Vuurwapenspook heeft vrij spel r ZATERDAG 13 FEBRUARI 1999 Politie krijgt geen vinger achter illegale handel Munts illegaal vuurwapens verhandelde. „Als ze paspoorten kunnen vervalsen, kan dat ook met im- en exportdocumenten." Volgens Drenth is de legale vuurwapen- handel in Nederland nu onbeheersbaar. „Op 40.000 sportschutters zijn er meer dan hon derd handelaren. Iedereen die via de LOI een papiertje haalt, geen strafblad heeft en een verklaring van goed gedrag kan overleggen, kan wapenhandelaar worden." Jaarlijks ha len zo'n twintig Nederlanders via de Leidse onderwijsinstelling het handelaarsdiploma. Schandalig, vindt Drenth. Hij waarschuwt voor steeds meer zogenoemde slaapkamer- handelaren, die de vuurwapenhandel er 's avonds en in het weekend bij doen. De Bruin van de CRI denkt niet dat slaap kamerhandelaren zich op grote schaal bezig houden met illegale praktijken. „Zeventig tot tachtig procent van de verboden vuurwa penhandel gebeurt door de georganiseerde criminaliteit." Een aanname die de CRI doet op basis van zeer onvolledige cijfers. Want over de 2200 'scherpe' vuurwapens die er af gelopen jaar in Nederland in beslag zijn ge nomen, sijpelt slechts mondjesmaat infor matie door naar de CRI. Dat had al lang anders moeten zijn. Kort na 'Dunblane' besloot de Raad van Hoofd commissarissen dat de bestrijding van de vuurwapencriminaliteit dringend beter moest. „Zo'n drama kan in Nederland ook gebeuren, dachten ze toen", herinnert De Bruin van de CRI zich. Want door de reorga nisatie bij de politie was in 1994 zo ongeveer alle vuurwapenkennis overboord gegooid. Aan die situatie is landelijk nog maar wei nig veranderd, meent Aart Garssen van het regionaal bureau wapens en munitie van de regio Gelderland-Midden, gelijktijdig opge richt met het wapenteam in Rotterdam-Rijn mond. De beide wapenbureaus doen het op zich vrij aardig. „We fungeren als een soort helpdesk voor collega's op straat en bij on derzoeken", vertelt Garssen van het Gelderse bureautje, dat gevestigd is in Arnhem. Tege lijkertijd houden twee vuurwapenrecher cheurs en een administratieve kracht met een uitgekiend computersysteem exact het aantal vuurwapenincidenten bij, of het nou om een moord gaat of een tip dat iemand in een café een pistool in zijn broek draagt. Net als Rotterdam slaagt Arnhem er daardoor re delijk in verbanden te leggen. Prioriteit Maar op nationale en internationale schaal zet dat weinig zoden aan de dijk. Garssen noemt het huidige cijfermateriaal bij de CRI zelfs 'volstrekt onbetrouwbaar'. Dat is vol gens hem niet de schuld van de CRI. „In meer dan de helft van de 25 politieregio's heeft vuurwapenbestrijding te weinig priori teit. Ze leveren geen of te weinig informatie en ze hebben nog steeds geen eigen bureau vuurwapens en munitie. Ed Diebeis, chef van het landelijk project bestrijding illegale vuurwapens in Den Bosch, verwacht dat nog voor het eind van het jaar alle politieregio's een vuurwapenteam hebben. Garssen twij felt hieraan. „Waar haal je zo snel deskundi ge mensen vandaan? Vuurwapenexpertise gaat ten koste van blauw op straat." Diebeis duldt geen uitstel: „De regio's moeten nu in grijpen. En anders moet de minister van jus titie ze daar maar toe dwingen." Het landelijk bureau projectbureau in Den Bosch zet nu in op verhoging van de pak kans. Dat kan als in uitgaansgebieden men sen gefouilleerd en auto's doorzocht mogen worden. Met hogere maximumstraffen voor wapenhandel moet de politie ook ruimere bevoegdheden krijgen: telefoons afluisteren, infiltranten inzetten en camera's plaatsen. In de politiek is de roep hierom al duidelijk hoorbaar. Voorlopig komt aan de ongelijke strijd echter nog geen eind. „Het is roeien tegen de stroom in", zegt Diebeis, die erkent dat de vuurwapenbestrijding nu lijkt op een spo kenjacht. „We weten gewoon niet hoeveel wapens we pakken. Is het tien procent van het totaal, of vijftien? Laten we het er maar op houden dat die 2.200 echte vuurwapens die we pakken het topje van de ijsberg zijn. Maar toch, elk wapen dat uit de markt is, kan geen slachtoffer meer maken." Een illegale handelaar vindt de strijd om meer gegevens over inbeslagnames boven water te krijgen zinloos. „Wat pakken ze nou helemaal? Alleen toch af en toe een paar wapens die bij toeval bij mensen gevonden worden? Geloof me, van de hele handel pakken ze nog geen pro mille." PETER DE KNEGT FERDI SCH00TEN diercheur met kg genomen apens - 'een 'an de ijsberg'. ICpD CEES ZORN en junk op het station in Heerlen klampt een jongeman aan die al een tijdje zenuwachtig zoekend rondloopt. „Zoek je wat?" De jongeman knikt. „Ik moet speelgoed hebben. Pang pang, weet je wel." De handelsgeest en sco ringsdrift van de junk winnen het van de arg waan. „Voor een geeltje leg ik de contacten. Wat wil je precies?" De jongen: „Iets kleins voor in de hand. Als zelfverdediging bij het stappen." De junk: „Een .22 smash-gun. Past makkelijk in je borstzak of onderbroek. Goed genoeg?" „Junks vormen vaak het voorportaal van de handel. Voor een 'bolletje' leggen ze het contact", zegt een handelaar in illegale vuur wapens. Volgens deze de beroepscrimineel - imposant postuur, gouden ketting, leren vestje, wapen op tafel - blijven de grotere cri minelen buiten schot. Ze verschuilen zich achter mobiele telefoons. „Het is een sport om je zaken te camoufleren", zegt de wa penhandelaar in zijn nieuwbouwwoning met gepantserd glas. Pas nog heeft hij voor drie ton aan granaten en riotguns doorverkocht. Steeds wisselende mobiele telefoonnum mers en toestellen voorkomen dat hij betrapt wordt. „Mensen die wapens bij me willen kopen, moeten eerst een borg van vijfhon derd piek betalen. Daarvoor laat ik iemand een simmetje bij de Primafoon halen. Dat doe ik niet zelf en het is niet op naam. Kost een meier, de rest is voor mij. Bemiddelings- kosten. Het simmetje gaat naar de klant, die ik kort daarna bel op het telefoonnummer dat bij de simkaart hoort. Wil de ander mij bereiken, dan doet hij hetzelfde. We zien el kaar nooit." De politie kent het afweerschild van tele communicatie rond criminelen, maar het lukt nauwelijks de boeven te achterhalen. De illegale vuurwapenhandel vaart er wel bij. Terwijl de schietincidenten zo ongeveer vechten om voorrang in de kolommen van de krant en de politiek moord en brand schreeuwt, heeft de politie nauwelijks zicht op de schimmige en steeds professionelere handel in illegale vuurwapens. „Het heeft geen enkele prioriteit meer. Vroeger werden er standaard schietproeven gedaan met ge vonden wapens. Dat gebeurt niet meer", zegt een rechercheur. „De afgelopen jaren zijn daardoor zeker duizend vuurwapens vernietigd waarmee moorden kunnen zijn gepleegd. Dan verlies je wel kostbare infor matie. Misschien moet er hier eerst zo iets gebeuren in het Schotse Dunblane, waar een gek met een geweer zestien kinderen en een lerares neerschoot. Van incidenten als in Go- rinchem en Arnhem hebben we kennelijk nog niet genoeg geleerd." Wapenrunners Onbekend is hoeveel illegale vuurwapens er in Nederland zijn. Schattingen lopen uiteen van 22.000 tot honderdduizenden. „Weke lijks krijg ik wel tien verzoeken om een wa pen te leveren. Dat was drie jaar geleden nog niet zo." *De illegale wapenhandelaar gaat niet op elk aanbod in. „Eén vuurwapen, dat doe ik niet. Het levert niks op en het is veel te link. Iemand die maar één pistool of revolver wil, gaat het ook gebruiken. Als-ie gepakt wordt, ben ik het haasje. Laat junks en wa penrunners dat soort handel maar doen." Wapenrunners zijn de colporteurs van de illegale vuurwapenbranche. Op zakelijke 'bij eenkomsten' aan de bar in de grotere hotels polsen ze op subtiele wijze de zakenlui die zich meer en meer bedreigd voelen. Kleine pakkans, hoge verdiensten. Wapenrunners werken snel, altijd buiten hun eigen regio en nagenoeg nopit twee keer op dezelfde plek. Omdat hun afnemers meestal leken zijn, kunnen ze voor een pistool van duizend gul den makkelijk het drie- tot viervoudige vra gen. Ook andere plekken zijn geliefd, stelt een handelaar in tweedehands auto's. „In dit we reldje kom je makkelijk aan een 'handzaam dingetje'. Je moet gewoon de goede coffee shops kennen. Elke handelaar heeft er een. Je moet wel. Je loopt tenslotte met groot geld op zak." Belgie Op zoek naar een illegaal wapen komen hèel wat Nederlanders nog steeds terecht in Bel gië. Tot begin jaren negentig was dat begrij pelijk, zegt Jaap de Bruin van de dienst Cen trale Recherche Informatie (CRI) en al bijna dertig jaar betrokken bij vuurwapenbestrij ding. „België puilde toen uit van de illegale handelaren." Volgens de CRI is het vuurwa- pentoerisme o'ver de zuidgrens nu nagenoeg verleden tijd. Toch circuleren er nog steeds grote partijen illegale wapens uit België in Nederland. Nederlandse opsporingsinstanties hebben nauwelijks greep op de illegale vuurwapenhandel. Criminelen betrekken op grote schaal zwaar geschut uit vooral het voormalige Oostblok. Eenmaal in Nederland verlopen de illegale deals en transporten voor de politie veel te snel en over veel te veel schijven om er ook maar een pink achter te krijgen. „Enig inzicht hebben we niet, we reageren slechts op incidenten. Een erfenis van grote legale handelaren, die begin jaren negentig nog snel voor de invoe ring van een strengere wetgeving tienduizen den wapens tegelijk zwart doorsluisden naar onder andere Nederland. Zes grote handela ren zijn hiervoor opgepakt. De overgebleven legale Belgische wapen handelaren - ruim 600 op een bevolking van elf miljoen mensen, die beschikken over ze ker twee miljoen wapens - spreken van een gereinigd blazoen. „Er wordt sinds 1991 al leen nog maar op paspoort verkocht", zegt J. Audenaert, vuurwapenhandelaar in St. Niklaas. Zelf zegt de handelaar geen enkele kennis van de illegale handel te hebben. „Wil ik ook niet. Ik wil graag mijn vel houden." De 'zuiverheid' van de legale Belgische handelaren is omstreden. „Het is niet moei lijk om een wapen op een vals paspoort te krijgen", zegt een rechercheur die zich in de grensstreek jaren met de opsporing van vuurwapens bezig hield. „En een wapen dat 800 gulden op paspoort kost, krijg je onder de tafel mee als je het dubbele biedt." Nachtkastje De grote bulk aan illegale wapens komt te genwoordig uit landen in Midden-en Oost- Europa. Die kunnen voor relatief weinig geld handzame, krachtige en vernuftige vuurwapens leveren. „Bij het vuurwapen- toerisme naar België ging het meestal om geweren die bij bange burgers op het nacht kastje belandden. Nu bestaat het gros uit echt crimineel spul. Zo word je doodgegooid met Scorpion-machinepistolen: een super snel schot en heel goed gefabriceerd", zegt De Bruin van het CRI. In het land van her komst gelden koopjes. „Granaten kos ten in ex-Joegoslavië uit eerste hand vijftien gulden. Tsjechische anti tankwapens, die we nu ook in Nederland aantreffen, kosten ter plekke 35 gulden." Hebbedingetje De tijd dat alleen de heel zware misdadigers een vuurwapen hadden is voorbij. Een blaffer is niet alleen een heb bedingetje, maar ook gereedschap. De Bruin: „Of je nou in de prosti tutie zit of de drugshandel, je hebt als crimi neel een vuurwa pen nodig.- Voor de bescherming van je handel, om mee te drei gen of voor de bluf." Talloze hele en halve onderwe reld- Een doosje met vuurwapens: 'Elk wapen dat uit de markt is, kan geen slachtoffer meer maken.' FOTO OPD CEES ZORN figuren houden zich daarom bezig met vuur wapenhandel. Anders dan bij de handel in verdovende middelen heb je hier geen vaste afnemers en aanvoerlijnen, zoals bij verdovende midde len. Gerrit de Vlieg, coördinator van het re gionaal bureau wapens en munitie van de politieregio Rotterdam-Rijnmond: „Zo nu en dan verdwijnt er iets illegaal, door fraude met documenten of diefstal van partijen. De bron bij vuurwapenhandel blijft dus een in cidentele. Net als de afnemer. Als die een maal een wapen heeft, is hij voorlopig voor zien. Bij verdovende middelen heb je als af nemer dagelijks wat nieuws nodig." De beroepscrimineel uit de Randstad heeft geen problemen om aan zijn waren te ko men. Binnen drie tot vier dagen heeft hij een lading dozen vol granaten en zware machi nepistolen. „Grote criminelen halen die par tijen ineens. Die hebben hun eigen interna tionale netwerk. Of ze bestellen bij een Tsjech, die contacten heeft in zijn land. Daar mikt hij de lading in zijn kofferbak en kart er- terug naar Nederland." Zonder blikken of blozen haalt de handelaar een zwaar revolver uit zijn broek. De kogels heeft hij in zijn broekzak zitten. „Kijk, met platte kop. Die richten veel meer schade aan." De re volver van Oost-Europese makelij, zoals de meeste illegale wapens die de politie tegenwoordig in beslag neemt. „Wapenfabrieken kunnen tegenwoordig niet meer leven van de legale handel. En wat voor een controle is er nou helemaal in bijvoorbeeld ex-Joegoslavië of Rusland," zegt de handelaar. „Mensen in de wapenindustrie daar verdienen veertig gul den per week, een salaris dat ze meestal niet eens uitbetaald krijgen. Als je dan een doos granaten of vuurwapens achteF je hebt staan, verpats je die toch gewoon?" Een top vijf van de meest in beslag geno men vuurwapens is zinloos. „Ik heb er wel eens om gevraagd. Maar zelfs het aantal wa penfabrieken in de wereld is onbekend en er zijn zoveel types en klonen. En dan wordt er ook nog van alles omgebouwd", zegt Gerrit de Vlieg van het Rotterdams wapenteam. Dat is met jaarlijks 400 scherpschietende vuur wapens - naast speelgoed- en alarmpistolen - verantwoordelijk voor bijna een vijfde van de inbeslagnames. „We weten bijvoorbeeld dat er een fabriek in Joegoslavië ligt die we verder niet kennen. Maar we hebben de af gelopen vijf jaar wel 79 wapens in beslag ge nomen, afkomstig uit die fabriek." De Vlieg schat de stroom wapens uit het Oostblok op 'tienduizenden', waarvan 'vele honderden' Nederland als eindbestemming hebben. zwartwassen Een onduidelijke factor in de internationale wapenhandel is het zogeheten zwartwassen. Volgens een rechercheursduo van de politie regio Amsterdam-Amstelland gebeurt dat in Nederland per jaar met minstens tiendui zenden exemplaren. Door te rommelen met papieren worden legale wapens op papier zogenaamd uitgevoerd, terwijl ze in werke lijkheid voor zeker twee keer de legale prijs in het zwarte circuit verdwijnen. Roel Drenth van vuurwapenhandel Munts in Amsterdam hekelt het toezicht op de internationale wapenhandel sinds hij en zijn partner bij Munts gearresteerd zijn op verdenking van het zwartwas sen. Volgens Drenth, lopende het on derzoek vrij man, gebruikte een Belgi sche transporteur valse documenten waarmee hij op naam van

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 49