eiden Regio Geen rem op aantal millenniumfeesten De kunst van het mopperend pirouetjes draaien {Is we niet op tijd klaar zijn blijven we langer' Populieren Kooilaan gaan maandag tegen de vlakte tRDAG 13 FEBRUARI 1999 VVlM WEGMAN, 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 dse studenten verpleegkunde doen afstudeerproject in Jakarta wilden allebei altijd al naar buitenland. Artsen zonder nzen lonkt in de nabije toe- ist. Maar eerst moeten Lotte ■ring (22) en Inge van den ■k (25) nog afstuderen. Dat ien de twee Leidse studen- verpleegkunde (aan de Ho- jiool Leiden) nog vóór de !er te doen met een scriptie fde eerste zorg na een nier- isplantatie bij patiënten in mesië. Waar? Jawel, in In- iesië. Maandag vertrekken te en Inge naar de Gordel Smaragd, om drie maan- als vrijwilliger te werken in Tjikiniziekenhuis in Jakarta. IVe wilden heel graag weg", elt Inge. „Iets van de wereld i, kennis maken met een an- e cultuur. Daarom wilden graag stage lopen in het bui- tnd. Maar dat lukte niet." e: „Dit is geen stage. Wij iten afstuderen, we moeten onderzoek doen en een itie schrijven." Inge: „We n ook wel werken hoor, we tn meelopen met Indonesi- verpleegkundigen en kij- hoe zij hun werk doen want is ongetwijfeld anders dan ons. We gaan kijken of die lere cultuur van invloed is Ie zorg." ïcies dat is het onderwerp de scriptie die Lotte en Inge i schrijven. „Het Tjikinizie- huis is gespecialiseerd in lodialyse en niertransplan- s. Wij gaan proberen een tocol te ontwikkelen voor de icte zorg de eerste dagen na niertransplantatie. Zo'n locol is bij ons heel gebrui- lende afdelingen kan afmaken. Sponsors zijn dan ook van har te welkom. Ze kunnen hun gift overmaken aan Horizon Hol land." In Jakarta worden ze opge vangen en begeleid door me vrouw Dharma, de dominee van het ziekenhuis. „We weten natuurlijk niet wat we aantref fen", aldus Lotte. „Misschien zijn er in die drie maanden wel helemaal geen niertransplantaties. Dan moe ten we ons plan aanpassen." „Als we niet op tijd klaar zijn dan blijven we langer", zegt In ge vastbesloten. „Dan studeren we maar niet met tegelijk de rest van de groep af." Lotte: „Maar daar gaan we niet van uit." Inge van den Broek (links) en Lotte Levering verruilen winters Leiden maandag voor Jakarta. De afgelopen dagen zijn de twee verpleegkundigen in spe druk bezig geweest met hun voorbereidingen. Samen ne men het het maximaal toege stane aantal kilo's bagage mee. „Ieder 25 kilo, plus nog een twintig kilo extra. We hebben daarvoor toestemming gekre gen omdat we veel verband middelen, dekentjes en andere hulpgoederen meenemen", zegt Inge. Lotte: „We gaan met tassen vol. Wij hebben hier alles, daar moeten ze spuiten hergebrui ken en gazen zelf knippen en wassen." Inge:„Daar kunnen wij natuurlijk niet veel aan ver anderen, maar het is wel fijn als het ziekenhuis de verbouwing van linnenkamer en verschil- kelijk, maar dat kennen ze daar nog niet", aldus Inge. „Diverse Nederlandse ziekenhuizen heb ben enthousiast gereageerd op ons plan", vult Lotte aan. „Ze kijken uit naar ons protocol, omdat er hier ook veel Indone sische patiënten zijn. Dan is het goed als je rekening kunt hou den met hun achtergrond en cultuur." Het Tjikiniziekenhuis in Ja karta heette vroeger Koningin Emma en het vierde onlangs zijn honderdste verjaardag. „Het Tjikini geldt in Zuidoost- Azië als een gerenommeerd zie kenhuis en het heeft nog steeds een nauwe banden met Neder land", aldus Lotte. „Het contact is gelegd door de stichting Ho rizon Holland, die vrijwillers uitzendt naar projecten in Gha na, Sri Lanka, Indonesië en de Azoren", vertelt Inge. „Het is een non-profit organisatie met een medische achtergrond. Ze hebben ons goed geholpen." 21 Onbekende kit parkeermeters centrum dicht Een onbekende man sabo teert parkeermeters in de bin nenstad door ze vol te spuiten met siliconenkit. „We hebben hier al veel telefoontjes over ontvangen", zegt J. Goudsmit, hoofd van de sector Stadstoe- zicht. Onder de bellers was ook een man die verklaarde dat hij de dader was. De man bleef overigens anoniem. Goudsmit: „Wij hebben bij de politie aangifte gedaan van de vernielingen en van zijn tele foontje." Parkeerbeheer heeft bij vijf tien parkeermeters in de om geving van de Garenmarkt en de Kaasmarkt het probleem inmiddels verholpen. „Men sen die een verstopte parkeer- meter tegenkomen raden wij aan ons te bellen, zodat we de meters zo snel mogelijk kun nen repareren. Het probleem is betrekkelijk eenvoudig op te lossen." Goudsmit heeft geen ver klaring voor de acties. „Ik kan me best voorstellen dat ie mand pissig is als hij een boe te krijgt, maar ik zie hiér geen directe aanleiding voor." De politie heeft toegezegd extra controles in de buurt van parkeermeters uit te voe ren. Het is niet bekend wan neer de man precies zijn sa botageacties heeft uitgevoerd. COMMENTAAR Een burgemeester met inhoud Bijna 25 jaar nadat de toenmalige linkse meerderheid in de Leid se gemeenteraad besloot de portefeuille van de burgemeester louter nog met wettelijke taken te vullen, tekent zich nu een om gekeerde ontwikkeling af. De fractievoorzitters van CDA, WD, LWG/de Groenen en zelfs van GroenLinks uitten donderdag in hun welkomsttoespraken bij de installatie van burgemeester Postma nadrukkelijk de wens hem meer te doen te geven. Even later bleek in de wandelgangen dat ook de Partij van de Arbeid en D66 daar wel oren naar hebben. Dat is een even opmerkelijke als vreugdevolle tendens, die markeert hoezeer de lokale demo cratie zich in de afgelopen kwart eeuw heeft ontwikkeld. Destijds was het argument in grote steden als Leiden dat een niet democratisch gekozen functionaris zich niet met politiek ge voelige taken mag bezighouden, omdat hij immers maar beperkt door de gemeenteraad ter verantwoording kan worden geroe pen. Oud-burgemeester Vis - donderdag pikant genoeg één van de eregasten bij de installatie - werd zo halverwege zijn ambts termijn de eerste burgemeester 'nieuwe stijl'. Zijn opvolger Goe- koop heeft uiteindelijk een beperkte uitbreiding van zijn porte feuille weten te verdienen. Hoewel het collegeprogramma nog melding maakte van een te rugkeer naar een 'uitgeklede' portefeuille, luidde de profielschets voor een nieuwe burgemeester een speurtocht in naar 'iemand die bereid is meer te doen'. Hopelijk is het niet alleen het gewicht van burgemeester Postma die tot deze koerswijziging aanleiding heeft gegeven. Minstens zo belangrijk is de nieuwe praktijk waarin slecht functionerende burgemeesters indirect wel degelijk door gemeenteraden naar huis kunnen worden gestuurd. Omdat zij zelf hechten aan de steun van een raadsmeerderheid of omdat de commissarissen der koningin en de minister van binnenlandse zaken afkeurende moties van gemeenteraden niet langer kunnen en/of willen nege ren. Overbodig op te merken dat deze ontwikkeling binnen af zienbare tijd als sluitstuk de gekozen burgemeester moet krijgen. Organisatoren moeten wel zelf voor veiligheid zorgen lebteen partijgenoot die ter de collegetafel zit en een tekaartje heeft waar 'wet- ider' op staat. Die gezellig emag kwekken over het be ur van de stad, maar die niet eel praatjes mag hebben nneer er iets moet worden loten. Die mag onderhande met ondernemers over de lerking van het aantal chtwagens in de binnenstad, ar die niet vreemd mag op en wanneer zijn akkoord ssaal wordt weggehoond, ii partijgenoot kortom, die ib Kruijt heet. Dat is niet tis niet gemakkelijk om voor tCDA in de gemeenteraad te en, en al helemaal niet wan- erjevan huis uit een kleine iememer bent. Er komt bar uit het college waar je tsop zou kunnen zijn, maar iunt aan de andere kant ook it openlijk oppositie gaan eren. Dan blijft er weinig an- rsover dan mopperend ak- ord gaan met de voorstellen nhet college. En het moet ge lede CDA'er Ruud Breed- is erin geslaagd om het ipperend pirouetjes draaien een ware kunst te verheffen, em bijvoorbeeld de discussie er het stadsdistributiecen- m (SDC). Breedveld ziet ei- •Üjk helemaal niks in die be- van de ondernemers de binnenstad. Hij is meer 'type dat Gods water over ds akker laat vloeien en de 'het schip laat keren. Geen dvoor het SDC, en zeker niet gmeer verkeersmaatregelen! 'ar ja, dat kun je niet zeggen. 15 ga je vragen stellen: In hoe- Te heeft het college de pro ven onderzocht waardoor 'SDC niet goed loopt? Wat *tu doen om ervoor te zor- Jdat het SDC binnenkort en subsidie meer nodig eft? In hoeverre subsidiëren nu iets dat de toekomst niet 'eft? En wat doen we wanneer straks een vrachtwagen- auffeur uit één of ander Bel ch gehucht voor de stads- °rt staat die nog nooit van de perkte toegankelijkheid van 'binnenstad heeft gehoord? Na zoveel kritische geluiden, ga je denken dat het CDA proble men heeft met het collegevoor stel. Maar niets van dat al. De CDA'er draait zich er als van ouds sierlijk onderuit. Hoe zit dat nou, Ruud? „Ik heb twijfels of dit wel de juiste weg is." Maar je wilt er desondanks geld in steken? „Ja." Maar je wilt geen uitbreiding van de ver keersmaatregelen? „Dat zijn uw woorden." En je vindt dat de gemeenteraad gebonden is aan de overeenkomst die door een CDA-wethouder met de ver voerders is gesloten? „De wijze waarop u mijn woorden inter preteert is niet de juiste." Breedvelds wintersportactivitei ten beperken zich tot nu toe tot een lidmaatschap van de ski vereniging Val Maar Raak. Maar dat kan binnenkort weieens veranderen. Met zulke sierlijke pirouetjes ontpopt de CDA'er zich als de ware opvolger van Sjoukje Dijkstra. Onderzoeksdrift Als je ten einde raad bent, als je het echt niet meer weet, als overal waar je kijkt een pro bleem de weg verspert, dan is er altijd nog Het Onderzoek. De redding voor politici in nood. Onderzoek leidt tot tabellen, staafdiagrammen en taartpun ten. Lange rijen cijfers op ha gelwit papier, waar je je op je wethouderskamer mee kunt opsluiten om urenlang te ge nieten. En als je maar lang ge noeg naar die cijfers tuurt, en je laat er een ander nog eens op mediteren, dan ontstaat er mis schien wel zomaar, spontaan, een idee. Onderzoek leidt ook altijd tot uitstel. Je moet ambtenaren of externe onderzoekers op pad sturen om gegevens te verza melen, vragen te stellen en dos siers te lichten. Daar gaan vaak maanden mee heen. En al die tijd kan niemand de wethou ders verwijten dat hij niets doet. Hij heft bezwerend zijn handen en zegt: „De zaak is in onder zoek." En als alle cijfers op een rijtje staan, en ze leveren bij na dere beschouwing onverhoopt toch geen nieuwe gezichtspun ten op, dan is de oppositie de zaak misschien al wel vergeten. CDA-wethouder Huib Kruijt heeft problemen met het jonge renwerk. Er zijn jongeren die rondhangen op plekken waar dat niet op prijs wordt gesteld en er zijn jongeren die zich on ledig houden met vandalisme en criminaliteit. Daar moet Kruijt iets aan doen. En dan is er nog jongerencentrum 't Stat- huys, dat voor twee miljoen gulden wil verbouwen. Daar moet de wethouder een besluit over nemen. De PvdA zet vraagtekens bij die investering van twee miljoen. Met een verbouwing los je de problemen met rondhangende jongeren en ergernis en vanda lisme en criminaliteit niet op. En Kruijt? Die weet het niet meer. Dus moest er maar eens een onderzoek worden gedaan. Die poltieke wet heeft hij in zijn korte wethoudersloopbaan al vast geleerd: weet je het niet, dan doe je een onderzoek! En je zegt zoiets als: „Pas als je pre cies weet wat er leeft onder jon geren kun je maatwerk leve ren." Daarmee zegje niets, en dat is nou net de bedoeling. Probleem voor Kruijt is, dat zijn vlieger eigenlijk niet opgaat. Er zijn al onderzoeken gedaan naar wat er leeft onder jonge ren. Er loopt zélfs een perma nent onderzoek, de zogenaam de jeugdmonitor. Maar ja, dan zeg je zoiets als: „Dat onder zoek is te kleinschalig. We moe ten er nog een schepje bovenop doen." Slim. De onderzoeksdrift van Kruijt is besmettelijk. Deze week kwam een trotse districtschef Bert Wijbenga van de Leidse politie met een nieuw wapen tegen ge weld. Een goed gesprek met ge weldplegers, dachten wij. Pe perspray, of een nieuw soort wapenstok. Nee hoor, de politie heeft een nieuw systeem van geweldsanalyse. Ze gaan de cijfers op een rijtje zetten. Dankzij een nieuw com putersysteem kan dat wat snel ler dan vroeger. En als de cijfers maar eenmaal op een rijtje staan, zo heeft de politie van de politiek geleerd, is het pro bleem zo goed als opgelost. RUUD SEP EN AAP RIETVELD Organisatoren van grote millenniumfeesten in de poli tieregio Hollands Midden moeten zelf alle vereiste veilig heidsmaatregelen treffen. Vanwege het grote aantal fees ten dat tijdens de eeuwwisseling wordt verwacht, kun nen gemeenten hier niet voor zorgen. In tegenstelling tot normale omstandigheden krijgen de feesten bijvoor beeld geen ambulance bij de achteruitgang. In ruil daar voor wordt er geen maximum gesteld aan het aantal ver gunningen voor millenniumfeesten. Iedere aanvraag die in één van de 35 gemeentes wordt ingediend en die vol doet aan de normale voorwaarden, wordt gehonoreerd. maar die feesten worden toch wel gehouden. Als we geen ver gunning verlenen gaan die fees ten illegaal door. Dan kun je beter andere maatregelen tref fen", aldus Huijsse. In tegenstelling tot de regu liere evenementen moeten or ganisatoren van grote feesten daarom zelf zorgen voor alles wat bij de veiligheid van hun feest komt kijken. Bekwame EHBO-ploegen. voldoende ver lichting bij de nooduitgang en grote voorraden zaklampen en batterijen, dit alles komt voor rekening van de organisatoren. „De mensen verdienen behoor lijk aan die feesten, die kunnen dat best zelf betalen", vindt Huijsse. Onder normale omstandig heden staat bij elk groot evene- JANNEKE DE JONGE G. Huijsse, districtschef IJssel en Gouwe en coördinator van de millenniumproblematiek bij de politie Hollands Midden, liet dit gisteren weten tijdens het overleg tussen de 35 burge meesters in het gebied. Zij ont vangen in de tweede week van maart een advies over hoe ze de grote feesten moeten aanpak ken. „We kunnen de vergun ningen wel gaan weigeren, Congres Centrum/Den Daag Vrijdag: 12 00 tot 19:00 uur ment een ambulance klaar. Tij dens de milleniumwisseling wil de GGD echter alle ambulances zelf achter de hand houden voor onverwachte problemen. Huijsse: „Je kunt al die wagens wel bij verschillende feesten zetten, maar als je er dan geen één meer over hebt en er ge beurt iets in een bejaardenhuis, dan heb je een probleem." De burgemeesters krijgen nog meer tips van Huijsse, die inmiddels een speciaal millen nium-projectbureau voor Hol lands Midden heeft opgericht. „Stel je gemeentehuis open, zo dat mensen ergens naar toe kunnen als het echt donker wordt", geeft hij hen als tip mee. De politiebureaus zullen in elk geval open zijn. ,,Als de telefoons het niet meer doen, moeten mensen toch ergens met hun problemen heen." De definitieve besluitvorming rond de millenniumwisseling stond aanvankelijk gepland voor 16 april, wanneer de bur gemeesters opnieuw bij elkaar komen. Zij willen echter veel sneller weten wat er moet ge beuren. Daarom krijgen de bur gemeesters nu in de tweede week van rnaart een advies op hun bureau over de aanpak van de feesten. beursfestival* Dr beurs mrt iillr informatie voor actieve vokantics ASNtJ Bank Info: (070) 314 14 20 e leiden Het enige wat het kapwerk nog kan tegenhouden is het weer. Als het te glad is door ijzel of als het te hard vriest, is het te gevaarlijk om in de bomen te klimmen. Mieke van de Ven van de gemeentelijke dienst Wijkbe heer houdt dus nog een slag om de arm. „We kunnen het niet met zekerheid zeggen. Het weer kan nog de spelbreker zijn, maar in principe beginnen we maandag. We verwachten een week bezig te zijn met de bomen." De gemeente begint maandag ochtend met het weghalen van de populieren aan de westzijde van de Kooilaan. De bewoners hebben al een brief gekregen met het verzoek hun auto's el ders te parkeren. Zolang het rooiwerk bezig is, worden de fietsers omgeleid. De Kooilaan blijft wel toegankelijk voor au to's, al moeten automobilisten wel rekening houden met enig oponthoud. Politiek café De Provinciale Propaganda Commissie van RPF/GPV houdt op maandag 15 februari een politiek café in 't Keizertje. De bijeenkomst staat in het teken van de provinciale-statenver- kiezingen op 3 maart. Aan de bijeenkomst werken voor zover bekend O. Sierksma, J. Evertse (RPF/GPV). M.H. Kleinsma (D66), H. Démoed, (CDA) en R. Ambting (GroenLinks) mee. Het politiek café begint om 20.30 en duurt tot 23.00 uur. 't Keizertje is aan de Kaiserstraat in Leiden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23