Bijna iedereen heeft verloren in 'Monicagate' Buitenland De Senaat heeft gesproken. Na dertien maanden zwoegen door de modder, kunnen de Verenigde Staten zich weer richten op andere zaken dan de leugens van hun president over buitenechtelijke seks met een voormalige stagiaire. Een slotbeschouwing over een pijnlijke en uitermate onbevredigende episode in de Amerikaanse geschiedenis. Hoe de president van de Verenigde Staten en zijn voonnalige stagiaire het wereldnieuws verdrongen dent Bill Clinton met zijn vrouw Hillary Rodham Clinton. INGTQN JOHN WANDERS Amerika sprak vanaf 21 januari 1998 ijks over de president en zijn stagiaire. Chicago tot El Paso, van Boston tot )iego, van Seatüe tot Miami. Cartoon- n Borgman van The Cincinnati Enqui- itte de stemming in zijn land prachtig - n met een tekening van een treurig jaar dat zich sjokkend door Suburbia' buitenwijken, afvroeg: „Over welke m spraken wij eigenlijk in ons leven Monica Lewinsky"? linig Europeanen begrepen waarom :ksschandaal in de VS zo'n ophef ver lakte. Miljoenen Nederlanders keken itomme verbazing naar de videoband Jill Clintons verhoor van 17 augustus waarin de president de meest intieme N n kreeg voorgelegd en waarin hij een definitie gaf van het woord 'seks'. le en kon zien hoe Clinton om de waar- zat heen te draaien. Toch voelde lts een kleine minderheid sympathie zijn ondervragers. Wie ter wereld zou intieme vragen willen beantwoorden r het toeziend oog van de wereld? De ie ex-kanselier Helmut Kohl bekende floop dat de beelden hem misselijk len gemaakt van afschuw. Nederland klonk vaak verwondering, ïtrusting, onbegrip en walging door e Lewinsky-zaak ter sprake kwam. Wat le overheid te maken met het privé-le- ran Clinton? De Lewinsky-zaak riep bij Amerikanen dezelfde emoties op. vanuit Nederland geregeld de roep de' Amerikanen gek geworden waren, VS zelf verzuchtte menigeen dat 'ze' ashington gek geworden waren. een zekere hardnekkigheid keerde mvijt terug dat de journalistiek nooit Clintons seksleven had moeten be en. Daarbij dient zijdelings opgemerkt reel Amerikanen een vreemde spagaat hen. Ze verklaarden dat ze van de Le- ky-affaire verlost wilden worden, maar lijkertijd wilden ze alles over de zaak n. Zeker de pikante details. Het onder- rapport van aanklager Kenneth Starr zonder zijn zware seksuele lading naar waarschijnlijkheid nooit een 'bestsel- [eworden. Zeker, er werd te veel en te tailleerd bericht over Clintons seksle- Maar dat de journalistiek er beter aan .gedaan Clintons affaire met Lewinsky helemaal te verzwijgen, is een mis- 'ing van het belang van dit nieuwsver- itsgreep er aan de hand? Een kleine, luid- itige conservatieve stroming in de Re- ikeinse partij trachtte de president van erenigdc Staten ten val te brengen en eerde daarbij diens seksleven als wa- Sommige waarnemers spraken van taatsgreep zonder bloedvergieten. Dat overdreven geformuleerd. Maar het ieke belang was groot. Zeer groot. 'Amerikaanse media die continu ver- eld zijn in een moordende concurren- rijd om de gunst van de kijkers, de luis- ars en de lezers kenden geen genade, nieuws over Clinton en Lewinsky 'g vanaf januari 1998 al het overige ws diep naar de achtergrond. Tot er ndelijk vrijwel uitsluitend nog over de insky-zaak werd bericht. Seks verkoopt, dagblad The Boston Globe drukte ooit treffende spotprent af van een nieuws- die zijn publiek de volgende vragen egde: 'Mag het privé-leven van een 'dentskandidaat onderwerp zijn van 'ieke discussie? Mogen de media onbe- fn beschuldigingen verspreiden?' Om ^middellijk op te laten volgen: 'Straks 'teken we deze en andere lastige, ethi- vragen. Maar nu eerst de sappige de- drijfveer van de media was - als ge- niet louter platte sensatiezucht en tbejag. Vanaf het eerste uur van de Le- >ky-crisis was duidelijk dat de politieke icaties van de zaak gigantisch waren, toofdverdachte in dit drama was nie- 'd minder dan de president van Ver- de Staten, de leider van de vrije wereld, naam machtigste man op aarde. Zijn FOTO AP DOUC MILLS tegenspeelster was een voormalige stagiai re, een jong en onbeduidend radertje in het omvangrijke regeringsapparaat van de VS. Een scherpere tegenstelling was nauwelijks denkbaar. Het was een unieke uitvoering van 'The Beauty and The Beast', waarbij de meningen snel uiteenliepen over de vraag wie Be schoonheid was en wie het beest. Blauwe jurk Anders dan gold voor de Watergate-affaire ten tijde van president Nixon of het Iran- /Contra-schandaal onder president Reagan, had de Lewinsky-zaak inhoudelijk weinig om het lijf. Vrijwel alle nieuwsas- pecten van het schandaal kwamen gedu rende de eerste dagen boven water drijven. Van de in het geniep opgenomen telefoon gesprekken door Lewinsky's 'vriendin' Lin da Tripp tot de beruchte marineblauwe jurk van het merk GAP, die - zoals later zou blijken uit een door de FBI uitgevoerde DNA-test - door Clinton werd besmeurd met presidentieel sperma. Het was een overzichtelijk nieuwsverhaal. Waar de natie zeven maanden op moest wachten, was de bevestiging van de president dat hij inder daad had gerotzooid met Lewinsky. De DNA-test liet Clinton geen andere keuze dan de biechtstoel. Toen de volledig in de hoek gedreven president op 17 augustus 1998 zijn zonden in een memorabele televisieboodschap aan de natie opbiechtte, wist vrijwel iedereen in het land al hoe laat het was. Er werden al vele maanden grappen gemaakt over het onwaarschijnlijke duo Bill en Monica. Niet temin kwam Clintons publieke bekentenis hard aan. Zeker bij zijn grootste fans. Had hij de natie op 26 januari 1998 niet recht in de ogen gekeken en met een zwaaiende wijsvinger en gespeelde verontwaardiging gezegd: „Ik wil dat het Amerikaanse volk zeer goed naar mij luistert. Ik zeg dit nog maals. Ik heb nooit een seksuele relatie ge had met die vrouw, juffrouw Lewinsky". Het contrast was te groot. In zijn televi sierede van 17 augustus knipte Clinton de vertrouwensrelatie door tussen het Ameri kaanse volk en zijn leider. Sindsdien gaven de Amerikanen in alle opiniepeilingen aan dat zij hun president een dweil vonden, een morele beerput, een kerel van wie je geen tweedehands auto wilt kopen. Maar evenzeer lieten ze week in en week uit we ten dat Clintons wangedrag en ongeloof waardigheid zijn functioneren als president niet negatief beïnvloedde. Ruim twee derde Een Russische straatverkoper in Moskou ver koopt matruska-poppen met de afbeelding van Bill Clinton en A/lonica Lewinsky erop af gebeeld. De hele wereld heeft de gebeurtenis sen rond Clintons affaire met zijn stagiaire ge volgd. FOTO EPA ALEXANDER NEMENOV Monica Lewinsky. van de Amerikaanse bevolking maakte tot het eind toe een scherp onderscheid tussen Bill Clinton de president en Bill Clinton de privé-persoon. Hoe fanatieker de Republi keinen op Clintons ondergang aanstuur den, des te meer steeg diens populariteit onder de Amerikaanse bevolking, leek het. De bloeiende economie hielp Clinton een handje. Tuimelaar Bill Clinton is in zijn politieke leven vele malen afgeschreven. Altijd kwam hij terug uit verloren positie. Hij werd verdacht van zwendel met onroerend goed. Hij werd ver dacht van geknoei met fondsen voor zijn herverkiezingscampagne. Hij werd be schuldigd van een brute verkrachting. Hij zou een onwettig kind hebben bij een pros tituee. Hij werd door zijn felste tegenstan ders zelfs beschuldigd van moord op zijn oude zakenpartner Vincent Foster. Maar hoe hard zijn opponenten hem ook omver kegelden, Bill Clinton, keerde als een tui melaar steeds terug in verticale positie. Hij Verwierf er bijnamen mee als 'Come back Kid'. Zijn onbedwingbare lust naar een jonge, ietwat mollige, babbelzieke sta giaire brak hem bijna de nek. „Clintons presidentschap is voorbij. Over een paar weken is vice-president Al Gore de nieuwe man", klonk het in januari 1JI98 uit de mond van gerespecteerde commentatoren die al vele jaren deel uitmaken van het po litieke establishment van Washington. Ze konden niet vermoeden hoe fout ze dit keer zaten met hun voorspelling. In het kielzog van dit legertje 'deskundi gen' sloeg ook de Republikeinse Partij de plank mis. Clintons politieke tegenstanders bleven rekening houden met een radicale omslag in de publieke opinie. Maar die omslag kwam niet. Niet na Clintons beken tenis in augustus. Niet na zijn 'impeach ment' (aanklaging) in december. Niet tij dens de historische rechtszaak in de Se naat. De president scoorde na zijn 'State of. the Union-rede van afgelopen maand het verbluffend hoge waarderingscijfer van 75 procent. Een dermate populaire leider kon onmogelijk worden afgezet door de Senaat, die de exclusieve bevoegdheid bezit om de president uit het Witte Huis te verdrijven. Politieke dood Clinton overleefde zo ook deze grootste cri sis, terwijl zijn voornaamste politieke vijan den sneuvelden. Newt Gingrich zag zich gedwongen op te stappen als leider van de Republikeinse Partij. Ook diens beoogd op volger Bob Livingston trok zich noodge dwongen terug. De politieke toekomst van Clintons aanklagers, dertien Republikeinse leden van het Huis van Afgevaardigden, is een stuk onzekerder geworden. „Wij bevin den ons in de kaken van de politieke dood", analyseerde hun teamleider Henry Hyde, de bejaarde afgevaardigde uit de staat Illinois, die zelfs in zijn eigen conser vatieve thuishaven op onbegrip stuitte. De Lewinsky-zaak kende voornamelijk verliezers. Bill Clinton verloor met grote cij fers. Hij bleef dan weliswaar in het zadel, maat hij zit onder de littekens. Zijn geloof waardigheid en slagkracht zijn zoek. Het is onwaarschijnlijk dat hij in de laatste ander half jaar van zijn ambtstermijn het ver speelde vertrouwen zal herwinnen. De tweede helft van een laatste termijn is tra ditioneel de periode waarin een president het minst gedaan krijgt van het Congres. Clinton zal herinnerd worden als de eerste gekozen president in de Amerikaanse ge schiedenis die door het Huis van Afgevaar digden werd aangeklaagd bij de Senaat. Zijn politieke nalatenschap, een thema dat deze president zeer ter harte gaat, is bedor ven. Het is moeilijk voor te stellen hoe de 'President William Jefferson Clinton Libra ry' - het nog te bouwen museum voor Bill Hillary - kan ontkomen aan een duidelij ke verwijzing naar de Lewinsky-affaire. Boek Monica Lewinsky verloor. Haar leven zal nooit meer zijn wat het was. Dat is een vre selijk hoge prijs voor een jonge vrouw. Ook al wordt de pijn verzacht door de royale in komsten die zij zal ontvangen uit de bio grafie 'Monica's Story' van de Britse auteur Andrew Morton. Het boek waarin Lewinsky 'openhartig' vertelt over haar wonderlijke ervaringen, zal eind deze maand verschij nen. Hillary en Chelsea Clinton verloren. De diepe vernedering die Bill Clintons echtgenote en dochter moesten onder gaan, valt nauwelijks te beschrijven. Ook aanklager Kenneth Stan- incasseerde klappen. Hij takelde de waarheid boven ta fel, maar vraag niet hoe. Ook hij moet ver der met een brandmerk: dat van een partij dige, overijverige commissaris van de seks- politie. Een kerel die ouders tegen hun kin deren uitspeelde en omgekeerd. Een man die in de VS even populair is als Saddam Hussein. Starr speelde in dit drama de rol van kwaaie pier. Zo zal hij door velen wor den herinnerd. Zijn ondergeschikten gaven de afgelopen maanden herhaaldelijk aan dat hij nog niet is uitgeraasd. Dat hij onver minderd voortgaat met zijn klopjacht op Bill Clinton. Intussen zijn Starr en zijn werkmethoden zelf onderwerp geworden van justitieel onderzoek. Ook het instituut dat hij vertegenwoordigde, dat van de On afhankelijk Aanklager, raakte beschadigd en zal nu door het Congres mogelijk wor den afgeslankt of ontmanteld. Aanzien Een andere grote verliezer is de Republi keinse Partij. Die wedde op het verkeerde paard en streek steeds meer .Amerikanen tegen de haren in. De Republikeinen blij ven in chaos achter en hopen in de lange FOTO AP» DAN LOH aanloop naar de presidentsverkiezingen van 2000 op nieuw elan van een nieuwe partijleider die de orde kan herstellen. Ook de Democraten verloren, simpelweg omdat Bill Clinton hun boegbeeld is zolang hij het Witte Huis bewoont. Het presidentschap als instituut raakte beschadigd en dat gold al evenzeer voor het Congres. Het Ameri kaanse volk werd nog iets cynischer dan het al was over zijn politieke leiders. Ook de Amerikaanse bevolking behoort tot het grote kamp van verliezers. Want deze presi dent en dit Congres beschadigden het aan zien van de VS, ook al valt die schade niet in cijfers uit te drukken. De enige winnaars van 'Monicagate' zijn de talloze juristen die op een of andere wij ze betrokken raakten bij het schandaal en er vervolgens een goed belegde boterham aan overhielden. Moraal Voor ons Europeanen geldt dat de Lewins ky-affaire met al zijn eigenaardigheden een uitzonderlijk doorkijkje bood op het poli tieke en sociaal-culturele klimaat in de VS op de grens van de 21ste eeuw. Het gaf in formatie over de seksuele moraal in de VS. Het vertelde veel over de verharde cultuur in Washington, waar politieke tegenstellin gen zonder scrupules worden omgezet in oorlogstaal en waar het doel alle middelen heiligt. Het wierp licht op de verschuivende journalistieke normen en op de revolutio naire onnvikkelingen die gaande zijn in de media. Het legde bloot hoe groot de crisis is binnen de Republikeinse Partij. Het bracht veel hypocrisie aan het licht. „In Europa lacht iedereen zich zeker een deuk om ons?", luidde een geregeld terug kerende vraag van Amerikanen. Dat viel moeilijk te ontkennen. Maar de bevestiging van hun vermoeden diende met enige voorzichtigheid te worden gebracht. Want het antwoord deed hen zichtbaar pijn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9