Jubileum-derby is niet om aan te zien Saturnus ka koploper eei helft bij bent De Danaïden en Fluks houden zicht op promotie Mirjam de Kleijn scoort driemaal Schrobmachine verknalt nachtw Van Soerland vindt weg naar succes Van Giezen schittert op eigen toernooi Foreholte krijgt geen voet aan de grond MAANDAG 8 FEBRUARI 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv -chef janet van dijk, 01 michel van gent De Nederlandse junioren heb ben de jaarlijkse zaalinterland tegen België afgesloten met een 22-13 overwinning. De se lectie van bondscoach John Tims begon moeizaam en raakte 0-2 achter, maar nam daarna het heft in handen (6- 2). Zij maakte even een korte inzinking door (6-5) om vervol gens resoluut door te stomen naar een 12-7 ruststand. Na de pauze hield Oranje de voor sprong moeiteloos vast. Mir jam de Kleijn van TOP (Sassen- heim) speelde de gehele wed strijd mee en maakte drie doel punten. In de schaduw van de grote interlands speelden de jeugd- ploegen van Rijndelfland in Zoetermeer tegen selecties van Antwerpen. Bij de junioren speelden Bregtje van Dronge- len (Fluks), Erik Holthausen (Tempo), Aamoud Kok (TOP) en Maarten van Vliet (Sporting Trigon). Zij wonnen afgetekend met 18-13. De aspiranten ver loren door gebrek aan fysieke kracht met 10-14. Ook hier was de regionale inbreng groot met Samantha Ciggaar (TOP), Leo- noor Holthausen en Ferry Deelstra (Tempo). Oranje boekt geflatteerde 17-10 zege korfbal michel van gent Alle vier de korfbalclubs die in het interlandweekeinde in actie kwamen, stapten als winnaars het veld af. De Danaïden en Fluks behielden zodoende zicht op promotie. Velocitas en KZ Leiden vergrootten hun kansen op handhaving in de derde klasse. Lijstaanvoerder De Danaïden kreeg in het eerste kwartier wei nig greep op degradatiekandi daat Keep Fit. De Leidenaars kwamen op een 5-2 achter stand, omdat de verdediging geen greep kreeg op het felle spel van de vijandelijke aanval. De Danaïden herstelde zich zo danig dat de ploeg bij mst toch aan de leiding ging (10-11 mst). Met een dubbele dekking wer den de hoofdaanvallers van Keep Fit in de tweede helft be ter aan banden gelegd. Boven dien nam de Leidse aanval zelf meer tijd om acties op te zet ten. Heiko Locher (2), Liesbeth en Sandra Kalthoff en Ame Heijman beslisten het duel door in tien minuten tijd de marge naar zes punten te ver groten (10-16). In de laatste zes minuten zakte de concentratie wat weg, zodat de tegenstander van 14-21 kon terugkomen tot 16-21. Tijdens de eerste helft moest Velocitas in het vier punten- duel tegen MIK twee keer een achterstand wegwerken (6-5 en 9-8). De Leiderdorpers namen na de pauze het initiatief over. Zij kwamen via Paul Meerburg (3), Emanuel Vlagsma (2). Iris Janssen, Hester Kroesemeijer, Arjen Bakker en Paul-Robert Nugteren voor het eerst drie punten los (15-12, 18-15 en 19- 16). De aanval verzuimde in de resterende vier minuten de bal langer vast te houden, zodat thuisclub WIK met een noodof- fensief weer helemaal terug kwam (19-19). In de tegenaan val forceerde Iris Janssen een vrije bal, die door Emanuel Vlagsma in combinatie met zijn vakgenoten perfect werd afge maakt: 19-20. De korfballers van Neder land en België lieten zater dagavond in hun veertigste zaalconfrontatie maar bar weinig zien. De beide korf balgrootmachten wensten zo'n vijf maanden voor het wereldkampioenschap in Australië niet het achterste van hun tong te laten zien. Het schamele schouwspel dat de twee landen het pu bliek voorschotelden, kon het daglicht nauwelijks verdragen. Nederland won, dat wel: 17-10. zutphen gpd Toch zag het er zeker in de eer ste helft niet naar uit dat Neder land de dertigste zaalzege op België zou behalen. Nederland, dat aantrad zonder de gebles seerde Taco Poelstra en de zie ke Anouk Brandt, maakte een ongeïnspireerde indruk. België speelde agressiever, sneller en vooral fysiek sterker. De ploeg schuwde de duels niet, hetgeen Dennis Voshart aan den lijve ondervond. De korfballer van Deetos begon met een lichte rugblessure aan het duel en kreeg al vroeg in de wedstrijd een stevige tik van opponent Steve de Jonghe. Voshart rea geerde de frustratie af door zijn hand vol in het gezicht van de Belg te deponeren. ,,Hij wist gewoon dat ik met die rugblessure rondliep", wist Voshart naderhand. „Hij plant te de elleboog vol in mijn rug. Ja, toen heb ik inderdaad even mijn gram gehaald, want dat was beneden alle peil. Wat ik toen zei? 'Dat moet je niet nog een keer flikken, anders ver moord ik je.' Nou ja, dat deed hij dus ook niet en na afloop hebben we het netjes uitge praat." De Jonghe speelde de vermoorde onschuld. ,Ach, ik gaf hem een zetje, maar dat was zeker niet met opzet. Laat staan dat ik bewust een elleboog gaf. We drinken samen wel weer een biertje en dan moet het weer goed zijn." Het was één van de schamele 'hoogtepunten' in een dodelijk saaie eerste helft. Nederland schoot vrijwel geen bal in het gevlochten korfwerk en de af vallende bal was slechts zelden een prooi voor Hollandse han den. Nederland had geluk dat België eveneens de nodige kan sen liet liggen, anders had de achterstand halverwege on overbrugbare proporties aange nomen. De 4-6 was echter al pijnlijk genoeg. Na de hervatting kantelde het duel volledig. Nederland gooide de ballen opeens wel binnen, terwijl België de ongekende krachten van voor de rust waar schijnlijk in het kleedlokaal had achtergelaten. Oranje nam bin nen het kwartier een beslissen de 11-8 voorsprong. Met name de lijn met Voshart, Jiska Brandt, Daniël Huizebosch en Oost-Arnhem-speelster Heieen van der Wilt liet zich gelden. „Je moet gewoon blij zijn dat je de overwinning alsnog binnen haalt", realiseerde Van der Wilt, die twee treffers liet aanteke nen, zich. „Er viel inderdaad weinig te genieten voor de sup porters. We speelden met name in de eerste helft hee We waren te veel bezig gen wedstrijdjes te s[ individualistisch. Belgi verslaan als collectief, je het op het persoonl laat aankomen, kun jel krijgen. Korfballen ku natuurlijk wel." Bondscoach Jan Hof de met de 17-10 over maar zag dat hem nog dige werk wacht met hc het nakende WK. „Dat een tijdje, maar vaak v dacht dat wij de potj België ook wel even verklaarde Hof. „Zo s zijn we dus niet, dat b! avond wel weer. Als zich bij ons aan de i houdt, is er niet zovet hand. Voor de rust wili een wel even laten goed ze kunnen korfba ties werden opgezet, i den of nooit afgemaak tie werd 'gestolen' d medespeler. Dat kost ringskansen en als h dan ook niet binnem vraag je om problem schien is de zege inder wat geflatteerd, maar als je de krachtsverht in acht neemt. Toch z wel een positief aspect wedstrijd. We kunnen een minder duel op heid en karakter win hoeft niet altijd fraai te Nederland-België 17-10 (4-6). wers: 2500. Scheidsrechte Doelpunten Nederlaj 4, Mandy Loorij 3. Jiska Brandt 2 der Wilt 2, Tim Abbenhi bosch 2, André Simons 2. Doel gic: Nancy Baele 3. Ben Ver Lodewijckx Pascalc Ooms. Steve de longhe. Dirk Sercu Lisette van Meurs van KZ Leiden heeft de bal weggekaapt voor haar verdedigster van Ten Donck. Nog nooit eerder dit seizoen was KZ Leiden zo trefzeker als tegen Ten Donck en dat leverde ook nog eens een keurige 26-20 zege op. De nummer laatst van de derde klasse L begon aarze lend met tal van slordigheden in het afvangen en opbrengen van de bal. Arwin Akse (2), San dra Verhorik, Ed Dubbeldeman, Jan-Willem van der Kaaij en Ro nald Siera bezorgden KZ, via een tussenstand van 6-6, voor rust nog een 12-8 voorsprong. Siere moest zich later met een ribblessure laten vervangen door 'good-old' Wil de Wit. De routinier toonde aan weinig aan spelinzicht en schotkracht te hebben ingeboet, want hij kwam met zijn vakgenoten in vijf beurten tot acht goals. De Wit maakte een hattrick en dwong een strafworp af voor Akse, die de overige vijf treffers voor zijn rekening nam. Fluks beleefde tegen Olympia een benauwde generale voor de ontmoeting met lijstaanvoerder DES. Het achttal van Marcel van der Helm had moeite om de lange en stevige mannen van de tegenpartij uit de paalzone te houden, waardoor het moei lijk schieten werd. Alexandra Braun en Ronald van Dronge- FOTO DICK HOGEWONING len zorgden wel voor een goede start (2-0), maar daarna werden doelpunten duur (4-6 rust). Na 5-8 kwamen de Noordwijkers sterk terug via goals van Petra Both, Ronald van Drqngelen, Wilfred Plesman (2) en Jerre Schwarz. De bezoekers lieten in de slotminuut een strafworp liggen, anders was de 12^11 winst toch nog weggewist. zutphen gpd De vrijwilligers van de Zutphense korfbalvereni ging Rapiditas hadden het zaterdagochtend zo mooi voor elkaar. Alles was in kannen en kruiken voor de zaalinterland tussen Nederland en Bel gië. Midden in de nacht waren alle gekleurde lij nen in de Hanzehal afgeplakt met groen plak band om eventuele verwarring bij de spelers om trent de zij- en achterlijnen te voorkomen. De schrik sloeg de Zutphenaren 's morgens echter om het hart, toen zij de hal betraden. Een enor me schrobmachine was de sporthal ingereden om de boel vlak voor de interland nog e flink te reinigen. Een nobel streven, maa meters plakband waren daar niet op ben liet aan alle kanten pardoes los. Rapidii melde 'nieuwe plakkers' op om de schai te herstellen. Dat lukte, ware het niet da verwege alle lijnen de rollen plakband hl toonden. Veel blauwe, gele, rode en wi bleven daardoor onbeplakt en sierden 1 veld. Veel maakte het de dames en herei Iers echter niet uit. Zij speelden hun potje zonder 'lijnproblemen' uit. Neder! overigens met 17-10. den bosch edwin alblas gpd-verslaggever Nu Joris van Soerland een pure hobbyist is, rijgt hij het ene suc ces aan het andere. Een half jaar na zijn afscheid van de top sport werd de Amsterdamse badmintonspeler gisteren Ne derlands kampioen. Op vrijdag avond was de badmintonbond nog zo attent geweest om hem als oud-intemational te eren. Dat was er na zijn afscheid in augustus vorig jaar nog niet van gekomen. ,A1 doe je dat in de pauze tussen de eerste en twee de game, het maakt mij alle maal niets uit", had hij de initi atiefnemers ingefluisterd. Type rend voor de Joris van nu. zeg gen de kenners die hem jaren van dichtbij meemaakten. Joris van Soerland stond synoniem voor 'stress' en 'geschreeuw'. Talent genoeg, maar vaak stroomde zijn hoofd over van spanningen en beslommerin gen. Het ging Van Soerland te ver om het badminton helemaal links te laten liggen, maar aan meer dan één keer in de week trainen kwam hij niet toe. „Ik had ingeschat dat ik het tot no vember. december wel op erva ring zou kunnen doen." Daar mee zette zelfs Van Soerland te laag in. De familiaire sfeer bij zijn club Van Zijderveld deed hem zo goed, dat hij bijna we kelijks verbaasde. Het Amstel- veense vriendenploegje kaapte niet alleen de nationale beker voor een ieders neus weg, maar begroette ook het Nederlands clubkampioenschap. „Ik speel het hele seizoen al in een roes", liet Van Soerland, die in de hal ve finales ook al over de andere favoriet Dicky Palyama had ge triomfeerd, zich gisteren ont vallen. Die Van Soerland kende ook zesvoudig Nederlands kampi oen Jeroen van Dijk nog niet. De Rotterdammer wordt opge jaagd door een dreigende bui teling op de wereldranglijst. Na een opspelende achillesblessu- re in maart vorig jaar werkte Van Dijk zich in het zweet om zijn positie in de top tien van de wereld te consolideren. Hij stortte zich te vroeg in het in ternationale circuit. Van Dijks' uitdaging in '99 is kwalificatie voor de Olympische Spelen in Sydney. De Grand Prix-finals in Brunei, over twee weken, zijn een goed betaalde onderbreking. Van Soerland, die de finale in twee sets (15-12, 15-13) afdeed, is niet meer te porren voor een dergelijk avon tuur. Een rentree in de nationa le selectie is voor de 26-jarige kampioen geen thema. Van Soerland vindt het wel best zo. Op de centrale bondstrainingen zien ze hem nog vaak genoeg. Bondscoach Van Dooremalen heeft niet de behoefte om Van Soerland, ooit de nummer 31 van de wereld, weer een Oran je-gevoel aan te praten. „Dat hij nog zo goed is, vind ik niet gek. Als je een half jaar niet hebt ge zwommen, kun je ook nog zwemmen." badminton peter kleinplaatste speelsters, Anita Verstrate (1) en Sonja Idzerda (2), Céline Karreman (3) en Ellen van der Voort (4), beiden van toemooi-organisator Veglo, bereikten de halve finales. De Alphense vrouwen waren beiden in twee games de meerdere van de twee Veglo-vertegenwoordigers. In de slotronde haalde Verstrate voor de derde maal op rij de hoofdprijs binnen. Idzerda verloor met 11-911-6. De twee finalisten heersten in de poule met vrou- wendubbels. Verstrate was met teammaatje Van Maasdam ook in mixed de sterkste. Ook dubbel- specialist Van Vliet kon samen met Elise Zand- stra de succesvolle Alphense niet afstoppen. In de C-categorie waren drie spelers van Rico chet uit Alphen oppermachtig. Ramon Weich- mans won drie titels. In de single was Weich- mans na twee games te sterk voor clubgenoot Michiel Schinkel, die in de halve finale Marco Stouten van BC Leiden na drie lange games had afgetroefd. De finalisten zegevierden ook hier in het samenspel, Stouten en Jan Zandstra werden geklopt. Het gemengddubbel leverde de derde erepalm op voor Weichmans, met Trees Paap van het Noordhollandse Alpha. In de single verloor Paap in de finale in drie games van Birgitta Breeuwer. De speelster van Ricochet overkwam hetzelfde lot. Samen met partner Van der Zeeuw pakte ze een tweede prijs in het vrouwendubbel. In de D-afdeling bleven Paul van Leeuwen en Peter de Boer als laatste twee in het veld van 64 deelnemers over. Van Leeuwen van Fly Over bleef clubgenoot De Boer nipt de baas. Bij de vrouwen had Sylvia Siezenga (BC Rijns burg) in de finale niet veel problemen met San dra Broers van BC Leiden. Stefen van Giezen is bij het jaarlijkse toernooi van de Leidse badmintonclub Veglo de verras sende winnaar in het mannenenkelspel B gewor den. De thuisspeler versloeg in twee games de eveneens ongeplaatste Danny Plug van Shuttle- woude. Anita Verstrate veroverde bij de vrouwen drie hoofdprijzen. Zo won ze het B-enkelspel, het dubbelspel met haar tegenstandster van de sin glefinale Sonja Idzerda en de mixed met Pieter van Maasdam. Behalve de titel in het enkelspel leverde ook het mannendubbelspel een zege op voor de organiserende club. Björn Hofkes en Randy Thepass waren de sterksten. Alle geplaatste spelers, op één na, waren bij de B-mannen al voor de halve finales uit de strijd. Mark Beun verschalkte topfavoriet Rob Burger- jon reeds in de eerste ronde. Stefen van Giezen riep hem met 17-14 en 15-3 een halt toe. De kop man van Veglo 2 zelf was in de eerste ronde de baas gebleven over de als derde geplaatste Cees- Jan van Vliet, die in de competitie met Flair naar de eerste divisie promoveerde. De tegenstemder van Van Giezen in de eindstrijd, Danny Plug, was verantwoordelijk voor de eliminatie van de twee overige geplaatste spelers. De nummer 3, Randy Thepass van het vlaggenschip van Veglo, kwam de speler uit de hoofdmacht van Shuttlewoude al in een vroeg stadium tegen. De nummer 2, Pieter van Maasdam, leek Plug in de halve finale weg te spelen, won de eerste game met liefst 15-1, maar ging tenslotte met 17-14 in de derde game onder uit. Van Giezen pakte de titel in twee games, 15-5 en 15-10. Bij de vrouwen geen verrassingen. De vier ge- leiden jeroen bal Satumus-speler Jasper Olieroock probeert door de sterke defensie van koploper Quintus te komen. FOTO LOEK ZUY- DERDUIN De mannen van Saturnus heb ben geen stunt kunnen uitha len tegen de koploper in de eer ste divisie, Quintus. In de Vijf Meihal werd met 20-23 verlo ren. Door het verlies zakt Satur nus naar het tweede rijtje in de eerste divisie. De doelstelling voor dit jaar, rond de vierde plaats eindigen, blijft echter ge handhaafd. De Leidse handbal lers moeten nog een flink aan tal wedstrijden spelen tegen la ger geklasseerde teams en daar in zijn nog genoeg punten te verdienen. Maar dan moeten er niet nog meer spelers door blessures afvallen. Want de selectie die trainer Peter Barreveld tot zijn beschik king heeft is aan de magere kant. Het basis-zevental moet vaak bijna de gehele wedstrijd voluit gaan en dat is, zo bleek ook gisteren, een erg zware op gave. We hebben het lang kunnen verbloemen", aldus Barreveld, maar op een gegeven moment breekt dat je op." Het grote verschil op de ranglijst (Quintus staat twaalf punten voor) was gisteren in eerste in stantie niet of nauwelijks in het scoreverloop te zien. Door het zo nu en dan nonchalante spel van de tegenstander kon de Leidse club tot ver in de tweede handbal frank bonte •In de regionale eerste divisie kregen de vrouwen van Fore- holte in Sittard geen voet aan de grond, 26-17. In de derde di visie konden de Saturnus-reser- ves het niet bolwerken tegen Unitas '63, 24-19. Rijnstreek boekte weer een grote winst. In Alphen werd het tegen Atomi- um '61 37-22. De vrouwen van Oase verloren van HEC met 23- 26 en ook Stompwijk/ Fairplay kon het niet redden tegen Hel las 2, 18-19. Foreholte rekende in Sittard op geduchte tegenstand en kreeg meer dan het aankon. El- ly Spreeuw werd vastgezet met een persoonlijke dekking en verhuisde na tien minuten noodgedwongen naar de cirkel. Het gevaar uit de tweede lijn van Foreholte was met die in greep bezworen. Sittardia maakte de dienst uit en bleef dat doen. In de Voorhoutse ploeg bleven eigenlijk alleen El- ly van Leeuwen en Anja van de Lans overeind en dat was niet voldoende. Halverwege de tweede helft was het alleen de vraag hoe groot de marge zou worden. Die was groot, 26-17. In de derde divisie misten de Saturnus-reserves hun centra le opbouwer André van Es en dat gemis kon niet worden op gevangen. Met inzet van alle re serve wist Saturnus tot halver wege de tweede helft stand te houden. Toen was de pijp leeg en kon Unitas' 63 toch een marge van vijf treffers realise ren. Topscorer bij Saturnus was Giovanni Voskuil met vijf tref fers. Rijnstreek was een maatje te groot voor Atomium'61, dat van begin aan achter de feiten aanholde. Tot de tweede helft bleef het verschil tussen beide ploegen, mild voor de Ridder kerkers. In de tweede helft gaf Rijnstreek vol gas en dat resul teerde in een productie van 22 treffers. Remco Pabst werd weer topscorer met dertien tref fers, gevolgd door Paul Tim helft bijblijven. Voora Olieroock zorgde voor constant voor gevaar. Het was echter wad de versnelling van Qua formatie uit Kwintsheu bal veel sneller laten q en heeft in de twee hoj een geducht wapen, Leidse verdediging gd woord op had. Aan kant kon de Satumi maar moeizaam door van Quintus breken. een keer lukte, stonc maal Quintus-keeper Luis in de weg. Boven hij drie van de zes Leil worpen te stoppen. Bij een stand van 1 verwege de tweede 1 het verzet van Saturnt tumultueuze fase, scheidsrechters hun to hadden aan beide ploe de lijstaanvoerder bin minuten uitlopen na Aanvallende fouten i zich op, waardoor veelvuldig kon uitbre voor het eind kon Satu wat terug doen, maa dan twintig doelpunt men de Leidenaars nil Olieroock en Nico Mo men de helft van de 5 productie voor hun met respectievelijk ze doelpunten. mermans met zes Franken en Frank Hul vier treffers. De vrom Stompwijk/ Fairplay tien minuten voor tijd rassende winst op de reserves in handen, 17 hadden vervolgens gei sing voor de 4-2 dekïcii Hellenen. Het van oui vreesde wapen van Hi sultaat een 18-19 win speelde vooral defen zwakke tweede helft geen antwoord op doorstoot van de to van HEC (23-26).

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18