Record kaarsenverkoop Trends DINSDAG 16 FEBRUARI 1999 160 9 Ir 1 Het softside waterbed Delta. Verkrijgbaar in negentien afmetingen en tien stabilisatieniveaus. ALEX VAN HOOF' De kaarsenverkoop is de laatste jaren zo fors gestegen, dat mo menteel gemiddeld iedere Ne derlander dagelijks een kaars verbruikt. Vooral exemplaren met opvallende geuren, kleuren en vormen zijn erg populair. Ook komen er steeds meer ge decoreerde kaarsen met bijvoor beeld gedroogd fruit, schelpen en zelfs ijsblokjes. In 1997 bedroeg de omzet 150 miljoen gulden, een record dat het afgelopen jaar al weer is ge broken. Na Duitsland is Neder land inmiddels de grootste kaar senproducent van Europa. ..Vroeger werden kaarsen alleen gebruikt bij bepaalde feesten, zoals Kerstmis en Pasen. Maar tegenwoordig zijn ze een alle daags verbruiksartikel", consta teert secretaris M. Deelen van de Nederlandse Vereniging van Kaarsenfabrikanten. Om op de groeiende vraag in te spelen, zijn veel ambachtelijk werkende be drijven veranderd in onderne mingen met volautomatische machines, die 10.000 exempla ren per uur kunnen maken. Kaarsen moeten niet alleen zor gen voor een fraai vlammetje, een lekker geurtje is ook plezie rig. Er zijn daarom talrijke zoge noemde aromakaarsen op de markt. Kaarsen met bijvoorbeeld etherische ofwel plantenoliën, waarvan wordt beweerd dat ze positief inwerken op de mens. Het geloof in medische krachten van kaarsen is niet nieuw. Na tuurgeneeskundigen passen bij onder meer oorproblemen steeds vaker een oude techniek van de Hopi-indianen uit de Verenigde Staten toe. Twee spe ciaal gemaakte kaarsen worden in beide oren gestopt en aange stoken. De methode wordt ge bruikt bij verstopte oren, hoofd pijn en stress. Behalve aromakaarsen zijn zeer dikke ron^e of vierkante kaarsen met meerdere lonten erg in trek. Ook de spiraalvormige piano kaarsen. drijfkaarsen, theelich ten en kaarsen met schelpen of gedroogd fruit winnen aan po pulariteit. De bekende witte kaars daarentegen loopt niet zo hard: hij is te gewoon. Bijna alle soorten kaarsen zijn door de massaproductie veel voordeliger geworden, maar de Vereniging van Kaarsenfabri kanten waarschuwt dat de prij zen dit jaar zullen stijgen. Kaar sen zelf maken, blijft de voorde ligste manier. Astrid Ritmeester geeft cursussen kaarsen maken en schreef het boekje 'Decora tieve Kaarsen'. Ze leen haar cur sisten binnen een dag vijf ver schillende soorten kaarsen te gieten. Moeilijk is het niet. Om aan de slag te gaan. moet een pan met laag water op het vuur worden gezet. In de pan komt een gla zen pot te staan met allerlei ver zamelde kaarsresten. Door de hitte smelt het afval en vervol gens kan het vloeibare kaarsen- vet in een vooraf met slaolie in gesmeerde mal ofwel vorm wor den gegoten. Deze mal kan ge woon een leeg puddingbekertje zijn: de gegoten kaars krijgt dan de vorm van het toetje. Kaarsvorinen kunnen ook wor den gemaakt met vloeibaar rub ber, maar dit is een vrij langdu rig karwei. Dat geldt ook voor het maken en bevestigen van een lont. Bij kant-en-klare mal len moet de lont, voor het gie ten van de was. via een lange naald door een klein gaatje wor den gehaald. Daarna kan de opening worden afgedicht. Een kaars maken waarin ge droogd fruit of schelpen zijn verwerkt, is volgens Ritmeester een populair onderdeel van de cursus. De schelpen en het ge droogd fruit moeten op een kaars worden vastgelijmd, waar na deze verschillende keren in een bad van gesmolten vet wordt gedompeld. Een andere fraaie kaars is te maken door rondom een witte dinerkaars ijsblokjes te stapelen en er ver volgens vloeibare vet overheen te gieten: hierdoor ontstaan in de nieuwe kaars allerlei gaten. Bovendien stolt de was vanwege de koude ijsklontjes vrij snel. zodat kleurverschillen optreden. Liefhebbers van zeer kleurrijke exemplaren kunnen overigens bij gespecialiseerde verfwinkels pigmentpoeder kopen, waar mee elke tint van de regenboog op de kaars is te toveren. Wanneer tijdens de klussen vet op kleding terechtkomt, kan een keukenpapiertje op de vieze plek worden gelegd, om er ver volgens met een warme strijk bout overheen te gaan. Het vet trekt dan in het papier. Met het vet van een opgebrand kaars is een nieuw en iets kleiner exem plaar te maken. Deze recycling maakt de hobby zo voordelig. foto gpd THEA WAMELINK Vroeger hoefde een slaapkamer niet 'mooi' te zijn. Je kwam er alleen om te slapen en deed 's nachts toch je ogen dicht, was de achterliggende gedachte. In middels is de slaapkamer een leefruimte geworden, waar men zich in alle intimiteit kan terug trekken. Praktisch en mooi zijn de sleutelwoorden: een goed bed om weer uitgerust op te staan, uitgekiende verlichting voor sfeer en om bij te lezen, de tv op een plek die ook (half) lig gend kijken mogelijk maakt, en met veel bergruimte om kleding en spullen aan het oog te ont trekken. Wie een slaapkamer sfeervol wil inrichten let bij het uitzoeken van meubelen en toebehoren vaak in eerste instantie op het uiterlijk. Pas daarna kijkt men naar de kwaliteit van het bed. De bodem bestaat meestal uit een spiraal of lattenbodem. Een uit latten opgebouwd onderstel kan tegenwoordig geheel wor den afgestemd op de maten en het gewicht van de gebruiker. In sommige winkels staat een proefopstelling die is aangeslo ten op een computer, om de bodem geheel aan de persoon lijke wensen en omstandighe den aan te passen. Lattenbodems zijn verstelbaar. Bij de topmodellen zijn zowel het hoofdeind, het middenstuk als het voeteneind verstelbaar. Er zijn mechanische systemen - daarbij dient men de matras met de hand in een bepaalde stand te zetten - maar ook hy draulische (afstandsbediening). Er zijn zelfs bedieningssyste men met een geheugen, voor het programmeren van bepaal de standen (lezen, tv-kijken, ontbijten). Voor ouderen is een hydraulische bediening handig, omdat het aan een lus omhoog trekken van hoofd- en voeten eind - zeker van een tweeper soons bodem met matras - vrij zwaar werk is. Twee gescheiden bodems/matrassen in een tweepersoons ombouw zijn ge makkelijker te tillen. Als bedge noten verschillen in gewicht en/of lengte is zo'n gescheiden onderbouw trouwens aan te bevelen. Een waterbed heeft minder mo gelijkheden. al is inmiddels bij de nieuwere modellen het hoofdeinde verstelbaar. Tenslotte is er de boxspring: een matrasdrager - opgebouwd uit onderling verbonden, verti cale veren - die dient als gelijk matige, ondersteunende bo dem voor een matras. Door zijn fraai beklede uiterlijk past hij goed in de huidige woonsfeer van de slaapkamer. Er zijn te genwoordig ook boxsprings met een verstelbaar hoofd- en voeteneind en zelfs met een knieknikuitvoering. Belangrijk, maar moeilijk on derdeel van de inrichting is de verlichting. Sfeerlicht om bij te soezen, tv te kijken, maar ook sterk genoeg om bij te kunnen lezen. Een simpele methode om leeslicht in sfeerlicht te ver anderen is een wandarmatuur of staande lamp waarvan de - geen licht doorlatende - kap op het boek dan wel naar het pla fond kan worden gericht. Een lichtsysteem met dimmer is een andere mogelijkheid om varia ties in lichtsterkte te creëren. Een tip voor de kleine porte monnee: het aloude wand lampje met rechttoe-rechtaan verstelbaar kapje voor lees- en sfeerlicht. Kost nog geen vijftien piek en is, behalve in wit, ook in een keur van kleuren verkrijg baar. Hoe werk je kledingkasten weg in een slaapkamer? Als de ka mer aan de kleine kant is ver dienen kasten met schuifdeu ren (al dan niet afgewerkt met spiegelpanelen) de voorkeur. Harmonicadeuren vragen even eens weinig ruimte, om ze vol ledig te kunnen openen. Men kan ook kiezen voor deuren (met panelen) van matglas, waar de inhoud van de kast doorheen schemert. Er zijn di verse kastsystemen waarbij men voor een indeling op maat kan kiezen uit een keur van on derdelen (hangkasten, diepe la den, ondiepe laden voor kleine snuisterijen, open schappen, uittrekbare kledingstangen, rek jes voor stropdassen en sjaals, spiegels, verlichting). Wie droomt van een inloopkast zo als men die vaak op films ziet, zou kunnen overwegen een kleine kamer of een loze ruimte onder de trap als garderobe in te richten. Dat schept dan mis schien ruimte in de slaapkamer om er een bankje of twee kleine fauteuils neer te zetten. PUZZEL Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een zes letters te wor den ingevuld. Het w oord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord van zes letters bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is inge- letters in de vet omlijnde kolom een 1Gemalen product - muggenlarve - eiergerecht; 2. weg met bomen - een klap geven - neusklank; 3. zoom - dondergod - sabelkwast; 4. draaikolk - neerslag - hier of daar; 5. mestvork - zwarte kers - kaartspel; 6. bloedvat - dichterbij - epiloog; 7. maal - draaien - wettig; 8. vervoermiddel - lentemaand - onderbed; 9. opschik - reeks - verwering; 10. landbouwer - familielid - bridgeterm. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Slag; 4. leer; 7. leger; 9. af; 10. log; 11. te: 13. bed; 14. loei; 17. sage; 18. elp; 19. adat; 21. Anna; 24. lei; 26. ar; 27. hoe; 29. ik; 30. zager; 32. tier; 33. naar. Verticaal: 1. Staal; 2. al; 3. gel; 4. leg; 5. er: 6. roede; 8. god; 11. tegen; 12. de; 13. ba; 15. onder; 16. iet: 17. spa; 19. alant; 20. ai: 22. nu; 23. akker; 25. oog; 27. har; 28. een; 30. ze; 31. ra. HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers Ook heer Bommel was hevig ont steld. Hij zocht steun tegen de muur en staarde met verglaasde ogen naar de zwarte figuur die uit het televisie toestel op het tafeltje gesprongen was. „D-dat kan niet!" stamelde hij. J-jij bent die koeienjongen van gis teravond." „Ik ben Kid", sprak de vreemdeling, zijn wapen trekkend. „Ik ben Kid de Killer. Ep dat is Bud." Hij wees op zijn metgezel, die nu de beeldbuis vulde en Joost onder schot nam. „Help!" fluisterde de bediende verbleekt. „Men wil mij kwaad doen, met uw goedvinden!" „Oho! Wij doen geen kwaad!" riep Kid met een holle lach. „Wij zijn de helden van het Wilde Westen en wij doden al leen maar gespuis en moordenaars. Wij killen de tijd!" „Anders kilt de tijd ons!" vulde Bud aan. „Het gaat er maar om wie het vlugste schiet." „Wij zijn de vlugste proppeschieter- trekkers van het Westen!" riep Kid. Hij barstte uit in zang en stampte met kletterende laarzen op het tafel blad, zodat zijn sporen rinkelden. „Het p-politoer!" hakkelde Joost en heer Ólhe klaagde met bevende stem: „G-ga weg! Ik heb g-geen tijd! Ik bedoel... Ik moet de vrije tijd be steden!" „Ok, ok", riep Kid uit. „Ik ben zover. Vooruit Bud!" Er klonken twee doffe knallen en de toeschou wers zonken ontspannen achterover, terwijl de killers de damp van hun lopen bliezen. Ook burgemeester Dickerdack was door het kijkgenot getroffen. Hij zat uitgeteld voor zijn apparaat en door het geopende ven ster kon men een gewapende hand waarnemen. In de verte klonk het gedreun van een gitaar, terwijl een neusstem uit het kastje zong: „Time is a lonesome killer. Waar hij gaat daar wordt het stiller. Maar mijn proppegun is kwiek." Er was echter niemand die ernaar luisterde. REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023-= Voor kozijnen wordt in de nieuwbouw nog steeds overweg» hout toegepast. foto>q Duurzaam hout 1 Er wordt steeds minder hout gebruikt voor ramen, deureal zijnen en gevel bedekking. Hout verÜest terrein aan kunstst aluminium, materiaal dat nauwelijks onderhoud behoeft, li Duitsland is het marktaandeel de afgelopen tien jaar zelfs ge daald van zeventig naar vijfentwintig procent. Onderzoeken van de Stichting Houtresearch (SHR) in Wageningen werken aan manieren om hout duLirzamer te maken. ,,In Nederland valt het nog mee methet houtgebruik", zegt Mari de Meijeri de SHR. ..Bij renovatie zijn vooral kunststofkozijnen populg maar in de nieuwbouw wordt nog steeds overwegend houii gepast." De bouwwereld zit te springen om duurzame hout soorten die zichtbaar kunnen worden verwerkt. Hout kan cc twee manieren duurzaam worden gemaakt, zonder de houl ven aan het oog te onttrekken: door het hout zelf chemischi behandelen of door het aanbrengen van een beschermende doorzichtige verflaag. Duurzaam hout 2 Tropisch hardhout is uit. De trend is om kwetsbare houtsoo ten, zoals populier, beuk en grenen, net zo sterk te maken, meranti of teakhout. Vroeger werd zacht hout verduurzaan door het te impregneren met creosoot of wolmanzouten: gjs stoffen die slecht zijn voor het milieu. De SHR zoekt daarom naar milieuvriendelijke vormen van houtverbetering. Meest veelbelovend is acetyleren. Bij dit proces wordt in een afgesl ten ketel de moleculaire houtstructuur veranderd. Acetylgro pen zijn waterafstotend, in tegenstelling tot hydroxylgroepei Door de afwezigheid van hydroxyigroepen herkent het enz)i systeem van de schimmel het hout niet meer als voedsel. Bn rot, witrot en zachtrot zijn kansloos. Proeven met geacetyla beukenhout leveren een duurzaamheid, die zelfs die van iet hout overtreft. ..Krimpen en zwellen van hout is verleden tij Dat is net zo belangrijk als duurzaamheidzegt De Meijer i acetyleren komen volgens De Meijer geen giftige stoffen vrij. „Geacetyleerd hout is een volledig schoon product, dat net. onbehandeld hout slechts bestaat uit koolstof, waterstof en zuurstof." Er staat sinds kort een proeffabriek in Arnhem. Di Meijer verwacht dat het procédé binnen twee jaar commeró is. Het boeketje licht van ontwerper Ingo Maurer. foto"''*-' Boeketje licht Bloemen, planten en dieren vormen grote inspiratiebronnen voor designers van lichtobjecten, zo bleek tijdens de recenl| houden Internationale Meubelbeurs in Keulen. De lichtmagü Ingo Maurer toonde in stand ornamenten met het uiterlijk? bloemige boeketten, kapjes van theekopjes en wijnglazen Grappig en bijzonder was zijn lamp in de vorm van een boefe je bloemen in de knop, waarvan de bloembladen zich na hei ontsteken langzaam openen. Bij de Italiaanse ontwerper Cal lani Smith waren er schaarlampen te zien met een reeks 1* bronnen tussen de scharnieren, in plaats van één lamp aank uiteinde. Een grote, staande lamp tegen een achtergrond var reusachtige ventilatorschoepen in de vorm van bloem blades een megabloem. Natuurlijk waren ook traditionele verlichtii armaturen, al dan niet in een eigentijds jasje gestoken. De tót sieke, vlakke schemerkap is terug van weggeweest, gemaakt verschillende materialen zoals textiel, (mat)glas, translucent? ktinststof en celluloidachtige materialen. Ook waren er kapp? te zien van fijn geplisseerde stoffen of schuimige modellen i» veel ruches. Calvin Klein horloges Sinds kort zijn de horloges van ontwerper Calvin Klein ookin Nederland te koop. Er zijn 40 modellen geïntroduceerd. Zes modellen dragen het label Calvin Klein, de overige 34 het pi? kaat cK. De horloges zijn ontworpen voor de 'stijlvolle bon" vant van de jaren negentig'. De cK horloges zijn te koop bij)u' weiiers en warenhuizen en kosten tussen de 230 en 530 guld* De Calvin Klein ontwerpen worden verkocht bij een beperkt] aantal juwelierszaken. Van deze horloges liggen de prijzen M sen de 1140 en 1670 gulden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10