,eiden Regio Politie trots op nieuwe aanpak geweld OPHEFFINGS UITVERKOOP Terras theehuis fors groter j) uithuis on Sieboldhuis is vellicht niet op tijd daar voor de keizer KEUKENKOPERS OPGELET! Mmi, Met of zonder borrel de 100 halen Rijnland kan met truc miljoenen verdienen NDERDAG 11 FEBRUARI 1999 i wim wegman. 071-5356414. plv.-chef herman joustra, 071-5356430 DMAS ERDBRINK het bezoek van de Japanse ijzer aan Leiden doorgaat, eelt het Von Sieboldhuis arin een belangrijke rol. In pand aan het Rapenburg inien straks permanente en delijke tentoonstellingen er de gezamelijke relatie ssen Japan en Nederland naf de 17de eeuw. Verder illen er culturele en zakelijke tiviteiten plaatsvinden. Het de bedoeling dat het huis yens een informatiecentrum irdt voor zowel Nederlan- rs als Japanners. Het is echter de vraag of het üls op tijd af is. Op dit mo ut zit het kantongerecht ig in het pand. Dat verhuist april naar het voormalig idsch-Dagbladgebouw. De ksgebouwendienst, eige- ar van Rapenburg 19, heeft n Japanse architect inge- lurd om het pand te restau- ren. Er moet nog veel wor- n verbouwd. „Het is van nnen een gribus", vindt En- Isman. Het is dan ook niet lodzakelijk dat het gebouw illedig is gerestaureerd voor opening. „Hoe later in het ar de Japanse keizer komt, e groter de kans dat het Von boldhuis af is", zegt En- Isman. Een ander probleem is de fi- nciering. De totale restaura- kost 'enkele miljoenen'. De nenvverkende partners voor Von Sieboldhuis, de ge rente Leiden, de Universti- Leiden, Naturalis, het ksmuseum voor Volken- nde, de Japanse Ambassade Japanse kamer van ophandel zijn hard op zoek r geld voor het huis. Pecht- verwacht dat de fondsen op tijd rondkomen. Het Von Sieboldhuis moet niet de enige publiekstrekker worden. Naturalis en het Rijksmuseum voor Volken kunde organiseren ieder een grote tentoonstelling. Natura lis zal een samenstelling ma ken van haar eigen Japancol lectie -waar Von Siebold aan de basis heeft gestaan- en het Rijksmuseum ontvangt een collectie uit Japan. „Dat zijn de allergrootste Japanse kunstschatten uit de 17e en 18e eeuw. De collectie blijft honderd dagen en is exclusief in Leiden te zien", vertelt En gelsman. Beide musea organi seren ook tentoonstellingen in Japan. Om de beeldvorming van Leiden als nationaal centrum voor de viering van het Japan jaar een steuntje in de rug te geven heeft Pechtold voor de landelijke stichting '400 jaar Nederland - Japan' gratis on derdak geregeld in het oude weeshuis aan de Hooglandse- kerkgracht. Volgens de wet houder zullen er vooral in de zomer van 2000 veel dingen te doen zijn in de stad. Op dit moment wordt aan een groots programma gewerkt waar ook de gewone Leidenaar veel van zal merken. Het is de bedoe ling dat alle aspecten van de Japanse cultuur worden be licht. „Je moet denken aan Go-kampioenschappen, Sus hi en Origami zegt Pecht old. Voor protesten van belan gengroeperingen van slachtof fers van de Tweede Wereld oorlog is de wethouder niet bang. „Een van die groeperin gen gaat een tentoonstelling organiseren in de Pieterskerk waar aandacht aan dit onder werp zal worden besteed." 1OO topklasse keukens 50% korting GRATIS thuisbezorgd GRATIS montage (Heeft tt nee Alleen op do. 11, vrij. 12 I en za. 13 februari 1999. Beverwijk Meubelboulevard, Parallelweg 114 Vervolg van voorpagina Districtscef B. Wijbenga van de Leidse politie is trots op het nieuwe systeem van geweldsanalyse. De politie hoopt hiermee geweldsincidenten beter in kaart te krij gen en te bestrijden. ,,Maar de echte trots komt als de gegevens, die we op deze nieuwe manier verzamelen, ef fect krijgen in het voorkomen van geweld." leiden annet van aarsenals we bijvoorbeeld met de ho reca om tafel zaten. Bij welke Wijbenga legt uit dat dat gede- incidenten ging het nou eigen- tailleerd inzicht in geweld tot lijk om uitgaansgeweld? We nog toe ontbrak. „We zaten el- wisten het niet precies. Het kaar een beetje aan te kijken, computersysteem van de poli tie is vooral gericht op het ma ken van processen-verbaal en niet op het uitdraaien van pre cieze gegevens. Nu zijn we daar toe in staat, kunnen we maan delijks rapportages maken en de gegevens vergelijken. Met wat we op deze manier te we ten komen, kan de politie haar voordeel doen. Maar ook de horeca, schooldirecteuren en onze andere strategische part ners." Overigens plaatst Wijbenga een relativerende kanttekening. „We moeten wèl oppassen dat we niet met de hype meegaan en de indruk wekken dat het onveilig is op straat. Het is - heb ik de indruk - in Leiden niet onveiliger dan een aantal jaar geleden." Universiteit De politie Leiden/Voorschoten heeft de operationele gewelds analyse zelf ontwikkeld, samen met de vakgroeg criminologie van de Leidse universiteit. „De luis in de pels, die ervoor zorgt dat we als politie niet bedrijfs blind worden", zegt Wijbenga. yo- - ja "J De gemeente is tegemoet gekomen aan de wensen van de nieuwe eigenaar van het theehuis bij het Van der Werfpark. foto hielco kuipers leiden dorith ligtvoet De renovatie van het theehuis in het Van der Werfpark is begonnen. De gemeente is aan het grootste deel van de wensen van de nieuwe eigenaar H. Choufour tegemoet ge komen. Het terrgs aan de kant van de Doe- zastraat verdwijnt, maar daarvoor in de plaats krijgt het theehuis extra terrasruimte met zicht op het Van der Werfpark. Chou four hoopt zijn zaak rond Koninginnedag te kunnen openen. In plaats van de huidige vijftig vierkante meter wordt het terras straks tweehonderd vierkante meter groot. De stoeltjes komen in een V-vorm achter en naast het theehuis te liggen. Aan de Doezastraat wordt het ge bouwtje van het trottoir gescheiden door een haag. Rond het terras komt een sier hek. Het theehuis krijgt straks waarschijn lijk twee ingangen, een aan de zijde van het park en een aan de Doezastraat. Om ruimte te scheppen voor het terras wordt de huidige ingang tot het Van der Werfpark een paar meter verlegd. Ook het asfaltpad wordt in de toekomst wat smal ler. Het theehuis zelf wordt opgeknapt, maar blijft verder even groot. De struiken rond het theehuis verdwijnen, maar bomen hoeven voor de renovatieplannen niet te sneuvelen. De gemeente hoopt dat de sociale con trole in het park groter wordt als terrasgan- gers vanuit het theehuis een blik op het park kunnen werpen, licht Karin Jansen van het bureau groenontwerp van de ge meente toe. De laatste jaren heeft het park een slechte naam, omdat er in de zomer kampvuren zijn, er soms vechtpartijtjes uit breken en zwervers zich in het park ophou den. Sinds de bouw in 1991 heeft het vierkan te gebouwtje tal van eigenaars gekend. De laatste die de pijp aan Maarten gaf, was een bloemenverkoper uit Rijnsburg. Daarvoor gingen enkele horecaondernemers met het theehuis de mist in. Choufour heeft er bij de gemeente op gehamerd dat hij van het zaakje alleen een succes kan maken als het terras kan worden uitgebreid. Choufour is tevreden over de medewer king van de gemeente. Hij vindt het alleen jammer dat aan enkele van zijn wensen niet tegemoet is gekomen. „Zo mocht ik het gebouw niet uitbreiden om een nieuwe keuken te plaatsen. De omzet zal dus voor al van het terras moeten komen. Ook voor het plaatsen van stoeltjes aan de waterkant kreeg Choufour geen toestemming, omdat de gemeente niet wil dat bezoekers van het park over het terras heen moeten lopen. Het Van der Werfpark zelf krijgt aan de Doezastraat 2a een nieuwe ingang. De ge meente hoopt dat het achterpad in het park hierdoor straks vaker wordt gebruikt. Beide toegangen krijgen een hondenroos- ter. Het realiseren van zijn plannen kost Choufour naar schatting vijftig- tot zestig duizend gulden. De eigenaar verwacht dat hij het grootste deel van de opknapbeurt, ook het nieuwe toegangshek tot het park, uit eigen zak moet betalen. har al die neven, nichten en ïkenden van 'tante Ria' oonden, wist Jaap Lasschuit iet. Haar adresboekje kon ze ilf niet vinden en als neef is tsschuit niet zo op de hoogte in haar familie- en kennissen- ing. Kinderen om dit soort tken te regelen heeft Maria itronella Kettenis niet. Omdat haar honderdste verjaardag "•h groots wilde vieren, aatste neef Lasschuit enkele agen geleden maar een adver se in deze krant. 'Tante Ria, feliciteerd met uw 100ste tjaardag op 10 februari 1999', stond er. Met de uitnodiging voor familie en kennissen om haar te feliciteren. Het had effect. Gistermiddag tussen twee en vijf uur kwamen er zo'n vijftig mensen langs, in het recreatiezaaltje in de Ro bijn. Ze zetten haar letterlijk in de bloemen. „Ik kan wel een bloemenwinkel beginnen", riep mevrouw Kettenis in haar mooiste jurk op een versierde "stoel. „Ik heb even een vrije dag genomen", grapte ze. Zenuwachtig is ze niet, deze Leidse die gisteren de eeuw haalde. „Ikke niet. Die dag De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad komt ook wel om." Als er een oude verzorgster uit de Robijn voor haar neus staat, staart Kettenis haar lang aan zonder een spoor van herkenning. „Ik word wel oud, maar ook ach terlijk." Maar ze lacht erbij. „Ik voel me nog best, maar ik hoef er geen honderd jaar meer bij." Haar geheugen is dan ook haar enige gebrek. Volgens haar neef gebruikt ze nog geen aspirien tje, en verder luistert ze braaf naar de dokter. „De dokter heeft gezegd dat ik goed moet blijven eten. Dus dat doe ik maar." En dat weten haar gas ten. Ze neemt het ene na het andere rechthoekige cadeautje in ontvangst, maar maakt ze niet open. „Ik weet wat erin zit: chocola." „En anders neem je toch af en toe een borreltje?" adviseert een vriendin. „Dat is goed voor je." Maar dat wijst mevrouw Kettenis onmiddellijk van de hand. „Nee, dat doe ik niet. Ik heb al twee vriendinnen verlo ren aan de drank. Daar begin ik niet aan." Haar vriendin pro beert het no'g een keer: „Je raakt er niet meteen aan ver slaafd..." Tante Ria is echter niet te vermurwen. Ze drinkt deze middag thee. 33 jaar lang werkte ze in de Hortus Botanicus in Leiden. Daar werkte ze in de kassen en hield ze het kantoor schoon. Toen ze 65 werd, ging ze met pensioen. Nu woont ze alweer tien jaar in de Robijn. „Ik heb het hier naar m'n zin. Daar door blijf je jong hè. Als je chagrijnig bent, dan haal je het niet. Ik ben nooit chagrijnig." Roept mevrouw Kettenis stellig dat ze geen druppel alcohol tot zich zal nemen, Jan de Leeuw zwéért bij zijn dagelijkse bor reltjes. Deze Leidenaar vierde gisteren zijn 101ste verjaardag, die hij volgens eigen zeggen juist door de jenever haalde. „Ik drink ze natuurlijk niet de hele dag door, ben je gek". De Leeuw zit in zijn aanleunwo ning van het Van der Willigen- hof op de bank, borrel en ge bakje binnen handbereik. „Je moet je tijd en je max kennen. Normaalgesproken drink ik er anderhalf per dag, maar met een speciale gelegenheid als vandaag mogen het er wel drie zijn." Dat hij van een neut houdt, dat weet iedereen in zijn omgeving, ook zijn achterkleindochter. Ze geeft hem een klein pakketje, met de mededeling dat het 'echt iets voor hem' is. Als De Leeuw het papiertje heeft los gescheurd komt er een borrel glaasje tevoorschijn met op schrift: 'een slok voor een ouwe bok'. Het glas is groter dan dat waar De Leeuw juist zijn borrel uit drinkt. „Ik zal hem wel nooit volkrijgen", lacht hij. „Behalve als ik 'm zelf vul na tuurlijk." Vanaf zijn negende jaar heeft De Leeuw altijd gewerkt Van 1947 tot 1965 was hij portier bij het Leidsch Dagblad. „Toen ik 65 werd ben ik er onmiddelijk mee uitgescheden. Anderen zeiden 'ik werk tot m'n dood', maar ik niet. We betalen er voor, dus dan moet je d'r van trekken zodra je het kan. janneke de jonge- De organisaties, waarmee de politie samenwerkt, hebben grote belangstelling voor het nieuwe systeem. Bij de ontwik keling ervan zijn flink wat vra genlijsten gestuurd naar onder andere scholen, woningbouw verenigingen, de Leidse horeca, de LWO, de GGD, Riagg en ver slavingsbureaus. In alle geval len kwamen de lijsten ingevuld terug. Vanmiddag reikte Wijbenga de eerste rapportages uit aan wethouder H. Baaijens (inte graal veiligheidsbeleid). Het was een bijeenkomst waaraan veel gewicht werd gegeven. Het bleef niet bij de overhandiging van een stapeltje papieren. Zo was er voor de gelegenheid een deskundig forum samengesteld om vragen te beantwoorden. Het district Leiden/Voorschoten is het eer ste binnen Hollands Midden en zelfs ook landelijk dat met de operationele geweldsanalyse gaat werken. Het is de bedoe ling dat uiteindelijk ook de an dere districten met het systeem gaan werken. leiden ruud sep Het Hoogheemraadschap van Rijnland verwacht niet minder dan 50 miljoen gulden te kun nen verdienen met een inge wikkelde belastingtruc. De truc houdt in dat een grote Ameri kaanse investeerder alle water zuiveringsinstallaties van het schap least, waarna Rijnland de spullen direct weer terugleast. De constructie levert het schap als alles goed gaat een aanzien lijk rentevoordeel op, dat in één keer kan worden geïncasseerd. De Verenigde Vergadering moet volgende maand een besluit nemen over de belastingcon structie. De constructies van heen en weer leasen of verkopen en te rugleasen zijn binnen de Ne derlandse belastingwetgeving niet meer mogelijk. Met een partner in het buitenland is de constructie nog wel mogelijk, al wordt ook in Amerika gewerkt aan reparatiewetgeving die in ieder geval het heen en weer leasen onaantrekkelijk moet maken. Aan de constructie is een aantal risico's verbonden. Wan neer de transactie op het laatste moment moet worden afgebla zen, kan het gebeuren dat Rijn land op moet draaien voor maximaal zo'n zeven miljoen gulden aan adviseurskosten plus een schadeclaim die in de miljoenen zal lopen. Wanneer het eenmaal gesloten contract moet worden verbroken, kan de schade voor Rijnland zelfs nog groter zijn. Leaseconstructies met een buitenlandse partner worden in Nederland veel gebruikt door instellingen die buiten de ven nootschapsbelasting vallen, zo als openbaar-vervoersbedrij ven, nutsbedrijven en vlieg maatschappijen. Op bijna al het rollend materieel (bussen, trei nen, maar ook de slurven op Schiphol), maar ook de meeste elektriciteitscentrales en afval verwerkingsinstallaties brengen op die manier extra geld op. Tot nu toe hebben ook negen wa terschappen hun waterzuive ringsinstallaties ondergebracht in een grensoverschrijdende leaseconstructie. Het meest opvallende van grensoverschrijdende leasecon structies is dat het de Neder landse schatkist geen cent kos .Alleen de Amerikaanse schat kist is de klos", vertelt de Leidse hoogleraar belastingrecht P. Kavelaars. „Dat is misschien ook de reden waarom er in Ne derland niets aan wordt ge daan. Het is een probleem dat in de Amerikaanse wetgeving zit. Door zo'n constructie wordt het voordeel hierheen gesluisd. Het dagelijks bestuur van Rijnland doet het voorstel om over te gaan tot de belasting- constuctie desondanks 'met enige aarzeling'. Daarbij spelen niet alleen de risico's, maar ook 'aspecten van maatschappelij k/ethische aard' een rol. Het bestuur is overigens niet una niem in haar voorstel: één van de leden van het college van dijkgraaf en hoogheemraden is tegen. Het voornemen van het be stuur is om de opbrengst van de constructie voorlopig in kas te houden en alleen de rente te gebruiken. Pas na afloop van de leaseperiode - tussen de 20 en 25 jaar - kan het hele bedrag worden benut. Op deze manier wil het schap de risico's van de constructie zo veel mogelijk be perken. Gekraakte opslagruimte ontruimd leiden annet van aarsen De gemeente heeft gisteren te gen de avond een opslagruimte aan de Koppenhinksteeg laten ontruimen, die een dag eerder door Eurodusnie was gekraakt. De ruimte, die de weggeefwin- kel in de vroegere boekhandel Manifest verbindt met het nieu we eetcafé 'McDusnie in Las Vegaswas - aldus de gemeen te - in gebruik bij een loodgie ter. De krakers boden geen ver zet bij de ontruiming. Eurodusnie had de opslag ruimte gekraakt, omdat die vol gens deze organisatie al vijf maanden leeg stond. De kra kers hadden de ruimte willen gebruiken als opslagruimte voor de weggeefwinkel aan de Hooglandse Kerkgracht. De loodgieter, gisteren bij de ont ruiming aanwezig, stelde echter dat hij het pand nodig heeft voor zijn bedrijf. Hij heeft van de gemeente een 'om niet-con- tract' voor dè opslagruimte. Eurodusnie protesteert tegen het feit dat de gemeente het pand in gratis bruikleen heeft gegeven aan een commercieel bedrijf. Een woordvoerder: „Dat is wanbeleid van de ge meente. Behalve Eurodusnie zijn er nog fors wat ideële orga nisaties te bedenken, die de ruimte graag hadden gebruikt. De bloemen en planten waren gistermiddag niet aan te slepen. „Ik kan wel een bloemenwinkel beginnen", riep mevrouw Kettenis. foto henk bouwman Leidenaar mishandelt echtgenote leiden ning in de Stevenshof. In het LUMC werden een gebroken Een 39-jarige Leidenaar heeft neus en een beschadigd trom- zijn 37-jarige echtgenote van- meMies geconstateerd. De man morgen mishandeld in hun wo- is aangehouden. Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. Onze zéér hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting waaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bieleteldcr - Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 i decoratiematerialen van o.a. Lumiere, Casa - Apart. 1 raad wordt verkocht. Profiteer hiervan. U bent van harte welkom -■EXCLUSIEVE I NTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17