B-rijder Martijn van Es maakt promotif Teller van Ron Dekker blijft steken op zestig Regionale schakers vervullen hoofdrol Sport Bij Van Heeswijk is 't direct 'boem, raai Howell wint Desert Class Leidse zwemrecords sneuvelen in Dordrecht Kjus elke d op erepodii ZATERDAG 13 FEBRUARI 1999 994 Kogelstootster Koeman wint Birmingham Lieja Koeman heeft gisteren tijdens het indoorgala van Birmingham het onderdeel kogelstoten gewonnen. De 22- jarige adete van AAC uit Amsterdam kwam tot de uitstekende afstand van 18 meter en 42 centimeter. Ze bleef Valentina Fed- joesjina uit de Oekraïne zestig centimeter voor. De prestatie van Koeman was de op een na beste van een Nederlandse in de his torie. Alleen Corrie de Bruin, sinds de EK indoor van vorig jaar in Valencia houdster van het nationale record met 18,97 meter, reikte verder. Koeman had tot nu toe een persoonlijk record achter haar naam staan van 17,94 meter. Green evenaart record Bailev los angeles Maurice Greene heeft bij atletiekwedstrijden in Los Angeles het wereldrecord 50 meter indoor geëvenaard. De Amerikaanse sprinter kwam tot een tijd van 5,56 seconden. Dit record staat sinds 9 februari 1996 op naam van de Canadees Donovan Bailey. Het record van Bailev was destijds omstreden omdat hij geprofiteerd zou hebben van een valse start. De tijd werd uiteindelijk toch erkend. Nieuw wereldrecord voor Szabo dortmund De Roemeense Gabriela Szabo (23) heeft zaterdag in Dortmund het wereldrecord op de 5000 meter indoor verbe terd. De atlete liep de afstand in 14 minuten en 47,36 seconden. Szabo verbeterde daarmee het zeven jaar oude record van de Britse Liz McColgan met 15,81 seconden. Szabo zorgde tijdens het internationale atletiekfestijn in Dortmund voor het eerste wereldrecord indoor dit seizoen. „Ik was er zeker van dat het me zou lukken aldus de 1,58 meter grote atlete uit Boekarest. Volgens haar manager, de Nederlander Jos Hermes, kan Szabo 'nog veel harder' lopen. De Roemeense had gedurende de gehe le race Tegla Laroupe in haar kielzog, maar nam in de laatste ronde met een felle eindsprint afstand van de Keniaanse. Warmondse tweede in Zweden uppsala Wendy Vergeer is zaterdag tweede geworden tijdens de Vïkkinaranne, een schaatsmarathon op Zweeds natuurijs. De Warmondse legde de 86 kilometer af in 3 uur, 3 minuten en 59 seconden. Ze werd in de eindsprint verslagen door Laura Kam- minga uit Heerenveen, maar bleef Marion van Zuilen voor. Ver geer kreeg echter wel dezelfde tijd achter haar naam als de nummer drie. Hotze Zandstra zegevierde bij de mannen. De Fries verbruikte 2 uur, 35 minuten en 42 seconden. Zijn mede vluchter, de Rus Andrei Krivosjejev, eindigde op twee seconden als tweede. Derde, op grote achterstand, werd Erik Jansen uit Heerenveen. Lars Hoogenboom uit Roelofarendsveen kwam als vijfde binnen. Huta Galung reikt tot halve finales enschede Jesse Huta Galung heeft als enige tennisser van de Leidse jeugdselectie meerdere partijen gewonnen bij de Neder landse jeugdkampioenschappen. Hij bereikte in de categorie t/m 14 jaar de halve finale, waarin hij verloor (7-6, 5-7, 2-6) van Bastiaan Beszelsen (Haarlem). Bart van Delft verloor bij de 16- jarigen in de eerste ronde (7-6 7-5) van Enny de Bruyne (district Zeeland) De la Hova prolongeert titel las vegas Bokser Oscar de la Hoya heeft zijn wereldtitel in het weltergewicht (WBC-versie) geprolongeerd. De voor Amerika uitkomende Mexicaan versloeg uitdager Ike Quartey uit Ghana na een partij van twaalf ronden. De jury besliste met 2-1 in het voordeel van De la Hoya. De la Hoya, die met zijn overwinning zo'n achttien miljoen gulden verdiende, bleef voor de 30ste keer op rij ongeslagen. Limburger wint etappe gpd-verslaggever Daar stond hij dan, breed la chend, aan de voet van het ou de theater van Beziers. 'Max van Heeswieku', zoals Tour speaker Daniel Mangeas luid keels riep. „Met vreselijk zere benen. Maar de overwinning vergoedt alles." Want het was een indrukwekkende, die zege in de vierde rit van de Ronde van de Middellandse Zee. Een trainingskoers, zeker. Maar als je, met amechtig spurtende concurrenten als Kirsipuu, Bal- dato en O'Grady achter je, meer dan honderd meter voor de fi nish al rechtop kunt gaan zitten om het truitje strak te trekken en de handen in de lucht te gooien, dan wil dat wat zeggen. Voor Van Heeswijks voorma lige Rabo-plóegmakker Michael Boogerd was de voorlaatste van de vijf Zuid-Franse dagen een mindere. De nummer twee uit het klassement verloor in de laatste lastige kilometer tien se conden op de attente leider Da- vide Rebellin die wel in het eer ste groepje van zeventien cou reurs finishte, waardoor Boo gerd op dik een halve minuut achterstand raakte. Dat gat kon Boogerd op de slotdag niet meer dichten. Op de vierde koersdag voor zijn nieuwe ploeg Mapei /Quick Step bewees Max van Heeswijk aldus het gelijk van manager Patrick Lefevere. Die aarzelde vorige zomer geen moment om de 25-jarige Limburger in te lij ven toen deze aankondigde te zullen vertrekken bij Rabobank, teleurgesteld als hij was over het gebrek aan vertrouwen en het feit dat hij niet naar de Tour mocht. Uitvoerig bedankte hij zijn nieuwe collega's en accepteer de hij de oprechte felicitaties van zijn oude collega Moerenhout. Want ook het er zaterdag wel op, kun je het niet.' Hij noemde met name maat Bart Leysen die zid rood reed voor Van Hi om Jacky Durand terug len. De Franse vrijbuiter! voor zijn nieuwe spons Belgische Lotto, maar eens een van zijn bel monstersoli tegenaan ga „Toen ik Bart zo hard vt zag werken, kreeg ik j? wat extra's, dat heb ik al gehad als ploegmakktf voor mij doen." Leysen deed dat omife Heeswijk al had aangeh dat de lastige, oplopend: komst hem wel lag. „Mat ondanks moet je het in df zelf wel eerst afdwingen alle ploegmaats langsga een keer naar voren brenf In de slotkilometers kw beloning. Van Heeswijk, voorin, knalde in hel I steile stuk voor de laatste zo hard weg dat niemart kon volgen op de laatste derden meters. Eerste eerste zege. Van Heeswijk lijk boem'. Belangrijk als de grootste en sterkste pk wereld komt en je plek vinden. „Ja, dit is een p< mijn hart." De zesde en laatste werd gewonnen door Baldato, landgenoot vat naar Rebellin. Een andefl aan, Paolo Lanfranchi, v ronde van Langkawi in sië. De renner van Map« na de etappekoers overt ritten- een voorsprong *j seconden op TVM'er j Ivanov. In Spanje won de sche kampioen Tom Ste een massasprint de eerste pe van de Ruta del Sol, vo ik Zabel en Jo Planckaert De Engelse golfprofessional David Howell heeft zondag in' de Desert Classic gewonnen. De 23-jarige speler gebruikte zijn eerste zege in zijn carrière op de Europese Tour 275 slag' 68 71 67). In het eindklassement had Howell vier slagen sprong op zijn landgenoot Lee Westwood. Mark James, eve uit Engeland, en de Ier Paul McGinley bezetten samen de plaats. Rolf Muntz, de enige Nederlandse deelnemer, gaf eerste ronde ziek op. BP laat Corts en Van der Hoorn vallen zwemmen jacco schaap De Leidse afvaardiging kan te vreden terugkijken op het NK Sprint in Dordrecht, waar de grote kanonnen verstek lieten gaan, omdat ze op hoogtestage waren. Robin Sprinkhuizen van De Zijl/LGB presteerde van de re gionale deelnemers het beste. Hij haalde een finaleplaats op de 50 meter rugslag en werd achtste. Op de 50 meter vrij bleef hij net buiten de finales, zijn 24.34 was goed voor een tiende plaats. Zaterdag zwom Sprinkhui zen een tijd van 1.01.24 op de 100 meter wisselslag (21ste). Op de 50 meter vlinderslag ging het echter mis. Sprinkhui zen haalde tegen alle verwach tingen in de finale niet. Bij de ploeg van LZ regende het persoonlijke records. Louis van Scharenburg begon al met een mooie tijdsverbetering op de 100 wissel. In 1.04.14 was hij zeven-tienden sneller dan hij ooit eerder zwom. Hij werd zesde. Gisteren verbeterde hij ook zijn pr op de 50 school, waarin hij finishte in 32.37. De 50 rug zwom hij in 30.30 waar mee hij zijn pr evenaarde en beslag legde op de vijftiende plaats. Op de vrije slag moest Van Scharenburg met 26.38 clubgenoot Bart van Zwicht net voor laten gaan. Van Zwicht eindigde in 26.29. Zaterdag dook Van Zwicht ver onder zijn pr op de 50 vlinder. Zijn tijd (29.11) leverde hem een 26ste plaats op. Belofte Lenneke van Schaik (LZ) imponeerde voornamelijk op haar favoriete nummer, de 50 meter vlinderslag. Met een nieuw persoonlijk record van 31.35 werd zij in de leeftijds klasse '85/'86 vijfde. Zij was wel de snelste zwemster van haar eigen leeftijd, geboortejaar 1986. Ook op de 100 wissel hielden oudere meisjes haar van het podium af. Ze was op nieuw de snelste zwemster uit '86, maar moest negen meisjes uit 1985 voor laten gaan. Op deze afstand verbeterde zij haar record met ruim ander halve seconde. De 50 meter rugslag resulteerde eveneens in een nieuw pr (33.10), ze werd zevende. Noeki Klein bleef dit week einde in de achterhoede. Haar beste resultaat zette zij neer op de 50 vlinderslag, waar zij met een nieuw persoonlijk record van 31.35 beslag legde op de 29ste plaats. Het toernooi werd in stijl af gesloten met de vijfde plaats voor de heren Van Zwicht, Van Scharenburg, Drenth én Chau- dron op de 4 X 50 vrij. Zij wer den zaterdag elfde op de 4 x 50 wisselslag. Jeffrey Tameling, de enige zwemmer van Katwijk die zich geplaatst had, was twee dagen voor aanvang van het toernooi betrokken bij een ongeluk, waarbij hij een gekneusde pols opliep. Nick Driebergen van LZ kan volgende week niet mee dingen naar de prijzen bij de Speedo-jaargangwedstrijden, hij is door een schouderkwet suur zeker vijf weken uitge schakeld. - Jan Dirk Corts (Koudekerk aan den Rijn), Rick van der Hoorn (Ter Aar) en Ubbo Kuper (Zeist) maken volgend seizoen geen deel meer uit van de BP/Visco-formatie. Dat hebben de drie marathonschaatsers vernomen van ploegleider DirkUittenbogaart. alkmaar marc van der jagt De hoofdsponsor kiest voor een professioneler aanpak en heeft daarvoor een verdubbeling van het budget over. Alleen Rudi Groenendaal mag blijven. Hij krijgt gezelschap van de A-rij ders Peter Baars (Nieuw-Ven- nep), deze maand winnaar van de Alternatieve Elfstedentocht op de Weissensee, en Jeroen de Vries (St. Nicolaasga). De ta lentvolle Stompwijker Martijn van Es, die dit seizoen bij de B-rijders hoge ogen gooit, completeert de ploeg. Uittenbogaart deed een kleine twee weken geleden mee met de stoelendans die plaatsvond in Oostenrijk. De vaderlandse marathonschaatsers hielden zich daar niet alleen bezig met het Open Nederlands Kampi oenschap, de Ronde van Oos tenrijk en de Alternatieve Elfste dentocht. Rijders en ploeglei ders zaten er aan tafel om de contracten voor volgend jaar veilig te stellen. „Ik had zo mijn wensen, maar niet alles is mo gelijk. Onze sponsor werkt nu eenmaal nog niet met bedragen vam rond de zes ton, zoals dat bij de ploeg van Richard van Kempen (Energie Noord West) het geval is. In Oostenrijk ge beurde van alles. Ik had niet eens tijd om goed met mijn jongens te praten." Uittenbogaart, woonachtig in Zwammerdam, zet in op Van Es als vierde man. Hij nam de be slissing om Corts, Van der Hoorn en de afgelopen zater dagavond in Alkmaar sterk ac terende Kuper (waar Arnold Stam won) niet opnieuw een eenjarig contract voor te leg gen. „Martijn is rap in de eind sprint, dat hebben we nodig. Die jongen is bloedserieus met zijn sport bezig en kan alleen maar beter worden. Je moet zuinig op hem zijn. De andere drie moeten het grove werk gaan doen. Topklasseringen worden er verwacht. Ik heb Jan Dirk en Rick verteld, dat ik wel voor ze zal uitkijken binnen het wereldje. Rick is er al vanaf het begin bij en dan wordt het op een gegeven moment heel moeilijk om zo'n beslissing te nemen." Corts, in tegenstelling tot Van der Hoorn aanwezig in Oosten rijk, had zo vlak na het open NK geen rekening gehouden met het bericht dat hij uit de ploeg zou worden gezet. „Maar het kwam ook niet helemaal rauw op mijn dak. Ik wist dat BP seri euzer in de marathonsport wil de duiken. Ik vind het een eer lijk verhaal dat ze naar andere jongens uitkijken als ze meer gaan verwachten van hun rij ders. Maar ik zou als derde of vierde man geen flater slaan in zo'n nieuwe ploeg. Daar had ik het wel eerst over willen heb ben. Er is nu geen keuze ge weest. Laten we maar zeggen dat ze me voor zijn geweest." De 31-jarige veehouder heeft contact met één van de be staande pldegen, maar garan ties heeft hij allerminst. Voor Corts staat desondanks vast, dat hij volgend seizoen in het A-peloton meerijdt. „Al moet ik in "mijn eentje rondschaatsen. Het is namelijk helemaal niet zeker dat er nog een ploeg voor mij inzit. Dirk heeft wel gezegd dat hij me niet laat zakken en ook zal informeren. Maar ik wil sowieso meer mijn eigen baas zijn. Ik vind de sport nog steeds leuk, maar niet belangrijk ge noeg om me druk te gaan ma ken." Ook Van der Hoorn (33) keert terug. Hij heeft zelfs geen inte resse in een nieuw contract. „Ik m,lL l.lly,--1 heb het veel te druk met), drijf en privézaken. Ai koud dreigt te worden, het al druk in de schaat Meer trainingsuren kan ook niet maken. Het is ja dat het zo gelopen is I) ziek en kon daarom ip Oostenrijk zijn. Het zoi zijn geweest als er eerstm gepraat was. Nee, het mot eens allemaal daar ronce V( Die vlieger gaat voor ij op." BP houdt voor vol ge: zoen dezelfde vier vroï® Jolanda van Goozen meer), Ester de Jong (R; j" Manuela ten Kortenaar meer) en Margreet van (Benthuizen) onder conti komt geen nieuwe B-rij j het opvallende licht; schaatspak. Het 59ste Daniël Noteboom schaaktoernooi had in Predrag Nikolic en Erik van den Doel na jaren weer eens winnaars uit de Leidse regio, in 1988 was de IM Rini Kuyf de laatste. De kans dat een regionale schaker zou winnen was groot, omdat de Leidse grootmeesters John van der Wiel en Erik van den Doel en de in Oegstgeest woonachti ge Predrag Nikolic sterk favoriet waren. In de door de toemooi- leiding georganiseerde prijs vraag (supertrio) tipte ruim ne gentig procent van de deelne mers Nikolic als de mogelijke winnaar. Het Noteboomtoemooi werd in 1936 voor het eerst gehou den, ter nagedachtenis aan de jong gestorven Daniël Note boom, een op meestemiveau spelend lid van het LSG. Op ini tiatief van Max Euwe is toen dit traditionele schaaktoernooi ontstaan. Het geldt als een van de oudste en sfeervolste toer nooien van Nederland en telde dit weekeide bijna 300 deelne mers uit verschillende delen van Europa. De eerste vier ron den op vrijdag en zaterdag ken den vele verrassingen, met hele en halve misstappen van de ti telhouders. Opvallend was de relatief snelle remise van oud- - winnaar en LSG-topman Leon Konings tegen de Voorschoten- se schaker Wout Oosthout. Ko nings werd verdacht te spelen volgens het 'Zwitsers gambiet': in de eerste ronde remise ma ken, om vervolgens zolang mo gelijk titelhouders te kunnen ontlopen. Konings ontkende de toepassing van deze vermaarde toemooitruc. Bovendien zou de truc niet werken, omdat veel ti telhouders net als Konings niet verder kwamen dan remise.Na de vierde ronde was Predrag Nikolic met een honderd-pro centscore aan kop te vinden. De grootmeesters Erik van den Doel (remise tegen Rogier Hoerchner) en John van der Wiel (remise tegen Machiel de Heer) hadden al wat laten lig gen. De Duitse grootmeester Mainka was reeds een heel punt achterop geraakt door een nederlaag tegen Schreuder. Er Lasse Kjus heeft bij de t kampioenschappen alp: en voor een ongeëvt prestatie gezorgd. De 21 Noor startte in het Amen) Vail op alle vijf de onde; Elke dag stond hij op het dium. Twee keer goud, drie h ver was zijn buit. Gisten sloot hij het toernooi n tweede plaats op de s 0,11 seconde achter de outsider Kalle Pallander. Kjus begon de werd strijd in Vail met een geo eerste plaats op de super! aequo met favoriet Hen Maier. Vijf dagen later» Maier en Kjus de numne en twee op de afdaling, 031 conde scheidde het tweeti maal. Weer twee dagen pakte Kjus zijn tweede züi plak, achter zijn kamera» til Aamodt, op de combi In het laatste weekeinde v Kjus nog twee medaille zijn totaal toe, goud op d zenslalom, zilver op de sl< Bij de vrouwen won Zal gall het eerste WK-gou voor Australië. Steggall eerste op het onderdeel sla 'Ik zal het af en toe best missen, maar niet heel erg' Predrag Nikolic (links) ontvangt de wisselbeker van LiiG-voorzitter Raoul van Ketel. foto marklamers waren nog enkele 'meesterlijke bananenschillen' gelegd door Floor (winst op de Israëliër Af- ek) en Ydo, die won van de Belg Cekro. Gisterochtend moest Nikolic in de vijfde ronde dé confronta tie aan met zijn collega-groot meester John van der Wiel. Van der Wiel moest, wilde hij het toernooi winnen, met de zwarte stukken een winstpoging wa gen, maar hij faalde. Van den Doel stond in ronde vijf totaal verloren tegen Leon Konings, maar in de tijdnoodfase wist hij toch nog te winnen. Nikolic nam in de slotronde al snel ge noegen met een remise tegen de Rus Kalinin, die als derde zou eindigen. Nikolic behaalde daardoor evenveel punten (5,5 uit zes partijen) als Van den Doel, die in de laatste ronde won van Floor. De eerste geldprijs werd gedeeld, maar op weerstands- punten mocht Nikolic de wis seltrofee voor een jaar mee naar huis nemen. 'Ron, buik in en win', stond met een vette knipoog op een spandoek in zwembad Aqua- pulco. De aanmoediging had niet het gewenste succes. De 'spanbroek' van de aangespro kene, Ron Dekker, ging gisteren in Dordrecht voorgoed de kast in met een lint van zilver. Dekker kreeg in 1982 voor het eerst bij een Nederlands zwem- kampioenschap een gouden medaille omgehangen. In fe bruari 1999 kwam een einde aan de imposante loopbaan van de Deventenaar, die groot werd bij De IJsel en afbouwde bij DWK, de club waar hij nu assistent-trainer is. Zijn teller bleef uiteindelijk staan op zes tig nationale titels. De 61ste was hem gisteren bij de NK sprint niet gegund. Club genoot Joost Hoetjes was hem op de 50 school, de slag die Dekker internationale roem bracht, net iets te snel af. „Je hoopt natuurlijk altijd op die eerste plaats. Het zat er ook in. We ontliepen elkaar weinig. Ja, jammer. Maar ik zal er niet wakker van liggen." Voor Dekker was het afscheid onvermijdelijk. Masterskampi- oenschappen, wedstrijden voor veteranen, zijn aan hem niet besteed. De top of niks. Eind ja ren tachtig, begin negentig hield hij Nederland bij de man nen internationaal op de kaart. Hij vulde nagenoeg alleen het gat op tussen de generatie Frank Drost en die van Marcel Wouda. De KNZB hielp ver scheidene keren met vereende krachten een estafetteploeg op Ron Dekker scheert zijn benen aan de rand van het Dordrechtse zwembad, waar hij zijn laatste wedstrijd zwom. de been om te voorkomen dat Dekker zich bij de grote toer nooien een haan in een kippen hok ging voelen. Zijn lange carrière werd ge kenmerkt door enkele bijzon dere hoogtepunten. In 1988 destijds gelukt. Voor zijn gevoel baan met 59,70, was ook de eer- zwom hij in Emmen de 100 me ter schoolslag op de kortebaan voor het eerst binnen de mi nuut. Dat was alleen de be faamde Brit Adrian Moorhouse klapte het publiek indertijd vijf ste die in alle zwemdisciplines minuten lang. „Daar spreken (school, rug, vlinder, borstcrawl mensen me nu nog over aan." en wissel) minder dan zestig Dekker, nog altijd Nederlands tellen nodig had voor de 100 recordhouder op de 25-meter- meter. Toch bestaat de indruk dat hij internationaal niet alles uit zijn capaciteiten heeft ge haald. Het bleef eigenlijk bij een Europese titel op de 100 meter wisselslag (1993), wereldbeker winst op de schoolslag (1994) en WK-zilver op de 25-meter- baan. De olympische finale in Seoul miste hij op een hon derdste seconde. Als excuus gold steevast het gebrek aan trainingsmogelijk heden. Met zijn broer René als coach kon Ron Dekker bij zwemvereniging De IJsel maar luttele uurtjes per week te wa ter, waar de concurrenten al vier keer zoveel trainden. De KNZB had weinig meer te bie den dan een enkel, goed trai ningskamp voor een groot eve nement. In zijn nadagen meldde Dek ker, tegenwoordig fulltime zweminstructeur in het Bosbad in Putten, zich toch nog aan bij DWK in Bameveld. In het olym pisch jaar 1996 kreeg zijn leven een andere wending door het ernstige busongeluk bij Winter berg. Daarbij kwamen collega's van sportcomplex De Scheg en kennissen om. Enkele weken na de tragedie stond Dekker al weer op het startblok. Te hun ner nagedachtenis. Dat was in Dordrecht, waar hij gisteren, 32 jaar oud, af scheid nam omdat de motivatie om te trainen steeds minder werd. „Het is mooi geweest. Ik heb de laatste jaren al niet meer zo veel wedstrijden gezwom men. Ik zal het af en toe best missen, maar niet heel erg. En ik blijf erbij betrokken, bij DWK. Je zult me nog regelmatig in een zwembad tegenkomen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 22