Montessorischool iaar Poelweijde Zeecontainer voor de jeugd eind deze maand open Nieuwbouw bij Tolhuis Regio Hoog bezoek in Huize Liduina Bouw Starrenburg begint eind dit jaar chef erna straatsma. 071 -5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 straf na ontucht in Poelmeer ^/oegstgeest De Haagse rechter s. Donker heeft twaalf nden celstraf opgelegd aan een zwakbegaafde Delftenaar n de herfstvakantie ontucht pleegde in het Oegstgeestse nbad Poelmeer. Zeven maanden van de twaalf zijn voor- delijk. Daarnaast moet de veertigjarige zich tijdens een ftijd van drie jaar netjes gedragen en is hij verplicht een zo- ten 'incestprogramma' bij een psychiater volgen. De Delf- arhad vorig jaar na het zwemmen zijn geslachtsdeel ge- d aan twee jongetjes van 9 en 10 jaar oud en de twee on- tjge voorstellen gedaan. Hij was al drie keer eerder opge- voor dergelijke vergrijpen. In twee plaatsen geldt voor hem zvvembadverbod. De kans op herhaling is groot, bleek twee ,n geleden tijdens de zitting voor de meervoudige strafka- rsus zangvogels herkennen kchoten Bij voldoende belangstelling begint op dinsdag 2 rt in het Bondsgebouw aan de Leidseweg 100 in Voorscho- Veer een cursus zangvogels herkennen. Tijdens drie theo- ronden leren Voorschotenaren de zang en roep herkennen ruim vijftig verschillende zangvogels. De avonden worden juden op dinsdag 2, 9 en 23 maart. De cursuskosten bedra- 75 gulden. Voor nadere informatie en een aanmeldingsfor- •r, kan men 's avonds bellen naar: 070-3202525. ew streetdance' in Voorschoten «fhoten De jongerenbesturen van de Boschbloem en van lettahof in Voorschoten organiseren gezamenlijk een nieu- ursus: new-streetdance. De dansopleiding is 'nieuw, een d en erg leuk om te doen', aldus de jongeren. De cursus is >eld voor jongeren tussen 12 en 18 jaar en de eerste groep sers is al begonnen. De lessen worden op vrijdagavond ge in door een dansdocente in buurthuis De Boschbloem van 0 tot 21.00 uur. Er zijn nog een paar plaatsen over. De cur- duurt tot de zomervakantie en kost vijftig gulden. Voor meer rmatie: LWO-Voorschoten, tel. 071-5615092. imencursus in Oegstgeest [geest Wie meer wil weten over bomen, kan terecht op bomencursus die 7 april in Oegstgeest begint. De cursus vijftig gulden en bestaat uit drie bijeenkomsten op de nsdagavond en drie excursies op zaterdagochtend. Meer in- natie bij C. Eikelenboom, tel. 071 - 5174175. oegstgeest erna straatsma De zeecontainer voor Oegstgeestse jongeren, op de hoek van de Irislaan en de Lange Voort, wordt vrijdag 26 fe bruari feestelijk in gebruik genomen. Het object is bedoeld als ontmoetings plek voor 'op straat rondhangende' jeugd. Afhankelijk van het succes be sluit de gemeente over vier maanden of de container blijft staan. De container wordt voorzien van een bank en verlichting. De gemeente heeft met jongeren een lijst van ge dragsregels opgesteld over het gebruik van de hangplek. Zo mogen jongeren zich na plaatsing van de container niet langer in portieken van flats op de Lange Voort ophouden en is het ver boden de buitenkant van de zeecon tainer van graffiti te voorzien. Wethouder H. Steens (Leefbaar Oegstgeest) heeft met de jongeren te vens 'afspraken gemaakt' over het ge bruik van drank en drugs in en om de hangplek. „Het komt er op neer dat ik zeg dat ze voorzichtig moeten zijn met softdrugs. En net zo voorzichtig met drank. En dat het gebruik en de handel in harddrugs ten strengste is verbo den. Al die afspraken worden op 26 fe bruari door de jongeren ondertekend bij de feestelijke opening van de jonge- rencontainer." Om er voor te zorgen dat de jonge ren zich aan de regels houden, wordt de sitautie elke maand opnieuw beke ken. Steens gaat dan zowel met de jon geren als met de buurtbewoners om de tafel zitten om te kijken in hoeverre er sprake is van overlast. „Het zou na tuurlijk erg onverstandig zijn om daar mee te wachten tot de proefperiode is afgelopen. Dus We zullen elke maand een afspraak maken en kijken of er dingen moeten worden bijgestuurd." De welstandscommissie heeft zich tegen de komst van zeecontainer uit gesproken, omdat het object er niet al te fraai uitziet. Burgemeester en wet houders hebben dat advies terzijde ge schoven, omdat de hangplek van tijde lijke aard is. Steens: „Ieder noodlokaal dat we als gemeente neerzetten, wordt door de welstandscommissie afge keurd. Maar dit is een proef. Ik kan niet iets moois neerzetten dat we bij wijze van proef gaan gebruiken. Is de proef succesvol dan komt er wellicht iets mooiers. Steens denkt daarbij aan 'een soort muziektent'. „We weten allemaal dat als het cen trumplan doorgaat er ook iets moet komen voor jongeren. Een plek waar ze gezellig een kletsje kunnen maken. Misschien iets multifunctioneels, waar ook andere groepen gebruik van kun nen maken." Nieuwe gemalen in Knippolder Voorschoten voorschoten Het waterschap De Oude Rijn stromen wil twee gemalen in de Knippolder in Voorschoten, ter hoogte van de Kniplaan, ver vangen door twee nieuwe pompinstallaties. De huidige zogeheten vijzelgemalen, die stammen uit 1966, verkeren in slechte staat. De nieuwbouw van het eerste gemaal kost zo'n 85.000 gulden. Naast de Voor- schotense jachthaven Klaassen aan de Kniplaan is een gemaal van 95.000 gulden nodig. Tijdens een vergadering op 8 maart, die wordt gehouden in het waterschapshuis in Leider dorp, wil het waterschap het voor de investerig benodigde geld beschikbaar stellen. qstgeest bereikt akkoord over verkoop Oegstgeestse Montessorischool verhuist naar het itaande schoolgebouw van Poelweijde aan de Pieter oochlaan. Oegstgeest is het eens geworden met ma- irdij Proper BV over de verkoop van de voormalige leegschoot. De directie van de Montessorischool is ousiast over de aankoop. geest maarten keulemans imeente onderhandelt nog de Stichting Katholieke len Oegstgeest over het te- ver Poelweijde gelegen bij- uw van basisschool De Dat bouwsel zou plaats en maken voor een speel- en schooltuinen voor de tessorischool, die nu nog de Lange Voort zit. De fie- Hoochlaan zelf moet ver ms worden verlegd. Bij de inde wegwerkzaamheden Ie Lange Voort wordt voor in extra parkeerplaatsen en langzaam-verkeersgebied oogte van de school. Poelweijde-pand zelf it intussen een grondige Duwing. Volgens één van de ideeën waar Oegstgeest mee speelt, wordt de binnenplaats van de school in zijn geheel overkapt. Ook overweegt de ge meente een gedeelte van het pand te slopen en opnieuw op te bouwen. „Het is een enorme uitdaging om Poelweijde ge schikt te maken voor Montes- sori-onderwijs", zegt wethou der van onderwijs H. Steens. De verhuizing van de Mon tessorischool is nodig om de verbouwing van winkelcentrum De Lange Voort mogelijk te ma ken. Anderhalf jaar lang hoopte Oegstgeest dat de basisschool terecht kon in het pand van de Pabo aan de Hazenboslaan. Die hoop vervloog, toen -duidelijk werd dat de Pabo helemaal niet van plan is uit Oegstgeest te vertrekken. Voor welk bedrag Poelweijde over de toonbank gaat, willen Steens en wethouder ruimtelij ke ordening M. Smitsloo nog niet kwijt. „Maar ik mag wel zeggen dat we er alleszins rede lijk zijn uitgekomen", zegt Smitsloo. „Het bouwteam van de school heeft in eerste instantie positief op dit bericht gerea geerd", zegt L. Erckens namens de Montessorischool. „Vanzelf sprekend zal er nog wel inten sief overleg gevoerd moeten worden met alle betrokkenen. Maar de Montessorischool heeft positieve verwachtingen over dit overleg, gezien de in formatie die de wethouders Smitsloo en Steens op de ou deravond van 14 januari heb ben verstrekt. Tijdens deze avond hebben de wethouders hun intentie om te komen tot een mooie Montessorischool meer dan duidelijk gemaakt." Binnenkort vergadert de ge meenteraad over de transactie. warmond Bewoners van het Warmondse Huize Liduina kregen gistermiddag prins Jozef I, prinses Anita en hun gevolg over de vloer. Daarmee is het carnavalsfeest in Warmond, dat vijf dagen lang 'Het rijk der Bilenprikkers' heet, goed losgebarsten. De rest van de week staat de inwoners van Warmond nog een groot aantal evenementen te wachten, zoals een optocht, een pyamabal, een seniorenbal en een boerenkielenbal. Vanavond om elf over negen begint het prinsenbal in restaurant boerderij Meerrust. foto henk bouwman maarten keulemans Een nieuw gebouw naast het Tolhuis, een kleine garage in de tuin en een glazen 'gang', die het oude gebouw met het nieuwe verbindt. Dat zijn de voornaamste elementen van het renovatieplan, waarmee de nieuwe eigenaar van het mo numentale Oegstgeestse Tol huis, wethouder en projectont wikkelaar M. Smitsloo, het ge bouw aan de Haarlemmertrek vaart nieuw leven wil inblazen. Eigenaar Smitsloo wil antieke stal 'kopiëren' Smitsloo, die het bouwvallige monument vorige maand kocht, wil na de verbouwing zijn bedrijf Smitsloo Vastgoed onderbrengen in een deel van het pand. De rest van het ge bouw, de antieke tolgaarders- woning, moet na de restauratie opnieuw dienst doen als wo ning. Smitsloo heeft voor de operatie de hulp ingeroepen van de bekende restauratie-ar chitect B. van Beek. De nieuwbouw die Smitsloo in gedachten heeft bestaat uit een haast exacte kopie van het al bestaande stalgebouw van het Tolhuis. Aanvankelijk liet Smitsloo een stuk nieuwbouw ontwerpen op ongeveer twintig meter afstand van het Tolhuis. De monumentencommissie nam daar geen genoegen mee en stuurde Van Beek terug naar de tekentafel. Het nieuwe ontwerp valt bij de monumentenexperts van Oegstgeest beter in de smaak. Al hebben ze wel aanmerkin> gen op het glazen verbindings stuk tussen oud en nieuw. Die gang moet lager worden, zodat hij minder in het oog springt, is de boodschap. De monumentencommissie wordt voorgezeten door wet houder G. van Eisen. Aange zien Smitsloo zelf wethouder monumentenzaken is in Oegstgeest, houdt hij afstand van de procedure rond het Tol huis. Peter van den Berg tijd: 48 jaar gerlijke staat: ouwd, drie kinderen oep: snackbar- loitant in Oegstgeest Dnplaats: Oegstgeest Alleen provincie kan nog roet in het eten gooien is uw grootste ergernis in tgeesr? larkeerproblemen. Je hebt die blauwe zone, maar je (ongestraft de hele dag je 'laten staan. Daardoor oen mijn klanten hier vaak parkeren. Mensen zetten auto hier voor de deur, 'naar hun werk en 's ids halen ze hem weer op. rijdank gaat daar nu wat lebeuren. Er is nu iemand 'uurd om te controleren. omde u als kind al van een snackbar? as als kind niet zo bezig wat ik wilde worden. Ik ben 'egenjarige in dit werk te- "ikomen en er nooit meer r jmen. In 1972 kreeg ik de alijkheid om de snackbar Assendelftstraat te pach- Daar heb ik veertien jaar tien. Nu heb ik alweer der jaar mijn eigen zaak in de tisstraat. voorschoten dimitri walbeek De Voorschotense nieuwbouwwijk Starren burg krijgt zoals het er nu naar uitziet eind dit jaar bezoek van de eerste bouwvakkers. Oorspron kelijk zouden die twee jaar geleden al de eerste huizen bouwen. Langza me besluitvorming bij de gemeente en problemen met het aanvragen van vergunningen zijn de oorzaak van de vertra ging. Er zijn zelfs al extra ambtenaren aangeno men om de achterstand in te halen. Maar nu ziet het er dan toch naar uit dat op korte termijn de eerste paal van de wijk de grond ingaat. „Over een half jaar begint de bouw van de.eerste gezinswo ningen aan de Vliet", melden B en W, aanne mer Niersman en Hop man projektrealisatie in een kwartaalrapportage aan de gemeenteraad. De precieze beginda tum is overigens nog niet helemaal zeker. Er kan opnieuw vertraging optreden, omdat de pro vincie het bestemmings plan voor Starrenburg nog moet goedkeuren. Op korte termijn wordt daarover duidelijkheid verwacht. Daarnaast is nog onduidelijk of alle bouwtekeningen door de architecten op tijd worden afgerond. De komende maan den maakt aannemer NBM-West de grond van de Voorschotense wijk aan de Vliet bouwrijp en wordt een loswal aange legd aan het water. De benodigde vergunnin gen daarvoor zijn al ver geven. De loswal is no dig omdat het benodig de zand voor Starren burg de komende maan den met boten over de Vliet wordt aangevoerd. Met de maximaal 250 sociale huurwoningen in de nieuwe wijk kan be gin volgend jaar worden begonnen. Twee plekken in de eerste bouwfase, Starrenburg 2 geheten, zijn aangewezen voor ouderenwoningen en andere huurwoningen. Dat is met de woning bouwverenigingen in Voorschoten overeenge komen. De goedkope huurwoningen worden voornamelijk in maxi maal vijfentwintig meter hoge flats onderge bracht. Uit de rapportage blijkt ook dat Hopman binnenkort begint met het werven van bedrij ven die zich in de 'schil' rond het huidige bedrij venterrein Rouw kooplaan willen vesti gen. Voorschotense be drijven komen daarbij het eerst aan bod. ook. Die kan 's nachts opeens wakker worden en denken: nu zou ik wel een patatje lusten. Wanneer opent u uw tiveede zaak? Een tweede zaak komt er niet. Dat is me te onoverzichtelijk. Met twee zaken heb je twee keer zoveel zorgen. Wat is uw lievelingsplekje in De omgeving van het oude en het nieuwe raadhuis. Daar ben ik opgegroeid. In het Bos van Rhijngeest heb ik veel gespeeld. Daar ken ik elke boom, elke struik. Wat is uw naarste gewoonte? Nagelbijten. Wanneer verliest u uw geduld met klanten? Het moet wel heel erg zijn, wil ik iemand eruit gooien. Dat doe ik pas als iemand heel onrede lijk is. Dat zijn meestal mensen met een slok op. Het komt ge lukkig heel weinig voor. Wanneer verhuist u uit Oegst geest? Dan moet er heel wat gebeuren: een watersnoodramp of zo. Ik woon hier naar mijn zin. Je hebt hier minder criminaliteit dan in een grote stad en je zit toch heel centraal. Je zit zo in Leiden. Met wie zou u wel een weekje willen ruilen? Met Meijer van de enquête commissie over de Bijlmer ramp. Dan zou ik wel wat kriti schere vragen stellen. In die commissie zijn ze te lief en te aardig tegen de mensen die er mee te maken hebben gehad. 'Dat ben ik vergeten''Dat weet ik niet meer'; daar geloof ik niet Wat zou u doen met een mil joen? Een cruise maken, gelijk! En een mooie! Met een miljoen zou ik natuurlijk perder kunnen stoppen met werken. Maar eer der stoppen, doe ik toch wel. Over een jaar of zes. Dan neemt mijn zoon de zaak over. Dan ga ik samen met mijn vrouw op vakantie, dingen doen waar ik nu weinig tijd voor heb, omdat de zaak zeven dagen per week open is. tekst judy nihof foto henk bouwman Uitvaartcentrum Van der Luit in Oegstgeests bejaardenhuis trum te openen. En ach, afge zien daarvan willen we het ge weld van de Amerikanen tegen gaan, zeg maar," zegt Van der Luit met een knipoog naar het concern Services Corporation International. Dat Amerikaanse bedrijf kocht vorig najaar drie Leidse uitvaartondernemingen op. Voor het Oegstgeestse rouw- centrum volledig operationeel is, wil Van der Luit de rouwka mer en de ingang van Hofwijck aan de Piet Heinlaan grondig opknappen. „We willen het wat moderner maken. Het gebouw stamt uit de jaren zestig, en sindsdien is er eigenlijk niets aan gedaan." Van der Luit huurt de rouwkamer sinds no vember en hoopt zijn rouwcen- trum binnen twee maanden he lemaal af te hebben. oegstgeest maarten keulemans Een macaber idee vindt uit vaartondernemer Piet van der Luit het niet. „Ach, bijna ieder bejaardencentrum heeft al een rouwkamer. Het enige verschil is dat deze voortaan wat inten siever wordt gebruikt." Van der Luit staat op het punt een filiaal te beginnen in de rouwkamer van woon- en zorgcentrum Hofwijck aan de Hazenboslaan in Oegstgeest. De Leidse onder nemer heeft daarmee een pri meur: het dorp heeft nog geen eigen rouwcentrum. Volgens Van der Luit ligt uit breiding in Oegstgeest voor de hand. „Oegstgeest is voor ons een belangrijke plaats, we heb ben er heel veel werk. We willen de mensen meer bieden door in Oegstgeest een apart rouwcen- VANAVOND SPIJKERFIJD

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27