'Ik voel me graag een buitenlander Veel leuk doen en een beetje leuk zijn Pieter van der Aa, een listig boekverkoper uit de Gouden Eeuw Cultuur Kunst Een prijzenregen van Harpen met humor Betoverende dansmuziek barokorkest DINSDAG 16 FEBRUARI 1999 941 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV CHEF ANNET VAN AARSEN 07p Eerste kanshebbers voor toneelprijzen amsterdam/den bosch Actrice Sylvia Poorta is genomineerd voor de prijs voor de beste vrouwelijke hoofdrol, de Theo d'Or. Ze is vooralsnog de enige kanshebster, maar er is nog een ronde waarin toneelspeelsters genomineerd kunnen worden voor de belangrijkste toneelprijs voor vrouwen. Poorta heeft grote in druk gemaakt met haar rol van Ljoebov Ranjevskaja in De Ker sentuin van Tsjechov (De Trust, regie Theu Boermans). Met de bijrol die Anneke Blok in dit stuk speelt maakt zij een kans op de Colombina voor de beste vrouwelijke bijdragende rol. Voor de Louis d'Or voor de beste mannelijke dragende rol zijn Gijs Scholten van Asschat en Lucas van den Eynde genomineerd. Scholten van Asschat maakt een kans op de belangrijkste to neelprijs voor mannen door zijn rol van Hamlet (Het Nationale Toneel, regie Johan Doesburg). Van den Eynde zou de Louis d'Or kunnen krijgen voor de rol van Bruno in Cocu Magnifique (Het Toneelhuis, regie Tom van Dyck.). Jury Gouden Uil klaagt Antwerpen Boeken van Hugo Claus, Esther Jansma en Geerten Meijsing zijn genomineerd voor de jaarlijkse literatuurprijs De Gouden UU. Ze zijn gekozen uit 253 inzendingen, een record aantal. Maar de gemiddelde kwaliteit van de productie was „zeer middelmatigoordeelt de jury. De roman 'Onvoltooid verleden' van Claus, de dichtbundel 'Hier is de tijd' van Jansma en het autobiografische werk 'Tussen mes en keel' van Meijsing staken er bovenuit. Juryvoorzitter'Jos Borr, die gisteren de no minaties bekendmaakte, klaagde over de gemiddelde kwaliteit van de totale literaire productie in Nederland en Vlaanderen. Een opvallend thema in de werken is niet aan te wijzen. Veel schrijvers voelen kennelijk „de individuele nood om dingen mee te delen over hun eigen leven". Dat doen ze „zonder epi sche bevlogenheid", merkt de jury op. Drie exposities kunstenaar Mark Brusse in Nederland amsterdam De serieuze toon, waarmee de Gouden en Zilveren Harp ooit werden uitgereikt, is in de loop der jaren verloren gegaan. De 36e editie vrijdag bij de TROS op televsie had gisteravond in Amsterdam weliswaar zijn stuntelige uiterlijk behouden, maar werd tegelijkertijd opge frist door rake humor. Dat was vooral te danken aan presenta tor Harm Edens, die behoorlijk snedig uit de hoek kwam, maar ook aan iemand als Zilveren Harp-winnaar Maarten van Roozendaal. Hij merkte in zijn dankwoord uiterst subtiel op: ..van de jury kun je zeggen wat je wilt. maar ze hebben een goede smaak". Voor sommige muzikanten was het drie keer feest. Zo kreeg Blöf niet alleen een Zilveren Harp, maar ook op het feestje na afloop platina voor het tweede album 'Helder'. De mu zikanten kregen ook de 'TROS Publieksprijs'. muziek recensie udy van der spek Amsterdam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koopman Gehoord 15/2, Stadsgehoor zaal. Leiden. Het is Fingerspitzenwerk bij 't Amsterdam Baroque Orchestra: de klankkleur is immer transpa rant en delicaat, zelfs bij de grootste uitbarstingen; de dy namiek uit zich in ritmische ac centen. De hoorns kunnen vol uit stralen, maar ook versluie ren. De hobo's zijn warm en donzig, de fluiten pastoraal van klank. En de violen schieten daar schichtig doorheen met felle uithalen of in lijnen zo teer als spinrag. In de Suite uit 'Dardanus' van Rameau en in de Symfonie nr 29 in A van Mozart worden de ze contrasten geraffineerd uit gebuit. De klankkleur als ex pressiemiddel, daarvan is ook Rameau (1683-1764) doordron gen. Bijzondere kwaliteiten hebben de dansen in Rameaus opera's. Hij durft meer dan Lul- ly, is vrijer in de behandeling van strakke ritmische kaders. Bij het Amsterdams Barokor kest dragen alle muzikale ele menten, de melodie, het ritme, de harmonie, maar ook het or kestrale koloriet ertoe bij om de dansmuziek een welhaast be toverende indruk te geven. De delicate kleurmengelingen van de diverse instrumenten zijn bewonderenswaardig en gees tig. Zo maakt de contrabassist van zijn gereedschap een knis perend slagwerk met behulp van een papier tussen de sna ren en de his. In januari 1774 schrijft Mo zart de Symfonie in A. Een su perieure compositie die niets meer te maken heeft met gele- genheidsmuziek zoals in Mo- zarts jeugdsymfonieën, maar werkelijk doorleefde muziek wordt. Ton Koopmans uitvoe ringspraktijk is hier buitenge woon verfijnd. Het Allegro mo derato begint op doorschijnen de vleugels, in een pianissimo dat de oren doet spitsen en dat vraagt om uitwerking. Het An dante is vrij langzaam gekozen en neigt soms naar het langdra dige. Met pittige schokjes wor den we in driekwartsmaat door het Menuetto gedreven en in het Allegro con spirito bloeien alle instrumenten open, wor den we vergast op grote dyna mische effecten. Wat straks prachtige televisie oplevert, zijn de woorden van zanger Pascal. Hij voelde zich duidelijk niet op zijn gemak en riep spontaan: „Oh, de onder scheiding is een stuk kleiner dan ik dacht... En je kunt er ook niet op spelen". The Postmen bedankte God voor een Zilve ren Harp en Marco Borsato- componist John Ewbank dacht aan zijn moeder. „Dat zij ooit een orgeltje voor mij kocht, daar ben ik haar tot op de dag van vandaag dankbaar voor". Misschien moeten er vraagte kens worden gezet bij het be lang van al die Gouden en Zil veren Harpen. Uiteindelijk leve ren de prijzen dit jaar geen ver rassende winnaars op. Willem Nijholt en producer Roy Belt man, beide Gouden Harp-win- naars - hebben niet alleen een enorme staat van dienst, ze hebben ook hun vakmanschap bewezen. André Rieu vond het niet de moeite zijn (derde) Ex portprijs persoonlijk in ont vangst te nemen (hij zit in Pa rijs). Hij woont in Parijs, heeft een Japanse vrouw, spreekt afwisselend Engels en Frans. Dus 'nee' Mark Brusse lacht een Neder lander voelt hij zich niet meer. Gek genoeg spreekt de kunstenaar zijn geboor tetaal nog zonder enig ac cent. Aan een tafel in zijn 'oude, oude' stamcafé De Keizer, nabij het Amster damse Concertgebouw, zoekt hij alleen wat langer naar zijn woorden. Vertaalt een Frans woord in het Nederlands. 'Inévitable'... 'onvermijdelijk'. Hij lo geert bij vrienden in Am sterdam, om de openingen van zijn drie exposities bij te wonen. De komende maanden is zijn werk te zien in De Beyerd in Bre da, Galerie Ramakers in Den Haag en Galerie Es pace in Amsterdam. amsterdam gpd Veertig jaar geleden vertrok hij naar de Franse hoofdstad, na zijn academietijd in Arnhem. Een kort studieverblijf; dat was het idee. Hij ging er nooit meer weg. Vanuit Parijs maakte hij wel nog vele andere korte en lange reizen naar Amerika, Duitsland, Italië, Japan, Korea en Equador. „Pure nieuwsgie righeid. Ik moet alles gezien hebben. Hoe kan ik stil blijven zitten, terwijl er elders zoveel te ontdekken valt? Daarbij, ik voel me graag een buitenlander. Ik hecht aan dat gevoel van ver vreemding. Het maakt me aler ter. Ik bekijk alles met nieuwe ogen. Ontdek dingen, die de in woners niet meer opvallen. Overal ter wereid heeft hij zijn sporen achtergelaten. Zijn werk vind je in Kopenhagen, Washington, Freiburg, Seoul, Tokio en Quito. Zijn laatste gro te solotentoonstelling in zijn ei gen vaderland dateert echter al van enkele decennia geleden. In 1968 exposeerde hij in het Stedelijk .Museum in Amster- Mark Brusse: „Hoe kan ik stil blijven zitten, terwijl er elders zoveel te ontdekken valt?" dam. Geen toeval, want in de jaren zestig bevond Brusse zich in de frontlinie van een aantal geruchtmakende kunststromin gen. Geheel in overeenstem ming met de geest van de Ame rikaanse Popart maakte hij as semblages van voorwerpen, die hij op straat vond. Een paar jaar later experimenteerde hij met strenge geometrische vormen, net zoals andere 'minimalisti sche' beeldhouwers als Carl An dre en Donald Judd. Beïnvloed door de internationale Fluxus- beweging tenslotte, ensceneer de hij begin jaren zeventig per formances in de straten van Berlijn. In Duitsland werkte de Ne derlandse kunstenaar samen met componist, kunstenaar en allroundperformer John Cage. Brusse schiep een levensgrote zandloper, te bezichtigen tij dens één van Cage's optredens in een Berlijnse galerie. Steeds als de componist speelde, stroomde er een beetje zand uit. „Aan het einde van de per formance, stond de hoeveel heid zand in precieze relatie met de hoeveelheid muziek." Vele memorabele rendez vous volgden met de man, die de verpersoonlijking werd van het idee dat kunst het leven was, en andersom. „We zaten eens samen in een café in New York. Aan een tafeltje dichtbij zat een man alleen, een armoe dig type, een zwerver mis schien. Keer op keer doopte de man zijn vinger in zijn glas wa ter en deed alsof hij teksten schreef op zijn papieren servet. Ah, zei Cage, misschien staan we nu wel oog in oog met het grootste genie van deze eeuw." Brusse glimt. „Maar, vervolgde Cage, niemand zal het ooit we ten." Gezien zijn liaison met Cage, gezien zijn uitgebreide netwerk, is het des te opvallender dat Brusse's naam in geen van de grote kunsthistorische naslag werken terug te vinden is. „Mis schien komt 't wel, omdat ik me continue verplaatste. Misschien ben ik nooit ergens lang genoeg blijven hangen, om een perma nente indruk te In zijn schilderingen en beeldhouwwerken van de laat ste jaren staat de expressie cen traal. Hij werkt met sprekende materialen, zoals het brons waarin hij diepe vingerafdruk ken achterlaat. Hij hanteert herkenbare thema's. Dieren als schildpadden, kikkers en apen keren steeds terug. De kleuren rood, zwart van zijn gouaches doen oosters aan, vooral omdat hij het vezelige moerbeiboom- papier uit Azië als ondergrond gebruikt. Ook zo'n object als de 'stoneshelter' uit 1988, brengt het Verre Oosten in herinne ring. „Het rare is, dat ik dit soort werk al lang maakte, voordat ik ooit in Korea was geweest.Xek was het, dat ik daar aantro ik zelf al bedacht had. Inifc ningen stonden keien op hogingen. Precies zoals objecten. In Korea kwamj achter dat er aan zulke mystieke krachten worden gekend." Een Koreaanse schreef er met verbazing Dat een westerse kunsti werk maakte, dat zo info aandeed! Brusse vindt 't meer dan logisch. „Als een stenaar zijn intuïtie volg hij vanzelf uit vormen e bolen, die altijd en overal kenbaar zijn. Universaliteit streef ik naar. Dat mijn we dereen aanspreekt, war dan ook, waar dan ook."[ om gebruikt hij tijdloze se len. Een schildpad bi) beeld, als teken voor het ei ge leven. Als buitenstaander in vn de landen, heeft B voorliefde voor de 'vergeta ledaagse dingen. Dingen i de inwoners geen oog i voor hebben. De symbols een vis in een Koreaansn stalletje, brengt een bj vertelling in gedachte. Hia vreemdeling in Neda raakte hij plotseling reerd door de klomp. Zijnl genoten mogen niets méè dan één groot cliché, herontdekte het toeristen venir. „Wat een absurd objea een sensuele vormen. Hei: me opeens denken aan dei den van Brancusi." Nederlandse kunstenaar k hoofd zou halen, deed Bi Hij maakte er een prooi kunstwerk van, in de 1 luchthaven Schiphol. Overzichtstentoonstelü Mark Brusse in De Be Breda, nog t/m 28 maait posities ook in Galerie Ri kers, Den Haag, t/m 14 n en in Galerie Espace, Am dam, van 20 feb t/m 41 Het boek 'Mark Brusse. zicht' (met bijdragen van li Kousbroek en Pierre ResD is verkrijgbaar op dezei ties, en in de betere boeti del. Prijs 49,90. it leiden caroline van overbeeke Als 9-jarig jongetje ging hij in de leer bij Daniel van Gaesbeeck, drukker en boekver koper aan de Nieuwsteeg in Leiden. Op 74- jarige leeftijd overleed hij, steenrijk. Pieter van der Aa is een van Leidens meest illuste re uitgevers uit de Gouden Eeuw. Het ver haal van zijn handel en wandel is door P.G. Hoftijzer opgetekend in het boek: Pieter van der Aa (1659-1733), Leids drukker en boekverkoper. Van der Aa was een van de meest veelzij dige maar ook omstreden boekverkopers van zijn tijd. Hij had veel klanten maar ook vijanden, vooral onder collega's. Van der Aa was uitgever van een enorme fonds met wetenschappelijke werken en uitgaven van klassieken, maar hij gaf ook populair-we- tenschappelijke boeken uit, atlassen, reis- en landbeschrijvingen, prentwerken en ge legenheidsdrukwerk. In zijn boekwinkel verkocht hij bovendien allerlei binnen- en buitenlandse boeken. Bovendien hield hij regelmatig boekenveilingen. Zijn faam reik te zelfs tot voorbij de landsgrenzen: door de Doge van Venetië werd hij geridderd vanwege zijn verdiensten als uitgever. Pieter van der Aa werd in 1677 op 18-jari- ge leeftijd tot het Leidse gilde van drukkers en boekverkopers toegelaten als vrijmees ter boekverkoper'. Op zijn 26ste trouwde hij met de welgestelde Elisabeth Pechlin, hetgeen hem in staat stelde zijn boekhan del uit te bouwen. Zijn vrouw overleed in 1692 in het kraambed - ook hun ter wereld gekomen tweeling overleefde de moeizame geboorte niet - en vijf jaar later trouwde hij met koopmansdochter Anna Margrieta Croesen bij wie hij een dochter kreeg. De boekverkoper had inmiddels een pand aan de Pieterskerkchoorsteeg in bezit (nummer 15). Later verhuisde hij naar Ra penburg 32 en vervolgens naar nummer 71, het kapitale pand vlak naast het Academie gebouw. Dit was het vroegere woonhuis- /drukkerij van de inmiddels overleden uni- versiteitsdrukker Abraham Elzevier, de laat ste uit het gelijknamige beroemde geslacht van drukkers en boekverkopers. De Leidenaar was een listig zakenman en nam het niet altijd even nauw met de waar heid: hij drukte reeds bestaande boeken over, bood boeken aan tegen een 'speciale intekenprijs' die echter hoger lag dan de gewone prijs bij zijn concurrent, en preten deerde een boek voor het eerst te hebben vertaald terwijl dat geenszins het geval was. Maar hij was in die tijd zeker niet de enige drukker/boekverkoper die zich hieraan schuldig maakte. Het ging Van der Aa voor de wind vanwe ge zijn zakeninstinct maar ook vanwege zijn vele contacten met invloedrijke perso nen: hoogleraren, bestuurders, ambtena ren, aristocraten en zelfs vorstelijke perso nen. Door die contacten sleepte hij op drachten en benoemingen binnen. In 1715 bereikte Van der Aa het hoogtepunt in zijn loopbaan toen hij zowel stads- als universi- teitsdrukker werd. In die tijd was hij een van de eersten die zich op het terrein begaf van de populair-wetenschappelijke boeken met veel illustraties. Gedurende de laatste jaren van zijn leven stortte Pieter van der Aa zich op het uit bouwen van zijn gigantische bibliotheek - zo'n 18.000 boeken - en zijn kunstverzame ling. Informatie over zijn privéleven is schaars. Vlak voor en na zijn dood werd zijn verzameling boeken en schilderijen op twee grote veilingen verkocht. Onder zijn bezittingen waren onder meer brieven van Erasmus en Luther en geschilderde portret ten van Leidse hoogleraren en beroemde personen. Waar alle boeken vervolgens zijn terecht gekomen is niet bekend. Kopers waren af komstig uit binnen- en buitenland. De por trettengalerij vormde, naar men aan neemt, de basis voor de beroemde portret- tenverzameling in de senaatskamer van de Leidse universiteit die vanaf 1735 gestalte kreeg. Van der Aa stierf in 1733 en werd in Am sterdam begraven waar zijn dochter woon de. Zijn weduwe kon gaan rentenieren met het bezit van haar echtgenoot. Zij was in die tijd een van de rijkste vrouwen van Lei den. Pieter van der Aa (1659-1733), Leids drukker en boekverkoper, is verschenen in de Zeven Provinciën Reeks en in de boek handel te koop. cabaret recensie pablo cabenda Eerste voorronde Leids Cabaret Festival, gezien: 15-2, Leidse Schouwburg. Van avond en donderdagavond eveneens voorrondes. Finale: zaterdag „Ohoooo, vergeten." „Ja, helemaal vergeten." De act van de zusjes Van den Boom in de eerste voor ronde van het Leids Cabaret festival is al bijna op zijn ein de en nu herinneren ze zich plotsklaps waar het in cabaret om draait: 'ac-tu-a-li-teit'. Maar geen nood, in de kleed kamer ligt nog een krant zo dat Les Bonnes, zoals de zus ters op het toneel heten, de term 'op de actualiteit inspe len' opeens een hele pregnan te lading mee kunnen geven. Zus 1 kiest een onderwerp uit de krant en leest met voorge schreven theatrale onnozel heid het weerbericht. Zus 2: „Dat is niet genoeg. Nu moet je ook reageren. En dan pas volgt de leukste grap die Les Bonnes in hun act hebben verwerkt. Zus 1 krimpt langzaam ineen trekt haar armen dicht tegen zich aan en huivert: „Brrrr." Simpel en doeltreffend. En een verademing. De eenentwintigste editie van Leiden cabarettraditie is al over de helft en we moes ten ons blindstaren op slechts een paar lichtpuntjes. Er was engagement maar wel van licht tenenkrommende allure. Er was harde confrontatie die zichzelf een ietsepietsje over schreeuwde en er was opge waardeerde flauwekulle lullig heid. Het stemt niet allemaal even hoopvol, zeker niet ver geleken met de oogst van het vorige jaar. Maar dit is dan ook pas de eerste voorronde en zoals presentatrice Margót Ros al zei, voor de meeste ca- bretiers ook de eerste keer dat ze op een écht podium spelen voor een volle zaal. En aan die zaal ligt het niet. Er heerst een bijna tastbare goede zin onder de bezoe kers, vertaald in aanmoedi gende lachjes die als voor zichtige ballonnetjes omhoog worden gelaten. Maar die lo pen net zo snel ook weer leeg in hun zachte doodsvlucht. Arjen Gerritsen vertelt in zijn bizarre monoloog als ro botachtig typetje over het voordeel van het klonen en het nadeel van het 'menselijk afval'. Halverwege zijn betoog gaat het mechanische mon ster over in het hard Duits waarna Gerritsen aan een denkbeeldig schroefje in zijn nek draait en in ongevaarlijk Nederlands zijn verhaal ver volgt. Overbodig te vermelden dat de kloon uiteindelijk in een hoop geratel en gespuug doldraait. Boodschap luid en duidelijk doorgekregen. De Spekmennen uit Zoeter- meer gooien het met hun Spek en Bonen over een an der boeg. Harde verhalende realo-humor gelardeerd met house, piano, en een Haagse a-sozjiaal met een gouden giraf in zijn broek die blowtjes gezond rookt. Overtuigend zolang opperspek Patrick Spekman zich niet overgeeft aan plechtstatige oraties waarin hij verbeten afrekent met zijn omgeving. Les Bonnes zoeken het in 'Plien en Bianca absurdism Maar de sketches zijn noga beetje te vluchtig, te slon en te voor de hand liggei Gekke bekken trekken achi een onwetend familielid niet per definitie grappig Nee dan Rozendaal en\' Alten. Twee studentikoze I pes die, toegegeven heel m tweestemmig kunnen zinge maar een constante niet ai tende stroom onsamenhi gende obscure ongein a ren. „Wij zijn aliens die e paars spoor achterlaten Jongens die de modieu waarde kennen van het acht loos shockeren en wool speelser zijn dan Seth Gaai ma op zijn verjaardag. F gaat met souplesse, timii dictie en snelheid, dat w Het gereedschap is blijkbs in opperbeste staat, maari materiaal laat heel wat wensen over. Alleen het duo Remyraï tijn weet overtuigend de bï rière tussen leuk doen en lei zijn te slechten. Een Gregffi aans gezongen eerbetoon s Barbie, de problemenrubii in het meisjesblad Fanq i een mooie parodie op eend terst populair nederlaB zangduo deden de hoop w een beetje opleven. Ac zingt doorleefd 'Ik ben t zoek naar mezelf en de Fti nik antwoordt in p tweede stem 'maar ik vil me'. Samen met de haastkf terlijke ontboezemingen 1 een presentatrice die h* cupsize verdedigde was d het hoogtepunt van de avt* Iedereen lachte. En dat z« der een spoor van dwangi® tigheid. Verkoper valse schilderijen veroordeeld tot zes jaar De man die verantwoordelijk is voor de grootste hedendaagse kunstzwendel van Groot-Brittan- nië, John Drewe, is gisteren veroordeeld tot zes jaar cel. Hij had zo'n tweehonderd vervalste schilderijen verkocht. Drewe (50) begon in 1986 met zijn vervalsingspraktijk. Hij huurde de schilder John Myatt om schilderijen te kopiëren van hedendaagse kunstenaars als Ben Nick son, Alberto Giacometti, Graham Sutherland Nicholas De Stael. Om de werken zo'n 30 tot jaar oud te laten lijken, werd stof uit de stofS gerzak gebruikt en grond uit de tuin. Geschat wordt dat Drewe ongeveer 1 n# pond heeft verdiend aan de schilderijen ffl 3,1 miljoen gulden). Sommige vervalsing werden verkocht door de veilinghuizen 0® tie's en Sotheby's.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16