan het eind van het jaar wordt uitgekeerd. Dat valt dus veel lager uit." J. Bos van Bouw- en Houtbond valt zijn collega bij. „Daar kunnen we dus niet mee akkoord gaan." De Bouw- en Houtbond FNV wil behalve de loonsverhoging een eenmalige uitkering van 0,75 procent en de Hout- en Bouwbond CNV wil 1.000 gul den per werknemer. De onderhandelaars toonden zich ook teleurgesteld dat de werkgevers slechts met een loonsverhoging en een nieuwe regeling voor vervroegd pensi oen kwamen. Slok: „Tot echte onderhandelingen is het dan ook niet gekomen, omdat ze niet wilden praten over het bre de pakket voorwaarden. Zo zijn vorstverlet, arbeidsomstandig heden en opleiding niet ter sprake gekomen." De CAO geldt voor 180.000 bouwvak kers. 9T Post mag ans postbedrijf ernemen Europese Commissie heeft ingestemd met de manie van het Franse ex- spostbedrijf Jet Services '(de Nederlandse TNT Post- ep. Ze ziet geen belemme- ;en voor de vrije concurren- ipdeze markt. in een monopoliepositie is i sprake, zegt het dagelijks bestuur in Brussel. Tal van rijven zoals DHL en het iere UPS, Trans-o-flex en Ex zorgen voor een gezonde uirrentie. Hoewel TNT met jrémame zijn positie op de "se markt en in het zuiden Europa aanzienlijk ver- fa. zal dit niet leiden tot een anvaardbare machtspositie te koite termijn, ijdens het onderzoek van de opese Commissie heeft een concurrenten geklaagd 'de overname. Volgens hen ie TNT Post-groep gepro- Ivan zijn post-monopolie Nederland. Dankzij deze dale Nederlandse concessie 'de groep de financiële mid- in om zijn exprespostdien- 'Oink uit te breiden, fte klachten hebben geen &ed gehad op de beslissing Brussel over de overname Iet Sendees. De Europese tóteiten zeggen echter niet te sluiten dat ze onderzoek fn doen naar mogelijke Ntfrentievervalsing op basis andere Europese wetge- amsterdam-wormer gpd Het langstlopende faillissement uit de Nederlandse historie kan nu alsnog worden afgerond. Het dikke dossier van Van Gel der Zonen kan eindelijk dicht, bijna twintig jaar na het einde van de papierfabriek. En op merkelijk genoeg krijgen gewo ne aandeelhouders nog een uit kering van 21,50 gulden per aandeel, zo heeft de curator gis teren bekendgemaakt. Prefe rente aandeelhouders krijgen de nominale waarde van vijftig gulden uitbetaald. Alle aandelen staan op naam. Bovendien kent Van Gelder Zo nen twee grote aandeelhou ders, die bij elkaar 99,6 procent van de stukken bezitten. Daar door levert de uitbetaling van het geld dat uiteindelijk nog te verdelen valt, minder proble men op dan werd gevreesd, al dus de curator. In totaal heeft de curator nog 28,9 miljoen te verdelen onder de diverse aan deelhouders. Van Gelder Zonen, niet te ver warren met de nog steeds flore rende dochter Crown Van Gel der Papierfabriek in Velsen- Noord, ging in 1981 failliet. Aanvankelijk leek de afwikke ling gladjes te verlopen, omdat alle schuldeisers van de papier fabriek volledig afbetaald kon den worden. Dat komt zelden voor bij een faillissement. In 1993 bleek nog zo'n 24 mil joen gulden over te zijn voor de aandeelhouders, een partij die bij een faillissement doorgaans achteraan in de rij staat. Het 'plan van uitdeling' werd echter arnhem gpd De Centrale Ondernemingsraad (COR) van Nuts Ohra wil het conflict met de directie van de verzekeraar niet op de spits te drijven. Volgens voorzitter R. de Groot bestaat de kans dat een vorige week aangespannen pro cedure bij de Ondernemingska mer wordt beëindigd. Een ge sprek met de Raad van Com missarissen moet daartoe bij dragen. De COR wilde het directiebe sluit om de voormalige leiding van Nuts onder curatele te stel len ongedaan maken. De on dernemingsraad is vooral boos dat dit besluit nooit ter advise ring is voorgelegd. Inmiddels is de Nuts-directie ontslagen. De slechte bedrijfsresultaten zou den daarvan de reden zijn. De verhoudingen tussen de COR en de concernleiding van Nuts Ohra verslechterden aan zienlijk toen bekend werd dat de verzekeraar tegen de zin van de COR assurantiebemiddelaar Noorderkroon wil overnemen. Volgens de COR moet Nuts Ohra eerst intern orde op zaken stellen voordat het bedrijf kost bare overnames doet. Het conflict leidde tot een verzoekschrift bij de Onderne mingskamer om de overname terug te draaien. Op donderdag 25 februari wordt de behande ling van dat verzoekschrift voortgezet met een verhoor van onder meer Ohra-topman B. Huesmann. Vorige week lekte een notitie van Nuts Ohra uit waarin zou staan dat de Haags/Arnhemse verzekeraar afstevent op een miljoenenverlies. Een woord voerder van het bedrijf weigert op de financiële voorspellingen in te gaan. De Groot vindt dat de verzoe ning er toe moet leiden dat het ontslag van de twee Nuts-direc- teuren wordt ingetrokken. Niet de Nuts-directie had naar huis moeten worden gestuurd, maar Huesmann zelf. Volgens de on dernemingsraad heeft Hues mann veel betekend voor het concern maar heeft het huidige dictatoriale bewind van de be stuursvoorzitter onder meer ge leid tot de grote problemen bij Nuts. Een bedrijfsbezetting in de Van Gelderfabriek in Wormer in 1980. Voordat het doek in 1981 viel, rommelde het al bij het papierconcern. Op deze archieffoto werkoverleg in de productiehal over het directieplan om 600 banen te schrappen. foto anp archief opgehouden door een vorde ring van de overheid voor het schoonmaken van een oud-fa brieksterrein van Van Gelder in Renkum. Die claim is afgekocht voor één miljoen gulden. De twee grote aandeelhouders zijn de Amerikaanse papierfa briek Crown Zellerbach, dat ook aan de wieg stond van Crown Van Gelder, en een ad ministratiekantoor, dat de rech ten van de particuliere aandeel houders beheert. Daarnaast zijn er nog 45 gewone aandeel houders. Vooral het vinden van de parti culiere aandeelhouders, van wie de stukken bij het admini stratiekantoor in beheer zijn, zal moeilijk zijn. Maar de cura tor gaat er vanuit dat 'de ban ken zullen nagaan voor welke cliënten zij aandelen (en/of cer tificaten) Van Gelder in bewa ring hebben of hebben gehad en vernietigd'. voorburg anp Weidewinkels of hypermarché's zijn in Nederland een doodge boren kindje. Vrijwel geen en kele Nederlandse supermarkt keten blijkt nog plannen te koesteren voor het opzetten van kolossale winkels aan de rand van de stad. Jarenlang hebben de grootgrutters ermee geëxperi menteerd, maar consumenten kopen steeds vaker in grote su permarkten of in kleine zaakjes, zoals het winkeltje bij het ben zinestation. „Ik bespeur nog geen gelui den om het opnieuw te probe ren", aldus B. van Rijssen van de brancheorganisatie CBL. Hij is lid van een werkgroep markt onderzoek en tevens hoofd van de centrale commerciële dienst van Laurus, moeder van onder meer Edah en Konmar. Die laatste keten zet wel hele grote supermarkten neer, maar dat zijn geen echte hypermarché's. Ook Ahold ziet de weidewin kels nog niet zo snel komen. „De klant is hier ingesteld op een winkeltje dicht bij huis", al dus een woordvoerder. Neder land telt per vierkante kilometer niet alleen veel supermarkten, maai' ook veel elektronica- en speelgoedwinkels. De buiten landse hypermarché's zitten ook in die markt; ze verkopen voor 80 procent 'non-food'. Overigens runt Ahold in het buitenland wel weidewinkels met succes. In de jaren tachtig werd ver wacht dat reuzenwinkels, waar mee vakantiegangers kennis maakten in Frankrijk, België en Spanje, weldra ook hier zouden verrijzen. Experimenten van Nederlandse winkelketens mis lukten echter. Bovendien werk te de overheid tegen. Alleen buitenlandse ketens zien nog kansen. Hermans, onderdeel van het Duitse Tengelmann, kocht de zes Maxis-winkels en gaat die moderniseren tot hy permarché's naar Frans voor beeld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11