Leidsch Dagblad 'Nooit controle op gevaarlijke lading' Leiden verwelkomt 'bruggenbouwer' Postma Stagiaire met hoofddoekje ten onrechte weggestuurd /wesselman iry stelt wapenfabrikanten msprakelijk voor moord erktrein bij msterdam ltspoord erzekering gen schade in grafsteen In vuur en vlam Clinton zint op wraak X Amateurvoetbal weer afgelast PAG 12 FEBRUARI 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41925 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG 2,40 Gesprek van de Dag i Binnenland Kerk en Samenleving Schippersinternaten door bezuinigingen steeds meer onder druk Justitie omzichtig te werk in zaak Bouterse 'Predikantschap is behalve een roeping ook een vak' Cultuur en Kunst Grutto, stern m ,r en grasmus j vereeuwigd kstraat 110a, 2377 BB Oude Wetering Tel.: 071-3316800 Fax: 071-3316S02 Showroom óók op zaterdag geopend k)rk anptabaksfabrikanten. Het argument waarmee de makers van wapens in deze zaak aansprakelijk zijn, is hun verkoopmethode. Ze zouden opzettelijk de markten over spoelen van staten waar de wetgeving voor wapenbezit soepel is. Daar kopen tussen personen wapens op en bren gen ze illegaal naar staten waar strenge regels gelden, zoals New York. De zaak in Brooklyn is vooral belangrijk, omdat advocate Eli- sa Barnes heeft aangetoond dat de wapenindustrie haar pro ducten dumpt op illegale mark ten. In New York worden 90 procent van de handvuurwa pens gebruikt bij misdrijven, gekocht buiten de staat, vooral in Florida, Virginia, de 'Caroli na's' en Georgia. jury heeft gisteren voor een [bank in Brooklyn wapen- kanten aansprakelijk ge- voor zeven schietpartijen bij zes mensen zijn omge- en. De beslissing is een braak voor de Amerikanen iet wijdverbreide wapenbe- estrijden. De jury bepaalde zes dagen moeizame be slagingen dat 15 van de 25 [eklaagde fabrikanten nala- jjn bij de distributie van producten. Ze zijn daar- medeverantwoordelijk dodelijke schietpartijen le wapens. Het oor van de jury kan verregaan- gevolgen hebben voor de ie van wapenfabrikanten t VS. Juristen vergelijken de met die van claims op de akingsdreiging Spoorwegen au treinverkeer dreigt over i weken in het hele land in chtendspits volledig in het ierd te lopen als gevolg van onderbrekingen. In een aan het personeel roept de imemingsraad van het net- Randstad-Zuid op 's och- tot zeven uur niet te wer- maar te vergaderen. werkonderbrekingen zijn and op donderdag 25 fe- iri in Rotterdam, vrijdag 26 uari in Utrecht en dinsdag 2 rt in Den Haag. Reden voor werkonderbrekingen is on- i onder het personeel over loge werkdruk. Die is vorig vergroot als gevolg van uit- ling van de dienstregeling 250 treinen. De NS noe- de acties voorbarig, omdat og overleg is met de vak den. fddorp/leiden anp een ontspoorde werktrein ij Amsterdam zijn intercity's het traject Amsterdam- iphol-Leiden vandaag om- id. De werktrein stond van- tend vroeg weer snel op de maar door een beschadig- wissel ondervond het trein- teer tot ver in de middag Ier van het ongeval, treinen van Leiden rich- Amsterdam moesten wor- omgeleid. In de omgekeer- richting reed het treinver- r normaal. Daar maakten in- Js extra tussenstops. De eeft van Leiden naar iphol bussen ingezet. Ook het traject Amersfoort - iphol reden geen intercity's. HAAGGPD Jestaanden kunnen zich te- schade aan grafstenen ver eren. De Goudse Verzeke- jen komt hiervoor met de maamde Gedenkteken Po- 'oor zo'n 350 gulden is een van 5.000 gulden tien jaar verzekerd. De polis speelt op de vernielingen op kerk en, die de laatste jaren gere- pin het nieuws kwamen, poordvoerder T. Roozeboom De Goudse heeft goede, zij niet hooggespannen, ver dringen van de nieuwe ver ding. De maatschappij is half jaar geleden bij wijze proef via twee tussenperso- i met de verzekering geko rt- Inmiddels hebben enkele Uallen mensen een polis ge- H Roozeboom verwacht de rtende tijd nog enige hon den polissen te slijten. De verzekering dekt niet al- n de gevolgen van vernieling. als stenen omwaaien tdt er uitgekeerd. Rooze- 3rn: ..Alleen bij de gevolgen 1 een oorlog, een natuur- nP of de verzakking van een en keren we niet uit." leiden «ruud sep Leiden heeft burgemeester Jan Post ma gisteravond officieel onthaald met vriendelijke toespraken, cadeau tjes en de belofte dat hij zich niet zal vervelen. Bij zijn aantreden kreeg Postma naast de ambtsketen een boekje over de Pilgrim Fathers, rood Leids aardewerk, een fietsbel en een boerenkool uit eigen tuin. Carnavals vereniging De Hutspotten bracht de nieuwbakken burgemeester muziek en de sleutel van de stad. En dan wa ren er nog de cadeautjes van toevalli ge passanten, zoals de twee dames die Postma een nepdrol aanboden met de oproep vooral veel aandacht te hebben voor de uitwerpselen van trouwe viervoeters. Voor de installatie van de burge meester waren onder anderen Post- ma's vorige baas, minister van de fi nanciën Gerrit Zalm, en collega-bur gemeester en PvdA-prominent Jac ques Wallage naar Leiden gekomen. Net als de voltallige raad spraken zij het volste vertrouwen uit in de opvol ger van Cees Goekoop. „Zijn bijna Engelse ingetogenheid zal het ambt goed doen", zei Wallage, die in een grijs verleden nog samen met Postma in de Groningse gemeenteraad zat. Postma gaf in zijn eerste toespraak tot de raad meteen zijn visitekaartje af. „Ik wil vooral een bruggenbouwer en een toegankelijke burgemeester zijn", hield hij zijn gehoor voor. Het eerste jaar in het ambt wil hij gebrui ken om kennis te maken met alle ge ledingen van de Leidse samenleving. „Na een jaar hoop ik de totaliteit van de gemeenschap te kunnen overzien. Alleen dan kan ik aanspraak maken op de eretitel Leienaar onder de Leie- Pagina Leiden: Strenge maatregelen bij kennismakingsreceptie HET WOORD IS AAN Chinees spreekwoord Wie zijn hart opent voor de eerzucht, sluit het voor de rust. STT™ "4*/4° 1*/7° 576° 10% 60% 70% 30% 20% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina26 VANDAAG 26 PAGINA'S Nieuwe onthulling over positie El Al Gesprek van de Dag Binnenland Rijp en Groen/Strips10 RTV/programma's11 Regio13,15,16,17 Kerk en Samenleving14 Uitgaan18 Cultuur19 coos bay Vlammen schieten uit een gestand Ja pans vrachtschip voor de West-Amerikaansekust. Amerikaanse autoriteiten besloten de 'New Caris- sa' in brand te steken met het oog op een naderen de storm, waardoor het gestrande schip in stukken zou kunnen breken en anderhalf miljoen liter olie in zee zou stromen. Het was al duidelijk dat het niet zou lukken om het 192 meter lange schip bij tijds vlot te trekken. Het onder Panamese vlag va rende schip was vorige week op 150 meter uit de kust aan de grond gelopen, terwijl het wachtte om de haven binnen te varen. De 23-koppige Filipljnse bemanning werd afgelopen vrijdag al van boord FOTO AP JACK SMITH Ladingen met gevaarlijke stoffen van El Al zijn op Schiphol tot de crash in 1992 niet gecontroleerd. Personeel van de toenma lige dienst Luchtvaarton- derzoek (LVO) van de Rijkspolitie (RP) liet de loodsen en toestellen van El Al steevast links liggen bij hun steekproeven. Dat zegt Ronald Schnitker, die van van 1984 tot 1992 bij de LVO werkte. eindhoven «gpd De positie van El Al op de luchthaven is de laatste weken omstreden omdat ook op ander terreinen sprake is van een uit zonderingspositie. Zo mag be veiligingspersoneel van El Al wapens dragen. De uitzonde ringspositie van El Al op het terrein van de beveiliging was al langer bekend. Schnitker moet gissen waarom de controles op gevaarlijke stoffen bij El Al uit bleven. In het verleden zijn tal van maatschappijen beboet voor het onjuiste vervoer van gevaarlijke stoffen. El Al werd nooit gecontroleerd. De douane op Schiphol heeft gisteren twee hulzen van raket ten aangetroffen bij controle van de lading van een El Al-toe- stel. Het uit Israël afkomstige vliegtuig landde gisteren op Schiphol. De marechaussee heeft de onderdelen in beslag genomen, mede omdat de pa pieren niet klopten. Volgens El Al zijn de hulzen van de raket- Zwarte lijst met onveilige vliegmaatschappijen blijft uit den haag richard mooyman Er komt geen zwarte lijst met onveilige vliegmaatschappij en. Een openbare databank over de veiligheid van lucht vaartmaatschappijen mag slechts een beperkt aantal ge gevens bevatten. Informatie over incidenten en gebreken komen niet in aanmerking voor opname in het bestand. Dat adviseert een speciale projectgroep aan minister Ne telenbos van verkeer en wa terstaat. De Tweede Kamer heeft op initiatief van het PvdA-Kamer lid R. van Gijzel aangedrongen op de instelling van een voor het publiek toegankelijke da tabank over vliegmaatschap pijen. Veel reizigers willen we ten met welke maatschappij zij veilig kunnen vliegen, zo blijkt ook uit vragen aan het loket luchtvaartveiligheid in Hoofddorp. Maar veel infor matie is vertrouwelijk. Alleen de maatschappijen zelf en sommige overheidsdiensten kunnen nu beschikken over gevoelige gegevens. Een projectgroep van over heden, luchtvaartsector en di verse organisaties komt tot de conclusie dat de databank al leen reeds openbare gegevens zou moeten bevatten en infor matie die door de vliegmaat schappijen zelf wordt ver strekt. Informatie over inci denten en gebreken horen er naar de mening van de werk groep niet in thuis. Daarbij speelt een rol dat deze gege vens vertrouwelijk en vaak niet 'eenduidig interpreteer baar' zijn, aldus het advies. Minister Netelenbos moet haar standpunt over de data bank nog bepalen. ten niets meer dan plastic mo- dellen, speciaal gemaakt voor tentoonstellingen. Er zat in elk geval geen explosieve lading bij de hulzen. Volgens een woord voerster neemt de marechaus see op Schiphol vaker lading in beslag die valt onder de wet wa pens en munitie. „Dat doen we bij alle luchtvaartmaatschappij en, niet speciaal bij El Al." De voorzitter van de stads deelraad Zuidoost, R. Janssen, leiden anp kees van der linden Basisschool De Piramide in Haarlem heeft in 1997 ten on rechte een pabo-stagiaire weg gestuurd omdat ze een hoofd doekje droeg. Dat heeft de Commissie Gelijke Behandeling (CGB) gistermiddag bepaald. De stagiaire, een studente van Turkse komaf, kon anderhalf jaar geleden vrijwel direct na haar eerste schooldag weer ver trekken. Het onderwijsteam vond het ongewenst dat zij een hoofddoekje droeg, omdat dit zou getuigen van gebrek aan to lerantie tegenover andersden kenden. Volgens de CGB heeft het on derwijsteam een verboden on derscheid gemaakt op grond van godsdienst. „Het dragen van een hoofddoek is een gods dienstige uiting, die door de Al gemene Wet Gelijke Behande ling wordt beschermd." Het dragen van een hoofddoek op zich betekent niet dat een vrouw geen open instelling zou hebben ten opzichte van ande re levensbeschouwelijke en maatschappelijke waarden, al dus de commissie. De school leiding had bij de stagiaire moeten informeren naar haar opvattingen en haar niet direct weg mogen sturen. De advocaat van de stagiaire, mr. S. Gaasbeek-Wielinga uit Haarlem, toonde zich gisteren ingenomen met de uitspraak. „Natuurlijk, in het openbaar onderwijs mag je verlangen van mensen dat ze open en neu traal omgaan met andere op vattingen, met name godsdien stige. Als iemand heel rigide is, hoef je zo'n sollicitant niet aan te nemen." Haar cliënte is ech ter bepaald niet star in haar op vattingen, integendeel. „Zij is naar de commissie gestapt om dat zij na haar opleiding juist op gewone scholen wil lesge ven, niet op islamitische scho len." De stagiaire zelf, Ilknur Duru- er, loopt inmiddels stage op de rooms-katholieke Sint Francis- cusschool in Haarlemmerliede. Ze is blij met de uitspraak van de CGB. De afgelopen weken heeft ze talloze adhesiebetui gingen gekregen, vertelt ze. „Heel veel mensen spraken me aan, op straat en op school." Vooral haar optreden in het VARA-televisieprogramma 'Het Lagerhuis' maakte haar op slag bekend. De hoofddoekjes-dis cussie is in Nederland nog niet ten einde, vreest ze. „Je zult het altijd wel houden." 'Dieet en meer bewegen helpen onvoldoende tegen overgewicht' operatie of medicijnen leiden dieet en bewegen tot gewichts verlies. Pijl: „Pillen kunnen hel pen, een operatie doet dat ze ker. Die is overigens alleen aan te bevelen als het gaat om men sen die tientallen kilo's lichter moeten worden." Pijl presen teerde de resultaten van zijn onderzoek vandaag tijdens een studiedag voor internisten en huisartsen van het Leids Uni versitair Medisch Centrum (LUMC). Het LUMC, dat veel onder zoek doet naar de oorzaken van overgewicht, test momenteel medicijnen die de eetlust af remmen dan wel er voor zorgen dat vetten in de maag worden gesplitst, zodat die niet in het li chaam worden opgenomen en opgeslagen. ontbrak op de avond van de Bijlmerramp tot ergenis van de andere beleidsbepalers in het crisiscentrum in het stadhuis. Dat zei M. Sarucco, hoofd van de afdeling openbare orde en veiligheid, vanmorgen tegen de commissie. De voorzitter was op de rampplek. Dat Janssen er niet was heeft de besluitvor ming niet bemoeilijkt, aldus Sarucco. „Maar het had soepe ler gekund." LEZERSSEKVICE Een dieet en meer bewegen blijken niet de beste wapens te gen het overgewicht van veel Nederlanders, omdat maar wei nigen de daarvoor noodzakelij- ke discipline kunnen opbren gen. Op dit moment kampt on geveer 10 procent van de bevol king met overgewicht. Zij lopen een hogere kans te worden ge troffen door hart- en vaatziek ten, suikerziekte en bepaalde vormen van kanker. Uit onderzoek van de Leidse internist dr. H. Pijl blijkt dat veel mensen die een dieet vol gen en meer zijn gaan bewegen na twee jaar nog steeds op hun oude gewicht zitten of zelfs zwaarder zijn geworden. Alleen in combinatie met een Deze week in lezersservice: Winterwandeling in de Amsterdamse Waterleidingduinen Show en glamour tijdens de Fantasy World Dinner Show Zie aanbieding elders in de krant Medische diensten20 Sport21,23 Weg en wiel25 Optreden van The Amster dam Baroque Orchestra o.l.v. Ton Koopman in de Stadsgehoorzaal in Leiden, waarvoor een kortingsbon. washington john wanders correspondent President Clinton is dermate woedend op zijn felste Republi keinse opponenten, dat hij zich persoonlijk zal inspannen hen bij de eerstkomende verkiezin gen uit het Amerikaanse Con gres te stoten. Dit meldde het gezaghebbende dagblad The New York Times gisteren. De Republikeinse fractielei der in de Senaat, Trent Lott, reageerde als door een wesp ge stoken op het bericht. „Het is buitengewoon verontrustend dat de president het sluitstuk van dit constitutionele proces uitlegt als een mogelijkheid tot wraak", zei Lott., verwijzend naar de uitzonderlijke rechts zaak tegen Clinton in de Se naat. De Senaat stemt van avond of president Clinton moet worden afgezet wegens meineed en/of belemmering van de rechtsgang. Woordvoerder Joe Lockhart van het Witte Huis noemde het in een reactie vanzelfsprekend dat de Democraten in de meer derheid willen heroveren in het Huis van Afgevaardigden en daarbij zoveel mogelijk Repu blikeinse opponenten hopen te verslaan. Hij trachtte de indruk weg te nemen dat Clinton een vendetta zal ontketenen tegen de Republikeinse afgevaardig den die tijdens het proces fun geerden als a controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.30) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) Het amateurvoetbal voor dit weekeinde is afgelast. Alleen District Zuid hield vanmorgen nog een slag om de arm, maar verwacht wordt dat ook daar wordt besloten niet te voetballen. Door de vele afgelastingen liggen diverse competities inmiddels ver achter op de planning. Leidsch 0 Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1