PCU Nieuwe superspellen en spelcomputers Sublieme race-simulatie Multi Media PC bestuurt huis van de toekomst [RDAG 13 FEBRUARI 1999 nula 1 Racing jation van de ise publisher Soft is vorig jaar leid als een van este spellen de pc ooit: een zeer serieu- jnadering, legio mogelijk- tn en uitstekende graphics ians, vvie voldoende kracht er het pc-frontje had. snel is de opvolger op de kt gekomen, gelanceerd on- de nog langere titel Monaco id Prix Racing Simulation 2. ladruk op Monaco sugge- wellicht dat er maar één litis, Monaco dus, maar fclag is niets minder waar. hele (bijgewerkte) asfalt-ar- al is er in volle glorie, in- ief Luxemburg (lees: de ;se Nürburgring) en wat de e Prijs van Europa heet. nel is duidelijk dat de hele [rammering is bijgeschaafd, trage) opbouw van de me- van weleer gaat aanzienlijk fer en de interface doet veel leler aan. Dan kom je er tot je schrik achter dat de rouwde renstallen uit de u's zijn verdwenen. Ner- nog Ferrari te vinden, rTeam 1, Team 2 enzo- t. Ook de coureurs zijn fic us is dat wel logisch: ren en en hun coureurs veran- n immers met het weer. In pel zijn de fictieve namen urlijk te wijzigen, en bo- hen kan met een apart pro- unaatje het aanzien van el- olide (in BMP-formaat) den veranderd. Zo kan Mo- iGPRS 2 dus nog jaren rer is meer. Meest in het springend is een extra si- itie (een spel in een spel, et ware) van de Formule 1- rij in de jaren vijftig. Daarin e klassiekers - nog het best rgelijken met gekleurde si n-als de Beta Julietta of de lera, over circuits waarvan leeste alleen nog te zien in geschiedenisboekjes, sch, want indertijd ronkte men veelal over de normale weg, dwars door dorpjes en zonder een wezenlijke vorm van bescherming voor publiek en coureurs. Er waren geen moderne technische snufjes als ABS. Het rijden in deze sigaren valt dus helemaal niet mee; voor je het weet sta je dwars op de weg of midden in het virtu ele publiek (gelukkig is het geen Carmageddon). Een tweede nieuwe optie is de carrière, waarbij we dan weer aangeland zijn bij het circus van anno nu. Deze optie plaatst je als een veredelde testrijder in een willekeurig, maar laagge plaatst team. Je moet maar zien of je na enkele seizoenen zo goed bent dat Ferrari naar je loopt te hengelen of dat het te rug is naar het tijdperk van de skelter. De gebruikelijke opties als een single race of een heel kampi oenschap zijn er natuurlijk ook. Bedenk evenwel dat dit een si mulatie van de bovenste plank is, gespeend van enige vorm van arcade. Een minimaal fout je heeft maximale gevolgen en de kunstmatige intelligentie van je collega-coureurs is uitermate goed. Rest nog een woord over de paardenkrachten van de pc. Ubi Soft geeft niet langer een 3D-versneller als vereiste, maar zonder zo'n kaart zou ik niet eens de moeite nemen om Mo naco te installeren. Neem de onderstaande minimale sys teemeisen dus met een korreltje zout. Het is het enige (vorm- foutje in een sublieme race- sim. Voor een serieus alterna tief blijft het wachten op Geoff Crammonds Grand Prix 3. Minimum systeemeisen: Pentium 133, 24 Mb RAM, Windows 95 of hoger. Ondersteunt Force Feedback. Prijs: 99,00 gulden Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: Aanspraak; 8. lokmiddel; 9. streling; 10. genotmiddel; 13. monnikskleed; 14. verlaagde toon; 15. voorzetsel; 17. ver schiet; 19. knorhaan; 20. tegen; 21. krachtig; 23. muzieknoot; 24, takje; 25. bevestiging; 26. herfstbloem; 28. danspartij; 30. bergweide; 33. werelddeel. VERTICAAL: I Familielid; 2. rondhout; 3. Europeaan; 4. ooievaar; 5. deel ce. boom; 6. dierengeluid; 7. vogelproduct; 11. vertegenwoor- digster; 12. vruchtbaarheidsgodin; 13. smaakknop op de tong; •6. uitstekend; 17. roofdier; 18. bouwland; 22. éénjarig dier; 26. indien; 27. vogel; 28. uitroep van afkeer; 29. uitroep van pijn; 31. Chinese munt; 32. persoonlijk vnw. Oplossing van vrijdag: Horizontaal: 1. Ekster; 7. henna; 8. alles; 9. trein; 10. berg; sluier; 12. metaal. Verticaal: 2. Kraan; 3. tralie; 4. rossig; 5. shot; 6. ongerust; 'O. bril; 11. Sam. SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN VAN OER NAT Tiberian Sun, Daikatana en de Game-Boy Color JAN-JOHAN BELDEROK Zo in het begin van februari zijn alle over zichten en populariteits-polls van 1998 wel gepubliceerd. En het wordt dus tijd voor nieuwe games. De vooruitzichten voor 1999 zijn zeer hoopgevend. Op de PC ko men alleen al in de lente van 1999 een aan tal geheide kassakrakers uit. Verder zullen er twee nieuwe spelcomputers op de markt komen: de Game-Boy Color en de Dream- cast. Als alles goed gaat, zal rond maart de lang verwachte opvolger van Command Conquer Red Alert, Tiberian Sun, uitge bracht worden. Als alles goed gaat, want de release van dit spel is al menig maal uitgesteld. Er wordt gespeculeerd dat het spel (nog) niet goed genoeg is om zich te meten met de huidige realtime strategie-games. Laten we het er op houden dat produ cent Westwood Tiberiun Sun niet tegelijkertijd met hun andere stra tegie-game Dune 2000 wilden uitge ven. In maart keert eindelijk ook het macho vecht-monster Duke Nukem te rug. De laatste jaren zijn er weliswaar een aantal nieuwe cd-roms met de Dukester er in verschenen, maar het betrof hier steeds add-ons. Duke Nukem Forever is echt een compleet nieuwe game. Een andere lang verwachte release is Dai katana van Quake en Doorn-schepper John Romero. Net als Tiberian Sun is Daikatana menigmaal aangekondigd en menigmaal weer uitgesteld. Of maart gehaald zal wor den, is nog maar helemaal de vraag. On langs namen namelijk een aantal program meurs van Daikatana-producent Ion Storm ontslag. En dat is niet bevorderlijk voor het productieproces. Een shooter waar veel van verwacht wordt is Alien versus Predator. Het spel is geba seerd op de succesvolle ifilms en verschaft je de mogelijkheid om als alien, predator of marinier te vechten. De eerste levels van het spel waren indruk wekkend mooi. De releasedatum staat op maart. Het eerste deel van Dungeon Keeper ver kocht als een trein. De gamers spookten graag rond in de krochten van dit duistere spel. Deel twee had inmiddels al lang in de winkels moeten liggen. Een verdere verbe tering van de graphics leidde echter tot een uitstel van een paar maanden. Dungeon Keeper 2 moet nu in april uitkomen. In mei moet ook het vervolg op Quake II uitko men. Het gaat hier om Quake Arena. Op In- temet wordt druk gespeculeerd over de in houd van dit spel. Het zou mogelijk gaan om een game met enkel een multiplayer- -mode. Aan het eind van dit jaar moet de Dream- cast uitkomen. Het Japanse SE GA, dat de laatste jaren veel ter- rein verloor aan de Playstation, wil met deze splinternieuwe console de markt gaan heroveren. En dat zou best wel eens kunnen lukken. De graphics zijn beter dan de Playstation en de gameplay vele malen sneller. Enkele titels die op de Dreamcast zullen uitkomen zijn: Sonic Ad ventures, Halflife, Monaco Grand Prix Ra cing en Unreal. Voor de vele tienduizenden liefhebbers van Game-Boy is onlangs de Game Boy Color op de markt verschenen. De naam zegt het al. Met deze handzame console kun je de Game Boy-games nu ook in kleur spelen. In de lente verschijnen er een aantal top-titels voor deze console: Turok 2, Gex 3D, Men in Black en The Legend of Zelda. LEIDEN FRANK BUURMAN Het 'huis van de toekomst' zal naar verwachting volledig com putergestuurd zijn. Bij het ont waken opent de computer au tomatisch de gordijnen, zet kof fie, doet de verwarming aan en schakelt het alarmsysteem uit. Sproeiers in de tuin gaan auto matisch aan bij aanhoudende droogte, of doen dat na een commando vanaf het vakantie adres. Met de menselijke stem kunnen tal van apparaten op afstand worden bediend. Met het programma HAL2000 voor Windows 95/98 kan iedere PC- bezitter zijn huis van de toe komst nu al bouwen. HAL is geen synoniem voor de griezelige computer uit de SF- roman '2001, een ruimte-odys see' van Arthur C. Clarke, maar een afkorting voor Home Auto mated Living. Niet iedereen zal behoefte hebben aan een verre gaande automatisering van zijn huishouden, ook wél aange duid met de term 'domotica'. Microsoft-topman Bill Gates bijvoorbeeld is wel heel erg ver gegaan door in zijn nieuwe huis digitale wissellijsten op te han gen die steeds van kunstwerk kunnen veranderen. Maar dat neemt niet weg dat er wel er wel degelijk praktische zaken automatisch en op afstand ge regeld kunnen worden. Voor gehandicapten kan een systeem als HAL2000 zelfs een uitkomst zijn. HAL2000 is uitgerust met ge avanceerde spraakherkenning. Het systeem herkent iedere stem en hoeft niet speciaal ge traind te worden. Ook instruc ties per telefoon leveren geen probleem op. HAL's spraakher kenner werkt met een eenvou dige geluidskaart in de PC en verder is een modem nodig om HAL2000 met een telefoon te bedienen. Hoewel de software eenvoudig in het gebruik is komt er wel enige technische kennis voor kijken om de bijbehorende hardware, zoals de sensoren, schakelaars, magneetcontacten en dergelijke, te installeren. Het programma wordt geleverd met een aansluiting voor het licht- net. Dit betekent in de praktijk dat elk apparaat dat op stroom werkt aangestuurd kan worden. Er wordt gebruik gemaakt van het zogenaamde X-10 protocol, dat in het bedrijfsleven al veel wordt toegepast. Inmiddels wordt het systeem ook al in vijf miljoen Amerikaanse huishou dens gebruikt. Er kunnen in to taal 256 controlepunten wor den aangesloten op HAL2000, hetgeen ruimschoots voldoen de zou moeten zijn. Het huisbesturingssysteem kost 1069 gulden en is verkrijgbaar via de Brusselse firma Cocoonz. Informatie: www.cocoonz.com op Internet of infoA cocoonz.com (e-mail). Ili-ll III I llllll II Wil WÊÊBKÊ HEINZ TOM POES Die avond zat heer Bommel een zaam in zijn studeervertrek. De wind bolderde in de schoorsteen en deed de vlammen flakkeren. En omdat de ze de enige verlichting vormden, danste de schaduw van de peinzen de heer op onrustige wijze over de wanden en verstoorde zijn gedach- tengang. „Het is hier ongezellig", prevelde hij. „Waarom is er geen lamp aan? Waarom zijn de gordijnen niet dicht? Waar is Joost?" Knorrig rinkelde hij de tafelbel en wachtte op de komst van de trouwe knecht. Die verscheen echter niet. Ook niet na dat hij zijn gebel herhaald had en nu maakte een diepe ontstemming zich van hem meester. „Welja', sprak hij, opstaande. „Men laat mij met mijn zorgen alleen. Maar dat gaat te ver! Die Joost vergeet zijn plaats!" Met deze woorden verliet hij met hoge stappen het duistere vertrek en spoedde zich naar boven, waar de bediende zijn kamer had. Helaas. Het wantrouwen van heer Ollie was gerechtvaardigd. In plaats van zijn plicht te doen, zat Joost naast zijn t.v.-toestel en gaf hij zich over aan kijkgenot. Het slot van het Kid de Killer programma bereikte juist zijn hoogtepunt, toen heer Bommel zijn hoofd om de deur stak. Windgehuil en gitaargedreun vulden het eenvou dige vertrekje en een neuzelende stem zong: „Where I go, daar wordt het stiller, Ik ben Kid. Ik ben Kid de Killer." Heer Ollie schonk daar ech ter geen aandacht aan. „Zo!" mom pelde hij. „Net wat ik dacht. Prul filmpjes bekijken, terwijl ik in de zor gen zit over een paar losgebroken tijdkillers, als men begrijpt wat ik be doel!" MILLENNIUM Heer Bommel en de Killers Millenniumkalender van Hub Dat de wisseling van het millennium het jaar 1999 beheerst zal u niet zijn ontgaan. Wie er als organisatie niet op z'n minst over nadenkt, wordt nauwelijks serieus genomen. Ook op het Inter net uiteraard veel aandacht voor dat toch wel unieke moment. Met name terug- en vooruitblikken zijn populair. Het Haarlems Uitgeefbedrijf (Hub) doet dat op heel aardige wijze met een zelf ontwikkelde millenniumkalender, waarvan je elke dag keurig per e-mail een aflevering in huis kunt krijgen. De rode draad is de vraag 'hoe was het toen en hoe is het nu?' Een vergelijking van twee perioden in de (bijna) afgelopen eeuw over hetzelfde onderwerp. Heel aardig om te kijken of er iets is veranderd in de loop der jaren. Afgelopen donderdag was het onderwerp bij voorbeeld 'Spraakmakende schilders' en werd de Picasso-ten- toonstelling in 1967 in het Stedelijk Museum te Amsterdam ge spiegeld aan de ophef rond Victory Boogie Woogie' van Piet Mondriaan vorig jaar. Hub laat het daar niet bij, want ook de kennis wordt vervolgens getest via een mini-quiz. Het beantwoorden van een simpele, op te zoeken vraag kan leuke dagprijzen opleveren: ISDN-kaar- ten, accessoires en software. Iedere deelnemer dingt bovendien mee naar de maandprijzen en dan gaat het om bijvoorbeeld complete computers. De millenniumkalender van Hub is de vinden op de website van het bedrijf: www.hub.nl Beginnerslectuur van VNU Een PC is voor een gemiddeld gezin al bijna net zo gewoon als een stereo-installatie en een videorecorder. Hoewel er hele volksstammen de nodige moeite hebben met het bedie nen van die laatste twee appa raten, lukt het toch vrijwel ie dereen om er muziek, respec tievelijk beeld mee te produce ren. Met de computer ligt dat toch wat anders. Wie niet de moeite neemt om een eenvou dige cursus te volgen of een aantal boeken flink door te bladeren zal slechts een fractie van de mogelijkheden benut ten. Met computerboeken is moei teloos een complete winkel te vullen, maar er is betrekkelijk weinig lektuur die alle aspec ten van de PC behandelt. VNU, inmiddels grotendeels gehuis vest in Hoofddorp, is in dat gat in de markt gedoken. PC Know How is een losbladig systeem, waarvoor elke twee weken een aantal pagina's verschijnt. De prijs van zo'n bundeltje is 6,95 gulden, terwijl de speciale ver zamelband. waarin alle 26 de afeleveringen gaan, 17,95 kost In die map zitten diverse tab bladen, waarvan de kleur over eenkomst met die van hetbalk- je bovenaan de pagina's. Van een aflevering zitten de pagi na's gelijmd aan elkaar, maar die lijm laat zeer gemakkelijk los, zodat de losse bladzijden achter de juiste tabbladen kun nen worden opgeborgen. Het eerste nummer van PC Know How maakt een verzorg de indruk. Er is royaal gebruik gemaakt van afbeeldingen en de tekst is kort, bondig ge schreven en vooral eenvoudig. Dat laatste is natuurlijk van be lang, want VNU richt zich met het verzamelwerk niet op de doorgewinterde PC-gebruiker, maar op de leek. Het voordeel van het abonnementensysteem is dat per twee weken een zeer beperkt stukje kennis moet worden opgeslagen in het ei gen 'interne geheugen'. En hoewel de stof in de loop van de tijd wat pittiger zal worden moet dat - gebaseerd op afleve ring 1 - voor niemand een echt probleem opleveren. Nederlands woordenboek PAUL HOUKES Aan woorden boeken voor op de pc is geen ge brek. Diverse uitgevers leve ren elektroni sche versies van vertaalhulpen. Sinds vorig jaar behoort ook El sevier daarbij. Deze uitgeverij kwam toen met de Kramers Ta len cd-rom, waarmee met een enkele muisklik een Nederlands woord kan wor den vertaald in wmmmimHiam een van de drie moderne talen of andersom. Elsevier kwam afgelopen week tevens met een elektronische versie van een Nederlands woordenboek: de Kramers Ne derlandse Taal cd-rom. Eigen lijk is dat product veel méér dan een Nederlands woorden boek, want behalve het Kra mers Nederlands Handwoor denboek editie 1999 is ook de Kramers Vreemde Woorden tolk en hét Groot Lexicon van Eigennamen er in opgenomen, alsmede een speciaal voor de schijf ontwikkelde synonie- menlijst. Volgens hoofdredacteur Harry Coenders is er in ons land veel belangstelling voor producten op het gebied van de taal. ,,Er zijn veel mensen die daar alles van willen weten, die het leuk vinden om met taal bezig te zijn. En daarbij kun je dan ook denken aan mensen die zich bezighouden met kruiswoord puzzels en cryptogrammen. Dergelijke taaitoeristen vor men een behoorlijk grote groep. Daarnaast zijn er na tuurlijk vele mensen die zo nu en dan de juiste spelling of betekenis van een woord wil len opzoeken, of die niet ze ker zijn van het geslacht van een zelfstandig naamwoord". Als je op de pc in een tekst verwerker werkt, dan is het gemakkelijk als zo'n woor denboek ook elektronisch op te vragen is. De Nederlandse Taal cd-rom heeft handige manieren om een woord of begrip op te zoeken en zo no dig direct in een tekstverwer ker in te voegen. De gebruikersinterface van de cd-rom is ontwikkeld in sa menwerking met de Universi teit van Münster. De cd-rom, die te koop is bij boekhandel en computerwinkels, heeft een adviesprijs van 99,50 gul den. Keramische cd-rom Emtec Magnetics Benelux brengt onder de merknaam BASF de eerste keramische cd-rom op de markt. Het gaat om een 're cordable' (een lege cd-rom waar je informatie op kan zetten) die de naam Ceram Guard heeft gekregen. De Ceram Guard valt op door een superglad wit oppervlak dat het schijfje vrijwel on verwoestbaar maakt. Het probleem met recordables, die meestal een groene, gouden of blauwe kleur hebben, is dat ze erg gevoelig zijn voor krassen. De laser van de cd-rom-speler raakt daardoor de kluts kwijt waardoor de cd-rom onbruikbaar wordt. Door de keramische laag is dat probleem opgelost. Bovendien is het makkelijker ge worden om de cd-rom te beschrijven of er een etiket op te plak ken. Ook reinigen levert geen gevaar meer op. De Ceram Quard is in eerste instantie bedoeld voor bedrijven, die hun data beter wil len beschermen, maar Emtect heeft besloten om deze recorda ble maar gelijk op de consumentenmarkt uit te brengen voor de prijs van 4,95 gulden. De Ceram Quard wordt per stuk verkocht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17