Hulpbisschop De Jong van Roermond gewi Drie dagen feest voor 90-jarige Dom Helder Camara Kerk Samenleving CRK: vicaris Schoenmakers zaait onnodige verwarring Vaticaan praat in VS over feminisme en homoseksualiteit Pastoor De Bok zegent Schaap Leidsch Dagblad MAANDAG 8 FEBRUARI 1999 979 REDACTIE DICK VAN DER PLAS, 071 Geen plaats voor Gysi op preekstoel weimar De Evangelische kerk in Thüringen (Oost-Duitsland) heeft de omstreden reeks Voordrachten over God en de wereld' voortijdig beëindigd. Hierin hielden vooraanstaande personen uit politiek, economie en cultuur toespraken tijdens kerkdien sten. De uitnodiging aan oud-communist en PDS-politicus Gre- gor Gvsi was voor de leiding van de kerk onaanvaardbaar. De regionale kerk was vorig jaar november begonnen met de rij van 52 preken. Dit was de kerkelijke bijdrage aan de manifesta tie Weimar, cultuurhoofdstad van Europa 1999. De uitnodiging aan Gysi was voor veel kerkleden reden heftig te protesteren in het blad Kirche und Glauben. De organisatoren hebben weinig gevoel voor het leed dat de vroegere communistische partij SED. waaruit de PDS is voortgekomen, heeft aangericht, aldus een schrijver van een ingezonden brief. Geen pensioen kerkelijke werkers den bosch Partners van kerkelijke werkers in de Rooms-Katho- lieke Kerk die niet officieel zijn getrouwd, komen niet in aan merking voor partnerpensioen of nabestaandenvoorziening. In het geval van geregistreerd partnerschap of notarieel samenle vingscontract stelt het Pensioenfonds van de Nederlandse Bis dommen de vrijheid van godsdienst boven het grondrecht op gelijke behandeling. Dit meldt het opinieblad De Bazuin deze week. Omdat de Rooms-Katholieke Kerk negatief over het gere gistreerd partnerschap oordeelt, komen partners van kerkelijke werknemers die van deze wettelijke mogelijkheid gebruik ma ken, niet voor een pensioen in aanmerking. Dit geldt zowel voor man-vrouw-, vrouw-'vrouw- en man-manrelaties. De Federatie VPW-Nederland. het samenwerkingsverband van de zeven be roepsverenigingen van pastoraal werkenden, wil het besluit ju ridisch aanvechten. Verbod op 'gedwongen bekeringen' ahmedabad De extremistische hindoeorganisatie VHP in India heeft een verbod geëist op gedwongen bekeringen tot het chris tendom die volgens de VHP zouden voorkomen. Op een bijeen komst van vooraanstaande hindoepriesters in de stad Ahmeda bad is vrijdag een overeenkomstig besluit genomen. Volgens de VHP worden duizenden onschuldige Indiërs door zendelingen en missionarissen tot bekering gedwongen. De beschuldiging slaat op diakonale hulp aan de armsten van het land. De recen te golf van geweld tegen de christelijke minderheid in India wordt toegeschreven aan bovengenoemde beschuldigingen van de VHP. Op 22 januari werden de Australische baptistenzende ling Graham Staines, die al 34 jaar onder de Indiase lepralijders werkt, en zijn zoons van tien en acht jaar door hindoe-extremis ten levend verbrand. Onderscheiding voor koorlid zqeterwoude/rundukHet koorlid van het eerste uur. mevrouw Jo Belt. kreeg gisteren de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt door pastoor M.B.F. Versteegen van de Meerburgparochie. Het dameskoor van de Meerburg vierde gis teren het veertigjarig bestaan. Het was in 1959 het eerste koor I dat in het bisdom Rotterdam werd opgericht. Het jubileum werd gisteren gevierd met een uitvoering van de Spatzenmesse van Mozart. Daarna was er een kerkelijk café. met aansluitend een officiële receptie in De Eendenkooi. In Lisse kreeg secretaris J. van Stijn van het parochiebestuur van de St. Agathaparochie de pauselijke onderscheiding opgespeld bij zijn afscheid als bestuurslid van de parochie. President van Iran ontmoet de paus Vaticaanstad President Khatami van Iran zal volgende maand paus Johannes Paulus II ontmoeten. Dit heeft het Vaticaan vrij dag bevestigd. Het wordt de eerste ontmoeting tussen een pre sident van Iran en de paus. sinds de Iraanse revolutie in 1979 waarbij de sjah zijn macht verloor. Khatami brengt van 7 tot 11 maart een bezoek aan Italië. De ontmoeting met de paus heeft waarschijnlijk op de laatste dag van het bezoek plaats. Khatami zal ook Frankrijk bezoeken. Volgens de Arabische krant al- Hayat zal Khatami de paus uitnodigen voor een bezoek aan Te heran. Vaticaanse zegslieden zeiden hiervan nog niets te weten. Ondanks de islamitische revolutie zijn de diplomatieke betrek kingen tussen Iran en het Vaticaan nooit afgebroken. roermond anp De 40-jarige studentenpastor dr. E. de Jong is afgelopen zaterdag tot hulpbis schop van Roermond gewijd. Daarmee is hij het jongste lid van de bisschop penconferentie. Hij volgt de 74-jarige A. Castermans op, die sinds 1982 hulp bisschop was. De Jong koos als wapenspreuk 'Op dat zij leven hebben in overvloed (Ut vitam abundantius habeant)'. Hij wordt vooral belast met het werk on der jongeren. Ook krijgt hij als taken het aantrekken van nieuwe priesters en de evangelisatie. De Jong staat bekend als een open pastor, die in contact met alle groepe ringen in de kerk wil komen. Maar abortus en de toelating van de vrouw tot het priesterambt zijn volgens hem geen punten van discussie meer. Daarover heeft Rome een definitief standpunt bepaald. In de overvolle St. Christoffel-kathe- draal werd De Jong gewijd door bis schop Wiertz van Roermond. Mede celebranten waren kardinaal Simonis en mgr. Castermans. Verder waren aanwezig kardinaal YVillebrands, nuntius Acerbi en bijna alle bisschop pen en oud-bisschoppen van Neder land. Grote afwezige was de vorige bis schop van Roermond, Gijsen, die nu bisschop op IJsland is. De Jong, die aan het priesterseminarie Rolduc heeft gestudeerd, was in 1983 door Gijsen tot priester gewijd. Tot de genodigden behoorden mi nister Hermans van Onderwijs en de commissaris der Koningin in Limburg. Baron van Voorst tot Voorst. Verder waren aanwezig de voorzitters van de Acht Mei Beweging en van het Contact Rooms-Katholieken, respectievelijk H. Baars en dr. N. Stienstra. Tijdens de litanie van alle heiligen, waarbij De Jong plat op de grond lag als teken van overgave, werden ook enkele heiligen en zaligen uit Limburg aangeroepen, onder wie Edith Stein. Overigens klonk er in de bijna drie uur durende dienst veel Latijn en slechts heel weinig Limburgs. In zijn toespraak vergeleek De Jong de karakters van Gijsen en Caster mans. Hij hoopte van Gijsen de daad kracht, het geloof en de visie te heb ben meegekregen en van Castermans de warmte, goedheid en geborgen heid. Gijsen was streng en wilde dui delijk zijn, maar kon daarbij niet op ie ders begrip rekenen, zei De Jong. Naar zijn mening lijkt de huidige b Wiertz dan ook meer op C dan op Gijsen. De Jong heeft in zijn wapen elkaar getekende harten (van Maria en hemzelf), van waan men van levend water ontsprin de harten van de gelovigen te 1 en. De Jong is geboren en geti Eindhoven. Na zijn priestero| studeerde hij filosofie in Rome moveerde hij op Galilei in W ton. Hij was docent aan Roldui dat hij studentenpastor in Ma werd. utrecht anp volgens Schoenmakers weer op gang komen. Het CRK noemt het hoogst betreurenswaardig dat de vica ris-generaal met deze uitspra ken verwarring wekt en ergernis geeft. De bisschoppenconfe rentie moet orde op zaken stel len, zegt het CRK. ,,Wie anders denkt en zegt dan de Kerk voor houdt, moet daaraan conse quenties verbinden en vertrek ken." De vraag of een vicaris-gene raal van een Nederlands bis dom geen theologische of op de bijbel gebaseerde bezwaren te gen de priesterwijding van \Touwen heeft, is volgens het CRK volstrekt irrelevant. „Slechts het oordeel van het leergezag (de paus) telt, en het leergezag heeft gesproken." De nieuwe vicaris-generaal van Breda, V. Schoenmakers, zaait met zijn opmerkingen over de priesterwijding van de vrouw en over het celibaat verwarring, vindt het Contact Rooms-Ka tholieken. De beweging van or thodoxe rooms-katholieken reageert in een persbericht op een interview van Schoenma kers in het jongste Katholiek Nieuwsblad. Daarin pleit hij ervoor dat het celibaat een vrije keuze wordt. Verder ziet Schoenmakers geen theologische of op de bijbel ge baseerde bezwaren tegen de wijding van vrouwen. De dis cussie daarover, waaraan paus Johannes Paulus II enkele jaren geleden een einde maakte, zal vaticaanstad rtr Een hoge delegatie van het Va ticaan reist deze week naar de Verenigde Staten om te praten met vertegenwoordigers van de Rooms-Katholieke Kerk in Noord-Amerika en Oceanië. Tijdens de gesprekken komen onder meer homoseksualiteit en feminisme aan de orde. Kardinaal Joseph Ratzinger, hoofd van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer, leidt de delegatie. De visie van de Rooms-Katholieke Kerk op feminisme en homoseksualiteit is een veelbesproken onder werp in de Verenigde Staten, Canada en Australië. Deskundi gen op het gebied van de kerk leer uit die landen nemen van 9 tot 12 februari aan de ontmoe ting in San Francisco deel. Veel rooms-katholieken in deze landen zijn het niet eens met het verbod op vrouwelijke priesters. Er is ook veel protest tegen de leer van de kerk om trent homoseksualiteit. De Rooms-Katholieke Kerk leert dat homofilie niet verkeerd is, maar het praktiseren ervan wel. De kans lijkt klein dat het Va ticaan op een van deze punten zijn standpunt zal herzien. In de verklaring van het Vati caan staat dat de ontmoeting onderdeel is van 'de taak van de congregatie om de geloofsleer te bevorderen en te verdedi gen'. leiderdorp/recife anp De 90e verjaardag van Dom Helder Camara. de rode bisschop uit het Noord-Oosten van Brazilië, is vanaf 6 februari met drie dagen feest gevierd. Op film opgenomen toespraken, folkloristische festiviteiten en een kerkelijke viering waren daar bij de hoogtepunten. Het feestgevoel is gemengd: dankbaar en triest, zegt zijn Europese secretaris, Frans Mooren uit Leiderdorp, die aan de feestelijkheden deel neemt. Niet alleen is Dom Helder nooit kardinaal geworden, ook kreeg hij een zeer behoudende opvolger als aartsbisschop van Olinda en Recife. Hoge rooms-katholieke geestelijken, onder wie een medeaartsbisschop uit Brazilië, hebben bo vendien verhinderd dat hij met de Nobelprijs voor de vrede zou worden onderscheiden. Helder Camara was in 1970 de eerste die in het openbaar sprak over het martelen van politieke tegenstanders in opdracht van de militaire dicta tuur, die van 1964 tot 1984 in Brazilië aan de macht was. De junta legde hem een spreekver bod op, dat tot 1977 van kracht bleef. Ook mocht zijn naam niet in de Braziliaanse pers worden ge noemd. Tot tweemaal toe legde het Vaticaan hem in de jaren '70 een spreek- en reisverbod buiten Brazilië op. In 1975 kreeg Helder Camara een eredoctoraat van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Tot op de dag van vandaag heeft de VU een Dom Helder Camara-wisselleerstoel voor vrede en gerechtig heid. De hervormde predikant J.J. Buskes uit Am sterdam vroeg bij zijn 80e verjaardag in 1979 een gift voor het werk van Dom Helder, met wie hij was bevriend, onder de armen en verdrukten in de sloppenwijken van Noord-Oost Brazilië. De actie bracht 66.256 gulden op. Dom Helder, die het aartsbisdom Olinda en Recife van 1964 tot 1985 heeft geleid, stichtte kort na zijn wijding de Operatie Hoop, om de armen en vervolgden te ondersteunen. Hij trekt in een Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaartMer waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat82. U ontvang de foto binnen drie weken ANNO 1899 ANNO 1974 Dinsdag 7 Februari WASSENAAR Door jagers en jachtopzieners waren in den laatsten tijd in onze duinen een paar arenden opge merkt. Zaterdagmiddag waren M. de Jong en B. Parlevliet, ver gezeld van hun zoons, in het Mayendel bezig konijnen te delven, toen één der arenden zich in hun nabijheid ver toonden. De heer M. de Jong, jager van baron Van Pal- landt, loste een schot op het dier en had het geluk hem vleugellam te schieten, zoodat de arend fladderend i neerviel. Het was voor de vier mannen geen baantje om zich van den arend meester te maken. Hij verdedigde zich met vleugels, poten en bek. Na lang worstelen slaagden ze er m hem de pooten te binden en toen werd het leverfde dier onder den arm(!) naar het dorp vervoerd. Het be hoefde niet gezegd, dat de koning der vogels gisteren veel bekijks had. Het is een prachtige vogel met een vlucht van 2,5 meter. Men vertelt weieens, dat een arend lammeren met zich voert of dat een arend een kind geroofd heeft. Dit zal niet ongeloofelijk zijn voor hen, die zagen hoe het dier de zwarte houten kist, waar in hij bewaard wordt, met zijn klauwen aangreep en op tilde. GEMENG NIEUWS Nu de grond met een laag sneeuw bedekt of na den aanvankelijken dooi weer bevroren is, hebben onze gevederde vriendjes het zoo kwaad. Onge twijfeld is het overbodig daarom voor die arme beestjes een beroep te doen om de van tafel overgebleven kruim pjes voor hen te bestemmen, door die in tuin, kozijn of elders neer te leggen. De hongerdood iszoo'n verschrik kelijk iets. Vrijdag 8 februari LEIMUIDEN Hoewel secretaris Klein van de voetbalvereniging "Kickers" uit Leimuiden zelf geen deel uitmaakt van het groepje kaarters, dat op 22 maart een aanval gaat doen op het we relduurrecord klaverjassen, dat nu met zo'n veertig uur op naam staat van twee Sassenheimers, één Katwijker en één Amster dammer, leeft hij bijzonder en thousiast mee met de mannen, die bijna twee dagen en nachten niets anders zullen doen dan kaarten. Hij jaagt op sponsors om de kosten, die moeten wor den gemaakt voor o.a. contro leurs van de Nederlandse Klaver jas Federatie, voor de club niet al te hoog te laten worden. Waarom zijn er tweemaal vier spelers? ,,Dat heb ik me ook al afgevraagd. En er is niemand die mij tot nu toe een definitief ant woord heeft gegeven. Kijk, het is natuurlijk wel zo als er één speler uitvalt de kansen op het record zijn verkeken. Ik zou me kunnen voorstellen dat die mannen el kaar willen stimuleren". Zeven van de acht klaverjassers zijn reeds bekend. De achtste LEIDEN Wethouder Ham overhandigt de eerste sleutel aan de voorzitter van "Eigen Huis", wiens naam boven aan het lijstje stond van de tien nieuwe bewoners die een huis in het noordoostelijk deel van de Merenwijk in aanbouw betrekken. In totaal zullen daar 408 huizen verrijzen. foto archief leidsch dagblad wordt binnenkort aangewezen. De zeven, die zich rond de tafel zullen scharen zijn: Zemel, Van Steyn, Mollers, Van Egmond, Touw, De Graaf en Van Wijk. Donderdag 21 maart precies om twaalf uur 's nachts zullen voor de eerste keer de kaarten worden geschud. Zaterdagavond (23 maart) tussen zeven en acht uur hebben zij er dan ruim één-en- veertig uur opzitten. Het dorpje Leimuiden zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. Zij, die Het Spant binnen willen doen er goed aan hun portemonnee bij zich te steken, want er wordt en tree geheven. eenvoudige woning. Het aartsbisschoppi leis wordt bureau van de bisschoppelijk missie Justita et Pax. Buskes heeft wel eens over hem gezej hij de armen te eten geeft, wordt hij een genoemd. Als hij vraagt waarom de armf te eten hebben, noemt men hem een nist." In ruim twintig jaar verbleef Dom Heil geteld 383 dagen in Europa, waar hij hor bijeenkomsten heeft bijgewoond. Hij h eredoctoraten ontvangen, 73 maal is ger van een stad geworden en honderde len, straten en pleinen zijn naar hem vern iiim i LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging; Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071 -512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F Klein Schiphorst (adjunct) W.l- REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 33 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071-5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vi het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (biro worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETlf Voor mensen die moeilijk lezen, slt hebben of blind zijn (of een andere I leeshandicap hebben), is een samer van het regionale nieuws uit het Le Dagblad op geluidscassette beschl informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur. K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. itteren -De inmiddels gepensioneerde pastoor De Bok besprenkelt voor de rooms-katholieke kerk in Itteren een schaap met wijwater. Niet alleen schapen maar ook kleinere (huis)dieren lieten zich afgelo pen zaterdag, de naamdag van de heilige Brigitta, besprenkelen gitta is de patrones van het vee. Fon

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10