'Mijn werk ligt niet goed in de markt Kerk Samenleving Aartsbisdom brengt sociale dimensie geloven in beeld Twee winnaars Willebrands-Prijs ZATERDAG 13 FEBRUARI 1999 REDACTIE DICK VAN DER PLAS UTRECHT ANP De negen dekenaten van het aartsbisdom Utrecht krijgen vanaf volgende maand een reizende fototentoonstelling op bezoek. Het bisdom wil daarmee de sociale dimen sie van geloven onder de aandacht bren- gen. Op uitnodiging van het bisdom ging de Arnhemse fotograaf Karei Knispel (1966) op zoek naar armen, daklozen, zieken, eenza men en 'anderen die de achterkant van de samenleving bewonen'. Dat zijn de men sen waar het diaconale werk van de Rooms-Katholieke Kerk zich op richt, aldus het bisdom. 'Beelddraagster' van de ten toonstelling is een Arnhemse verkoopster van de daklozenkrant Impuls, die met een verbeten glimlach de lens inkijkt. Aanleiding voor het fotoproject is het 15- jarig bestaan van de diakenopleiding Dijn- selburg van het aartsbisdom, dat toekom stige permanente diakens opleidt. Foto graaf Knispel ging ook met enkele perma nente diakens mee om hun liefdadigheids werk vast te leggen. Op de foto's zijn men sen in opvanghuizen te zien, maar bijvoor beeld ook een oudere man die naar een grafsteen staart. De expositie opent 1 maart in het deke naat Utrecht-Oudenrijn en blijft daar een maand. Vervolgens gaan de foto's een maand naar elk van de andere acht de kenaten van het aartsbisdom in de provin cies Utrecht. Gelderland. Overijssel en Fle voland. De titel van de tentoonstelling 'Als de hoop je deed doorgaan', is ontleend aan een hymne van M. Scouamec, die als be- zinningstekst de foto's begeleidt. NUMEGEN ANP De Kardinaal-Willebrandsprijs voor de beste doctoraalscriptie op het gebied van het oosters christendom is gisteren toege kend aan twee personen. De prijs, een geldbedrag 2000 gulden, is een initiatief van het Instituut voor Oosters Christen dom van de Katholieke Universiteit Nij megen. De onderscheiding is bedoeld voor de beste doctoraalscriptie op het gebied van de studie van het christendom en het Mid den-Oosten. Het instituut wil met de prijs het onderzoek op dit terrein stimuleren. Kardinaal YVillebrands overhandigde de prijs vrijdag in Nijmegen aan Mathai Ka- davil van de Katholieke Universiteit Leu ven en Clara ten Hacken, die aan de Uni versiteit van Amsterdam studeerde. Zij moeten het geldbedrag delen. Kadavil krijgt de prijs vanwege zijn me thodologisch goed uitgewerkte analyse van de sacramentstheologie van de voor aanstaande orthodoxe Alexander Schemann. Ten HacJcn geprezen om de ..uitstekende om .u moeilijk toegankelijke bronnen' scriptie over de 6e-eeuwse Ej h monnik Macrobius. Als hoofd van de pauselijke ra® bevordering van de eenheid van tenen was kardinaal YVillebrands gij nauw betrokken bij de dialoog Rooms-Katholieke Kerk met onde de oosters-orthodoxe kerken. hc President Zevende-dags Adventisten stapt op Robert Folkenberg, presi dent van de Kerk van de Ze- vende-dags Adventisten, heeft deze week zijn ontslag ingediend. De Amerikaan was in opspraak geraakt door een rechtszaak die een voormalige zakenpartner tegen hem heeft aange spannen. Het ontslag is naar buiten gebracht door de persdienst van de adventisten. Door zelf op te stappen heeft Fol kenberg een mogelijk con flict met het dagelijks be stuur van het kerkgenoot schap vermeden. Dat komt vanaf 1 maan bijeen om het rapport te bespreken van een speciale kerkelijke com missie die Folkenbergs za kelijke handel en wandel heeft onderzocht. Folkenberg heeft zich vol gens de commissie schuldig gemaakt aan misbruik van zijn ambt. Zo heeft hij het briefpapier van de kerk ge bruikt om zijn Californische zakenpartner James Moore bij buitenlandse leiders aan te bevelen en op die manier geld los te krijgen. Folken berg stond bij Moore in het krijt. De speciale commissie toonde zich geschokt over de langdurige relatie van Folkenberg met Moore, die in 1987 wegens diefstal werd veroordeeld. Folken berg had het bestuur niet ingelicht over de rechtszaak waarmee Moore dreigde, hetgeen zijn geloofwaardig heid volgens de commissie niet ten goede is gekomen. Folkenberg heeft erkend dat hij in zijn transacties met Moore fouten heeft ge maakt. In zijn ontslagbrief schrijft hij dat de rechtszaak tegen hem 'afleidt van Gods werk'. Volgens Reinder Bruins- ma, de Nederlandse secre taris van de Europese afde ling van de Zevende-dags Adventisten, is het in de ge schiedenis van de kerk niet eerder voorgekomen dat een president onder deze omstandigheden opstapte. ,.De kerk als geheel moet meer informatie krijgen. Al leen openheid kan zorgen voor blijvend vertrouwen in de leiding." Advocaat ter dood veroordeelden zoekt steun bij kerken Advocaat Bart Stapert „Mensen die in armoede leven zoeken vaak hun toevlucht tot de criminaliteit.' Druk? Ach, dat valt wel mee", zegt Stapert die tien jaar geleden naar de Verenigde Sta ten vertrok om daar voor ter dood veroor deelden te werken. ..Het grote verschil met mijn werk in New Orleans is dat ik hier pre cies weet waar ik aan toe ben. Dat is in St. Thomas wel anders. Ik heb nauwelijks greep op mijn werk. Hoe vaak ik niet 's avonds mijn bed uitgebeld ben voor een noodsituatie..." Stapert is een idealist. Acht jaar lang hield hij zich voornamelijk bezig met zaken van ter dood veroordeelden. Dat werk ging hem niet in de koude kleren zitten. Eind 1996 - na de executie van zijn cliënt Ronnie Hoke - besloot Stapert meer preventief te gaan werken. In de zwarte achterstandswijk St. Thomas opende hij een rechtswinkel. „Omdat het bijna nooit voorkomt dat ie mand zomaar een moord pleegt. Er is altijd sprake van een voorgeschiedenis. Kleine delicten, die steeds erger worden. Op een bepaald moment loopt het uit de hand, maar dan is het te laat. Het is zaak om als advocaat iemand op het juiste moment bij te staan en bij te sturen." Hij geeft het voorbeeld uit zijn eigen prak tijk. van een twaalfjarige jongen die zijn neefje verkrachtte. „Dan gaat het mij als advocaat er niet alleen om die jongen vrij te krijgen. Het is duidelijk dat er meer aan de hand is. De gezinssituatie deugt niet of er is iets anders heel erg mis. Dan probeer ik het gezin door te laten lichten of psychische begeleiding te krijgen." De advocaat scha kelt soms ook buurtorganisaties in, want 'bij alles wat ik doe is het verschrikkelijk belangrijk dat het gedragen wordt door de buurt'. Achterstandsbuurt St. Thomas ligt vrij geïsoleerd tussen een van de rijkste buurten van New Orleans, een paar drukke wegen en een industrieter rein. De wijk is berucht. Taxichauffeurs durven er niet in, pizza's worden er niet be zorgd en de helft van de 1500 bouwvallige appartementen staat leeg. De buurt wacht al jaren op renovatie. Uitgebrande auto's, vuilnis op straat en overstromende riolen zorgen voor een naargeestig decor. „Het is een achterbuurt zoals je je die voorstelt." De meeste buurtbewoners leiden een ar moedig bestaan. Het gemiddelde jaarinko men per gezin is 7000 gulden. Gevolgen: huurachterstanden, problemen met leve ranciers en heel veel criminaliteit. Stapert heeft begrip voor het feit dat mensen uit fi nanciële nood hun toevlucht nemen tot drugshandel, maar het brengt wel veel pro blemen met zich mee. Zo waren er de laat ste acht maanden maar liefst zes moorden in de wijk. Afgelopen donderdagmiddag was het weer raak. „Ik kreeg een telefoontje dat ik me teen moest komen. Er bleek een 34-jarige man te zijn vermoord. Zijn hoofd was van zijn romp geschoten. Een vreselijk gezicht. Maar wat ik nog veel erger vond was dat er foto gpd allemaal kinderen omheen stonden. De po- Advocaat Bart Stapert uit Heerenveen opende ruim twee jaar geleden een rechtswinkel in de zwarte achterstandsbuurt St. Thomas in New Orleans. Nu is hij weer even terug in Nederland, onder meer om kerkelijk organisaties in Nederland financiële steun te vragen voor zijn werk. Stapert (34) toert door Nederland om geld bij elkaar te sprokkelen voor zijn rechtswinkel, het 'St. Thomas Community Law Center'. Behalve met vertegenwoordigers van kerken spreekt hij met collega advocaten, Tweede- Kamerleden en met de media. ROBERT VAN DE WOESTIJEN litie liet het lijk meer dan twee uur liggen. En die kinderen stonden daar maar. Ik kon er 's avonds niet van slapen." Opmerkelijk vindt Stapert dat het vooral geweld is van zwart tegen zwart. „Ook in dit geval was de man vermoord door twee zwarte buurtbewoners." Volgens Stapert is er in de wijk sprake van enorme opgekrop te woede en agressie. „Die woede richt zich niet zozeer tegen het grote systeem, waar je toch niks aan kunt veranderen, maar vindt een interne uitlaatklep. Alcohol, drugs, en geweld tegen mensen die dichtbij staan." Niks te verliezen Temidden van al die chaos doet Stapert zijn werk. „Ach, ik heb niks te verliezen. De mensen weten wel dat ik geen geld heb. Bovendien, de mensen voor wie ik bang zou moeten zijn zijn allemaal klanten van mij", lacht hij. New Orleans is met ruim driehonderd moorden per jaar een onveili ge stad, maar in St. Thomas voelt de advo caat zich veilig. Vanuit zijn in het wijkcentrum - met de symbolische naam 'Hope House' - geves tigde advocatenkantoor geeft Stapert juridi sche bijstand aan bewoners. De hulp is gratis. „Toch schakelen mensen mij vaak pas op het allerlaatste moment in. Dan staan ze al op het punt het huis uitgezet te worden en mag ik nog een poging wagen om dat te voorkomen. Mensen in St. Tho mas steken hun kop in de grond. S dat is natuurlijk ook weer begrijpt i in zulke ellendige omstandighedei Stapert maakt werkweken van tacl ir en heeft dringend assistentie nodij g werk groeit hem boven het hoofd, zijn juridische activiteiten voor de houdt Stapert zich namelijk ook w a£ met een aantal doodstrafzaken. Hi u betrokken bij acht zaken. „Na hen at den van mijn cliënt Ronnie Hoke 1 it even afstand genomen. Maar ik be re nooit helemaal los van geweest. Er weinig advocaten die ter dood ven ik den zonder geld bij willen staan, d d< eigenlijk niet kan maken om dit ni fl te doen." Stapert werkt met een minimaal bi ld Zijn eenmanskantoortje is volledig kelijk van particuliere bijdragen. Tx dan springen collega-advocaten ev rechtenstudenten verlichten de we een beetje. Vandaar dat Stapert erg met de steun van de onlangs door! uit Belt-Schutsloot in samenwerkii Amnesty International opgerichte Ronnie Hoke. Die maakt zich sterk men en ter dood veroordeelden. Het verband is logisch, vindt Stapel „Mensen die in armoede leven zoe hun toevlucht tot de criminaliteit, dan een keer misgaat, kan hen al g doodstraf boven het hoofd hangen dodencellen van Amerikaanse geva sen wachten inmiddels al meer dai veroordeelden op hun executie. Mensen met geld worden in de Ver Staten nooit ter dood veroordeeld, teert Stapert wrang. Waarom niet?, ze een goede advocaat kunnen bet Neem iemand als O.J. Simpson, de held die van moord verdacht werd man niet zo buitensporig rijk wasg was het anders met hem afgelopea Beroep Samen met Knol doet Stapert nu e( roep op advocatenkantoren en kerl organisaties om hem financieel te 5 Zo praat Stapert onder anderen me kende strafpleiters Hans en Wim k „Ons idee is zo'n negentig kantorei naderen met de vraag om duizendi doneren. Dan kunnen wij een adm tieve kracht en een extra advocaat, len." Waarom Stapert eigenlijk niet in de enigde Staten fondsen werft? „Dati moeilijk. De doodstraf is enorm po; Amerika, omdat mensen denken d doodstraf helpt tegen moord en vei ting. Mijn werk ligt dus niet goed in markt. En wat de rechtswinkel betn mensen zijn best bereid om met Ke voedselpakketten uit te delen in de wijken. Maar om mensen uit achtei wijken te helpen hun weg te vinden rechtssysteem? Nee, daar zijn de m Amerikanen toch huiverig voor." Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 ANNO 1974 Maandag 13 Februari LEIDEN INGEZONDEN. Geachte Redacteur! Binnen weinige dagen zal hier de operette 'De drie kabouter tjes' opgevoerd worden door leerlingen van de zang school der Leidsche Maatschappij voor Toonkunst, met behulp van eenige met-leerlingen. Het initiatief daartoe is door eenige Leidsche dames genomen. Klaarblijkelijk is het deze dames met te doen om eemg geldelijk voordeel, doch om de zeer aardige operette, die in den laatsten tijd in verschillende plaatsen reeds opgevoerd werd, eens door hun kinde ren te zien spelen. Men had daarom verwacht, dat in de eerste plaats de ouders dier kinderen met een toegangskaart zouden zijn verrast; of dat dezen ten minste bevoorrecht zou den zijn in het bespreken van een plaats. Edoch, men stelt den toegang open voor leden der beide Maatschappijen van Toonkunst met het gevolg, dat binnen twee uren het geheele comediegebouw uitverkocht is. En de ouders, die zich vrijwillig kosten op den hals haalden om hun kinderen mede te laten spelen, zullen dus genieten bij de opvoering? Ach neen, zij kwamen te laat, konden geen plaats meer krijgen, tenzij gaanderij, en blijven dus thuis. Eigen schuld? Uwe. Niet een der ouders. KATWIJK Hedenavond heeft de officiële opening der gasfabriek door het bestuur plaats, in tegenwoordig heid van heeren Raadsleden en enkele genoodigden. Bij het proefbranden, dat gedurende een paar nach ten met regulateur-branders plaats had, kon men zich geen denkbeeld vormen van het licht, dat heden avond door het gloeilicht zal worden vervangen. Woensdag 13 februari LEIDEN In een besloten afde- lings ledenvergadering van de afdeling Leiden van de KVP werd van het verhandelde in een voorgaande ledenvergadering een besluiten-nota vastgesteld, waarvan één passage luidt: Het overleg met ARP en CHU over de gezamenlijke lijst kan in de uit twee ARP-, twee CHU- en drie KVP-leden bestaande Leid- se stuurgroep CDA worden voort gezet. Met andere partijen worden voor de verkiezingen geen af spraken gemaakt. Na de verkiezingen is overleg over de college-vorming met alle daarvoor openstaande fracties gewenst, waarbij moet worden gestreefd naar een afspiege- lings-college. VOORHOUT De stichting be jaardencentrum 'Nieuw Schoon oord' heeft een plan ontwikkeld een nieuw bejaardencentrum te realiseren op het terrein van de Bisschoppelijke Nijverheids school aan de Rijnsburgerweg, even over de brug over de Leid- sevaart vanuit Voorhout bezien. VOORSCHOTEN Een erg jonge 'burgemeester' verliet vanmorgen de nieuwbouw van de J.M. van Kempen- school om het startsein te geven voor de feestweek ter gelegenheid van de opening van twee leslokalen en ge meenschapsruimte. foto archief leidsch dagblad Een actiecomité, dat zich van de toepasselijke naam 'Niet Over de Brug' bedient, is het met die plannen niet eens. 'Niet Over De Brug' vindt dat de Voorhoutse bejaarden veel te ver weg komen te wonen van het Voorhoutse centrum en dat de bejaarden, om het centrum van het dorp te bereiken, een veel te drukke kruising moeten overste ken. LEIDEN Op de Leidse groenten- veiling is vandaag de eerste spi nazie aangevoerd. Koper was J. Schreuder uit Lei den, die 2,47 gulden per kilo betaalde. O L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12 00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R I M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman. chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 51 Familieberichten: 023- 5317: 023-5320 216 Redactie 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 531592' ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag va 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag van 8.301: 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging het automatisch afschrijven v; abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (b worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSF Voor mensen die moeilijk lezend hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit helt Dagblad op geluidscassette bescN informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuir K N H U I Z ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonden feestdagen) Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24