eiden Regio Nieuwbouw 'Bona' kost miljoenen Ouderdag als lokker universiteit Arbeidsbureau helpt 2731 werkzoekenden aan een baan Avondwinkelier neemt toch maar een avondje vrij og geen uitbater and café stadhuis Discussie over Aalmarkt Voorzitterskandidaten PvdA presenteren zich in Leiden Aanranding op Rapenburg UNDAG 8 FEBRUARI 1999 wim wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 akkerswedstrijden ROC «n_» Het Regionaal opleidingscentrum (ROC) Leiden houdt ensdag 10 februari zijn jaarlijkse wedstrijden bakken en pa- erie. Aan deze competitie nemen 137 deelnemers van het C Leiden en tientallen bakkers van en patissiers uit het be- jfsleven - onder wie die uit Huis ter Duin en het Kurhaus in leveningen - deel. Hun producten zijn door het publiek te vonderen in de vestiging van het ROC aan het Lammen- ianspark. De tentoonstelling is geopend van 14.00-20.00 uur. jnd steekt bijna huis in brand en» Een jongetje van vijf, dat een doosje lucifers had be- chtigd, stak er spelenderwijs er paar af. Voor hij het in de ga- had, vatte eerst een matras en later ook kleding vlam. chts door snel ingrijpen van de ouders kon een ramp in de us Brandsmalaan voorkomen worden. Ze wisten tijdig het ur te doven. Door de hevige rookontwikkeling moesten ou- s en kind voor onderzoek naar het Rijnlandziekenhuis wor- vervoerd. leiden marc vlek Het Arbeidsbureau Leiden heeft het afgelopen jaar 2731 werkzoekenden aan een baan gehol pen. Dat zijn er ruim 400 meer dan in 1997. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het Regionaal Bestuur Arbeidsvoorzieningen Rijnstreek. Deze stijging liet zich vooral gelden bij de doelgroe pen: 814 langdurig werldozen en 376 personen uit een minderheidsgroep vonden een baan. Van de geplaatse werkzoekenden waren er 500 veertig jaar of ouder. „Wij hanteren drie categorieën", zegt C. van der Zwet, directeur van het Arbeidsburau Leiden. „Categorie 1 is direct plaatsbaar en 2 is redelijk snel plaatsbaar. Het moeilijkste is categorie 3. Daar richten wij ons voornamelijk op." De groei is vooral verklaarbaar door de econo mische groei. „De vraag naar werknemers is enorm toegenomen", aldus Van der Zwet. „Daar om kunnen wij veel mensen, van universitair op geleiden tot mensen die alleen lagere school heb ben gedaan, aan een baan helpen. Maar de grootste groep komt toch terecht in ongeschoold productie- of magazijn werk." Voor 1263 werk zoekenden werd een bemiddelingsplan opge steld. In een dergelijk plan kunnen onder andere beroepskeuze-advies, scholing of sollicitatietrai ning opgenomen zijn. In de gehele Rijnstreek (Alphen aan den Rijn, Gouda, Leiden, Lisse en Katwijk) hebben de ar beidsbureaus in totaal 7865 werkzoekenden op de arbeidsmarkt geplaatst. Dat zijn er 500 meer dan in het jaar daarvoor. De grootste groei had plaats in de zakelijke dienstverlening en de hore ca. Andere groeiers waren de groot- en detail handel, de zorg en de bouw. De werkgelegenheid in de Rijnstreek nam toe met 2,5 procent. De ar beidsbureaus registreerden bijna 2000 vacatures meer dan in 1997, terwijl het aantal werkzoeken den juist afnam. De arbeidsbureaus verwachten dat de krapte op de arbeidsmarkt ook in 1999 aanhoudt. uikpartij na drankgebruik jENEen 37-jarige man uit Oegstgeest raakte gisteravond als olg van overmatig drankgebruik bij de Hoogstraat te water, istanders haalden hem er weer uit. Omdat hij bij zijn onge- de duikpartij licht gewond was geraakt, wilde de GGD hulp enen. Dat weigerde de man echter pertinent; hij werd zelfs ressief. Toen hem te verstaan werd gegeven dat hij kon kiezen een medische behandeling of insluiting wegens openbare mkenschap, koos hij eieren voor zijn geld. Ian geslagen en gestoken Len» Een 24-jarige Oegstgeestenaar raakte gisteren gewond [een schermutseling op de Haarlemmerstraat. De man ver- Jarde dat hij van achteren een klap kreeg, kwam te vallen en fer ook zijn horloge miste. Ambulancepersoneel constateerde [de man ook een steekwondje had opgelopen in de onder- jk Hij is ter controle meegenomen naar het LU MC. felitie neemt apparatuur in beslag kn» De Leidse politie heeft vannacht op het Rapenburg de pdsapparatuur van een 27-jarige bewoner in beslag geno- |n. Om 02.30 uur kwam de eerste melding wegens overlast tien. Toen de man na herhaaldelijk waarschuwen de volu- flaiop nog niet temperde namen de agenten de boel in be- g. De man kreeg een proces-verbaal. lan mishandelt zijn ex-vrouw en» Een 31-jarige Leidenaar is vannacht door de politie in nend na mishandeling van zijn ex-vrouw en'zijn dochtertje, id 01.30 uur vervoegde hij zich bij het adres van zijn voor- ige echtegenote aan het Jacques Urlusplantsoen. Onder in- :d van drank sloeg hij haar en zijn dochter van 9 jaar. De uw wist te woning te ontvluchten en de politie te bellen, in die arriveerde was de man verdwenen. Later is hij alsnog gehouden. len wat de plannen van de on dernemers precies zijn. Klaas de Vries, gemeentese cretaris en projecüeider van de verbouwing van het stadhuis, wil evenmin ingaan op de twee overgebleven plannen voor het grand café. „We hebben ver schillende eisen neergelegd. Binnenkort komen beide on dernemers een presentatie ge ven. Daarna zal wethouder T. van Rij (PvdA) een beslissing leiden henk v jn nog twee voor het grand café dat in itadhuis moet komen. De horeca-uitbaters zijn ge- i na een selectieronde van. igadigden. Het bouwkun- adviesbureau FMH uit sfoort begeleidt de ge- te met het selecteren van teindelijke kandidaat. Ar- Dijkhuizen, medewerker iet bureau wil niet vertel- De Leidse universiteit gooit een extra wa pen in de strijd om studenten te werven: de ouderdag. Door ouders van potentiële leer lingen een proefles te geven, konden ze rui ken aan het toekomstige universitaire leven van hun kinderen. Zaterdag kwamen 325 trotse vaders en moeders van nu nog VWO'ers in het Academiegebouw aan het Rapenburg bijeen. „Weet u misschien waar ik les heb?", vraagt een verlegen veertiger met bril aan een geschiedenisstudente. „Hier de trap op en linksaf. Zaal acht", antwoordt het meisje vrolijk. Service met een glimlach. Tevreden wandelt de veertiger 'zijn' lokaal binnen om een proefles geneeskunde te volgen. In zaal acht is de les over suikerziekte al be gonnen. Driftig Schrijft een aantal aanwezi gen met de professor mee. Aan het eind van het onderricht wordt de docent be stookt met vragen van zijn toehoorders. Het lijkt alsof de ouders hier meer voor zichzelf zijn. „Dat kan kloppen", zegt de woordvoerder van de universiteit Wim van Amerongen. „Een gedeelte komt om te kij ken hoe een universiteit er nou uit ziet. An deren, ex-studenten, komen voor de her kenning. Maar het grootste deel is hier om de universiteit te bekijken waar hun kind misschien heengaat." Van Amerongen vindt niet dat de Leidse universiteit zichzelf door een ouderdag als een oubollige school afschildert ten op zichte van de andere universiteiten in Ne derland. „We profileren ons absoluut. Dat doen we door een gedegen begeleiding, een goed advies en een persoonlijke bena dering te geven aan de studenten. Of dit niet erg schools is? Het kan inderdaad ne gatieve associaties hebben. Wij leggen het liever positief uit: we werken systematisch aan een hoger rendement." Dat rendement, 'Het Leidse studiesys teem' genaamd, is het sterkste middel in de strijd om aan nieuwe studenten te komen. Van Amerongen: „De concurrentie is erg groot. Scholieren uit de vierde klas VWO komen al naar onze open dagen. Dan be ginnen we te werven." Het overhalen van scholieren om toch en van 90 uur waren voor niet ongewoon. Drieën- jaar lang stond Farog Tah- an zeven dagen per week jn avondwinkel Rem- dt aan de Breestraat. Geen geen vrije avon- geen vakantie. „Toen ik winkel begon, heb ik be- :n altijd open te zijn. Met met oud en nieuw, alle iden. Dan weten mensen ze aan toe zijn." heeft 'ie wel gelijk in. de openingstijden van ivondwinkel wil je niet na- ;en. Dat pak suiker of het londenvoer wil je onmid- jk kunnen halen als je mis- in het keukenkastje. Fa- ras voor dit idee wel te en. „Ik vind het werk leuk, dnd ik het ook niet erg om ce avond te zijn. Het is leuk om met de klanten om te gaan, je leert van het contact met mensen." Beetje jammer alleen dat hij, tegelijk met het fiat dat hij van de gemeente kreeg om zijn winkel te begin nen, aangenomen werd als tolk. En omdat hij niet kon kie zen, koos hij maar voor allebei. Zodoende was hij de afgelopen drieënhalf jaar gemiddeld ne gentig uur in zijn winkel te vin den. En liep hij daarnaast nog ettelijke uurtjes rond in zieken huis en rechtbank, om Iraniërs die geen. Nederlands spreken te tolken. Vanuit het Iraans in derdaad, zijn moedertaal. Dat tolken heeft 'ie zo onderhand al wel een beetje terugge bracht, maar niet helemaal. „Dat doe ik niet. Ik vind dat tolken zo ongelooflijk interes sant, je heb contact met heel s~ -\ jy SA De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, Is het symbolische middelpunt van de stad andere vlakken van het volk: advocaten, dokters... Die twee banen naast elkaar, dat houdt het afwisselend." „Mijn klanten vroegen wel eens hoe ik het volhield. Soms stond ik doodmoe achter de toon bank en dan zeiden ze 'je bent gek, je moet naar huis'. Maar dat kon niet. Als je er eenmaal aan bent begonnen, dan moet je door. Ik had geïnvesteerd in deze zaak, dan moet je er alles voor geven." Zelfs zijn sociale leven ging eraan. „Sociaal leven heb ik niet meer. Dat is volledig verdwenen. De groep vrienden waar ik drieënhalf jaar geleden mee omging, werkt overdag. En ik 's avonds." Als je denkt dat dat Farog aan zijn hart ging, dan heb je het mis. Iedere avond staat hij vro lijk lachend in zijn winkel en maakt met iedere klant een praatje. „Diep in m'n hart mis te ik het wel, maar daar heb ik niet aan toegegeven. Als je je zelf zielig gaat vinden, dan kan je het niet meer. Ik vond het wel eens leuk om te kijken hoe ver ik kan gaan. Maar vanaf het begin had ik al het idee: zo kan ik niet doorgaan, ik moet een avondje dicht." Onlangs besloot hij daarom om voortaan op de donderdag dicht te gaan. Zijn vaste klan ten. die zo'n 90 procent van de omzet bepalen, hebben er geen problemen mee, integendeel. „De reacties zijn gigantisch. Vorige week was het hier ont zettend driLk, omdat iedereen langskwam om me te felicite ren. Ze vinden het terecht, zeg gen dat ik ervan moet genieten. Al die jaren zien ze iedere dag dezelfde kop, dus de mensen voelen zich betrokken." Afgelopen donderdag was zijn eerste vrije dag, maar die viel Farog Tahmasian voor zijn avondwinkel aan de Breestraat Als je jezelf zielig gaat vinden, dan kan je het niet meer. foto hielco kuipers een beetje in het water. Die af spraak met de leverancier van zijn scanner, die moest toch echt doorgaan. Maar vanaf de ze week gaat hij het er lekker van nemen. „Ik heb al mijn vrienden weer uitgenodigd om bij mij te komen eteit Ik hoop dat ik nog kan koken..." Agressief 'Met groot succes hebben wij kort geleden bij u in de buurt wederom een woning verkocht. Daar wij deze woning helaas maar één keer kunnen verko pen en nog steeds veel reacties krijgen met betrekking tot deze woning, vragen wij u, als u ook verhuisplannen heeft, ons uit te nodigen voor een vrijblij vend en kostenloos gesprek gratis waardebepaling!. Wij hebben een groot aantal kandi daten voor de woningen in uw buurt in ons bestand, waardoor wij tegen een interessant tarief uw woning graag zouden wil len verkopen'. Beetje agressief, deze brief van Visser Boom onroerend goed, die de afgelopen week bij heel wat Leidenaars in de bus viel. Dat vindt ook Ger Hukker, voorzitter van NVM makelaars afdeling Leiden. „Makelaars lo- De Leidse scholengemeenschap Bonaventura mag be ginnen met de nieuwbouw naast het hoofdonderkomen aan de Burggravenlaan. Burgemeester en wethouders van de gemeente zijn het eens geworden over de bijdra ge van 2,5 miljoen gulden voor de school en daarmee is de weg voor Bonavontura vrijwel vrij. maar voor Leiden te kiezen volgend jaar lijkt hard nodig. Had de universiteit dit jaar een stijging van 240 eerstejaars ten opzich te van 1998, volgend jaar ziet het er veel minder rooskleurig uit. Uit vooraanmel- dingscijfers blijkt dat de Leidse universiteit volgend jaar minder eerstejaars mag be groeten. „Volgens die cijfers staan we in derdaad in de min. Maar dat is wel vaker gebeurd. In de zomer trekt dat nog wel bij. Het is in ieder geval nog geen reden tot pa niek." 'Het Leidse studiesysteem' heeft op de ouders in ieder geval een goede indruk achtergelaten. Voor de vader en moeder van de niet aanwezige Twentse Angela Hendriks (19) is de beslissing gemaakt: hun dochter woont volgend jaar in Leiden. „Voor mijn gevoel zit het wel goed hier", aldus de vader. „We wilden weten wat deze universiteit bracht. Wij zijn betrokken bij de school van Angela. Dan is alle informa tie belangrijk. Vooral de begeleiding hier is goed. Het is toch ver van huis, nietwaar?" In maart komt Angela waarschijnlijk wel naar Leiden. Dan presenteren de studen tenverenigingen zich. leiden robbert minkhorst Het nieuwe pand, dat naast het (monumentale) Dudok-gebouw komt, kost in totaal vijf miljoen gulden. De Stichting Katholiek Onderwijs Leiden voerde sinds 1993 de onderhandelingen met de gemeente over de nieuw- bouwplannen. Het schoolbe stuur was bereid om de helft van de kosten voor zijn reke ning te nemen. Het nieuwe gebouw is hard nodig. Bonaventura, deel uit makend van het Alverna Colle ge, is nu verdeeld over twee on derkomens. Naast het hoofdge bouw is dat een aantal houten keten. Die verkeren bovendien in erg slechte staat. „Ik ben hier zeer gelukkig mee", zegt de nieuwe directeur M. Klaverkamp van Bonaven tura over de toegekende miljoe nen van het college. „Het bete kent dat alle leerlingen voort aan bij elkaar komen te zitten. Jarenlang was onduidelijk of de nieuwbouw door kon gaan en zo ja, hoe het dan door kon gaan." Bonaventura telt zo'n 900 scholieren. Meer dan de helft (ongeveer 500) bivakkeert in de barakken. Klaverkamp verwacht dat in april de bouw kan beginnen. In de nieuwe vleugel, die qua stijl bewust afwijkt van het be schermde, monumentale Du dok-gebouw, komen een aula, de practicumlokalen voor na- tuur-, scheikunde en biologie en twee gymzalen. De bouwtijd is ongeveer een jaar. Gemeenten tekenen overeenkomst op gebied van volwasseneneducatie leiden» is een overeenkomst getekend waarin de betrokken partijen zich uitspreken voor samen werking in de komende jaren. De volwasseneneducatie kent een voor het onderwijs opmer kelijke wijze van financiering. In de Wet Educatie en Beroeps onderwijs is vastgelegd dat ROC's en de samenwerkende gemeenten een gezamenlijke verantwoordelijkheid hebben bij het inzetten van de rijksmid delen voor de volwassenenedu catie. Jaarlijks wordt door de partijen in onderling overleg vastgesteld welk cursusaanbod door het ROC Leiden gereali seerd dient te worden. Zes gemeenten in de regio Lei den hebben samen met het ROC Leiden nieuwe overeen komsten getekend op het ge bied van volwasseneneducatie. Het betreft hier de gemeenten Alkemade, Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. De overeenkomsten die nu zijn getekend hebben betrek king op afspraken voor 1999 op het gebied van basiseducatie voor Nederlandstaligen, het zo geheten vavo (mavo/havo/vwo voor volwassenen) en Neder lands als tweede taal. Daarnaast menten gedeeltelijk behouden blijven. Bovendien vraagt het CPL zich af of de historische binnenstad als zodanig nog herkenbaar is na uitvoering van het project. Cultuurwethouder A. Pechtold is een van de deel nemers aan de discussie. Het CPL, dat afgelopen zo mer is opgericht, heeft onder meer als doelstelling het stimu leren van het stedelijk debat over belangrijke culturele kwes ties'. Bij het platform hebben zich instellingen aangesloten als Ars Aemula Naturae, de Vrienden van de Meelfabriek, het gemeente-archief, Vrienden van de Lakenhal en de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden. De gemeente heeft tot nu toe slechts beknopt aangegeven wat de verschillende varianten van het Aalmarktproject precies inhouden. Hoe het gebied er uit komt te zien is nog zeer ondui delijk. Met name de toekomst van verschillende monumenten is een punt van zorg. Dat is al thans de mening van het Cultu reel Platform Leiden, dat daar over op zondag 7 maart een bij eenkomst houdt in sociëteit De Burcht. Het platform wil graag per variant weten welke monumen ten eventueel moeten worden afgebroken en welke monu- pen uit de voorraad, die willen ze aanvullen, dus gaan ze op zoek naar huizen. Dat doe je dan met een advertentie in de krant, maar dit vind ik tegen het grove aan." Overigens stuurt Hukkers eigen kantoor. Drieman Garantiema kelaars in Alphen, zelf ook wel eens dit soort brieven. „Maar alleen als we een zoeker heb ben, en dan naar maximaal tien huizen. Aan deze ontwik kelingen zie je dat de woning markt echt overspannen is." We hopen maar dat huiseige naars niet overspannen wor den van dit soort brieven. j anneke de jonge» van de PvdA-afdelingen in de Leidse regio. De kandidaten gaan in debat met elkaar en worden over verschillende on derwerpen aan de tand gevoeld door onder anderen wethouder V. Molkenboer uit Leidendorp. De bijeenkomst begint om 20.15 uur. Vier van de vijf kandidaten voor het PvdA-voorzitterschap pre senteren zich vrijdag 12 februa ri tijdens een partijbijeenkomst in de Tuinzaal van sociëteit de Burcht aan de Burgsteeg in Lei den. Ze doen dit op uitnodiging leiden een man hen aan en deed het tweetal onzedelijke voorstellen. Twee Haagse vrouwen deden Omdat de vrouwen daar niet op zaterdag aangifte van aanran- ingingen, greep hij een mes. ding op het Rapenburg. Toen Onder bedreiging daarvan be- zij daar rond 17.00 liepen, sprak tastte hij hen alsnog.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9