Kosovo-conferentie boekt eerste succesje Buitenland Ex-bankpresident Rusland ontkent miljardenzwendel World Press Photo 1998 Centraal-Europa blijft in greep winter Gratie voor Russische terdoodveroordeelden Duitsers stichten fonds voor Nazi-slachtoffers PIJDAC 12 FEBRUARI 1999 President Assad herkozen uuascusDe Syrische president Hafez Assad, sinds 28 jaar lei- er van Syrië, is herkozen als president voor een vijfde termijn an zeven jaar. In het landelijke referendum van woensdag be- laalde Assad 99,98 procent van de stemmen. De herverkiezing Assad was verwacht en de overwinningsfeesten begonnen eeds op 14 januari, toen het Syrische parlement de 68-jarige eider benoemde tot enige kandidaat. De overweldigende steun oor Assad was volgens de minister van binnenlandse zaken larba de manier waarop de Syrische bevolking 'de president leloonde' voor alles wat hij voor het land heeft gedaan. Fabius ontkent vertragingstactiek De voormalige Franse premier Laurent Fabius heeft gis teren ontkend dat hij er 15 jaar geleden verantwoordelijk voor is reweest dat in het belang van de Franse farmaceutische indu- trie een Amerikaanse aidstest enige tijd van de Franse markt t ,grd geweerd. Fabius staat, samen met de voormalige minister i gezondheidszorg Edmond Herve en oud-minister van soci- je zaken Georgina Dufoix, voor het ambtenarengerecht om cch te verantwoorden voor zijn rol in het ergste schandaal dat I de Franse gezondheidszorg ooit trof. De aanklagers beschuldi- pfn de ministers van nalatigheid inzake de dood van vijf perso- e Jen die aan aids zijn gestorven. Palestijnse vrouw vermoord i ^h7alem Een 47-jarige Palestijnse vrouwelijke arts is gisteren i in Jeruzalem met messteken vermoord. De dader is een 23-jari- >e Palestijn die haar voor een Israëlische hield. Volgens een Is- aëlische politiewoordvoerder verkeert de man in een 'moeilijke reestelijke toestand'. Hij had een mes gekocht in Oost-Jeruza- 1 êmen besloot daarmee iemand dood te steken. Hij gaf zich rervolgens bij de Israëlische politie aan. De politie hield er aan- a rankelijk rekening mee dat de moord het werk was van dezelfde sraëlische moordenaars die vorig jaar twee Palestijnen hebben iedood en zeven andere verwond. iriekenland en Indonesië op lijst Cites [neve Cites, de VN-organisatie die waakt tegen internationale landel in bedreigde diersoorten, heeft Griekenland en Indone sië op de zwarte lijst gezet wegens stelselmatige overtreding van deCites-conventies. Beide landen hebben deze conventies on- b jertekend. Niettemin worden in Athene en andere Griekse ste- c den openlijk bontmantels en pelzen verkocht van ocelotten, achtluipaarden en andere met uitsterven bedreigde katachti- f jen. Indonesië kwam op de lijst wegens handel in en uitvoer van exotische vogels en hiden van krokodillen. Weer Amerikaanse aanvallen op Irak y«hington-bagdadAmerikaanse gevechtsvliegtuigen hebben it isteren doelen bestookt in de Iraakse zuidelijke no-flyzone, raaronder radarinstallaties. Volgens een woordvoerder van het 'entagon was dit een vergelding voor vluchten van Iraakse mili- aire vliegtuigen in het verboden gebied. Eerder op de dag had j de Amerikaanse luchtmacht al zeker vijf doelen in de noordelij- k ke no-flyzone bestookt. Volgens Irak zijn bij de aanvallen zeker wee burgers om het leven gekomen. Spijkerbroek alibi voor. verkrachting' i omLï Een vrouw in een strakke spijkerbroek kan niet worden fc ferkracht. In Italië is gisteren met woede en verbijstering gerea- 'n ;eerd op het opzienbare oordeel dat het Italiaanse Hof van Cas us atie woensdag velde. Het hoogste rechtscollege in strafzaken 'ij ichtte het een algemeen 'ervaringsfeit' dat een spijkerbroek niet dt onder hulp van de draagster kan worden uitgetrokken. Daar- i; im vernietigde het hof een vonnis van een lagere rechtbank. lie had een rijinstructeur tot twee jaar en tien maanden gevan- ie enisstraf veroordeeld, omdat hij een leerlinge had verkracht, ij !es vrouwelijke parlementsleden demonstreerden voor de Itali- anse Kamer van Afgevaardigden. Zij droegen spijkerbroeken ib n borden met de tekst: 'Spijkerbroek: alibi voor verkrachting', J }een poging lijken Estonia te bergen :kholm De Zweedse regering heeft gisteren besloten dat net zal worden geprobeerd de honderden lijken te bergen die in het wrak van de veerboot Estonia liggen. Bij de ramp in 994 kwamen 852 mensen om het leven. Het schip ligt op een liepte van 55 80 meter op de grond van de Oostzee. Volgens le regering in Stockholm zou een berging te gevaarlijk en te noeilijk zijn. Ook willen Finland en Estland het zeemansgraf maangeroerd laten. Nabestaanden van Zweedse slachtoffers ïdden de berging geëist. Vaticaan wil betrekkingen met China ome» Het Vaticaan is bereid diplomatieke betrekkingen aan te aan met de Volksrepubliek China. Dit heeft de minister van luitenlandse zaken van het Vaticaan, kardinaal Angelo Sodano, jsteravond verklaard in Rome. Volgens Sodano is de riuntia- uur (ambassade van het Vaticaan) in de Taiwanese hoofdstad aipei de 'nuntiatuur in China'. China en Taiwan beschouwen kaar als afvallige provincies en verbreken geregeld de betrek- ngen met landen die de 'concurrent' erkennen. Peking en het aticaan hebben geen diplomatieke betrekkingen meer sinds 957 toen het communistische bewind van de Volksrepubliek onder toestemming van de paus katholieke bisschoppen be- oemde. Seld voor Unabomber-slachtoffers [wyork 'Unabomber' Theodore Kaczyriski heeft met uitgeve- j Context Media overeenstemming bereikt over de publicatie ian een boek waarin hij zijn verhaal uit de doeken zal doen. De aten uit de verkoop van het boek zullen bestemd zijn voor zijn achtoffers of hun nabestaanden. Het boek 'Truth Versus Lies' Vaarheid Tegen Leugens) en is een poging van Kaczynski 'om e andere kant te vertellen van het eenzijdige verhaal dat zijn amilie en zijn advocaten hebben opgehangen in hun poging emvan de doodstraf te redden', zei uitgever Beau Friedlander. aczynski is tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor en serie van 16 bomaanslagen waarbij drie mensen om het le en kwamen en 29 gewond raakten. Ruzie over Gibraltar loopt op Ionden-madrid Groot-Brittannië wil de Europese Unie inscha kelen bij zijn ruzie met Spanje over Gibraltar, aldus minister van Europese zaken Joyce Quin gisteren. Spanje wil op zijn beurt een 'fermere positie' innemen in de ruzie met Londen om de Britse kolonie in het zuiden van het Iberische schiereiland. Spanje dreigt de rijbewijzen niet meer te erkennen die in Gi braltar worden uitgegeven. Aan de grens tussen Gibraltar en Spanje is, vooruitlopend op de maatregel, al zeker één Gibralta- rees teruggestuurd. Londen wil eën schending van het vrije ver keer van personen binnen de EU in Brussel aankaarten. Ook dreigt Madrid het vliegtuigen die op weg zijn naar Gibraltar, te verbieden over Spaans grondgebied te vliegen. De ruzie om het omstreden gebied laaide in januari op, nadat de Britse politie Spaanse vissersschepen voor Gibraltar had opgebracht. Clinton bemoeit zich met Ethiopië üIINgton Ethiopische troepen hebben vanochtend Eritrese stellingen rond de stad Zala Anbesa beschoten. Daarbij zijn ze- ;er twaalf doden en twintig gewonden gevallen. Allen zijn bur- >ers, aldus een woordvoerder van het Eritrese ministerie van 'uitenlandse zaken. De beschietingen volgen op twee dagen van relatieve rust. Ethiopië heeft Eritrea gisteren gewaarschwud alle burgers te evacueren uit het strijdgebied. De Amerikaanse [resident Bill Clinton is zich persoonlijk met het conflict tussen -thiopië en Eritrea gaan bemoeien in de hoop dat de twee Afri kaanse landen de gewapende strijd staken en een politieke op- 'ossing zoeken voor hun grensgeschil. Dat heeft onderminister van buitenlandse zaken Susan Rice gisteren gezegd. „Zodra wij en anderen hun aandacht kunnen vestigen op een vreedzame oplossing, zullen wij dat onmiddellijk doen en onze grootste in spanningen in dat proces investeren", zei zij. Onderhandelingen in Rambouillet duren waarschijnlijk een week langer De Servische en etnisch-Albanese delegaties verblijven waarschijnlijk nog een week langer in het 14e eeuwse kasteel Rambouillet, bij Parijs. Een van de leiders van de conferentie over de toekomst van Kosovo, de Britse mi nister van buitenlandse zaken Cook, zei te verwachten dat de partijen vlak voor hun oorspronkelijke deadline het erover eens zullen worden de onderhandelingen voort te zetten. PARUS-BELGRADO-MOSKOU Gisteren ondertekende de Ser vische delegatie de tien basis principes die aan het ontwerp voor de toekomst van Kosovo ten grondslag liggen. De Con tactgroep, die bestaat uit de Verenigde Staten, Groot-Brit tannië, Rusland, Duitsland, Frankrijk en Italië, heeft het ontwerp gemaakt. Tot de basisprincipes beho ren de erkenning van de territo riale integriteit van de Federa tieve Republiek Joegoslavië (FRJ, Servië en Montenegro), een staakt-het-vuren en een driejarige overgangsperiode waarin een definitieve oplos sing moet worden bereikt voor de status van Kosovo. In die periode moet een door Europa geleide vredesmacht toezien op de naleving van het bestand. De Washington Post meldde vandaag dat de VS van plan zijn direct na het bereiken van een akkoord 2200 mariniers in Kosovo te stationeren. De Servische instemming met de tien basisprincipes is de eerste noemenswaardige voor uitgang in het Franse Ram bouillet, op de zesde dag van de vredesgesprekken. Serviërs en etnische Albanezen weigeren nog steeds samen om een tafel te gaan zitten. De 'doorbraak' is waarschijn lijk het werk van de Servische president Milan Milutinovic. Hij kwam gisteren in Rambouil let aan en bracht waarschijnlijk een boodschap van de Joego slavische president Slobodan Milosevic mee voor de onder handelaars, die de onderteke ning van de tien basisprincipes mogelijk maakte. De Serviërs staan erop dat de Kosovo-Albanezen het docu ment eveneens tekenen. Vol gens Cook vreest de Albanese delegatie dat het uiteindelijke doel van het Kosovo-Bevrij- dingsleger UQK - onafhanke lijkheid voor Kosovo - in het ge ding komt. Washington en Moskou lig gen ondertussen al overhoop over wat er bij een mislukking van de onderhandelingen moet gebeuren. Rusland is woedend over de dreigementen van de NAVO aan het adres van Bel grado. Rusland, dat een verte genwoordiger heeft in Ram bouillet bij Parijs, is binnen de Contactgroep voor het voorma lige Joegoslavië de enige bond genoot van de Serviërs. MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT In een opmerkelijke open brief aan president Jeltsin zijn de vroegere directievoorzitter van de Russische Centrale Bank Doebinin en zijn ex-plaatsver- vanger, Gerasjtenko, in de te genaanval gegaan tegen be schuldigingen dat er bij de bank is gefraudeerd. In de brief, die ook is gericht aan premier Primakov en de voorzitters van het parlement stellen ze dat de beschuldigin gen van de eveneens in onge nade gevallen hoogste aankla ger, Skoeratov, deel uit maken van een campagne om een ein de te maken aan de onafhanke lijkheid van de bank. Volgens hen willen krachten in het par lement of de regering de con trole over de bank overnemen om over de reserves te kunnen beschikken. Het bureau van de hoogste aanklager, Skoeratov, had ruim een week geleden en rapport gestuurd aan het parlement waarin de Centrale Bank kei hard werd aangevallen. Een van de beschuldigingen luidde dat izbica Een vrouw rouwt op de begrafenis van een commandant van het Kosovo Bevrijdingsleger in Izbica in Kosovo. Deze foto is door een internationale jury uitgeroepen tot de World Press Photo van 1998. De foto is gemaakt door de Amerikaanse fotografe Dayna Smith van de Washington Post. FOTO CPD DAYNA SMITH BERN-WENEN-CHAMONIX DPA-AFP-Rtr Duizenden toeristen die door sneeuw in de Oos tenrijkse Alpen vastzaten, kunnen weer naar huis. Maar hevige sneeuwval blijft het verkeer in grote delen van Centraal-Europa lamleggen. In Zwitserland zouden nog 18.000 vakantiegangers vastzitten. In Chamonix in de Franse Alpen, waar een la wine dinsdag catastrofe veroorzaakte, zijn red dingswerkers bij het vallen van de avond gestopt met hun zoekactie naar het twaalfde slachtoffer van de ramp. In de ochtend werd het elfde li chaam geborgen. Ook in Zwitserland bleef de sneeuw vallen. In de hooggelegen skioorden heerst lawinegevaar. In de populaire skiplaats Davos vond een vrouw de dood toen zij werd meegesleurd door een la wine. Haar dochtertje had zich op tijd in veilig heid weten te brengen, de vader moest door red dingswerkers worden uitgegraven. De meeste bewoners van de hoge skiplaatsen zijn inmiddels geëvacueerd naar veiliger oorden. De autoriteiten verwachten dat het lawinegevaar de komende dagen iets zal afnemen. Voorts is het verkeer in het oosten van Slowa kije en van Hongarije verlamd door het dikke pak sneeuw. In het gebied rond Kosice in Slowakije is de noodtoestand afgekondigd. Tientallen dorpen zitten zonder stroom. Het gaat om de hevigste sneeuwval in twaalf jaar, aldus de autoriteiten. moskou afp Alle terdoodveroordeelden in Rusland krijgen gratie. Hun straffen worden verlicht tot le venslange gevangenisstraf of 25 jaar cel. Dit heeft de voorzitter van de Russische commissie voor Gratieverlening gisteren bekendgemaakt. Sinds de herfst verleende de Russische president Jeltsin al gratie aan ruim 250 terdoodver oordeelden. Op dit moment herbergen de Russische cellen nog 580 gevangenen die veroor deeld zijn tot de zwaarste straf. Begin februari besliste het Constitutionele Gerechtshof van Rusland dat er voorlopig geen doodvonnissen mogen worden opgelegd. Volgens de grondwet kan alleen een jury deze straf opleggen. Maar in slechts negen van de 89 regio's van het land was juryrecht spraak de praktijk. Meestal de den de rechters zelf uitspraak. BERLUN PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Eén ding wist de Duitse delega tie naar New York zeker: zo stom als de Zwitserse banken zou ze het probleem niet aan pakken. Toen bekend werd dat de Zwitsers zich tijdens de tweede wereldoorlog hadden verrijkt met goud, geld en ande re bezittingen van joden, rea geerden hun opvolgers op de schadeclaims van nabestaan den alsof ze de kredietaanvraag van een armoedzaaier moesten behandelen. Alleen het vooruit zicht dat hun Amerikaanse ves tigingen geboycot zouden wor den, bracht hen uiteindelijk tot het inzicht dat dit niet de juiste benadering was. Het kwaad was toen al geschied. Zwitserland wordt in de VS niet langer geas socieerd met koekoeksklok en arrenslee, maar met de duistere praktijken van ruim vijftig jaar geleden. De Duitsers, onder leiding van minister zonder portefeuille Hombach en president-direc teur van de Deutsche Bank (DB) Breuer, trokken begin de ze week de enige juiste conclu sie uit het Zwitserse fiasco. Ze toonden zich tijdens de onder handelingen met de joodse ge meenschap bereid om een fonds voor de dwangarbeiders te stichten, die nog geen cent schadevergoeding hebben ont vangen. De bedrijven die de ar beiders destijds hadden uitge buit, zullen naar verwachting minstens een n^iljard mark in dit fonds storten. Voor de rond 130.000 overlevenden in de VS, Israël en Oost-Europa betekent dit dat ze ongeveer 15.000 mark (ruim 16.000 gulden) mogen verwachten. De joodse onderhandelaars wa ren in principe tevreden met het akkoord en drongen aan op een snelle realisering van het project. De meeste slachtoffers zijn hoogbejaard en zouden al bij een geringe vertraging over leden kunnen zijn voor hun cheque in de bus ligt. De op merkelijke voortvarendheid van de Duitsers wordt niet alleen ingegeven door schuldbesef en menselijkheid. Er zijn, uiter aard, ook financiële belangen in het spel. Die zijn het grootst voor de Deutsche Bank. De DB wil de Amerikaanse investeringsbank Bankers Trust overnemen. Ruim 10 miljard dollar (een kleine 20 miljard gulden) heeft de DB voor de overname uitge trokken, waarvan 400 miljoen al is uitgegeven onder meer aan afvloeiingsregelingen voor per soneel. De deal dreigde te stranden op het bruine verle den van de DB en daarom zet DB-chef Breuer nu haast achter het fonds. En om tijdens de on derhandelingen niet door pijn lijke onthullingen te worden overvallen, maakte de bank vo rige week zelf bekend dat zij be trokken was bij de financiering van het vernietigingskamp Auschwitz. Deze openheid van zaken blijkt een handige zet te zijn geweest. Vertegenwoordi gers van de joodse gemeen schap hebben vastgesteld dat het optreden van de Duitsers gunstig afsteekt bij dat van de Zwitsers. Van doorslaggevend belang voor de voortvarendheid van de Duitsers is dat de Duitse onder nemingen met een gemeen schappelijk fonds hopen te ont komen aan schadeclaims tegen ieder bedrijf afzonderlijk. Tegen Oostenrijkse en Duitse banken zijn tot nog toe claims ter hoog te van 18 miljard dollar inge diend en dat is nog maar het begin. Experts schatten dat de nazi's hun joodse slachtoffers van, gemeten aan de huidige waarde, minstens 90 miljard dollar hebben beroofd. Bij dit astronomische bedrag is nog niet meegerekend wat de Duit se bedrijven hun dwangarbei ders schuldig zijn. Of de Duitsers in hun opzet sla gen, staat nog te bezien. De ad vocatenbureau^ die de slacht offers vertegenwoordigen, heb ben geen enkel belang bij het Duitse fonds. Zij krijgen een fors percentage van elke toege kende claim. Deskundigen gaan er echter van uit dat de kans op succes van deze claims slinkt, als de joodse gemeenschap de finitief haar goedkeuring aan het project hecht. Als het fonds nog dit jaar een feit wordt en de eerste slachtoffers op 1 septem ber, exact 60 jaar na het begin van de oorlog, hun geld ont vangen, is de dreiging van exor bitante eisen vermoedelijk van tafel. Maar op een garantie hoe ven de Duitsers niet te rekenen. Binnen de joodse gemeenschap in de VS gaan al stemmen op dat ze er niet al te makkelijk én goedkoop van af mogen ko men. de Centrale Bank de hele staatsreserve van zo'n 100 mil jard gulden door een obscure firma op het Britse Kanaalei land Jersey had laten beheren. Doebinin erkent het bestaan vAn dit mini-bedrijf, Fimaco, maar stelt dat de oprichting no dig was om 'de economische toekomst van het land veilig te stellen'. Volgens Doebinin was Fima co gebruikt toen Rusland in on derhandeling was met het wes ten over hestructurering van de uit de Sovjettijd stammende schulden. Een laedietverschaf- fer had toen al stappen onder nomen om Russisch staatsbezit te confisceren, stelde Doebinin. Via Fimaco werd een kleine drie miljard gulden veilig gesteld, schrijft hij. Doebinin zegt niet te weten hoe aanklager Skoera tov aan een bedrag van 100 mil jard was gekomen. Volgens hem is Fimaco nu niet meer ac tief. Eerder had Doebinins voorganger en opvolger, de communist Geratsjenko, al het bestaan van Fimaco toegegeven en in grote lijnen een zelfde verhaal gehouden als Doebinin. Regeringssteun in Suriname brokkelt af PARAMARIBO ARMAND SNUDERS CORRESPONDENT De Surinaamse regeringscoali tie dreigt uiteen te spatten. Eén van de splinterpartijen heeft haar steun aan de regering vooralsnog ingetrokken. De co alitie kan hierdoor geen meer derheid meer in het parlement bijeen kan brengen. De door de Nationale Demo cratische Partij (NDP) van pre sident Wijdenbosch gedomi neerde coalitie heeft 26 van de 51 zetels in het parlement in handen. Maar stijgende onvre de over het gevoerde beleid en de dominantie van de NDP hebben tot verzet geleid. Een parlementariër weigert de rege ring onder de huidige omstan digheden zijn steun. Ook ande re partijen morren, en eisen dat het roer drastisch om moet. Wijdenbosch heeft aange kondigd met de ontevreden partijen om de tafel te gaan zit ten in een poging het tij te ke ren. Als de coalitie haar meer derheid in het parlement kwijt raakt, betekent dat nog niet het einde van de regering. Zelfs een motie van wantrouwen ver plicht Wijdenbosch volgens de Surinaamse wet niet om af te treden en verkiezingen uit te schrijven. Het staatshoofd zal er zeer waarschijnlijk voor kiezen om met een minderheidsrege ring zijn rit tot het voorjaar van 2001 uit te rijden. EU niet solidair bij opvang van vluchtelingen BERLUN PAUL KOOPMAN CORRESPONDENT Europa is nog niet rijp voor een eerlijker lastenverdeling bij de opvang van vluchtelingen uit crisisgebieden. Een voorstel van het Duitse EU-voorzitterschap voor een meer 'solidaire' aan pak van grote vluchtelingen stromen viel gisteren in Berlijn bij de Europese ministers van justitie en binnenlandse zaken niet in goede aarde. De Europese Unie worstelt met het 'ontheemden-vraag stuk' sedert begin jaren negen tig honderdduizenden Bosniërs hun toevlucht in Europa zoch ten. Duitsland ving het overgro te deel van deze mensen op en beklaagde zich er samen met Nederland over dat andere lid staten, zoals Spanje, zich afzij dig hielden. Bij een volgende grote crisis zou de EU geza- menlijker moeten optrekken. Nadat eerdere initiatieven schipbreuk leden, stelt Duits land nu een regeling voor die grotendeels op vrijwilligheid berust. Landen die ontheem den opvangen zouden vervol gens kunnen rekenen op ge meenschappelijke financiering van de kosten. Spanje en Engeland voelen er echter weinig voor om via de EU-begroting mee te betalen aan de opvang van vluchtelin gen elders. De Franse minister zei te vrezen dat een openlijk aanbod van een EU-land om mensen te huisvesten een 'aan zuigende werking' heeft. Duitsland wil voor mei met een aangepast voorstel komen, in een laatste poging de impas se te doorbreken. Als dat niet lukt, dreigt de speciale topcon ferentie van Europese staats- en regeringsleiders over het asiel beleid, 15 en 16 oktober dit jaar in Finland, op een flop uit te draaien.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7