SOEPJURKEN in het zonnetje Toerisme 'Zwaan van de Oceaan' keert terug op 't IJ 9 OBSTLER la Hari kijkt neer op een japon met hoed, die voor haar lijken te zijn gemaakt. foto cpd paul janssen Survivalpark op de Veluwe 'Fries Museum yn'e pronk' - een beetje magertjes vertaald als 'Fries Museum aangekleed' - heet de tentoonstelling die tot en met 11 april in het Leeuwarder museum is te zien. Het gaat om authentieke kleding uit de periode 1780-1930, die door de Leeuwarder costumier Albert Gerlach en later door zijn zoon Harry is aangekocht voor de toneelverhuur. Sinds kort maakt de kleding deel uit van de museumcollectie. Wellicht zijn er straks onder de bezoekers mensen die nog in die kostuums hebben geschitterd in een jaarlijkse uitvoering van de plaatselijke toneelvereniging. Die bijzondere kleding is nu te kwetsbaar en te bewerkelijk om verhuurd te worden en daarom besloot Gerlach dit onderdeel van zijn collectie te verkopen. Gieneke Amolli van het muse um is enthousiast over de aan winst. „Het is oude, gebruikte kleding die dus gewoon is ge dragen en later door de Ger- lachs voor de verhuur is aange schaft. Het bijzondere is dat er ook stukken tussen zitten die in belangrijke kledingcollecties ontbreken. Gewone katoenen jurkjes bijvoorbeeld. Die zijn tot nu toe nooit bewaard, omdat ze te gewoon waren.' Het museum heeft de hulp van hoedenmaakster Gon Hoogvliet uit De Wilgen en schilderes Brunet Riegstra uit Hoogezand ingeroepen om de nieuwe col lectie op een originele manier te presenteren. De kleding is over het gehele museum ver deeld, zodat bezoekers tegelij kertijd een rondje museum doen. „De grap is dat allerlei plekken in het museum een heel ander aanzicht hebben ge kregen", aldus Arnolli. Charleston Het museum zelf had niet zo veel rompen in voorraad om de kleding te presenteren. Maar gelukkig bood het Centraal Mu seum in Utrecht redding. Hoogvliet en Riegstra hebben overal scènetjes gecreëerd, waardoor de kleding een duide lijke functie heeft gekregen. „Sommige dingen kloppen ge woon niet, maar dat moeten de bezoekers zelf maar ontdek ken", zeggen beide vrouwen die met zichtbaar plezier aan de opdracht hebben gewerkt. Sommige torsen werden door hen voorzien van opmerkelijke krullenpruiken, de charleston dames kregen kartonnen hoofdjes-in-stijl. Heel bijzonder is de Mata Hari- zaal geworden. De kleding die in deze ruimte werd opgesteld zou door de Leeuwarder danse res zelf kunnen zijn aange schaft. Door de aangeklede tor sen te plaatsen bij foto's van de beroemde Leeuwarderse, wordt die suggestie nog versterkt. Er zitten ook opmerkelijke out fits bij. Ooit een zwanger schapsjapon uit de vorige eeuw gezien? In de collectie zit een rode jurk, weliswaar met veel ruimte 'voor', maar toch duide lijk bedoeld voor een vrouw met een wespentaille. Grappig zijn ook de skipakjes uit de ja ren twintig, gekocht bij een Amsterdamse, nu niet meer be staande zaak. De merkjes zitten er nog in. In een achttiende- eeuwse rok vond Arnolli het briefje 'voor Moeder de Gans'. Wie ooit die rol in deze outfit op de Friese planken heeft ge speeld, weet dat 'haar' rok nu museumwaarde heeft. Sherlock Holmes Dwalend door de museumka mers en -zalen komt de bezoe ker tot de conclusie dat de Ger- lachs destijds prachtig materi aal hebben aangeschaft. De vrouwen in japonnen met een queue de Paris met daarop roy aal met borduurwerk versierde jasjes en capes zijn plaatjes. Dat geldt overigens ook voor de da mes in de 'soepjurken', charles ton-japonnetjes in verschillen de stijlen, alle geborduurd met kraaltjes en lovertjes. Stoer zijn de mannen in het trappenhuis in hun Sherlock- Holmesjassen. Speciaal is ook de negentiende-eeuwse schil- derskiel en helemaal weg is de museummedewerkster van de achttiende-eeuwse mannenjas met daaronder een geborduurd vestje. „Zoiets hadden we nog niet." Ook een prettige bijkom stigheid is dat de nieuwe aan winst zo kleurrijk is, juist omdat men in vroeger jaren over het algemeen vrij voorzichtig was met kleurgebruik. Bij de opening van 'Fries Muse um yn'e pronk' heeft het muse um ook de audio-rondleiding in gebruik genomen. Individue le bezoekers kunnen bij de ba lie een 'telefoontje' vragen, zo dat zij tijdens hun rondgang de Friese explicatie kunnen horen. Daarnaast kunnen groepen zich bij de afdeling boekingen van het museum aanmelden voor een ongeveer een uur du rende rondleiding, die tevens langs de kostuumafdeling van het museum en de Hindelooper klederdracht leidt. Het Fries Museum te Leeuwarden is van maandag tot en met zaterdag ge opend van 11 -17uur en op zon- en feestdagen van 13-17uur. ide bossen van Beekbergen wordt een survivalpark aangelegd met een Ümtoren van acht meter, een tokkelbaan en een touwbrug om een drie leter diep "ravijn" te bedwingen. Ook is er een mogelijkheid een vlot te en het Apeldoornse Kanaal over te steken. Wie daar niet genoeg an heeft mag vervolgens nog het vizier op scherp zetten op de handboog- chietbaan om de festiviteiten te besluiten met het volbrengen van de ainlball-route. an Wouter Kosterman, Jeroen Boon en Peter Sinot van het op dit ïbied gespecialiseerde 'eXito' ligt, is het sportieve evenemententerrein al ae lente klaar. Geen knullige spelletjes, maar goed doordachte uitdagin- en, belooft Wouter Kosterman, die zelf al-jarenlang sportieve evenementei «ganiseert, maar nu pretentieus mikt op het grootste survivalpark van de lang voor ongelukken hoeft niemand te zijn. Kosterman: ,,Er kan niets mis aan. Wij bieden spektakel, geen gevaar, ledereen moet er in principe aan kunnen doen. Het is de kunst zelfs mensen die ongetraind de touwen igaan het gevoel te geven dat ze als ze bijvoorbeeld de klimtoren op en ter zijn geweest een prestatie hebben neergezet, ledereen moet er een erwinningsgevoel aan overhouden." Wgens Kosterman duikt zijn 'eXilo' in een gat in de markt: „Bij de WV in Ipeldoorn zijn vorig jaar honderd aanvragen van scholen en bedrijven ge- omen voor sportieve, survival-achtige evenementen. Daarvan hebben we 'uiteindelijk twintig kunnen honoreren. Er is op dat gebied nog tg weinig. Dat is eigenlijk raar. De Veluwe biedt met die onmetelijke bos- alle ingrediënten voor sportief WERELDWIJDWEG In het kielzog van de 'Batavia', 'De Zeven Provinciën' en de 'Amsterdam' is opnieuw een re plica van een legendarisch Ne derlands zeilschip op stapel ge zet: de 'Stad Amsterdam'. De clipper wordt gebouwd - of lie ver gezegd afgebouwd, want de kale romp is al klaar - in een drijvend dok naast het Neder lands Scheepvaartmuseum in de hoofdstad. Als het scheepsbouwmeester Adriaan van Korlaar voor de wind blijft gaan, is het zeilschip op tijd gereed voor 'Sail Am sterdam', in augustus 2000. De clipper zal dan aan het hoofd van een vloot van tall ships het Noordzeekanaal en het IJ opva ren. Maar de 'Stad Amsterdam' is behalve een toeristische attrac tie en een maritiem parade paardje, ook een werk-erva- ringsproject voor 150 werkloze jongeren en schoolverlaters. Zij kunnen straks ook aanmonste ren, als de enige Europese va rende clipper voor promotie doeleinden de wereldzeeën gaat bezeilen. Tot die tijd mo gen bezoekers van het Scheep vaartmuseum de scheepstim merlieden, tuigers, ijzerwerkers, zeilmakers en andere vaklieden voortdurend op de vingers kij ken. Een expositie geeft de no dige achtergrondinformatie over het schip. Mooiste Met zijn scherpe boeg en slanke romp is de clipper volgens ve len het mooiste scheepstype dat ooit op de zeven zeeën voer. Het was in zijn tijnd in ie der geval het snelste. De clipper beleefde z'n glorietijd rond 1850, toen de goudkoorts in Ca- lifomië de passagetarieven op joeg en ladingen opium en thee uit de Oriënt hoge winsten op leverden. Clippers als de Flying Cloud' en de 'Cutty Sark' (die bij Greenwich op het droge ligt) werden legendarisch. In 1852 liep de eerste van onge veer zeventig Nederlandse clip pers van stapel. Daaronder be vond zich het ijzeren clipperfre gat 'Amsterdam', gebouwd in 1854. Het schip, dat model staat voor de huidige 'Stad Amster dam', was een juweeltje: 78 me ter lang met 2200 vierkante me ter zeil aan masten van ruim 46 meter. Het was eigenlijk be stemd voor de goudvaart op Australië, maar kwam pas in de vaart, nadat de goudkoorts al weer was geweken. Toch bleek het schip rendabel. Op de heenreis naar Australië vervoer de het stukgoed; op de terugreis nam het koloniale waren uit In- dië mee. De 'Amsterdam' verging uitein delijk met man en muis. Het schip werd voor het laatst ge zien bij Sint Helena. Wat er daarna precies is gebeurd, blijft een raadsel. Aangenomen wordt, dat de lading is gaan schuiven tijdens een orkaan die in september 1866 over de Noord-Atlantische Oceaan joeg. Drie jaar na de ondergang van de 'Amsterdam' namen de ope ning van het Suezkanaal en de opkomst van het stoomschip de clipper definitief de wind uit de zeilen. De glorieuze 'zwanen van de oceanen' kwamen roemloos aan hun einde. De bouw van de 'Stad Amsterdam' brengt iets van de oude glorie terug. Het Nederlands Scheepvaartmuse um, Kattenburg 1 in Amsterdam is open van dinsdag t/m zondag van 10 tot 17 uur; tijdens de schoolvakanties ook op maandag. De entreeprijs van het museum biedt tevens toegang tot de clipperwerf. Bereikbaar vanaf Am sterdam CS met bus 22 of 32. Informatie: 020-523.22.22. ïmet is een vrijwel onuitputtelijke bron van informatie, ook voor reizi- Mn deze rubriek wordt de komende weken aandacht besteed aan een ld die voor toeristen interessant is. 'de Janeiro is in februari extra interessant vanwege het spectaculaire naval. Een onstuimig feest waarbij elk jaar wel enkele doden onder de •atselijke bevolking vallen, maar dat is in Brazilië een geaccepteerd ge- 'de Janeiro is natuurlijk meer dan carnaval. Toeristen kunnen niet om de 'van de Corcovado-berg heen, waar een dertig meter hoog Christusfiguur tf de stad uitkijkt. Dit is tevens een fraai uitkijkpunt over de stad, na een %klim. Een verplicht nummer is ook de 'Suikerbrood-berg' met zijn flbanen. En verder begint vlak bij Rio het tropisch regenwoud, een van mooiste maar tevens meest bedreigde natuurgebieden op aarde. En dan ff nog het beroemde Copacabana-strand, waar volgens de kenners de oiste vrouwen en mannen ter wereld rondlopen, website die alle andere overbodig maakt is 'Rio voor beginners'. Een vro- kleurige site, zoals je dat van het opgewekte Braziliaanse volk kan ver inten. Maar bovfendien een zeer uitgebreide en snelle website, met heel fl nuttige informatie. Of het nou gaat om cultuur, nachtleven of hotels, Kis terug te vinden. Ook illustraties én fotomateriaal ontbreken niet. website van Microsoft heeft dit keer heel veel te bieden omdat Rio de tiro stad van de maand is. Flinke stukken achtergrondinformatie, met "oio's, handig ter voorbereiding op de reis. ff aanvullende gegevens is er een praktische webpagina van een Duitse hebber op Tripod, met veel koppelingen naar gebieden met kaarten, in flatie over openbaar vervoer en dergelijke. ^ma.com/rio/basics/home.htm fcdia.msn.com/daily/fullcircle/rio/surround.hts rtglied.tripod.de/RioTravel/index.html De 'Stad Amsterdam', zoals hij straks bij het Scheepvaartmuseum komt te liggen. Nieuwe trein In Australië is op 27 december de Great South Pacific Ex press beginnen te rijden. De trein die qua comfort en luxe kan worden vergeleken met bijvoorbeeld de Oriënt-Express rijdt vooralsnog twee keer per maand van Sydney via Brisbane naar het in het uiterste noordwesten gelegen Cairns. Van juni tot en met november wordt de frequentie opgevoerd tot vier en zelfs vijf keer per maand. De trein biedt plaats aan maximaal 92 passagiers en heeft twee restaurantrijtuigen, een salonrij tuig (met bar en piano) en een observatierijtuig met open bal kon. Elke rit wordt onderbroken voor een excursie naar het Great Barrier Reef en een trip door het tropische regenwoud nabij Kuranda. Wie de hele reis wil meemaken moet rekening houden met prijzen vanaf 4.380 gulden. Informatie: Incento in Bussum, telefoon (0351.69.55.111. Ardennen/Brussel Het nieuwe, aan het Kennemerplein 3 te Haarlem gevestigde Belgische Verkeersbureau voor de Ardennen en Brussel is sinds 1 februari bereikbaar onder de telefoonnummers (023).534.09.78 (voor brochures) en (0900).202.01.07 (voor gedetailleerde vragen). Dat laatste nummer kost 1 gul den per minuut. Telefoongegevens van het vooralsnog op het zelfde adres gevestigde bureau Toerisme Vlaanderen/Brussel zijn nog niet bekend. 0> Zwitserland Bij Zwitserland Toerisme in Amsterdam verscheen onlangs een aantal nieuwe vakantiebrochures. Daaronder uiteraard de ruim 100 pagina's dikke zomercatalogus met daarin informa tie over onder meer speciale arrangementen, verblijfsaccom- modaties, excursies, wandel-/fietsmogelijkheden, VW-adres- sen en een speciale bijlage met aanbiedingen van de Neder landse touroperators. Wie helemaal actueel wil zijn, kan te recht op de nieuwe website van het bureau (www.zwitserland- .nl) met daarop onder meer live beelden vanuit de belangrijk ste wintersportplaatsen. Informatie: (0201.622.20.33. Westfriese Flora In Bovenkarspel wordt van 19 tot en met 28 februari de 66e Westfriese Flora gehouden. Als thema heeft de tentoonstel ling dit jaar Rusland. Hoofdmoot van de expositie vormt de 'Tuin van de Tsaar', een bloementuin, die is vormgegeven naar het Peterhof, het vermaarde zomerpaleis van Tsaar Peter de Grote. Ook wordt er een 'Jarmarka' (Jaarmarkt) gehouden en is er veel Russisch getint amusement. Van Wasiely Wasin worden iconen getoond. Informatie: (02281.51.16.44. IJs in beeld In de bij de stad Groningen gelegen Hortus van Haren wordt van 27 maart tot en met 6 juni voor het derde achtereenvolgende jaar de tentoonstelling 'IJs in Beeld, bevroren kunst uit China' ingericht. De expo sitie die zowel in 1997 als vorig jaar ruim 200.000 bezoekers trok, bestaat dit keer uit zo'n vijftig 'ijsdie- ren', die worden vervaar digd door speciaal uit Chi na overgevlogen beeldhou wers. Het daarvoor beno digde ijs komt uit Lapland. Op 20 mei wordt in de Hor tus overigens een nieuwe attractie geopend (de Tui nen van Ogham), die is ge baseerd op de Keltische Een van de vijftig ijsdieren die beschaving. straks in de Hortus van Haren Informatie: (0501.537.00.53. zullen staan. COLUMN Nooit doen. Van dat zelf gestookte spul uit het buitenland mee nemen. Gisteravond - verstopt achter de whiskey - nog tivee fles sen Obstler gevonden. Beide tot aan de nok toe gevuld. Logisch. Obstler namelijk, drink je alleen in Oostenrijk. In een stampvol le kroeg die Almblick heet. OfWaldliaus. Want alleen daar - in die merkwaardige mélange van lederho- sen, jodelpetjes, holadijee-muziek en de stank van Glühwein - smaakt het bocht dat Obstler heet. Thuis blijkt het troep te zijn. Levertraan is lekkerder. Dat weet je van tevoren. Sterker nog: je weet het al als je op de laatste avond van de vakantie toch weer zo'n fles van-het-een- of-ander in je vuile ondergoed rolt. Stom, stom. stom. Want thuis in de kast staat onaangeroerd - ik heb het even nagekeken - nog steeds een port (dat denk ik tenminste) uitAldeia Nova de Sao Bento. En een Senfmiiller-Els uit Monschau. En zelfs een Grand St.Bernard, een - voor wie dat nog niet wist - 'liqueur aux plantes du massif du Grand St.Bernard et au miel desAlpes'. Die landwijn uit Bagnols sur Cèze maakten we op een zomer avond ooit open. Een moment waarover we nog lang hebben nagepraat. Het goedje was zo zuur dat reeds bij de eerste slok onze wangzakken spontaan naar binnenklapten. We hebben 'm geleegd in de gootsteen, die fles. Terwijl we 'm in Frankrijk - voor onze tent - nog zo verrukkelijk hadden gevonden. Enfin, 'tls niet anders. Straks trap ik 2 er ongetwijfeld opnieuw in. Wat denk je, zal deze thuis wèl smaken j zal ik haar die m 'n bed deelt vragen. q 'Ik denk het niet', antwoordt zij Q waarschijnlijk, 'maar je kan nooit g weten...' z Nee, daar heeft ze gelijk in, bedenk ik me. En ik koop die fles. O Ik leer het nooit.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 39