'Ik ben geen e vi 131 ZATERDAG 13 FEBRU/\ De apartheid blijft kleven aan F.W. de F. W. de Klerk, de vroegere president van Zuid-Afrika, is weer (even) in het nieuws. Hij vestigde de aandacht op zich met een autobiografie, 'De Laatste Trek - Een nieuw begin'. Uit de reacties bleek weer eens hoe omstreden Frederik Willem de Klerk in eigen land is. De algemene kritiek: hij is te veel de koele analyticus gebleven. F. W. de Klerk: de man aan wie de apartheid altijd zal blijven kleven. TJ rederik Willem de Klerk wacht in I een kamer van het koloniale Mount Nelson hotel. De laatste blanke president van Zuid-Afrika heeft een dag voor zich vol gesprekken over zijn nieu we autobiografie. De Laatste Trek - Een nieuw begin, die hem tijdelijk uit de politieke vergetelheid heeft getild. Zijn nalatenschap is dichtbij. Een kilometer van hier. bij de tui nen die de Verenigde Oostindische Compag nie in de zeventiende eeuw in Kaapstad aan legde, komt op hetzelfde moment het parle ment bijeen. Het is alweer gewoon in Zuid Afrika dat zwarte volksvertegenwoordigers en zwarte ministers het land besturen - de slotsom van De Klerks besluit, negen jaar ge leden. om de apartheid af te schaffen, en fei telijk de macht over te dragen. Terwijl De Klerk zich laat ondervragen, opent zijn opvolger president Nelson Man dela voor de laatste keer het parlementaire jaar. Over een maand of vier treedt ook Man dela af. Mandela en De Klerk, het duo dat de verpersoonlijking werd van de relatief vreed zame overgang van apartheid naar democra tie, zijn dan samen deel van dit cruciale hoofdstuk in Zuid-Afrika's geschiedenis. Het sprookje is daarmee definitief uit, de euforie voorbij. Wat overblijft, is de realiteit van een diep verdeeld land, waar de raciale polarisa tie nog altijd op de loer ligt. De Klerk maakt zich met vele andere Zuid-Afrikanen zorgen over de toekomst. „Ik zie alle róde lichten knipperenzegt hij. Bittere gevechten Het is geen toeval dat juist De Klerks be schrijvingen van zijn verhouding met Nelson Mandela voor grote krantenkoppen zorgden. Het boek rekent definitief af met de romanti sche notie dat de twee Nobelprijswinnaars voor de Vrede, blank en zwart, onderdrukker en onderdrukte, samen Zuid-Afrika naar het beloofde land leidden. Het was een mooi symbool, maar het klopte niet. Ze waren po litieke tegenstanders, gedreven door de be langen van hun achterban, verwikkeld in een harde strijd om de macht. Achter de scher men vochten zij bittere gevechten uit, en tot een vriendschap is het niet gekomen. Man dela vond dat hij De Klerk nooit kon vertrou wen, en beschuldigde De Klerk dat hij of be wust niets deed aan het geweld tussen zwar ten, aangestookt door een Derde Macht van blanke politiemannen en militairen, of er zelf de hand in had. De Klerk geeft toe dat hij zich meer dan eens vernederd voelde door Mandela. De zwarte heilige bleek ook maar een mens, die na 27 jaar gevangenschap meer verbittering in zich droeg dan hij de buitenwereld liet zien. Sinds de voorpublicaties probeert De Klerk het beeld bij te stellen. Hij dronk onlangs nog een genoeglijk kopje thee met zijn op volger, en hoopt dat zij straks als twee ge pensioneerde staatslieden nog iets voor de verzoening in het land kunnen betekenen. „Wie het goed leest, ziet dat mijn boek geen poging is tot karaktermoord. Ik wil president Mandela niet bezoedelen. Ik heb werkelijk geprobeerd om de verhouding tussen ons zo goed mogelijk te beschrijven, om de lezer te laten zien waarom bepaalde dingen gebeur den. Maar ondanks de spanningen die ik be schrijf, als het werkelijk noodzakelijk was konden we altijd weer vrede sluiten." Toch geeft De Klerks boek een verbazing wekkend inzicht in hoe grote mannen klein kunnen zijn. Wanneer Mandela in mei 1994 president is geworden, en De Klerk vice-pre sident in de regering van nationale eenheid, moet De Klerk verhuizen naar een andere M F.W. de Klerk signeert in een Londense boekwinkel een exemplaar van zijn autobiografie, foto gpd louisa buller ambtswoning in Pretoria. De woning moet worden verbouwd en opnieuw ingericht, en Mandela komt zelf kijken of dat wel nodig is. Zo loopt de president met zijn voorganger en de architect door het huis om te inspecteren of de koelkast het nog doet, en waar eventu eel een nieuwe lik verf nodig is. De Klerk be schrijft het als de ultieme vernedering, maar hij legt de schuld nu niet geheel bij Mandela. „Misschien deed hij het onder druk van zijn eigen partij", zegt hij. „Ik kreeg niet de in druk dat hrij ervan genoot. Maar ik begrijp heel goed dat er verbittering in hem schuilt. Het blijft opmerkelijk, hoe hij daar boven uitgestegen is." Omstreden man Uit de reacties op de autobiografie blijkt eens te meer hoe omstreden Frederik Willem De Klerk in eigen land is. Het respect dat hem in het buitenland vaak ten deel valt, als de staatsman die de moed had de apartheid af te schaffen en daarmee de macht op te ge ven, is in Zuid-Afrika ver te zoeken. De kri tiek luidt dat De Klerk te veel de koele analy ticus is gebleven. Hij zal de apartheid als een moreel onrecht veroordelen, maar hij plaatst de theorie van 'afzonderlijke ontwikkeling' van bevolkingsgroepen altijd in de context van de geschiedenis. Hij heeft ook zo lang als minister in verschillende Nationale Partij-re geringen deel uitgemaakt van het systeem, en hij heeft er zo lang in geloofd, dat de apartheid altijd aan hem zal blijven kleven. Daarnaast verwijten zijn critici De Klerk dat hij nog steeds geen open kaart speelt over zijn kennis van de gruweldaden die le ger en politie pleegden onder zijn bewind als minister en president. Nog steeds presen teert De Klerk de wandaden als het initiatief van individuen, waar hij een eind aan maak te zodra hij erachter kwam. „De Klerks posi tie is verbazingwekkend onpersoonlijk en amoreel", schreef de ANC-huisintellectueel en minister Kader Asmal in een recensie. „De geschiedenis is de hoofdpersoon, het ra cistisch kwaad is neutraal, en hij zelf is pas sagier van de geschiedenis." „In intellectuele kringen in het buitenland kom ik inderdaad meer bewondering tegen voor wat ik heb gedaan", zegt De Klerk. In tellectuelen hier hebben een heel ander ima go van mij geschapen. Maar onder de men sen op straat is dat anders. Als ik hier in Kaapstad op straat loop, of in Pretoria, ko men er onmiddellijk kleurlingen en zwarten op mij af om mij de hand te schudden. Dan zeggen ze: 'Ik heb niet op u gestemd, maar dank u voor wat u voor Zuid-Afrika heeft ge daan'. Ik voel mij in Zuid-Afrika ook abso luut niet bedreigd: waar ik vroeger omringd was door lijfwachten, loop ik nu alleen over straat. De enige koude blikken die ik krijg zijn van rechtse blanke Afrikaners, die mij een verrader noemen." Verraad is een ander woord voor beloften die niet zijn waargemaakt. Toen De Klerk in februari 1990 zijn 'reuzensprong' maakte, gaf zijn Nationale Partij de blanke achterban het idee dat het allemaal wel mee zou vallen. Talloze concepten om de macht van het ANC te beperken deden de ronde, zoals een blank minderheidsveto in het kabinet, en een roterend presidentschap. Een paar jaar later, toen de grondwetsonderhandelingen ten einde waren, waren al die plannen afge schoten. Het enige dat overbleef was de er kenning van de rechten van het individu - en niet van de groep - in de grondwet, en een regering van nationale eenheid waaraan de Nationale Partij deelnam, maar waarin de (ANC-)meerderheid gewoon besliste. Al na twee jaar stapte De Werk als vice-president met zijn partij uit de regering, gefrustreerd in de dubbele rol van oppositie en mede-be stuurder tegelijk. Zo bleef er van de bescher ming van minderheidsbelangen, die veel aanhangers van De Klerk verwachtten, wei nig over. De Klerk bestrijdt deze visie, en meent dat hij 'substantieel' zijn beloften heeft nage leefd. Het ANC wilde simpelweg geen specia le regelingen om de blanke minderheid tege moet te komen. „Ik ben ervan overtuigd dat de meerderheid van de blanken het nieuwe' Zuid-Afrika, met al zijn problemen, nog steeds prefereert boven de situatie die zou zijn ontstaan wanneer we niet hadden ge daan wat we hebben gedaan. Veel mensen hebben de neiging een vergelijking te maken tussen wat ze aanstond in het verleden met wat ze niet aanstaat in het heden. Ik zeg dan altijd: stel je voor hoe we ervoor zouden staan, als we het niet hadden gedaan. We zouden niet exporteren, onze vliegtuigen zouden niet vliegen, de hele wereld zou de meerderheid van de Zuid-Afrikaanse bevol king steunen om het bewind omver te wer pen. We konden geen veilige toekomst voor de minderheid bouwen op het onrecht dat we de meerderheid aandeden. Het was mo reel onverdedigbaar." Onmisbaar Dat zijn beschrijving van de geschiedenis 'klinisch' wordt genoemd, deert de jurist De Klerk niet. Misschien was het zelfs een voor waarde om Zuid-Afrika door de turbulente, gewelddadige overgangsperiode te loodsen. „Ik ben geen koude vis. Het feit dat ik koel analyseer, betekent niet dat ik geen emotie ken. Het is een essentieel beginsel van het management van verandering: als je resulta ten wilt bereiken, moet je goed analyseren, een weldoordacht plan hebben, en je achter ban met je mee kunnen voeren. Het ANC heeft dat precies hetzelfde gedaan. We zijn daarbij allebei zo ver opgeschoven, dat nie mand uiteindelijk de zege heeft kunnen op eisen". Hoe zal de geschiedenis over De Klerk oor delen? Niet onmisbaar als persoon, zoals Mandela wellicht, maar onmisbaar in de rol die hij op een cruciaal moment speelde? Als een Zuid-Afrikaanse uitgave van Michail Gorbatsjov, die een revolutie in gang zette die hij niet in de hand kon houden, een re volutie die hem uiteindelijk zou wegvagen? Vroeger, toen hij nog president was, wuif de De Klerk de overeenkomst met Gorba tsjov altijd weg met een grap: alleen de haar dracht is hetzelfde. Nu hij definitief aan de zijlijn staat, wijst De Klerk de vergelijking nog altijd trots van de hand. „Ik ben niet wegge vaagd, ik heb zelf ontslag genomen. Als ik had gewild, was ik vandaag nog altijd vice- president. Er zijn grote verschillen. Wij heb ben bij voorbeeld onze vroegere politiek in zijn geheel opgegeven. In Rusland is dat niet gebeurd. Maar ik zit nu met Gorbatsjov in het bestuur van het Centrum voor Vrede dat Shimon Peres (de Israëlische oud-premier, red.) heeft opgericht. We hebben nog geen tijd gehad, maar ik zal het er toch nog eens met hem over hebben". De desillusie Het komende vertrek van Mandela markeert het einde van de overgangsperiode in Zuid- Afrika. De Klerk verwacht geen fundamente le verandering onder Mandeia's opvolger, Thabo Mbeki. Als vice-president in een pre mier-rol heeft Mbeki de afgelopen tijd het dagelijks bestuur van het land al overgeno men. Is Mandeia's vertrek ook het einde van wat wel 'Het Zuid-Afrikaanse wonder' wordt genoemd? De Klerk: „De periode van het wonder is al voorbij. Er is een groot gevoel van desillusie onder alle Zuid-Afrikanen. Onder wat je de Eerste-Wereldgemeenschap kan noemen, die niet langer alleen blank is maar volgens sommige wetenschappers al voor de helft zwart, bestaat de desillusie over het gebrek aan economische groei, over de misdaad, de afbrokkelende administratie, de corruptie. Onder blanken, kleurlingen en Indiërs be staat desillusie over wat zij beschouwen als onevenwichtige positieve discriminatie van zwarten. Velen voelen de dreiging van een nieuwe rassendiscriminatie tegenover deze minderheden. Er is ook desillusie onder mensen die voor het ANC hebben gestemd, onder de armen. In sommige opzichten is er grote vooruitgang geboekt: veel mensen heb ben water en elektriciteit gekregen. Maar de werkloosheid groeit, en miljoenen hebben nog steeds geen dak boven hun hoofd." Zelf is hij 'niet gedesillusioneerd, maar be zorgd'. De Klerk vreest een nieuwe polarisa tie tussen bevolkingsgroepen. Hij is bezig met de oprichting van een Centrum voor Verzoening, om ontmoetingen te arrangeren tussen Zuid-Afrikanen met verschillende achtergronden. Ook wil hij de rijken - niet langer alleen blanken zoals hij er steeds na drukkelijk bij zegt - ervan te doordringen dat ze meer moeten doen om de kloof met de miljoenen armen te overbruggen. Het is zijn bijdrage aan het land waar zijn voorouders, van wie de eerste afkomstig was uit het Zeeuwse Serooskerke, sinds april 1688 heb ben geleefd. Niet alleen blanke voorouders, overigens. De Klerk onthult in zijn boek dat ergens in de De Klerk-stamboom een doch ter van een Indiase slavin voorkomt. Het maakt hem nog een tikje meer Zuid-Afri kaan. „Voor mij maakt het geen enkel ver schil. Mijn wortels zijn hier. En ik blijf hier. Ik ben een Afrikaan.". PETER TER HORST

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 52