Ministers pogen beraad Kosovo vlot te trekken Jeugd krijgt eigen potje voor seksuele voorlichting Buitenland 'Duitsers en Zwitsers steunden apartheid' Op weg naar de top van de minaret 'Geboorterimpel' kabbelt door alle Europese landen Lawines blijven levens eisen in Franse Alpen [DAG 13 FEBRUARI 1999 jban pakken Bin Laden aan [j£D_» De Afghaanse Taliban hebben de satelliettelefoon .vermeende terrorist Osama Bin Laden afgesloten en erboden met de media te praten. Een woordvoerder van iban heeft dat gisteren gezegd. De Taliban zullen Bin La- Jgens de woordvoerder echter niet op verzoek van de igde Staten uitleveren aan een derde land, omdat ze eerst jen willen zien van zijn vermeende terroristische activitei- inds de VS in augustus Afghaanse bases van Bin Laden ardeerden, zit de Saudische miljonair ondergedoken. De jchuldigen hem van aanslagen op de Amerikaanse am- des in Kenya en Tanzania. ifat wil verbond met Jordanië Het voorstel van de Palestijnse leider Yasser Arafat om ërbond op te richten tussen Jordanië en de toekomstige ijnse staat is in Jordanië lauw ontvangen. Een Jordaanse onaris stelde gisteren dat er van zo'n confederatie pas kan zijn als de Israëlische bezetting van de Westelijke inoever en de Gazastrook is opgeheven. Het idee van een deratie tussen beide landen is niet nieuw. Al in 1985 sprak estijnse Nationale Raad zich er voor uit. De overleden ko- lussein van Jordanië, waar de bevolking voor tweederde lestijnen bestaat, had in het verleden het idee van een sa- iaan met Palestina afgewezen uit vrees voor de stabiliteit in minkrijk. :hter verdedigt 'jeansvonnis' Een van de rechters van het Italiaanse hof van cassatie, ordeelde dat een vrouw in een strakke spijkerbroek niet acht kan worden, heeft de van alle kanten veroordeelde aak van het hof gisteren verdedigd. De rechter, Gennaro :o, zei zo weer een dergelijke uitspraak te zullen doen. Het ui cassatie sprak woensdag een veroordeelde rijinstruc- irij van de verkrachting van een in een strakke spijkerbroek de leerlinge. In hun vonnis stelden de rechters dat het il onmogelijk is om een spijkerbroek bij iemand uit te n zonder de medewerking van die persoon, aangezien dit de drager al een hele klus is'. Tridico zei dat het hof vrou- eolledig respecteert en veel begrip heeft voor de seksuele emen waarmee ze te maken krijgen. N sland boos over aanval VS op Irak pu» Rusland heeft de Amerikaanse luchtaanvallen op Irak en scherp veroordeeld. Moskou noemde de instelling van flyzones in het noorden en zuiden van het land door de eerden na de Golfoorlog 'illegaal'. Het Russische ministe- n Buitenlandse Zaken beschuldigde 'bepaalde krachten' er idien van onrust te zaaien in Noord- en Zuid-Irak. Diezelf- achten zouden de territoriale integriteit van het land be- in. Volgens het ministerie van Defensie in Washington eeen F-15 van de Amerikaanse luchtmacht een aanval uit in Iraakse luchtafweerinstallatie. Het toestel werd bescho- oor de Irakezen, maar niet geraakt. ïngele na oorlog in Zwitserland' d Josef Mengele, de beruchte arts uit het vemietigings- Auschwitz, kwam na de Tweede Wereldoorlog geregeld t zijn vluchtadres in Latijns-Amerika terug naar Europa. Taelitisches Wochenblatt meldde gisteren dat de 'Engel des s' zich dankzij vrienden in Zwitserland zo veilig voelde dat ar de Alpen kwam om te skiën. Mengele voerde barbaarse iche experimenten uitvoerde op gevangen en wordt ver- lordelijk gehouden voor de dood van meer dan 400.000 ien. Volgens het tijdschrift ontkwam Mengele na de oorlog lar lang aan de Europese autoriteiten. In 1949 lukte het iij het in Zwitserland gevestigde Internationale Rode Kruis aspoort te bemachtigen en vluchtte hij naar Argentinië. ;ele overleed in Brazilië in 1979. erikaan landt veilig op snelweg iïON De Amerikaan Jeffrey Carlton heeft onder moeilijke indigheden een noodlanding gemaakt op een snelweg, er zelfs maar een file te veroorzaken. De 41-jarige piloot [vlak voor hij wilde landen op een vliegveld in Everett pro- en met de enige motor van zijn Beech Bonanza. Nadat hij [eland op Interstate 5, taxiede hij naar een afrit. De politie hem het vliegtuig naar een parkeerplaats voor vrachtwa- te duwen. Inspecteurs van de Federale Luchtvaartdienst en het vliegtuig bekeken om te bepalen wat er mis ging. ud ontdekt in zeebodem Japan Geologen hebben onder de zeebodem bij Japan een me goudreserve ontdekt. In een ingestorte vulkaan op de mvan de zee, die ter plekke ongeveer 1.300 meter diep is, aar schatting 180 ton goud. De reserve bevat ook veel zilver idere waardevolle metalen. De vondst is gedaan in de Gro- «aan, op 400 kilometer ten zuiden van Tokyo. In totaal ligt niljoen ton aan metalen. De waarde ervan is niet bekend, volgens een Japanse krant zou die 3,4 miljard gulden zijn. apans overheidsbureau voor wetenschappelijk onderzoek echter laten weten dat het edele metaal bij de huidige lvan de techniek niet naar boven kan worden gehaald. De ve ligt te diep. rare aardbeving treft Afghanistan Een zware aardbeving heeft donderdagavond in Afgha- naan zeker vijftig mensen het leven gekost. Ten minste honderd mensen raakten gewond. Dat heeft het radiosta- van de fundamentalistische Taliban-beweging, die 90 pro van het land controleert, gisteren bekendgemaakt. De >eving had een kracht van 5.5 op de schaal van Richter, en tot in Pakistan gevoeld. De meeste doden vielen in Maida r, een gebied van ongeveer dertig vierkante kilometer ten mvan de hoofdstad Kabul. Afgelopen jaar werden in het doosten van Afghanistan zeker achtduizend mensen ge- 1 tijdens twee zware aardbevingen. Bemiddelaars ontkennen obstructie door Serviërs BERN BOB KROON De vijftien Europese ministers van buitenlandse zaken en hun Amerikaanse ambtge note Albright strijken morgen in Parijs neer in een poging de onderhandelingen over Kosovo vlot te trekken. Dat hebben westerse bemiddelaars in Rambouillet, waar de vredestop plaatsvindt, gisteren bekendgemaakt. De bemiddelaars zeiden dat zij 'enige vooruitgang' hadden geboekt. Zij weigerden de lezing van de Britse minister Robin Cook te bevestigen dat de Serviërs iedere progressie blokkeren. RAMBOUILLET CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT De Serviërs eisen dat de Alba nese delegatie haar handteke ning zet onder een stuk dat de bestaande grenzen van de Joe goslavische federatie voor altijd garandeert. Maar volgens Wolf gang Petritsch, de Oostenrijkse onderhandelaar, is dit geen halszaak. Petritsch zei ook dat hij Ser viërs de hand had zien drukken van leden van het UC^K, de et- nisch-Albanese onafhankelijk heidsbeweging die een gewa pende strijd voert. Tot dusver hebben de Serviërs geweigerd de tafel te delen met het U£K. De bemiddelaars pendelen heen en weer tussen beide de legaties. De Servische president Milu- tinovic, die geen deel uitmaakt van de Servische delegatie, ver weet de bemiddelaars 'een spelletje' te spelen' door een rechtstreekse dialoog te verhin deren. Petritsch verwierp die kritiek. „We zouden een recht streekse dialoog niet eens kun nen verhinderen", zei hij. „Maar we vinden dat onze pen deldienst goed functioneert." Beide delegaties en de drie bemiddelaars zijn 'opgesloten' in het kasteel van Rambouillet, waar zij pas uit zouden mogen komen na een akkoord. Groot ste struikelblok is de eis van het UQK dat Kosovo na een periode van drie jaar autonomie zich in een referendum mag uitspre ken over onafhankelijkheid. Dat is voor zowel de Serviërs als de leden van de internationale contactgroep (Amerika, Rus land, Groot-Brittannië, Frank rijk, Italië en Duitsland) niet aanvaardbaar. Christopher Hill, de Ameri kaanse onderhandelaar, zei dat het plan voor autonomie aan vrijwel alle eisen tegemoet komt. Dat plan geeft de Koso- varen een eigen parlement met grote bevoegdheden en eigen gerechtshoven. Het aantal Ser vische soldaten in Kosovo zou worden beperkt tot 2.500, die alleen maar voor grensbewa king mogen worden ingezet. En de door Albanezen gehate Ser vische politie zou door een Al banese politie worden vervan gen, dit alles onder toezicht van 25.000 man NAVO-troepen. CORRESPONDENT Na de kritiek over het gesjoemel met joodse bankrekeningen staat Zwitserland voor een nieuw imagoprobleem. Als neutraal land heeft het Alpen land de internationale sancties tegen het racistische apart heidsregime in Zuid Afrika vol ledig genegeerd, en tussen 1985 en 1993 jaarlijks 300 miljoen dollar verdiend aan lucratieve investeringen in dat land. Het onthullende rapport van een onderzoekscommissie, dat deze week werd gepubliceerd, meldt dat met name de Zwit serse banken met graagte het gat vulden dat hun Westerse concurrenten voor hen hadden achtergelaten. Op 3 maart begint over deze onverkwikkelijke zaak een par lementair debat. De regering zal zich ongetwijfeld beroepen op de handelsvrijheid die hier hoog in het vaandel staat ge schreven. Maar het is wel merk- samara Bezoekers beklimmen via de trappen de 52 meter hoge Spiral Minaret van Samara. De minaret is 1000 jaar geleden gebouwd toen Samara nog een van de regionale hoofdsteden was van Irak. De minaret en de vele ruïnes in de directe omgeving zijn een van de belangrijkste toeristische attracties van Irak. Samara ligt op 120 kilometer, ten noorden van Bagdad. foto ap jockel finck Alleen kleine stijging van aantal geboorten in Nederland en Frankrijk BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT De geboortegolf in Europa heeft definitief plaatsge maakt voor een 'geboorterimpel'. Vorig jaar kwamen er in de vijftien landen van de Europese Unie nog maar vier miljoen baby's ter wereld, een na-oorlogs laagtere cord. Nederland springt er samen met Frankrijk opval lend genoeg bovenuit, met een kleine stijging van het aantal geboorten. Eurostat, de producent van alle EU- statistieken, spreekt in de gisteren gepubliceerde cijfers over een 'dramatische afname' van de geboorte-aan tallen sinds midden jaren zestig. Toen kwamen er jaar lijks twee miljoen meer zuigelingen bij, dan anno 1998. Voor de komende decennia verwacht Eurostat een ver dere afname van het geboortecijfer. In Nederland werden volgens de tellingen van Euro stat vorig jaar 199.000 baby's geboren, ruim 2.500 meer dan in 1997. Ook in Frankrijk is sprake van een stijgen de trend. Volgens Eurostat is dit te wijten aan de 'in haalslag' van vrouwen in de dertig, die het eerste kind hadden uitgesteld. De algemene trend is evenwel da lend. Snelste groeier binnen de EU is Ierland, waar de bevolkingstoename per 1.000 inwoners vorig jaar op 5,5 uitkwam. Nederland bekleedt met 4 nieuwe bur gers per 1.000 de tweede plaats. In Duitsland, Italië, Zweden en Griekenland neemt de bevolking af. Dat is te wijten aan het lage aantal geboorten, en niet aan een hoger sterftecijfer. Eurostat wijst erop dat deze landen alleen dankzij een toenemend aantal immigranten niet leeglopen. waardig dat diezelfde vrije han delsrelaties bij het aantreden van Mandela een sterke daling te zien gaven. Het rapport con cludeert daaruit dat de Zwitsers geen brood meer zagen in het nieuwe Zuid-Afrika. Bij het parlementaire onder zoek zullen ook harde vragen worden gesteld over de Zwitser se handelsbetrekkingen met het voormalige Oost-Duitsland, die al even bloeiend waren. Het be zwarende rapport, getiteld 'De schulden van de apartheid en de rol van Zwitserland en Duitsland', werpt ook een schril licht op het intensieve Duitse handels- en bankenverkeer met Zuid-Afrika ten tijde van de in ternationale boycot. Het rapport is samengesteld door een aantal non-gouveme- mentele organisaties, dat zich bezighoudt met de nasleep van het apartheidsregime. De stu die is voor een groot deel geba seerd op documentatie van de Zuid-Afrikaanse Centrale Bank. Vrouwenhandel moet zwaarder worden bestraft BERLIJN PAUL KOOPAAAN CORRESPONDENT De handel in vrouwen moet in alle vijftien Europese lidstaten even zwaar worden bestraft. Het is niet te rechtvaardigen dat het smokkelen van harddrugs een veel langere celstraf tot ge volg heeft dan de minstens zo winstgevende handel in vrou wen. Deze oproep deed Euro pees commissaris Anita Gradin (justitie) gisteren aan het slot van een vergadering van Euro pese ministers van justitie in Berlijn. Gradin wil dat alle EU-lidsta ten het in de prostitutie lokken van buitenlandse vrouwen, meestal afkomstig uit midden- en oost-Europa, beschouwen als een misdrijf. In sommige EU-landen bedraagt de maxi male strafmaat niet meer dan 1,5 jaar, aldus Gradin. „Een handelaar in drugs kan een ge vangenisstraf van 12 jaar oplo pen. Waarom heeft de wetgever zo'n visie?" De 15 EU-justitieministers zegden toe dat zij de Commis sie op korte termijn inzage zul len geven in hun strafrecht op dit specifieke terrein. Omdat in veel lidstaten aan wetgeving wordt gesleuteld, heeft de Commissie volgens Gradin be hoefte aan actuele gegevens. Zo ligt in Nederland een wet bij de Eerste Kamer die de maximum strafmaat voor vrouwen- en mensenhandel al verhoogt van 4 tot maximaal 10 jaar. Volgens de Nederlandse mi nister van justitie Korthals staat het als een paal boven water dat de Europese lidstaten geza- menüjker moeten optrekken bij het bestrijden van vrouwen handel en mensensmokkel. Hij ziet daarbij met name een taak weggelegd voor het nog steeds sluimerende Europol te Den Haag. Uiterlijk in juni wil het Duitse EU-voorzitterschap de laatste obstakels voor het echt lance ren van Europol uit de weg hebben geruimd. Voor oktober dit jaar staat vrouwenhandel ook op de agenda van een spe ciale 'justitietop' van Europese staats- en regeringsleiders in Finland. HAAG GERARD CHEL noet een apart budget komen r seksuele voorlichting en hulp 'jongeren. Een vijfde deel van het d dat naar bevolkingsprogramma's 't, moet specifiek aan de jeugd raen besteed. En de jeugd moet bij maken en uitvoeren van jonge- beleid betrokken worden, der meer met deze boodschap ke- de bijna 2.500 deelnemers aan de •bevolkingsconferentie in Den 'g dit weekeinde huiswaarts. In 1 maakten 180 landen in Cairo af- aken hoe om te gaan met de Mtdurende groei van de bevolking. Den Haag werd gekeken wat er dsdien is gebeurd. Deze evaluatie dde tot een slotdocument met een •ot aantal aanbevelingen, waarover eindelijk eind juni een speciale Al- nene Vergadering van de VN in 'vYork zal besluiten. Eel nieuwe initiatieven zijn niet ge- |ren", geeft conferentie-voorzitter cBiegman toe, „maar dat was ook !(de opzet". Toch toont het slotdo- taent dat er wel nieuwe ideeën zijn pgevoegd, zoals de suggestie om het internationale bedrijfsleven te la ten meebetalen aan bij voorbeeld ge zondheidsprojecten. „Als bedrijven ook ballet en kunst sponsoren, kun nen ze in Tanzania ook een aidspro- ject adopteren", zegt Biegman, in het 'dagelijks leven ambassadeur van ons land bij de NAVO in Brussel. Ook moet er meer aandacht komen voor de 'seksuele gezondheid' in vluchtelingenkampen. Wereldwijd zijn er zo'n 26 miljoen vluchtelingen en ontheemden. Met name in de kampen moeten meer voorzieningen, anticonceptie en hulp komen. Het verbaast Biegman niet dat de jeugd zo veel accent heeft gekregen- .„Het tekent het enorme belang dat aan jongeren wordt toegekend, en je moet vroeg beginnen." Om jongeren beter voor te lichten over seks, ge slachtsziektes en anticonceptie, moet er meer geld komen voor specifiek op hen gerichte programma's. Kritiek dat er uitsluitend gesproken is over de lange termijn, wimpelt Bieg man af. „Met name over aids, waar van niemand in Cairo toen de om vang kon voorspellen, is nu een apar te paragraaf gewijd met diverse voor stellen die direct uitvoerbaar zijn, bij voorbeeld het verstrekken van man nen- of vrouwencondooms." Onderwerpen als de enorme schul denlast waarmee vele ontwikkelings landen kampen, migratie, vergrijzing en de relatie met het milieu bleven onbesproken. „Milieu en de schul denproblematiek zijn verhalen apart. Dat ligt buiten onze invloed, en daar zijn al diverse andere VN-instellingen mee bezig. Bovendien heb je daar voor experts nodig. Op die terreinen zijn wij maar amateurs. Vergrijzing zal de komende tijd veel aandacht krijgen en voor migratie moet je zo langzamerhand aparte conferenties Dr. Nafis Sadik, directeur van het VN- bevolkingsfonds UNFPA, de organi sator van de conferentie, roemde de 'open en eerlijke' wijze waarop de 177 delegaties met elkaar hebben ge discussieerd. „We hebben vele voor beelden gezien wat er de afgelopen vijfjaar is gedaan, bij voorbeeld op het gebied van basis gezondheidszorg en onderwijs voor meisjes. We weten ook dat er nog heel veel moet gebeu ren." Daarbij doelt ze onder meer op de wetgeving over abortus, toegang tot anti-conceptiemethoden en voor al vrouwenrechten. „In nog te veel landen hebben vrou wen geen enkel recht", aldus Sadik. Reden waarom in Den Haag is voor gesteld daarover een aparte paragraaf aan de Cairo-overeenkomst toe te voegen. Dat geldt ook voor de aanbe veling dat in alle landen vrouwen over een 'anticonceptie-noodpakket' moeten kunnen beschikken, met daarin bij voorbeeld vrouwencon dooms en de morning after pil. Het is de vraag of deze voorstellen de eindstreep halen, want ook in Den Haag staken conservatieve landen en organisaties niet onder stoelen of banken dat zij het VN-beleid op pun ten nu al te liberaal vinden. Zo venti leerde de vertegenwoordiger van het Vaticaan opnieuw zijn bedenkingen tegen abortus, en hield het Jeugdfo rum een pakje condooms uit het wel komstpakket, uit angst te worden ver dacht van provocatie. Sadik noemde Nederland in haar slotwoord 'een voorbeeld waar veel landen zich aan zouden moeten spie gelen'. „Als een van de weinige lan den houdt Nederland zich aan de af spraak om minimaal 0,7 procent van het BNP aan ontwikkelingshulp te be steden, Nederland zit daar zelfs bo ven. Ook voldoet Nederland aan de belofte 4 procent van dat budget voor specifieke bevolkingsprojecten aan te wenden." Nadat Amerika's First Lady Hillary Clinton zich eerder deze week onder luid applaus in dezelfde bewoordin gen had uitgelaten - „Nederland is toonaangevend" - kan ons land voor lopig internationaal weer een potje breken. Minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking, meedeinend op de golven van succes door haar voorganger Pronk voortge bracht, putte daaruit moed om tij dens haar slotbetoog haar vreugde te uiten over de suggestie van bisschop Muskens Afrika gratis condooms te geven tegen de verspreiding van aids. „Vijfjaar geleden zou zo'n verklaring onmogelijk zijn geweest. Dat geeft aan dat Cairo werkt." GRENOBLE Rtr-DPA Twee lawines hebben gisteren in Frankrijk vijf mensen het le ven gekost. Daarmee is het to taal aantal doden door sneeuw- verschuivingen in de Franse Al pen deze week tot achttien ge stegen. Begin deze week kwa men twaalf mensen om toen bij Chamonix zeventien chalets werden bedolven. In Courche- vel stierf een Nieuw-Zeelander. Volgens de politie werden gisteren drie mensen wegge vaagd buiten de pistes van het skioord Les Arcs. Zij maakten deel uit van een groep van acht skiërs en een gids. De overigen bleven ongedeerd. Twee win tersportliefhebbers stierven door een lawine in de mondai ne skiplaats Val d'Isère in de Franse Alpen. Onder de slacht offers zijn een Britse vrouw en een Australische man. In de Alpen lijken de grootste probemen voorbij, al bestaat in de hooggelegen oorden voort durend lawinegevaar. De toe gangswegen naar de meeste va kantieplaatsen werden gisteren weer tijdelijk of volledig voor het verkeer opengesteld. Het Zwitserse Adelboden en Grin- delwald in Bemer Oberland wa ren weer over de weg bereik baar. Een dik pak sneeuw had zo'n 18.000 vakantiegangers hier dagenlang van de buiten wereld afgesloten. Het merendeel van de bewo ners die dinsdag wegens het acute lawinegevaar uit de hoge gebieden van Zwitserland moesten worden geëvacueerd, kan inmiddels naar huis terug keren. Het instituut in Davos dat het lawinegevaar onder zoekt, blijft echter waarschu wen dat het gevaar voor lawines blijft bestaan. Donderdag werd in Davos een vrouw door een lawine gedood. Zij had het ad vies van de autoriteiten in de wind geslagen, en was met haar familie buiten de pistes gaan skiën.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7