Wolleswinkel hekelt Kok 1 1 El Al komt op geen enkele lijst voor Enquête Bijlmerramp Verarmd uranium: levensgevaarlijk of relatief onschuldig? 'El Al is niet van plan Schiphol te verlaten' Jorritsma lichtte Kamer verkeerd in Uit getuigenis van hoofd RLD Puin hangar 8 PAG 12 FEBRUARI 1999 t] ok privilege El Al-vrachtwagens' b^um De Israëlische luchtvaartschappij El Al zou ook met on wegvervoer bij de douane een uitzonderingspositie genie- in Verzegelde ladingen zouden door wegtransporteurs zonder ;Ji role van de douanedienst zo bij de loods van het bedrijf op ihol worden afgeleverd. De EO-rubriek Tijdsein maakte ia gisteren op Radio 1 melding van. In de rubriek verklaarde t( chauffeur die jarenlang goederen van El Al door Europa ie jerde, dat de douane nooit omkeek naar de door veilig- le spersoneel van El Al verzegelde lading van de maatschap- vt ,In Londen werd een lading verzegeld, op Schiphol zette de ii ine een stempel op de papieren en in de loods haalde een )n jheidsagent van El Al de verzegeling er weer af. Wij dachten is at uit voorzorg tegen terrorisme gebeurde. Nu met alle ei uUingen tijdens de Bijlmerenquête ga je toch anders den- \i zei de chauffeur. i 'i jdische klachten stort Nauerna 10 iaag De helft van de 34 werknemers van het vuilstortbe- rsi Nauerna in Zaandam, waar in 1992 het afval van de Bijl- lei ramp werd gestort, hebben gezondheidsklachten. Uit on- eii ;oek door de Arbodienst blijkt dat veertien van hen bloedaf- ei ingen hebben, en zeventien lijden aan oogklachten, huidaf- m ingen en zware vermoeidheid. Dat bleek gisteren tijdens de t'i oren van de parlementaire enquêtecommissie. Directeur d nvan Nauerna zei dat de klachten onder zijn werknemers n zeer recent zijn geconstateerd. Onderzoek eind vorig jaar 1; deniet tot klachten. Krom zal de resultaten van de tests rgeven aan het Academisch Medisch Centrum dat is belast een grootscheeps gezondheidsonderzoek onder betrokke- bij de Bijlmerramp. n likwic uit staartstuk tAG» Medewerkers van El Al hebben enkele weken na de een stuk uit de staart van de rampboeing gezaagd in het i'jn van medewerkers van de Rijksluchtvaartdienst (RLD). maatschappij wilde graag een relikwie hebbenaldus inspecteur Pruis gisteren voor de parlementaire enquête- imissie Vliegramp Bijlmermeer. Pruis was er zelf niet bij ivezig. Het gebeurde in hangar 8, waar wrakstukken werden Blagen. Pruis deed daar onderzoek. „Ze kozen voor een wstuk met het logo van El Al", aldus Pruis. Uit het verhoor j vooralsnog niet duidelijk of er uranium in het 'relikwie' Bekend is dat uranium als ballast in de staart zat. [•premier Antillen onthutst «stad De Antilliaanse ex-premier Liberia-Peters is verbijs- dat hoge ambtenaren in Nederland zes jaar lang belangrij- ïformatie hebben achtergehouden over de giftige lading aan td an het El Al-toestel. „In de relatie Antillen-Nederland ben wij de neiging tegen Nederland op te kijken. Voor mij is daarom onbegrijpelijk dat ambtenaren zulke belangrijke be- ingen hebben genomen", aldus Liberia-Peters. De toenma- Antilliaanse premier bezocht vrij snel na het vliegtuigonge- het rampgebied in de Bijlmer. „Ik heb tussen de wrakstuk van de El Al-Boeing gelopen. Achteraf gezien met gevaar r eigen leven. Zulke risico's hebben ook koningin Beatrix, de roners zelf en hulpverleners gelopen." irrelatie krijgt 430 telefoontjes cht De Stichting Korrelatie heeft sinds de opening van het :iale telefoonnummer 430 reacties gekregen van mensen die verhaal kwijt willen over de Bijlmerramp. De stichting stel- orige week woensdag op verzoek van de parlementaire en tecommissie haar telefoonnummer open voor betrokkenen le ramp. De meeste telefoontjes komen van direct betrokke- zoals mensen die bij de plaats van de ramp wonen of heb- gewoond, die bij de hulpverlening waren betrokken of op ampplek zijn geweest. De bellers melden lichamelijke hten als huiduitslag, ademhalingsproblemen, spierpijn, ge- htsklachten of kanker. Ook zijn er heel wat telefoontjes van isen met psychische klachten. Chronische vermoeidheid, centratieproblemen, geheugenverlies, depressieve klachten ngstgevoelens voor de dood zijn het meest gehoord. Het riale telefoonnummer blijft nog tot het eind van de Bijlme- quête geopend. Korrelatie is op werkdagen van 9.00 tot 17.00 en van 19.00 tot 22.30 uur bereikbaar op telefoonnummer •2331335. iding geslipte El Al-Boeing 'in orde' rtRDAM De douane heeft geen onregelmatigheden aange- fen bij de controle van de lading van de El Al-Boeing die indag op Schiphol van de Zwanenburgbaan schoof. Het toe- mocht gisteren vertrekken, aldus El Al. Volgens een woord- rder van El Al zaten er vooral elektronica- en computeron- delen en textiel in het toestel. Wel zaten er enkele goederen lie in de luchtvaartwereld als 'gevaarlijk' worden omschre- Het gaat volgens woordvoerder Klieman onder meer om ice', dat voor koeling wordt gebruikt. Sinds de Bijlmerramp de recente onthullingen tijdens de verhoren door de parle- ntaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer, heerst er I achterdocht over wat El Al vervoert. De douanecontrole irde tot en met gisteren. De lading kwam overeen met de chtpapieren en is vrijgegeven. artverbod wegens mankementen iphol De Rijksluchtvaartdienst (RLD) heeft vorig jaar na in- cties twee a drie keer vliegtuigen uit veiligheidsoverwegin- i belet te vertrekken van Schiphol. Het ging daarbij om 'klei- zaken' die ter plekke konden worden aangepakt, zoals loslig- ide bagage in de kabine. Een speciaal RLD-team heeft 228 in- ïcties verricht om de veiligheid van vliegtuigen voor vertrek controleren, zo blijkt uit de voorlopige cijfers over 1998. Drie al werd een toestel van El Al aan een inspectie onderworpen, arbij geen onveilige zaken werden gevonden. Bij twee drie stellen van andere maatschappijen zijn voorwaarden gesteld orens het vliegtuig mocht vertrekken. Het inspectieteam is in vember 1997 gevormd. De inspecties zijn vooral gericht op atschappijen met éen minder goede reputatie. De controle toeken duren ongeveer twintig minuten. Crisis in relatie Israël' 1lalemHet onderzoek naar de toedracht van de Bijlmer- np heeft een ernstige crisis veroorzaakt in de Nederlands-Is- lische luchtvaartrelaties. Dat melden Israëlische kranten. Uit 'test tegen vermeende schendingen van regels door El Al bben de Nederlandse luchtvaartautoriteiten in de afgelopen gen Israëlische chartervluchten verboden te landen op Schip- I. zo stelt het blad Maariv. Een ander blad, Ha'aretz, maakt 'liciet melding van een incident van dinsdag. Toen verboden Nederlandse luchtvaartautoriteiten de maatschappij Arkia i vlucht uit te voeren op Amsterdam. Ook Ha'aretz zegt met Uigheid dat het hier gaat om een protestactie van de Neder- 'ders. Israël dreigt nu met vergeldingsmaatregelen jegens Ne- 'landse vliegmaatschappijen, aldus het blad. Volgens een ordvoerster van Schiphol heeft de weigering van het Arkia- stel echter niets te maken met de Bijlmerenquête. Het toestel *8 geen toestemming van de slotcoördinator om te landen, 'dat volgens haar het aantal slots (landingen en starts die mo ll worden uitgevoerd) al vergeven was. ijlmerverhoren op radio 1 ÖSSUAAt Radio 1 gaat de Bijlmerverhoren vanaf volgende ek woensdag rechtstreeks uitzenden op de middengolffre- tntie 747. Zolang de enquête duurt, zal Radio 1 de live-uit gingen verzorgen. Henk van Hoorn, hoofdredacteur NOS- dio, spreekt van een experiment 'maar als het bevalt, zullen 'zeker overwegen dit vaker te doen bij belangrijke gebeurte- 5sen'. Radio 1 beschikt over twee frequenties, zowel op de AM l0P FM. Van Hoorn noemt de rechtstreekse uitzendingen een tima extra service voor onze luisteraars'. „Hiermee kunnen 'aantonen dat we twee zenders functioneel kunnen gebrui- n' Een alternatief zou zijn dat we een groot deel van onze lo- lnde berichtgeving inruilen voor de Bijlmerverhoren. Nu kun- jjniensen kiezen: een samenvatting van de verhoren op FM [de integrale versie op AM." rr den haag anp Stralingsdeskundigen van het Energie Centrum Petten (ECN) zijn er laconiek over, maar de Amsterdamse onderzoekscen tra LAKA en Visie weten het zeker: het licht-radioactieve verarmd uranium, dat als bal last in het staartstuk van de verongelukte El Al-Boeing zat, is een gevaar voor iedereen die in de buurt van de rampplaats verkeerde. De Amerikaanse Federal Aviation Authorities (FAA) verspreidde reeds in 1984 een circulaire onder alle rijksluchtvaartdiensten over de risico's van het inhaleren en inslikken van uraniumdeel- tjes. De vraag naar de schadelijkheid dringt zich sinds de ramp met enige regelmaat op. Echte com motie ontstond toen LAKA, de stichting die zich bezighoudt met het verzamelen van infor matie over kernenergie, een jaar na de ramp aan de bel trok. Maar volgens kernfysicus B. Harry en stralingstechnoloog A. Keverling Buisman van het ECN, is contact met verarmd uranium net zo ongevaarlijk als contact met lood. Stralingsge vaar is er niet, verklaarde Harry reeds in 1993. Wel bestaat er een kans op chemische vergifti ging bij langdurige opname van grote doses in het lichaam. In het geval van de Bijlmerramp zou het gevaar verwaarloosbaar klein zijn, gezien de kleine hoe veelheid verarmd uranium. In totaal zat er 282 kilo in het toe stel, waarvan 152 kilo altijd zoek bleef. Niet herkend en af gevoerd, of verbrand. Het risico van het inademen van deeltjes uranium is zeer klein, verklaarde zijn collega Keverling Buisman. Zelfs bij het neerstorten van een vliegtuig, blijft het uranium waarschijn lijk intact. Zijn bewering uit 1993 werd gisteren min of meer gestaafd door de getuigenissen voor de enquêtecommissie. Volgens deskundigen werd er niet veel gesmolten aluminium teruggevonden. Dat wijst erop wijst dat er geen sprake was van zeer hoge temperaturen en dat het gevaar voor verstuiving ge ring was. Dat is echter in tegenspraak met het vermoeden van andere deskundigen, die denken dat er De enquêtecommissie toonde vandaag een foto met een teruggevon den deel van een balansgewicht van verarmd uranium uit het ramptoe stel. Op de voorgrond ligt een zakje met daarin een stukje uranium. foto anp ed oudenaarden meer slachtoffers zijn dan de officiële 43. omdat er mensen door de extreme temperaturen 'verdampt' zouden zijn. Als die hoge temperaturen er wél wa ren, dan is mogelijk een deel van het uranium verbrand en verstoven. Volgens LAKA is dat zeker gebeurd. De stichting voerde een Amerikaans onder zoek aan waaruit zou blijken dat verarmd uranium vanaf 500 graden celsius verbrandt en verstuift tot minuscule deeltjes. De Amerikaanse Federal Avia tion Authorities (FAA) ver spreidde reeds in 1984 een cir culaire onder alle rijkslucht vaartdiensten over de risico's van het inhaleren en inslikken van uraniumdeeltjes. Die circu laire klinkt aanmerkelijk minder geruststellend dan de deskun digen van het ECN. Er is niks riskants aan omgaan met het verarmd uranium in een vlieg tuig, aldus de circulaire, want er zit een beschermend laagje cadmium omheen. Maar het wordt anders als ie mand door welke oorzaak dan ook deeltjes inademt of inslikt. Dat kan ervoor zorgen dat hun organen langdurig blootgesteld raken aan straling. Als aanra king van verarmd uranium niet te voorkomen is, draag dan handschoenen, goede oogbe schermers en een zuurstofmas ker, aldus de FAA. Zoals bekend droegen hulpverleners en an dere betrokkenen die niet in de nacht van de ramp. In bodemmonsters troffen de onderzoekers geen verarmd uranium aan. De onrust bleef desondanks bestaan. De GG &GD verrichtte een onderzoek naar de gezondheidsgevolgen in de Bijlmer, maar vond niets. De KLM liet mensen die werk ten in hangar 8. de loods met de overblijfselen van de Boeing, onderzoeken. Het leverde niets op. In 1998 ontstond nieuwe com motie over een Zweeds onder zoek waaruit volgens de stich ting Visie bleek dat er een ver hoogd gehalte uranium zat in de ondasting van een vrijwillige brandweerman en van een journalist. Het AMC begon een onderzoek naar de gezond heidsklachten waaruit geen eenduidige conclusie viel te trekken, en minister Jorritsma gelastte een onderzoek door het ECN naar de kans op verstui ving van verarmd uranium. Die kans was uitermate klein, concludeerde ECN in septem ber 1998. Als het al gebeurd was, dan was het maximaal en kele honderden meters van de rampplek neergeslagen. Minder dan 10 procent van de deeltjes kan bij inademing in de longen komen, aldus het ECN. Dat oor deelde ook het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM): „Het risico dat mensen kanker hebben opgelo pen door verarmd uranium, is verwaarloosbaar klein." Luchthaven Luik lonkt naar vrachtvluchten schiphol «richard mooyman Het Belgische Luik hengelt naar de vrachtvluchten die El Al uit voert op Schiphol. Mede op verzoek van El Al onderzoekt de Luikse luchthaven of de start baan kan worden verlengd om transatlantische vluchten mo gelijk te maken. El Al-woord voerder Klieman spreekt be richten tegen dat de Israëlische luchtvaartmaatschappij Schip hol de rug wil toekeren vanwe ge de negatieve reacties die de Bijlmerenquête oproept. El Al-directeur Feldschu zin speelde woensdag in het Israë lische parlement op vertrek uit Nederland. Maar hij is verkeerd begrepen, aldus Klieman. „Hij heeft gezegd dat hij het aantal vluchten tussen Israël en Schip hol opnieuw gaat bekijken als blijkt dat er als gevolg van de parlementaire enquête minder passagiers zullen zijn. Maar op dit moment zijn er geen plan nen om op Schiphol iets te ver anderen." Het kantoor van El Al in Am sterdam heeft de afgelopen da gen circa vijftig boze brieven en telefoontjes gekregen. Sommige bevatten antisemitische uitla tingen, zo bevestigt Klieman. Maar dat is volgens hem geen reden om uit Nederland te ver trekken. „Er zijn ook telefoon tjes binnengekomen van Ne derlanders die ons steunen." De Israëlische luchtvaart maatschappij heeft al eerder gedreigd uit Nederland te ver trekken toen in 1997 op Schip hol nachtvluchtbeperkingen werden ingevoerd. El Al voerde destijds een aanzienlijk deel van de starts en landingen uit in de 'gevoelige uren' tussen elf uur 's avonds en zeven uur 's ochtends. Het conflict mondde uit in juridische procedures, maar El Al heeft zich uiteinde lijk bij de beperkingen en hoge re nachttarieven neergelegd. Schiphol is voor El Al de be langrijkste luchthaven in Euro pa. El Al wil wel de activiteiten in Brussel op korte termijn uit breiden. De vliegmaatschappij is kortgeleden een verbinding aangegaan met de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabe na. Alle vluchten tussen Brussel en Tel Aviv zullen vanaf april onder een gezamenlijk num mer worden uitgevoerd. Het aantal rechtstreekse vluchten van zowel Sabena als El Al naar Tel Aviv zal volgens een geza menlijke verklaring worden uit gebreid. De Rijksluchtvaardienst (RLD) wist drie dagen na de ramp al dat het vliegtuig verarmd uranium bevatte. Minister van verkeer Jorrits ma beweerde anderhalf jaar geleden in een brief aan de Kamer dat 'de RLD op het moment van de ramp niet wist dat het vliegtuig van verarmd uranium was voor zien'. Getuige Pruis, inspec teur van de RLD, vertelde gisteren aan de commissie dat hij zijn superieuren had gewaarschuwd dat zij Jor ritsma verkeerd hadden voorgelicht. Volgens hem waren ook zij daags na de ramp al op de hoogte van het uranium. Pruis zei tegen de com missie dat alle mensen die werkten in Hangar 8 - waar de brokstukken werden op geslagen - wisten van de aanwezigheid van verarmd uranium in het ramptoestel. Onder hen waren mensen van de KLM, de brandweer, de Rijkspolitie, het rampen identificatieteam, de RLD en de marechaussee. Hij kon niet verklaren waarom die kennis nooit is overge bracht aan het beleidscen trum en de hulpverleners in de Bijlmer. Ook vooronder zoeker Wolleswinkel van de RLD 'had op de hoogte kun nen zijn', zei Pruis. De getuige zei verder dat minister Jorritsma op 12 september 1997 een brief met verkeerde informatie aan de Kamer heeft ge stuurd over het onderzoek naar het uranium. Daarin stond dat het kernenergie- centrum ECN in Petten di reet was benaderd nadat de informatie over het urani um bekend was. Dat bleek echter pas in 1993 te zijn gebeurd, een jaar nadat de vondst voor het eerst was gemeld. In die brief zijn de zaken 'verslui erd' weergegeven. Pruis zei tijdens het verhoor dat hij de topambtenaren Weck en Wolleswinkel dezelfde dag per e-mail op de hoogte heeft gebracht van de fout. Op woensdag 7 oktober 1992 werden in alle vroegte in de hangar metingen ver richt, waarbij werd vastge steld dat de radioactieve straling beneden de normen bleef en er dus geen gevaar was. Het verarmd uranium werd gebruikt als balansge wicht in het staartstuk van het vliegtuig. Het feit dat er niet veel gesmolten alumi nium was gevonden wees er volgens de deskundigen in de hangar op dat bij de brand in de Bijlmermeer geen hoge temperaturen waren geweest - niet boven de 700/800 graden Celsius - zodat er geen gevaar voor verstuiving van het verarmd uranium was. Andere getui gen hebben echter ver klaard dat de temperaturen bij de brand boven de dui zend graden kwamen. H. Pruis: „Ik wist op 7 oktober dat er verarmd uranium in het vliegtuig heeft gezeten. De KLM en de brandweer hebben in de hangar bij de brokstukken me tingen verricht. Het was niet ge vaarlijk, zeiden zij. Intern in de hangar hebben we dit gemeld. Vooronderzoeker Wolleswinkel had het ook kunnen weten. Het is verder niet naar buiten toe aangegeven, omdat het niet als bijzonder werd beschouwd. Er zijn geen metingen gedaan naar uraniumstof in de hangar." 'Premier schiet uit de heup Getuige Wolleswinkel heeft in een brief aan de parle mentaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmermeer uit gehaald naar premier Kok. ,,De minister-president vindt het niet nodig zich eerst van de juistheid van de verkre gen informatie op de hoogte te stellen, maar begint on middellijk uit de heup te schieten en treft een zevental weerloze ambtenaren", schrijft Wolleswinkel vanaf zijn Oostenrijkse vakantie-adres aan commissievoorzitter Meijer. Wolleswinkel was in 1992 leider van het onderzoek naar de oor zaak van de Bijlmerramp. Hij was destijds ook al topambte naar bij de Rijksluchtvaart dienst (RLD), onderdeel van het ministerie van verkeer en wa terstaat. Vorige week werd hij scherp verhoord. Uit zijn brief blijkt dat Wolleswinkel met een zeer onbevredigend gevoel is blijven zitten. „De ambtenaren moeten voortdurend hun onschuld be wijzen. De maatregelen van Kok zijn onterecht", aldus Wol leswinkel in een mondelinge toelichting op zijn brief. Hij is het niet eens met het beeld van een zeer gesloten ministerie. „Er is steeds geprobeerd alle in formatie zo goed mogelijk naar buiten te brengen." Wolleswinkel schrijft dat er een frappante overeenkomst is tussen wat er op 4 oktober 1992 op de verkeerstoren gebeurde en het overleg tussen Kok en Netelenbos op 4 februari, voor afgaand aan de ministerraad op vrijdag. „In beide gevallen ging het om informatie die op het eerste gezicht alarmerend leek en die achteraf onjuist bleek te zijn." Volgens Wolleswinkel heeft de El Al-medewerker die de luchtverkeersbeveiliging op 4 oktober 1992 op de hoogte stel de van gevaarlijke lading aan boord van de ramp-Boeing zich vergist. El Al baseerde zich op de verkeerde lijst met gevaarlij ke stoffen, aldus Wolleswinkel. De luchtverkeersbeveiliging hield die informatie 'onder de pet'. Dat was reden voor Kok en Netelenbos om drie verkeerslei ders met buitengewoon verlof te sturen. Ook is Wolleswinkels toenmalige baas, directeur-ge neraal Weck van de RLD, op non-actief gesteld. Wolleswinkel, op dit moment plaatsvervangend directeur-ge neraal van de RLD, doet in zijn brief de aanbeveling dat de po litiek zich minimaal met onge- vallenonderzoek bemoeit. „Een ongevallenonderzoek zou meer als een rechtszaak moeten wor den gezien, waarbij het alge meen geaccepteerd is dat de rechterlijke macht op een onaf hankelijke manier zijn gang kan gaan zonder rapportage aan en commentaar vanuit de poli tiek." schiphol Hangar 8 op Schiphol, waar na de ramp de brokstukken van het El Al-toestel voor onderzoek naar toe zijn gebracht. archieffoto eindhoven gpd vervolg van voorpagina De vraag wat er aan boord van de gecrashte El Al-Boeing heeft gezeten, kan worden uitge breid: Wat zat er tot 1992 so wieso aan boord van El Al- vliegtuigen die over Nederlands grondgebied vlogen na starts en landingen op Schiphol? Gevaarlijke stoffen en de ma nier waarop die werden ver pakt, werden tot aan de crash nimmer gecontroleerd. El Al werd het daardoor niet moeilijk gemaakt om hun adagium voor de klanten op Schiphol waar te maken: 'Het woord 'onmoge lijk' kennen wij niet'. Andere maatschappijen werden wél ge ïnspecteerd, El Al niet. „We vonden altijd iets. Bij iedereen. Maar El Al komt op mijn lijsten niet voor." Ronald Schnitker weet het als geen ander. Tot 1992 was hij hoofd van de Rijkspolitiedienst Luchtvaartonderzoek die ver antwoordelijk was voor de con trole van gevaarlijke stoffen. „Wolleswinkel van de Rijks luchtvaartdienst zei tegen de enquêtecommissie dat 'gevaar lijke stoffen' niet zo gevaarlijk zijn. Maar dat is niet zo. We kennen allemaal het voorbeeld van een kist van Value Jet die in Florida crashte, omdat jerry cans niet goed waren ingepakt waardoor de vloeistof explo deerde. Belangrijk is dat de stoffen volgens de voorschriften verpakt zijn en zich in toegesta ne concentraties aan boord be vinden. En dat op etiketten en vrachtpapieren duidelijk staat wat er in zit. Dat controleerden wij." Schnitker weet niet waarom zijn dienst de lading van EL Al altijd links liet liggen. Wel her innert hij zich dat zijn twee ba zen op Schiphol, de kolonels Gerritsen en diens opvolger Maurer, in hun jonge jaren be trokken waren bij extra veilig heidsmaatregelen voor El Al. „Ze zaten begin jaren zeventig namens de rijkspolitie in een club die met El Al de beveiliging in verband met kapingen aan scherpte. Dat geeft natuurlijk een emotionele band." Die ene keer dat zijn dienst El Al wél onderzocht, kreeg hij prompt bezoek van zijn baas Gerritsen. „Hij vroeg me: Wat doe je bij mijn vrienden van El Al?" Schnitker gist naar de oor zaak van het uitblijven van con troles: „Misschien verwachtten mijn mensen problemen met de El Al-beveiligers. Of bestond bij ons ook zoiets als: 'Van El Al blijven we af. Een soortgelijke houding werd door een van de luchtverkeersleiders tegenover de enquêtecommissie ver woord. Ik zou het echt niet meer weten." Hij is inmiddels directeur ju ridische zaken van Eindhoven Airport. De controles op ge vaarlijke vracht volgt hij op af stand. Als ter sprake komt dat El Al wellicht naar een andere luchthaven, eventueel in België, wil uitwijken wegens de 'antise mitische' problemen in Neder land, komt hij met een herinne ring. „Ik ben eens met een ploeg naar het vliegveld bij Brussel geweest. Daar deden ze helemaal niet aan controles, wij deden voor hoe dat moest." Zowel het openbaar ministe rie in Haarlem als de Rijksver keersinspectie. die de ladingen de laatste jaren controleert, konden nog geen informatie geven over de ladingcontroles bij El Al na de crash. Dit wordt daar nog uitgezocht. De vraag of El Al-lading inmiddels wel wordt gecontroleerd, blijft daardoor voorlopig onopgehel derd. Voormalig Schiphol-com- mandant Maurer van de Rijks politie en later de Marechaus see wilde niet reageren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3