Romantiek van het tuinhek Luchtzuiveraar tulp Rijp en Groen VRIJDAG 12 FEBRUARI 1999 Tulpen en klompen, dat is het eerste waar buitenlanders aan denken als je het over Neder land hebt. Soms komt er nog de kaas bij, maar dan houdt het op. Dat die klompen verleden tijd zijn doet niets ter zake en over de kaas zullen we het maar niet hebben, maar de tulpen spelen nog steeds een belang rijke rol in ons land. denk maar eens aan de vele bezoekers van onze bollenvelden. Maar toen ik eens in Praag was vertelden ze daar dat de eerst tulpen niet in Nederland, doch in Praag bloeiden. Dat komt omdat Ghislain de Busbecq, ambassa deur, tevens groot geleerde, tij dens zijn verblijf in Turkije ver baasd was over de rijke bloei van tulpen en hyacinten. Dus stuurde hij een aantal tulpen bollen naar keizer Ferdinand van Habsburg en die liet ze in de keizerlijke tuinen van Praag tot bloei komen. Ze kregen de naam die de Turken aan hun tulband geven: tulban, het werd uiteindelijk tulp en in het Latijn Tulipa. Dat gebeurde halverwe ge de zestiende eeuw en het zou tot begin van de zeventien de eeuw duren eer de Neder landse kwekers en vooral de handel zich meester maakte van de tulp. We zien dan de tulpenhandel ontstaan waarbij fortuinen wer den geboden voor nieuwe soor ten. Vooral rond Haarlem tierde de tulpenhandel welig en er waren van rijkswege plannen om maatregelen te nemen toen deze windhandel in 1637 plotse ling ten einde liep. De aller duurste tulp was toen verhan deld voor 2500 gulden. Het woord tulpenhandel is in zijn negatieve betekenis gebleven en ook de teelt van tulpen speelt nog steeds een grote rol in ons land. Tulpen nemen het grootste areaal van de bollen- lllustratie Han van der Ven GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuin vragen Brieven naar: POSTBUS 507 3002 PA HAARLEM velden in beslag. De bollen en ook wel de bloemen zijn be langrijke exportartikelen. Maar wij houden ook van tulpen en in veel woonkamers zal men de komende weken vazen met kleurige tulpen en bakjes met in bloei getrokken lage soorten kunnen bewonderen. Wat deze laatsten aangaat: wellicht is het aardig te weten dat tulpen in bloei met bol blad en al tot de vijftig beste luchtzuiveraars in de kamer worden gerekend. Willen we van de tulp als snij bloem zo lang mogelijk genie ten, en dat moet eigenlijk wel als we weten met hoeveel werk, zorg en helaas ook gifstoffen de teelt gepaard gaat, dan zullen we bepaalde maatregelen moe ten nemen om de bloemen zo lang mogelijk in leven te hou den. Om te beginnen snijden we het onderste witte deel van de stengel af met een vlijm scherp brandschoon mes. Ook het blad dat eventueel in de vaas terechtkomt wordt verwij derd om rotting ervan en dus verstopte vaatbundels te voor komen. Over snijbloemenvoed- sel is men het niet eens. Kant en klaar is altijd goed, volgens velen voldoet ook een schepje suiker en een halve aspirine. Ook over de vraag of het ver standig is om met een speldje een gaatje te prikken in de steel vlak onder de bloem is discus sie. De theorie hierover is dat een eventueel luchtbelletje dat de toevoer van water zou kun nen belemmeren zo weg kan. Eensgezind zijn bloemenlief hebbers het over het feit dat narcissen pas bij de tulpen in de vaas mogen als ze minstens 24 uur in water hebben gestaan en hun slijmerige afscheiding kwijt zijn. Ook over het mijden van een plaats naast rijpend fruit, waar gassen vrij komen die verwelken bespoedigen is geen discussie mogelijk. Even min over tocht en een te warme plaats. u Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Die vogel heeft last van z'n ogen (6); 7, Kleurstof waar een kip achter kan komen (5); 8. Meer voedsel is er niet voor een omnivoor (5); 9. Vlot lopend vervoermiddel (5); 10. Breng die hoop in veiligheid! (4); 11. Gemaakt van luiers voor de bruid (6); 12. Element van vlees en vis (6). VERTICAAL: 2. Vogel aan de tap f5); 3. Obstakel voor een uitbreker (6); 4. Paardachtig? (6); 5. Filmopname van een injectie (4); 6. Zonder pauze bezorgd (8); 10. Op de pot of op een neus (4); 11. Hij deelt met z'n naamgenoot (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Windsor; 7. of; 8. wip; 10. be; 11. demon; 13. wei; 15. opa; 17. vlonder; 18. wal; 19. som; 21. eerst; 25. nu; 26. lei; 27. as; 30. wasstel. Verticaal: 2. Io; 3. daim; 4. os; 5. touw; 6. Hera; 8. we; 9. Po; 11. dille; 12. noest; 14. eva; 16. pro; 18. wand; 20. mess; 22. el; 23. reus; 24. si; 28. ja; 29. re. HEINZ R I Encyclopedie tuinplanten TOMPOES Heer Bommel en de Killers Nog enkele weken en dan barst het tuinseizoen los. De stroom van tuinboeken, die liefhebbers moeten inspireren, is al op gang gekomen. Een opvallend exemplaar is de herziene Her wig Tuinplanten-encyclopedie van Rob Herwig. In 1937 begon pa Herwig met het standaard werk en de voorlaatste editie; geschreven door zoon Rob, ver scheen ruim tien jaar geleden. In de recent uitgebrachte en ruim driehonderd pagina's dik ke encyclopedie trekt de schrij ver van leer tegen de vele tuin- tijdschriften die weinig prakti sche informatie bieden en vooral idyllische plaatjes voor schotelen. Daarnaast meent de tuinspecialist dat deze magazi- Muurtje lijmen nes lezers verleiden omh vol te stoppen met foeileS terracotta potten en sma ren plantenrekken, waan een 'nieuwe truttigheid'! opgeroepen. Dergelijken ringen komen daarom in boek niet voor. Wel beva een uitgebreid alfabetisd zicht van Belgische en Ni landse planten en er wor tips gegeven over bijvoor de tuininrichting. In dea hoofdstukken staan echü al wat foto's van droomtu die eveneens voor menig onbereikbaar zijn. Henvi Tuinplanten-enclopedie, F 99.90, ISBN 90 215 3;"* geverij: Groen Boekerij j Professor Sickbock was zijn ongesteldheid al spoedig weer te boven. Hij trad wankelend op een raam toe en opende het venster. „Ei, ei", zuchtte hij, diep ademend. „Dat nieuwe gas is waarlijk niet zonder gevaar. Ik verloor bijna het bewustzijn!" „Ja, het is gevaarlijk", zei Tom Poes. „Vóór je het weet ben je een paar uren van je leven kwijt. Nu, ik ga maar weer eens. Dag, professor. Bedankt voor uw chocola. De geleerde mompelde verstrooid een groet. Hij gaf zich geheel over aan het opsnuiven van de buitenlucht en keek peinzend naar het jagende zwerk. „Kijk, kijk", sprak hij tot zichzelf. „De natuur be gint in wind en hagel haar winterslaap reeds. Waar blijft de tijd?" Na deze woorden sloot hij het venster en trok zich terug om opnieuw hoeveelheden zero te gaan ver zamelen. Een werkzaam geleerde kan nu eenmaal niet veel tijd geven aan natuurbeschouwing en overpeinzing. Tom Poes was intussen verder gegaan. Hij liet de heu vels achter zich, stak een stuk grasland over en passeer de ten slotte een oude, knoestige eik. Tot zijn verrassing stak Kwetal bij zijn nadering het hoofd naar buiten. „Ik ben vannacht naar het Zuiden gegaan", verklaarde het mannetje desgevraagd. „In een streek waar de schaduw hangt, durf ik niet te blijven. Maar het is hier niet veel beter. Weet je ook waar Bommel is?" „In de stad, denk ik", zei Tom Poes. „O", hernam de ander. „In de stad. Midden in het gevaar natuurlijk. Ach, we moeten maar op hem vertrouwen, hè? Hij is de enige die de killers kan tegenhouden met zijn geweldig denkraam." Een volledig gelijmde constructie van beton- en metselstenen. Doe-het-zelvers gaan lastige klussen niet meer zo snel uit de weg, maar metselen blijft voor menigeen een brug te ver. Geen nood, want de laatste tijd ver schijnen er nieuwe materialen om steenconstructies op te trekken. Bak- en betonstenen laten zich ook lijmen. Het pro duct Steenvast is een koker met kleverige pasta, die met een spuitpistool in dunne lagen over de steen moet worden ver spreid. De uithard'ngstijd is af rolt hankelijk van het weer. 1 lijm zijn onder meer stel muurtjes, bloembakken tuinbanken tot maximaa tig centimeter hoog te b< Er ontstaan, anders dan metselen, geen voegen. 1 ker Steenvast kost om en de twintig gulden en dat doende om ongeveer an ve vierkante meter stene verlijmen. Info: Firma Hj doorn, Oud-Loosdrecht. 5823398. versierd met goudgekleurde granaatappels en decoratieve punten blijven foto gpd wordt gebroken. Hierdoor ont staan er allerlei luwe plekjes in de tuin en daarvan profiteren onder meer planten en vlin ders. Een massieve wand buigt de wind weliswaar af, maar een aantal meters verder valt hij weer krachtig op het erf neer. Opvallend is dat de kleur don kergroen eens bijzonder ken merkend was voor ijzeren sier- smeedhekken, terwijl deze exemplaren tegenwoordig in al le kleuren van de regenboog gretig aftrek vinden. „Wij leve ren ze in tweehonderd tinten", zegt de directeur van Fancy Fe nces, fabrikant van siersmeed- hekken te Bedlum. „Ik heb zelfs een keer een roze exemplaar verkocht. Belangrijk is echter dat de kleur van een siersmeed- model zeer bepalend is voor de complete uitstraling: een huis met blauwe kozijnen en een blauw hekwérk: dat biedt sa men een fraaie aanblik." Ook ijzeren sierhekken doemen, net als kastanjehouten omheinin gen, steeds vaker op in stads wijken. „In vroeger tijden kwa men ze alleen voor in landelijke gebieden en bij statige heren huizen in oude stadswijken, maar de laatste tijd wonen veel van mijn klanten ook in nieuw bouwwoningen. Het heeft wel licht te maken met een nostal gische verlangen naar het verle den." Een bijzonder voordelige en ouderwetse afscheiding is de houtwal. Voor de uitvinding van prikkeldraad werden hout wallen vooral door boeren aan gelegd, zodat het vee niet kon weglopen. De aanleg en het on derhoud vormen een flinke klus, want een houtwal bestaat uit een dertig centimeter tot een meter hoge aarden wal, waarop bomen en moeilijk doordringbare struiken geplant moeten worden. Een houtwal is helemaal compleet als aan bei de zijden een greppel is gegra ven, maar dat is niet noodzake lijk. Liefhebbers moeten wel een omvangrijke tuin hebben, omdat een degelijke houtwal minimaal twee tot vijf meter breed is. Deze ruimte is vereist om er een aantal bomen en doornige struiken in te laten groeien zoals de braam, mei doom, sleedoorn en honds roos. Het onderhoud van een houtwal is een geregeld terug kerend karwei: de bomen en struiken moeten jaarlijks wor den gesnoeid. Afrasteringen van wilgentenen zijn ook duurzaam en milieu vriendelijk. De takken zijn af komstig van de katjeswilg. Ze worden geoogst in november en zijn tot maart, april te ver werken. De techniek vereist enige ervaring. Wie het wil laten doen moet rekenen op 80 tot 120 gulden per vierkante meter. Bij de stichting Wilg en Mand (0229 263568) kan advies wor den ingewonnen. Invloed huisdA Engels onderzoek toont as mensen met een hond mé van stress hebben. Engels onderzoek toon; mensen met een hond,[ ander huisdier minderh klachten hebben, mindf van kleine lichamelijke^ ken en psychisch beter vel zitten. Huisdierbezir hebben vooral opvallemi der last van stress. Ditt; een studie van onderzot aan de universiteit vanb se Warwick. „Het is beke mensen eerder geneigd; praatje te beginnen met mand als ze hun hondu dan wanneer ze alleenz is altijd gedacht dat dito leidt tot een grotere vrie kring die gunstig is voor welbevinden", zegt Glyi Om dit idee te testen we hondenbezitters, 44 katti hebbers en 43 mensen a huisdieren ondervraagd uit bleek dat elk persooo netwerk heeft van social ties, gemiddeld van veen recte familieleden, huisjj ten, vrienden en kenniss werd geen verschil gevo tussen mensen met enz dieren in huis. Vervolger gevraagd naar vriendsch die verband hielden met houden van een huisdiet tig procent van de hondi zeiden makkelijker vrient maken dank zij hun hou Doorvragen leerde dat hi zeer oppervlakkige vrient schappen ging; men ken kaar vaak niet eens bij na Kattenbezitters legden gt verband tussen hun kate nieuwe vrienden. „Mens zonder huisdieren leggei le contacten via hobby'si dere vrijetijdsbestedinge dus Collis. Opvallende vï len zijn er echter wel ini melijke klachten en socia zijn tussen de deelnemei stress het laagste bij katti zitters, gevolgd door met met honden. Personen s huisdier zijn het meest gt voor stress. „Dit voordeti de gezondheid dat wordi socieerd met huisdierbe komt in elk geval niet dot ander sociaal netwerk M hoe het wel komt is nogt delijk." Schuttingen die een gevoel van privacy bieden, maar waardoor ook de buren in de gaten kunnen worden gehouden, zijn volgens de leveran ciers zeer in trek. foto anp Stadsbewoners hebben graag een vleugje van het traditionele platteland dicht bij huis. Ze sle pen daartoe allerlei attributen aan. Of ze zoeken het in een boerenhek. Betrekkelijk nieuw is een nostalgisch ogende om heining van kastanjehout rond om de tuin. Die zou in het na derende seizoen van tuinklus- sen als het aanleggen van een erfafscheiding wel weer eens verder kunnen oprukken. Nederlanders hebben de laatste jaren talrijke nieuwe tuin vari anten ontdekt. Japanse tuinen, mediterrane tuinen, rotstuinen, diervriendelijke tuinen, Feng- shui tuinen, noem maar op. Toch blijft de goegemeente trouw aan het bekende gazon omringd met enkele planten en struiken; de gewone tuin dus. Het aantal mogelijkheden om al die tuinen te omheinen of van bijzondere toegangshekken te voorzien is de afgelopen jaren drastisch gegroeid. „Kastanjehouten hekken zijn de laatste tijd enorm populair, omdat velen de vervlogen ro mantiek van het buitenleven in huis en tuin halen", zegt Cees van Vliet. Hij is directeur van Van Vliet Kastanjehout in Leer- sum, waar van geïmporteerd Frans kastanjehout palen en spits toelopende latten worden gemaakt. De onbehandelde, ru we latten worden met ijzer- draad op een onderlinge af stand van tien tot vijftien centi meter aan elkaar verbonden, zodat ze een hek vormen. Voor de definitieve verankering zor gen dikke palen die na pakweg elke twee meter in de grond ko men te staan en waaraan een reeks latten wordt vastgemaakt, et hek kan langer dan twintig jaar meegaan, zonder te gaan rotten. Het is bovendien mi lieuvriendelijk, omdat in het hout looizuur zit dat voor een goede duurzaamheid zorgt: im pregneren ofwel chemisch be handelen is overbodig. Nadeel zijn de gaten tussen de latten waar buren genadeloos door- De traditionele groene inrijpoorten nog steeds populair. heen kunnen kijken, al kan een klimop daar weer veel aan af doen. Overigens zijn compleet dichte schuttingen, in tegen stelling tot een aantal jaren ge leden, uit de tijd. Annet Overweg van tuinhoutle verancier Hillhout/Bergenco vertelt: „Omheiningen met openingen waar alleen de eige naar van de schutting doorheen kan zien en inkijk onmogelijk is, worden momenteel goed verkocht." Een schutting met gaten is daarnaast beter voor de groei en bloei in de tuin, omdat de wind door de openingen D£ JACOB* WW //V d£t maqcowst a/ao al <Sf/V s.os. a/aaj? 0£ *vst- hsacast gezotscem.'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10