'Tweede Maasvlakte nog niet nodig! Staan voor watje belooft' Binnenland Sommige vrouwen aan gewoon dood' Succesvolle aanpak van 'havendrugs' Herfkens zoekt 'echte' mensen in Mozambique Gevaarlijke dampen Olie op strand Westland Zuid-Holland: overeenkomst behoud landschap en natuur Onderzoek bevriezen vrouw DAG 16 FEBRUARI 1999 __3. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten ort geding gedetineerden om loon er» Vijftien gedetineerden uit Zoetermeer spannen een iet rt geding aan tegen de Staat om zo een aangekondigde loons- 'aging te voorkomen. Die verlaging had al in moeten gaan 1 januari, maar omdat Justitie in het overleg met gevange- idirecteuren niet tot een definitieve loonregeling is gekomen, de ingangsdatum verschoven naar 1 april. Volgens de gedeti- «den staat wel vast dat ze er in inkomen op achteruit zullen an. Hun advocaat, mr. A. Laeyendecker wil eisen dat de ge- M ngenen er in de nieuwe regeling hoe dan ook niet hoeven in leveren. Het voorstel dat er nu ligt voorziet in een hoger ba- uurloon, maar vervallen diverse toeslagen als er geen werk orhanden is. Dat laatste komt regelmatig voor. Daardoor is (volgens de gevangenen mogelijk dat hun inkomen in een ■ek zonder werk vermindert van 54 gulden naar 25,20 gulden. [ampeerder sterft aan koolmonoxide De politie heeft gisteren op een natuurcamping in So- eren het levenloze lichaam van de 58-jarige M. Bakker uit Rot- [dam aangetroffen. De man is vermoedelijk door koolmonoxi- vergiftiging om het leven gekomen. Het stoffelijk overschot F in een tot camper omgebouwd busje. De man was kennelijk jide slag geweest met een zelfgemaakte barbecue. Volgens de ilitie in de Brabantse gemeente is er geen reden om aan te ne en dat de Rotterdammer door een misdrijf om het leven is ge nten. De politie nam poolshoogte nadat zijn familie had ge- eld dat de man op een afgesproken tijdstip niet was komen idagen. wee doden op knooppunt Oudenrijn [iwEGEiN Bij een ongeval op knooppunt Oudenrijn zijn gis- [avond twee personen om het leven gekomen. De auto waarin reden maakte volgens een politiewoordvoerder een onver- ichte manoeuvre om van rijbaan te wisselen, kwam terecht der een trailer en vloog daarna in brand. Passanten hebben ig geprobeerd de twee inzittenden te redden door het vuur te issen. maar de wagen brandde volledig uit. Volgens de politie nhet nog enige tijd duren voordat de identiteit van de slacht ers bekend is. Hun auto had een Duits kenteken. Rotterdam heeft volgens minister nog haventerrein genoeg iIpverlening tippelaarsters schiet tekort hulpverlening aan straat- itituees in Nederland schiet tig tekort. Vrouwen die reen overdosis drugs in een ise verkeren, kunnen is terecht. De verslavings- biedt nauwelijks hulp aan elaarsters in een crisissitua- ze worden alleen toegelaten ze een langdurig afkickpro- oma volgen. Psychiatrische ïllingen helpen deze prosti- niet omdat ze verslaafd Vrouwen die te lang ver en blijven van hulp, gaan dood. Dat blijkt uit een ebreid onderzoek van het rey-Jonker Instituut, et Instituut dat zich vooral g houdt met maatschappe- vrouwenvraagstukken, een onderzoek naar itprostituees in de vier gro teden en Groningen, Am- Nijmegen en Heerlen. De rapporten waarin de ijnende situatie staat be tven zijn vanmiddag in icht gepresenteerd op het 'Integrale hulpverle- straatprostituees'. „Vrouwen die aan het einde van hun Latijn zijn, kunnen nergens terecht. Ze hebben be hoefte aan een 'time out', aan een veilige plek waar ze kunnen slapen, eten en tot rust komen. Maar in de bestaande hulpver leningsinstellingen moeten prostituees afkicken of een psy chiatrische behandeling onder gaan. Daar zitten de meeste vrouwen helemaal niet op te wachten. Ze willen gewoon even rust", licht Karin Huntjens, een van de onder zoeksters toe. Volgens Huntjens zijn diverse vrouwen er door het keiharde werk op straat en het extreme drugsgebruik slecht aan toe. „Sommigen gaan gewoon dopd." Het Verwey-Ioniser .Instituut pleit voor een landelijke basis voorziening voor straatprostitu ees, waar niet langer de toela tingseis 'verplicht afkicken' geldt. Hier kunnen ze bijko men, maar eventueel ook een uitkering of verzekering rege len. Wie clean wil worden of behoefte heeft aan psychiatri sche hulp, dient dan te worden doorverwezen. Als het aan minister Pronk (ruimtelijke ordening en milieu) ligt biedt het Rotterdamse havengebied nog genoeg mogelijkheden voor nieuwe bedrijfsactiviteiten. Voordat er een tweede Maasvlakte komt, moeten nu nog braakliggende terreinen in de haven worden benut. En wat Pronk betreft kan een deel van de te verwachten industriële groei plaatsvinden in Zeeland. Rotterdam gpddam, zo heeft hij gisteravond na een werkbezoek aan het havengebied ver- Deze week gaat Pronk voor het eerst klaard. Als het gaat over landuitbrei- met een aantal van zijn collega-minis- ding in zee, is één ding glashelder wat ters praten over de toekomstige ruim- Pronk betreft: het moet wel duidelijk tebehoefte voor de MainportRotter- zijn wie zich op de Tweede Maasvlakte ROTTERDAM GPD De nieuwe manier waarop in de Rotterdamse haven drugs worden onderschept, wordt waarschijnlijk wegens succes geprolongeerd. Vroeger werden drugs van de schepen 'geveegd' waarbij de criminelen buiten schot bleven. Door samenwer king van rivierpolitie, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst (FIOD) en de douane in het zogeheten Hit and Run Containerteam (HARC) is daar verandering in gekomen. Ook de personen achter de trans porten worden nu opgespoord. De rivierpolitie onderschepte vorig jaar 2.071 kilo cocaïne, 26.429 kilo marihuana en 227 kilo hasj. De totale waarde van deze in beslag genomen verdo vende middelen bedroeg 314 miljoen gulden. Recherchechef H. Bontekoe: „Niet alle verdo vende middelen zijn in Rotter dam onderschept. Er is bijvoor beeld naar aanleiding van on derzoek door ons elders in het land twaalfhonderd kilo cocaï ne onderschept." Het HARC- team was betrokken bij het in beslag nemen van 686 kilo co caïne, 379 kilo marihuana en 140 kilo hasj. De drugs werden vroeger in beslag genomen en vernietigd zonder strafrechtelijk onderzoek. Het in maart 1997 opgerichte HARC-team heeft geleid tot een andere koers. Zo werden in 1998 bij zeventig procent van de^ HARC-acties daders opgepakt. Voor dit jaar heeft Bontekoe hoge verwachtingen, omdat de douane een containerscan in gebruik neemt. De scan kan de inhoud van containers door lichten, waardoor verdovende middelen meteen te zien zijn. De recherchechef wil dat zijn dienst het centrale aanspreek punt wordt voor onderzoeks teams van andere kojpsen. gaat vestigen en hoe groot die ruimte behoefte nu écht is. Die duidelijkheid is er nog lang niet, verklaarde de be windsman. „En als we dan uiteindelijk gaan praten over de aanleg van een tweede Maasvlakte, dan moeten we het óók hebben over de gevolgen voor het milieu. Die afweging wordt een mix van alle argumenten. En als er wordt besloten tot landuitbreiding, dan moet dat worden gerealiseerd door overheid en bedrijfsleven sa men." Minister Pronk ziet niets in het plan van de Rotterdamse wethouder Si mons om op de Tweede Maasvlakte een vrachtvliegveld aan te leggen. Hoewel een luchtvrachterminal op de Maasvlakte een oude liefde van de be windsman is - „Uit de tijd dat ik nog vond dat vliegveld Zestienhoven moest worden gesloten" - wil hij nu niet meer praten over een nieuwe luchthaven bij Rotterdam. Pronk er kent dat deze mogelijkheid tijdens de kabinetsformatie 'wel heel erg snel' van tafel is geveegd. „Maar ik kijk niet meer achterom. Bovendien: de veilig heidsrisico's, mede gezien de grote aantallen vogels en de aanwezigheid van risicovolle industrie, waren te groot." Met zijn collega Netelenbos (verkeer en waterstaat) is Pronk het roerend eens dat nachtvluchten naar en vanaf Rotterdam Airport (vliegveld Zestien hoven) moeten worden verboden. Dat chartermaatschappij Transavia het aantal vluchten vanaf de Rotterdamse luchthaven heeft uitgebreid noemt Pronk 'onwenselijk'. „De luchtvaart discussie in Nederland mag er niet toe leiden dat vliegverkeer uitwaaiert naar regionale vliegvelden", stelde de mi nister. m §fc*§$ATEN 3 maart worden de verkie- pi voor Provinciale Staten In deze serie treden mie kandidaten voor het llicht door tien vragen kort vkrachtig te beantivoorden. im: Dicky van der Plas - der Plas ftijd: 54 onplaats: Katwijk oep: Docent in de volwas- eneducatie tij: WD ats op de kieslijst: 22 angrijkste politieke erva- Acht jaar raadslidmaat- i in Katwijk bent u in de politiek en bij VVD verzeild geraakt? ben al twintig jaar lang ac- bij de WD. Maar daarvoor ik altijd al een zekere he istelling voor de politiek, ti ik op school deel aan dis- aerondes. Waarom de WD? op een gegeven moment je gewoon partij. Je gaat naar een vergadering en 'rol je erin. lijkt me gewoon leuk om al die zaken die daar spelen te discussiëren en deel te aen in de besluitvorming, is toch anders dan de ge- cntepolitiek. Mensen krijgen ™s meer te maken met re- zaken. Vroeger leefde perkte iedereen in het eigen Maar de grenzen verva- nu woont en werkt men in verschillende steden, in gaat u zich het eerst op ten als u in de Provinciale komt? öjn in de regio natuurlijk fdere punten die de moeite d zijn om je op te richten, dru) van de woningbouw Nbeeld, die onvermijdelijk bar we moeten voorkomen bet streekkarakter daardoor bten gaat." voor zichzelf te beginnen. De grond moet eerlijker on der de bevolking worden ver deeld. Tijdens de Apartheid had de blanke minderheid het over grote deel van het land in han den en de regering van presi dent Mandela heeft bij haar aantreden in 1994 beloofd de verhouding recht te trekken. Nederland steunt de landher vormingen financieel. Bij de feestelijke overdracht van de grond, gisteren, hield Herfkens een toespraakje waar in zij vertelde zich tegen de Apartheid te hebben ingezet. „Ik ken de pijn die u geleden heeft." Vervolgens schoot ze tot hilariteit van het publiek twee voetballen voor de kinderen door de tent en danste vrolijk 1 mee met het koor. Een dag eerder ging het er formeler aan toe. Toen stonden in Maputo, de hoofdstad van Mozambique, vooral bespre kingen op haar programma over het beleid van de Mozam- bicaanse regering en de Neder landse hulp. „Geen echte men sen gezien", concludeerde de minister na afloop spijtig. Ne- derland heeft de afgelopen tien jaar jaarlijks zo'n 100 miljoen gulden uitgetrokken voor Mo- zambique. De Mozambicaahse 1 regering probeert sinds 1992 na een verwoestende burgeroorlog I het land weer op te bouWëh. Mozambique is het eerste Afri- kaanse land dat Herfkens sinds haar aantreden bezoekt. Het J kan de komende jaren in ieder geval op Nederland rekenen, verzekert de minister keer op keer. Maar ook in MozambiqueJspr men de 'echte mensen' aan bod. Morgen gaat de minister naar Nampula. Nederland steunt in de regio al jarenlang een serie projecten om het plat teland te ontwikkelen. Herfkens kan haar hart dan ophalen bij veldbezoeken aan scholen en klinieken. maputo jaco van lambalgen „Sinds ik minister ben, vraagt iedereen mij om geld. Maar u moet zelf nagaan wat u wilt doen en kijken hoe u het geld dat u heeft kunt gebruiken. Dan gaan wij na waar we ons geld inzetten voor mensen die het nodig hebben". Het initiatief van minister Herfkens (ontwik kelingssamenwerking) in een notendop. Hulp geven is goed, maar het kan niet eeuwig du ren. Uiteindelijk moeten de mensen om wie het gaat een project zelf overnemen. Ze legt het opnieuw uit aan de dorpsoudste van Masizakhe, staand voor een kippenschuur, omringd door nieuwsgierige dorpelingen en voor het oog van de Zuidafrikaanse televisie. „Dit project lijkt me heel le vensvatbaar. U kunt hiermee zelf geld verdienen." De dorpe lingen knikken, waarop Herf kens toevoegt: „Maar wij steu nen wel de landhervormingen van minister Hanekom." De Zuid-Afrikaanse minister van landbouw staat er breed la chend naast. Hij heeft Herfkens enkele weken geleden uitgeno digd naar Zuid-Afrika te komen om in de praktijk te zien wat hij doet. Herfkens heeft haar be zoek ingepast in haar reis naar Mozambique die zaterdag be gon. Ze blijft anderhalve dag in Zuid-Afrika en de rest van de week is ze weer in Mozambi que. Het project in Masizakhe is het voorlopig hoogtepunt van de reis. Tachtig families hebben er met steun van de Zuid-Afri kaanse regering een lap grond gekocht en proberen met een kippenboerderij, een garage en een supermarkt voldoende geld te verdienen om in hun eigen onderhoud te voorzien. De Zuid-Afrikaanse regering is het project begonnen om zwarte mensen die onder de Apartheid van hun geboortegrond verdre ven werden, de kans te geven zaandam Bij een brand op een vrachtschip met cacao in de zeehaven van Zaandam gisteren zijn dampen ontstaan die schadelijk zijn voor de ge zondheid. Veertien mensen werden met klachten over irritaties aan huid en slijmvliezen naar het zie kenhuis overgebracht. Eén van hen verblijft daar nog. De brand op de Russische vrachtboot Torben' brak even voor het middaguur 'spontaan' uit nadat een kleine hoeveelheid bestrijdingsmiddelen in aanraking met vocht was gekomen. Dit alumini- umfosfide wordt gewoonlijk vermengd met de ca cao om insekten te weren en verwijderd bij de uit eindelijke verwerking van de bonen. Vanwege het ontploffingsgevaar bluste de brandweer de brand met een speciaal soort zand. FOTO ANP COR MULDER Holland met olie besmeurde vogels aangetroffen. De Dieren ambulance en de politie heb ben de levende vogels overge bracht naar opvangcentra, in Den Haag, Anjum en Hoek van Holland. Tot nu toe is er geen olie op de stranden gesigna leerd. De dieren zijn allemaal op zee besmeurd geraakt. Het Rijksinstituut voor zoetwater beheer in Lelystad onderzoekt de olie en hoopt zo de her komst te kunnen achterhalen. WESTLAND GPD Het is nog steeds onduidelijk waar de olie vandaan komt die voor tientallen dode vogels op de stranden voor de kust van het Westland zorgt. Volgens de politie zou de vervuiling uit Eg- mond aan Zee komen. Rijkswa terstaat zegt echter nog van niets te weten. Al bijna twee weken worden op de stranden van 's-Graven- zande, Monster en Hoek van STEVENHAGEN Waar kijkt u nu al naar uit? (Denkt lang na) „Die politieke discussies vind ik leuk om te voeren. En ik hoop onze idea len waar te kunnen maken. Ver der heb ik me voorgenomen goed contact te houden met de achterban." U staat nummer 22 op de lijst. Heeft u goede hoop? „Ja hoor, de WD heeft nu 28 zetels in de Provincie en doet het op het moment heel goed in het land. Ik verwacht weer rond dat getal uit te komen." Wat is uw slechtste eigenschap? „Ik kan erg lang doorgaan met de dingen waarmee ik bezig ben. Misschien wel tot anderen zich eraan gaan irriteren. Ja, bijvoorbeeld met discussies. Dan moet ik even tot de orde geroepen worden." Waar heeft u zich de laatste week het meest over opgewon den? „Over die hele parlementaire tekst marc meu enquête over de Bijlmerramp. Waf daar allemaal naar boven komt... Verbijsterend." Welk principe is u heilig? „Staan voor wat je belooft. En niet alleen binnen de politiek. Je moet wel een hele goede re den hebben om op je belofte terug te komen. Het gebeurt wel, ja. Binnen de politiek heb je natuurlijk niet alles alleen voor het zeggen. Je hebt met coalitiepartners te maken waar bij je het best haalbare moet zien te bereiken. Dat moet je zien uit te leggen aan je achter ban." Waar geniet u het meest van? „Van een... mooie zomerdag lekker op het water. Wij hebben een bootje op de Kaag." Wat is het mooiste plekje van Katwijk „Op de eerste plaats mijn eigen woning. En de duinen waar je zo heerlijk kunt wandelen en fietsen." gouda anp De agrarische sector moet zich in het Groene Hart meer gaan inzetten voor het landschap en natuurbehoud. Dat is de strek king van een overeenkomst die vier organisaties in de provincie Zuid-Holland gisteren hebben ondertekend. Het gaat om de Westelijke Land- en Tuinbouw Organisatie (WLTO), de provincie, de Zuid- Hollandse Milieufederatie en de stichting Landschapsbeheer Zuid-Holland. Met de overeen komst willen ze naast de agrari sche ontwikkeling de natuur en landschapswaarden in het Groene Hart behouden en ver groten. De vier organisaties willen dat in het jaar 2005 negentig procent van de boeren bij hun bedrijfsvoering op meer dan één manier rekening gaat hou den met de natuur en het land schap. Verder spannen de vier partijen zich in voor het verbe teren van de mogelijkheden voor boeren om aan natuur- en landschapsbeheer te kunnen doen. Het Rijk stelt geld beschik baar voor het experiment na- tuurproductiebetaling in het Groene Hart. Die investering loopt in het jaar 2000 op tot ze ven miljoen gulden. Boeren krijgen onder meer betaald voor de bescherming van wei devogelnesten en bijzondere planten langs de sloot. Verder laat de provincie in ruil voor het agrarische landschapbeheer de regelgeving op het gebied van onder meer slootdemping en maïsteelt achterwege. ÊOPUCTEh) foto dick hogewoning De politie is een onderzoek begonnen naar het incident rond de bijna bevroren vrouw uit Ede. De 29-jarige vrouw raakte zaterdag ochtend in coma, nadat ze, gekleed in T-shirt, een half uur in de vrieskou had doorgebracht. Als er sprake is van strafbare feiten, gaat justitie mogelijk over tot vervolging. Het onderzoek richt zich onder meer op de rol van de kroegbaas die de vrouw op straat zet te. Een taxichauffeur trof de Edese, die onder invloed van alcohol was, rond drie uur bewusteloos aan op een stoel op het drukbe zochte Museumplein. Het was toen twaalf graden onder nul.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5