Britten bezorgd over toekomst van Rover Concurrentie op het spoor mislukt Ruime keuze uit 140 telefoonabonnementen Economie Miljoenenjacht te groot Rabobank: nauwere band met Turkse ondernemers FNV wil arbodiensten deel van taken afnemen MAANDAG 8 FEBRUARI 1999 958 Benzineoorlog in grensstreek denekamp Er woedt een benzineoorlog in de Duitse grens streek. Daardoor is het prijsverschil met Nederland de afgelo pen weken nog groter geworden. Vanuit het oosten des lands gaan automobilisten dan ook massaal de grens over om in Duitsland te tanken, met name in het Twents-Duitse grensge bied. De benzineprijs ligt daar iets boven de DM 1,40 voor een liter Euro loodvrij. De 'normale prijs' is DM 1,58. Omgerekend is de Nederlandse consument er zo n veertig cent per liter goed koper uit. De benzineoorlog begon in Münster. Een 'vrije pomp' mag maximaal twee a drie cent onder de merkenprijs zitten. Een pomphouder in Münster is daar verder onder gedoken. Fusie van drie accountantskantoren arnhem De accountants- en adviesorganisaties A&A Groep, ABAB en GIBO Groep gaan de mogelijkheid van een fusie on derzoeken. Mocht het samengaan een feit worden, dan ontstaat een nieuwe organisatie met 2.630 werknemers en een jaaromzet van 327 miljoen gulden. De fusiepartners hebben hun klanten vooral onder het midden- en kleinbedrijf en in de agrarische sector. De nieuwe organisatie zou in deze sectoren de grootste van Nederland zijn. Na bundeling beschikken de fusiepartners over een netwerk van 104 vestigingen in het noorden, oosten, midden en zuiden van het land. Laurus voegt distributiecentra samen Amersfoort Supermarktketen Laurus is begonnen met de inte gratie van de distributiecentra. Laurus, dat ontstond uit de fusie van de Vendex Food Groep en de supermarktketen De Boer Unigro, sluit het distributiecentrum in het Noord Hollandse Blokker. De concern hevelt het werk over naar de centra in Alk maar en Dordrecht. Het bedrijf verwacht dat de 75 werknemers kunnen meeverhuizen of elders in het concern een baan kun nen krijgen. Eind dit jaar sluit het distributiecentrum in Klun- dert en volgend jaar gaat het centrum in Drachten dicht. De bundeling richt zich op de bevoorrading van zo'n 450 klein schalige winkels. Daar zitten ook rijdende winkels en winkels op campings en bungalowparken bij. De bevoorrading van de 29 Super de Boer-vestigingen gebeurt voortaan vanuit Beilen. Samenwerking Northwest-Malaysia Minneapolis Northwest Airlines, de Amerikaanse partner van KLM, heeft met Malaysia Airlines een principeakkoord gesloten dat moet leiden tot een nauwe vorm van samenwerking. Het is de bedoeling dat er onder meer een zogenoemd code share agreement komt, waarbij beide luchtvaartmaatschappijen el- kaars vluchtnummers gebruiken. Ook de bonusprogramma's voor veelvliegende passagiers worden op elkaar afgestemd, evenals de dienstregelingen en de reserveringen. Malaysia heeft al een dergelijke samenwerking met KLM. Serviërs bezetten Amerikaans concern Belgrado De Servische politie is zaterdag het kantoor in Bel grado van het Amerikaanse farmaceutische concern ICN Phar maceuticals binnengedrongen. Vrijdag besloot de regering in Servië de Joegoslavische vestiging van ICN verregaand te natio naliseren. Volgens Panic, een vroegere premier van Joegoslavië die bij president Milosevic in ongenade is gevallen, is dit besluit bedoeld om de vredesbesprekingen over Kosovo te torpederen. ,,Dit is een schandelijke aanval op Amerikaans eigendom in Joe goslavië en ik denk dat politieke motieven een rol spelen", al dus Panic. Calvin Klein nu ook in horloges Amsterdam De Amerikaanse ontwerper Calvin Klein introdu ceerde het afgelopen weekeinde twee horlogelijnen in Neder land. Na Amerika, Canada. Japan was Nederland als 21-ste land aan de beurt. Bekende Nederlanders uit de tv-, sport- en mode wereld luisterden de presentatie op. De Amerikaanse ontwer per, die bekendheid verwierf met zijn kleding- en parfumlijn, besloot begin 1997 om samen met The Swatch Group horloges te gaan maken. CK wil dit jaar 22.000 horloges verkopen in Ne derland. Het afgelopen jaar werden er 600.000 over de hele we reld afgezet. Die verkoop vindt alleen via horlogewinkels plaats. Calvin Klein heeft een klein aantal winkels in Nederland. DSM verkoopt fabrieken aan Bayer heerlen DSM verkoopt zijn Transparent Sheet Business aan Bayer, omdat het chemieconcern deze niet langer tot de kern- acticiteiten rekent. Het betreft de productie van transparante platen op basis van polycarbonaat en polyester, die worden toegepast in de bouw en in diverse industriële markten. De pro ductie is ondergebracht in de ondernemingen Axxis in het Bel gische Tielt en Sheffield Plastics in Sheffield in de VS. Het sterk groeiende en winstgevende onderdeel heeft een omzet van on geveer 250 miljoen gulden en 300 medewerkers. Bayer brengt de aankoop onder in de Plastics Business Group, die een omzet heeft van ongeveer 5,7 miljard en meer dan 6.000 medewerkers. utrecht anp De Rabobank gaat zich nadruk kelijker profileren als een bank voor allochtone ondernemers. „U moet wennen aan allerlei ei genaardigheden die in Neder land gewoon zijn en wij hebben vaak nog te weinig kennis van wat u belangrijk vindt. Wij heb ben daar wel grote behoefte zei Rabo-directeur Mer- tens gisteren op een bijeen komst met ruim 300 Turkse on dernemers in het hoofdkantoor in Utrecht. Zij werden geïnformeerd over ondernemerschap en financie ring. De Turken vormen een in teressante doelgroep voor de Rabobank, die traditioneel een amsterdam anp De vakcentrale FNV vindt dat de taak van arbodiensten be perkt moet worden. Zij moeten zich voortaan alleen nog bezig houden met controle van het korte ziekteverzuim en de ar beidsomstandigheden. Begelei den van langdurig zieken moet overgaan naar de nieuwe Cen tra voor Werk en Inkomen. Dat zegt FNV-bestuurster A. Jongerius in de Volkskrant van zaterdag. „Arbodiensten gooien met de pet naar de wettelijke plicht om na dertien weken ziekte een reïntegratieplan te schrijven over terugkeer naar het werk." Elk bedrijf is ver plicht een arbodienst te con tracteren, maar Jongerius vindt dat deze instellingen daarvoor onvoldoende deskundigheid Onzekerheid voor 14.000 werknemers na vertrek BMW-topman Winkelier Verkoopt dieven 'een paar tikken' ruswuk anp De ondernemers verkopen al veel van de di talgevoelige producten van achter een service lie, maar dat biedt niet altijd soelaas. „De dief van die goederen daalt, maar die gasten ver gen hun aandacht. Het is een vicieuze cirkel." Sommige supermarkten zijn al gestopt met verkoop van panty's, spaarlampen, scheerme en sommige cosmeticaproducten. Vooral de v Het vertrek van topman Bernd Pischetsrieder bij BMW heeft in Groot-Brit- tannië geleid tot grote on rust over de toekomst van Rover. Zowel vakbonden als de politiek hielden zich het afgelopen weekeinde bezig met de dochteron derneming van BMW, die de ondergang van Pi schetsrieder werd. londen-münchen dpa Hij was in 1994 de grootste voorstander van inlijving van de Britse autoproducent voor ruim twee miljard Duitse mark. Hij beloofde Rover na de aan koop weer winstgevend te ma ken, maar dat is hem niet ge lukt. Volgens het Duitse week blad Focus zorgde Rover vorig jaar voor een verliespost van bijna twee miljard gulden. Verlies wordt er vooral gele den op de middenklassers. Brit se vakbonden vrezen daarom dat in deze divisie flink wordt gesneden en sluiten zelfs niet uit dat BMW de fabriek in Longbridge sluit. Daar worden door 14.000 werknemers de meeste middenklassers gepro duceerd. De vakbonden eisen zo snel mogelijk een ontmoeting met Joachim Milberg, de nieuwe topman. Hij mocht van de raad van commissarissen het lei dersstokje van Pischetsrieder overnemen nadat ook de ge doodverfde opvolger, Wolfgang Supermarkteigenaren treden harder op tegen winkeldieven. Daarbij wordt énig fysiek geweld niet geschuwd. Als gevolg van de diefstallen over weegt meer dan de helft van de supermarkten te stoppen met de verkoop van producten als cos metica, zoetjes, shampoo en scheermesjes. Dat blijkt uit de peiling van het vakblad Distrifood kels die geen aparte servicebalie hebben, zien onder 125 supermarktondememers. Een Gelderse winkelier wist een hardnekkig groepje winkeldieven af te schrikken door ze op een gegeven moment „een paar tikken" te verko pen. „De politie durfde er nauwelijks tegen op te treden. Dit is toch de enige taal die ze verstaan. Ik heb ze nooit meer in mijn winkel gezien." Ook anderen meldden dat ze winkeldieven soms met geweld verwijderen. „Het is niet anders." als enige oplossing. Het zijn niet altijd de kleine producten di« de zakken van dieven verdwijnen. Een suf markt in Apeldoorn werd geplaagd door een 1 fiedief die alleen interesse had in pondspak DE-koffie. Er waren weken bij dat er voor 400 500 gulden gestolen werd. Een andere suf markt in Apeldoorn zag vooral pakken Ariël v poeder verdwijnen. Een vrachtwagen met nieuwe Rovers verlaat de fabriek in Longbridge bij Birmingham. Voor de 14.000 mensen die er werken breken onzeke re tijden aan. Reitzle, het veld ruimde. De laatste zou niet geaccepteerd zijn, omdat zijn saneringsplan nen bij Rover te ver gingen. De Britse politiek bemoeide zich in het weekeinde met de kwestie. De minister van Han del, Stephen Byers, sprak met BMW en zou de verzekering hebben gekregen dat het Duitse autoconcern doorgaat met de productie van Rover-midden klassers. De sluiting van Long bridge zou niet in het geding zijn, omdat BMW juist in deze fabriek wil investeren. Bovendien is gesproken over Britse overheidshulp aan Rover. Dit is volgens analisten het meest waarschijnlijke scenario: Groot-Brittannië dekt een deel van de verliezen, terwijl BMW de komende jaren probeert zijn Britse dochter weer uit de rode cijfers te krijgen. Dat gaat dan foto ap» max nash wel gepaard met saneringen. Een ander scenario is het af stoten van Rover. Het Duitse concern heeft zich daar tot nu toe geen voorstander van ge toond. Ook zijn grootste aan deelhouder, de invloedrijke fa milie Quandt, ziet een dergelij ke transactie niet zitten. De- Quandt-erven hebben een be lang van ruim 45 procent. De problemen rond Rover hebben ook de fusiegeruchten weer doen herleven. Het ging het afgelopen weekeinde zo ver dat Robert Eaton, vice-voorzit- ter van DaimlerChrysler, zich genoodzaakt voelde te zeggen dat zijn onderneming niet gaat bieden op BMW. Volgens de topman zijn evenwel drie tot vier concurrenten voor het Duitse autoconcern in de markt. Blankert wil veel minder WAO'ers hilversum anp Het aantal WAO'ers moet de komende vier jaar van de huidi ge 900.000 omlaag naar onge veer 600.000. Dat zei voorzitter Blankert van de werkgeversor ganisatie VNO-NCW gisteren in het Radio 1 journaal. Blankert vindt dat het kabinet bij zijn streven het aantal arbeidsonge schikten terug te dringen 'de lat te laag legt'. ,Als je nu echt iets wilt gaan doen, moet je komen met sub stantiële maatregelen", zei Blankert. Hij liet blijken wel iets te voelen voor voorstellen van D66-fractievoorzitter De Graaf om speciale reïntegratieteams van de Arbodiensten op te zet ten, die ervoor moeten zorgen dat langdurig uitgeschakelde werknemers uiteindelijk niet in de WAO terecht komen. Blankert blijft ervan overtuigd dat de WAO-uitkeringen alleen op peil kunnen blijven als er op korte termijn stevig wordt inge grepen. sterke positie heeft in het mid den- en kleinbedrijf. Van alle startende ondernemers in ons land is veertig procent van niet- Nederlandse afkomst. Directeur Broos van MKB- Nederland riep de allochtone ondernemers op toe te treden tot de Nederlandse branche-or ganisaties en de lokale onder nemersorganisaties. Hij zei dat allochtone ondernemers bij kredietaanvragen door banken vaak extra kritisch worden be keken. Dat komt onder meer doordat de overlevingskansen van allochtone ondernemers laag worden ingeschat. Volgens Rabobank-cijfers klopt dat niet. Turkse starters mislukken even vaak als Nederlandse. lelystad Met behulp van een grote drijvende bok en twee sleepboten werd gisteren het jacht Boadicea van een schatrijke Australische zaken man getransporteerd van de scheepswerf Amales in het Friese Makkum naar een droogdok in de Amsterdamse havens. Omdat het jacht een diep gang van 3.90 meter heeft, moest het tijdens de tocht over IJsselmeer twintig centimeter worden opgetild om niet aan de grond te lopen. In het dok worden stabilisatoren bevestigd aan het 75 meter lange en vijftien meter brede schip, dat 160 miljoen gulden heeft gekost. Daarna volgen proefvaarten op de Noordzee. Vervolgens gaat de eerste reis naar Amerika en vervolgens naar het thuisland Australië. foto anp axipress Lovers Rail staakt gevecht met NS umuiden frans van den berg achtergrond De Nederlandse Spoorwegen kunnen weer achterover leu nen. De eerste en tot nu toe enige concurrent houdt het voor gezien. Lovers Rail heeft het beleid dusdanig aange past dat wordt afgezien van de rechtstreekse concurren tie met de NS. Lovers wil al leen nog maar dienstregelin gen onderhouden op basis van langlopende contracten met de overheid. Ofwel, Lo vers heeft alleen nog interes se in het meedingen naar lij nen die de NS al dan niet vrijwillig moet afstoten. Lij nen zoals in Groningen en Limburg en later ook elders in het land. In juli 1996 verraste Lovers- directeur Sul heel Nederland door als eerste concurrent van de NS te gaan rijden. Echte concurrentie was dat nog niet, omdat het rond- vaartbotenbedrijf de jaren geleden gesloten lijn tussen Santpoort en IJmuiden her opende. Alleen in het zomer seizoen werd daar gereden. Later werd ook de fijn naar de Keukenhof in Lisse her opend. Toenmalig verkeersminister Jorritsma haalde Lovers met open armen binnen in de hoop zo het NS-monopolie te breken. Directeur Sul hap te verder toe en kondigde een heel netwerk van snel treinen in de Randstad aan. Ook speelde hij handig in op de onvrede van de klanten van de NS. Die waren het beu om in de spits in stamp volle treinen te moeten staan. In Hilversum waren klanten extra boos omdat de NS de sneltreinen daar niet meer liet stoppen. Lovers kondigde prompt een eigen sneltrein aan. Op papier was Lovers Rail opeens een geduchte con current geworden. Onder passagiers en politici ont stond al snel de waag of dit nu de concurrentie was waarop iedereen had ge wacht. Haalde Lovers niet simpelweg de krenten uit de pap door alleen overdag mei sneltreinen in de Randstad te gaan rijden, terwijl de NS heel Nederland moet bedie nen en tot in de late uurtjes? De geschrokken NS kondig den meteen een verbetering van de dienstregeling aan er opeens konden ook de snel treinen Hilversum weer aan doen. Op het spoorwegnet bleek het zo druk te zijn dat Lover: niet alle gevraagde lijnen kreeg. In ieder geval wel de lijn Amsterdam-Haarlem, Utrecht-Hilversum en Lei- den-Den Haag. Het lukte Lo vers echter keer op keer niet om daadwerkelijk te begin nen. Alleen de Optio tussen Haarlem en Amsterdam kwam er. Wat iedereen al verwachtte kwam uit: het werd geen succes. Passagier die gewend zijn met de NS t< reizen, stappen niet zomaar over. Zeker niet wanneer je daarvoor een ander kaartje moet kopen. Daar komt nog bij dat de NS aanzienlijk meer treinen la ten rijden op dit traject dan Lovers en voor aansluitingei naar elders zorgt. En als rei zigers ergens een hekel aan hebben dan is het wel aan wachten en overstappen. Passagiers had Lovers alleen kunnen afsnoepen wanneer het kaartje aanzienlijk goed koper was geweest. De nieuwe Franse directie van Lovers, het bedrijf is in middels overgenomen door CGEA, stopt nu met de aan val op de NS. Ook de verlies lijdende lijn naar IJmuiden wordt gestaakt. De Optio tussen Haarlem en Amster dam blijft nog wel rijden, ne als de Keukenhof Express, maar dat is meer om te later zien dat Lovers er nog is. Zo dra het bedrijf elders in het land vaste lijnen kan exploi teren, is het echt gedaan me de concurrentie. Of een an dere maatschappij wel op dezelfde trajecten met de N£ durft te concurreren valt te betwijfelen. 'Wie had gedacht, dat je voor een kwartje mobiel zou kunnen bellen?' bezitten. Jongerius maakt haar opmer kingen in het kader van de weer opgelaaide discussie over de WAO. De privatisering van de zieketwet is volgens haar mis lukt, omdat het aantal arbeids ongeschikten niet afneemt. De Centra voor Werk en In komen (CWI's), die het kabinet wil belasten met het toekennen van WW- en WAO-uitkeringen, moeten in de visie van Jongeri us werknemers na zes weken ziekte keuren. Er moet dan te vens gesproken worden over de mogelijkheden tot werkhervat ting. „In die centra wil het kabi net ook de kennis samenbren gen over werken met een tijde lijke of een chronische handi cap. Daarmee sla je twee vlie gen in één klap." den haag anp ,,Hi, kunt u mij vertellen hoe ik kan bellen met het IZI-abonne- ment waar Leslie Nielsen op tv zo leuk over vertelt? Dan kan ik toch bellen voor een kwartje en krijg ik ook nog persoonlijk ad vies van zo n aardige meneer die Ben heet?" Nederlanders op zoek naar een mobiele telefoon stellen niet zelden dergelijke vragen in tele- comwinkels. Ze halen de Hi- abonnementen van KPN met gemak door elkaar met de IZI's van Libertel en verwarren de humoristische acteur Nielsen van de Dutchtone-reclame met een telecombedrijf dat zich voorstelt als Ben. Het kwartje waarmee bij Telfort een minuut gebeld kan worden, spreekt eveneens tot de verbeelding. „Zo komen sommigen echt de winkel binnen. Consumenten snappen er niets meer van", zegt R. Tiemessen, manager Operations bij BelCompany, een telecomwinkelketen met 55 Nederlandse vestigingen. Nederland telt sinds afgelopen donderdag, met de komst van Ben, vijf mobiele aanbieders, die met een tiental andere abonnementenverkopers in to taal 140 verschillende soorten abonnementen bieden. Daarbij lopen er gemiddeld nog twintig acties, waarbij de klant bijvoor beeld het toestel gratis krijgt. BelCompany verkoopt produc ten van alle aanbieders en zegt onafhankelijk te zijn. „Wij krij gen wel commissie als we een klant binnenhalen, maar de werknemers op de werkvloer weten niet voor welk product welke commissie geldt. Zij heb ben natuurlijk soms wel een persoonlijke voorkeur", vertelt Tiemessen. De strijd om de mobiele beller zal straks puur om prijs en ex traatjes gaan en niet meer om kwaliteit, voorspelt de BelCom- i mobiele telefoons is in deze Japanse winkel, zo groot is het aanbod foto cpd gelijken? „De nieuwkomers Tel fort, Dutchtone en Ben zijn nog niet goed te vergelijken met KPN en Libertel omdat zij nog geen landelijk dekkend netwerk bieden. Bij. vergelijking tussen KPN en Libertel komt de laatste structureel iets beter uit de bus", zegt de telefoonmanager. „De nieuwkomers zijn onge veer gelijk in prijs." pany-manager. Nu benadruk ken vooral de nieuwkomers Dutchtone en Ben nog dat hun telefoonnetwerk het beste is, en dat tarieven ondergeschikt zijn. Een perfecte kwaliteit, gelijk aan die van het vaste toestel, wordt volgens Tiemessen ech ter een vanzelfsprekendheid. Maar hoe is een consument nog in staat om prijzen te ver- BelCompany probeert via een keuzemodel het beste abonne ment voor een klant te kiezen. „Per individu is dat heel ver schillend. Wanneer bel je, hoe vaak, waar? Daar hangt het alle maal vanaf." Met de mogelijk heid het abonnement binnen twee maanden om te ruilen, en het toestel binnen twee weken, probeert de keten klanten vast te houden. In de drie jaar van zijn bestaan haalde BelCompany 200.000 300.000 bellers binnen. Vorig jaar werd een omzet geboekt van 85 miljoen. Dit jaar moet dat met meer dan 25 procent groeien. „Wij groeien sneller dan de markt", weet Tiemes sen. Nederland telt nu zo'n drie miljoen mobiele bellers (zo'n 20 procent van de bevolking). Over een jaar of vier zijn dat er waarschijnlijk acht a negen mil joen. „Tientallen miljarden gaan er nu al om in de Neder landse draadloze telecom- markt." De grote vraag is wat KPN en Libertel doen als de nieuwko mers landelijk gaan. „Dan wordt het pas echt spannend. De consument gaat er in ieder geval op vooruit," zegt Tiemes sen. „De prijzen zullen blijven dalen. Het gaat echt om een prijsdoorbraak waar de consu ment alleen maar beter van wordt. Wie had een paar jaar geleden kunnen denken, datje voor een kwartje mobiel zou kunnen bellen?" Shell overweegt ir Nigeria 16 miljart gulden te investen rotterdam anpi Het olieconcern Shell \v plannen uit voor een kolosi investering in Nigeria. Volt: de Financial Times gaat het een bedrag van ruim zesi miljard gulden. De krant seert zich onder andere op dedelingen van directeur R. den Berg van de Nigeria* tak van Shell. Het is de bedoeling dat dt: vestering in een periode var jaar zijn beslag krijgt. Het daarbij om de ontwikkeling vier grote olievelden voor Nigeriaanse kust. Twee d van, in ondiep water, h Shell tot nu toe nog niet bek gemaakt. Shell neemt momenteel geveer de helft van de Nij, aanse olieproductie van t miljoen vaten per dag voor rekening. Als gevolg van1 voorgenomen investering de olieproductie van het 1| met bijna eenderde (6001 vaten per dag) toenemen. 1 Shell is in gesprek met de1 litaire machthebbers van N| ria over deze grootste indus le investering die ooit ten i den van de Sahara is ged' Als de plannen doorgaan, b| kenen die een flinke fïnan<| steun voor de regering dit de aanstaande verkiezingen aantreden. Volgens bereke gen van Shell zal de Nigeri. se schatkist de komende 25 een bedrag van bijna veil miljard gulden incasseren.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7