Minder snelle stijging OZB in Oegstgeest Texaco-tankstation Voorschoten mag blijven Vluchtelingencentrum Oegstgeest komt niet vol Meer parkeerruimte rond raadhuis van Oegstgeest Regio Loze woorden !\NDAG 8 FEBRUARI 1999 <k straatsma, 071 -5356437,plv.-chef judy nihof, 071-5356416 irallelwegen langs Rijksstraatweg ;fnaar Voor de aanleg van parallelwegen en geluidsscher- moeten de komende tijd zestig eiken, linden en beuken >n langs de Rijksstraatweg (N44). Het gaat om het deel van «J44 tussen de voormalige dierentuin en motel Bijhorst. Van- g moeten de eerste bomen eraan geloven. Een aantal wordt egraven en elders geplant. Ruim een jaar geleden besloot de ieente Wassenaar tot de aanleg van parallelwegen en scher- om de N44 veiliger en stiller voor omwonenden te maken, moet de doorstroming van het verkeer verbeteren. Nu nog len allerlei erven en kleine straten uit op de Rijksstraatweg, jsoms onveilige situaties oplevert. In 2001 moeten de paral egen en de schermen er staan. FOTO HENK BOUMAN :tser geschept schoten Een 23-jarige Leidenaar is in de nacht van zater- op zondag gewond geraakt aan zijn hoofd na een botsing een taxi op de kruising Leidseweg/Trompweg in Voorscho- De fietser zou de taxi geen voorrang hebben verleend. ompendans ergert buren rschoten Het geklos van de klompen van een bewoonster een huis in de Voorschotense wijk Noord-Hofland werd onderburen zaterdagavond te gortig. Omdat de vrouw niet eerde op verzoeken om minder herrie te maken, schakel de buren de politie in. Tegenover de politie verklaarde de iwvan buitenlandse afkomst het dragen van klompen te be- iuwen als een typisch aspect van de Nederlandse cultuur, is uitgelegd dat klompen alleen nog worden gedragen r vissers en boeren, die meestal geen onderburen hebben. iraak in huis Geversstraat rceestSieraden, kentekenpapieren, sleutels, kleding en romputer verdwenen zaterdagavond bij een inbraak uit een aan de Geversstraat in Oegstgeest. De inbreker kwam bin- door aan de achterkant van het huis een kantelraam open eken. Alle kamers werden doorzocht. iraken in Warmond wond» Geld en sieraden zijn gisteren ontvreemd bij een in- k in een woning aan de Norremeerstraat in Warmond. Aan rhterzijde van de woning is een raam opengebroken, waar einbreker naar binnen Worn. Bij een woning aan de Bea- lan in Warmond is gisteravond een keukendeur openge en, waarna een portemonnee en een gouden ketting zijn )len. minginbraken in Wassenaar L; Tot twee keer toe is het afgelopen weekeinde inge- en aan de Wassenaarse Bloemcamplaan. Beide keren ging ader er overigens zonder buit vandoor. Zaterdagavond ig een inbreker een woning binnen via het balkon op de te verdieping. Vanmorgen werd bij een ander huis een in- kpoging gedaan, maar dit werd opgemerkt door een buur- iw. Ze waarschuwde de politie, maar de dader was al gevlo toen agenten arriveerden. Een deur bleek geforceerd. voorschoten dimitri walbeek Het Texaco-tankstation aan de Wijngaarderilaan in Voorscho ten hoeft niet weg. Wel moet het olieconcern van burge meester en wethouders stop pen met de verkoop van LPG. Het vulpunt voor gas, op de grond van woningbouwlocatie Van der Hoevenpark, moet ver dwijnen. In een omtrek van dertig meter rond de kraan mag om veiligheidsredenen niet ge bouwd worden. De PvdA-frac- tie pleitte er eerder voor het tankstation volledig op te doe ken ten behoeve van de nieuwe wijk langs het spoor. B en W hebben de ruimte rond het vulpunt nodig om zo veel mogelijk dure woningen te bouwen. De opbrengst van de woningbouw, waarmee het vijf miljoen gulden kostende sport park Adegeest moet worden be kostigd, moet 'zo hoog mogelijk zijn.' Dat staat in de definitieve bouweisen waaraan projectont wikkelaars moeten voldoen. B en W onderhandelen nog met Texaco of het LPG-vulpunt weg kan. De gemeenteraad moet de 'randvoorwaarden' daarna nog goedkeuren. Vervolgens kun nen bouwers proberen de op dracht binnen te slepen. Van de gemeente mag de projectontwikkelaar zelf bepa len of deze de hoogspannings kabels die nu boven het park hangen, onder de grond wil stoppen. Het 'begraven' van de kabels levert twee hectare grond op, omdat nu aan weers zijden van de kabels op 27,5 meter grond geen huizen mo gen komen. Uit onderzoek blijkt echter dat deze extra woningen niet automatisch financieel voor deel opleveren. „Ondergronds aanleggen van de kabels is zo duur, dat onduidelijk is of je er geld mee verdient. De ontwik kelaar moet rekenen en kiezen. De keuze is aan hem", aldus een woordvoerder van de ge meente. Het Van der Hoeven- park is nu tien hectare groot en er moeten voornamelijk luxe woningen komen. De wijk moet over drie jaar zijn afgebouwd. De eerste steen wordt volgend jaar gelegd. De projectontwikkelaar die op het Van der Hoevenpark wil bouwen moet op één hectare van de grond een nieuwe kin derboerderij aanleggen. De hui dige boerderij is verouderd. De projectontwikkelaar krijgt de keuze de kinderboerderij niet te vervangen, maar dan dient de bouwer een miljoen gulden, ex clusief btw, aan de gemeente te betalen. „Zoveel geld denken wij nodig te hebben als we op een andere plek in de gemeente een nieuwe kinderboerderij moeten bouwen", zegt de woordvoerder. Vanavond organiseert de ge meente in het Cultureel Cen trum aan de Prinses Marijke- laan een informatieavond voor omwonenden en belangstellen den over de plannen met het Van der Hoevenpark. Meevallers nieuwbouwwijken De Onroerend Zaak-Belasting (OZB) in Oegstgeest moet de komende twee jaar minder scherp stijgen dan eerder werd afgesproken. In plaats van de aangekondigde OZB- verhoging van 9,7 procent kan het dorp het in 2000 en 2001 ook af met een belastingstijging van 5,95 procent, vinden burgemeester en wethouders. oegstgeest maarten keulemans De mildere belastingverhoging is mogelijk, nu duidelijk is dat Oegstgeest de komende jaren beter bij kas zit dan verwacht. Zo kan de gemeente rekenen op een forse opbrengst van de nieuwbouwwijk De Morsebel. Als die zak geld apart wordt ge zet, zo redeneert het college, kan een andere Oegstgeestse nieuwbouwwijk - Poelgeest - geld opleveren. Tot nu toe wil de Oegstgeest de opbrengst van Poelgeest de eerste jaren apart houden om de exploitatietekor ten te dekken en de wijk te on derhouden. Nu het geld van De Morsebel daarvoor kan worden gebruikt, is dat niet meer nodig. Naar verwachting zal Poelgeest de gemeenschap de komende twee jaar in totaal haast zeven ton opleveren aan belasting en rijksgeld. Behalve de belastingstijging wil Oegstgeest ook de geplande bezuinigingen op het gemeen te-apparaat verminderen. De gemeente heeft het namelijk steeds moeilijker met de jaar lijkse bezuinigingsronde die in 1995 werd afgesproken, schrijft het college aan de gemeente raad. Het opdoeken van forma tieplaatsen voor ambtenaren is zelfs 'niet verder uitvoerbaar zonder een evenredige afstoting van taken', stelt het college. Be zuinigingen die nu nog worden uitgevoerd, zullen dan ook in het nadeel van de burger zijn, bijvoorbeeld omdat er tarieven worden verhoogd, subsidies worden verminderd en voorzie ningen worden verminderd. Met de belastingmatiging geeft het college gehoor aan een oproep van de gemeente raad. Tijdens de begrotingsbe handeling zorgde de forse be lastingstijging voor opschud ding, toen Progressief Oegst geest per motie probeerde de belastingverhoging van dit jaar te verlagen. Toen Leefbaar Oegstgeest die motie niet wilde steunen, was dat voor PrO aan leiding om de dorpspartij te be schuldigen van kiezersbedrog. Of de belasting inderdaad minder omhoog gaat dan ge pland wordt de komende we ken duidelijk. Dan buigt de po litiek zich over de OZB-kwestie. oegstgeest Al twee maanden hangen ze er de briefjes in de winkelruiten van de Oegst geestse De Kempenaerstraat die waarschu wen voor de parkeerpolitie. Die zou immers al voor de kerstdagen gewapend met een bonnenboekje de Oegstgeestse winkelcentra intrekken, zo kondigde burgemeester E. Tim- mers destijds aan. Inmiddels, twee maanden later, is er nog altijd geen agent in de winkel straat gesignaleerd. De gemeente en de poli tie konden het niet eens worden over de huurovereenkomst waarmee de agenten naar Oegstgeest worden gehaald. Maar de 'bon nenschrijvers' komen er alsnog aan: over twee weken beginnen ze met de parkeercon- troles. De meeste winkeliers hebben hun waarschuwingsbriefjes inmiddels maar ver wijderd. FOTO HENK BOUWMAN X O co cc LU O Op het Oegstgeestse bedrijventerrein Rijnfront krijgt de natuur straks vrij spel. In de gemeente Leidschendam wordt de - menselijke - natuur juist aan banden gelegd. We willen de land schappelijke waar den versterken. De nadruk leggen op de relatie met het water. Streven naar een na tuurrijk geheel met veel groen. Het is vreemd maar waar: als politici dat soort taal beginnen uit te slaan, betekent dat doorgaans de aankondiging voor een een ont zaglijk nieuwbouwproject. Ook deze week was het raak. In Oegstgeest begon men plots te orakelen over 'groenwaarden', 'waterhuishoudingen' en 'land schappelijke uitstraling'. Nee, het ging niet over de aanleg van een park of natuurgebied - maar over de bebouwing van de strook agra rische grond langs de Rijn, die in ambtenarenkringen steevast wordt aangeduid als 'Rijnfront'. Er moet een bedrijventerrein komen in Rijnfront. Pardon: een groen be drijventerrein, bedoelen we na tuurlijk. Hoe hoog of hoe blokkendozerig de bedrijven in Rijnfront worden, is nog niet bekend. Vast staat al wel dat het plan is 'geënt op histo rische landschappelijke lijnen', en dat er tussen de bedrijfspanden door heuse 'singels' komen. Ook krijgt het bedrijventerrein een 'Rijnmeer' van drie hectare, en een eindje verderop een fors park. Het wordt, kortom, echt zo'n plek waar de bosijsvogeltjes en de rosse grut to's binnenkort niet meer zijn weg te slaan. Nou goed, er komen ook nog een paar bedrijven, tussen al het na tuurschoon door. Tweehonderd duizend vierkante meter, om pre cies te zijn. En er komen wegen. Bruggen, afritten. Een weg met de nogal dubieuze aanduiding 'ach terdeurontsluiting'. Ach, het mag geen naam hebben. Wat er vooral komt, is dat 'groene' fietspad langs de Rijn. Die 'park way', met bomen erlangs. Met een beetje geluk wordt het allemaal Zó ongeveer zal het bedrijventerrein Rijnfront er in de toekomst uitzien. Met links het bioscience park en rechts de A44FOTO ARCHIEF/ANP/BANDPHOTO veel mooier en groener dan die bloemenvelden en boerderijen die je nu in Rijnfront ziet. Een 'groen bedrijventerrein'. Bete kent dat soms dat de gevels van de bedrijven in Rijnfront allemaal groen worden geverfd? Censuur 'Wat een ontiegel**ke kl***streek, zeg. Die p*kkecensuur. Deze absurde, gecodeerde bood schap staat binnenkort op de licht krant op de weg naar Stompwijk als de gemeente Leidschendam haar zin krijgt. Die wil kunstenaar Hans Muller via de rechter dwin gen het kunstwerk aan censuur te onderwerpen. Een obscure zet van wethouder Cees Van den Brugge. Want toen de gemeente het unieke kunstwerk kocht, wist zij wat voor vlees ze in de kuip had. Internet-gebruikers over de hele wereld kunnen zonder tussen komst van wie dan ook berichten zenden naar de lichtbak, dat was de charme. Een moderne, en scho nere, variant van graffiti, zeg maar. Maar het regende al snel klachten over racistische en pornografische, of in ieder geval aanstootgevende teksten. Dus wilde de geschrokken Van den Brugge een zwarte lijst van aanstootgevende woorden aanleggen. Maar kunstenaar Mul ler weigert die woorden uit de boodschappen te filteren: Want als je Internet een venster geeft, zoals Leidschendam met de lichtkrant doet, moet je je aan de mores van het computernetwerk houden. En trouwens, hoe ziet Leidschen dam dat filter voor zich? Worden verboden woorden weggelaten, of overschreven met 'asterikjes' zoals de Amerikaanse talkshow-bikkel Jerry Springer scheldwoorden wegpiept? Dat lijkt toch niet zo slim. Het succes van Springer is juist grotendeels te danken aan het wegpiepen van de goorste scheld woorden. Als de woorden 1*1 en k*t verschijnen op de lichtkrant, weet iedereen natuurlijk ook dat het niet om 'lol' en 'kat' gaat. Daarnaast zullen de gebruikers hun uiterste best gaan doen om de woorden van de zwarte lijst te om zeilen. Zo lok je aanstootgevende boodschappen juist uit. De poëti sche uitdrukkingskracht neemt al leen maar toe als men per se boodschappen over de geslachts daad naar Stompwijk wil sturen. De volgende groet aan passerende automobilisten: „Hee.Toet-toet, laat me je koplampen eens zien!!" kan onmogelijk geweerd worden. Maar iedereen weet wat het bete kent. Leidschendam moet het kunst werk of in zijn 'waarde' laten- wat die waarde ook is -, of het wegha len. Een tussenweg is er niet. Die flauwe mop die op tv achter wet houder Van den Brugge verscheen komt er anders als volgt uit te zien: Dokter, als ik in de spiegel kijk, krijg ik een Zegt de dokter: Dat komt omdat u een hebt. En dat is alleen maar lach wekkender. maarten keulemans dimitri walbeek Van de bijna honderd kamers zijn er nog maar 76 bewoond oegstgeest maarten keulemans De huisvesting van vluchtelingen in het studen tencomplex aan de Oude Rijnsburgerweg in Oegstgeest verloopt beduidend minder voor spoedig dan verwacht. Van de bijna honderd be schikbare kamers zijn er nog maar 76 bewoond. De afgelopen weken zijn er nauwelijks vluchte lingen bij gekomen. Reden is dat de meeste vluchtelingen het geen vooruitgang vinden om er te gaan wonen, meldt het Centraal Orgaan Asiel zoekers (COA). Het centrum staat open voor vluchtelingen met een verblijfsstatus en voor asielzoekers die al langere tijd in Nederland wonen. Geen van de twee groepen is echter erg te porren om in Oegstgeest te gaan wonen. „Statushouders willen vaak niet, omdat ze op het punt staan in een reguliere woning te gaan wonen", zegt B. Haagh van het COA. „En asiel zoekers vinden het geen duidelijke verbetering ten opzicht van wat ze al hebben. Het complex lijkt toch veel op een asielzoekerscentrum. Ik vind het te kort door de bocht om nu te zeggen dat die barakken 'niet populair' zijn. Maar het heeft ook geen meerwaarde." Toch vindt de COA de leegstand niet groot ge- no.eg om over te gaan tot gedwongen inplaatsing. „Als het helemaal leeg zou staan, zouden we het niet acceptabel vinden. Maar zo lang er rond de twintig kamers onbezet zijn, regelen we de zaken liever op basis van vrijwilligheid. U zult het met me eens zijn dat dat voor alle partijen veel beter is." De Stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS), die eigenaar is van de barakken, is intussen nog altijd bezig met het opleveren van 'nieuwe' kamers in het complex. Op verzoek van het COA, zegt hoofd verhuurzaken N. Stikkelorum: „De di recteur belt mij met enige regelmaat met de vraag: heb je nog meer?" De SLS hoopt volgende week nog eens vier paviljoenen op te leveren. Daarmee komt het totaal aantal beschikbare ka mers over de honderddertig, iets meer dan de hoeveelheid die de SLS vorig najaar met de COA overeenkwam. De vluchtelingen die naar Oegstgeest komen, bestaan overigens voor de meerderheid uit 'ge wone' asielzoekers zonder verblijfsstatus. Nogal vreemd, vindt de SLS dat. „Ik heb nog steeds een overeenkomst die over statushouders gaat. Daar mee is men akkoord gegaan, daar heeft het COA zijn handtekening onder gezet." Het COA wacht intussen rustig de komst van nieuwe bewoners af. „Het complex komt op een gegeven moment heus wel vol", zegt Haagh. „Maar wanneer precies, is niet te zeggen." Het Oegstgeestse gemeentehuis krijgt meer par keerruimte. Op het plein voor het raadhuis en aan de zijkant van het gebouw moeten in totaal vijf nieuwe parkeerplaatsen komen. Bovendien moeten de parkeervakken voor invaliden wor den verplaatst naar de voorkant van het raad huis. Van de nieuwe plekken worden er overi gens wel drie afgezet met een beugel: ze worden gereserveerd voor gemeentebestuurders. De uitbreiding is nodig, omdat het 'officiële' parkeerplein van het gemeentehuis, zo'n vijftig meter verderop, te ver weg is voor mensen die maar even in het raadhuis moeten zijn. In prak tijk draait het erop uit, dat er regelmatig auto's voor het raadhuis in de berm staan. Aanvankelijk dacht Oegstgeest het probleem op te lossen door parkeervakken te maken langs de Rhijngeesterstraatweg. Een dure oplossing, waar de buurt niets voor voelt. De nieuwe oplossing, waar de gemeenteraad deze week over vergadert, kost rond de veertig duizend gulden. Daarbij is bewegwijzering in begrepen. Want, zo heeft Oegstgeest ontdekt, 'het gemeentehuis is voor veel bezoekers on duidelijk aangegeven.' DENK YA\ I W PYRKEERSCHIJF. bonnenschrijvers zlJn 'n de buurt!

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11