In zijn beste dagen een Superman 'Macht is soms slecht voor mensen' Nr. 45: Gianni Romme JS VAN OOSTEN ~niRomme, geboren 12 februari 1973 La- iiluweschoot tussen 1995 en 1998 om- - in de wereldranglijsten van het lange schaatsen als specialist op de vijf en tien ieter. Met behulp van de klapschaats irzelde de goedlachse Brabander de we- tcords van de Noor Johann Olav Koss. negediplomeerd badmeester, won op de pische Winterspelen van 1998 tiveegou- ledailles. In de jaren '96, '97 en '98 ver- ide hij in totaal nog eens vier titels op treldkampioenschap afstanden. Ier koesterde de stille hoop dat zijn enige zoon een er zou worden. Zelf had de slager uit Lage Zwalu- [oi semi-prof bij NAC uit Breda geschopt, maar een ssure maakte al na drie maanden een einde aan aaide loopbaan. Gianni Romme, vernoemd naar janse voetballer Gianni Rivera van AC Milan uit de stig, liet de droom van zijn vader niet uitkomen, bleek dat Romme niet geschikt was voor voetbal, msport trok hem niet aan, bovendien kon hij de in rechtuit schieten. Romme ging liever met zijn is de wijde polders tussen de Loonsedijk en de je in. Alleen en op twee wielen leefde hij zich uit iigestrekte landbouwgronden achter het ouderlijk in het eind van de middag sloop hij, besmeurd met weer binnen door de keukendeur, een wervelwind met een lange adem, zou wiel- if, nog beter, veldrijder worden. Schaatsen, daar hij zich als kind wel eens aan. Maar alleen als de evroren waren en op dubbele ijzers. Pas na de ver van Lage Zwaluwe naar Made - Romme was lar - ontlook zijn liefde voor schaatsen. Hij dook igepakte, voor hem een paar maten te grote oude m zijn vader op, propte er watten en oude kranten aaide zijn eerste rondjes op de land ijsbaan van onder de indruk van de mannen die heel hard in* jtje achter elkaar aan schaatsten. Romme pro- aan te haken en ging de lol er al gauw van inzien. Ide zich op dertienjarige leeftijd, na het lezen van ertentie, aan voor het jeugdschaatsen op de kunst- n Dordrecht. [vervoer van en naar Dordrecht was Romme af- ;van zijn ouders, die, zij het op gevorderde leef- avolging van hun zoon ook het schaatsen als dsport beoefenen. Dimphy Romme, de moeder li, werd vorig seizoen in Baselga di Piné tweede IK voor senioren in de leeftijdscategorie van 45 tot boekte in zijn juniorentijd wel gestaag vooruit schaatser, maar behaalde geen opzienbarende cn. De Brabander, lid van de Rijnsburgse IJsclub, e selectie van het gewest Zuid-Holland zijn grote Wim den Eisen als trainer. De aanwijzingen van zijn bepalend geweest voor zijn ontwikkeling atser. vormde in het gewest een hecht collectief met de lalenteerden Jeroen Straathof en Martin Hersman. Gianni Romme in de tijd hij de concurrentie op grote afstand hield. Het leek erop dat Romme, een laatbloeier, alleen achter zou blijven. Hij werd als enige van het drietal niet door de schaatsbond KNSB uitgenodigd voor de kernploeg lange baan. Romme was diep ontgoocheld, vooral omdat hij had be wezen zich te kunnen meten met de nationale toppers. In 1995 werd hij vijfde op het nationaal kampioenschap all round, maar werd pas gevraagd nadat Bart Veldkamp later in dat jaar besloot schaats-Belg te worden. Daardoor kwam een plaats in de kernploeg vrij. In 1995 ontstond een vruchtbare samenwerking tussen Romme en bonds coach Henk Gemser, die drie jaar later in Nagano zoveel olympische successen zou opleveren. Aanvankelijk was Romme niet het toonbeeld van gelijk matigheid die zo kenmerkend is voor lange afstand schaatsers. Hij maakte ooit midden in een race een pirou ette op het ijs en op het NK van 1995 gleed hij op zijn buik over de finish. De capriolen waren het gevolg van een be knelde spier in het dijbeen waardoor de doorbloeding niet goed was en een vorm van gevoelloosheid in zijn been op trad. Gemser paste de schaatshouding-van Romme aan en daarmee was het fysieke probleem verholpen. Romme viel meteen op in het wereldbekercircuit. Hij werd in 1996 in Hamar wereldkampioen op de tien kilo meter en daarmee was zijn naam na een jaar in de kern ploeg gevestigd. In 1997 herhaalde hij de prestatie en vorig jaar won hij op de WK afstanden in Calgary goud op zowel de vijf als de tien kilometer door twee wereldrecords (6.21.49 en 13.08.71) te rijden, die overigens een jaar later nog altijd op zijn naam staan. Maar zijn hoogtepunt beleefde Romme een maand eer der, in februari 1998 tijdens de Olympische Winterspelen in Nagano. Hij liet de concurrentie op grote afstand. Er kende stayers als de Noor Storelid, de Duitser Dittrich, de Belg Veldkamp en ook Bob de Jong kwamen er niet aan te pas in Japan. Nederland keek massaal, vanwege het tijd verschil van acht uur, aan de ontbijttafel via de televisie mee hoe Romme schijnbaar achteloos twee gouden me dailles veroverde in het M-Wave Stadion. Romme leek onaantastbaar, hem werd door de Japanse journalisten gevraagd of hij misschien Superman was. Een jaar later, in het huidige seizoen '98-'99, volgde het ont luisterende antwoord. Nee, Superman is hij niet. Het ver gaat Romme in het post-olympische jaar ronduit slecht. FOTO ARCHIEF CPD Met het EK allround, waar hij slechts vijftiende werd, in januari als absoluut dieptepunt. In Heerenveen werd de olympisch kampioen uitgefloten. Donderdag (11 februari) keerde de Brabander terug van een vakantie op Tenerife. Mentaal was hij uitgeblust, het schaatsen leek hij in de voorbije maanden verleerd. In de zomer van 1998 richtte hij, in navolging van Rintje Ritsma, zijn eigen ploeg op. In SpaarSelect vond Romme een kapi taalkrachtige sponsor, in Ingrid Haringa een gedreven maar onervaren coach. Het commerciële project heeft Romme veel guldens maar weinig schaatsplezier opgele verd. Zijn eerste trainer Wim den Eisen neemt deze winter hoofdschuddend bij Romme een verwaarloosde schaats- techniek waar. Het wordt slordiger, zei de coach uit Zoe- terwoude een maand geleden: „De buitenwacht denkt dat Romme een wonderjongen is. Een oermens die meteen weer uitblinkt. Zo werkt dat niet. Zie het zo: je bent jaren aan het kleien en op een gegeven moment is de vorm ge bakken. Je kan er niet opnieuw klei van maken en nog een keer gaan boetseren. Je moet nu heel voorzichtig gaan schuren en schaven. Als je gaat hakken, kan het breken." 'r/ Topsporters van deze eeuw Honderd jaar sport, honderd jaar prestaties van formaat. Tijd voor het maken van een on verbiddelijke ranglijst. Wie zijn de beste Nederlandse topsporters van deze eeuw? Gedurende het hele jaar wordt elke week op deze plaats een sportfigiair geportretteerd die van de redactie een plaats heeft gekregen in de top 50. 30. 31. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 38. 39. 40. 41. 42. 43. 44. 45. Gianni Romme 46. Marcel Wouda 47. Bok de Korver 48. Rein de Waal 49. Bep van Klaveren 50. lust Göbel Leidse student Driek van Vugt wordt wellicht jongste senator ooit wns is groot dat Driek 'an Vugt, nu nogLeids raadslid voor de tialistische Partij (SP), komende Provinciale Uen-verkiezingen op 3 aart plaats krijgt in de Eerste Kamer. De ttgentienjarige student Politicologie moet daar or de SP jongeren gaan %enwoordigen, omdat 'dat ingesukkelde auelullenbolwerk' wel wat jong bloed kan liken. Waar staat deze ■t die daklozen in zijn woonplaats ook wel 'strontirritante, paanjagende figuren' noemt, voor? Driek van Vugt werd on langs 19 en dat is daags na de heugelijke dag nog aan zijn studentenflat te zien. De politicus laat zich echter niet afleiden door de recente gebeur tenissen, neemt een Fantaatje, draait een sjekkie en beantwoordt bereid willig alle vragen. - Hoe ben je ertoe gekomen de poli tiek in te gaan „Politiek vond ik al op heel jonge leeftijd interessant. Mijn ouders wa ren nooit partijgebonden, maar stemden wel links. Hoewel zij nooit hielden van het opleggen van denk beelden aan anderen, heb ik dat pro gressieve dus wel vluchtig meegekre gen. Mijn vader, die priester is ge weest. heeft mij zelfs nooit laten do pen! Hij is uit de kerk gestapt vanwe ge de hiërarchie. Lidmaatschap van een politieke partij zag hij niet zitten. Maar ik wel, omdat het de middelen om iets met je idealen te gaan doen. Als individu ben je maar een eenling. Een politieke partij is een collectief waar je op" kunt bouwen en terugval len. Je zult toch moeten samenwer ken als je wat wilt bereiken. En het belangrijkste dat ik wil bereiken is dat inkomensverschillen worden weggewerkt. Ik vind dat echt te gek voor woorden. Iemand die in een verpleeghuis werkt, zoals mijn moe der vroeger, moet van hot naar her rennen. En meneer Boonstra van Philips, ongetwijfeld ook een harde werker, krijgt honderd tot tweehon derd keer zoveel salaris. Dat is toch geen evenredige beloning van de ge leverde prestatie? Iedereen zou loon naar werken moeten verdienen. Dat klinkt ouderwets, maar het is wel - Waarom de SP? „Als je progressief bent, zijn er drie partijen waartussen je kunt kiezen: SP, GroenLinks en de PvdA. De PvdA is een bestuurderspartij geworden en richt zich op het halen van zoveel mogelijk zetels. Zij kan het zich daar om niet meer permitteren om echt links te zijn. Kok zei vroeger: 'Stop de afbraak van de WAO'. Nou, een paar jaar later deed hij het zelf! De idealen vervagen bij regeringspartijen. Macht is soms slecht voor mensen. Je hebt het wel nodig om iets te be reiken, maar te veel macht heeft in vloed op je standpunten. Groen Links vind ik elitair. Paul Rosenmöl- ler gebruikt een hoop dure woorden en blaast hoog van de toren. Marij- nissen staat met twee benen op de grond en verwoordt de stem van de gewone man. De SP is volks en GroenLinks elitair. Je hebt daar een cultuur van praten, praten en nog eens praten. Bij ons heb je een cul tuur van vooral veel doen. Zo ben ik nu bezig met een actie tegen slecht onderhoud van sociale huurwonin gen in de Hoge Mors. De portiekflats in die woonwijk zijn zo slecht onder houden dat er overal houtrot en be tonrot is. Het ziet er niet uit!" - Je stelt je kandidaat voor de Eerste Kamer. Waarom niet voor de Twee de? „Jan Marijnissen heeft mij gevraagd in de Eerste Kamer te gaan zitten. De SP dacht: we kunnen die gozer wel gelijk in het diepe gooien, in de Tweede Kamer, maar we kunnen ook effe vernieuwing in de Eerste Kamer teweeg brengen. De bedoe ling achter dit hele spektakel is om jongeren een stem te geven. De Se naat heeft een enorm gebrek aan jong bloed. Het is een ouwelullen- bolwerk bij uitstek. Belangen van jongeren moeten beter worden mee genomen in de Haagse besluitvor ming, want dat is momenteel nul komma nul procent het geval. Dat komt doordat jongeren economisch en politiek oninteressant zijn: ze kosten alleen geld en mogen vaak nog niet stemmen." - Vind je het niet jammer dat je juist vanwege je leeftijd wordt gevraagd? „Ik ben inderdaad op mijn leeftijd geselecteerd, maar met iemand van Driek van Vugt: I(W< politiek. s vind ik van ondergeschikt belang in de FOTO HIELCO KUIPERS zestig kun je jongeren geen stem ge ven. De partij heeft nog nooit kandi daten geselecteerd op andere criteria dan kwaliteit. Dit is dus uniek, maar het gaat ook om mijn inzichten en ervaring. Mijn leeftijd is een onder geschikte factor. De ideale combina tie is ervaring en vernieuwing. Ik heb weliswaar een gebrekkige politieke ervaring, maar als jongere kun je daar onmogelijk veel van hebben. Ik weet me wel staande te houden in het debat. Ik ben voor niemand bang. Zeker ook niet voor de heer Wiegel. Hij zei in Netwerk dat hij mij aan gaat pakken. Nou. ik kijk er naar uit, ha, ha!" - Door het feit dat je jongste senator ooit kunt worden, sta je erg in de be langstelling. Dat heeft er onlangs voor gezorgd dat je in het nieuws kwam vanwege een knokpartij met CD'ers... „Als je in de schijnwerpers staat, leef je in een glazen huis. Je kunt je niets permitteren. Bij het minste of ge ringste wordt jouw naam verbonden aan incidenten als die met de CD. Ik was op weg naar het stadhuis en zag CD'ers handtekeningen ronselen bij daklozen en sjofele figuren." - 'Sjofele figuren' klinkt een beetje de nigrerend. De SP komt toch op voor de gewone man en voor mensen aan de onderkant van de samenleving? „Het gaat hier om klanten van De Bakkerij, een pension voor daklozen hier in Leiden, van wie bekend is dat ze geregeld harddrugs gebruiken. De gewone man, die een uitkering heeft of die hard heeft gewerkt en die in de Haarlemmerstraat, daar in de buurt, boodschappen doet, vindt het ook strontirritant dat er allemaal van die rare, angstaanjagende figuren rond lopen. Dat je voor de verworpenen der aarde opkomt, wil nog niet zeg gen dat je niet kunt erkennen dat die mensen voor overlast zorgen. Men sen die ik nooit zou willen veroorde len, veroorzaken overlast, maar ja dat doen jongeren vaak ook en daar hoor je me ook geen kwaad woord over zeggen. Ik vind 'sjofel' trouwens een hele volkse uitdrukking. 'Zwer ver' klinkt veel erger. Wie weet zijn het geen zwervers en stoot ik men sen voor het hoofd. Woordkeus vind ik van ondergeschikt belang in de politiek." - Wat gebeurde er precies tijdens dat incident? „Er werden handtekeningen geron seld. Papieren en geld gingen over en weer. Ik heb de Leidse pers ge beld omdat ik vind dat mensen van dit soort illustere praktijken op de hoogte moeten zijn. Daarna ben ik weg gegaan. Bij de CD'ers is de in druk gewekt dat ik een knokploeg heb gebeld, want een tijdje later do ken er vijftien tot twintig mensen met maskers en knuppels op. Het zijn extreem-linkse sukkels die die CD'ers hebben afgetuigd. Dat is niet erg slim. De CD maakt daar weer ge bruik van om mijn naam door het slijk te halen. Het gerucht gaat, en dat vermoeden had ik al, dat de ac tievoerders van Eurodusnie er achter zitten. Het is een klein groepje men sen, dat elke keer een gelegenheids comité opricht en een andere naam gebruikt. Dan is het TAART, dan is het Antifa Leiden. Zo weet je nooit precies wie nou wat heeft gedaan. Op zich wel slim. Het kan niet an ders dan dat Eurodusnie er achter zit." - Je vindt het vervelend dat je naam wordt verbonden aan dit soort inci denten, maar je belt wel zelf de pers... „Ik vond het mijn burgerplicht om de pers te bellen. Ik had ook de poli tie kunnen bellen, maar die doet geen flikker. Wat heb ik nou aan de politie? Handtekeningen ronselen is niet eens strafbaar! Dat is een fout in de wet." - In Leiden ben je voornamelijk be kend geworden door je actie voor het behoud van de mensa, beter bekend als De Bak, maar die ging toch dicht. Je wilt nu een instituut als de Eerste Kamer veranderen. Hoe denk je dat te gaan doen? „Alleen al mijn jeugdige voorkomen is een verandering. Verder ga ik goe de analyses maken van de maat schappelijke werkelijkheid en zorg ik ervoor dat ik een grote dossierkennis heb. Om respect te winnen. Hoe meer respect ik opbouw, hoe meer invloed ik krijg. Ik moet mezelf voor al niet gaan overschreeuwen en zeg gen dat ik het allemaal beter weet. Dan luisteren ze niet naar me. Ik wil ze daar wakker schudden. Hoe kun je het land nou besturen als je niet eens je ogen kunt openhouden? Na tuurlijk nemen ze me in het begin niet serieus, maar ik hoop respect op te bouwen. Ze moeten dat ook maar eens voor jongeren krijgen, want voor ouderen is het er al genoeg." WIM KOEVOET CONNIE VAN PUFFELEN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 51