F.TPF.N Regio Beslag in NEM-ruzieSSïi Strenge maatregelen bij kennismakingsreceptie ratis avondje uit voor '50 Leidse vrijwilligers oekje over Meelfabriek 'Vooral voor de ouderen is het een geluk dat Peter hier rijdt' iWIM WEGMAN, 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 orreltje voor het eten valt verkeerd Terwijl de pannen voor het diner op het vuur stonden, nde 73-jarige Leidenaar alvast een 'borreltje voor eten'. Be- ve dat daar een heilzame werking van schijnt uit te gaan is -bovendien eeüust-opwekkend. Alleen ditmaal viel de jene- verkeerd en sorteerde het een averechts effect. De man viel jlaap, het eten brandde aan en gewaarschuwde agenten esten uiteindelijk de deur intrappen om hem uit zijn wo- g, die inmiddels vol rook stond, te bevrijden. Door het dicht- aien van de gaspitten konden zij erger voorkomen. De Lei- is voor onderzoek meegenomen naar het LUMC. rouw ziet brommer terug gyp Een 36-jarige Leidse trof gisteren op de Haven haar uiimer aan, waarvan zij op 13 januari aangifte had gedaan i diefstal. Zij schakelde de politie in die ter plekke een man ïtrof die beweerde de brommer voor 700 gulden van een ibekende' te hebben gekocht. Hij is aangehouden voor he- r, danwel voor diefstal van het voertuig. Hij kreeg een boete 750 gulden en kon de brommer inleveren bij de rechtmati- feveiligingsexperiment gaat door ien». De politie Hollands Midden zet ook dit jaar de samen- rking met beveiligingsbedrijven door. Het gaat hierbij om i voortzetting van het experiment dat op 1 augustus van het igjaar is begonnen. In dit experiment laat de politie het uit- engen van door bewoners gewenste beveiligingsadviezen or hun huis, adviezen om inbraak zoveel mogelijk te voorko- n, over aan beveiligingsbedrijven. Woningen die volgens n advies zijn beveiligd, krijgen het keurmerk Veilig Wonen, chtig bewoners hebben inmiddels zo'n certificaat. Bij hen is ds die erkenning niet meer ingebroken. LEIDEN RUUD SEP enhonderdvijftig vrijwilli- uit Leiden en omstreken nen in april samen met een ner gratis naar een voor- ing in de Stadsgehoorzaal, rijgen dit avondje uit van VSB Fonds Den Haag en ^treken, dat het cadeau doet blijk van waardering. Het om vrijwilligers die zich in- en voor projecten die het ls ondersteunt. Het VSB ds hield deze actie vorig ook al in Den Haag en wil komende jaren blijven ïalen in Leiden, Den Haag, en Zoetermeer. et VSB Fonds steunt projec- met een sociaal, cultureel of catief doel in de maat- ippij. In Leiden, Leider- 1, Oegstgeest en Rijnsburg 30 instellingen die er steun krijgen. 750 vrijwilligers van verenigingen en stichtin- krijgen de mogelijkheid een retelling te bezoeken en mogen iemand meenemen. De twee voorstellingen waar uit de vrijwilligers kunnen kie zen, zijn extra ingelast in het programma van de Stadsge hoorzaal. Op 19 april staat de zwarte musicalshow 'Ain't Mis- behavin' op het programma. Denise Jannah en Marjorie Bar nes vertolken de hoofdrollen in deze musical. Het koor en or kest van de Staatsopera van Plovdiv geven op 26 april een concert. Zij brengen de Bolero van Ravel en de Carmina Bura- na -van Carl Orff ten gehore. Vrijwilligers kunnen via hun ei gen instantie kenbaar maken welke voorstelling ze willen be zoeken. Het VSB Fonds wil hiermee meer aandacht geven aan vrij willigers. De actie geldt alleen voor vrijwilligers van organisa ties die een donatie ontvingen van het fonds. Het fonds hoopt hiermee indirect te bevorderen dat meer organisaties financiële steun aanvragen voor projec- VERVOLG VAN VOORPAGINA Gerrit Zalm op bezoek in Lei den, en dan nog op een open bare receptie in het stadhuis waarvan bekend is dat die altijd ook wordt bezocht door de plaatselijke anarchisten. Die combinatie was gisteren bij de 'kennismakingsbijeenkomst' van burgemeester Jan Postma aanleiding voor - in ieder geval voor Leidse begrippen - strenge veiligheidsmaatregelen. Alter natief uitziende bezoekers moesten bij het betreden van het stadhuis hun rugzak afge ven terwijl kleinere tasjes wer den gecontroleerd op inhoud. In de zaal hielden agenten in burger de aanhang van Eurodu- snie van een afstandje in de ga ten. Geen wanklank Overigens verliep de hele avond zonder enige wanklank. De raadsleden hadden niets dan lof voor de nieuwe burgemees ter. WD-fractieleider M. Schultz van Haegen vond het weliswaar jammer dat met Goe- koop de laatste WD'er uit het college is verdwenen, maar pleitte er aan de andere kant toch voor om Postma meer dan zijn wettelijke taken te laten doen. Dat pleidooi werd vanuit de collegepartijen ondersteund. Over de extra taken van de bur gemeester was de nodige on duidelijkheid ontstaan, doordat het college aan de ene kant na het vertrek van Goekoop de portefeuille van de burgemees ter heeft uitgekleed, maar aan de andere kant in de pro fielschets van de burgemeester vroeg om iemand die bereid is meer te doen dan hij wettelijk verplicht is. Kleur S. ter Harmsel (Groenlinks) memoreerde dat één van de voorlopers van haar partij in dertijd bij de installatie van Goekoop uit protest niet aan wezig was. Zij wees erop dat de Leidse burgemeester traditio neel een WD'er en een man was. „De burgemeester is nu van kleur verschoten. Dat bete kent dat wij nog maar één pro bleem hebben", aldus Ter Harmsel. Kritiek was tijdens de instal latie alleen op de lange tijd dat het kabinet Leiden op haar eer ste burger liet wachten. Loco burgemeester T. van Rij wees erop dat er tussen het moment dat de stad een bijeenkomst hield over de profielschets en de benoeming meer dan negen maanden zijn verstreken. „Het is niet alleen een mooi kindje geworden, maar ook een zware bevalling", vatte Van Rij zijn frustratie samen. Hij pleitte er voor dat het kabinet in het ver- Jurgemeester Postma spreekt, vl; lega Wallage luisteren toe. volg aangeeft wanneer de poli tieke kleur van een kandidaat al dan niet van belang is. Ook Postma zelf had kritiek op de gang van zaken rond zijn benoeming. „De gebeurtenis- als ze de vertrouwenscommis- van plan is om Leiden voor zijn sen in de afgelopen tijd hebben sies meer invloed willen ge- pensionering de rug toe wil ke- aangetoond dat landelijke poli- ven." ren. „Ik beschouw Leiden zon- tici nog een heel zware ontwen- De 56-jarige burgemeester der meer als de kroon op mijn ningskuur moeten ondergaan liet nogmaals weten dat hij niet loopbaan." Het conflct rond het NEM-terrein is een nieuwe fase in gegaan. Directeur L. Romeyn van Polyproject heeft deze week beslag laten leggen op tegoeden van het Leider- dorpse aannemersbedrijf Vermeulen bv. Romeyn en Vermeulen maken al maanden ruzie over de sanering van het NEM-terrein. De projectontwikkelaar beschul digt Vermeulen er nu van dat hij te veel heeft gedecla reerd voor de uitgevoerde werkzaamheden. Hij heeft on dermeer beslag laten leggen op geld dat bij de gemeente Leiderdorp staat gereserveerd voor de sloop en sanering van het Mepaco-terrein in Leiderdorp. "Vrienden van de Meelfa- ek' hebben een boekje ge- senteerd met een overzicht vijf belangrijkste herge- ikplannen voor het gebouw, boekje, dat de titel 'Een comst voor een dierbare ko- jt, is gisteren aangebo- aan wethouder A. Pechtold. Vrienden van de Meelfa briek geven daarin ook een overzicht van geslaagde voor beelden van het hergebruik van industrieel erfgroed. Voorzitter F. Sengers van de 'Vrienden' zei goede hoop te hebben dat zo veel mogelijk de len van de Meelfabriek behou den blijven na de uitkomst van het recente stadsdebat en op merkingen van wethouders daarover. LEIDEN/LEIDERDORP RUUD SEP Vermeulen heeft zijn geld voor de sanering van het NEM-ter rein ontvangen van het Haagse Wilma Bouw. Het geld komt uit de pot die is gereserveerd voor het NEM-terrein. Romeyn maakt ais projectontwikkelaar aanspraak op die pot. „Wij krij gen nog veel geld van Wilma, daarom zijn wij partij", legt Ro meyn uit. Volgens de projectontwikke laar is Vermeulen oneerlijk be zig geweest. „Hij heeft niet he lemaal zoals het hoort de nota's ingediend bij Wilma. Hij decla reert te veel, en het gaat om enorme bedragen. Kijk, ik heb er geen moeite mee als Ver meulen hard zaken wil doen. Maar ik heb een hekel aan on eerlijk zaken doen." Om de Lei- derdorpse aannemer in het nauw te brengen, heeft Romeyn naar eigen zeggen op verschil lende tegoeden beslag laten leggen. „En op alle werkzaam heden die ik verder in de regio nog zie, zal ik ook beslag laten leggen." Het beslag bij de gemeente Leiderdorp bedraagt volgens Romeyn twee miljoen gulden. Maar volgens de Leiderdorpse wethouder A. Roest is dat on mogelijk. „De totale sanering van het Mepaco-terrein kost grofweg één miljoen gulden. Maar het enige dat tot nu toe is uitgevoerd is de sloop van het gebouw. Daarvoor heeft Ver meulen niet meer dan enkele tienduizenden guldens te goed", aldus Roest. Vermeulens management- adviseur F. Ooms meldt dat hij tot nu toe alleen het beslag bij de gemeente Leiderdorp bin nen heeft. Hij zegt verbaasd te zijn over de actie van Romeyn. „Wij vinden dat Romeyn heel weinig grond heeft om beslag te laten leggen. Als er iemand recht op heeft, dan is het wel Vermeulen. Wij vinden dat Ro meyn substantiële verplichtin gen heeft naar Vermeulen toe. Het beslag vinden wij dan ook volledig onterecht. Romeyn moet nog oppassen: Als hij Ver meulen schade toebrengt, dan zal hij schadeplichtig gesteld worden." Volgens Ooms wordt het gelijk van Vermeulen on dersteund door Wilma. „Bij Wilma gaan ze niet zomaar zo veel geld betalen aan Vermeu len als ze zelf niet denken dat het terecht is." Vermeulen is op dit moment in opdracht van Wilma Bouw bezig het NEM-terrein bouwrijp te maken. Romeyn staat in zijn hoedanigheid van projectont wikkelaar even buiten spel. „Hij wés betrokken", vertelt een woordvoerder van Wilma, die verder meldt dat over een even tuele toekomstige samenwer king met Polyproject nog wordt gepraat. „In het verleden zou Polyproject een aantal dingen regelen. Dat liep heel moeilijk door de betrokken partijen en de complexiteit. We willen niet één van de partijen daarvan de schuld geven." Als makelaar blijft Romeyn in ieder geval bij het project betrokken. Over de aanhoudende ruzies tussen Romeyn en Vermeulen is de woordvoerder van Wilma heel diplomatiek. „Ik spreek overigens liever van misver standen. Maar daar staan wij verder buiten. Het is niet aan ons om ons daarmee te be moeien, laat staan om er een mening over te hebben." iter van Haasteren pakt een lar flessen melk en een brood de rekken van zijn SRV-wa- n. „Deze mensen werken alle vee. Mijn service maakt het ze akkelijk: als ze thuiskomen flat het voor de deur. Ze beta- eens in de paar weken of gi- ren het." In de straten achter Warmonderweg lijken oude den te herleven. 'Leve de an van de SRV, van de hie- erdepiep hoezee' geldt hier ~g: iedereen kent Peter en Pe- kent iedereen. „Peter, be- ankt voor de service. O ja;vol- ende week zijn we er niet." Toen Van Haasteren 38 jaar ge leden bij zijn vader in de kar kwam, reden er een stuk of twaalf melkkanen rond in Lei den en Oegstgeest. Nu zijn het er nog vijf. Op 16-jarige leeftijd kreeg Van Haasteren een eigen wagen. „Die kon ik krijgen om dat iemand anders ermee stop te. Ik had nog niet eens mijn rijbewijs. Daarom hebben we hem op 20 kilometer per uur gezet, dan mocht het." Inmiddels is Van Haasteren een doorgewinterde SRV-man. Na verschillende wijken in Oegstgeest gehad te hebben, De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad kwam hij 26 jaar geleden te recht in Poelgeest en een jaar later in de Vogelwijk. En daar rijdt hij nog steeds. Hij zag de mensen komen en gaan, maar de laatste jaren vooral gaan. „Het is een aflopende zaak. Je hebt mensen die overlijden. Anderen verhuizen en vaak krijg je daar geen klanten voor terug." Van Haasteren let daarom goed op of er soms collega's mee stoppen. Zodra iemand een wijk 'leeg' achterlaat, neemt Van Haasteren er een paar stra ten bij. „Ik moet wel, want ik zal nog ruim tien jaar moeten werken. Toen de Van Beunin- genlaan gebouwd werd en ik die erbij nam, had ik het in het begin best wel druk. Twee jaar later was ik blij dat ik hem erbij genomen had. Je verliest eerst eens wat klanten en plotseling heb je hem broodnodig," Om de klanten die hij nog heeft te houden, past de SVR-man zich zoveel mogelijk aan hen aan. „Dit straatje neem ik altijd eerst even mee", vertelt hij over de Van Beuningenlaan. „Rond de middag zijn ze nog thuis, dus dan ga ik er langs. Daarna moeten ze weer naar de zaak. Zo probeer je een beetje te schipperen." Van Haasteren mag dan van tijd tot tijd klanten verliezen, hij weet als geen ander wat zijn klanten willen. De één komt zelf de wagen binnen en loopt er met een mandje doorheen, voor de ander brengt hij een vaste bestelling aan de deur. De LEIDEN HERMAN JOUSTRA Het nieuwe wapen van de poli tie in de strijd tegen het geweld, de operationele geweldsanaly- se, is weliswaar bijzonder waar devol, maar er mogen geen wonderen van worden ver wacht. Dat was de boodschap die twee sprekers op het centra le bureau aan de Langegracht, wethouder integrale veiligheid H. Baaijens en criminoloog L Toornvliet hun gehoor meega ven, tijdens de officiële presen tatie gisteren op het hoofdbu reau aan de Langegracht. „Het is niet dè oplossing voor de be strijding van het geweld", zei de wethouder. „Maar het is wel een stevige stap in de goede richting." Basis van de nieuwe manier waarop de politie het geweld te lijf wil gaan is een zeer gedetail leerde databank van alle ge weldsdelicten in het district waarvan aangifte is gedaan. Zo wil de politie in overleg, en waar kan ook in samenwerking, met onder meer gemeente, ho reca, scholen en maatschappe lijke organisaties als de Leidse Welzijnsorganisatie, het geweld gerichter bestrijden. In de prak tijk kan dat bijvoorbeeld bete kenen dat, na interpretatie van de cijfers, de surveillance in een bepaald gebied wordt opge voerd, meldde districtschef B. Wïjbenga. „Of er nu meer of minder geweld voorkomt, is geen interessante discussie, zei Wïjbenga. „Het gaat erom dat geweld een traumatische erva ring is voor het slachtoffer. En het gaat erom dat er in de sa menleving een steeds grotere verontwaardiging is over het geweld. Dat is een teken dat het samenleving het niet langer meer pikt. En dat is weer een sein voor de overheid om in te grijpen." Het nieuwe systeem is daar voor volgens de districtschef bijzonder goed geschikt. Bij elk geweldsdelict verzamelen de agenten een schat aan gege vens. Daarbij gaat het onder meer om de geweldssoort (on der meer racistisch geweld, blind geweld, geweld in het ver keer en geweld dat verband houdt met horeca), de gewelds vorm (geweld met een doel zo als diefstal of groepsgeweld), nationaliteit en eventueel drank, drugs- of medicijnge bruik van de dader en van het slachtoffer, de plaats, de route die de daders hebben gevolgd en het gebruik van eventuele wapens. Kennis van die gegevens is echter niet voldoende, het gaat vervolgens ook om de juiste in terpretatie en de juiste reactie, herhaalde Wïjbenga. Kortom, ook met de meer gedetailleerde gegevens blijft voorkomen en bestrijden van geweld nog een hele klus. De gegevens, die per maand worden verwerkt, zijn daarbij in elk geval een goed hulpmiddel. Peter van Haasteren: Je bent toch een bepaald iemand in zo'n wijk." bewoners van de Vogelwijk, Poelgeest en het Houtkwartier zijn blij met hem. Afgelopen najaar hebben de bewoners van de Vogelwijk een surprise party voor hem georganiseerd. De hele wijk was versierd en hij kreeg een mobiele telefoon als cadeau. Van Haasteren blijft er bescheiden onder. „Je bent toch een bep'aald figuur in zo'n wijk", is het enige dat hij erover loslaat. „Dit is een mooi iets, dat moet je in stand houden", zegt een mevrouw die twee flessen melk en een fles cola komt halen. Een ander sluit zich daarbij aan. „Ik koop hier lang niet al mijn boodschappen, maar ik koop altijd wel iets. Ik wil de wagen in ere houden en bo vendien heeft Peter lekkere dingen. Ja, we zijn erg wijs met hem. Vooral voor de wat oude re mensen is het een geluk dat hij hier rijdt." Weer een ander geeft aan echt niet zonder hem te kunnen. „Ik doe altijd mijn boodschappen op de fiets, maar de zware dingen haal ik hier. Zonder hem zou ik het echt niet redden." Maar alles bij de SRV-man ko pen, dat doet niemand.Als we goedkoper konden zijn, zou het hier stukken drukker zijn", geeft Van Haasteren toe. „De prijs die mensen hier extra be talen, is voor de bezorging. Ik FOTO HENK BOUWMAN vraag me wel eens af wat er zal gebeuren als ik de producten voor de gewone prijs in de schappen leg en daar bovenop een losse bezorgprijs vraag. Dan lijkt het minder duur. Maar dat zou ik eerst eens moeten laten onderzoeken." En daar gaat 'ie weer, tuintje in, tuintje uit. Overal drukt hij op de bellen. De klanten - voorna melijk vrouwen - komen naar buiten, flessenrekken in de hand. "Zijn er bij jullie ook zie ken?" „Peter, ik hoef vandaag niets." „Breng je het even bij de deur?" JANNEKE DE JONGE» Veel zinloos geweld in Leiden LEIDEN HERMAN JOUSTRA Blind, zinloos geweld, komt veelvuldig voor in Leiden en Voorschoten. Dat blijkt uit de cijfers van de de eerste opera tionele analyse, die van 1998. De politie registreerde het af gelopen jaar 306 van dergelij ke delicten, bijna één per dag. De helft van die geweldple gingen vond op straat plaats. In café's was 58 maal sprake van blind geweld. Districts chef B. Wïjbenga kan niet zeg gen of het aantal gevallen van zinloos geweld is toegeno men. De gegevens uit de pro ces-verbalen zijn voor het eerst zo gedetailleerd ver werkt. Vergaande conclusies trekt de politie niet uit de cijfers. Daarvoor is eerst nog een diepgravende analyse nodig. De cijfers geven wel een be hoorlijke indicatie van onder meer de horecagelegenheden in de stad en in Voorschoten waar het meest geweld voor komt. De namen van de be drijven geeft de politie uit pri vacy-overwegingen echter niet prijs. Het district registreerde in elk geval het afgelopen jaar in totaal 1114 geweldsmisdrij ven, gemiddeld drie per dag. Daarvan werd 494 keer geen aangifte gedaan. Afgezien van het blinde geweld waren dat, onderverdeeld naar de door de politie gehanteerde cate gorieën: 155 geweldsdelicten in de relatiesfeer, 112 bero vingen, 59 ruzies in de huise lijke sfeer, 57 afrekeningen, 56 burenruzies, 55 verkeersru zies en 13 geweldsplegingen met een racistische achter grond. Ook hier geldt dat het merendeel van de geweldsuit barstingen op straat plaats vond: 443 keer. In cafés en restaurants was dat 132 keer. De aanleiding voor het ge weld vormden onder andere het gedrag van het slachtoffer (203 keer) of een eerdere on enigheid tussen dader en slachtoffer (180 keer). De da ders maakten 230 keer ge bruik van een wapen. Messen (92) waren daarbij favoriet. De daders trokken 19 maal een vuurwapen. Het slachtof fer had in 15 gevallen een wa pen bij zich. In ruim de helft van alle geweldplegingen was de dader een Nederlander. Marokkanen waren 172 keer als dader bij een geweldsde lict betrokken, Turken 37 keer en Somaliërs 31 keer. In 177 gevallen was de nationaliteit van de dader onbekend. Ne derlanders waren 907 keer het slachtoffer van een gewelds delict, Marokkanen 73 keer en Turken 23 keer.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13