UIT )nvoorwaardelijke trouw regeert op Stormoogst Gehoorapparaten streng verboden SLOOS sport Sport GESPROKEN Ianwezig !2 :.h moeilijk zeggen dat ze het de afgelopen vijfen- jg jaar gemakkelijk hebben gehad daar bij die kleine Jalclub uit Abbenes. De meeste obstakels die een ^vereniging op de route naar een zilveren jubileum legenkomen, zijn niet onopgemerkt aan de club |ij gegaan. En ook de weg naar de volgende vijfen- !jjg jaar zal waarschijnlijk geen gemakkelijke zijn. i dan ook de liefde voor de club, de binding met het 'ten dus de onvoorwaardelijke trouw aan het paars- lat er voor heeft gezorgd dat het voetbalhart nog ,i klopt op sportpark Stormoogst. Bij alle tachtig le- foe, bij alle tachtig trotse leden. CLUB van de WEEK Abbenes voelbaar is deze trots op :hijnbaar gewone zater- in het kleine be- |4amertje. Maar het is >e\vone zaterdagmiddag, tesde dag van februari, rijfentwintig jaar geleden jk besloot een aantal lliefhebbers tot de op- g van Sportvereniging hes. Het initiatief hiertoe l' van de huidige voorzitter L, an Goethem. Niet zonder li blikt hij terug: „In 1970 ik in Abbenes wonen en als ik door het dorp liep, dat mooie sportveld lig- speelde in die tijd zelf s Pancratius uit Badhoe- L maar het idee van een sportvereniging in Ab- liet me niet los. De be was eigenlijk een ver- nvoor de hele Haarlem- ler-Zuid, maar dat ging 2 ior, omdat er in deze re ten voetbalclub was: Ka- Vijf Meiplein 17 - Leiden Tel. 071 - 576 01 44 gia. Mij werd verteld dat zij van hun terrein moesten verdwij nen en dat Kagia zodoende wel in Abbenes zou kunnen gaan spelen, zodat we één club kon den vormen. Kagia wilde echter haar identiteit niet opgeven en verhuisde naar Lisserbroek. Vier jaar later konden we geluk kig toch een eigen club oprich ten." Het dus nog immer aanwezi ge enthousiasme was in deze periode voor het eerst in het dorp zichtbaar toen een groep „van kinderen tot bejaarden" zich ging inzetten voor het clubhuis van SV Abbenes. Het lukte ze, maar erg lang konden ze er niet van genieten. Een windhoos in de eerste maand van 1975 tilde het complete ge bouw op en liet het een paar meter verder te pletter vallen. 1200 uur werk bleek binnen een paar seconden slechts een in el kaar gezakt kaartenhuis te heb ben opgeleverd. Het nieuwe en deze keer stenen clubhuis kreeg de toepasselijke naam 'Stor moogst'. Het is de tijd dat de club aan de groei kan beginnen: veel jonge gezinnen uit de stad vestigen zich in Abbenes en vonden hun ontspanning op het voetbalveld. Er lijkt in eerste instantie geen vuiltje aan de lucht, maar het duurt niet lang voordat de vereniging zich be gint te beseffen dat het in de toekomst wel eens heel moeilijk zou kunnen worden. En dat heeft alles te maken met de lig ging van het dorp. .Abbenes ligt zowel in een Groen Hart als in de geluids- hinder-zone van Schiphol", vertelt Dik van der Stelt die al zo n vijftien jaar bij de club be trokken is. „En dat betekent dus dat hier geen huizen meer gebouwd mogen worden. Het zal altijd een dorp van zo'n dui zend inwoners blijven. Deze vereniging kan gewoon niet groeien." En dat is het grootste probleem voor SV Abbenes. BESTUURDERvan de WEEK Theo Hoogkamer Op vrijdag 5 februari werd Theo Hoogkamer benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Dat gebeurde op de jubileum-receptie van Ab benes en tot grote verrassing van Hoogkamer zelf. „Ik hou er niet zo van om in het mid delpunt van de belangstelling te staan, maar dit was toch wel heel erg mooi." De penningmeester en se cretaris van Abbenes kreeg het lintje opgespeld vanwege zijn grote verdiensten voor de club. Vanaf de oprichting was hij al betrokken en in de loop der ja ren heeft hij al heel wat func ties vervuld. Zo was hij kanti nebeheerder en hij is nu nog steeds verantwoordelijk voor het clubblad. Bovendien fluit hij regelmatig wedstrijden. Zijn gedrevenheid weet de bij na 46-jarige wel te verklaren: „Zo'n club in een klein dorp als Abbenes is uniek. De mees te andere dorpen van deze grootte hebben niet eens een voetbalvereniging. En hoe moeilijk het ook is met zo wei nig inwoners, we willen dit be houden. Je ziet ook dat deze vereniging heel veel charme heeft, want de meeste mensen uit de beginperiode zijn nog 'MDAG 8 FEBRUARI 1999 Dartsspeler Co Stompé in NRC Handelsblad: ~~W „De grote macht van de televisie, daar zonden mensen eens over moeten nadenken. Het staat na tuurlijk buiten kijf dat Ray mond van Barneveld een we reldprestatie heeft geleverd. Maar twee jaar geleden vond ie dereen darts nog een spelletje voor alcoholisten en zuipschui- ten. En nu is Van Barneveld po pulairder dan Jari hitmanen. Idem over Van Barneveld: We hebben weinig tijd om bij elkaar thuis te komen. Vooral nu niet. Ik was toevallig vorige week in Den Haag. Hij zou een paar uurtjes vrij hebben, maar daar kwam niets van. Het huis liep vol, de telefoon ging con stant. Jezus, als je toch zo moet leven. Columnist Hugo Camps in NRC Handelsblad over UEFA- bobo en landgenoot Michel d'Hooghe: ,Als UEFA-bobo ademt hij een internationaal airco-luchtje, kent de smaak van kaviaar woont hij in een Proustiaanse villa. Maar hij heeft wat Sama ranch ook heeft: noblesse met de hoed van een padvinder. In pe dagogisch surrealisme zijn die twee elkaar waard. Terwijl hun collega-bobo's zwaar beademde herinneringen over hotelmeisjes uitwisselen, pijnigen zij hun kop met idealen voor een betere wereld. Idem over D'Hooghes uit spraak dat sommige voetbal lers EPO zouden gebruiken: „Dat voetballers zulke suggestie ve kroegpraat over zich heen la ten gaan, hoe bestaat het? Zelfs Zidane, Bergkamp, de Del Piero's laten zich als de eerste de beste kermiscoureur in de ver- dachtenhoek lullen, notabene door de voorzitter van de medi sche commissie van de FIFA. De gelatenheid is onrustwekkender dan EPO. Bewijzen nul, alleen maar verdachtmakingen. Het kan allemaal. Voetballers heb ben de trots van beukennootjes. Ze buigen of beven voor beledi gingen van gefrustreerde carriè risten. Co Adriaanse in NRC Handels blad: „Wat er gebeurd zou zijn als Frank Rijkaard de woorden van Glenn Hoddle in de mond zou hebben genomen? Dan was hij berispt door de KNVB of zo. Een ontslag zou ik laf hebben gevon den. De Engelse voetbalbond heeft waarschijnlijk naar een stok gezocht om de hond te slaan. Ze moesten iets doen. Columnist Frits Barend in Nieuwe Revu: „Het laatste WK van deze eeuw zal dooreen chronisch tekort aan hersencellen binnen de KNSB en door een lacune in de internationale reglementen niet meer zijn dan een veredeld Ho liday on Ice. Idem: Als schaatsen een sport was met een beetje internationale al lure. had Postma op grond van zijn ranking die titel kunnen en mogen verdedigen. Klinkt toch vrij normaal. Martin Hersman in Sport week: ..Eigenlijk moet je simpel leven. Bart Veldkamp doet het ook zo, die heeft zijn wereldje in de loop der jaren bewust klein gehou den. Moet je eens kijken hoe ver hij het nu heeft geschopt. Hij is zijn eigen bond. hij is zijn eigen dagelijks bestuur, hij beslist al les zelf. Wim Kieft over Ruud van Ni- stelrooy in Sportweek: „Ik ken mooiere spitsen. Berg kamp bijvoorbeeld. Maar ik houd wel van functionele types en dat is hij. Ik herken wel wat van mezelf in hem." Tonny de Jong is Sportweek: „Jan en ik namen B-52's. Erg lekker, maar bij de tiveede ging dat niet helemaal goed. Bij mij stonden opeens de bar. m'n handen en m'n jurk in de brand. Carla Zijlstra in Nieuwe Revu over een brief die Ard Schenk haar stuurde: „Het komt er op neer dat ik me als een hoer zou hebben gedra gen in het olympische dorp. Ab solute onzin. Hij baseert zich op roddels. Ik kan alleen maar zeg gen dat mijn vriendje er was en dat ik niet van steen ben." Henk Gemser in Nieuwe Revu: „Wat Rintje nu zegt over Post ma, is zo beledigend. Op de baan is er geen har dere vechter dan Ritsma. Maar daar- buiten is het hele- maal niks. ^VALLEND Ruud de Groot. 1 1:51 5 i: leraar lichamelijke op- -VSB. 2 srechter Hans Henne- 2 tCapelle aan de IJssel - 'vaak terugdenken aan 1 strijd ONA-WSB. Tij- er at duel werd de leids- amelijk getroffen door 3 leding in zijn hoofd en t hij worden opgenomen 2 Dijkzicht ziekenhuis in 2 dam. Ruud de Groot, 2 van WSB, schoot de srechter te hulp. m eens wat er precies ge il t v' ik wel vaker doe tijdens si strijd, volg ik de bal. Die f er de scheidsrechter heen a ns zag ik dat de man bf ngs met zijn handen in t op de grond viel. Ik heb to erder meegemaakt en ik rde me onbewust dat dit te was. Ik ben vervolgens 1 l ingerend en ben samen 2 jn verzorger (Kees van 1 ii'oorde, red.) begonnen reanimatie. Eerst hart- 'een daarna heeft mijn 'er mond-op-mond be- - tg gegeven." b dit al eens eerder mee at kt? eens bij Papendrecht - I op de tribune, toen een tl) tor mij achteroverviel. lil ik en figuurlijk in mijn "ai Nu heb ik in het kader Y jn opleiding als sportle- rste hulp gehad en dus ja exact wat ik in zo'n geval ten. Jammer genoeg is Ji eindelijk verkeerd afgelo st tt die man, een week later ,d snogoverleden." el d de e manier krijg je wel d Haring in reanimatie en huip.: 'pt, maar dat is ervaring iever niet opdoe. Tachtig leden en wetende dat dat er nooit veel meer zullen worden. Drie seniorenteams is eigenlijk al een luxe. Maar het is de vraag hoe lang het er drie zullen blijven, in de weten schap dat er geen A-, B- of C- steeds actief." Drie jaar geleden stopte Hoogkamer met voetballen. „Ik kon geen sprintje meer trekken zonder een spierver- rekking op te lopen. Dan houdt het gewoon op." Hij speelde toen al bij 'de oude knakkers' maar daarvoor was hij jarenlang actief in het eer ste elftal. Vooral aan zijn trai ners Koos Straathof en Ton Hobo bewaart hij mooie herin neringen. „Zo was Ton Hobo hier onderwijzer en vlak voor dat we een wedstrijd ingingen, nam hij ons altijd mee naar de lagere school waar hij les gaf. Daar wist hij ons dan zo vrese lijk goed op te peppen. Dan ging je echt met klamme han den weer naar buiten. zesde seizoen bij Abbenes bezig en noemt zichzelf een 'strenge' trainer. „Tijdens de trainingen en de wedstrijden ben ik ont zettend fel. Ook als ik merk dat een speler een smoesje heeft verzonnen om niet te hoeven trainen, kan hij zaterdags op de bank beginnen. En dan maakt het me niets uit als dat m'n Voorzitter Joop van Goethem langs de lijn op Sportpark Stormoogst, de thuishaven van SV Abbenes. Secretaris en penningmeester Theo Hoogka mer. foto henk bouwman beste speler is." De in Leiden woonachtige oefenmeester - „maar het is een verademing om in een dorp te werken" - staat met het eerste elftal op dit moment bovenaan in de vijfde klasse. Promotie naar de vierde klasse is zeer waarschijnlijk, maar ook als dat niet mocht lukken, weet hij één ding zeker: „Dan ga ik het met dezelfde spelersgroep volgend seizoen weer proberen. Die afspraken hebben we al gemaakt, want het klikt gewoon goed tussen ons. Tijdens de training ben ik de baas en daarbuiten zijn we vrienden. Dat is pas echt be langrijk." Binnenkort zal de club haar eerste vijfentwintig jaar uitge breid vieren. In de tussentijd blijven mensen als Joop van Goethem en Joop Lamers zich inzetten voor Sportvereniging Abbenes. Met aan hun zijde ve le anderen die het „kleine, ge zellige en trotse duppie" een warm hart toedragen. Een hart dat je, als je goed luistert, in het hele dorp kan horen kloppen. jeugd is. En dat de teams bij de jongere junioren bestaan uit ze ventallen. „Als de oudere leden stoppen, hebben we geen aan vulling", zegt Van Goethem. „Het is een groot probleem." De enige oplossing lijkt „een vorm van samenwerken" met de buren van Kagia. „Maar daarvoor willen we wel de toe stemming van onze leden heb ben. En zij willen het niet. De verbondenheid met deze club zit heel diep. Er lijkt een angst te zijn dat de binding tussen de leden onderling zal worden ver broken als deze club zou ver dwijnen, omdat de sportieve gedrevenheid bij ons onderge schikt is aan de sociale functie van de vereniging. Trouwens, het is ondenkbaar dat het be stuur iets beslist zonder eerst de leden te raadplegen. Je kan wel spelletjes spelen, maar alles draait om vertrouwen." Eerlijk en recht door zee. De trainer van het eerste elftal, Joop Lamers, weet waar de voorzitter het over heeft. Het zijn de waarden die hij zelf ook op zijn spelersgroep probeert over te brengen. Hij is aan zijn Club van de Week Naam: Sportvereniging Ab benes. Oprichtingsdatum: 6 fe bruari 1974. Ledenaantal: Tachtig, van wie veertig senioren en veer tig junioren. Contributie: 70 tot en met 235 gulden. Secretariaat: 0252-545170 (Theo Hoogkamer). Hoogtepunt: Promotie naar de vierde klasse KNVB, acht jaar geleden. Dieptepunt: De onmoge lijkheid om meer leden te krijgen. ERTUSSENIN Tijdens de rally's is er maar één ploeg die geluid maakt en maar één ploeg die elkaar loopt te coachen. Alleen na een gewonnen punt geeft de tegen stander van de Leythonvrou- wen ook eens een yell. Het is niet dat ze minder fanatiek zijn, de volleybalsters aan de andere kant van het net zou den aan 'los!' en 'naar rechts!' toch niets hebben. Ze zijn doof. De nationale volleybalteams voor dove mannen en vrouwen bereiden zich voor op het EK voor doven teams, dat later dit jaar in Moskou zal worden ge houden. In sporthal Broekplein in de Leidse Merenwijk is voor de mannen en de vrouwen een toemooitje geregeld tegen teams van gastheer Graficon- /Donar, Leython en Gemini- Karigeroos. Organisator Flo ris van Delft, bestuurslid van Do- nar, wist tot voor kort niet van het bestaan van dovenploegen af. „Tot Frodo Wesseling bij ons kwam spelen", vertelt hij. Frodo is slechthorend en speelt bij de nationale mannenploeg. „Via hem zijn we in contact ge komen met het Nederlands do- venteam. Het idee om een oe fenwedstrijd te organiseren was snel geboren en groeide uit tot dit toernooi." Om in aanmerking te komen voor een dovenselectie moet de speler of speelster meer dan 55dB gehoorverlies hebben per oor. Tijdens de wedstrijden is het dragen van een gehoorap paraat ten strengste verboden. Verder zijn er geen regelaan- passingen nodig voor de dove sporters, behalve dat een scheidsrechter beter geen fluit je in zijn mond kan hebben, maar een zakdoek in zijn hand. In Broekplein hebben de scheidsrechters daar niet op gerekend. Als de tegenstander er plotseling mee ophoudt, komt de boodschap ook wel De voorbereiding op het EK leidde de dovenvolleybalteams naar Leiden. foto dick hogewoninc» over. De twee clubs in Nederland die een eigen doventeam heb ben, spelen twee keer per jaar tegen elkaar. Van een doven- competitie is dus geen sprake - die wedstrijden zijn voorname lijk een sociaal gebeuren - maar voor de nationale ploeg maakt dat niet zoveel uit. De bond heeft bepaald dat spelers van het nationale team in de NeVoBo-competitie moeten uitkomen, dus in 'gewone' ploegen moeten spelen. Dat leidt af en toe tot wonderlijke taferelen. „Frodo speelde mee met het derde", vertelt Van Delft, „De speler achter hem schreeuwde een paar keer 'Fro do, twee stappen naar links! NAAR LINKS!', waarop hij zich omdraaide, vriendelijk glim lachte en een stukje naai" rechts ging staan. Soms kan het heel frustrerend zijn, maar verder maakt het voor het spel weinig uit." Waarom er eigenlijk een ploeg bestaat speciaal voor do ven en slechthorenden, weet mannencoach Willem Hoorn weg niet direct. Zijn zoon is slechthorend en speelt mee, maar hij speelt natuurlijk ook bij een 'gewone' ploeg. Het enige veréchil dat hij kan ver zinnen, is de onderlinge com municatie. Vrouwencollega Adrie de Nijs herinnert zich een onderzoek van de Rijksuni versiteit Groningen. „Twee jaar geleden meldden de onderzoe kers, dat slechthorenden ook vaker een coördinatiestoomis hebben", lacht hij. „Maar, daar merk ik bij deze meiden weinig van." De nationale ploegen heb ben moeite spelers te werven. De kwalificatie-eis dat de spe lers gehoorgestoord moeten zijn, is niet het grootste pro bleem. „Veel mensen weten niet van het bestaan van de do- venteams af', vertelt Tom Roe- ling, nestor in de mannen- ploeg. „Als we spelers vinden is dat via-via, bij toeval op een feestje, of een naam die ie mand eens gehoord heeft." Op eigen initiatief heeft hij een brief rondgestuurd naar volley balclubs, met de vraag of daar misschien leden rondlopen die in aanmerking zouden kunnen komen. „Er lopen heel veel do ve sporters rond in Nederland. Als zij eenmaal de drempel hebben genomen om bij een club te gaan en als ze zich daar thuis voelen, is het een nog grotere drempel om van club te veranderen als ze misschien op een hoger niveau kunnen ko men." De spelers en speelsters we ten elkaar tussen de rally's door met snelle handgebaren hun bedoelingen duidelijk te maken. Dat gebeurt aan beide kanten van het net. Veel ver schil is er tijdens het spel niet te zien, al duiken aan dovenzij- de af en toe twee speelsters op dezelfde bal en dus op elkaar. De horende vrouwen hebben een veel verbetener trek om de mond dan de dove ploeg, die toch niet minder fanatiek speelt. De langste slechthoren de speelster loopt de hele wed strijd rond met een grote Hin- gis-glimlach. En of ze het nu kunnen horen of niet, na ieder gewonnen punt klinkt er een krachtig 'kaaaaa - BOEM'. LEIDEN ANTON DIEDRICH - Hoogkamer foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23