eiden Regio Leiden krijgt deze zomer straatkrant illetje tegen opvliegers ook goed tegen 'suiker' Superman is basketbalpaal en voetbaldoel tegelijk Buurt tevreden met kap populieren Bedrijven gebruiken subsidieregeling export Universiteit eind mei weg van Stationsweg jPAG 16 FEBRUARI 1999 D WIM WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 buurtonderzoek politie naar ernielingen begraafplaats laat woordvoerder Blom we ten. Voorlopig houdt de poli tie rekening met drie scena rio's. „Het kan zijn dat dron ken boeren na een avondje stappen de begraafplaats zijn opgegaan, het is mogelijk dat tieners uit de buurt de boel zijn gaan verkennen, en het kan een gerichte actie zijn, bijvoorbeeld van een sekte. De opzichter heeft officieel aangifte gedaan. We gaan daar heel goed naar kijken." De politie neemt de vernie ling sowieso erg hoog op.Al le vormen van vernieling pak ken we serieus op. Maar dit ligt extra gevoelig, en zo be handelen we het ook bij de politie. Ik vind dit ethisch ge zien gewoon walgelijk. Be graafplaatsen moeten gewoon met rust worden gelaten." De politiewoordvoerder moet wel erkennen dat het niet gemak kelijk zal zijn om de daders op het spoor te komen. „We ho pen dat we er grip op zullen krijgen, maar dit soort vernie lingen zijn niet de makkelijk ste zaken", aldus Blom. de vernielingen op be- afplaats Zijlpoort van afge- 3 en weekeinde inderdaad werk zijn van een satani- ie sekte, kan de politie niet *i gen. Maar woordvoerder ^jlom wil het verhaal van achter D. van Duijn ook zomaar naar het land der 'i ,elen verwijzen. „We ne- m zijn verhaal serieus, als i van de mogelijkheden", us Blom. Op 'Zijlpoort' rd in de nacht van zaterdag zondag zo'n 30.000 gulden iade aangericht. Een kleine ntig kruisen werden ver- |d, een groot aantal daar- werd op zijn kop neerge- De opzichter ziet dit als i duidelijke aanwijzing om daders te zoeken in de ;k van de duivelsaanbid- _s. )e Leidse politie heeft de k inmiddels volop in on- zoek. „We hebben een tinisch onderzoek verricht zijn gisteren begonnen het buurtonderzoek", pen dag brugbedieningscentrum N/OUD APE provincie Zuid-Holland dt op zaterdag 20 februari open dag in het brugbedie- :entrum De Waard in Lei en in het steunpunt omsloot in Oud Ade. In het bedieningscentrum laten ewerkers van de provincie hoe bruggen van een af- d bediend worden. steunpunt Stroomsloot nen bezoekers een indruk van het beheer en on derhoud van wegen en vaarwe gen. Hier is onder andere aller lei materiaal voor de gladheids- bestrijding te bekijken. De open dag, die wordt ge houden in het kader van de provinciale verkiezingen, duurt van 10.00 tot 16.00 uur. Bedieningscentrum De Waard ligt aan de Dorus Rij- kersweg 16 in Leiden. Steun punt Stroomsloot ligt aan de Hofdijklaan 3 in Oud Ade, bij de kruising tussen de N445 en de N446. Leiden krijgt een eigen daklozenkrant. Het is de bedoe ling dat het eerste nummer van Straatmagazine Leiden deze zomer verschijnt. De krant gaat tweeënhalve gul den kosten. „Bijna alle seinen staan inmiddels op groen", zegt M. van Gastel, penningmeester van de Stichting Straatmagazine Leiden. De krant wordt op straat alleen door daklozen verkocht. Zij mogen een deel van de ver koopprijs (een gulden) houden. Van Gastel zegt nog in ge sprek te zijn met de gemeente. Van Leiden wil hij ook subsidie krijgen. De Leidse daklozen krant moet zich gaan onder scheiden van andere bladen die in Nederland op straat worden verkocht. Straatmagazine Lei den wil nadrukkelijk aandacht besteden aan het 'maatschap pelijk herstel' en de 'sociale ac tivering'. Hij is ervan overtuigd dat er in Leiden een markt is voor een straatmagazine. „Op dit moment zie je dat op een aantal plekken in de stad de krant van Den Haag wordt ver kocht. Ik hoor dat het wel eens om aantallen van tienduizend exemplaren gaat." Straatmagazine Leiden begint voorzichtiger. In het eerste jaar verschijnt het blad in een opla ge van ongeveer 4.000. Na drie jaar moet de krant op een opla ge van 8.500 exemplaren zitten. Elke maand komt er een nieuw ROBBERT MINKHORST De stichting heeft net een een malige subsidie van het Juliana Welzijn Fonds van 60.000 gul den gekregen. Eerder ontving ze een bijdrage van 75.000 gul den uit het VSB Fonds. Met de bedragen wil de stichting de aanloopverliezen van de eerste twee jaar dekken. De stichting gaat uit van een begroting van circa 200.000 gulden. Straatmagazine Leiden gaat samenwerken met enkele ande re daklozenkranten in Neder land. Het magazine zoekt aan sluiting bij de kranten van Rot terdam en Utrecht. Dat houdt in dat het straatmagazine een Leidse uitgave is die wordt aan gevuld met artikelen die ook in de andere edities staan. De eerste daklozenkrant van Nederland verscheen onder de naam Straatnieuws in Utrecht. Behalve verder in Rotterdam zijn er ook daklozenkranten in onder andere Den Haag en Nij megen. In straatkranten staan verhalen over en van zwervers. Extra toezicht politie bij volkstuinen De politie houdt de komende maanden volkstuincomplex Het Zonneveld aan de Nach tegaallaan extra in de gaten. Dat is afgesproken tijdens een gesprek tussen de volks tuinders en de politie. Het gesprek volgde op een brief die voorzitter F. Uijlenbroek aan korpschef R. Straver stuurde. Hij vroeg de politie om extra surveillances omdat de volkstuinders al een half jaar lang veel last hebben van vernielingen. Nadat vandalen eind vori ge maand in 17 van de 120 tuintjes vernielingen hadden aangericht, vreesde Uijlen broek dat volkstuinders het recht in eigen hand zouden nemen als ze niet vaker kon den rekenen op politiecon trole. Tijdens het gesprek hebben de volkstuinders ge zegd dat de hulp van 'oom agent' vooral 's avonds en 's nachts wordt gewenst. Een vertegenwoordiger van de politie heeft duidelijk ge maakt dat agenten het com plex wat vaker in hun pa trouillerondes kunnen opne men, maar dat 'het onmoge lijk is om dag en nacht een agent naast het complex te zetten'. Inmiddels hebben agenten al een aantal keren bij het complex gepatrouilleerd. Vernielingen zijn niet meer aangericht. Voorzitter Uijlen broek is tevreden over de snelle uitnodiging voor het gesprek en over de genomen maatregelen. „Zo zie je dat zo'n brief toch effect kan hebben." tenschapper Jan Gevers Leuven zoekt vrouwen in overgang ONNOHAVERMANS wen in de overgang kun- helpen bij het onderzoek een middel ter voorko- suikerziekte. De rschotense wetenschapper Gevers Leuven is op zoek zestig vrouwen in de me- die bereid zijn een half j het hormoon oestro- te slikken. Naar verwach- zal dat de lever dwingen de dsuikerspiegel te verlagen. de commissie medische ik mogen we verder met onderzoek. Dat is leuk, zonder die vrouwen kan absoluut niet", aldus Ge- Leuven. nderzoek door de afdeling ocrinologie en stofwisse- sziekten van het Leids Uni- itair Medisch Centrum in enwerking met TNO toon- erder al aan dat oestrogeen ever gevoelig maakt voor in- ïe. Diabetici spuiten dat in om de bloedsuiker- te verlagen en zo 'ge- 'te blijven. „Het is niet zo insuline overbodig wordt", de onderzoeker uit. „In dat J hadden we de Nobelprijs Bend." Maar helpen doet 2a;u *r r„ C Onderzoeker J. Gevers Leuven toont een stripje pillen tegen opvliegers. Hij denkt dat de pillen ook helpen tegen suikerziekte. foto hielco kuipers suikerziek zijn", aldus Gevers deel van hen krijgt last van ogen, voeten of nieren. Nu ge bleken is dat de lever bij suiker zieke vrouwen beter naar insu line wil luisteren na het slikken van zo'n pilletje, misschien helpt het dan ook de suiker- spiegel te verlagen bij niet-zieke vrouwen." Echt prettig is het nieuwe on derzoek niet, erkent Gevers Leuven, die zijn werktijd ver deelt tussen TNO en de choles- terolpoli in het LUMC. „Het is geen leuk aanbod. Vrouwen die meedoen gaan weer menstrue ren. Vervelend, want daar zijn ze nou net vanaf. Maar het is maar voor een half jaar en ze helpen er wetenschappelijk on derzoek mee." Niet elke vrouw kan trouwens meedoen. „We zoeken vrouwen met een bloedsuikerspiegel die boven het gemiddelde ligt, dat is zo bij ongeveer de helft van de vrouwen, meestal vrouwen met een hoger gewicht. Van toediening van die hormonen worden ze overigens niet dikker hoor. Dat denken veel mensen, maar dat is niet zo." Meer informatie is verkrijg- een anti-opvliegerspilletje dus wen in de overgang, wel, zo is gebleken uit tests bij „Nu willen we graag weten Leuven. „Een op de tien zal het baar via telefoonnummer 071 zo'n veertig suikerzieke vrou- hoe het zit bij vrouwen die niet krijgen, dat is statistisch zo. Een 5181484. LEIDEN MARC VLEK De gemeente is gistermiddag begonnen met het kappen van de populieren aan de Kooilaan. On derzoek door een boomtechnisch adviesbureau heeft aangetoond dat de bomen in te slechte toe stand zijn om nog langer te laten staan. Regelma tig vallen er takken naar beneden en de wortels dringen door het wegdek heen. De uitgelopen buurt is tevreden. „Populieren kun je maar een jaar of dertig laten staan", meent S. Bossevoort, zelf jarenlang werkzaam als hovenier. „En deze staan al vijfenveertig jaar. Het is dus maar goed dat ze omgezaagd worden. Het is waardeloos brandhout." „Ze moesten hoognodig weg", zegt J. Gübler, bewoonster van de Spoorlaan. „In het begin had ik wel twijfels, want het zijn mooie bomen. Maar de wortels blijven de straat omhoog drukken. Het ziet er niet uit. Ze zijn zelfs mijn kruipruimte in- ,Het zijn oorlogsbomen", legt J. Mark, zijn le ven lang Kooibewoner, uit. „In de hongerwinter is alles omgehakt. Na de bevrijding heeft de ge meente populieren geplant, omdat ze snel veel groen wilden hebben." Ondanks deze historie heeft Mark geen problemen met de kap. „Als het een beetje waait laten de takken al los." De populieren worden in eerste instantie niet helemaal gekapt. Op verzoek van de bewoners blijven de met klimop bedekte stammen staan tot een hoogte van drie meter. Zo blijft de na tuurlijke geluidswal in stand. Zodra de gemeente een herindelingsplan voor de Kooilaan heeft worden de resten verwijderd om plaats te maken voor nieuwe bomen. Tientallen bedrijven in de regio hebben vorig jaar via de Kamer van Koophandel gebruik ge maakt van de nieuwe subsidie regeling om te exporteren. Dit jaar is de regeling, het Program ma Starters Buitenlandse Mark ten (PSB), verruimd en ver wacht de Kamer nog meer inte resse. Bedrijven die vorig jaar belangstelling toonden, zijn in alle branches actief. Via de PSB-regeling kunnen bedrijven onder meer subsidie aanvragen voor het laten uit voeren van marktonderzoek, het volgen van een exportcur sus en het in dienst nemen van een exportmedewerker. Ze kun nen vijftig procent van hun kos ten terugkrijgen met een maxi mum van vijfduizend gulden. Voor het in dienst nemen van een exportmedewerker geldt een maximale subsidie van twintigduizend gulden. De Ka mer bekijkt of de bedrijven aan alle criteria voldoen en zorgt er voor dat de subsidie wordt doorgesluisd. Om mee te doen moeten de ondernemers een exportanaly se uitvoeren. Alleen kleine en middelgrote bedrijven die nog nauwelijks exporteren komen voor het geld in aanmerking. Volgens een woordvoerder van de Kamer van Koophandel is de regeling sinds kort versoepeld. „Bedrijven die zaken wilden doen met bepaalde exportlan den, vooral in Azië en Zuid- Amerika, konden tot nu toe geen aanspraak maken op sub sidie. Sinds kort kunnen ook deze bedrijven meedoen." iet Spiderman? Is het Super- in? Is het Batman?! Het is n speeltoestel, zegt Anja de meijn van het Juliana van ilberghof in Leiden-Noord. buurt zelf noemt de kolos, pop die op het grasveld tus- ïhet Van Stolberghof en het arlotte de Bourbonhof staat, nakshalve wél Superman. Maar de striping van z'n pak strookt niet met die van de ech te (Amerikaanse) superheld. En de cape ontbreekt overigens ook. Anja de Romeijn heeft zich sa men met een andere buurtge- note de afgelopen paar jaar sterk gemaakt voor meer speel- voorzieningen in het wijkje en De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, js het symbolische middelpunt van de stad in het daarachtergelegen Noor derpark. „Want er is haast niks voor de kinderen", zegt ze. „Ja, een park, maar daar mogen ze niet alleen naar toe." Soms lo pen daar figuren rond die de buurt er liever niet ziet, zegt ze. Soms gebeuren daar dingen die minder geschikt zijn voor kin deren om te zien, voegt ze toe. De Romeijn noemt als voor beeld rondzwervende lege blik jes en bierflessen. De buurt heeft de pop niet zo zeer aan haar te danken, haast De Romeijn zich te zeggen. Het is vooral een initiatief van de gemeente en een wens van de kinderen zelf geweest, zegt ze. „De kinderen hebben inspraak gehad. Voor hen is een aparte vergadering gehouden. Ze von den onder andere deze pop heel erg leuk." Superman is basketbalpaal en voetbaldoel tegelijk. Geschil derd in frisse Ideuren en stre pen kijkt de pop, ongeveer een meter of drie hoog, richting de Willem de Zwijgerlaan. In zijn rechterhand klemt hij een ring. Hij staat wijdbeens, zodat de afstand tussen zijn voeten (boots) gelijk is aan de breedte van de goal. Het kruis van Su perman doet dienst als lat; via zijn klokkenspel kan fraai via 'onderkant lat' gescoord wor den. Onbekenden hebben bor sten op de pop getekend. Eigenaar van het groene veldje tussen de flats is woningbouw vereniging Zijl Vliet. Daar we ten ze echter niets van het op vallende speeltoestel. Directeur C.J. Noort: „De grond is van ons. Maar de gemeente doet het beheer." De confrontatie met Superman overvalt Noort enigszins. Zijn verbazing over de pop zal echter zonder gevol gen blijven. De Romeijn: „Hij blijft er staan. Voor altijd." Volgens haar is het speeltoestel geliefd onder de kinderen uit de buurt. Ze durft de aanwezig heid van Superman daarom ook wel een succes te noemen. „Hij is bedoeld voor basketbal len en voetballen, alleen klim men de kinderen er meer op." Gevaarlijk is dat niet, Super man is uit het goede hout ge sneden en staat stevig in de grond verankerd. Op het grasveld komt nog een tweede speeltoestel. Wanneer weet De Romeijn niet. Super man maakt deel uit van een project dat het Noorderpark en de omgeving daarvan moet op knappen. In het park staan in middels ook enkele toestellen. Er komt verder onder andere nog een waterspeelplaats voor kinderen. ROBBERT MINKHORST versitaire instellingen betrok ken zijn. Zo zal het Prentenka binet dan 'intrekken' bij de UB aan de Witte Singel. Die ver- huisdraaimolen komt pas over twee jaar goed op gang. Intussen heeft de directeur Universitaire Dienstverlening, ir. W. van den Berg, zijn vertrek aangekondigd. De voormalige Secretaris van de Universiteit is ontgoocheld over de reorgani satie van de Bestuursdienst. De topfunctie van secretaris komt formeel pas per 1 juli te verval len, maar met het uiteen rafe len van de dienst bestond hij feitelijk al niet meer. Van den Berg kreeg een jaar geleden de directeursbaan aangeboden, die hij nu neerlegt. Over de af vloeiingsregeling bij zijn vertrek willen Van den Berg noch de universiteit iets zeggen. De se cretaris neemt op 5 maart offi cieel afscheid. ONNO HAVERMANS De Universiteit Leiden verlaat eind mei het kantoorpand aan de Stationsweg. Het College van Bestuur en de ondersteunende ambtenaren van het Bestuurs bureau betrekken de vroegere universiteitsbibliotheek aan het Rapenburg. Over twee jaar ver huist het Bestuursbureau op nieuw, dan naar het Academie gebouw en Prentenkabinet even verderop. Belangrijkste drijfveer voor de verhuizing is dat het lelijke kantoor tegen over het station niet represen tatief is voor ontvangsten. Tot dusver was de verhuizing vóór 1 juli van dit jaar gepland. Vorige week is intern overeen stemming bereikt over vervroe ging met een maand. De ver huizing maakt deel uit van een hele cyclus, waarin diverse uni- De Leidse Superman in vol ornaat. Bedoeld als basketbalpaal en voet baldoel, blijkt de pop vooral een gewild klimrek. foto hielco kuipers Restaurantpersoneel slaags met wanbetaler direct achterna, een derde vrouwelijk personeelslid volg de. Op de Nieuwe Beesten markt kwam het tot een ge vecht, waarbij de Leidenaar de vrouw in het gezicht sloeg. Bij aanhouding bleek dat de Leide naar ook nog 42 dagen hechte nis had uitstaan. Een 20-jarige Leidenaar heeft gisteren geprobeerd een Leidse horecagelegenheid 60 gulden armer te maken. Nadat hij er voor dat bedrag had gegeten en gedronken, nam hij de benen. Twee medewerkers gingen hem Met onder meer een hijskraan werden gisteren de populieren aan de Kooilaan gekapt. Onderzoek heeft aan getoond dat de bomen gevaar op kunnen leveren. De stammen blijven voorlopig staan tot een hoogte van drie meter om als geluidswal te dienen. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13