Kia Shuma stilzwijgend scherp geprijsd Garage Vlietwijk Weg en wiel ijzen Xsara Picasso bekend Onzichtbare pel neemt Millennium-trein Kleine' Lexus vanaf 70 mille lieuwe Mercedes-fietsen Nissan pikt oude Z-serie weer op AUTO HEEMSKERK CkTa) WIJ SPUITEN MILIEU MOOIE LAKKEN Passat V6 Tdi met 4x4 Regenpak om in te sporten VW komt met luxe limousine Toekomst en historie samen in AutoDome JAC 12 FEBRUARI 1999 redactie peter lodewijks tober stond de auto al op de Autosalon van Parijs, nu staat hij ft- A A_ ■AutoRAI, maar pas eind dit jaar denkt Citroen de Xsara Pi- JLdC't/llJL L il i J een nieuwe midi-MPV, te gaan leveren. Toch heeft het Fran- erk al prijzen bedacht voor de nieuwkomer. Voorlopig komt leusden 0p 41.290 gulden voor de versie met 1.6i benzinemotor en 90 e 1.8 liter uitvoering (met 112 pk) zou 43.290 moeten gaan n.de 2.0 HDi (met 90 pk) 48.290 gulden. Citroën benadrukt et om voorlopige prijzen gaat die nog iets naar beneden kun- i-orden bijgesteld. Verder is al bekend dat de auto er komt in litrustingsniveau met onder meer ABS, airbags voor de he rder en de passagier, zijairbags, boordcomputer, elektrisch inbare ramen en elektrisch verstelbare buitenspiegels. rijdt vanaf komende zo- met een speciale trein door raen zelfs naar andere inenten om haar visie op lekomst te geven. Deze zo- lemde Millennium Express 'n 300 meter lang en geeft blik op milieuvriendelijke rijfsystemen, innovatieve veiligheidssystemen en op digi tale informatietechnologie. De trein zal gedurende de twee jaar dat hij op tournee is, stop pen op belangrijke stations en grote evenementen, waar de ex positie dan gratis kan worden bezocht. Wanneer de trein ons land zal aandoen is onbekend. lederlandse importeur van Lexus (en Toyoya) heeft de prijzen mdgemaakt van het nieuwe 'kleine' model dat in april op de ft komt onder de naam IS 200. De auto van het formaat BMW iriegaat vanaf 69.979 gulden kosten. Standaard is het model zien van een 2.0 liter 6-cilinder lijnmotor met 155 pk en een 6- ïellingsbak. De IS 200 krijgt 12 jaar garantie tegen roest van enuit. De uitrusting is, zoals we van Lexus gewend zijn, bij der luxueus. De flink toegenomen concur rentie in de klasse van de A4 was voor Audi aanleiding dit model tussentijds te herzien. De facelift is echter behoorlijk 'onzichtbaar' uitgevallen, alleen een echte kenner zal de ver schillen zien. De meeste verbe teringen zijn dan ook onder huids aangebracht, waarbij de passieve veiligheid veel aan dacht kreeg. Diverse versterkin gen moeten er bijvoorbeeld voor zorgen dat de A4 nog beter bestand is tegen een aanrijding. En naast de airbags voor be stuurder en passagier heeft de auto nu zijairbags in de voor- stoelen en zelfs een 'hoofdair bag', een soort gordijn in de dakrand dat zowel voor- als achterpassagiers beschermt. Ook is het onderstel van de Au di A4 op diverse punten aange past. Dat heeft onder meer een grotere stuurprecisie en meer rijcomfort opgeleverd. De ver nieuwde Audi A4 debuteert de ze week op de AutoRAI, die nog tot en met zondag in Amster dam wordt gehouden. Daarna staat de wagen ook bij de dea ler, die gemiddeld zo'n duizend gulden meer vraagt voor de jongste A4. Dat betekent een basisprijs van 54.900 gulden voor de A4 1.6 en 3.000 gulden extra voor de Avant. e primeurs heeft Merce- Benz onder de auto's niet le nog tot zondag durende »RAI, maar het Duitse merk ienteert er wel een nieuwe ietsen. Het gaat om drie ty- ïountainbikes en een hy- efiets met elektromotor, lybridefiets beschikt over in de achternaaf ingebouw- lektromotor, die de trap- Lt van de bestuurder ver- ibelt tot snelheden van 20 meter per uur. Daarboven mt de assistentie af. De fiets ft een actieradius van maxi- il30 kilometer en kan in 5,5 uur worden opgeladen. De Mountain Bike Hardtail is een fiets voor ruig terrein met 24 versnellingen en een geveer de voorvork. De fiets weegt slechts 12,8 kilo en kost 3.695 gulden. Wie ook achter vering wenst kan de 'Full Suspension Exclusive' kopen voor 6.395 gulden. Deze fiets is met 11,2 kilo nog iets lichter en heeft schijfremmen. Wie met iets meer gewicht genoegen neemt kan voor 4.995 gulden ook nog de gewone Full Suspension ko pen. De bestverkochte sportwagen aller tijden is de Z-reeks van de Japanse fabrikant Nissan. Van de 240 Z, de 260 Z, de 280 Z en uitein delijk de 300 ZX werden er in bijna dertig jaar meer dan een miljoen verkocht. De Z- serie was de eerste Japanse sportauto met prestaties en een wegligging op Europees niveau. Uiteindelijk verdween de tot super sportwagen geëvolueerde auto van het to neel, maar Nissan heeft plannen om de Z- serie weer tot leven te wekken. Recent werd op de autotentoonstelling in Detroit de 'Z concept' onthuld, een zeer realistische stu die van een betaalbare sportwagen. De Z concept gaat wat styling betreft uit van het oermodel, de 240 Z, met een lange motorkap en een korte achterkant. Ook de motor heeft weer dezelfde inhoud als vroe- Na maanden van onzekerheid over het voortbestaan is het Koreaanse automerk Kia eindelijk in wat rustiger vaarwater terecht gekomen. Landgenoot Hyundai heeft Kia overgenomen en voorlopig is de autoproductie on dergebracht bij Hyundai Precision, de industriële tak die ook de Galloper maakt, een licentiebouw van de Mitsu bishi Pajero van één generatie geleden. vianen gpd Kia-dealer voor Leiden en regio: KIA MOTORS TON VAN DER MEER I autoschade service! milieuvriendelijke 1 lak op waterbasis i heeft de Passat-reeks uitgebreid met een nieuwe dieselversie. Het gaat om de Passat V6 TDi, die is uitgerust met een 2.5 liter 6-cilinder turbodiesel. Deze motor wordt binnen het Volks wagen-concern al toegepast door Audi in de A4, A6 en A8 en debuteert nu dus ook in de Pas sat. De 2.5 liter V6 turbodiesel is uitgerust met vier kleppen per cilinder en directe injectie en levert 150 pk. Om dit vermogen goed op straat te krijgen is de Passat V6 TDi voorzien van per manente vierwielaandrijving, bij Volkswagen syncro ge noemd. Verder beschikt de auto over een vijftraps automatische transmissie met tiptronic be diening. Deze combinatie is goed voor een acceleratie van 0 tot 100 km/h in 10,5 seconden en een topsnelheid van 214 kilometer per uur. De nieuwe motor is le verbaar in de sedan en in de combi-versie. De sedan kost in de Cömforüine uitvoering 81.400 gulden, de combiversie is er vanaf 84.540 piek. Isofix-autozitje voor Renault Clio Renault biedt de Clio sinds kort aan met het Isofix-systeem voor de bevestiging van kinderzitjes. In dit systeem past het kinder zitje van het Duitse merk Kiddy voor kinderen tot twee jaar. In dit zitje zitten de kinderen met de rug naar de weg toe, omdat dat de minste verwondingen oplevert bij een aanrijding. Daarnaast is er een zitje voor kinderen van twee tot vier jaar die met het gezicht naar de weg toe zitten. De bevestiging van de zitjes geschiedt met de uni versele grendels van het Isofix- systeem. De overname heeft Kia nog niet uit de financiële zorgen ge haald. Er is bijvoorbeeld geen geld om een nieuw model te in troduceren. Ook de Nederland se importeur heeft de middelen niet en dus worden er min of meer stilzwijgend modellen aan het Kia-gamma toegevoegd. Zo'n recente toevoeging is de Shuma. Op de Autosalon van Genève in 1998 presenteerde Kia, toen nog niet in grote moeilijkheden, een hele rits nieuwe modellen en versies. Een forse MPV met de naam Carnival en een com biversie van de Clarus zijn van af maart leverbaar in Neder land. Drie andere staan al bij de dealers: een Pride Stationwa gon en twee nieuwe midden klassers, genaamd Sephia en Shuma. De naam Sephia kennen we nog van de vorige Kia-midden- klasser. Hij werd gebruikt voor een 4-deurs sedan en een 5- deurs hatchback, maar die laat ste gaat nu als Shuma door het leven. De verschillen tussen Se phia en Shuma zijn echter gro ter dan alleen die vijfde deur. De Shuma ziet er anders en vooral veel vlotter uit, met na me door het front met de dub bele koplampen. Het geeft de auto iets sportiefs. Ook aan de achterkant biedt de Shuma een goede aanblik. Gro te lichtunits, een dynamische styling, kortom een redelijk ge slaagd carrosserie-ontwerp, waar je zijn Koreaanse afkomst niet direct aan afziet. De Shuma heeft vrij forse afme tingen. Hij is met 4,48 meter bijvoorbeeld net zo lang als een Opel Vectra. Maar de kortere wielbasis maakt hem wel wat minder ruim. Eigenlijk kun je de Shuma qua formaat tussen de Opel Astra en de Vectra plaatsen. Dat maakt hem na tuurlijk niet echt krap. Voorin zitje prima op een comfortabe le stoel, met een iets te korte zitting. Achterin is behoorlijk veel hoofd- en beenruimte. Nog een rijtje naar achteren is een bagageruimte van 328 liter te vinden, die door het neer klappen van de leuning van de achterbank flink te vergroten valt. Maar bij het laden van eventuele bagage stuit men op twee ontwerpfouten. De achter klep heeft geen handgreep, zo dat men met de vingers onder de rand moet friemelen. Boven dien gaat de klep niet ver ge noeg open. Een Koreaantje kan er wellicht gemakkelijk onder door, maar op wat forser ge bouwde Europeanen is de hoogte niet berekend. Boven een lengte van 1,80 meter is het niet denkbeeldig dat men zijn hoofd stoot aan de rand van de klep. De Shuma ziet er in het interi eur best goed uit. Er zijn nette, zacht aanvoelende kunststoffen gebruikt en de stoelbekleding Kia noemt de 5-deurs Sephia hatchback voortaan Shuma. De verschillen tussen de twee carrosserievarianten zijn groter dan alleen die vijfde deur, maar beide Koreanen hebben een aangenaam prijskaartje, foto kia heeft een fris en frivool stofje. Toch zijn er nog mogelijkheden om de afwerking te verbeteren, want de Kia is niet helemaal kraak- en rammelvrij. Ons test exemplaar had achterin een rammeltje en de vrij dun uitge voerde hoedenplank lag perma nent heftig te wiebelen. Jammer van deze afwerkingsfout, want de auto voelt verder vrij degelijk aan. Voor de Shuma heeft Kia twee 4-cilinder benzinemotoren be schikbaar. Een 1.5 liter met 88 pk en een 1.8 liter met 112 pk. Vooral die laatste is een pittige motor met vlotte prestaties. De Shuma accelereert daarmee in krap tien seconden vanuit stil stand naar de 100 kilometer per uur en haalt een topsnelheid van 196 km/uur. Als hij moet werken laat de motor zich wel vrij duidelijk horen. Vlug op- schakelen tempert het geluid en is met de plezierig schake lende 5-bak geen probleem. Het weggedrag van de Kia Shu ma is zeker niet onverdienste lijk. De auto heeft een veilig bochtgedrag en een besturing die veel gevoel geeft met de weg. Helaas is de rechtuitstabi- liteit niet geweldig en de auto is nogal gevoelig voor zijwind. De kans is groot dat een ander merk banden dan de standaard gemonteerde exemplaren van het merk Hankook daar veel verbetering in brengen. De Kia Shuma heeft zeker in de 1.8 GS-uitvoering een zeer complete standaarduitrusting. Airbags voor de bestuurder en de passagier, elektrisch bedien- bare ramen voor en achter, centrale portiervergrendeling, elektrisch verstelbare buiten spiegels, ruitenwissers met re gelbare interval en vier luid sprekers horen daar allemaal bij. De prijs van de Kia is dan zeker een aangename verrassing, want 31.990 gulden is voor een auto van dit formaat doodge woon een scherpe prijs. Con currenten kosten minstens en kele duizenden guldens extra. Er is overigens al een Shuma 1.5 RS vanaf 27.990 gulden met minder uitrusting. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij Dealer krijgt ongebruikelijke inruiler Is dat wel zo leuk, sporten in de re gen? Dubbel nat worden van hemelwater én zweet? Regenkleding fabrikant AGU ziet geen problemen. Secco Plus is een regenpak waarin het prettig sporten is vanwe ge de bijzondere stof Po- ray 2000. Dit materiaal houdt de regen buiten, maar laat de condens ontsnappen. Een fietser kan in dit pak stevig doorrijden zonder dat het zweet in straaltjes over zijn rug loopt. Dit regenpak is juist voor fietsers handig, omdat het is voorzien van een verlengde achterflap te gen opspattend water en vuil. De hardloper kan deze flap na'ar binnen vouwen. Onder de mou wen zit een extra lange rits die voor de nodige ex- de rug van de fietser bedekt, tra ventilatie kan zorgen. Reflecterende strepen op rug en capuchon geven veiligheid in het donker. Ook handig op de fiets is de verhoogde achterzij de van de broek, waardoor de rug bedekt blijft bij een gebo gen houding op de racefiets. De pijpen zijn met klittenband ver stelbaar en strak om de onder benen te spannen. Ook deze Een lange achterflap aan het regenjack houdt foto agu zijn voorzien van reflectiestro ken. Het Secco Plus-jack (rood of zwart) kost 169 gulden, de bijpassende broek (alleen zwart) 129 gulden. In diverse maten verkrijgbaar bij de gesor teerde sport- of fietsenzaak. Glazen tunnel Fietsen door een glazen tunnel zonder last te hebben van regen en tegenwind vin den de meeste fietsers maar niets. De redactie van de Vogelvrije Fietser peilde de mening van ENFB-leden over een plan voor een dergelijk project tussen Eindhoven en Hel mond. Op dat traject van vijftien kilometer zou een comfortabel fietspad moeten komen om meer mensen te verlokken tot woon-werkverkeer op twee wielen. Er zijn plan nen om de Amerikaan Milnor H. Senior daar zijn gang te laten gaan. Van zijn hand is een ontwerp voor een glazen tunnel waarin turbines zorgen dat fietsers altijd wind in de rug hebben. Zijn pro ject is echter veel te duur en bovendien voelen fiet sers er niets voor. De meeste reacties komen er op neer dat het aantrek kelijke van fietsen is dat er altijd een frisse wind door je haren speelt. Een kunstmatige lucht stroom in een tunnel kan daar niet aan tippen. Bij Houten staat sinds enige tijd ten behoe ve van fietsers een windscherm. Helaas blijkt dit op een verkeer de plaats te staan waar het doorgaans weinig waait. Een Brit kwam kort geleden met een niet-alledaagse inruilauto bij zijn dealer aanzetten. Hij kocht een nieuwe Ford Ka en liet een ori ginele T-Ford uit 1921 achter. De klant vond de Ka een beter ge schenk voor zijn dochter dan de T-Ford. Niet bekend is wat de Ford-dealer in Barnard Casüe voor de T-Ford als inruilprijs gaf, maar ongetwijfeld kreeg de koper nog geld toe bij zijn Ka. ger, 2.4 liter. Dit keer wordt die inhoud echter bereikt met een 4-cilinder motor en niet met een 6-cilinder zoals oorspronke lijk. Maar de 16-kleppenmotor met twee bovenliggende nokkenassen is goed voor 200 paardenkrachten en drijft via een 5-bak de achterwielen aan. Deze combinatie moet borg staan voor leuke prestaties. Se rieproductie van dit model wordt serieus overwogen. Volkswagen komt over an derhalfjaar met een grote, luxe wagen op de markt, die ruim een ton gaat kosten. Dit heeft het Duitse automobiel concern bekendgemaakt. De limousine draagt voorlopig nog de codenaam Dl en moet het gaan opnemen te gen auto's als de 7-serie van BMW en de S-klasse van Mercedes. Met de Dl wil \W-topman F. Piëch het productpalet naar boven uitbreiden. Op dit moment is de Passat nog de grootste sedan bij Volkswa gen. Het nieuwe model is bedoeld voor zakelijke rij ders en zal niet concurreren met de A8 van Audi, want die is minder geschikt om door een chauffeur te laten besturen, zegt VW. Audi be hoort ook tot het VW-con- cern. De A8 kost tussen pak weg anderhalve en een dikke twee ton. Voor de productie van het nieuwe topmodel wil VW een moderne 'glazen' fabriek neerzetten in het centrum van de stad Dresden. Daar bestaan echter bezwaren te gen en daarom denkt VW ook aan de bestaande fa briek in het Saksische Mosel. Volkswagen heeft dus ook wat grote auto's betreft de smaak te pakken. In oktober vorig jaar verbaasde de fabri kant al met een prototype van de Bugatti EB118. VW heeft recentelijk het recht verworven op het gebruik van deze legendarische naam. De nieuwe Bugatti, die schitterde op de autosa lon van Parijs, is uitgerust met een 18-cilinder motor (drie VR6'en aan elkaar) die maar liefst 555 pk levert. In tegenstelling tot de Dl is productie van dit prestigieu ze model nog niet zeker, maar als het gebeurt, zal de prijs ergens tussen de zes ton en ruim een miljoen gul den komen te liggen. Themapark Autotron te Rosma len bouwt een nieuwe attractie: het AutoDome. Tegenover de huidige museum- annex evene mentenhal beginnen de con touren van het futuristische ge bouw al vorm te krijgen. De bouwactiviteiten moeten op 3 juni zijn afgerond en een dag later zal de hal worden openge steld voor het publiek. Het AutoDome wordt het nieu we onderkomen van de unieke collectie klassiekers van het Au totron. Maar deze wordt voort aan tentoongesteld volgens een nieuwe formule, waarin ook ruim plaats is voor het heden en de toekomst. Tentoonstellingsruimtes met klassieke auto's zijn er genoeg en Autotron wil daar een nieu we invulling aan geven. Het Au toDome wordt dan ook een mengeling van roemruchte au tohistorie, moderne ontwikke lingen op autogebied en inte ressante kijkjes in de toekomst, waar de bezoeker op een attrac tieve, interactieve manier door heen wordt geleid. De huidige museumhal is voortaan het he le jaar door te gebruiken voor evenementen en beurzen. Het AutoDome krijgt ook een eigen halte voor de Autotrontrein die door het hele park rijdt. BLIK IN HET VERLEDEN Het is ongetwijfeld een van de automobiele best sellers van deze eeuw: de Renault 4. In 32 jaar productie kwamen er niet minder dan acht miljoen van de band. Het begon allemaal in 1961, toen Re nault zijn visie op goedkoop, handig vervoer pre senteerde op de autosalon van Frankfurt. Het was een duidelijke aanval op de 2CV (Eend) van con current Citroën. Dat merk reageerde op de komst van de R4 met de van de Eend afgeleide Ami. De R4 was voor die tijd behoorlijk vernieuwend met zijn motor voorin en zijn enorme achterklep (te genwoordig vijfde deur geheten). Het was de eer ste Renault met voorwielaandrijving en de eerste auto ter wereld met een gesloten koelsysteem. Niet minder uniek was het feit dat 'het viertje' links een kortere wielbasis (afstand tussen voor- en achter wiel) had dan aan de rechterkant. De R4 was een voudig ingericht en daardoor niet duur, maar toch was er nog een goedkopere instapversie met een wat lichtere motor: de Renault 3. foto Renault

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25