Rood-groene coalitie Duitsland lijdt verlies W GOED KOOP Jordanië zal moeten wennen aan Abdallah Buitenland donesië en Portugal eens r plan voor Oost-Timor Video-beelden Lewinsky doen Clinton geen goed Tulpen voor Hillary l69 fïïiB iNDAG 8 FEBRUARI 1999 Jalan hekelt Europese landen ge,; De Turks-Koerdische rebellenleider Abdullah öcalan Suitgehaald naar Europese landen die de afgelopen tijd ben geweigerd hem toe te laten, en gezegd dat de gewapen- trijd tegen Turkije zal worden voortgezet, öcalan zei dat Eu- (de ogen heeft gesloten voor de 'genocide' op zijn volk. Dat flde het Griekse weekblad To Virna. öcalan, wiens verblijf- #s onbekend is, deed zijn uitspraken volgens het weekblad gn door zijn naaste medewerkers verspreide verklaring. Ze- J-uropese landen zouden öcalan de afgelopen maand de ig hebben geweigerd. Vorige week probeerde een vlieg- et de leider van de PKK vergeefs te landen in Rotterdam, is op de vlucht sinds Syrië hem eind oktober het land tte, nadat Turkije met militaire actie had gedreigd. égret kandidaat voor Europarlement j. De voorzitter van de vorige maand opgerichte afsplitsing het extreemrechtse Franse Front National, Bruno Mégret, is •ren officieel aangewezen als lijsttrekker bij de Europese jiezingen in juni. Dat heeft Mégret bekendgemaakt aan het [e van de eerste vergadering van zijn partij sinds de breuk het Front National van Jean-Marie Le Pen. De strijd tegen hveiligheid zal een hoofdpunt van Mégrets campagne zijn. beeft met het 'Front National-Nationale Beweging' zijn zin bezet op de derde plaats, na de socialistische PS en de gaul- (che RPR. Mégret zei meer te willen doen dan alleen de pen opsommen die Frankrijk bedreigen: „Wij zullen met fcsingen komen die de nationale belangen veilig stellen." iimtesonde Stardust gelanceerd Canaveral Het ruimteschip Stardust is gisteren gelan- d. Daarmee begint het Amerikaanse ruimtevaartbureau NA- pn uniek projekt. De sonde moet buitenaards materiaal ver- h voor onderzoek naar de ontwikkeling van het zonnestel- p het ontstaan van het leven op aarde. Het was de bedoe- iat Stardust haar reis zaterdag was begonnen, maar door lische problemen met de draagraket moest NASA het pro- 4 uur opschuiven. Het ruimteschip moet in 2004 in con- omen met de komeet Wild-2, die zich op 3,7 miljard kilo- r afstand van aarde bevindt, tussen de planeten Mars en ;r. Het is de bedoeling dat Stardust twee jaar later op die pet vergaarde kosmische stof in een capsule op een veria- huk woestijn in Utah bezorgt. nde aan Surinaamse stakingen Laribo Surinaamse ambtenaren en leerkrachten hebben Sten hun staking voor een verdubbeling van hun salaris gen te beëindigen, na het bereiken van een deelakkoord en bonden en regering, afgelopen weekeinde. Het overleg Ide nog resterende geschillen wordt op 15 maart voortgezet, ekbondsleiders en de regering wilden geen bijzonderheden met deelakkoord prijsgeven. De leider van de ambtenaren- d, Ronald Hooghart, zei dat de stakers een 'voorlopige com- atie' zouden krijgen. De leraren en ambtenaren vinden de sverdubbeling nodig wegens de sterk stijgende kosten van sonderhoud als gevolg van de waardevermindering van de aamse gulden. De acties, die begonnen in januari, leidden delijke sluitingen van scholen en overheidskantoren. rimakov wordt niet ontslagen' jou» Er zit geen basis van waarheid in geruchten dat de Eche president Boris Jeltsin en premier Jevgeni Primakov fig gebrouilleerd zijn. Dat heeft de plaatsvervangende staf- tan het Kremlin, Oleg Sysoejev, gisteren voor de televisie ;d. Er zijn dan ook geen plannen Primakovs regering 'te ten', zei Sysoejev. In Moskou deden afgelopen dagen ge in de ronde dat Jeltsin van plan was Primakov en voor- lande leden van diens regering te ontslaan. De geruchten- kwam op gang nadat Primakov de president had ge- enkele van zijn volmachten op te geven, in ruil voor vre- it het parlement. Jeltsin zei daarop dat hij niet van plan fstand te doen van bevoegdheden. sident Sierra Leone wil overleg bwNPresident Kabbah van Sierra Leone heeft de rebellen let Revolutionair Verenigd Front (RUF) gisteren uitgeno- woor vredesbesprekingen, op voorwaarde dat ze hun strijd in en zijn regering erkennen. Hij bood de opstandelingen Ihet eerst aan hun gevangenzittende leider Sankoh te ont- jten. Sankoh wordt sinds oktober na een veroordeling we- kerraad en moord op een geheime plaats gevangen gehou- (De rebellen zelf mogen geen voorwaarden stellen vooraf- 1 aan het overleg, zei Kabbah. De opstandelingen hebben s de vrijlating van Sankoh geëist. De rebellen worden be- digd van het vermoorden, verminken en verkrachten van nden mensen in een campagne om Kabbah te verdrijven. lordjackpot van 97 miljoen in Italië De jackpot in de Italiaanse Superlotto, die sinds decem- is opgelopen tot 85,5 miljard lire (97 miljoen gulden), is lag gevallen in het zuiden van het land. Het was de hoog- :kpot die ooit in Europa werd uitgekeerd. Ter vergelijking: :ordjackpot die in januari viel in de Staatsloterij bedroeg liljoen gulden. Het duurde vijftien trekkingen voordat de it er eindelijk uitging. De hoogte van de prijs zorgde voor 'udkoorts onder de Italiaanse bevolking. Er werden zo'n liljoen loten verkocht, bijna de helft meer dein bij de vorige g. Het winnende lot van veertien gulden werd verkocht fc sigarenwinkel in Grottaglie, in de 'teen' van Italië. De p van de winnaar werd niet bekendgemaakt. Al wil ook op sabbat vliegen fl-EM» De Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al heeft de Ureur-generaal Elyakim Rubinstein gevraagd een rijksmaat- ite schrappen die de maatschappij verbiedt om te vliegen E sabbat en joodse feestdagen. De joodse wet verbiedt on- peer gemotoriseerd verkeer op de sabbat. De meeste Israë- lc joden nemen het met die wet echter niet zo nauw. Het od om op sabbat te vliegen is een zware financiële last voor I Het verzoek komt een week nadat Rubinstein bepaalde II Al niet de enige Israëlische luchtvaartmaatschappij is die lationaal mag opereren. De luchtvaartmaatschappij heeft idvocaten ook laten vragen om een wachtperiode van drie Jordat andere maatschappijen de concurrentie mogen jaan op de internationale routes. fisië en Portugal zijn het pnsel eens over een plan Oost-Timor. De Oost-Ti- »n zouden nog vóór au- 1 onder toezicht van de kde Naties kunnen stem- Over een grote mate van Ömie binnen Indonesië. Ministers van buitenland en van Indonesië en Por- rdatas en Gama, toonden gisteravond optimistisch [eerste van twee dagen pprekingen in het VN-ge- jn New York. Indonesië de Portugese oud-kolo- ïost-Timor in 1975 en erde het gebied een jaar tens functionarissen in fork zijn Alatas en Gama het eens over een reeks stap pen. In april zou een gedetail leerd plan voor Oost-Timor op tafel moeten liggen, waarna de Verenigde Naties een stemming onder de 800.000 inwoners or ganiseren. De Oost-Timorezen zouden dan kunnen instem men met een plan voor verre gaande autonomie. Deze stemming zou moeten plaatshebben voor het nieuwe Indonesische parlement in au gustus aan de slag gaat. Als de Oost-Timorezen aansluiting bij Indonesië afwijzen, vraagt de regering in Jakarta het parle ment de inlijving van het ge bied in te trekken. Als dat daar mee instemt, trekken de Indo nesiërs zich terug, waarna Por tugal het bestuur overneemt. Washington john wanders wie de beelden tot zich liet doordringen, kon weinig an ders dan concluderen dat presi dent Clinton systematisch en met kennelijk gemak loog dat het gedrukt stond, ook al stond hij onder ede. Zijn aanklagers hadden een soort mini-documentaire ge maakt van de videobeelden, en tussen de verhoorfragmenten beelden gelast van de beëdigde verklaringen die Clinton vorig jaar aflegde. Ook al deden de advocaten van de president hun best om aan te tonen dat het een uiterst suggestieve compilatie was, de conclusie kon geen andere zijn dan dat de beelden Clintons zaak geen goed deden. De kans dat de aanklagers de komende dagen alsnog 67 stemmen weten te verzamelen in de Senaat, is evenwel zo goed als uitgesloten. De ver wachting is dat Clinton donder dag of vrijdag zal worden vrijge sproken van beide aanklachten die door het Huis van Afgevaar digden tegen hem zijn geuit: meineed en belemmering van de rechtsgang. correspondent Daar was ze dan, Monica Le winsky. Vol in beeld, pratend over een nachtelijk telefoonge sprek met haar minnaar Bill Clinton, de president van de VS. Hij had slecht nieuws. Haar naam kwam voor op de lijst van getuigen in de zaak Paula Jones. Hij had haar toen niet en ook later niet gevraagd een valse verklaring af te leggen. „Maar het was voor mij na dit gesprek glashelder dat ik onze relatie zou ontkennen." Getuigen horen en zien pra ten is vele malen krachtiger dan een papieren tekst. Een jurist die verklaringen voorleest, kan onmogelijk hetzelfde effect sor teren als een 'live' getuigenis of een video-verslag. De aankla gers in het proces tegen Clinton hamerden daar de afgelopen weken voortdurend op. En ze hadden gelijk. Inhoudelijk leverden de ver horen van Lewinsky, Clintons vriend Vernon Jordan en presi dentieel adviseur Sidney Blu- menthal geen nieuws op. Maar Uitslag deelstaatverkiezingen klap voor bondskanselier Schröder De Duitse bondskanselier Schröder heeft de eerste test voor zijn rood-groene coalitieregering niet doorstaan. De sociaal-deomocratische SPD is bij de deelstaatverkie zingen in Hessen onder meer gestruikeld over de vraag of buitenlanders van de tweede of derde generatie de dubbele nationaliteit mogen krijgen. De christen-demo cratische CDU won gisteren op dit thema samen met de liberale FDP verrassend. wiesbaden dpa-rtr-afp-ap De CDU kreeg 43,4 procent van de stemmen en de FDP ruim 5 procent. De SPD kreeg 39,4 procent en de Groenen 7,2 pro cent, een gevoelig verlies. Dit betekent dat na acht jaar een einde komt aan de rood-groene coalitie in deze deelstaat van zes miljoen inwoners, waar met een korte onderbreking al sinds 1946 een sociaal-democraat premier was. Het waren de eerste verkie zingen sinds het aantreden vier maanden geleden van de rood groene regering in Bonn. De CDU interpreteerde de positie ve stembusuitslag als recht vaardiging van de omstreden petitie tegen de dubbele natio naliteit voor buitenlanders van de tweede en derde generatie. Bovendien wordt de uitslag ge zien als beoordeling van Schrö- ders beleid in Bonn. CDU-lijsttrekker Roland Koch had zich in de verkiezingscam pagne volop ingespannen voor de handtekeningenactie die de CDU in de hele Bondsrepubliek voert tegen het rood groene voorstel om buitenlanders on der voorwaarden de mogelijk heid van het dubbele staatsbur gerschap te bieden. Kopstukken van de SPD en de Groenen zei den dat Koch er met dat thema blijkbaar in geslaagd was de Grensconflict tussen Eritrea en Ethiopië laait op ASMARA Rtr Ethiopië heeft volgens Eritrea vandaag een tweede front in de grensoorlog tussen beide lan den geopend. Ethiopische le gereenheden hebben met steun van gevechtshelikopters en ge vechtsvliegtuigen Eritrese mili tairen aangevallen in Alitena, Zalambessa en Tsorona. Dat zei de Eritrese presidentiële advi seur Yermane Gebremeskel vanmorgen. Het conflict over het bezit van de Badme-driehoek tussen beide landen laaide vrijdag weer op. Ethiopië meldde toen dat Eritrese vliegtuigen de stad Adigrat in het noorden van Ethiopië hadden aangevallen. De Badme-driehoek is een rotsachtig, grotendeels onbe woond gebied van ongeveer 400 vierkante kilometer, dat vo rig jaar door Eritrea werd bezet. Een wapenstilstand maakte in juni vorig jaar een voorlopig einde aan het conflict, dat hon derden soldaten en tientallen burgers het leven had gekost. Gisteren werden van diverse kanten oproepen tot kalmte ge daan, onder meer door de se cretaris-generaal van de VN, Kofi Annan. De Duitse minister van buitenlandse zaken, Josch- ka Fischer, vroeg de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid in naam van de Europese Unie op zeer hoog politiek niveau druk uit te oefenen op de Eritrese en Ethiopische regimes om de ge vechten te staken. den haag De Amerikaanse presidentsvrouw Hillary Clinton kreeg gisteren na afloop van een tweedaags forum over de wereldbevol king tulpen van Florence Manguyu van de Medical Women's Association en van de Ne derlandse NAVO-ambassadeur Biegman. Hil lary Clinton richtte zich bij haar optreden in Den Haag vooral op de jeugd. In een toe spraak stak ze de jongeren een hart onder de riem door ze 'de voorhoede' te noemen in het gevecht tegen de aanhoudende bevolkings groei. In Den Haag begint vandaag de interna tionale bevolkingsconferentie van de Verenig de Naties. Tijdens het voorafgaande forum werd vooral de voortgang van 'Cairo' werd besproken. In de Egyptische hoofdstad werd in 1994 door 180 landen een actieplan aange nomen voor een 'duurzaam bevolkingsbeleid'. Belangrijke uitkomst van 'Cairo' was onder meer dat vrouwen het recht moeten hebben zelf te bepalen of, wanneer en hoeveel kinde ren ze willen. In haar toespraak gaf Clinton aan dat er de afgelopen jaren wat betreft sek suele gezondheid, de nodige vooruitgang is geboekt, maar dat er nog veel te verbeteren valt, met name waar het vrouwenrechten be treft. foto anp marcel antonisse amman ad bloemendaal correspondent Jordanië zonder koning Hus sein. Na 46 jaar moet het land verder met een nieuwe mo narch, die begint met een op merkelijke dosis goodwill. Maar waar het in de politiek om gaat, zeker in het Midden-Oosten, is gezag. Wat dat betreft zal het ja ren duren voor koning Abdallah II zijn vader naar de kroon kan steken. Voorlopig is men in Amman nog niet bekomen van de ont wikkelingen van de afgelopen maand. Vooral de vervanging als kroonprins van Husseins er varen broer Hassan (51) door de 37-jarige Abdallah beteken de een schok. Gesprekken in de Jordaanse hoofdstad leiden on ontkoombaar tot de conclusie dat Hassan de afgelopen weken een flink aantal vrienden, en vooral zogenaamde vrienden, is kwijtgeraakt. Opvallend is ook dat Jordaniërs die bereid zijn de kwestie aan te snijden liever niet genoemd willen worden. Een goed geïn formeerde bron, die Hassan nog maar een paar maanden geleden de hemel in prees, blijkt te zijn bekeerd als Saulus op de weg naar Damascus. In eens heeft hij ontdekt dat Has san altijd al een intrigant was, die de premier bij afwezigheid van de koning voor de voeten liep. Hij omschrijft de afgezette kroonprins als 'intelligent, maai' nogal pompeus'. Volgens deze bron krijgt Has san sinds zijn ontslag nog maar weinig bezoek. Hij wijst op de traditie in het Golfgebied, die voorschrijft dat afgezette prin sen het land verlaten en zo ver mogelijk van het vaderland een nieuw bestaan opbouwen. Er gaan dan ook geruchten dat Hassan van plan is zich in En geland te vestigen. Als er al sprake is van een De nieuwe Jordaanse koning Abdallah kijkt enkele uren nadat hij giste ren als vorst werd ingezworen naar een levensgroot portret van zijn zo juist overleden vader. foto epa rabi mohrab scheuring in de Hashemitische familie, dan doet Abdallah erg zijn best de schade te beperken. Gisteren arriveerde hij samen met Hassan in één auto bij het Jordaanse parlementsgebouw, waar hij zou worden ingezwo ren als koning. Vorige maand omhelsde hij hem omstandig voor het oog van de televisieca mera's tijdens de receptie in het paleis, waar hij de Jordaanse bevolking ontving. Als het gaat om de stabiliteit van het land, is er van Hassan geen enkel gevaar te duchten. Hij heeft zich vooral bezigge houden met de intellectuele en economische ontwikkeling van het land. Bovendien kan Abdal lah, als oud-commandant van de elite-eenheden maar vooral als koning en zoon van Hus sein, rekenen op de onvoor waardelijke steun van het leger. De nieuwe koning heeft zich niet in detail uitgesproken over de koers die hij wil varen. Maar in een kort interview met het Arabische dagblad Al-Hayat maakte hij vorige week duide lijk dat hij 'de traditionele poli tiek van Jordanië' zal voortzet ten. Hij noemde met name het vredesproces. Het ziet er niet naar uit dat de buurlanden er op uit zijn pro blemen te veroorzaken. Inte gendeel. In de Iraakse pers bij voorbeeld is de benoeming van Abdallah gunstig ontvangen, waarschijnlijk in een poging de relaties op te warmen. Ooit re geerde in Irak koning Faysal, een neef van Hussein. Hij kwam in 1958 om bij een bloe dige coup. Syrië heeft verschei dene malen geprobeerd zich met de Jordaanse politiek te be moeien, vooral tijdens de 'zwarte september' van 1970. De dood van de koning kan voor hem aanleiding zijn met een schone lei te beginnen. In Amman deden gisteren geruch ten de ronde dat Assad de be grafenis zou bijwonen. Andere opmerkelijke gasten zijn de Israëlische premier Ne tanyahu en diens minister van buitenlandse zaken Sharon. Beiden doen zich nu voor als oude vrienden van koning Hus sein en Jordanië. Het Israëli sche volk, dat massaal rouwt om de Jordaanse koning, lijkt vergeten dat Netanyahu en Sharon beiden aanhangers wa ren van de 'Jordanië is Palesti- na'-doctrine. Nog bij de verkiezingen van 1992 propageerde Netanyahu de vervanging van het Hashe mitische koninkrijk door een Palestijnse republiek, zodat Is raël de Westoever zou kunnen inlijven. Toen het water Hus sein in september 1970 tot aan de lippen stond, stelde Sharon voor de Palestijnen een handje te helpen bij hun coupplannen. Inmiddels heeft zijn Likud-par tij ook op dat punt haar ideolo gie enigszins aangepast aan de realiteit. De interessantste uitspraak van Abdallah in Al-Hayat gaat over de binnenlandse politiek. Hij stelt democratische veranderin gen en grotere vrijheid van me ningsuiting in het vooruitzicht. Tot nu toe stelt de koning de minister-president aan en Hus sein had de gewoonte de rege ring minstens eenmaal per jaar te wijzigen. Jordanië, zo zeggen de progressieven, heeft nu de kans een constitutionele mo narchie te worden, min of meer naar westers voorbeeld. Als de nieuwe koning al van zo'n revolutie wil weten, dan wordt het een proces van jaren. Hussein heeft hem een machti ge erfenis nagelaten, die hij in 46 jaar persoonlijk heeft opge bouwd. Maar het persoonlijke karakter van die erfenis is het zwakke punt, zoals de Jordaan se commentator Rami Khouri vorige week schreef. .Abdallah moet zo snel mogelijk laten blij ken of de modernisering van Jordanië verbonden zal blijven met een persoonlijk leider schap, of dat er nu plaats is voor duurzame staatsinstitu- Israëlisch paar noemt dochter 'Jordanië' JERUZALEM Rtr CDU-kiezers te mobiliseren. De CDU profiteerde daarmee het meest van de lage opkomst van 66,4 procent. Omdat juist in Hessen op de voortzetting van de rood-groe ne coalitie was gerekend, kwam de klap bij de regeringspartijen hard aan. De Groenen werden in het hart getroffen, want Hes sen is een van hun traditionele bolwerken. Leiders van de SPD en Groenen ontkenden dat de strubbelingen binnen de rood groene coalitie in Bonn op de partijen in Hessen zijn afge straald. Juist vorige week was de coalitie van Schröder 100 dagen aan de macht, wat voor de media en de oppositie aan leiding was een eerste balans op te maken. Sprankje hoop bij vredesberaad over Kosovo rambouillet cees van zweeden correspondent Ze weigerden elkaar de hand te drukken of zelfs maar aan te kijken, maar alleen al door naar het Franse Rambouillet te ko men verklaarden Albanezen en Serviërs zich dit weekeinde ak koord met de kern van een vre desplan voor Kosovo. Dat zei gisteravond de Amerikaanse woordvoerder Phil Reeker. Sceptici hadden de vredes conferentie in Rambouillet wei nig kans van slagen gegeven, onder meer omdat het Kosovo Bevrijdingsleger U£K met niets minder dan onafhankelijkheid van Servië genoegen zou ne men. Nu lijken de rebellen toch bereid te praten over autono mie. De conferentie begon zater dag met uren vertraging, door dat de Servische politie op de luchthaven van de Kosovaarse hoofdstad Pristina twee leden van de Albanese delegatie had tegengehouden. Toen iedereen eindelijk in Rambouillet waren aangekomen, hadden bemid delaars nog de grootste moeite om de Serviërs ertoe te bewe gen aanwezig te zijn bij de ope ningsrede door de Franse presi dent Chirac. Maar, zoals Reeker zei, „het was belangrijk dat Serviërs en Albanezen in dezelfde zaal bij een waren Het plan dat op tafel ligt, voorziet in vergaande autono mie voor een periode van drie jaar. De grote vraag is echter wat er gebeurt na het verstrij ken van die drie jaar. Veel waar nemers vrezen dat het U£K geen genoegen zal nemen met een plan dat de deur naar onaf hankelijkheid niet open laat. Op het moment dat de confe rentie begon, werd Pristina op geschrikt door een zware bom aanslag. Drie etnische Albane zen werden gedood toen de bom vlakbij een buurtwinkel af ging. Van de daders ontbreekt elk spoor. Beide partijen in Kos ovo beschuldigen elkaar, maar waren in Rambouillet ook eens gezind in hun veroordeling. EDET SOFT TOILETPAPIER pak 6 rollen vanj599" De ouders van een Israëlische schoolmeisje dat twee jaar geleden werd gedood door een Jordaanse soldaat, hebben hun pasgeboren dochter Yardena, Hebreeuws voor Jordanië, genoemd. Zij doen dit ter ere van de overleden Jordaanse koning Hussein. Op 13 maart 1997 opende een Jordaanse soldaat aan de Israë- lisch-Jordaanse grens het vuur op een groep Israëlische meisjes die op schoolreisje waren. Zeven van hen kwamen daarbij om het leven, onder wie Keren Cohen. Drie dagen later reisde Hussein naar Israël om de Cohens een condoléancebezoek te brengen. Hij maakte grote indruk. „De koning was een goed mens en ik herinner me nog goed hoe hij na de catastrofe in ons huis kwam, op zijn knieën viel en huil de", aldus de moeder van het vermoorde meisje, Ruchama Cohen. „Daarom heb ik mijn dochter nu Yardena genoemd, als gebaar naar de koning." De Jordaanse soldaat zit een levenslange gevangenisstraf uit. 3ï I KILO 1 SCHOUDER- VOO 5 KARBONADE L 7 500 gram ^9 NU>* NU I Gebakken van tarvomeel Aanbiedingen geldig v A4P Services BV lel 035-5483333 ELKE DAG GOED NIEUWS

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5